Вы находитесь на странице: 1из 8

PROIECT DIDACTIC ACTIVITATE INTEGRATA

GRUPA: MARE TEMA CENTRAL: NATURA-TOAMNA SUBTEMA: TOAMNA ,,ZIUA RECOLTEI FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATE INTEGRATA PE ARII DE STIMULARE CATEGORII DE ACTIVITI EDUCAREA LIMBAJULUI ACTIVITATE PLASTIC TEMELE ACTIVITII: ART Pictur-Tema plastic ,,Amestecul cromatic Subiectul plastic ,,Copacul toamna TIIN ,,S facem un tablou de toamn-joc didactic JOC DE MAS ,,S refacem intregul

TIPUL ACTIVITII: VERIFICAREA I SISTEMATIZAREA CUNOTINELOR LOCUL DE DESFURARE: SALA DE GRUP BIBLIOGRAFIE: Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, Bucureti, 2005 Pedagogie precolar, Bucureti, 1995

SCOPUL ACTIVITII: Fixarea cunotinelor copiilor referitoare la fenomenele , activitile fructele, legumele, florile caracteristice anotimpului toamna. OBIECTIVE OPERAIONALE: TIIN -s selecteze fructe, legume, flori i alte elemente toamna;

specifice anotimpului

- s nlocuiasc cuvintele cerute de educatoare cu jetoanele ce le au la dispoziie; -s elimine elementele necorespunztoare anotimpului toamna ; -s rezolve fia de munc independent. ART -s foloseasc culori corespunztoare temei; -s realizeze tema plastic, respectnd indicaiile i modelul educatoarei; -s finalizeze i s analizeze lucrrile. JOC DE MAS -s formeze ntregul, respectnd culorile bulinelor de pe piesele de puzzle; -s coloreze intregul obinut, respectnd realitatea. OBIECTIVE EDUCATIVE: 1.Trezirea interesului i dragostei pentru munc 2.Cunoaterea i nelegerea semnificaiei srbtorii ,,Ziua recoltei 3.Formarea unor deprinderi de munc i ordine STRATEGII DIDACTICE Metode i procedee: conversaia, explicaia, povestirea descoperirea, exerciiul, jocul, munca independent Mijloace didactice: STIIN: jetoane, panou, fie, creioane colorate ART: acuarele, pensul, plans model JOC DE MAS: couri cu piese de puzzle, creioane colorate PENTRU JOCUL DIDACTIC: Elemente de joc:aplauze, nchiderea i deschiderea ochilor,stimulente Sarcina didactic:asocierea i completarea povestirii cu materialul corespunzator sensului celor relatate i plasarea lui pe tablou Regulile jocului: la ntreruperea povestirii de ctre educatoare, copiii trebuie s caute i s aleag din materialul primit, imaginile de toamn, specifice ,,Zilei recoltei care corespund continurii logice a povestirii i l aaz pe tabloul prezentat.

SCENARIU DIDACTIC

EVENIMENTUL DIDACTIC I. PREGTIREA CLIMATULUI PSIHOAFECTIV NECESAR

CONINUTUL TIINIFIC Asigurarea condiiilor necesare unei bune desfurri a activitii. Pregtirea materialelor didactice corespunztoare fiecrui centru de interes. De asemenea, se vor auzi n fundal cteva melodii clasice care vor avea rolul de a spori creativitatea copiilor.

STRATEGII DIDACTICE

EVALUARE

II.INTRODUCEREA N ACTIVITATE

Copiii vor aborda ntlnirea de diminea ntr-o manier optimist i plin de energie. Motto-ul zilnic este: Suntem veseli i cntm / Nu e greu s nvm. Dar noi vrem s ne jucm/ i din joac s-nvm. Discuiile n cerc vor cuprinde: - prezentarea musafirilor; - ce zi este azi? Ce zi va urma dup ziua de azi? - n cerc, pe covora, vom face prezena n stilul Discuii n cerc grupei mari: o feti va numra ci biei sunt prezeni; un biat va numra cte fetie sunt prezente. Aprecieri verbale

- completarea calendarului naturii. suntem?; discuii despre,,Ziua recoltei

Conversaia

- discuii despre tema sptmnal: n ce anotimp Exerciiul

Explicaia III. ANUNAREA TEMELOR I PREZENTAREA CONINUTURILOR Prezentarea centrelor n care copiii se vor juca Conversaia i nva i alte lucruri, denumind n acelai timp Explicaia temele i intuirea materialelor. Anunarea obiectivelor, nelmurirea eventualelor probleme Alegerea ariilor de joc Menionarea c toi copiii vor participa la activitile din zonele ,,Stiin i ,,Art, prin rotaie. Descoperirea Observarea comportamentului copiilor

IV. DIRIJAREA NVRII I PREZENTAREA CONINUTULUI

La aria ,,Art, educatoarea explic si demonstreaz tehnica de lucru; criteriile de evaluare Explicarea jocului Efectuarea jocului de prob Prezentarea regulilor jocului Educatoarea dirijeaza activitatea din zona ,,tiin

Explicaia Exerciiul Demonstraia Observarea comportamentului copiilor

V.OBINEREA PERFORMANEI I ASIGURAREA CONEXIUNII INVERSE

Copiii lucreaza la ariile alese; la aria ,,tiin , n urma desfurrii jocului didactic, se realizeaz tabloul de toamn.

Explicaia

Aprecieri verbale

VI.ASIGURAREA RETENIEI I A TRANSFERULUI Complicarea jocului: copiii vor nchide ochii, timp n care educatoarea va introduce pe tabloul de toamn elemente care nu se potrivesc.Copiii, dup deschiderea ochilor, trebuie s le identifice. Descoperirea Aplauze

VII. EVALUAREA PERFORMANEI

Rezolvarea unor fie de munc independent Munca independent Aprecieri verbale

Evaluarea fiselor si a lucrrilor plastice, precum VIII.EVALUAREA ACTIVITII i pe cele de la jocul de mas, desemnarea ctigtorilor Expunerea lor la panou Aprecieri pentru modul cum au participat la activitate, acordarea de stimulente Expoziie cu lucrri

V. EVALUAREA ACTIVITII

Dup terminarea activitilor pe centre, voi face evaluarea. Vei forma un cerc mare i vei cnta un cntecel foarte cunoscut, Castelul. n momentul n care Cnt i se rotesc n cerc. piticul din cntec i alege o partener, formai perechi, aezndu-v fa n fa. Vei discuta ntre voi ce am nvat sau ce am lucrat n centrul meu. La btaia mea din palme, vei ncepe Discut despre ce au cntecelul din nou, n cerc. La finalul cntecului vei lucrat n centrul lor. discuta ce mi-a plcut cel mai mult azi. Dup fiecare etap a cntecelului voi solicita 2-3 perechi s spun ce au aflat de la colegi. Va fi evaluat tabloul colectiv; dac va fi reuit, va fi aezat la intrarea principal pentru a fi admirat de toi prinii. de participare a copiilor la activitate i a Se vor autoaprecia, i vor motiva gradul de Conversaia Explicaia Exerciiul

Voi face aprecieri asupra ntregii activiti, a modului participare la activitate. comportamentului acestora. .

Вам также может понравиться