Вы находитесь на странице: 1из 22

T1 = 2N3055 pe radiator

T2 = BD135
R1 = 100ohm
ADJ = potentiometru 1Kohm < de la el reglezi tensiunea la iesire

Orice componenta ar fi acolo, are de disipat 10A*(12V-5V) = 50W, deci se va incinge serios.

24.0V (12V -12V)


17.0V (12V -5V)
15.3V (3.3V -12V)
12.0V (12V 0V)
10.0V (5V -5V)
8.7V (12V 3.3V)
8.3V (3.3V -5V)
7.0V (12V 5V)
5.0V (5V 0V)
3.3V (3.3V 0V)
1.7V (5V 3.3V)
-1.7V (3.3V 5V)
-3.3V (0V 3.3V)
-5.0V (0V 5V)
-7.0V (5V 12V)
-8.7V (3.3V 12V)
-8.3V (-5V 3.3V)
-10.0V (-5V 5V)
-12.0V (0V 12V)
-15.3V (-12V 3.3V)
-17.0V (-12V 5V)
-24.0V (-12V 12V)



.
.
5760/F() =
S/ = V() 1
:
F - .
S - .
V - 1
- .
50.
S.*0.0003=V() 1
:
S -
V - . 1

D D / 1.27 = S.
:
D -
S -


A / 3.85 = S.
:
A -
S -
.
,
11 12. .
1112=132 S=132..
!
, 50.
F()=50 !
.
: 5760/F()=, 5760/50=115 K..= 115.
, 115
S/K=V() 1.
. 132/115=1.1 1 ,
150 . 150/1.1=136
. .
12, 12/1.1=11 .




.
,
,
.

. ,
.
.

.
- - (P).
.

(
, - ).

(S) (
).
.

.

S = L*T ( !)

S = h*b

.
( -
, ).

- N.
,
1 .

(N). .
-
.

( !).
( ) -
:

? ,
0,51 .
2
, 0,31 , 3 0,29
. ,
, ,
. , ...
.
0,5 - -
,

...

"
" - :


, ,
, .
:
5 .
-
90 (18 5 ).

180 - .
.
"" .
.
(
,
),
, 1-3.
( )
. 6,5 1
. 18
.
.
, 1,42 . ,

2
, .
( 1,0 ).

.

"" :

, , ...

: /
.
. :
. - 14 1 ,
- 30 0,05 .
(14*1)+(30*0,05)=15,5 .
- .
-

( , "").
0,95 . ,
, ,
220 10%, =1,2
3,5 /2

0,95
0,45
,
:
=1.9 * Sc * So

() n1=40 * 220 / Sc
: Sc - , [.
]; 220 - [];
,
- 5 %
.

-
-

:
- U2
- I2

1. U2 I2 2

2.

3. S. ,
.

S-2

4. '

50-

5.

...

5-10%
.

6.

7.

d- 2

8. 2


. , .
12 .
:

12 ;
35 60 .

0,1 , 3,5 6
.
.

:
U2
=
U
+
Uo
+
U
:

U2

12
;
Uo 1,5 ;
U 2 .
: U2 = 12,0 + 1,5 + 2,0 = 15,5 .
: U2 = 17 .
I2 = 5 .

:
P2
=
I2

U2
=
5

17

=
85
.
(,

,
:

P1
=
P2
/
=
85
/
0,9
=
94
.

- = 0,9 , .

:
;
;

1 = 100 .
,

.
S
=
1,2 P :

..;

=
100

.
S
=
1,2
P
=
1,2

100
=
1,2

10
=
12
..
,
S = 12 ..
, 1 ,

:
n = 50 / S = 50 / 12 = 4,17 .
n = 4,2 1 .

n1 = U1 n = 220 4,2 = 924 .

n2 = U2 n = 17 4,2 = 71,4 .

72 .

I1 = P1 / U1 = 100 / 220 = 0,45 .

I2 = P2 / U2 = 85 / 17 = 5 .

d = 0,8 I.

d1=0,8 I1 = 0,8 0,45 = 0,8 0,67 = 0,54 .

d2 = 0,8 I2 = 0,8 5 = 0,8 2,25 = 1,8 .

.
.

.
52 , 56 , 61, 66 72
.
, .
.

,
.
.
,
10 ( -).
, ,
12 17 .

12 13 14,5 16 17 .

, , 10
, .

,
.
20 .., ,

80
100
..

5 -8 .
, ,
12 52 . ( ).
24 36 ,
, 1 4,2 .
(
).
( ), . : (0 1) 12
;
(0
-2)
24
;

(0

3)
36
.
. 24
28 , 36 , 48
1,0 .


, .

: |
: ,
+ ,
, , +
|


220/36
26.05.2012 | :

220/36
.


: ..

42
.

220 36 .
220/36 ,
36
220 .
36
25 60 .

.
, 40 ,
.
.

220/36
.
: _2 = U_2 I_2 = 60
:
_2

,
U_2 ,
I_2 , .

60
;
36 ;

100 = 0,8.
, .
.

.
:
_1 = _2 / = 60 / 0,8 = 75 .

.
_1,
220 ,
S.
,
.
.
:
S = 1,2 P_1.

P_1 .

:
,

S = 1,2 75 = 1,2 8,66 = 10,4 .


S w :
w = 50/S
S = 10,4 ..
w = 50/10,4 = 4,8 1 .
.
220 :
W1 = U_1 w = 220 4.8 = 1056 .

36 :
W2 = U_2 w = 36 4,8 = 172.8 ,
173 .

.
5-10 % . W2 = 180 .
:
I_1 = P_1/U_1 = 75/220 = 0,34 .
:
I_2 = P_2/U_2 = 60/36 = 1,67 .

, 1
.
, , 2 / .

: d = 0,8I .
:
d_1 = 0,8 1_1 = 0,8 0,34 = 0,8 0,58 = 0,46 .

0,5 .

:
d_2 = 0,8 1_2 = 0,8 1,67 = 0,8 1,3 = 1,04 .

1,1 .

, ,
, .
,
.
:
s = 0,8 d.
: d .
: 1,1 .
1,1 . :
s = 0,8 d = 0,8 1,1 = 0,8 1,21 = 0,97 .

1,0 .

1.0 .
, 0,8 . 0,5 .

1,0
.

0,5
.

: 0,79 + 0,196 = 0,986 .

:
0,79
,
0,196
.

,
.
. .

.

.
100200
.
,
(U2 I2), :

.
, , 80 %,
:

. 1
S, .
S :

s , 1 .
S w' .

, ,
, ( ,
), S w' 2030 %.

..

. 510 %
.


, 2 /2.

. 1 :

,
. ,
.
. 1 :
,
, 2,5 3
/2, .
0,8 0,7 0,65.
.
( w
, 0,8d2, d .
. 1, .
. ,
,
23 . ,
.
1

,
.
, 600 50 ,
, U = 6,3 I = 3 . 220 .
:

:

, 5x3 = 15 2 1500 2,
: d1 = 0,44 ; d2 = 0,2 ; d3 =
1,2 .
. :



430 2.
, , ,
.
.
2, ,
.
:

n,
, ,
, .
, 1,15.
1,15 , ,
.
( ),
, , .
, , ,
I1 I2, , I2 I1 .