Наслаждайтесь миллионами электронных книг, аудиокниг, журналов и других видов контента

Только $11.99 в месяц после пробной версии. Можно отменить в любое время.

Anti İnflamatuar Diyet - İltihapla Savaşmak ve Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Iltihap Önleyici Diyet. Sağlığınız için Eksiksiz bir 14 Günlük Diyet Planı

Anti İnflamatuar Diyet - İltihapla Savaşmak ve Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Iltihap Önleyici Diyet. Sağlığınız için Eksiksiz bir 14 Günlük Diyet Planı

Читать отрывок

Anti İnflamatuar Diyet - İltihapla Savaşmak ve Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Iltihap Önleyici Diyet. Sağlığınız için Eksiksiz bir 14 Günlük Diyet Planı

Длина:
147 страниц
1 час
Издатель:
Издано:
19 июл. 2022 г.
ISBN:
9798201694166
Формат:
Книга

Описание

Doğru beslenme yoluyla kendinizi korumak mı istiyorsunuz? Enfeksiyona yatkınlığı azaltmak mı? Bağışıklık sistemini güçlendirmek mi? Kronik hastalıkların ilerlemesiyle mücadele etmek? 

Cevabınız evet ise, bu kitap tam size göre!!!

Bu kitap semptomlara, teşhislere, terapilere, tedavilere ışık tutuyor ve fiziksel ve zihinsel sağlığınız için bir beslenme planı sunuyor.

Telaşlanmaya gerek yok.... iltihapla basit yöntemlerle mücadele edilebilir. Sadece doğru beslenme planını takip etmeniz gerekiyor, çünkü her şey yediklerimizle başlıyor.

Kitapta anti-enflamatuar diyete ilişkin 14 günlük bir beslenme planı ana hatlarıyla sunulmakta ve günlük sağlığın nasıl destekleneceği ve bağışıklık sistemine büyük faydalar sağlarken enflamatuar durumun nasıl durdurulacağı belirtilmektedir.

Dr. Murilo Castro Alves, İnflamatuar Diyet'in bir yandan kilo verirken bir yandan da vücudunuza iyi bakmaya başlamanız için mükemmel bir rehber olduğunu belirtiyor ve yaşam boyu sağlık için hızlı ve pratik tariflerle adım adım ilerleyen eksiksiz bir rehber sunuyor.

Издатель:
Издано:
19 июл. 2022 г.
ISBN:
9798201694166
Формат:
Книга

Об авторе


Связано с Anti İnflamatuar Diyet - İltihapla Savaşmak ve Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Iltihap Önleyici Diyet. Sağlığınız için Eksiksiz bir 14 Günlük Diyet Planı

Похожие Книги

Похожие статьи

Предварительный просмотр книги

Anti İnflamatuar Diyet - İltihapla Savaşmak ve Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Iltihap Önleyici Diyet. Sağlığınız için Eksiksiz bir 14 Günlük Diyet Planı - MURILO CASTRO ALVES

Bağışıklık sisteminin nasıl tepki verdiğini anlamak

Bağışıklık sistemi, vücudu korumak için birlikte çalışan organ, doku ve hücrelerin karmaşık bir birleşimidir. Enflamasyon, daha fazla enfeksiyon veya yaralanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu algıladığında vücudunuzun tepkisinin bir parçasıdır.

Üç tür bağışıklık vardır:

Pasif Bağışıklık: Pasif bağışıklık, başka bir organizmadan, örneğin anneden plasenta veya anne sütü yoluyla gelen geçici bağışıklıktır. Pasif bağışıklık genellikle doğumdan 6 ila 12 ay sonra kaybolur.

Doğuştan: Doğuştan gelen bağışıklık, doğduğunuz bağışıklıktır. Doğuştan gelen bağışıklık, istilacıların vücudunuza girmesini engelleyen engellerin yanı sıra enflamatuar tepkileri içerir: öksürük, gözyaşı üretimi, ter, aşırı mukus ve mide asidi, şişkinlik vb.

Edinilmiş - Edinilmiş bağışıklık, belirli antijenlerin varlığında gelişir. Vücudunuz su çiçeği ve soğuk algınlığına neden olan virüsler gibi belirli istilacılara karşı savunma oluştururken gelişir.

Bu bölümde, yetişkinliğe kadar devam eden iki bağışıklık sistemi olan doğuştan gelen bağışıklığı ve kazanılmış bağışıklığı tartışıyoruz. Enflamasyonu doğuştan gelen bağışıklık sisteminin bir parçası olarak ve istilacıya özgü savunmayı kazanılmış bağışıklık sisteminin bir parçası olarak tartışacağız.

Doğuştan Bağışıklık: Enflamasyon yoluyla genel koruma sağlama

Enflamasyon, vücudunuzun istilacılara karşı doğuştan gelen tepkisinin bir parçasıdır. Bakteriler, virüsler, toksinler veya diğer zararlı elementler dokulara girdiğinde ve onlara zarar verdiğinde inflamatuar yanıt devreye girer. Bu hasarlı hücreler, sıvının kan damarlarından dokulara sızmasına ve şişmeye neden olan prostaglandinler ve histaminler adı verilen kimyasalları salgılar.

Ortaya çıkan iltihaplanma - kızarıklık, şişme, sıcaklık ve ağrı ile karakterize edilir - enfeksiyonun (hastalık durumunda) yayılmasına veya yeniden yaralanmaya (iyileşme sürecini geciktirecek) karşı fiziksel bir bariyer görevi görür. Enflamasyon sırasında salınan kimyasal faktörler ağrı sinyallerini engelleyerek veya hassaslaştırarak iyileşme için daha elverişli bir ortam yaratır.

Bu sırada bağışıklık sistemi tehlikeyi algılayarak takviyeler gönderir. Bağışıklık sisteminin çeşitli bölümleri trafiği yönlendirerek, istilacıları izole ederek ve öldürerek ve enfekte olmuş hücreleri yok ederek ve ortadan kaldırarak yanıt verir. Hücreler, sitokinler, C-reaktif protein, akut faz proteinleri, prostaglandinler vb. dahil olmak üzere çeşitli kimyasal sinyaller aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurar. Bu cevabı anlamak doktorlar için yararlıdır çünkü inflamatuar belirteçler sorunun nerede olduğunu ve ne kadar şiddetli olduğunu gösterir. Araştırmacılar, iltihaplanmayı neyin tetiklediğini bulmak ve işler ters gittiğinde diyet yoluyla olduğu gibi onu kontrol etmenin yollarını bulmak için süreci araştırıyorlar.

––––––––

Kazanılmış Bağışıklık: Geçmişteki karşılaşmalarda belirli istilacılara saldırır.

Edinilmiş veya uyarlanabilir bağışıklık sistemi, yaptığınız şeye, nereye gittiğinize ve neye maruz kaldığınıza bağlı olarak geliştirdiğiniz şeydir. Ne kadar çok mikrop ve virüsle temasa geçerseniz, kazanılmış bağışıklık sistemi o kadar karmaşık ve potansiyel olarak daha korumalı hale gelir.

Bağışıklık tepkisi adı verilen bir süreçle, bağışıklık sistemi ağını - hücreler, dokular ve organlar - hastalık ve enfeksiyonla savaşmak için kullanır. Lökositler veya beyaz kan hücreleri, bulaşıcı organizmaları ve maddeleri arar ve yok eder. İki tip lökosit vardır:

İstilacıları yiyen açlıktan ölmek üzere olan lökositler olan fagositler.

Vücudun saldırganları tanımlamasına ve tanımasına yardımcı olan lenfositler, daha sonra ne bekleyeceğini bilir.

İşte olan şey: Vücudunuz antijenleri (yabancı maddeler) tespit ettiğinde, bir grup hücre bir araya gelir ve istilacıya saldırmak için bir tür hücresel ordu oluşturur. Bu hücrelerin bazıları, spesifik antijenlere bağlanabilen antikorlar üretir. Antikorlar, istilacıyı düşman olarak tanımlayan ve yok etmeyi hedefleyen bir etiket görevi görür.

Antikorlardan bazıları vücudunuzda yaşamaya devam eder, böylece aynı antijen tespit edildiğinde hemen saldırabilirler. Antikorlar bu antijenle bir daha karşılaştığında, bir inflamatuar yanıtı bloke eder ve tetikler.

Enflamasyonun nerede acıdığını görün

Enflamasyon iyi çalıştığında tahriş ediciye saldırır: virüs, zararlı bakteriler veya hasarlı hücreler. Bununla birlikte, bazen, vücut bir çentik atar ve normal, sağlıklı doku üzerinde bir saldırı başlatır. Örneğin, bir otoimmün hastalığınız olan romatoid artritiniz varsa, eklem ağrısı ve sertliği ile birlikte eklemlerde kızarıklık ve şişlik göreceksiniz. Bu reaksiyon, vücudunuzun yanlışlıkla düşman olarak algıladığı eklem dokularınıza saldırmaya çalıştığının bir işaretidir.

Evinizin sivrisineklerle dolup taştığını hayal edin. Sivrisinek spreyi alın, bir limon otu mumu yakın ve hazır bir gazete bulundurun. Tahriş edici ile ve sadece tahriş edici ile uğraşıyorsunuz. Şimdi, diyelim ki biraz fazla ileri gittik. Bükülmüş bir gazete yerine, bir beysbol sopası alıp duvardaki o sivrisineği öldürmeye çalışıyorsunuz. Sorun şu ki sivrisinek hiç sivrisinek değildi; o sadece bir gölgeydi ve şimdi duvarda bir delik var. Aynı şekilde, bağışıklık sistemi algılanan tehditlere aşırı tepki verebilir ve vücuda zarar verebilir.

Vücudunuzun iltihaplanmaya nasıl tepki verdiği kısmen genetiğinize ve çevresel faktörlere bağlıdır. Çoğu sağlıklı insan bir kesik veya çürüğe aynı şekilde tepki verir, ancak bağışıklık sisteminin farklı bir virüse, bakteriye veya yiyeceğe nasıl tepki verdiği kişiden kişiye değişebilir. Bağışıklık sistemi yanıtınızdaki farklılıklar şunlara bağlıdır:

senin genlerin

Epigenetik olarak adlandırılan genlerinizin ifadesini etkileyen faktörler

Genel sağlığınız, fiziksel ve duygusal

Gastrointestinal sistem gibi bağışıklık fonksiyonunun kilit organlarının sağlığı.

Vitamin ve minerallerdeki beslenme durumunuz

Besinlerdeki besinler ve toksinler de dahil olmak üzere diyetin sağlık üzerindeki etkileri.

Pestisit gibi çevresel toksinler

Kan şekeri ve insülin dengesizliği

Stres faktörleri (stres bağışıklık sistemini zayıflatır).

İnsanların iltihaplanmadan farklı şekillerde etkilenmesinin arkasındaki ana faktörlerden biri, kazanılmış bağışıklık sistemlerindeki bir dengesizliktir. Sağlıklı bir bağışıklık sisteminde yardımcı T hücreleri (bağışıklık tepkisine ve saldırıya katılanlar) dengededir: bir hücre kan yoluyla bulaşan parazitlere saldırır, diğeri bakteri gibi istilacılara saldırır. Bağışıklık sistemi aşırı uyarıldığında, yardımcı hücreler kendi kendine devam eden bir dengesizliğe girerek yardımcı hücrelerin vücuda saldırmasına neden olur. Enflamasyonun nedeni hala mevcut olduğu sürece, dengesizlik devam eder.

Enflamasyon da çok uzun sürebilir. Doğuştan gelen ve kazanılan bağışıklık sistemleri, vücuda iltihaplanmaya karşı korumayı etkinleştirmek için belirli kimyasalları ve proteinleri ne zaman salması gerektiğini söyleyen sensörler ve sinyaller aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurar. Bu sinyaller ayrıca inflamasyona ne zaman duracağını da söylemelidir. Bu her zaman böyle değildir. Bazı insanlar, vücudu savunma modunda bırakan ve her zaman saldırmaya hazır olan bir iltihaplanma belirteci olan yüksek C-reaktif protein seviyelerine sahiptir. Bu olduğunda, vücudunuz hastalığa yol açan sürekli bir aşağı doğru sarmal başlatır.

Antioksidanlar ve antienflamatuar fitokimyasallar açısından zengin yiyecekler yemek, bağışıklık sistemi savaşıyla ilişkili serbest radikal hasarını temizlemeye yardımcı olur. Bu antioksidanlar ayrıca vücudunuzun detoks yapmasına yardımcı olur ve daha iyi sağlık ve daha uzun bir yaşam ile ilişkilidir.

Enflamasyon ayrıca oksidatif strese ve mitokondriye zarar verir. Mitokondri, enerji ve optimal sistem işleyişi için gerekli olan bir kişinin hücrelerinin güç merkezidir.

Serbest radikal hasarına ek olarak, inflamasyon gelişmiş glikasyon son ürünlerine (AGE'ler) ve ürik asit kristallerine, ayrıca kötü kolesterolün oksidasyonuna ve kontrol edilmediği takdirde kronik hastalığa yol açabilecek diğer etkilere neden olabilir.

Akut ve kronik inflamasyon arasındaki fark

Enflamasyon akut veya kronik olabilir. İkisi arasındaki en büyük fark zamandır:

Akut: Akut inflamasyon, doku hasarından hemen sonra ortaya çıkar ve saniyelerden günlere kadar kısa bir süre sürer. Düştüğünüzde veya burkulduğunuzda morarma ve şişmeye neden olan şey budur.

Kronik: Genellikle akut inflamasyondan daha az ağrılı olmasına rağmen, kronik inflamasyon çok daha uzun, bazen birkaç ay sürer. Kronik inflamasyona fiziksel faktörler (virüsler, bakteriler, kan şekeri dengesizlikleri, aşırı sıcak veya soğuk, toksinler) veya duygusal (kronik günlük stres) neden olabilir. Zamanla kronik inflamasyon, vücudun bağışıklık sistemini istikrarsızlaştırarak ve süreçte çok daha fazla inflamasyon oluşturarak kronik hastalığa katkıda bulunabilir.

Bazı araştırmacılar, iltihabın ciddiyetine ve yüksek hassasiyetli C-reaktif protein (hs-CRP), fibrinojen, globulinler (IgG ve IgA gibi) gibi inflamatuar belirteçlerin seviyelerine bağlı olarak inflamasyonu yüksek dereceli veya düşük dereceli olarak sınıflandırır. ) ve proinflamatuar sitokinler. Düşük dereceli inflamasyon genellikle ateroskleroz (atardamarların sertleşmesi), diyabet, kanser, artrit, multipl skleroz, irritabl bağırsak sendromu, yüksek tansiyon ve lupus gibi kronik hastalıklara yol açar.

Uzun süreli iltihaplanma ile ilişkili diğer hastalıklar arasında alerjiler, astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD), böbrek hastalığı, Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif bozukluklar, bilişsel gerileme ve depresyon gibi zihinsel hastalıklar bulunur. ve bozukluk sonrası -travmatik stres bozukluğu (TSSB). Düşük dereceli inflamasyona yol açan faktörlerin çoğu yaşam tarzıyla ilgilidir: sigara, stres, obezite, hareketsizlik ve diyet. Diyet, vücudunuzda hasara yol açan iltihaplanma riskini azaltmanın güçlü ve lezzetli bir yoludur.

Düşük dereceli iltihaplanma genellikle fark edilmez, ancak en yaygın belirtiler şunlardır:

Kronik yorgunluk ve uyku zorluğu

Kronik düşük ateş ve grip benzeri semptomlar

Depresyon, anksiyete, duygudurum bozuklukları ve hafıza sorunları

Kuru gözler ve cilt

Sık enfeksiyonlar

Hazımsızlık, ishal, kronik kabızlık veya irritabl bağırsak sendromu semptomları gibi gastrointestinal problemler.

Hormonal ve

Вы достигли конца предварительного просмотра. , чтобы узнать больше!
Страница 1 из 1

Обзоры

Что люди думают о Anti İnflamatuar Diyet - İltihapla Savaşmak ve Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Iltihap Önleyici Diyet. Sağlığınız için Eksiksiz bir 14 Günlük Diyet Planı

0
0 оценки / 0 Обзоры
Ваше мнение?
Рейтинг: 0 из 5 звезд

Отзывы читателей