Вы находитесь на странице: 1из 8

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTIC

EDUCATOARE: Ioni Cornelia


Grdinia cu Program Prelungit Nr. 1, Slatina
NIVEL II (grupa mare)
Tema anual: Cum este, a fost i va fi aici pe pamnt?
Tema activitatii: Cu ce cltorim
Forma de realizare: activitate integrat
Durata: o zi
Activiti integrate:
DOMENII EXPERIENIALE:
DOMENIUL TIIN
DOMENIUL LIMB SI COMUNICARE
DOMENIUL OM I SOCIETATE
Activiti pe centre de interes:
1.Construcii
Sarcini de lucru:
- s construiasc mijloace de transport
- Materiale folosite: diferite truse: lego, cuburi, trusa magnetic cu forme geometrice

2.Art
Sarcini de lucru
s realizeze prin ndoire avioane de diferite mrimi.
s coloreze mijloacele de transport.
s coloreze figurile geometrice; vitralii
Materiale folosite: fie de lucru, creioane colorate, foi colorate.
3. tiin
Sarcini de lucru:
- s realizeze ntregul prin mbinarea prilor componente.
Materiale folosite: Puzzle cu mijloace de transport ; Puzzle forme geometrice
1

SCENARIUL ZILEI

I.Activiti de dezvoltare personal (ADP)


Activitatea debuteaz cu ntlnirea de diminea
Tema- Cltorie imaginar;
Copiii vor gsi in clas expuse la colul tematic plane ce reprezint cele trei medii de
circulaie: terestru, aerian i maritim. De asemenea, vor avea jetoane cu imagini ale mijloacelor
de transport i circulaie. Copiii vor intui materialele prezentate, va avea loc o discuie libera i
apoi vor grupa imaginile cu mijloacele de transport dupa mediul n care circul.
Calendarul naturii se completeaz calendarul naturii.
Tranzitia: -Momentul de micare este realizat prin poezia ,,Fac gimnastica de mic
(Dac vreau s fiu voinic/ Fac gimnastic de mic/ Fug n pas alergtor/ Apoi sar ntr-un picior./
M opresc, respir uor/ ntind braele i zbor./ Dac vreau s fiu voinic/ Fac gimnastic de mic)
-M pregatesc pentru activiti
II.Activiti liber alese (ALA)
Dup gimnastica de nviorare copiii sunt orientai spre centrele de interes prin intermediul
unei tranziii Ne plimbm printre sectoare,/ De aproape le privim,/ Ce nseamn fiecare,/ S
vedem dac ghicim!. Se analizeaz materialele de la fiecare centru de interes. Fiecare copil se
aeaz la sectorul ales.
1. Construcii copiii vor construi din cuburi, lego mijloacele de transport preferate.

2. Art deseneaz mijlocul de transport cu care ai dori s cltoreti folosind formele


geometrice.

coloreaz figurile geometrice; vitralii:

Coloreaz

triunghiurile

cu

albastru. Ce ai descoperit?

3. Joc de rol Copiii vor stabili tema jocului: De-a oferii, De-a mecanicul, De-a
aviatorul,etc i vor interpreta rolurile preferate.
4. tiin copiii vor avea de rezolvat puzzle-uri: forme geometrice i mijloace de transport
fie de lucru: mijloace de transport i locomoie
1. Fia nr.1- Sarcini diferite:
-

Coloreaza mijloacele de transport care circul pe ap;

Incercuiete mijloacele de transport care circul pe uscat (aer).

2. Fia nr.2- Trenul:


-

Incercuiete primul vagon cu rou si ultimul vagon cu albastru; coloreaz al 6lea vagon.

Numeroteaz vagoanele, desennd attea cerculee cte i indic numrul


vagonului.

III. ACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALE (ADE)


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT
NIVELUL II: grupa mare
TEMA ACTIVITII: Cu ce cltorim
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare-verificare.
MIJLOC DE REALIZARE: joc didactic.
FORMA DE ORGANIZARE: activitate integrat.
CATEGORIA DE ACTIVITATE:- DS-DLC-DOS
- mijloace de transport si locomoie
- activitate matematic-joc logico-matematic
-Trenul(cu o diferen).
SCOPUL: Consolidarea cunotinelor referitoare la mijloacele de transport prin

aplicarea

acestora n diferite contexte de nvare.


Dezvoltarea capacitaii de recunoatere, denumire, construire i utilizarea formelor
geometrice.
OBIECTIVE OPERAIONALE:
- S denumeasc elemente ale mediului social i cultural, poziionnd elementul uman ca parte
integrant a mediului;
- S formeze mulimi, pe baza unor nsuiri comune;
- S recunoasc, s denumeasc, s construiasc i s utilizeze forme geometrice;
- S formuleze propoziii corecte din punct de vedere gramatical;
- S identifice sunetul iniial al unui cuvnt; s despart n silabe;
- S identifice formele geometrice necesare realizrii mijloacelor de transport;
- S mbine i s lipeasca formele geometrice pe o suprafa;
- S manifeste atitudini de cooperare, spirit de echip, de competiie i de fair-play.
REGULI DE JOC: copiii ascult cu atenie sarcina dat fiecarei echipe, apoi rspund pe rnd sau
lucreaz n grup.
ELEMENTE DE JOC: micare, mnuirea materialului, surpriza, aplauze.

STRATEGII DIDACTICE:
a)metode i procedee didactice: conversaia; explicaia; problematizarea; exerciiul;
brainstorming; demonstratia;
b)mijloace didactice: jetoane cu mijloace de transport, panouri cu cile de circulaie, trusa
geometric, forme geometrice decupate din carton colorat, imagini ilustrnd cele trei medii de
circulaie, fie.
DURATA ACTIVITATII: 40-45 minute.
BIBLIOGRAFIE:
-Curriculum pentru invmntul prescolar (3-6/7 ani) , Ministerul Educaiei, Cercetrii i
Tineretului, Bucureti 2008.
-DUMITRANA, M., Activitile matematice in gradinie, Ed. Compania, Bucureti, 2002
-EZECHIL,L., LAZRESCU-PII, M., Laborator precolar ghid metodologic, Ed. V&I
INTEGRAL, Bucureti,2004
SECVENA

CONINUT TIINIFIC

STRATEGII

DIDACTIC

DIDACTICE

I. MOMENT

Se

pregtete

ORGANIZATORIC

activitii.

materialului

didactic

necesar

Se aranjeaz msuele i scunelele pe centre de


activitate.
TRANZIIE ,,Trenuleul muzical -cntec

II. CAPTAREA
ATENIEI

Captarea ateniei se face prin prezentarea unui Conversaia;


trenule jucrie. Trenuleul are ataate si coulete n
care sunt aezate materialele necesare fiecrei probe
din concurs, pe care copiii le vor cunoate la Explicaia;
momentul potrivit- reprezentnd surprize pentru ei.

III. ANUNAREA

Se va anuna tema jocului: Trenul cu surprize- n

TEMEI JOCULUI SI

fiecare vagon exist pe lang materialul didactic Conversaia;

A OBIECTIVELOR

necesar si cte un plic in care copiii vor gasi fia pe

EVALUARE

care o au de rezolvat sau este formulat intrebarea.


Se vor prezenta obiectivele ntr-un limbaj
accesibil copiilor: verificarea cunotinelor despre Explicaia;
mijloacele de transport i locomoie, verificarea
cunotinelor despre formele geometrice (forma,
mrime, culoare, grosime), folosirea conjunciei i a
negaiei n stabilirea asemnrilor i deosebirilor
dintre doua forme geometrice.

a) Jocul se va desfura sub forma de concurs;


IV. PREZENTAREA

Explicaia;
copiii vor fi mprii n doua echipe i se vor Exercitiul;

SI DIRIJAREA

explica regulile jocului.

CONINUTULUI

Copilul desemnat s rspund pentru fiecare


echip va fi ajutat, dac este cazul, i de ceilali
coechipieri.
Echipele vor rspunde pe rnd i vor fi punctate
pentru rspunsurile corecte.
b) Executarea jocului de prob: se va desfura un

Exerciiul si
joc de prob pentru a verifica dac copiii au neles demonstraia;
modul de desfurare a concursului.

V. OBINEREA

Proba 1: Copiii vor avea de dezlegat ghicitori

PERFORMANEI I

despre mijloacele de transport si locomoie. Fiecare

ASIGURAREA

echip va raspunde la cte dou ghicitori.

CONEXIUNII
INVERSE

Conversaia;

Proba 2: In al doilea vagon copiii vor gsi


jetoane cu imagini ale mijloacelor de transport.

Explicaia i
Sarcina pe care o au de rezolvat este s denumeasc exercitiul;
mijlocul de transport de pe jeton, s spun sunetul
cu care ncepe cuvntul care denumete mijlocul de
transport respectiv, s despart cuvntul n silabe,
stabilind numrul silabelor, i s alctuiasc o
propoziie cu acest cuvnt.

Se vor aprecia
rezultatele
activitaii pe echipe
si rspunsurile
copiilor.

Proba 3: In al treilea vagon copiii vor descoperi


piesele trusei LogiII. Cu ajutorul pieselor, copiii vor
desfura o secvent a jocului logic Trenul (cu o
diferena), avnd ca obiectiv: sesizarea cu ajutorul

Explicaia si
exerciiul;

conjunciei i al negaiei a deosebirilor dintre


caracteristicile a dou piese; ntre dou piese

Brainstorming;

consecutive (vagoane) trebuie s existe o deosebire


(diferen) i numai una (negaia unui singur
atribut). (Anexa 1)
Astfel, dac locomotiva este un dreptunghi mare,
gros, albastru, un prim vagon ar putea fi cercul
mare, gros si albastru (deosebire de forma) sau
dreptunghiul mare, gros si rou (deosebire de
culoare) sau ... ( deosebire de mrime sau grosime).
Din fiecare grup va veni pe rnd cate un copil.
Copiii plaseaz rnd pe rnd piesele (vagoanele),
respectand regula jocului.
Proba 4: n ultimul vagon, plicul cu surprize este
ataat la doua coulee cu forme geometrice tiate
din carton colorat (cte unul pentru fiecare grup) i
trei plane ce reprezint mijloace de transport
realizate prin mbinarea formelor geometrice
(Anexa 2).
Planele vor fi expuse pe panou n faa copiilor
pentru a putea fi observate (analizate).
Problematizarea;
Explicaia i
de transport (la alegere) din cele prezentate sau s exerciiul;
Fiecare copil trebuie sa realizeze un singur mijloc

creeze un alt mijloc de transport alegnd din


formele geometrice ce le are la dispoziie pe cele
necesare. Sarcina probei este:
- fiecare copil i sorteaz din coule formele
geometrice necesare i le lipete pe fi, obinnd
imaginea unui singur mijloc de transport.

VI. EVALUAREA

Se fac aprecieri asupra modului cum au rezolvat

PERFOMANEI

sarcinile de lucru prin comparaie cu obiectivele

Conversaia;

Se vor evalua
lucrarile realizate.

propuse. Pentru fiecare sarcin realizat corect,


copiii au fost punctai. Se stabilete echipa
ctigtoare.
Copiii i vor aeza la locul potrivit mijloacele de Conversaia;
VI. NCHEIEREA

transport realizate anterior pe fie (pe panoul unde

ACTIVITII

sunt ilustrate cele trei medii de circulaie: terestru,


aerian i maritim)-cunoscute lor din Intlnirea de
diminea.
Se vor face aprecieri asupra modului cum s-a
desfaurat ntreaga activitate.

IV. ALA
- discuii libere asupra ntregului program al zilei.
- repetarea poeziei Semaforul.
- jocuri de micare i distractive- Excursionitii, Unde ne jucm.

Anexa 1

Anexa 2

Вам также может понравиться