Annual cash inflow = 300 skiers x 40 days x $55/skier-day = $660,000 Annual cash outflow = (200 days x $500/day) = $100,000 Net Cash flows = 660,000-100,000 = $560,000. PV of cash flows @ 14% = $560,000 x 6.6231= $3,708,953 NPV = $3,708,953 - $3,300,000 = $408,953 The new lift will create value of $408,953, so it is a profitable investment.
2. After-tax cash flows = $560,000 x (1-0.4)= 560,000 x 0.6 =
$336,000 PV of after-tax cash flows @ 8% = $336,000 x 9.8181 (from table) = $3,298,897 PV of tax savings = $3,300,000 x .4 x .7059 (from table) = $936,540 NPV after-tax = $3,298,897 + $936,540 - $3,300,000 = $935,438 The investment in the lift is more profitable on an after-tax basis than on a pretax basis.
3. Subjective factors that might affect this decision include:
Profits on sales of food, rental of equipment, and other items purchased by the additional skiers. More satisfied customers because of less crowding on the days that the additional lift does not result in additional skiers being attracted to Deer Valley. If the weather is bad, additional skiers may be less than estimated.