Вы находитесь на странице: 1из 8

Vidya Mandir Senior Secondary School

Class 5 Mathematics Exam Paper


long test revision
fractions
Name : ............................

Date : ..........................

Class : ...............................

7
into improper fraction.
9

1)

Convert 3

2)

Convert 10

3)

Convert

4)

Write four equivalent fractions of

5)

Say True or False:

6)

Reduce

7)

Fill in the blank:

9
into improper fraction.
13

264
into a mixed numeral.
17
5
.
9

144
to its lowest form.
192

3 2
= _____ {in reduced form}
8 7
8)

Fill in the box:

9)

Arrange the fractions in ascending order:


2 3 4 7
, , ,
5 10 15 20

9
19
. Which is greater and by how much?
and
11
22

10)

Compare

11)

Arrange the following in descending order.

12)

State true or false. If false, correct the statement:


7

13)

1
1
17
17
7

Arrange the following fractions in ascending and descending order.


13 5 7 3
, , ,
16 8 12 4
1
1
and 7 2 .
2
2

14)

Compare 8 4

15)

Write True or False. If False, give the correct statement:


25 7
25 9
is same as
.
2 9
2
7

16)

Amir and Samir bought a cake. Amir ate


ate

17)

1
of the cake and Samir
2

1
of it. Who ate more?
5

Shyam kept track of the growth of a plant for three weeks.


Week

Amount plant grew

3
inch
8
5
inch
16
1
inch
4

2
3

During which week did the plant grow the most.

18)

Which of the following is equal to

4
?
5

Choose the correct answer:


a)
b)
c)
d)
19)

1
2
1
2
1
5
1
2

1
3
3

10
2

5
1

Fill in the blank:


_____

5 1

8 4

20)

Add:
1 2
7
1 , 3 and 4
3 9
12

21)

Subtract

22)

A snack shop bought 8

23)

Asha bought 3

24)

Sita purchased 5

25)

Add the following fractions:

10
4
from
36
9

2
3
l of oil for making samosas. 1 l of oil was left
5
4
at the end of the day. How much oil was used up?
1
2
m of cloth and Mrinal bought 2 m of cloth.
4
5
How much cloth did they buy together?
3
3
kg of apples and her mother purchased 2 kg of oranges.
4
5
Find the total quantity of fruits purchased.

1
4
2 4
5
5
26)

Subtract the following fractions:


2

3
5
1
8
8

27)

28)

5
4
A farmer has a rectangular field of length 16 m and breadth 14 m .
7
5
He wants to fence it with a rope. What is the total length of rope he
needs?
Find the sum:
1
3 1
3 4 1
2
4 8
2
1
1
km from his house. He travels 5 km by bus, 2 km by
3
9
3
rickshaw and the rest on foot. How much distance did he travel on foot?

29)

Adarshs school is 9

30)

Aparna bought a note book for Rs 8

31)

A tailor stitches a curtain of length 8

3
2
and a pen for Rs 16 . If she paid Rs 30 to the
4
5
shopkeeper, how much money did she get back?

to stitch 9
32)

3
m. But later he found that he had
15

1
m. How much cloth should he stitch now?
7

Add:
1 2
7
1 ,3 and 4
3 9
12

33)

7
2
Subtract 6 3 and express the difference in its lowest form.
9
3

34)

Multiply:
3

35)

1
4
by
2
5

Which of the drawings show 2


Choose the correct answer:
a)

2
?
3

b)

c)

d)

36)

Find the product:


6

37)

1
1
3
2
13

_____

3
1
13

Choose the correct answer:


a)
b)
c)
d)
38)

39)

1
3
13
13
3

The distance between Madurai and Hyderabad is 1600 km.


Rani covered half of the distance by car with a friend who was going to Chennai.
1
She was able to cover only of the remaining distance by a bus as it broke
8
3
down on the way. She met a motor cyclist on the way with whom he travelled of the
4
remaining distance. How much distance was left for her to reach her destination?
1
of a century _____ .
4
Choose the correct answer:
a)
b)
c)

50 years
25 years
1 year

d)

4 years

40)

The cost of 1 kg of tomato is Rs 18 and the cost of 1 kg of Onion is Rs 16.


1
1
Find the total cost of 2 kg tomatoes and 1 kg of Onions?
2
4

41)

Multiply:
1 2
7 8
3 3

42)

A carton contains 5 boxes of nails. Each box weighs

3
kg. Find the weight of the
8

carton.
43)

Multiply:
1 2
5
3 1 2
5 3
8

44)

3
of a dozen is _____.
4
Choose the correct answer:
a)
b)
c)

45)

8
9
6

A bag holds 8 kg of sugar.

3
of the sugar is used. What weight of the sugar is left in
4

the bag?
Choose the correct option:
a)
4 kg
b)
3 kg
c)
8 kg
d)
2 kg
46)

What is

1
of a million?
4
th

47)

48)

1
A family spent
of their monthly income of Rs 2650 on transport. Find the
5
monthly expenditure on transport.
Divide 3

3
2
by 4 .
5
3

3
3
kg of rice is Rs 12 . Find the cost of 1 kg rice.
4
6

49)

The cost of 3

50)

The reciprocal of

5
is _____.
6

Choose the correct answer:


a)
b)

1
0
6
5
5
6

c)
d)
51)

Fill in the blank:


27

52)

9
= _____.
4

Solve:
67

2
5

53)

7
Find the value of 9
28

54)

Divide:
2 1
2 1
3 3

55)

Divide:
2
36
5

56)

Divide:
1
5
3 by
3 33

57)

Ramu had 2

1
kg of sweets. If he distributes it among 10 friends, how much
2
sweet will each one get?

58)

2 3
4
Divide the product of 1 , 1 and 1 by 7.
3 4
5

59)

9 of orange juice has to be poured into bottles of


How many

1
bottles are required?
2

1
each.
2