Вы находитесь на странице: 1из 17

Proiect de activitate integrat

Eductoare: Cerempei Valentina Instituia precolar Nr. 17 municipiul Chiinu Vrsta copiilor: 2-3-4 ani (Grupa mixt) Tema proiectului: Poveti la poarta grdiniei Subtema proiectului: Bagheta fermecat Tema zilei:Cu trenuul la poveti Tipul activitii: Verificarea i consolidarea cunotinelor Mijloace de realizare: activitate integrat

Obiective de referin: -S manifeste dorina de a cltori n ara povetilor,i s repovesteasc unele ntmplri. -S identifice numerile 1, 2 ,3,culoareaalbastr,galben,roie,verde,noiunea de lung-scurt -S manifeste dorina de autoexprimare a emoiilor, gndurilor prin cntec,cltorie,aplicaie. -S respecte regulile de igien personal i colectiv; -S aplice independent i contient unele tehnici simple,procedee specific aplicaiei,construciei. Stategii didactice: Metode i procedeie:conversaia,explicaia,exerciiul,jocul,demonstraia,observar ea,problematizarea,descrierea,povestirea,urtura,Turul galerii Forme de organizare:frontal,individual,grup mic. Materiale didactice: truse de construit,puzzle cu imagini din poveste,personaje-ppui,Pomul de Anul Nou,clopoelul,set cu cifre 1,2,3,cerculee,triunghiuri,pensule,clei,planete,farfurioare din foi de album, BIBLIOGRAFIE: 1) Curriculum educaiei copiilor de vrst timpurie i precolar (1-7 ani) din R.M. 2) 1001 idei pentru o educaie timpurie de calitate, Ghid pentru eductori. Maria Vrnceanu i grupul Chisinu 2010 3) Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru nvmntul precolar nivel 3-5 ani, Georgeta Toma, M. Ristoiu, M. Anghel, D.Petre, Delta Cart Educaional, Piteti 2009; 4) Ghid pentru proiecte tematice; activiti integrate pentru precolari (3-5 ani), Mioara Pletea, R. Rotache.....Bucureti: Didactica Publishing Hause 2008 5)www.didactic.ro

Harta proiectului

Povestea Scufia roie

Povestea Trei purcelui

Povestea Gogoaa Povestea Iepuraul urecheat

Poveti la poarta grdiniei

nelepciunea crii Bagheta fermecat

Cu trenuul la poveti.

Povestea Alba ca Zpada i cei apte pitici

Dragi prini, n perioada lunei urmtoare mpreun cu copii D-voastr vom aplica mpreun proiectul tematic : Poveti la poarta grdiniei. Pentru succesul acestui proiect suntei rugai s luai parte i s ne ajutai cu cele necesare, care ne vor fi de bun augur. V MULUMIM, ANTICIPAT. Copiii i eductoarele Grp. Licurici

Centre de activitate deschis i materiale propuse la dispoziia copiilor: Bibliotec: Cri, Reviste & Imagini. Jucrii, Foi colorate, Clei, tiin: Fie de lucru, Cifre & Figuri geometrice. Blocuri: Truse de construit, Truse Lego Art: Clei, Hrtie colorat, Pensule, Lut, Plastelin , Creioane colorate Joc de rol: Cciulie simbolice, Jocuri creative, Jucriia iepuraul, Bagheta fermecat. Joc de mas: Jocul: Ajuto pe Scufi Jocul: Iepuraul Puzzle, mosaic, Siluete

Inventar de probleme:

Ce tim? Crile sunt mari i mici,groase sau subire. Crile sunt scrise de autori. Crile au titlu,copert,file,pagini.

Ce vrem s aflm? Din ce se fac crile? Cum s pstrm cartea? Care sunt autorii crilor? Ce ne nva cril

Evaluarea proiectului: Exspoziii cu lucrrile copiilor realizate pe parcursul acestui proiect; Poze din activitiile petrecute pe parcursul proiectului; Sugestii din partea metodistei,educatoarei,prinilor invitai;

Scenariul zilei: Etapele Activitii Coninutul activitii Metode,proce Resurse Forma de -dee organizare Evaluare

Evocare Se aranjaz materialul necesar pentru desfurarea activitii. Salutul,,Bun diminiaa: Bun venit la grdini Biei i fetie, Eu te iau de minu C eti scump i drgu. n cerc ne adunm i cu toi ne salutm. Bun dimineaa! Copiii rspund:Bun dimineaa! Copii cu ce dispoziie vom petrece activitatea de astzi? Ei aleg desenul ce reprezint un copil vesel sau desnul ce reprezint un copil trist. Copiii,ia privii cine a venit la noi? Apare un copil de 6 ani,pota,cu o geant mare i cu o scrisoare ornamentat. Se salut,transmite scrisoarea i le zice copiilor:,,La revedere! Realizar Educatorul citete

Frontal Joc de socializare

Corectarea inutei

Dou Frontal desene: copilul trist i copilul vesel

Observarea comportamentului

Observarea

Costum Geant Scrisoare

ea coninutul scrisorii:,,Dragi sensulu copiii i copilai, i Eu,Zna Povetilor v invit s cltorii n ara Povetiilor -Cu ce mijloc de transport vom ajunge? Copiii propun cu trenuul. Educatorul alege locomotiva . Un copil i ceilali n form de vagoane se arangeaz unul dup altul,cntnd n cor:tuc-tuc la poveste eu m duc. Am ajuns la masa surpriz, ,pregtit din timp,reprezentnd Povestea Scufia Roie cu personajele ei. -Copiii ai neles c astzi vom vorbi despre poveti. -Care sunt eroii de pe masu aceasta?(Scufia,Lupul,Bu nicua) -De unde cunoatei c este Scufia? -Cum e mbrcat Scufia i ce ine n min? Atept de la copiii propoziii depline. -Copiii,haidei s numrm cte personaje snt aici pe msu? -1-Scufia -2-Lupul -3-Bunicua -n total: 3 Se reia jocul ,,Trenuul,numai de data aceasta locomotiva va fi

Conversaia

Capacitatea copiilor de a recepta corect mesajul scrisorii

Joc dinamic Moment surpriz

Perso Frontal naje din poveti

Aprecierea comporta mentului verbal i nonverbal Problematizar ea

Conversaie

alt copil. Copiii ajung la o alt poveste-surpriz din timp aranjat cu personajele din povestea,,Trei purcelui Copiii recunosc povestea i repovestesc cum i-au construit csua purceluii. -De ce casa de piatr n-a suflat-o vntul i n-a drmat-o lupul? -Hai, s numrm purceluii! -1,2.3 n total:3 -S ne lum rmas bun de Refleci la purcelui. e De data aceasta copiii iari urc n trenu numai c de data aceasta zic: ,,Tuc-tuc tuc Eu m duc La grdini s ajung. Ei se aeaz pe saune. De o dat n cale apare o pungu fiermecat n fa.Copiii iau doar din ea cte un obiect.Se depisteaz c au gsit o cciuli roie,galben,albastr,ver de.Conform culorii obiectului,copiii se vor regrupa n 4 grupe. 1-roie 2-galben 3-albastru 4-verde 1.Centrul iine-Art: 1.s numeasc figura

Situaie de problem Descrierea Povestirea n lan

Aprecieri pozitive ale rspunsurilor

Moment surpriz

Pungu cu obiecte corespu nztoare culorii cciulielor de pe mas

Stimulare interesului pentru lucru pe centre

Cercuri decupa

geometric-cercul.Fac n aer trei cercuri.Apoi cu cele trei cercuri decupate s fac un om de zpad i s-l aplice pe farfurioarele de culoare roie,galben,albastr,ver de. 2.s numere cerculeele : n total:3 2.Centrul tiine-Art -s numeasc figura geometric-triunghiul; -s aplice din figura geometric un brdu. 3.Centrul de joc:Joc de mas -s realizeze tablourile dup modelele puzzle:,,Cei trei purcelui, ,,Scufia Roie,Gogoaa,Alba ca Zpada i cei apte pitici 4.Centrul Construcii -s construiasc ,,Palatul Povetilor

te,om de zpad, clei pensule suport, planGrup mic ete, Individual farfurio are decupate din hrtie colorat

Aprecierea capacitii de a realiza sarcinele

Se va urmri s enumere corect figura geometric , culorile utilizate i cifra 1,2,3,4,5.

Constructor

Copiii revin pe covora.Educatoarea anun c se aude ceva : Mi!,Mi!(sub pomul de Moment Anul Nou) Apare un surpriz iepura-urechiat care se salut cu copiii,le spune c vine de peste nou mri i ri,unde e mult zpad,deaceia este aa de alb. Cu prulejul srbtorilor de iarn iepuraul-urechiat ncepe

Jucrie mareiepuril

o urtur:,,Aho,aho,copiii i frai , Stai puin i nu mnai Lng boi v alturai Si pe mine m ascultai Cci avem de colindat Toat grdinia n lung in lat. -La ureche zurgli ia ,mi strigai ,mi:hi,hi,hi! Le apreciaz lucrrile prin metoda Turul galeriei.Iepuril cu copiii vor trece pe rnd pe la fiecare grup de lucru s vad i s aprecieze cum au fost realizate lucrrile,menionnd c cunosc multe poveti. -Copii v-am adus i multe surprize din ara Povetilor. (Copiii primesc cte o mic jucrie,biscuii i bomboane) -V srut pe toi,la revedere! Eductoarea i ntreab: -Ce le-a plcut copiilor la activitate? Apoi i apreciaz cu :,,Bravo!

Urtura

ntrebri i rspunsuri

Frontal

Conversaia

Se va urmri analiza lucrrilor activitii i aprecierea lor

Вам также может понравиться