Вы находитесь на странице: 1из 8

Proiect didactic

Data:
Clasa: VIII
coala: Alexandru cel Bun Iai
Susintor: Ababei Roxana
Disciplina: Consiliere i orientare
Modulul: Orientare vocationala
Subiectul leciei: Cariera intre dorinta si realitate
Tipul: Lecie de consiliere colectiv
Obiectiv fundamental: Dobndirea abilitilor necesare pentru realizarea unor
planuri de carier realiste
Obiective de referin: La sfarsitul lectiei elevul va fi capabil:
Cognitive:

O1 sa identifice o trasatura esentiala in cariera


O2 s identifice propriile interese ocupaionale
O3- s identifice persoanele competente n ceea ce privete influena n
alegerea viitoarei cariere
O4- s identifice valori legate de munca
O5 s numeasca meseriile cunoscute
Afective:

O6 S manifeste interes pentru rezolvarea sarcinii

Resurse metodologice:
METODE I TEHNICI DE LUCRU:

Conversatia
Explicatia
Expunerea
Completarea de fie de lucru
Reflexia
Problematizarea
Exercitiul
1

- Mima
MATERIALE:

- fie de lucru
- plansa cu imaginea copacului, marker
- bol cu bileele
Durata desfurrii leciei: 50 minute
Bibliografie:
Ghica, V. (1998). Ghid de consiliere i orientare colar pentru orele de dirigenie. Editura
Polirom, Iai
Lemeni, G.; Miclea, M. (2004). Consiliere i orientare. Ghid de educaie pentru carier. Editura
ASCR. Cluj-Napoca
Lemeni, G.; Miclea, M. (2004). Consiliere i orientare. Ghid de educaie pentru carier.
(Activiti pentru clasele IX-XII /SAM). Editura ASCR. Cluj-Napoca

Desfurarea activitii
Nr.
Ctr.

Etapele leciei

Moment

Obiectiv

Activitatea profesorului
-profesorul se prezint, i pregtete

organizatoric

Activitatea elevilor
- elevii ascult

Metode i
procedee
Conversaia

materialele i se asigur c exist toate


condiiile necesare pentru nceperea orei.

Fiecare elev va trebui s scrie


Captarea
ateniei

O1
O6

- Lipeste pe tabla o plansa cu imaginea


unui copac cu foarte multe frunze .

pe cte o frunz o trstur pe

Conversatia
Expunerea

care o consider el esenial n


carier. Ulterior clasa va alege 5
trsturi din toate cele prezente,
pe care le consider ei ca fiind
cele mai importante pentru
omul de carier al zilelor
noastre.

-profesorul intreaba elevii daca si-au dat


Anunarea temei
i a obiectivelor

Conversatia

seama despre ce vor discuta astazi, apoi


prezinta titlul lectie Cariera intre dorinta
si realitate.

Desfurarea
activitii

Profesorul initiaza o discutie libera cu

Explic i exemplific

elevii. Li se adreseaz urmtoarele

planurile lor de viitor.

Reflexia
Expunerea
Conversaia

O2
O3

ntrebri:
Avei un plan de viitor n ceea ce privete
cariera voastr profesional?
Cine v-a influenat n acest sens?
Ce modele ai urmat?
Avei posibilitatea de a opta singuri n

Argumenteaz de ce nu s-au
lsat influenai n luarea

Problematizare
a

deciziilor asupra viitorului lor


sau de ce s-au lsat influenai i
de ctre cine?
Enumer persoanele alese ca

ceea ce privete viitorul vostru?


V influeneaz prinii n alegerea

modele de via i dau exemple

viitorului? n ce sens?
Credeti ca o cariera profesionala depinde
de calitatile si performantele omului ?

de caliti pe care acestea le au.


Sunt stimulai s se exprime
dac au posibilitatea de a lua
singuri decizii n privina
viitorului.
Comenteaz rolul i

O5
O6
Profesorul anunta ca urmeaza un concurs.

importana prinilor n luarea

Se formeaza echipe de cate 4 elevi. Timpul

deciziilor.

lor de lucru este de 5 minute.

Conversatia

Sarcina elevilor este de a scrie


pe o foaie de hartie cat mai
multe meserii/ profesii. Dupa

O4

expirarea timpului un
reprezentant din fiecare grupa
Le este impartita apoi o fisa de lucru- va citi ceea ce au notat pe foaie.
Valori si ocupatii unde sunt prezentate Echipa care a gasit cele mai
cteva

valori

care

pot

fi
4

luate

n multe meserii/ profesii castiga

Conversatia
Expunerea
Fisa de lucru
Explicatia

considerare n alegerea unui loc de munc, concursul si este premiata cu


elevii trebuind s le sublinieze pe cele mai pixuri.
importante pentru ei, precum i trei
O2
O6

ocupaii n care sunt respectate valorile

- elevii completeaza fisa

selectate de acetia (Anexa 1).


Se formuleaz apoi unele concluzii

Conversatia
Explicatia
Exercitiul

mpreun cu elevii.
-profesorul anunta o activitate pe perechi.
La sfaritul acestei activiti, elevii
mpreun cu profesorul vor discuta
alegerile fcute i compatibilitatea acestora
cu aptitudinile i competenele elevilor.
O6

Conversatia
Mima
Fiecare elev va trebui s spun
ce meserie crede c i s-ar
potrivi colegului de banc i s-anunarea unui jocule distractiv Mim.

i argumenteze alegerea fcand

Se mpart participanii n grupe de cte 4.

referire atat la calitile cat i la

Fiecare grup va trage un bilet pe care va fi

defectele acestuia. Elevul vizat

scris o profesie. Vor trebui s realizeze un

va trebui s comenteze

tablou static, care s redea meseria

caracterizarea fcut de colegul

respectiv. Se pot folosi de materiale

su, s spun dac este de acord

ajuttoare. Este un exerciiu de relaxare dar

sau nu cu acesta i care este

i de creativitate.

meseria pe care vrea s-o


urmeze.
Elevii vor trebui s realizeze un
tablou static care s redea
meseria scris pe biletel. Iar
ceilali vor ghici meseria/

Evaluarea

Discuii referitoare la informaiile primite:

activitii

- au aflat lucruri noi despre ei?


- exist informaii care s-au clarificat?
- ce au nvat din lecia de astzi?

ANEXA 1

profesia.
Elevii vor raspunde la ntrebri

Conversaia

Bileele cu meserii:

Veterinar

Pilot avion
Zidar

Bibliotecar
Avocat

Hair stylist
Casier

Poliist
Pompier

Вам также может понравиться