Вы находитесь на странице: 1из 21

INTEGRAT

Mariana

PROIECT DE ACTIVITATE

Nume si prenume: Marian Gina


Unitatea de invatamant: Gradinita Stina
Grupa: COMBINATA
Data: 30.05.2012

AAAAAA

EDUCATOARE: : Marian Gina Mariana


GRUPA: combinata
DATA: 30.05.2012
TEMA ANUALA: CAND,CUM SI DE CE SE INTAMPLA ?``
SUBTEMA: Evaluare sumativa ;,,Anotimpul primavara
TEMA ACTIVITATII: La revedere primavara
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata
ACTIVITATI DE INVATARE:
-Activitati de dezvoltare personala(A.D.P)
-

Activitati liber alese (A.L.A.)

- Activitati pe domenii experientiale (A.D.E.)


Domeniul stiinte(D.S)
- Domeniul om si
societate (D.O.S.)
TIPUL DE ACTIVITATE: Dezvoltare si consolidare de
cunostinte, priceperi si deprinderi

SCOPUL: - Aprofundarea cunostintelor prescolarilor


referitoare la aspectele caracteristice
anotimpului
primavera ;
- Formarea unei atitudini pozitive fata de sine si fata de
cei din jur.
- Dezvoltarea abilitatii de a relationa cu cei din jur.
- Educarea si cultivarea unor calitati volitiv-morale:
initiativa, harnicia, perseverenta in desfasurarea si
finalizarea jocurilor.
- Dezvoltarea simtului practic si estetic.

CONSTRUCTII:
Livada cu pomi
primavara

ARTA:
Tablou de

DOMENII EXPERIENTIALE:
1.D.S.,,Cine stie mai bine ?
2.D.O.S.- ,,Vaza cu flori lalele si
narcise
3

JOC DE ROL:
JOCURI DE MISCARE:
De-a bucataresele

Pasarica muta-ti cuibul


. Fluturasul

Copiii sunt asezati in semicerc apoi fiecare copil


isi alege cate un jeton ce reprezinta
fluturi (baieti)si albinute (fete).
1.SALUTUL: Buna dimineata,albinute si fluturasi!
Buna dimineata, doamna educatoare!

Astazi sunteti fluturi si albinute frumoase si


harnicute. Va propun sa va salutati, folosind numele
fluturasului si insectei pe care o aveti in piept.
4

Educatoarea saluta primul copil: Buna dimineata


fluturas Denis!Copilul care a fost salutat se adreseaza
altui copil, folosind aceeasi formula.
Prezentam si salutam oaspetii zilei prin intermediul
unor versuri :
,,Dragi copii ai grupei
in grupa noastra
Nu va emotionati
zi,
Azi noi avem oaspeti
demonstram cu totii
Vreau sa-i salutati.
buni vom fi.

I-am poftit
In aceasta
Ca sa
Cat de

2.PREZENTA: Cati fluturasi si cate albinute sunt astazi


la gradinita?
3.CALENDARUL NATURII: Se discuta despre cum este
vremea in aceasta zi pentru a aseza la Calendarul
naturii jetoanele corespunzatoare referitoare la
anotimp, se va preciza ziua, data si luna in care ne
aflam.
4.RUTINE :,,Copacelul din gradina
4.NOUTATEA ZILEI: Surpriza :La grupa soseste ,,Zana
primavara(o fetita) imbracata intr-o rochita roz
decorata cu flori de primavara avand pe cap o palarie
iar la mana un cosulet cu flori si surprize pentru ei . Ea
doreste sa vada cate lucruri stiu ei despre anotimpul
care ii poarta numele si cat sunt de cuminti si harnici la
activitati.
Educatoarea prezinta copiilor, in termeni accesibili
activitatile pe care le vor desfasura in aceasta zi si
precizeaza pe scurt sarcinile care le vor indeplini in
cadrul activitatilor.
5

Livada cu pomi
SARCINI DE LUCRU: sa redea prin imbinare si
ansamblare forma unei livezi cu
pomi ;
sa colaboreze cu membrii
grupului;
sa simta satisfactie pentru
rezultatele muncii in grup.

Tablou de primavara
SARCINI DE LUCRU: sa aplice in
spatiul dat materialele necesare
realizarii temei ;
sa utilizeze corect
materialele de lucru si sa lucreze
ingrijit ;
- sa participe cu interes
la activitate ;
6

- sa enumere caracteristicile
anotimpului primavara ;
.
- sa faca aprecieri asupra lucrarii
realizate exprimand
Sentimente estetice.
JOC DE ROL :
SARCINI DE LUCRU: sa pregateasca salata de
legume ;
sa recunoasca si sa
denumeasca corect legumele ;
- sa manuiasca corect ustensilele
primite ;
- sa lucreze individual si in echipa.

STRATEGII DIDACTICE:
1.METODE SI PROCEDEE: exercitiul, conversatia,
observatia, explicatia, demonstratia, jocul,
aprecierea verbala, turul galeriei instructajul oral.
2.MIJLOACE DIDACTICE: ,,Zana
primavara,recompense,ecusoane,plansa,
materiale decupate,
(copac,flori,fluturi,randunele,
etc.)lipici,servetele
umede,sortulete,baticuri,cutite
si farfurii de
plastic,plansete,bol,legume spalate,
sare,ulei,otet.
3.FORMA DE ORGANIZARE: frontal, pe
grupe,individual
7

BIBLIOGRAFIE:
- Ministerul educatiei, cercetarii si tineretului,
Curriculum pentru educatie timpurie a copiilor de
la 3 la 6/7 ani, 2008;
- Ministerul educatiei, cercetarii si tineretului
Ghid de bune practici, 2008.
DURATA: 30-35

DESFASURAREA ACTIVITATILOR

EVENIMEN
TUL
DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGI
I
DIDACTIC

EVALUA
RE

1
Captarea
atentiei

Trezirea interesului
pentru activitate este
realizata printr-o
conversatie referitoare
la musafirul
surpriza,,Zana
primavaracare a venit
la activitatea lor sa-I
vada cat sunt de
cuminti si harnici.

2.Anunta
rea
temelor
si a
obiectivel
or

Se prezinta centrele si
sarcinile pe care le au
pe parcursul
activitatii.Astfel,la
sectorul ,,Artacopiii
vor realiza un tablou de
primavara ; la sector
constructii copiii vor
construii ,,Livada cu
pomiiar la joc de rol
vor prepara o ,,Salata
de legume.
3.Dirijare
Educatoarea le cere
a
copiilor sa se aseze la
invatarii sectorul pe care il
doresc.
Se precizeaza copiilor
comportamentul
dezirabil in cazul
acestor activitati: Va
trebui sa lipiti cu
atentie, fara sa
murdariti foaia; sa
9

Convers Observ
atia
area
/
curent
Frontal
a

Observa
tia,
Explicati
a,
Convers
atia
/
Frontal

Explicati Observ
a
area
/
curent
Frontal
a

Demons
tratia

vorbiti in soapta (pentru


/
a nu deranja pe
Frontal
ceilalti).
Inainte de a incepe
lucrul, educatoarea
spune cateva versuri:
Dar sa-ncepem lucrul
Observ
Si s-avem mult spor
Jocul
area
Azi lucreaza fiecare
/
curent
Cu ce are la sector.
Pe
a
In timp ce copiii
grupe
lucreaza, educatoarea ii
va urmari indeaproape.
Dau explicatiile
/
necesare, asigur
Individu
conditiile optime,
al,
urmaresc modul cum
relationeaza copiii,
monitorizez activitatea
la fiecare centru
intervin daca este cazul.
4Aprecier Dupa terminarea
Convers Apreci
ea
activitatilor pe centre,
atia,
erea
performa educatoarea face
Explicati verbal
ntelor
aprecieri stimulative
a,
a
referindu-se la fiecare
Turul
Expun
grup in parte si va
galeriei erea
nominaliza copiii care
/
lucraril
au lucrat cel mai
Frontal or
frumos.Lucrarile
Atribui
realizate vor fiexpuse la
rea de
panouri in zona special
stimul
amenajata.
ente
Copiii vor canta si vor
recita pentru ,,Zana
Primavaraiar ea le v-a
10

oferi
Recompense pentru
munca depusa la
activitate.

TRANZITIE: Bat din palme: clap, clap,


Din picioare trap,
trap, trap
Ne-nvartim, ne rasucim
Si spre clasa noi pornim.

1.DOMENIUL STIINTE
2.DOMENIUL OM SI SOCIETATE
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate integrata
TEMA ACTIVITATII: Primavara-evaluare sumativa
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic integrat
11

clap

TIPUL DE ACTIVITATE: Consolidarea si sistematizarea


cunostintelor
SCOPUL: verificarea cunostintelor,deprinderilor si abilitatilor
legate de aspecte ale anotimpul primavara ;
- educarea unei exprimari verbale orale corecte din punct
de vedere gramatical ;
- formarea unor abilitati practice specifice nivelului de
dezvoltaremotrica.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a)Cognitive:
sa raspunda la intrebarile adresate de educatoare;
sa denumeasca imaginile prezentate;
sa formuleze propozitii,sa desparta cuvintele in silabe ;
sa recunoasca fenomenele naturii din anotimpul
primavara
b)Socio-afective:
sa respecte regulile si sarcinile date;
sa-si incurajeze echipa din care face parte;
sa participe cu interes si placere la intreaga activitate.
- sa realizeze tabloul prin lipirea narciselor si lalelelor in
vaza.
- sa traiasca emotii pozitive ca urmare a finalizarii
lucrului.
SARCINA DIDACTICA: Sa recunoasca imaginile de pe jetoanele
prezentate de educatoaresi sa raspunda corect la intrebarile
din cutiuta cu surprize
- sa formuleze propozitii si sa desparta in silabe
- sa raspunda la ghicitorile pomului
- sa recite poezii de primavara
- sacante uun cantec de primavara
- sa realizezetabloul prin lipirea florilor in vaza
REGULILE JOCULUI:
copiii trebuie sa execute sarcinile date de ,,Zana
Primavara
;
;sa verbalizeze actiunile intreprinse ;
trebuie sa coopereze in realizarea sarcinilor.
12

ELEMENTE DE JOC: surpriza, aplauzele, intrecerea, manuirea


materialelor,recompense,cantec,versuri
STRATEGII DIDACTICE:
1. METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia,
demonstratia, problematizarea.
Joc de rol,exercitiul,brainstorming.
2. MIJLOACE DIDACTICE: Zana Primaverii, cos cu legume si
fructe,cutiuta cu surprize,
fisa de lucru pe care este lipita o
vaza,ecusoane,tablou
model,jetoane cu aspecte
de primavara,lipici,plansa cu
primavara,CD-player.
CD cu melodia ,,Primavarainterpretata
de Teo Trandafir
3. FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe.

BIBLIOGRAFIE:
- Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita
de copii.
- Jocuri didactice pentru educarea limbajului- indrumator
metodic.
DURATA: 30-35

DESFASURAREA ACTIVITATILOR
EVENIMENT
UL
DIDACTIC

CONTINUTUL INVATARII

13

STRATEGII
DIDACTICE

EVALUA
RE

1.Captare
a
atentiei

Se realizeaza cu
ajutorul Zanei
Primavara care este
prezenta la activitatea
noastra si care ne-a
adus un cos cu
surprize.
Se poarta discutii cu
copiii pentru
Dentificarea
personajului.
Copiii vor canta
cantecul
,,Vine,vine,primavara !

2.Anuntar
ea temei
si a
obiectivel
or

,,Zana
Conversat
Primavaraanunta
ia
copiii ca v-a pleca intr/
o calatorie lunga dar
Frontal
inainte sa plece a venit
sa-si i-a
Ramas bunde la ei si ar
dori sa se joace putin
impreuna.
Zana Primavara anunta
copiii ca se vor juca un
Observ
joc cu tema:,,Cine stie
area
mai bine?
Conversat curenta
Trebuie sa va
ia
reamintiti de
caracteristicile
anotimpului primavera,
de cantecelele si
poeziile invatate.

3.Desfasu
rarea
jocului

14

Conversat Stimula
ia
rea
/
interes
Frontal
ului
pentru
Problema activita
tizarea
te

Copiii vor fi aranjati pe


scaunele avand in
piept ecusoane
reprezentand
flori,fructe,legume de
primavera.
Copiii vor fi impartiti in
doua echipe : echipa
florilor si echipa
legumelor.
Se va prezenta cosul
cu legume iar copiii vor
trebui sa le recunoasca
sis a le descrie.Zana va
solicita copiii din
fiecare echipa sa
aleaga un biletel din
cutia fermecata pe
care vor fi scrise
intrebari caracteristice
anotimpului primavera
iar pentru fiecare
raspuns correct vor
primi bulina rosie.
Educatoarea solicita
cat mai multi copii in
timpul jocului;
incurajeaza
raspunsurile corecte
prin aplauze;
stimuleaza echipele
pentru a participa la
activitate.
TRANZITIE: Copiii se
vor ridica in picioare si
15

Observati
a
Conversat
ia
Problema Aprecie
tizarea
ri
Chestio
nar
oral

vor interpreta cantecul


Daca vesel se
traieste. Se vor
executa miscari
specific textului
cantecului si vor bate
din palme, din
picioare- elemente
antrenante.
4.Obtiner ,,Zana Primavarava
ea
chema pe fiecare copil
performan sa i-a o floare de pe
tei
panoul cu surprize.Pe
flori vor fi scrise
ghicitori.
Primavara intreaba
copiii ce au in piept iar
ei vor spune ce
reprezinta imaginea de
pe ecusoane
despartind cuvantul in
silabe si alcatuind
propozitii.
Copiii vor canta un
cantec :
,,Infloresc gradinile
Se anunta echipa
castigatoare.
In continuare copiii
pregatesc cadoul
pentru ,,Zana
Primavara.
Fiecare copil primeste
o fisa de lucru pe care
este lipita o vaza iar
copiii vor trebui sa
16

Conversat
ia
Observati
a /
Problema
tizarea

,
/

Evaluar
ea
Practic
Exercitiul
a
/
Fisa de
Individual
lucru

lipeasca narcise si
lalele.
Educatoarea urmareste
indeaproape fiecare
copil, discuta cu ei
despre modul in care
trebuie sa realizeze
sarcina data.
5.Asigurar Copiii realizeaza
Conversat Examin
ea feedtablourile dovedind
ia
area
back-ului
intelegerea modului de
/
prin
lucru, dar si dorinta de
Frontal
probe
reusita.
practic
Se vor evalua
e
rezultatele obtinute,
dupa care lucrarile vor
fi puse la expozitie.
6.Incheier Educatoarea face
Conversat Evaluar
ea
aprecieri asupra
ia
ea
activitatii modului in care s-a
/
globala
desfasurat jocul.
Frontal
Se fac aprecieri
individuale si colective.

17

Pentru acest joc avem nevoie de o floare-un copil


ales va veni si va alege o floare de primavara pe care
o va tine in mana. Ceilalti copii vor primi cate o
imagine de pus in piept reprezentand fluturasi,
albinute si buburuze. Acesti copii vor imita zborul in
spatiul de joaca. Cand voi da semnalul Fluturasii
zboara la floare- cei care au imagine cu fluturasi vor
zbura la floare. Se procedeaza la fel pentru buburuze si
albinute. Copiii trebuie sa fie atenti la semnalul meu si
la imagine pe care o au in piept. Se executa jocul
de cateva ori, astfel incat vor face schimb de imagini
intre ei si vor schimba de asemenea floarea.

18

Copiii sunt raspanditi pe terenul de joc si fiecare


primeste cate un fluturas, cofectionat din foita
(futurasii sunt de diferite culori).
La comanda educatoarei: Fluturasul zburator,
copiii arunca fluturasii in sus si sulfa sub ei, incercand
sa-i mentina cat mai mult in aer. Copilul care reuseste
sa tina cel mai mult fluturasul in zbor este declarat
castigator.

19

A.L.A 2- JOCURI DE MISCARE

PASARICA MUTA-TI CUIBUL


Pentru acest joc de miscare trebuie san e impartim
in doua echipe de cate trei copii.
Doi copii se vor tine de maini formand ,,cuibul iaral
treilea intra la mijloc fiind ,,pasarica.Un copil ramas
fara pereche va striga ,,Pasarica muta-ti cuibul.In
acest moment pasarile copii trebuie s-si schimbe cuibul
la joc participand si copilul care astrigat.
Pasarica ramasa fara cuib va primi o pedeapsa si
va da urmatorul semnal

20

Copiii sunt raspanditi pe terenul de joc si fiecare


primeste cate un fluturas, cofectionat din foita
(futurasii sunt de diferite culori).
La comanda educatoarei: Fluturasul zburator,
copiii arunca fluturasii in sus si
sulfa sub ei, incercand sa-i
mentina cat mai mult in aer.
Copilul care reuseste sa tina
cel
mai mult fluturasul in zbor
este
declarat castigator.

21

Вам также может понравиться