You are on page 1of 1

Letra e Abraham Linkoln pr msuesen e djalit t tij: E di q i duhet t msoj se jo t gjith njerzit jan t drejt, jo t gjith jan t sinqert.

Megjithat msojini se pr do kriminel ka nj hero, pr do politikan egoist ekziston nj lider i prpikt. Msojini se pr do armik, ka nj mik. Mundohuni ta mbani larg zilis nse ia arrini dhe msojini sekretin e nj buzqeshjeje t iltr. Msojini fillimisht se mendjemdhenjt jan t part q humbasin. Nse mundeni, transmetojini mrekulline e leximit t librit, por i lini dhe kohn e mjaftueshme pr t kundruar misterin e prjetshm t fluturimit t zogjve n qiell, t bletve n diell e t luleve n nj kodr. Msojini se n shkoll sht shum her m e ndershme t gabosh se sa t mashtrosh. Msojini t kt besim n idet e tij edhe pse t gjith do t`i thon q jan t gabuara. Msojini t jet i sjellshm me njerzit e sjellshm dhe i ashpr me t kqinjt. Mundohuni t`i msoni fmijs tim forcn pr mos t ndjekur turmn edhe pse t gjith hidhen mbi qerren e fituesit. Msojeni q t dgjoj me vmendje do njeri, por gjithashtu t shoshis at q dgjon me shoshn e t vrtets dhe t marr ve t mirn. Msojini se mund t buzqesh edhe kur sht i trishtuar. Msojini se nuk sht turp t qash. Msojini si t prqesh cinikt dhe t ruhet nga mblsia e tepruar e njerzve. Msojini atij sesi t shes mallin e tij ofruesit m t lart, por mos t pranoj kurr nj mim pr shpirtin e zemrn. Msojini t mos ia vr veshin njerzve t helmuar dhe t ngrihet t luftoj nse nuk sht e drejt. Trajtojeni me mirsjellje, por mos e prkdhelni sepse prmes provs se zjarrit, bhet eliku i mir. Lreni t ket kurajn t jet i padurueshm. Lreni q t ket durimin t jet trim. Msojini q t ket besim t palkundur n vetvete, sepse vetm ather do t ket besim n njerzimin. E di q jan shum krkesa, por bni m t mirn q mundeni. shte nj djalosh kaq i mir, im bir!