Вы находитесь на странице: 1из 5

PROIECT DE ACTIVITATE Data: 13.05.2010 Gradinita: M. Ap.

dinita: M. Ap. Grupa: Mare (Nivel II) Propunatoare: Stoenic Irina Educatoare: Blejdea Mihaela Tema integratoare: Ce i c!" vrea! a #i!$ Proiectul: %I"i ale& o pro#e ie' Tema saptamanii: %(ro#e ia de colar' Domeniul de activitate: )o"eni!l Stiinte ()*) Categoria de activitate: Activitate "ate"atica Subiectul activitatii: N!"eral!l ordinal Tipul activitatii: +or"are de priceperi i deprinderi (con olidare) od de reali!are: ,oc didactic - %A cata carte i"i revine "ie$' Scopuri: . e/er area deprinderii de a #olo i n!"eral!l ordinal0 . de1voltarea pirit!l!i de o2 ervatie3 a atentiei i a "e"oriei vi1!ale

Obiective operationale: (e parc!r !l i la #ar it!l activitatii3 #iecare copil va #i capa2il4 51. a n!"ere corect in ir cre cator i de cre cator in li"itele 1.103 raportand n!"ar!l la cantitate0 o2iectiv!l e con idera reali1at daca #iecare copil n!"ara corect in li"itele 1.10. 52. a #olo ea ca !n li"2aj "ate"atic adecvat3 !tili1and corect n!"eralele cardinale i ordinale3 avand !port int!itiv0 o2iectiv!l e con idera reali1at daca #iecare copil !tili1ea1a corect n!"eralele cer!te de e/erciti!. 53. a identi#ice po1itia !n!i o2iect i a vecinilor ace t!ia intr.!n ir3 #olo ind n!"eral!l ordinal0 o2iectiv!l e con idera reali1at daca #iecare copil identi#ica in "od corect po1itia !n!i o2iect3 con#or" arcinii date. 56. a dea dovada de atentie3 prin i"plicare i pirit de o2 ervatie. Strategii didactice: a) metode si procedee didactice: joc!l didactic3 conver atia

2) mi"loace de invatamant: carti3 jetoane c! ci#re c) organi!area activitatii: #rontal3 individ!al Resurse: a) metodice: %Activitati "ate"atice in &radinita' (Mihaela Nea&!3 7eor&eta Berar!3 8dit!ra A 9 3 1::5) 2) psi#ologice: nivel avan at al operatiilor &andirii3 din per pectiva inteli&entei "ate"atice i a pirit!l!i de o2 ervatie c) temporale: 30 "in. d) umane: 20 de copii SCOP$% DIDACTIC 8/er area deprinderii de a #olo i n!"eral!l ordinal SARCI&A DIDACTICA Sa ta2ilea ca loc!l !n!i o2iect in ir!l de o2iecte3 #olo ind n!"eral!l ordinal. REG$%I DE 'OC . Copiii tre2!ie a pli"2e c!ti!ta #er"ecata din "ana in "ana3 in ti"p ce canta %C!ti!ta pli"2a.te; Si pe noi aj!ta.ne<; C!ti!ta a pornit; Si la tine .a oprit<' . Cel la care e va opri c!tia3 va pri"i pe cap o toca (de a2 olvent3 e"n al #apt!l!i ca e te !n viitor colar) i va e/tra&e !n jeton din c!tie (c! !n n!"ar) . Acela va tre2!ia a ia din ir!l de carti cartea core p!n1atoare n!"ar!l!i de pe jeton i a p!na a cata din ir e te (po1itia o2iect!l!i)0 !n!l dintre vecinii copil!l!i va #i che"at i va p!ne lan&a ce carti tatea cartea e/tra a de cole&!l ! (po1itia vecinilor o2iect!l!i e/tra ) . Copiii care a i ta la indeplinirea arcinilor cole&ilor lor vor tre2!i a reco"pen e1e ra p!n !rile 2!ne prin p!pic!ri (daca !nt de acord c! ra p!n !rile re pective)3 a! a de1apro2e ra p!n !rile prin aratarea de&et!l!i aratator E%E E&TE DE 'OC C!tia #er"ecata3 toca de a2 olvent3 carti3 jetoane c! n!"ere3 inchiderea i de chiderea ochilor3 p!pic!ri a! de1apro2ari prin ridicarea aratator!l!i3 ta"pile c! oare a! al2in!ta (harnica prec!" copiii)

Etapele activitatii
() Captarea atentiei (Introd!cerea in activitate)

Obiectivul urmarit

Continutul invatarii

Timpul

Strategii didactice

Strategii de evaluare

51

(rop!natoarea poarta o c!rta di c!tie de pre colari3 aj!n&and!. e la intre2area %Ce o2iect !tili1ea1a ei cel "ai #recvent$'0 Se o2tine ra p!n !l4 cartea) 3 "in Se ad!ce !n troller c! !rpri1e3 !n!l dintre copii #iind r!&at a cot i a n!"ar cartile din &ea"antan3 p!nand!.le pe "a a din #ata copiilor (a e1ati in e"icerc). Se o2 erva cartile3 e de1val!ie c!ti!ta #er"ecata i toca de colar. (rop!natoarea an!nta joc!l ce !r"ea1a a #i e#ect!at3 i an!"e4 0A cata carte imi revine mie123 prec!" i arcina de e#ect!at4 copiii vor tre2!i a a#le i a ro tea ca in propo1itie loc!l !nei carti in ir!l de pe "a a. . =eti pli"2a din "ana in "ana c!ti!ta #er"ecata3 cantand %C!ti!ta3 pli"2a.te; Si pe noi aj!ta.ne<; C!ti!ta a pornit; Si la tine .a oprit<'0 .Cel care va #i ale de c!tie va pri"i acea ta toca pe cap i va e/tra&e !n jeton c! n!"ar3 din c!tie0 . Apoi va tre2!i a ia din ir!l de pe "a a cartea core p!n1atoare n!"ar!l!i i a p!na a cata din ir e te(e/.4 Mie i"i revine a do!a carte.)0 Apoi

Sti"!larea3 !rpri1a

*) Pre!entarea materialului didactic +) Anuntarea titlului "ocului si a sarcinii didactice

2 "in.

,) E-plicarea si demonstrarea regulilor "ocului ./i-area regulilor

8/plicatia

2 "in.

!n alt copil3 vecin de.al a!3 va p!ne lan&a ce carti tatea cea e/tra a (vecinii cartii3 e/4 A do!a carte ta intre pri"a carte i a treia carte.) . Ceilalti copii vor tre2!i a #ie atenti i a ra platea ca3 daca !nt de acord c! ra p!n !rile cole&ilor3 tri"itand p!pic!ri ( e arata c!")0 daca n! !nteti de acord c! ra p!n !rile a! c! "od!l in care ei a! #or"!lat propo1itiile3 ii p!teti de1apro2a 2land3 prin aratarea de&et!l!i aratator ( e arata c!"). 3) Demonstrarea "ocului de catre propunatoare =oi pli"2a c!ti!ta prin #ata copiilor3 cantand cantecel!l ta2ilit i o voi opri la "ine. =oi e/tra&e (avand toca pe cap) !n jeton i voi l!a in "ana cartea core p!n1atoare n!"ar!l!i. =oi p!ne %Mie i"i revine a....cincea... carte.'. =oi peci#ica4 %A cincea carte e te intre a patra carte i a a ea carte.'3 apoi voi a tepta reactiile copiilor3 a"intind!.le care pot #i ace tea. Se va e/ec!ta joc!l de pro2a3 de catre !n copil C!tia e va pli"2a pana cand 3.6 copii vor e/tra&e jeton3 i alti 3.6 ii vor aj!ta pe pri"ii. In "o"ent!l in care c!tia e opre te la cineva care a "ai #o t3 va pri"i toca i va e/ec!ta arcina !r"ator!l care n! a #ac!t deloc ace t l!cr!. 'ocul didactic (e/erciti!l3 conver atia) (rin p!pic!ri; de1apro2ari - de catre ceilalti copii i prin ta"pile i la!de; inc!rajari - de catre "ine

5 "in.

4) E-ecutarea "ocului de proba 5) E-ecutarea "ocului de catre copii

52 53

12 "in.

6) Complicarea "ocului

52 56

Se va e/ec!ta varianta a 2.a a joc!l!i4 Copiii inchid ochii3 iar prop!natoarea pite te !na din carti0 >n!l dintre copii va tre2!i a p!na in propo1itie a cata carte lip e te3 iar alt!l lan&a ce carti tatea aceea0 alt copil o va &a i i o va p!ne la loc. Se va e/ec!ta (in #!nctie de tarea i dorinta copiilor) i varianta a 3.a de joc4 ?ece copii (dintre cei care n! paricipat inten pana at!nci) pri"e c cate !n jeton3 c! !n nr. de la 1 la 10. Se vor ti"!la atentia i pirit!l de o2 ervatie3 prin arcini c!" ar #i4 %Copil!l c! n!"ar!l @ a ii d!ca a 6.a carte copil!l!i c! nr. 6'3 p!tand!. e da arcini di#erite ca di#ic!ltate.

8val!are orala3 i"ediata 5 "in.

7) Inc#eierea activitatii 8"ocului9

51

>n copil va p!ne cartile la loc in troller3 n!"arand!.le de cre cator3 pe "a !ra ce avan ea1a in arcina0 Se vor #ace aprecieri a !pra activitatii3 e/pri"and!. e inc!rajarile i la!dele nece are i #acand!. e !lti"ele reco"pen e.

1 "in.

Aeco"pen a Aprecieri ver2ale

Stoenic: Irina; student

Вам также может понравиться