Вы находитесь на странице: 1из 21

KAMPUS BAHASA MELAYU LEMBAH PANTAI KUALA LUMPUR

KDC KDPM SABK SR AMBILAN NOV 2007

PENGAJIAN MELAYU

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Di sediakan untuk:

CIK HAMIDAH BINTI ABD HAMID

Disediakan oleh:

KARTINI BINTI ABDUL MANAN


NO K/P : 850716-03-5710
KDPM SABK 120073162

Tarikh serahan:

MAC 2011
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tarikh : 16 Februari 2011

Masa : 8.30 pagi – 9.30 pagi

Tahun : 5 Darussalam

Bilangan murid : 26/26 orang

Tema : Patriotisme

Tajuk : “Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia”

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama :

11.2 Mengulas karya karya bukan sastera dari segi penggunaan perkataan,
idea, ayat, wacana,nilai dan pengajaran.

Aras 3

i. Mengemukakan pendapat tentang mesej dan nilai yang terdapat


dalam bahan.
ii. Fokus Sampingan

7.3 Membaca dan menghayati pelbagai bahan sastera yang berkualiti untuk
meningkatkan dan memperkukuhkan minat membaca.

Aras 2

i. Mengumpul maklumat tentang isi kandungan bahan yang dibaca.


Objektif Pelajaran : Pada akhir pelajaran ini murid dapat

1. Menulis satu perenggan tentang nilai murni dan pengajaran yang terdapat dalam
cerita ‘Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia’.
2. Membaca cerita ‘Lahirku di Bumi Malaysia’ dan mengumpulkan maklumat
tentang nilai dan pengajaran yang terdapat dalam cerita ini.
3. Menjawab 2 daripada 3 soalan pemahaman tentang cerita ‘Lahirku di Bumi
Malaysia ‘ dengan menggunakan bahasa yang santun.

Sistem Bahasa :

Kosa kata : merentap , memekakkan, menusuk, memercik , berpinar ,

mengimbau, derapan, menekup

Pengisian Kurikulum

1. Ilmu : Sastera
2. Nilai Murni : Kesyukuran, kebaranian, kasih sayang
3. Kemahiran Bernilai Tambah
a. Kemahiran Berfikir : menganalisis, mencirikan, membuat
kesimpulan
b. Kemahiran Belajar Cara Belajar : membaca secara luncuran, mencatat nota
c. Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Verbal linguistik, Visual
ruang

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah menonton cerita tentang

keganasan pihak komunis di televisyen.

Bahan Bantu Mengajar :

1. Petikan cerita bertajuk Lahirku Bertuah di Bum Malaysia


2. Bendera Malaysia
3. Lembaran Kerja
4. Kad huruf

Langkah Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa Pembelajaran

Set Induksi 1. Bendera Malaysia 1.Murid dipamerkan Bendera Kemahiran


5minit 2.Contoh soalan: Malaysia dan diminta untuk berfikir: menjana
Apa yang sedang mentafsir gambar tersebut. idea
murid lihat? 2. Murid disoal tentang bendera Kecergasan
Contoh jawapan: tersebut. pelbagai:
Bendera Malaysia 3.Murid dikehendaki melengkapkan Verbal linguistik
perkataan tentang tajuk dengan
menyebut huruf BBM :
“ LAHIRKU BERTUAH DI BUMI Bendera
MALAYSIA” Malaysia
Kad perkataan

Langkah 1 1.Teks cerita ‘Lahirku 1.Murid diedarkan petikan yang BBM : Petikan
15 minit Bertuah di Bumi bertajuk Lahirku Bertuah di Bumi
Malaysia’ Malaysia. Kecerdasan
(Lampiran 1) 2.Tiga orang murid dipilih secara Pelbagai: Verbal
2.Memahami teks rawak untuk membacakan petikan linguistik
yang dibaca. secara bergilir mengikut perenggan.
3.Kosa kata 3. Murid dibahagikan kepada 5 Nilai :
- merentap kumpuan. Setiap kumpulan diminta bekerjasama
- memekakkan membaca cerita mengikut Kemahiran BCB:
- menusuk perenggan secara bergilir. membaca
- memercik 4.Murid diminta menyenaraikan
- berpinar perkataan yang tidak difahami
- mengimbau dalam petikan tersebut.
- derapan 5.Guru menerangkan makna
-menekup perkataan tersebut .
Langkah 2 Soalan kefahaman 1.Guru bersoal jawab dengan BBM: Petikan
10 minit tentang teks. murid. Kemahiran BCB:
a.Apakah tajuk lain 2.Beberapa orang murid dipilih Menjawab
yang sesuai bagi secara rawak untuk menjawab soalan
cerita ini? soalan yang dikemukakan oleh Kemahiran
b.Apakah tema dan guru. berfikir:
persoalan cerita ini? Mencirikan
c.Pada pendapat Menganalisis
kamu,mengapakah Membuat
penulis menyatakan kesimpulan
dia sangat bertuah Nilai murni:
dilahirkan di bumi keyakinan
Malaysia?
Contoh jawapan:
a.Aku Anak Malaysia
b.Tema
- Malaysia sebuah
negara aman dan
makmur
Persoalan
- Bersyukur kerana
dilahirkan di Malysia.
-Peperangan akan
memusnahkan
segala-galanya.
-Peperangan
membawa
kesengsaraan
- Hubungan yang erat
antara adik-beradik
yang diikat dengan
kasih-sayang.
c.Pada pendapat
saya, penulis berasa
bertuah tinggal di
Malaysia kerana dia
tidak perlu melalui
kesusahan hidup
sebagaimana rakyat
di negara lain yang
terpalsa menghadapi
peperangan di
negara mereka.

Langkah 3 1.Nilai dan 1.Secara individu murid diminta BBM : Petikan


25 minit pengajaran yang untuk menulis nilai dan pengajaran
terdapat dalam cerita yang terdapat dalam cerita Lahirku Kemahiran
Lampiran 2 Bertuah di Bumi Malaysia pada belajar cara
lembara kerjakan yang diedarkan. belajar: menulis
2.Murid menulis nilai dan nota
pengajaran dalam satu perenggan
berdasarkan isi-isi tang telah diberi. Kemahiran
berfikir:
Pemulihan 1.Murid pemulihan diminta mencirikan dan
Keberanian menyalin nilai murni yang terdapat membuat
Kesyukuran dalam petikan ke dalam buku kesimpulan
Kasih sayang latihan dengan bimbingan guru.
Nilai murni:
tekun
Pengayaan 1. Murid diminta menyenaraikan
Sajak ‘Tanah Pusaka nilai murni yang terdapat dalam
Tercinta’ sajak yang bertajuk Tanah Pusaka
Lampiran 3 Tercinta

Penutup Kognitif 1.Guru menasihati murid supaya Kecerdasan


5 minit 1.Penerapan nilai bersyukur kerana dilahirkan di bumi Pelbagai:
murni Malaysia dan menghargai Verbal linguistik
-kesyukuran keamanan negara kita.
-keberanian 2.Guru meminta murid
-kasih saying menyenaraikan nilai murni yang
2, Sosial terdapat dalam cerita tersebut.
Penghargaan 3.Guru mengucapkan terima kasih
atas kerjasama murid.

Refleksi
Lampiran 1 Petikan

Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia

Aku memegang tangan adik kecilku dengan erat.Aku bimbang kalau-kalau terlepas
tangan kecil itu, aku akan kehilangannya.Kadang-kadang dia cuba merentap
tangannya.Mungkin kesakitan dek genggaman kuat tanganku.Bunyi bedilan meriam
dan senapang bertalu-talu.Aku hanya memekakkan telinga.

Aku terus berlari mencari tempat yang kukira selamat untuk bersembunyi.Tapak
kecil adikku seolah-olah tidak menjejak bumi.Aku tidak peduli.Keadaan kami bagai telur
dihujung tanduk.Cukuplah aku leka, tamatlah riwayat kami.Aku sangat
mengasihinya.Cukuplah aku kehilangan ibu bapa dan adik-adikku yang lain.Dia
saudara yang aku ada kini.

Mayat bergelimpangan di sana sini.Bau hanyir menusuk hidung.tiba-tiba, aku


ternampak sepasukan tentera sedang menuju ke tempat persembunyian kami.Aku
membatukan diri.Kakiku menggeletar. Ku genggam tangan adikku sambil memeluknya
erat.Semoga kelibat kami tidak dilihat oleh mereka.Bunyi tembakan dan jeritan silih
berganti.Aku tahu beberapa orang bersembunyi berhampiran dengan kami telah
dibunuh.Giliranku bila?

Aku berdoa agar kami berdua selamat.Aku tidak mahu menjejak anggota
keluargaku yang lain.Kami berdua sahaja waris yang tinggal bagi keturunan
kami.Datuk,nenek dan kerabat yang lain telah lama tewas.Aku terus berdoa.

Derapak sepatu tentera mengejutkan kami.Pelukanku semakin kemas.Aku


menekup mulut adikku.peluh memercik di dahi.Adik kecilku yang tidak mengerti apa-
apa mula meronta-ronta.Rontaannya yang semakin kuat menyebabkan pelukannya
terlerai.Adik berlari keluar sambil menangis.”Turt! Trut! Trut!”

Bunyi itu menerjah ke telingaku.Tubuh kecil adikku rebah ke bumi.Aku terpempan.Aku


menerpa ke arahnya.Tubuhnya longlai dan dibasahi darah.Aku memeluk tubuh kaku
adikku.Aku menangis semahu-mahuku.Tuhan sahaja mengetahui betapa luluhnya
hatiku saat itu.Tubuh adikku ditembusi berpuluh-puluh butir peluru.Aku memeluknya
erat.

Tiba-tiba ,sebutir peluru singgah didadaku.Aku terpelanting.Sakitnya bukan


kepalang.Mataku berpinar-pinar.

Aku bingkas bangun.Aku mengucap panjang.Terasa lega.Bermimpi rupa-


rupanya aku.Aku termenung sambal mengimbau mimpiku.Aku bersyukur kerana aku
tidak perlu melalui segala kegetiran dan kesengsaraan yang dialami oleh sesetengah
pendudk di negara lain.Aku berdoa agar negaraku tetap merdeka.Sesungguhnya, aku
sangat bertuah kerana di lahirka di bumi ini.
Lampiran 2 Lembaran kerja

Nama : ………………………………………………

Tahun : 5 Darussalam Tarikh : 16 Februari 2011

Tuliskan nilai dan pengajaran dalam satu perenggan

Nilai -kesyukuran

-keberanian

-kasih sayang

Pengajaran – peperangan membawa kesengaraan hidup.- amalkan sikap berbaik-baik


dan saling menghormati

- perpaduan antara masyarakat di negara ini telah membawa kemakmuran

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________

___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

Lampiran 3

Tanah Pusaka Tercinta

Malaysiaku tercinta
Disini tumpahnya darahku
Disini tanah air yang kucinta
Setiaku tidak akan berbelah bahagi
Bakti kuberi
Demi agama dan bangsa

Negara yang kukagumi


Bersatu padu bertoleransi
Cabaran dan rintangan
Kita patahkan bersama
Demi kemakmuranmu

Wahai teman
Curahkan kesetiaan
Curahkan kasih sayang
Suburkan patriotism
Bersama menggapai cemerlang
Menjadikan tanah pusaka kita terbilang

Inilah tanah pusaka kita


Kedaulatannya pertahankan sentiasa
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tarikh : 18 Februari 2011

Masa : 11.00 – 12.00 tengah hari

Tahun : 5 Darussalam

Bilangan murid : 22/26 orang

Tema : Patriotisme

Tajuk : “Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia”

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama :

11.2 Mengulas karya karya bukan sastera dari segi penggunaan perkataan,
idea, ayat, wacana,nilai dan pengajaran.

Aras 2

i. Menyaring maklumat untuk mendapatkan mesej dan nilai yang terdapat dalam
bahan
Fokus Sampingan

7.3 Membaca dan menghayati pelbagai bahan sastera yang berkualiti untuk
meningkatkan dan memperkukuhkan minat membaca.

Aras 2

ii. Mengumpul maklumat tentang isi kandungan bahan yang dibaca.


Objektif Pelajaran : Pada akhir pelajaran ini murid dapat

1. Menulis satu perenggan tentang nilai murni dan pengajaran yang terdapat
dalam cerita ‘Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia’.
2. Menjawab 3 daripada 5 soalan pemahaman tentang cerita ‘Lahirku di Bumi
Malaysia ‘ secara objektif
3. Melengkapkan 5 daripada 10 ayat dengan menulis kata kerja yang betul.

Sistem Bahasa :

Kata Kerja : memegang , merentap , memeluk , meronta-ronta ,

Pengisian Kurikulum

1. Ilmu : Sastera
2. Nilai Murni : Kesyukuran, kebaranian, kasih sayang
3. Kemahiran Bernilai Tambah
d. Kemahiran Berfikir : menganalisis, mencirikan, membuat
kesimpulan
e. Kemahiran Belajar Cara Belajar : membaca secara luncuran,menulis
f. Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Verbal linguistik, Visual
ruang, muzik

Peengetahuan Sedia Ada : Murid pernah menonton cerita tentang

keganasan pihak komunis di televisyen.

Bahan Bantu Mengajar :

1. Bendera
2. Lagu Jalur Gemilang
3. Petikan cerita bertajuk Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia
4. Lampiran 2 – Soalan Kefahaman
5. Lampiran 3 - Borang pengurusan grafik
6. Lampiran 4 – Lembaran Kerja

Langkah Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Masa Pembelajaran
1. Jalur Gemilang. 1.Seorang murid ke hadapan untuk BBM :
Set Induksi 2.Lagu Jalur mengibarkan bendera Jalur Bendera
5 minit Gemilang. Gemilang Lagu Jalur
3.Contoh soalan: 2.Murid diminta menyanyikan lagu Gemilang
Apakah perasaan Jalur Gemilang bersama –sama
kamu ketika dengan penuh semangat. Kecerdasan
menyanyikan lagu 3. Murid disoal oleh guru tentang Pelbagai:
Jalur Gemilang? perasaan mereka ketika Muzik
4.Tajuk pelajaran: menyanyikan lagu tersebut.
Lahirku Gemilang di 4. Guru mengaitkan jawapan murid Nilai: berbangga
Bumi Malaysia. dengan tajuk pelajaran pada hari
ini.

Langkah 1 1.Teks bertajuk 1.Murid diedarkan petikan yang BBM:


18 minit Lahirku Bertuah di bertajuk Lahirku Bertuah di Bumi Muzik
Bumi Malaysia, Malaysia. Bola tenis
Lampiran 1 2. Beberapa orang murid dipilih Petikan
2. Soalan Kefahaman secara rawak untuk membacakan
Lampiran 2 petikan menggunakan teknik Kemahiran
permainan bola beracun. Belajar Cara
3.Murid dibahagikan kepada lima Belajar:
kumpulan.Setiap kumpulan Membaca secara
membaca teks secara bergilir luncuran
mengikut perenggan.
4. Setiap kumpulan diedarkan Kecerdasan
soalan kefahaman berbentuk Pelbagai: Verbal
objektif dan diminta menjawab linguistik
soalan-soalan tersebut.
5. Wakil setiap kumpulan diminta Nilai:
untuk membacakan jawapan dan kerjasama
menilai hasil kerja kumpulan lain.
6.Guru merumus hasil jawapan
murid

Langkah 2 1.Petikan 1.Murid diminta meneliti semula BBM:


20 minit 2. Borang petikan yang diberi. Borang
Pengurusan Grafik 2. Setiap kumpulan diedarkan pengurusan
Lampiran 3 borang pengurusan grafik. grafik
3.Murid diminta melengkapkan
borang pengurusan tersebut Nilai:
dengan menyatakan nilai murni Kerjasama
yang terdapat dalam petikan. keberanian
4.Setiap kumpulan diminta
membentangkan dapatan hasil Kemahiran
kumpulan. berfikir:
5.Guru dan murid berbincang hasil mencirikan
dapatan. Merumus
6..Murid diminta menulis satu
perenggan nilai murni ke dalam Kemahiran
buku latihan sebagai kerja susulan belajar Cara
. Belajar:
Menulis

Kecerdasan
pelbagai: Visual
ruang,
Interpersonal
Langkah 3 1.Kata kerja 1.Berpandukan petikan Lahirku BBM : Petikan
12 minit memegang , Bertuah di Bumi Malaysia, murid Lembaran Kerja
merentap , diminat untuk menggariskan kata
memeluk , kerja yang terdapat dalam petikan Kemahiran
meronta-ronta tersebut. berfikir: Menjana
2. Murid diminta menyebut kata idea
2.Lembaran kerja kerja yang telah digariskan. Mengklasifikasi
Lampiran 4 3. Secara individu murid diedarkan
Lembaran Kerja dengan meminta Kemahiran
murid melengkapkan ayat Belajar Cara
menggunakan kata kerja. Belajar:
4.Murid diminta menyemak hasil Menulis
kerja rakan dengan bimbingan
guru. Nilai:
yakin
Pemulihan 1.Murid pemulihan diminta
- Menggariskan kata menggariskan kata kerja yang
kerja terdapat dalam ayat.

Pengayaan 2.Murid diminta membina ayat


- Membina ayat menggunakan perkataan kata kerja
- bergelimpangan
- berlumuran
- berpelukan

Penutup Penutup Sosial 1.Murid diminta berdiri tegak dan Kecerdasan


5 minit Menyanyi lagu Jalur menyanyikan lagu Jalur Gemilang Pelbagai:Verbal
Gemilang dengan penuh semangat lingiuistik

Refleksi
Lampiran 1 Petikan

Lahirku Bertuah di Bumi Malaysia

Aku memegang tangan adik kecilku dengan erat.Aku bimbang kalau-kalau terlepas
tangan kecil itu, aku akan kehilangannya.Kadang-kadang dia cuba merentap
tangannya.Mungkin kesakitan dek genggaman kuat tanganku.Bunyi bedilan meriam
dan senapang bertalu-talu.Aku hanya memekakkan telinga.

Aku terus berlari mencari tempat yang kukira selamat untuk bersembunyi.Tapak
kecil adikku seolah-olah tidak menjejak bumi.Aku tidak peduli.Keadaan kami bagai telur
dihujung tanduk.Cukuplah aku leka, tamatlah riwayat kami.Aku sangat
mengasihinya.Cukuplah aku kehilangan ibu bapa dan adik-adikku yang lain.Dia
saudara yang aku ada kini.

Mayat bergelimpangan di sana sini.Bau hanyir menusuk hidung.tiba-tiba, aku


ternampak sepasukan tentera sedang menuju ke tempat persembunyian kami.Aku
membatukan diri.Kakiku menggeletar. Ku genggam tangan adikku sambil memeluknya
erat.Semoga kelibat kami tidak dilihat oleh mereka.Bunyi tembakan dan jeritan silih
berganti.Aku tahu beberapa orang bersembunyi berhampiran dengan kami telah
dibunuh.Giliranku bila?

Aku berdoa agar kami berdua selamat.Aku tidak mahu menjejak anggota
keluargaku yang lain.Kami berdua sahaja waris yang tinggal bagi keturunan
kami.Datuk,nenek dan kerabat yang lain telah lama tewas.Aku terus berdoa.

Derapak sepatu tentera mengejutkan kami.Pelukanku semakin kemas.Aku


menekup mulut adikku.peluh memercik di dahi.Adik kecilku yang tidak mengerti apa-
apa mula meronta-ronta.Rontaannya yang semakin kuat menyebabkan pelukannya
terlerai.Adik berlari keluar sambil menangis.”Turt! Trut! Trut!”

Bunyi itu menerjah ke telingaku.Tubuh kecil adikku rebah ke bumi.Aku terpempan.Aku


menerpa ke arahnya.Tubuhnya longlai dan dibasahi darah.Aku memeluk tubuh kaku
adikku.Aku menangis semahu-mahuku.Tuhan sahaja mengetahui betapa luluhnya
hatiku saat itu.Tubuh adikku ditembusi berpuluh-puluh butir peluru.Aku memeluknya
erat.

Tiba-tiba ,sebutir peluru singgah didadaku.Aku terpelanting.Sakitnya bukan


kepalang.Mataku berpinar-pinar.

Aku bingkas bangun.Aku mengucap panjang.Terasa lega.Bermimpi rupa-


rupanya aku.Aku termenung sambal mengimbau mimpiku.Aku bersyukur kerana aku
tidak perlu melalui segala kegetiran dan kesengsaraan yang dialami oleh sesetengah
pendudk di negara lain.Aku berdoa agar negaraku tetap merdeka.Sesungguhnya, aku
sangat bertuah kerana di lahirka di bumi ini.
Lampiran 2 Soalan Kefahaman

Nama Kumpulan :……………………………………………………..

Tarikh : 25 Februari 2011


1. Apakah
Lampiran 3 Borang Pengurusan Grafik

Nama Kumpulan : ……………………………………………………….

Tarikh : 18 Februari 2011

Penanda Wacana Nilai murni Contoh

Lampiran 4 Lembaran Kerja


Nama ;……………………………………………………….

Kelas : Tahun 5 Darussalam

Tarikh : 18 Februari 2011

Isi tempat kosong dengan kata kerja yang sesuai

menggeletar dihalau mengerang memerah mengadakan

terpisah menumbuk merancang menyambar melulur

1. Amir _______________________ kesakitan apabila doktor mencuci lukanya.

2. Badan Nabilah_________________________ kerana ketakutan.

3. Pengemis itu _______________________ oleh pekerja restoran tersebut.

4. Mak Cik Hasnah sedang ________________________ bawang di dapur.

5. Ibu ____________________________ kelapa untuk mendapatkan santannya.

6. Anak ayam lari bertempiaran apabila seekor helang cuba __________________.

7. Persatuan Seni Lukis Sekolah Kebangsaan Seri Langkap akan

_______________________ pameran lukisan.

8. Kampung Berlian dan Kampung Permata _____________oleh sebatang sungai.

9. Ular sawa itu _______________________ seekor kambing.

10. Sebelum sesuatu aktiviti dijalankan kita perlulah _________________nya

terlebih dahulu.

Вам также может понравиться