You are on page 1of 2

Fantazma e babait tw Hamletit.

Mbreti Hamleti shfaqet si nj fantazm tri her: n Aktin I, Skena I; n vazhdimsi


tw Aktit I, Skena IV dhe V; dhe Akti III, Skena IV. Fantazm del n 01:00 n t paktn
dy prej skenave, dhe n skenn tjetr, gjithka q dihet sht se jemi gjatw natws.
Fantazma i shfaqet pwr herw tw parw nj dysheje ushtarwsh-Barnardi dhe Marcellidhe nj vizitor n Danimark, Horati. Burrat ulin shpatat e tyre dhe qndroj n
frik, duke krkuar q Horatio, si nj studiues, ti pwrgjigjej fantazmws. Horati i
krkon fantazmws tw flasw. sht gati pr t zbuluar sekretin, por nw atw moment ,
gjeli kwndon, duke sinjalizuar mwngjesin, dhe fantazma zhduket. N kt sken,
fantazma sht e njohur n mnyr t qart nga t gjith t pranishmit, si Mbreti,
veshur me armaturn e tij t plot.
N paraqitjen e tij t dyt, Horati ka marrw Princi Hamletin pr tw qndruar me rojet
pr t par nse fantazma kthehet. N mesnat, me sa duket, dhe beckons Hamleti
pr t ndjekur. Horatio dhe shokt e tij luten q t mos shkoj vetm, por ai ka
gjithsesi, i shtyr nga kurioziteti. Pasi vetm, shpirt prshkruan wanderings e tij mbi
tok dhe jetn e tij pikllues n purgator, pasi ai vdiq pa marr ordinancat e Kishs
Katolike, t tilla si ekstreme epsh. Ai tregon Hamleti i ri se ai ishte helmuar dhe
vrar nga vllai i tij, Klaud Cezarit, Mbretit t ri t Danimarks, dhe krkon princin
pr t'u hakmarr pr vdekjen e tij. Ai gjithashtu shpreh neverin n gruan e tij,
Gertrude, pr martuar Klaudi, por paralajmron Hamleti jo pr t'u prballur me at,
por pr t ln at n Qiell. M von, Princi Hamlet kthehet n miqt e tij dhe ka ata
betohen mbi shpatn e tij pr t mbajtur at q ata e kan par nj sekret. Kur ata
rezistojn, shpirt shqipton fjalt "Betomu" dhe "Betomu n shpat", nga posht
faza, derisa miqt e tij t bien dakord.

Fantazma dhe Hamleti


Njw pjesw e madhe e kritikve letrar t vreni se fantazm ka nj shum t tr t prbashkt
me Hamleti rinj. Ata flasin njsoj (m s shumti pr "panatyrshme" dhe "incesti" marrdhniet
Gertrude me Klaud Cezarit) dhe ata gjithashtu lloj duken njsoj n nj pik. Mos harroni kur
Ophelia prshkruan mnyrn Hamlet u shfaq kur ai tregoi deri n dhomn e saj n krkim t
gjith shpirtror "zbeht," pothuajse "sikur ai kishte qen zgjidhet nga ferr" (2.1.93)? Yeah,
tingllon shum si fantazm pr ne.
Kshtu q ndoshta fantazm-si-baba sht vetm nj pjell e imagjinats Hamlet-s. Karaktere t
tjera mund t shihni shpirt (rojet Kalaja dhe Horatio, pr shembull), por Hamleti sht i vetmi q
ka nj dialog me t. Ai sht gjithashtu i vetmi q sheh apo dgjon shpirt kur ajo tregon deri n
dhomn Gertrude pr t kujtuar Hamleti t jet mir pr t nna e tij (3.4.126-131).
Ka qen Hamleti imagjinuar bisedat e tij me Frymn e tr n koh? A ka kjo t ket asgj t bj
me faktin se Hamleti thot Horatio "im baba-m duket shoh babain tim [...] n sy mendjen time"
(1.2.191; 193) para se ai madje konstaton se fantazm ka qen shfaqeshin n muret e kshtjells?
Pavarsisht nse jan apo jo ne besojm shpirt sht "e vrtet", ne ndjehemi t sigurt duke thn
se shpirti paraqet mnyrn Hamleti i ri sht i shqetsuar nga kujtesa baba t tij. Ne kemi marr
at; princi sapo ka humbur nj nga figurat m t rndsishme n jetn e tij, nj njeri q ai
hyjnizon dhe e do, dhe t gjith sht vetm duke i thn atij pr t lvizur n dhe t harrojm
pr babain e tij. Klaudi kmbngul pikllimin e tepruar Hamlet sht "zhburrruar" dhe Gertrude
thot Hamleti pr t hendek rrobat e tij t piklluar dhe e l moping (1.2.98).
Ndoshta ai sht i vrtet dhe ndoshta ai sht jo-as mnyr, ai i sigurt duket t vrtet t
Hamletit.