Вы находитесь на странице: 1из 17

PEMARKAHAN

KPR 3974

LATIHAN MENGAJAR 1

TAJUK

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MELAYU
MINGGU 7

DISEDIAKAN OLEH:

NAMA

NO. MATRIK

KUMPULAN

ROZIAH BT HAMID

D20111049600

K02003 (A141 PJJ)

PENSYARAH/PENYELIA : PROF. MADYA DR. SITI SANIAH BT ABU BAKAR


Tarikh

0|Page

: 8 NOVEMBER 2014

Nama Guru Pelatih

: Roziah bt Hamid

Mata Pelajaran

: Bahasa Melayu

Bil. Murid

: 25 orang

Kelas

: 1 Pintar

Tarikh

: 2 November 2014

Hari

: Ahad

Masa

: 9.15 9.45 pagi

Tema

: Alam Indah dan Selamat

Tajuk

: Mari Berkelah

Objektif Pembelajaran

Pada akhir pengajaran murid dapat:


1.Berbicara untuk menyampaikan maklumat tentang tempat yang ingin dikunjungi mereka.
2. Membaca dan menaakul gambar dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan
menggunakan intonasi yang betul.

Hasil Pembelajaran Khusus

Huraian Hasil Pembelajaran

Fokus Utama

1.6.2 Berbicara untuk menyampaikan

1.6 mendapatkan maklumat berdasarkan

maklumat tentang tempat yang ingin

gambar dan dialog secara bertatasusila

dikunjungi.

Fokus Sampingan

2.5.3 Membaca dan menaakul gambar

2.5 Membaca dan menaakul gambar yang

dengan tepat menggunakan sebutan yang

diberi.

jelas dan menggunakan intonasi yang betul.

1|Page

Kemahiran Bahasa : Membaca , mendengar, bertutur dan menulis.


Sistem Bahasa

: Ayat Tunggal dan Ayat Majmuk .

Kosa kata

: lazat, udara, segar, nyaman, cetek, pelampung

Pengisian Kurikulum
Penyerapan Ilmu

: Dunia Sains dan Teknologi, Kajian Tempatan,

Pendidikan

: Moral dan Pendidikan Islam.

Penyerapan Nilai

: Berdikari, bertanggungjawab dan bekerjasama

Penyerapan KBT

: Menilai.

Kemahiran Berfikir : Menghubungkaitkan, membuat inferens, dan kemahiran

menjana idea.

Kemahiran Belajar : Menaakul.

Kecerdasan Pelbagai : Intrapersonal, interpersonal, Verbal-linguistik.


EMK : Kreativiti dan inovasi belajar melalui TMK

Bahan Bantu Mengajar


:
Buku teks (ms 124 &125), Gambar Persembahan, Powerpoint, buku tulis, alat tulis, Video,
lembaran kerja.
Pengetahuan Sedia Ada
:
1. Murid pernah pergi berkelah dan ada pengalaman berkelah bersama-sama keluarga.

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Mencungkil idea

Set Induksi (5 minit)

BBM
Video

Lampiran 1

2|Page

i) Persembahan Video

(Kenangan Terindah Perkelahan Tepi Pantai

Nilai :

Lokkawi Putatan)

Kerjasama

ii) Murid diminta bercerita tentang tempattempat perkelahan yang menarik yang

KBT :

pernah dilawati mereka.

Kecerdasan Pelbagai.

iii) Guru mengaitkan dengan tajuk pelajaran


hari ini iaitu Mari Berkelah

Integrasi inovasi yang


diterapkan:
Penggunaan Internet:

Penstukturan

Langkah 1 (10 minit)

idea/semula

BBM :
Powerpoint tempat

Membina ayat

1. Guru memaparkan powerpoint. gambar

mudah berdasarkan

tempat-tempat Perkelahan yang menarik di

gambar.

Kedah.

Teknik :

(Persembahan

2. Murid diminta memerhati dengan teliti.

Penyoalan

Powerpoint)

3. Murid mengeja dan membaca serta

perbincangan

Perkelahan di Kedah

memahami perkataan tersebut dengan


Lampiran 2

bimbingan guru.

Nilai murni:
bersyukur
KBT: Konstruktivisme
Integrasi inovasi yang
diterapkan:
Penggunaan ICT

Baca dialog dengan

Langkah 2 (15 minit)

intonasi yang betul.

BBM :
Petikan dialog

Mendapatkan

1.Murid dibimbing membaca dialog secara

(buku teks muka surat

maklumat

mekanis.

124).

berdasarkan dialog

2. Murid untuk membaca petikan dialog

Nilai :

(buku teks muka

dengan sebutan dan intonasi dengan betul di

kerjasama

surat 124)

hadapan kelas

hormat menghormati

3. Murid dibimbing berbicara untuk

Integrasi inovasi yang

mendapatkan maklumat berdasarkan dialog

diterapkan:

yang dibaca.

Penerapan KBAT aras

(lampiran 3)

analisis

3|Page

4.Murid dan guru bersoaljawab tentang

KBT :

maklumat yang terdapat dalam dialog.

Hubungkaitkan

Contoh soalan:

Kaedah: Koperatif

i. Apakah yang disediakan oleh ibu?

KB : menghubungkaitkan,

ii. Mengapakah ibu menyediakan bekalan

menjana idea

makanan?

BCB : memproses

iii. Kemanakah keluarga Anas akan pergi

maklumat

untuk berkelah?

KP : verbal linguistik,

iv. Pada pendapat kamu, mengapakah ayah

KBAT

memilih untuk berkelah di kawasan air terjun? Sintesis


5. Murid-murid menjawab berpandukan
maklumat yang terdapat dalam petikan.
Langkah 3 (10 minit)

BBM

Membaca dan

1. Guru mempamerkan slaid aktiviti

Slaid powerpoint

menaakul gambar

perkelahan.

(lampiran 4)

2. Murid meneliti gambar-gambar

Nilai :

persembahan power point.

kerjasama

3. Murid diminta membaca isi karangan dan


menaakul gambar yang ditunjukkan.

Integrasi inovasi yang

4. Murid dipilih secara rawak bagi membaca

diterapkan:

isi cerita.

Powerpoint aktiviti
perkelahan.
KBT :
Interpersonal
Verbal linguistik.

Aktiviti penilaian

Langkah 4 (15 Minit)

BBM :

Aplikasi Idea:

1. Guru mengedarkan lembaran kerja iaitu

Lembaran kerja

Melengkapkan

penulisan naratif secara terkawal dan

(Lampiran 5- pengayaan)

karangan

membimbing murid-murid.

(lampiran 6 pemulihan)

Pentaksiran
1. Murid diminta menandakan perkataan
yang didengar pada lembaran kerja.

4|Page

2. Murid menyebut perkataan berkaitan

Integrasi inovasi yang

perkelahan berdasarkan gambar.

diterapkan:

Lampiran 5-

Pengayaan

Bahan pengajaran

pengayaan

-Penulisan naratif secara terkawal dalam

Konstruktif

buku tulis.
Strategi/ teknik :
lampiran 6

Pemulihan

KBBT-

pemulihan

- Murid diminta memadankan suku kata

Menaakul

tersebut menjadi perkataan bermakna dan

Penyoalan

memadankannya dengan kad perkataan

perbincangan.

yang disediakan.

Rumusan pelajaran

Penutup (5 Minit)

dan nilai murni

BBM :
1.Guru mempamerkan semula slaid tempat

Lampiran 2

Powerpoint.

tempat Perkelahan di Kedah dan


merumuskan hasil pelajaran hari ini dengan

Nilai :

mengemukakan beberapa soalan seperti

kerjasama

berikut.

kebersihan

i. Apakah perasaan kamu apabila dapat


berkelah bersama-sama keluarga?

Integrasi inovasi yang

ii. Bagaimanakah jika tempat perkelahan itu

diterapkan:

kotor?

Penyoalan seluruh kelas .

2. Murid-murid menjawab soalan yang

KBAT:

dikemukakan oleh guru.

Membuat kesimpulan
Sumber pengajaran:
(gambar-gambar tempat
perkelahan di Malaysia)

Refleksi:

.Intergrasi Inovasi:
Integrasi inovasi yang saya cuba terapkan pada minggu ini ialah melalui kaedah pengajaran
saya iaitu lakonan. Murid akan dapat merasai satu situasi yang baharu apabila mereka
melakonkan watak-watak di dalam dialog. Mereka juga dapat menghayati dialog melalui
bimbingan intonasi yang diberikan.

5|Page

Ulasan Guru Pelatih:


Melakonkan watak seperti yang terdapat di didalam dialog amat menarik perhatian murid.
Mereka mendapat pengalaman baharu hanya melalui aktiviti bermain dan ini dapat
mengelakkan rasa bosan di dalam jiwa kanak-kanak. Saya berharap aktiviti dan kaedah
pengajaran saya pada hari ini dapat memberi impak yang besar kepada pelajar saya.

Ulasan Pensyarah Penyelia:

6|Page

Lampiran 1

Set induksi
Video Perkelahan
(Kenangan Terindah Perkelahan Tepi Pantai Lokkawi Putatan)
https://www.youtube.com/watch?v=fl4ZKbT-l9U

7|Page

Lampiran 2
Tempat perkelahan yang menarik di kedah

Kawasan perkelahan Air terjun Lata Bukit Hijau

8|Page

Kawasan perkelahan Air terjun Seri Perigi, Yan

Kawasan perkelahan Air terjun Junjung

9|Page

Kawasan perkelahan Air terjun Titi Hayun

Kawasan perkelahan Air terjun Lata Bayu

10 | P a g e

Kawasan perkelahan Air terjun Lata Mengkuang

Petikan dialog

11 | P a g e

LAMPIRAN 3

12 | P a g e

Aktiviti perkelahan

13 | P a g e

Lampiran 4

14 | P a g e

Lampiran 5
Lembaran kerja.
Pengayaan
Tuliskan cerita berpandukan gambar.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

15 | P a g e

Lampiran 6
Lembaran kerja
Pemulihan
Lengkapkan suku kata supaya menjadi perkataan bermakna.

zat

tek

man

man

la

nya

ce

se

16 | P a g e

gar

di

Вам также может понравиться