You are on page 1of 6

PROIECT DIDACTIC

PENTRU ACTIVITATE INTEGRAT DE O ZI


Educatoare:
Nivelul/ Grupa: 3-5 ani, nivel I, gupa mijlocie
Tema anual de nvare: Cnd, cum i de ce se ntmpl?
Tema proiectului tematic: Bogiile toamnei
Subtema proiectului: Sunet, fonet i culoare...
Tema activitii: A venit toamna cu frunze aurii!
Modelul integrrii: ramificat
Elementele componente ale activitii integrate:
ADP: ,, Cu cine a vorbi dac a fi o frunz aurie/ruginie? (convorbire),
,,Azi, cerul este ...(completarea calendarului naturii),
,,Facem ordine unde lucrm(rutin deprinderea de a face ordine la locul unde au
lucrat),
Tranziii:,,Parada frunzelor (exerciii de mers, legnatul frunzelor), ,,Bate vntul... (joc
muzical)
ALA 1: ,,Frunze ruginii cad pe crri
tiin: Frunzele i umbrele lor- joc de mas;
Bibliotec: Coloreaz personajele din poveste- fi;
Art: Prietenele frunzei-tampilare prin presarea frunzelor;
ALA 2: ,,Vrtejul frunzelor (joc distractiv)
ADE: DLC ,,Frunza de Emil Grleanu (povestirea educatoarei)
DOS ,,Frunza (lipire)
Scopul activitii: mbogirea cunotinelor referitoare la fenomenele, elementele, caracteristicile
anotimpului toamna;
Obiective operaionale:
ACTIVITI PE DOMENII EXPERENIALE:
DOMENIUL LIMB I COMUNICARE
O1 s audieze cu atenie textul povetii Frunza de Emil Grleanu;
O2 s asocieze momentele povestirii cu imaginea corespunztoare;
O3 s precizeze transformrile pe care le sufer natura i frunza n fiecare anotimp prezentat
n povestire;
O4 s se exprime corect in propoziii simple i dezvoltate;
DOMENIUL OM I SOCIETATE
O1 s mnuiasc materialele din natur i sintetice n vederea obinerii unor imagini ce redau
aspecte din realitatea nconjurtoare;
O2 s utilizeze deprinderea de a lipi, de a rupe n vederea realizrii frunzelor de toamn;
O3 s descrie tehnicile prin care au realizat lucrrile propuse;
ACTIVTI LIBER ALESE (I)
TIIN

O1 s descrie frunzele din coulee preciznd mrimea, forma, culoarea acestora;


O2 - s aeze la locul potrivit/umbra potrivit, siluetele frunzelor;
BIBLIOTEC
O1 s identifice elementele care compun imaginea dat;
O2 s coloreze personajul principal din povestea Frunza de Emil
Grleanu;
ART
O1 s realizeze tampile prin presarea frunzelor cu culoare pe
foaia de desen;
O2 s utilizeze culori specifice anotimpului toamna (galben, rou,
portocaliu, maro);
ACTIVTI LIBER ALESE (II)
O1 s respecte regulile jocului;
O2 s manifeste spirit de echip, atitudini de cooperare, spirit de competiie i fair-play;
Strategii didactice:
a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, povestirea, exerciiul, munca
independent, problematizarea, jocul;
b) Elemente de joc: aplauze, ntrecerea, micri;
c) Resurse materiale: ecusoane frunze, co cu frunze, frunze naturale, copac din polistiren, plane
din poveste, siluetele presonajelor din poveste, joc Frunzele i umbrele lor, siluete frunze,
lipici, frunze uscate, acuarele, vase pentru ap, fie, creioane colorate, casetofon cu CD,
CD-Cntecele copilriei, panoul prezenei (copac cu frunze personalizate), siluete de fete i
biei, recompense;
d) Forme de organizare: frontal, pe grupe, individual
Durata: o zi
Bibliografie:
Ministerul Educaiei, Cercetrii i Tineretului, Curriculum pentru nvmntul precolar (3 6/
7 ani), 2008
Proiectarea pas cu pas (ndrumtor pentru cadrele didactice din nvmntul precolar), Daniela
Rileanu, Dorina Vieriu, Iuliana Alecsa, Editura Diamant, 2010

SCENARIUL ACTIVITII INTEGRATE


n cadrul ntlnirii de diminea, copiii se vor grupa n cerc i se vor saluta cu formula ,,Bun
dimineaa, frunz aurie/ruginie!, micare nsoit de o mngiere pe faa colegului, apoi toi copiii vor
fi salutai de educatoare cu aceast formul (salutul).
Li se va prezenta copiilor copcelul de toamn, n care se afl doar o singur frunz, prin
intermediul unei scurte poveti, copiii urmnd ca pe parcursul acestei zile s afle povestea acestei
frunze, ajutnd-o s-i fac noi prietene. (noutatea zilei).Se vor analiza mpreun cu copiii frunzele din
coule care au fost culese de educatoare n drum spre grdini, preciznd mrimea, forma i culoarea
acestora (activitatea de grup).
Aezai pe covor n cerc, copiilor li se va propune un exerciu de imaginaie, trebuind s
rspund la ntrebarea Cu cine a vorbi dac a fi o frunz ruginie?(mprtirea). n momentul n
care copilul va rspunde la aceast ntrebare, va ine n mn o frunz ruginie pe care o va nmna apoi
altui coleg. n urma mprtirii se va desprinde i mesajul zilei:,, A venit toamna cu frunze ruginii!
(mesajul zilei).
Li se va cere copiilor s precizeze cum e vremea n aceast diminea i cum au venit mbrcai
pn la grdini, dac le-a fost cald sau frig i vor completa calendarul naturii, specificnd anotimpul,
starea vremii i cum ne mbrcm, cu ajutorul etichetelor tiprite i cu simboluri corespunztoare.
Apoi, vor completa tabela prezenei un copac de toamn cu frunze personalizate, fiecare copil
aezndu-i silueta (feti sau biat) n dreptul frunzei cu poza sa (Cte frunze ruginii sunt astzi n
grup?). Se vor identifica absenii (spaiile din dreptul frunzelor rmase fr siluet), o fat va numra
bieii abseni i va aeza tot attea siluete biei pe tulpina copacului, un biat va numra fetele absente
i va aeza siluetele fete pe tulpina copacului. Se vor numra, compara, care sunt mai muli, mai puini.
Li se prezint copiilor prima parte din povestea Frunza de Emil Grleanu, alternnd
momentele povestirii cu elemente de micare, apelnd la imagini reprezentative i la siluetele
personajelor, pentru a facilita nelegerea i nsuirea cu uurin a coninutului povestirii. Dup
audierea coninutului expus de educatoare, copiii vor fi provocai la discuii legate de ceea ce s-a
ntmplat n poveste, de sentimentele prin care a trecut frunza de-a lungul firului aciunii (Cum se
simea frunza la nceputul povetii? Dar dup ce i-a fcut un prieten?, etc). Povestea va fi oprit la
momentul n care frunza rmne singur n copac.
Pe fond muzical, n pai de vals, legnndu-se ca i frunzele, n jurul copacului, copiii vor
prezenta parada frunzelor. Prin acest element de micare se va realiza tranziia spre etapa urmtoare,
copiii fiind grupai n trei echipe, n funcie de culoarea frunzei din piept (echipa frunzelor galbene,
echipa frunzelor portocalii i echipa frunzelor roii) i invitai s rezolve sarcinile de la cele trei centre
puse la dispoziie. Astfel la fiecare centru copiii vor pregti cte o surpriz frunzei din poveste. La
centrul Art copiii vor realiza tampile prin presarea frunzelor cu culoare pe foaia de desen, la centrul
tiin vor aeza la locul potrivit/umbra potrivit siluetele frunzelor, preciznd culoarea, forma i
mrimea acestora iar la centrul Bibliotec vor colora personajul principal din povestea Frunza de
Emil Grleanu. La final, toate lucrrile realizate la cele trei sectoare vor fi aezate sub copac, n scopul
surprinderii plcute a frunzei.
Pentru c frunza din poveste a rmas singur n copac, copiii sunt invitai s realizeze prietenele
acesteia, prin rupere i lipire, pe care le vor aeza n copac alturi de frunza din poveste. Prin jocul

muzical ,,Bate vntul.. se va realiza tranziia ntre cele dou etape ale activitii. Se prezint copiilor
finalul povetii cu precizarea c la primvar frunza va reveni din nou la via.
La finalul activitii copiii vor participa la un joc distractiv Vrtejul frunzelor. Copiii,
frunzele ruginii, sunt aezai pe scunele dispuse ntr-un cerc larg. Conductorul jocului, n picioare n
mijlocul cercului, ntreab la ntmplare un copil (o frunz ruginie) dac i place locul ocupat, atingndul cu mna pe umr (Frunz ruginie, i place locul tu?). Dac rspunsul este:mi place!, va trece
mai departe la un alt copil. Dac rspunsul este: Nu-mi place!, toate frunzele se ridic i alearg s
ocupe un alt scunel. La curs particip i conductorul jocului. Frunza ruginie rmas fr loc devine
conductor i jocul continu.
Pentru c toamna acesta a sosit cu multe frunze aurii copiii vor ncheia activitatea cu un dans,
legnndu-se precum frunzele n pai de vals.

Nr.
crt.

1.

Etapele activitii

Captarea ateniei

2.

Anunarea temei i
a obiectivelor

3.

Desfurarea
activitii

4.

Obinerea
performanei

Coninut tiinific

Strategii didactice
Metode i
Mijloace de
Evaluare/
procedee
nvmnt
Metode i
indicatori
ev.oral:
co cu frunze,
conversaia
conversaia
frunze, copac
cunotinele
din polistiren

Se va realiza prin prezentarea copacului pe


care se afl o singur frunz i a couleului
cu frunze, purtndu-se o scurt discuie
despre caracteristicile anotimpului toamna.
- Activitatea noastr de astzi se numete
A venit toamna cu frunze aurii!, activitate
n care vom afla povestea frunzei i o vom
explicaia
ajuta s-i gseasca noi prietene.
Li se prezint copiilor prima parte din
imagini din
povestea Frunza de Emil Grleanu,
povestirea
poveste,
alternnd momentele povestirii cu elemente
de micare, apelnd la imagini reprezentative
explicaia
siluetele
i la siluetele personajelor, pentru a facilita
personajelor,
ntelegerea i nsuirea cu uurin a
coninutului povestirii. Povestea va fi oprit
copac
la momentul n care frunza rmne singur n
copac.
Copiii grupai n trei echipe, in funcie de
culoarea frunzei din piept (echipa frunzelor
explicaia
galbene, echipa frunzelor portocalii i echipa
frunzelor roii) vor fi invitai s pregteasc
acuarele,
cte o surpriz frunzei din poveste, rezolvnd demonstraia
pensoane,
sarcinile de la cele trei centre puse la
vase cu ap,
dispoziie. La centrul Art copiii vor
frunze;
realiza tampile prin presarea frunzelor cu
munca
culoare pe foaia de desen, la centrul tiin independent
joc de
vor cuta locul/umbra potrivit frunzelor
mas :Frunze
preciznd culoarea, forma i mrimea
le i umbrele
acestora iar la centrul Bibliotec vor colora
lor;
personajul principal din povestea Frunza
exerciiul
siluete frunze;
de Emil Grleanu.
fie, creioane

Tipul de
inteligen
activat
inteligena
lingvistic

despre toamn

ev. oral:
asocierea
imaginilor cu
coninutul
povestirii;

ev. practic
fi: identificarea
personajului
principal din
povestea
Frunza ;
colorarea
folosind culorile
corepunztoare;
identificarea
locului potrivit a
frunzelor siluete;

inteligena
lingvistic
inteligena
vizual spaial

inteligena
lingvistic
inteligena
kinestezic
inteligena
vizual
spaial
inteligena
lingvistic

Pentru c frunza din poveste a rmas singur


n copac, copiii sunt invitai s realizeze
prietenele acesteia, prin rupere i lipire, pe
care le vor aeza n copac alturi de frunza
din poveste.
5.

6.

Evaluarea

Aprecierea i
ncheierea
activitii

Se prezint copiilor finalul povetii cu


precizarea c la primvar frunza va reveni
din nou la via i se completeaz copacul cu
frunzele prietene realizate de copii. Se
discut cu copiii pe marginea coninutului
povetii.
La finalul activitii copiii vor participa la un
joc distractiv Vrtejul frunzelor.
Copiii sunt apreciai pentru lucrrile realizate
i pentru activitatea desfurat.
Pe panoul recompenselor se aeaz buline
roii pentru copiii care au fost foarte ateni la
activitate i buline albastre pentru cei care au
fost mai puin activi.

colorate
munca
frunze,
independent naturale
presate,
aracet, siluete
frunze;
povestirea
conversaia

ev. practic
deprinderea de a
rupe i de a lipi;

copacul cu
frunza,
frunzele
realizate de
copii

ev. oral:
redarea
principalelor
momente din
poveste;

recompense

autoevaluarea
aprecieri
stimulative

jocul
explicaia

inteligena
kinestezic
inteligena
vizual spaial

inteligena
lingvistic