Наслаждайтесь миллионами электронных книг, аудиокниг, журналов и других видов контента в бесплатной пробной версии

Только $11.99 в месяц после пробной версии. Можно отменить в любое время.

Dash Diyet - Metabolizmanızı Uyandırın, Hipertansiyonu Azaltın ve Tekrar Forma Girerek Kilo Verin. 21 Günlük Diyet Planı.
Dash Diyet - Metabolizmanızı Uyandırın, Hipertansiyonu Azaltın ve Tekrar Forma Girerek Kilo Verin. 21 Günlük Diyet Planı.
Dash Diyet - Metabolizmanızı Uyandırın, Hipertansiyonu Azaltın ve Tekrar Forma Girerek Kilo Verin. 21 Günlük Diyet Planı.
Электронная книга148 страниц1 час

Dash Diyet - Metabolizmanızı Uyandırın, Hipertansiyonu Azaltın ve Tekrar Forma Girerek Kilo Verin. 21 Günlük Diyet Planı.

Рейтинг: 0 из 5 звезд

()

Об этой электронной книге

Dash diyetinin ne olduğunu, nasıl işlediğini ve günlük hayatınızda nasıl kendi yararınıza kullanabileceğinizi öğrenmek ister misiniz?
Bu kitapta, hangi gıdalara öncelik vereceğinizi, ciddi kesintilerden kaçınacağınızı ve tat ve lezzetten ödün vermeden sodyum içeriğini nasıl azaltacağınızı öğreneceksiniz.
Tariflerinizde düşük kalorili, yüksek su ve lif içeriğini koruyabilmeniz için hangi gıdaları eleyeceğinizi ve neleri daha fazla tüketeceğinizi öğreneceksiniz.
Bu rehberi okuyarak nasıl kilo vereceğinize, tansiyonunuzu nasıl düşüreceğinize ve nihayet sağlığınızı nasıl iyileştireceğinize dair tüm sırları öğreneceksiniz!
Dash Diyeti, hızlı düzeltmeler yerine bir beslenme yaşam tarzı değişikliği önerir. Özellikle meyve, az yağlı süt ürünleri, yağsız et, sebze ve tam tahıllar olmak üzere çok çeşitli besin açısından yoğun gıdaların tüketilmesini teşvik eder. Diyetin bir diğer önemli bileşeni de sodyum alımının azaltılmasıdır.
Kitapta 21 günlük ayrıntılı bir beslenme planı bulacaksınız, sadece bu plana uyun ve dash diyetinin sağlığınız üzerindeki tüm yararlı etkilerini hissedin.

ЯзыкTurkce
ИздательMURILO CASTRO ALVES
Дата выпуска27 июл. 2022 г.
ISBN9798201969271
Dash Diyet - Metabolizmanızı Uyandırın, Hipertansiyonu Azaltın ve Tekrar Forma Girerek Kilo Verin. 21 Günlük Diyet Planı.
Читать отрывок

Отзывы о Dash Diyet - Metabolizmanızı Uyandırın, Hipertansiyonu Azaltın ve Tekrar Forma Girerek Kilo Verin. 21 Günlük Diyet Planı.

Рейтинг: 0 из 5 звезд
0 оценок

0 оценок0 отзывов

Ваше мнение?

Нажмите, чтобы оценить

  Предварительный просмотр книги

  Dash Diyet - Metabolizmanızı Uyandırın, Hipertansiyonu Azaltın ve Tekrar Forma Girerek Kilo Verin. 21 Günlük Diyet Planı. - MURILO CASTRO ALVES

  DASH diyetinin tarihi

  Amerika Birleşik Devletleri'nde artan hipertansiyon sorununa yanıt olarak, Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) 1992'de hipertansiyona diyet çözümü üzerine araştırmayı finanse etti. Amaç, Hipertansiyonu Durdurmak için Diyet Yaklaşımları (DASH) diyetini oluşturmaktı.

  Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü (NHLBI), bu araştırmayı ülkenin en saygın beş tıbbi araştırma kurumunun yardımıyla yürütmüştür:

  John Hopkins Üniversitesi

  Duke Üniversitesi Tıp Merkezi

  Kaiser Permanente Sağlık Araştırma Merkezi

  Brigham ve Kadın Hastanesi

  Pennington Biyomedikal Araştırma Merkezi

  Bu beş kurum birlikte, artan hipertansiyon sorununa beslenme çözümleri konusunda bugüne kadarki en büyük ve en kapsamlı araştırmayı gerçekleştirdi.

  Çalışmalar nasıl yürütüldü?

  Doktorlar, beslenme uzmanları, hemşireler ve istatistikçilerden oluşan ekipler, randomize kontrollü çalışmalarda kendi kurumları arasında işbirliği içinde çalıştı. Her kurum, en doğru araştırma sonuçlarını sağlamak için kendi katılımcı gruplarını seçmiş ve araştırmıştır. 8.000'den fazla kişi seçildi ve araştırmacılar, yerlerin en az üçte ikisini hipertansiyon riski yüksek kişilerle doldurmaya çalıştı. Belirli bir diyetin kan basıncı üzerindeki etkisini test etmek için her tesiste üç diyet kullanıldı.

  İlk veya kontrol diyeti, tipik Amerikan diyetine çok yakın bir diyetti: düşük potasyum, kalsiyum, magnezyum ve lif, ortalama Amerikan diyetiyle aynı protein ve yağ alımı. Bununla birlikte, kontrol diyeti, ortalama diyetten daha düşük bir sodyum alımına (1500 mg) sahipti ve amacı, doktorların kan basıncını düşürmek için sodyum alımını azaltma önerisini temsil etmekti.

  İkinci diyet, kontrol diyetine benziyordu, ancak daha fazla meyve ve sebze ve daha az atıştırmalık içeriyordu. Ayrıca lif açısından daha zengindi.

  DASH diyeti olarak bilinen üçüncü diyet meyve, sebze, az yağlı süt ve yağsız proteinde daha yüksekti. Ayrıca doymuş yağ ve genel yağ yakımı daha düşüktü. DASH diyeti, yüksek lif ve bazı mineral alımının hipertansiyon üzerinde çok olumlu bir etkisi olabileceğini gösteren araştırmalara dayanıyordu.

  İkinci ve üçüncü diyetler, Amerikalıların ortalama sodyum alımını temsil etmek için günlük 3.000 mg sodyum alımına sahipti. Araştırmacılar, sodyum alımını azaltmaktan başka beslenme değişikliklerinin hipertansiyon üzerinde olumlu bir etkisi olup olmadığını görmek istediler.

  İki DASH çalışması yapılmıştır. İlki Ağustos 1993'ten Temmuz 1997'ye kadar yürütüldü. İkincisi, bir DASH-Sodyum çalışması, Eylül 1997'den Kasım 1999'a kadar yürütüldü.

  İki çalışmanın her birinde, her grup üç hafta boyunca kontrol diyetini izledi. Kan basıncı, idrar ve semptomları izlendi. Bu seçim sürecinin sonunda, çalışmaya devam etmek için 400'den fazla katılımcı seçildi. Her katılımcı, çalışma süresince rastgele üç diyetten birine atandı.

  Birinci ve ikinci çalışmalar arasında bir fark vardı. İlk çalışmanın sonuçları, düşük sodyum alımıyla kontrol diyetinin kan basıncını düşürmede etkili olduğunu gösterdi. DASH diyeti de etkiliydi, ancak daha az ölçüde. Ardından, ikinci çalışmada, DASH diyeti, orijinal DASH diyeti ile kontrol diyetini etkili bir şekilde birleştiren daha düşük sodyum alımını içerecek şekilde yeniden tasarlandı. Bu nedenle ikinci çalışmada kullanılan yeni DASH diyetine DASH-Sodyum diyeti adı verildi.

  İkinci çalışmanın sonunda, sonuçlar kontrol diyetinin kan basıncını düşürdüğünü, ancak yeni DASH-Sodyum diyetinin bunu kontrol diyetinden veya orijinal DASH diyetinden bile daha fazla düşürdüğünü gösterdi. Araştırmacılar doğru kombinasyonu bulmuşlardı: DASH diyeti (yüksek lif oranı, az yağlı süt ürünleri, çok sayıda taze meyve ve sebze, yağsız protein) artı azaltılmış sodyum alımı.

  Araştırmacıların beş araştırma merkezinde bulduğu şey, DASH diyeti ve günde 1,500 mg sodyum alımının bu kombinasyonunun, önceden kabul edilen kişilerde kan basıncında ortalama 8,9 / 4,5 mmHg (sistolik / diyastolik) bir azalma ile sonuçlanmasıdır. -hipertansif". Hipertansif katılımcılarda ortalama azalma 11.5 / 5.7 mm Hg idi. Bu sonuçlar DASH-Sodyum diyetinde sadece 30 gün sonra elde edildi.

  Bu çalışmalar, diğer araştırmalarla birlikte, DASH diyetinin sadece kan basıncını düşürmekle kalmayıp, özellikle karın bölgesinde kolesterol ve vücut yağını da düşürdüğünü göstermiştir. Bu kısmen düşük şeker tüketiminden kaynaklanmaktadır. (Besin şekerini azaltmak insülin duyarlılığını artırır. Vücudunuz insüline daha fazla yanıt vermeye başladığında, diyetiniz yoluyla daha fazla depolanmış karın yağını ve yediğiniz yağı ortadan kaldırır veya kullanır.)

  Bu bulgular, DASH diyetinin Amerikan Tabipler Birliği, Amerikan Kalp Derneği ve diğerleri gibi tıbbi kuruluşlar tarafından önerilmesinin nedenidir.

  Dash diyeti nasıl çalışır?

  DASH diyetinin popülaritesi arttıkça, uzmanlar etkinliğini araştırıyor. Yeni araştırmalar, DASH diyetinin sadece iki hafta içinde kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir. Birkaç çalışmada, diyetle en iyi sonuçları alan kişiler (yani sadece 14 gün sonra kan basıncında önemli bir düşüş anlamına gelir), diyete başlamadan önce orta, yüksek veya hipertansiyon öncesi kan basıncına sahip olan kişilerdi. Çalışmalar sırasında kan basıncı ilaçlarını ortadan kaldıramayan şiddetli hipertansiyonu olan kişiler için DASH, ilaçlara tepkilerini iyileştirmeye yardımcı oldu. Nın-nin

  DASH, doktorlar ve beslenme uzmanları tarafından vücudun en iyi şekilde çalışması için bol miktarda temel besin sağlamak üzere özenle formüle edilmiştir. Daha iyi işlev, vücut içinde daha iyi iç iletişim anlamına gelir, böylece her vücut sistemi düzgün çalışır ve diğer vücut sistemlerine iyi bağlanır. Bu gelişmiş işlev ve iletişim, kardiyovasküler (kalp) ve gastrointestinal (sindirim) sistemlerinin sağlığını destekler ve kilo yönetimine yol açar.

  Bu temel besinler, kulağa yeterince basit gelen gerçek gıdalarda bulunur. Bununla birlikte, birçok diyet, yalnızca temel besinlerden yoksun olmakla kalmayıp, vücudun kolayca parçalayamayacağı ve işleyemeyeceği birçok yapay bileşen içeren işlenmiş gıdaların kullanımını teşvik eder. DASH diyetinin kalbinde çok farklı ama basit bir yaklaşım vardır: taze meyve ve sebzeler, %100 tam tahıllar, fasulye, yağsız etler ve az yağlı veya yağsız süt ürünleri açısından zengin bir yemek planı. Bu gerçek besinler, vücudu uygun ve optimum şekilde beslemek ve beslemek için doğa tarafından tasarlanmıştır.

  Sonuç: gerçek yemek yiyin!

  Kulağa çok basit geliyor: gerçek yemek ye. Ancak toplumumuz bunu olması gerekenden çok daha zorlaştırıyor. Gerçek gıdalar veya bütün gıdalar, yani doğada bulunan gıdalar, DASH programının merkezinde yer alır.

  DASH diyetinin kilo kaybını korumada, yüksek tansiyonu düşürmede ve diyabeti önlemede bu kadar etkili olmasının nedenlerinden biri işlenmemiş gıdaları tüketmeye yapılan vurgudur. DASH diyeti sebze, meyve, kepekli tahıllar, yağsız et ve süt ürünleri bakımından zengindir ve bunların hepsi tam gıdadır. DASH diyeti ayrıca tüm işlenmiş gıdaların, özellikle de ilave şeker, yağ ve tuz içeren veya vücudun kolayca idare edemediği bileşenler içeren gıdaların ortadan kaldırılmasını vurgular. İşlenmiş gıdalar, sağlıksız beslenmenin önemli bir nedenidir ve istenmeyen kilo alımına ve diğer kronik sağlık sorunlarına yol açar.

  İşlenmiş gıdalar tipik Amerikan diyetinde baskın hale geldi ve kronik sağlık koşullarının ve obezitenin artmasına katkıda bulundu. Bu tür yiyecekler süpermarketlerde çok yaygın olduğundan, onları nasıl tespit edip önleyeceğinizi bilmek önemlidir. Bir gıda, lezzet arttırıcılar, boyalar, bağlayıcılar, dolgu maddeleri, koruyucular ve yapay tatlandırıcılar gibi katkı maddeleri ile kimyasal olarak modifiye edildiğinde işlenmiş olarak kabul edilir. İşlenmiş bir gıda, çoğu zaman telaffuz edilmesi ve hatta gıda olarak tanımlanması kolay olmayan birçok içerik içerir. Fast food restoranlarında, benzin istasyonlarında ve marketlerde satılan ve ayrıca kutularda, kutularda, şişelerde ve ambalajlarda sunulan yiyecekler genellikle yüksek oranda işlenir. Çok fazla hazır yemek,

  İşlenmiş bir gıdayı tanımlama görevini gerçekten kafa karıştırıcı yapan şey, süpermarket raflarında bulunan ve bütün veya sağlıklı gibi sağlıksız ürünler içeren yanıltıcı ambalajlardır. Örneğin, paketlenmiş gıdalar genellikle yüksek lifli veya omega-3'lerle güçlendirilmiş gibi sağlık yararları olduğunu iddia eder ve sağlıklı bir seçim gibi görünür. Aslında, gıda şirketleri besin maddelerini laboratuvarda parçalayarak sağlıklı olarak pazarlanabilmeleri için işledikleri gıdalara eklerler. Bu yiyecekleri vitaminler, omega-3 yağ asitleri ve antioksidanlar gibi besinlerle zenginleştirirler, bu da onları satmanın akıllı

  Нравится краткая версия?
  Страница 1 из 1