Міністерство освіти і науки України

Відділ освіти Лохвицької райдержадміністрації
Районний методичний кабінет

Лабораторні та практичні роботи
з загальної біології
для 10 класу
природничого профілю

Стефанова Світлана
Володимирівна
учитель біології
Вирішальненської
ЗОШ І-ІІІ ступенів
перша категорія

2
м. Лохвиця 2009
Укладач: Стефанова Світлана Володимирівна, учитель біології
Вирішальненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Лохвицького району Полтавської
області

Лабораторні і практичні роботи із загальної біології для 10 класу
природничого профілю
Матеріали для вчителів біології та учнів профільних класів до вивчення
курсу „Загальна біологія 10-11 клас”
Посібник складено у відповідності до навчальної програми з біології Київ:
„Педагогічна преса”, 2004

Є. підготовки до біологічних олімпіад. на яких діти можуть за допомогою дослідів на основі набутих знань вивчати і перевіряти теоретичний матеріал.3 Передмова Для успішного засвоєння учнями біологічних знань та кращого розуміння ними їх практичного значення необхідно. підготовки абітурієнтів до вступу у ВУЗи. абітурієнтів. . щоб учні не лише засвоювали фактичні дані. занять гуртка. практично застосовувати набуті знання. а і вміли використовувати свої знання на практиці. гімназій. Посібник може бути корисний для вчителів біології. ліцеїв. Матеріали можуть бути використані для підготовки і проведення уроків. Якнайкраще вирішенню цього завдання допомагають лабораторні та практичні роботи. Кучеренко і відповідає розділам програми з біології для профільних класів. У посібнику вміщені інструктивні картки до лабораторних і практичних робіт для 10 класу природничого профілю. учнів середніх загальноосвітніх шкіл. Даний посібник ґрунтується на теоретичному матеріалі підручника „Загальна біологія 10 клас”/ М.

Практична робота №3……………………………………………….11 13. Лабораторна робота №4…………………………………………….18 24..…...13 16.... Практична робота №2……………………………………………….Практична робота №9………………………………………………..12 14.7 8.…4 2...Лабораторна робота №5……………………………………………..12 15....Практична робота №8……………………………………………….13 17..Лабораторна робота №9………………………………………………15 19...Практична робота №10……………………………………………....Лабораторна робота №11………………………………………..4 Зміст 1....17 22.9 10.Лабораторна робота №10………………………………………….…16 21.Практична робота №11…………………………………………….4 4. Лабораторна робота №2……………………………….. Практична робота № 1…………………………………………………4 3..….5 5.10 11.Лабораторна робота №7……………………………………………..……...Практична робота №7………………………………………………. Практична робота №5……………………………………………….Лабораторна робота №6……………………………………………. Лабораторна робота №3………………………………………………. Лабораторна робота №1……………………………………………..7 7..Використана література………………………………………………19 .. Практична робота №4……………………………………………….8 9..17 23.10 12....6 6.…………….…16 20.Лабораторна робота №8………………………………………………15 18.Лабораторна робота №12………………………………………….Практична робота №6………………………………………………....

хустинка. Лабораторна робота №2. у склянку з водою. що стоїть на рівній поверхні води майже до краю. спирт. смаку. Визначення вмісту води у власному організмі. сполученої з колбою. штатив. Спостерігаємо силу поверхневого натягу води. олія. вважаючи. 3. перевернутою догори дном. Розрахуємо вміст води у власному організмі. Зануримо край трубки. розширення при замерзанні. Що спостерігаємо? 4. Визначимо вагу власного організму за допомогою вагів. Мета: за допомогою дослідів розглянути основні властивості води та біологічне значення води відповідно до властивостей. а потім обережно будемо доливати воду по скляній паличці. Спостерігаємо стиснення води від охолодження. олію. Зануримо край трубки. відсутність кольору. Для цього наллємо у склянку. . Обладнання: вода. Для цього наллємо у три пробірки води і додамо туди послідовно сіль. Практична робота № 1. колба з газовивідною трубкою.5 Лабораторна робота № 1 Тема. у склянку з водою. Розглянемо інші властивості води: прозорість. Спостерігаємо розширення води від нагрівання. спиртівка пробірки. Розглянемо розчинність різних речовин у воді. Тема. скляна паличка. Що спостерігаємо? 3. 4. Зробимо висновок про значення води в організмі людини. Хід роботи. хімічний стакан. змоченою у холодній воді протягом декількох хвилин. Нагріємо колбу у долонях протягом декількох хвилин. 1. Струснемо вміст пробірок. Яке це має значення у природі? 6. Підготуємо ваги для роботи. 2. Хід роботи. 1. кухонна сіль. перевернутою догори дном. поки вода не сягне краю посудини і не утвориться надлишок води над краєм. Властивості води. Обладнання: ваги медичні. спирт. Яке значення має це явище для живих організмів? 2. Що спостерігаємо? 5. Накриємо дно колби хустинкою. що наш організм містить в середньому 72 % води від маси тіла. сполученої з колбою. Мета: навчитися визначати вміст води в організмі залежно від маси тіла. Зробимо висновок про властивості води та їх значення у живій природі. запаху. температуру плавлення і кипіння.

1. сірники. спирт. борошно.6 Тема. Мета: навчитися визначати за допомогою дослідів молекули органічних речовин. Визначення деяких органічних молекул та дослідження їх властивостей. р-н нітратної кислоти. та додамо послідовно у першу пробірку 2-3 мл води. ефір діетиловий. Визначимо наявність глюкози у яблуці. нагрівач для пробірок. насіння соняшника чи гарбуза. піпетки. вода. скіпка. Помістимо трохи білка курячого яйця у пробірку і додамо туди кілька крапель розчину нітратної кислоти. штатив. яблуко. Струснемо вміст пробірок. Перевіримо розчинність жирів у воді та деяких органічних розчинниках. бульби картоплі. У пробірку помістимо трохи білка курячого яйця. Обладнання: пробірки. Мета: дослідити властивості ферменту каталази. Визначимо наявність жирів у плодах соняшника. . Тема. У три пробірки помістимо по кілька крапель олії. дослідити деякі їх властивості. Спостерігаємо появу жовтого забарвлення. Вивчення властивостей ферментів. 5. Доведемо вміст пробірки до кипіння. р-н йоду. крохмаль. Визначимо наявність крохмалю в бульбах картоплі. 3%-й розчин пероксиду водню. Для цього нанесемо по кілька крапель розчину йоду на зріз бульби. шматочки сирих та варених бульб картоплі. Лабораторна робота № 3. білок курячого яйця. додамо 1-2 мл води і доведемо до кипіння. 2. Визначимо наявність білка у курячому яйці. у третю – 2-3 мл ефіру. Пронумеруємо послідовно чотири пробірки. р-н сульфату купруму. 3. 1. вода. з’ясувати роль ферментів у організмі. Хід роботи. гарбуза. 7. скляні палички. аркуш паперу. Поспостерігаємо денатурацію білка. на зволожене борошно. борошні. Для цього роздавимо по кілька насінин між аркушами паперу. штатив. Обладнання: пробірки. Зробимо висновок про властивості органічних молекул та їх наявність в живих організмах. спиртівка. Зробимо висновок про розчинність олії у воді та органічних розчинниках. Спостерігаємо появу фіолетового забарвлення. 6. Спостерігаємо появу масних плям. Помістимо протерту м’якоть яблука у пробірку і додамо туди 2-3 мл свіжоприготованого розчину сульфату купруму. 4. у другу – 2-3 мл спирту. Хід роботи. Спостерігаємо появу червоного забарвлення гемоксиду купруму. хліба.

Збірник задач і вправ із загальної біології. 3. якщо харчування вважати збалансованим. 2. Нагріємо пробірки до температури 380С. а у другу і четверту – по 2-3 мл розчину пероксиду водню. Виходячи із середньодобової норми харчування. балансу речовин та норм харчування.О. . що надійшли в його організм. енергозатрати організму. Задача 2. – Харків: ВГ „Основа”. Задача 3. визначте. Добова витрата енергії гірника очисного забою склала 23408 кДж. Визначте. Хід роботи. їх активність залежно від температури та значення ферментів у життєдіяльності організмів. 4. Спостерігаємо за вмістом пробірок.7 2. Зробимо висновок про властивості ферментів. Задача 1. а білків у їжі не було. 10 збірника задач). У першу і третю пробірки додамо 2-3 мл води. визначте. Оцінка добового раціону людини. розв’язувати задачі з оцінки добового раціону людини. Добова витрата енергії лікаря швидкої допомоги склала 14630 кДж. про обмін речовин. На змаганнях з легкої атлетики юнак за добу витратив 17556 кДж енергії. яку кількість вуглеводів він повинен отримати з їжею. 5. № п/п 1 2 3 4 Вміст пробірки Реакція Практична робота № 2. 2003. Розглянемо приклади розв’язування задач з використанням понять енергозатрати. у третю і четверту – шматочки вареної картоплі. якщо маса вуглеводів. вивчений на уроках біології людини. Що спостерігаємо? Який газ виділяється? Як це довести? Результати спостережень запишемо у таблицю. яку кількість білків (г) він повинен отримати з їжею. Розв’яжемо слідуючі задачі. збалансоване харчування (ст. Задача 4. Тема. Пригадаємо матеріал. Мета: навчитися оцінювати добовий раціон людини. У першу і другу пробірки помістимо шматочки сирої картоплі. склала 380г. Обладнання: збірник задач Овчінніков С. Харчування вважати збалансованим. щоб компенсувати енергозатрати. 3. Виходячи з середньодобової норми харчування. 1. яку кількість жирів лікар повинен отримати з їжею.

якщо жирів надійшло 300г. • знаходження у клітині. Пригадаємо відомості. 1. Виходячи з вмісту білків у м’ясі. 168-171 зб. 1. Мета: узагальнити і систематизувати знання про будову і основні властивості ДНК і РНК. • різновиди. Біологія. Хід роботи.О. значення ДНК та РНК. 2. необхідні для розв’язування елементарних задач і вправ з молекулярної біології (ст. таблиця „Будова нуклеїнових кислот”. Зробимо порівняльний аналіз даних нуклеїнових кислот за планом: • структура молекули. задач Барна). 3. біологічна роль. – Харків: ВГ „Основа”. біологічна роль. модель молекули ДНК.8 Добова витрата енергії оленяра в тундрі склала 20000 кДж. Обладнання: збірники задач: Барна І. Тема. 4. • хімічний склад. їх біологічну роль. Хід роботи. 2003. – Тернопіль: Мандрівець. Тема. зробити порівняльний аналіз нуклеїнових кислот. Порівняльна характеристика нуклеїнових кислот. Результати аналізу запишемо у таблицю. Розв’язування задач з молекулярної біології. Практична робота №3. основні властивості. . Розглянемо приклади розв’язування типових елементарних задач і вправ. Навчальний посібник. яку кількість оленини він повинен з’їсти. 2. а вуглеводи в їжі були відсутні. визначте. Мета: навчитися розв’язувати елементарні задачі і вправи з молекулярної біології. • функції.В. Зробимо висновок про особливості будови і функцій нуклеїнових кислот. Ознаки Структура молекули Хімічний склад Різновиди Знаходження у клітині Властивості Функції. Овчінніков С. Збірник задач і вправ із загальної біології. 2006. Методика розв’язування задач. • властивості. Обладнання: підручник. ДНК РНК Практична робота № 4.Розглянемо будову.

Фрагмент ДНК має такий склад: ЦЦЦ – АГГ – ТГА – ГЦА – ТТА . електронно-мікроскопічні фотографії клітин прокаріот. Лабораторна робота №4а. Задача 5. Розв’яжемо слідуючі задачі. . Вивчення будови еукаріотичної клітини. що містить бактерії. Задача 1. Підготуємо мікроскоп до роботи. розвивати вміння виділяти особливості будови. Вивчення будови клітин прокаріот.9 3. зробимо позначення. скільки амінокислотних ланок він містить? Задача 3. фіксовані мікропрепарати бактеріальних клітин та клітин ціанобактерій. Визначимо основні складові частини клітин. Замалюємо схеми будови клітини бактерій та ціанобактерій. Зробимо висновок про особливості будови клітин прокаріот. виготовимо препарат і розглянемо під мікроскопом клітини бактерій. предметні і накривні скельця. Порівняємо побачене з малюнком на таблиці та мікрофотографіями. Лабораторна робота №4 Тема. 6. Задача 4. характерні риси клітин. Тема. Молекулярна маса білка 224000. У молекулі ДНК з молекулярною масою 69000 аденілових нуклеотидів за масою 8625. Хід роботи. Визначте довжину фрагмента білка. якщо його молекулярна маса становить 35500. На постійних мікропрепаратах розглянемо клітини бактерій та ціанобактерій. 4. Мета: розглянути будову клітин еукаріот. Визначте число нуклеотидів кожного виду. пробірки з ціанобактеріями. розвивати вміння виділяти особливості будови. 5. 2. Виготовимо препарат ціанобактерій і розглянемо його під мікроскопом. характерні риси клітин. Мета: розглянути будову клітин прокаріот. Добудуйте другий ланцюг ДНК та відповідну йому і – РНК. Задача 2. зубочистка. Зубочисткою зішкребемо з поверхні зубів біля ясен наліт. Визначте процентний вміст інших нуклеотидів. препарувальний набір. 3. Обладнання: мікроскоп. нанесемо його на предметне скло. У молекулі ДНК аденілових нуклеотидів 15% від загальної кількості. таблиця „Будова бактеріальної клітини”. 1.

електронно-мікроскопічні фотографії клітин рослин. попередньо намочивши їх у теплій воді на декілька хвилин. Розглянемо під мікроскопом готові мікропрепарати тваринних клітин м’язової. сухі дріжджі. 7. Результати запишемо у таблицю. 5. Підготуємо мікроскоп до роботи. Порівняємо побачене з даними таблиці та мікрофотографіями. сполучної тканин. листки кімнатних рослин (бальзаміна. Розглянемо його під мікроскопом. тваринних клітин. 3. розглянемо його під мікроскопом. рослинних та тваринних клітин. фіксовані мікропрепарати тваринних клітин. Хід роботи. Порівняльна характеристика клітин прокаріот та еукаріот. таблиці „Будова рослинної та тваринної клітини ”. Виготовимо препарат дріжджів. 4. Замалюємо схеми клітин рослин. Порівняємо розглянуті мікропрепарати. тварин та грибів. тепла вода. Мета: на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз клітин прокаріот та еукаріот. Виготовимо препарат шкірки цибулі. 8. Ознаки Прокаріоти Еукаріоти Рослини Тварини Клітинна мембрана Ядро Спадковий матеріал Цитоплазма Ендоплазматична сітка . 1. Зробимо порівняльний аналіз будови клітин прокаріот та еукаріот. Зробимо висновок про особливості будови клітин прокаріот та еукаріот. З’ясуємо особливості будови грибних клітин. 3. тварин. Підготуємо мікроскоп до роботи. Визначимо основні складові частини клітин тварин. Обладнання: мікроскоп.10 Обладнання: мікроскоп. розглянемо його під мікроскопом. луски цибулі. препарувальний набір. епітеліальної. Практична робота №5 Тема. мукора. рослинних. Виготовимо препарат поперечного зрізу листка. Розглянемо запропоновані мікропрепарати бактеріальних. Порівняємо побачене з малюнками на таблицях та мікрофотографіями. 1. Розглянемо під мікроскопом мікропрепарат мукора. Визначимо основні складові частини рослинних клітин. 2. 5. 2. предметні і накривні скельця. Зробимо висновок про особливості будови еукаріотичних клітин. зробимо позначення. Хід роботи. 4. традесканції). мікропрепарати бактеріальних. 6.

пророщені насінини квасолі. 7. препарувальний набір. 2006. Методика розв’язування задач. 6. Звернемо увагу на їх розміри. Зробимо висновок про особливості будови ядер різних клітин. 2003. . Обладнання: мікроскоп. Розглянемо під мікроскопом готові мікропрепарати рослинних і тваринних клітин (наприклад. зробимо позначення. Хід роботи. реплікації. Тема. р-н йоду. клітин м’язів. Практична робота №6. навчитися розв’язувати відповідні вправи. Обладнання: підручник. Мікроскопічна і ультрамікроскопічна будова ядра. Замалюємо схему ультрамікроскопічної будови ядра. 4. знайдемо основні складові частини ядра. клітин поперечного розрізу листка. 3. нервових клітин). Овчінніков С. форму. – Харків: ВГ „Основа”. Мета: узагальнити знання про процеси транскрипції. реплікації. мікропрепарати рослинних і тваринних клітин. Виготовимо препарат поздовжнього зрізу корінця квасолі. 5.О. Підготуємо мікроскоп до роботи. Знайдемо ядра і клітинах різних ділянок кореня. таблиця „ Будова нуклеїнових кислот”. збірники задач: Барна І. – Тернопіль: Мандрівець. Збірник задач і вправ із загальної біології.В. Біологія. Хід роботи. 2. таблиці „Будова рослинної і тваринної клітини”. Порівняємо побачене під мікроскопом з даними таблиці. Мета: розглянути будову ядра на прикладі рослинних і тваринних клітин.11 Рибосоми Клітинний центр Мітохондрії Комплекс Гольджі Лізосоми Вакуолі Пластиди Органели руху Лабораторна робота №5. Тема. Розглянемо мікрофотографії ядра клітини. Розглянемо під мікроскопом виготовлений препарат. Навчальний посібник. 1. розміщення у клітині. значення ядра в клітині. підфарбуємо його слабким розчином йоду. мікрофотографії ядра клітин. стебла . Розв’язування елементарних вправ з транскрипції.

На якій ДНК його було синтезовано? Визначте процентний вміст нуклеотидів даної ДНК та її довжину. повторимо це кілька разів. На якій ДНК він був синтезований? Яка з молекул – ДНК чи і – РНК – має більшу молекулярну масу? Задача 3. Покладемо гілку елодеї у склянку з водою і на водяній бані нагріємо до температури 380С. З одного боку накривного скельця капнемо кілька крапель розчину солі. Мета: спостерігати рух цитоплазми. 3. 8%-й р-н кухонної солі. Замалюємо послідовно побачене. 5. Спостерігаємо явище деплазмолізу – збільшення об’єму цитоплазми та повернення її в попередній стан. Капнемо з одного боку накривного скельця води. Підготуємо мікроскоп до роботи. значення руху цитоплазми та явищ плазмолізу та деплазмолізу для життєдіяльності клітини. Розглянемо приклади розв’язування типових вправ на процеси транскрипції та реплікації. Задача 2. вивчити явища плазмолізу та деплазмолізу на прикладі рослинних клітин. склянка з водою. 7. Хід роботи. 2. Задача 1. процеси транскрипції та реплікації за допомогою підручника. 2. препарувальний набір. 6. збірників задач. їх властивості. Рух цитоплазми. Зробимо висновок про властивості цитоплазми. а з другого боку фільтрувальним папером відтягнемо воду. фільтрувальний папір. 1. . комплементарного даному. піпетка. Розв’яжемо слідуючі задачі. Спостерігаємо явище плазмолізу – відшарування цитоплазми від оболонки клітини. 4. гілка елодеї. а з іншого фільтрувальним папером відтягнемо розчин солі. Визначте довжину і молекулярну масу фрагмента. Явища плазмолізу і деплазмолізу у рослинних клітинах. Фрагмент і – РНК має таку послідовність нуклеотидів: УУУ – АЦЦ – ГГУ – ААГ. Обладнання: мікроскоп. Тема. 3. Запишіть послідовність нуклеотидів ланцюга. що ви отримали. Фрагмент і – РНК має таку послідовність нуклеотидів: ААГ – УАА – ЦЦЦ – УГГ – УУГ . водяна баня. Розглянемо виготовлений препарат під мікроскопом. Пригадаємо основні відомості про будову нуклеїнових кислот.12 1. предметні та накривні скельця. Виготовимо препарат з листка нагрітої елодеї. Спостерігаємо за рухом цитоплазми. Один з ланцюгів молекули ДНК має таку послідовність нуклеотидів: ТГГ – АГЦ – ГГГ – ААЦ – ТГА . Лабораторна робота №6.

– Тернопіль: Мандрівець. „Будова білка”. Мета: поглибити знання про будову клітини. 3. 2006. 2. Яка ДНК була основою для синтезу такого фрагмента і – РНК : ГУУ – АУГ – ЦУГ – АУА ? Яка маса білка. Пригадаємо основні відомості про будову нуклеїнових кислот. Знайдемо основні одно мембранні і двомембранні органели. генетичний код. 1. Підготуємо мікроскоп до роботи. Тема. цей білок. закодованого цією і – РНК? Задача 3. Збірник задач і вправ із загальної біології. Скільки нуклеотидів буде містити ДНК. Методика розв’язування задач. Тема. 2003. Обладнання: мікроскоп. Біологія. З якої послідовності амінокислот складається білок. мікрофотографії клітин. амеб.В. Яка і – РНК була основою для синтезу такого фрагмента білка: ліз – вал – тре – ала – про – цис ? Що важче. збірники задач: Барна І. Розглянемо приклади розв’язування типових задач і вправ на процеси трансляції. Порівняємо побачене з даними таблиці та мікрофотографіями. якщо білок. Навчальний посібник. Розглянемо запропоновані готові мікропрепарати рослинних і тваринних клітин. – Харків: ВГ „Основа”. їх властивості. має молекулярну масу 66000? Лабораторна робота №7. Розв’яжемо слідуючі задачі. чи і – РНК. розглянути будову одномембранних і двомембранних органел. Хід роботи. Вивчення будови одномембранних і двомембранних органел. білків. . збірників задач. мікропрепарати рослинних і тваринних клітин. що його кодує? Задача 4. Овчінніков С. 2. Задача 1.О. процеси трансляції за допомогою підручника. таблиці „ Будова нуклеїнових кислот”. Обладнання: підручник. Задача 2. Хід роботи. нею закодований. Розв’язування задач і вправ з трансляції Мета: навчитися розв’язувати типові задачі і вправи з трансляції. закодований слідуючим фрагментом ДНК: АГТ – АЦЦ – ТГА – ААЦ – ЦАТ? Визначте довжину і масу цієї ДНК. одноклітинних водоростей. таблиці „Будова рослинної і тваринної клітини”. 1.13 Практична робота № 7. інфузорій.

зробимо позначення. хемосинтез . Зробимо порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу за планом: • яким організмам властивий. схеми процесів фотосинтезу і хемосинтезу . 4. 4. Зробимо позначення. їх значення. їх значення. Зробимо висновок про особливості будови одномембранних і двомембранних органел. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу . • кінцевий результат процесу. 3. амеб. • де відбувається. Тема. Зробимо висновок про особливості і значення процесів фотосинтезу і хемосинтезу. Пригадаємо основні відомості про процеси фотосинтезу і хемосинтезу. 1. Замалюємо схеми будови клітин інфузорій. 5. • які умови необхідні. Результати занесемо у таблицю. Замалюємо схеми будови одномембранних і двомембранних органел. Обладнання: підручник. • які процеси відбуваються. 2. Хід роботи. Порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу.14 3. Практична робота № 8. Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси фотосинтезу і хемосинтезу. Ознаки для порівняння Яким організмам властивий Де відбувається Які умови необхідні Які процеси відбуваються Кінцевий результат процесу Значення для життєдіяльності організму Значення у природі Фотосинтез Практична робота №9.

• кінцевий продукт. • умови процесу. їх значення. • значення. • які процеси відбуваються. 1. • які зміни відбуваються з киснем. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу. Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси дихання і фотосинтезу. 4. • які зміни відбуваються з вуглекислим газом. 3. їх значення. Пригадаємо основні відомості про процеси дихання і фотосинтезу. • які зміни відбуваються з енергією. Зробимо порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу за планом: • яким організмам властивий. Обладнання: підручник. енергетичного обміну в клітині. • у яких клітинах відбувається. 2. Ознаки для порівняння Яким організмам властивий У яких клітинах відбувається Умови процесу Які процеси відбуваються Різновиди процесів Які зміни відбуваються з киснем Які зміни відбуваються з вуглекислим газом Які зміни відбуваються з енергією Кінцевий продукт Сумарне рівняння Значення Дихання Фотосинтез . • сумарне рівняння. Зробимо висновок про особливості і значення процесів дихання і фотосинтезу. схеми процесів фотосинтезу і дихання. Результати занесемо у таблицю. Хід роботи. • різновиди процесів.15 Тема. Порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу.

препарувальний набір. З’ясуємо. лупа. Замалюємо схеми клітин на різних стадіях мітозу. предметні і накривні скельця. навчитися розпізнавати фази мейотичного поділу. 7. видалимо з нього пиляк. Лабораторна робота №9. мотилі. Замалюємо схему будови хромосоми. другим відділимо два перші сегменти головного кінця. Розглянемо слинну залозу під мікроскопом. Будова хромосом. 9. легенько притискуючи розподілимо клітини в один шар. Помістимо на предметне скло. Мітотичний поділ клітин. Хід роботи. 5. 1. калли. Накриємо накривним скельцем і. Препарат бажано забарвити підігрітим ацетокарміном. Обладнання: мікроскоп. Обладнання: мікроскоп. знайдемо у зоні поділу клітини. 6. форму і розміри хромосом у різних видів. Зробимо висновок про біологічне значення мітозу. Визначимо кількість. Розглянемо модель будови хромосоми. препарувальний набір. притримуючи одним пінцетом. приберемо з предметного скла залишки покривних тканин пиляка. мікрофотографії хромосом. Тема. що знаходяться на різних стадіях мітозу. 2. Розглянемо мікропрепарат набору хромосом дрозофіли. мікропрепарат корінця цибулі. Тема. особливості хромосомних наборів різних видів. . За якими ознаками їх можна відрізнити? 3. Розглянемо мікрофотографії хромосомних наборів різних організмів. Виготовимо препарат клітин слинних залоз мотиля (личинки комара). 1. предметні та накривні скельця. Для цього личинку помістимо на предметне скло і. форму і розміри хромосом. Хід роботи. мікропрепарати хромосом дрозофіли. Підготуємо мікроскоп до роботи. Зробимо позначення. звертаючи увагу на хромосоми. Мета: навчитись розпізнавати фази мітотичного поділу в рослинних клітинах. модель будови хромосом. 8. Знайдемо основні її частини. зробимо позначення. 4. 2. гібіскуса). яке значення має різноманітність хромосомних наборів у природі. Мета: розглянути фази мейотичного поділу під час формування статевих клітин у рослин. звертаючи увагу на кількість. Візьмемо бутон. Розглянемо мікропрепарат корінця цибулі при великому збільшенні мікроскопа. пиляки кімнатних рослин (традесканції. Мейотичний поділ клітин. Під лупою розріжемо пиляк надвоє. При цьому парні слинні залози у вигляді дрібних прозорих білуватих тілець виходять із тіла личинки разом з гемолімфою. видавимо голкою його вміст.16 Лабораторна робота № 8. розрізняти структурні компоненти хромосом.

4. їх значення. Хід роботи. Тема. зробимо позначення. взявши бутони різного віку і розміру. Мета: розглянути симптоми найпоширеніших вірусних і бактеріальних хвороб. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів мітозу і мейозу. 3. їх біологічну роль. Для того. Зробимо висновок про особливості процесів мітозу та мейозу. • фази процесу. • біологічне значення. Зробимо порівняльний аналіз процесів мітозу і мейозу за планом: • в яких клітинах відбувається. • результат. бажано виготовити кілька препаратів. 5. Обладнання: підручник. їх значення. 1. Хід роботи. Фази Процеси. Пригадаємо основні відомості про процеси дихання і фотосинтезу. Практична робота №10. • особливості процесу. 4. При великому збільшенні мікроскопа розглянемо клітини на різних стадіях мейозу. щоб знайти всі фази. Симптоми вірусних і бактеріальних хвороб. Тема. що відбуваються Мітоз мейоз Інтерфаза Профаза Метафаза Анафаза Телофаза Результат Практична робота №11. Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси мітозу і мейозу. Зробимо висновок про біологічне значення мейозу. Порівняльний аналіз мітозу і мейозу. 2. Обладнання: підручник.17 3. Замалюємо схеми будови клітин на різних стадіях мейозу. Результати занесемо у таблицю. схеми процесів мітозу і мейозу. .

Використовуючи підручники біології людини 8 класу та основ медичних знань. Тема. Порівняємо побачене з будовою вольвокса. препарувальний набір. Пригадаємо основні відомості про будову і життєдіяльність вірусів і бактерій. Розглянемо готові мікропрепарати найпростіших. 3. поліомієліту. скарлатини. вчитися розпізнавати тканини за особливостями будови. наприклад. 3. порівняти його з одноклітинними та багатоклітинними організмами. 4. Зробимо висновок про особливості будови колоніальних організмів у порівнянні з клітинами одноклітинних і багатоклітинних організмів. віспи. 2. „Тканини тварин”. Мета: розглянути особливості будови колоніальних організмів на прикладі вольвокса. „Одноклітинні зелені водорості”. гепатиту В. Хід роботи. Лабораторна робота № 11. Розглянемо готовий мікропрепарат вольвокса. ознайомимося з симптомами найпоширеніших вірусних і бактеріальних хвороб. тканин рослинних і тваринних тканин. найпростіших. кору. розглянемо його під мікроскопом. 2. зробимо позначення. Замалюємо побачене. грипу. Обладнання: мікроскоп. 5. 1. 4. Будова тканин рослинного організму. Підготуємо мікроскоп до роботи. мікропрепарати вольвокса. Порівняємо будову їх клітин з будовою вольвокса. 6. Розглянемо готові мікропрепарати тканин багатоклітинних рослин і тварин. сифілісу та інших. предметні та накривні скельця. Результати занесемо у таблицю. . Виготовимо препарат одноклітинної зеленої водорості. одноклітинні зелені водорості. дифтерії. краснухи. З’ясуємо особливості його будови. СНІДу. Тема. Зробимо висновок про значення інфекційних хвороб для людини та у природі. Порівняємо їх будову з будовою вольвокса. Хвороба Збудник Шляхи передачі Симптоми Лабораторна робота № 10. встановити взаємозв’язок між будовою тканин та їх функціями. Риси подібності вольвокса з одноклітинними та багатоклітинними організмами. „Тканини рослин”. Мета: поглибити знання про будову тканин рослинного організму. таблиці „Найпростіші”.18 1.

з’ясуємо їх функції. звернемо увагу на особливості будови клітин різних тканин. звернемо увагу на особливості будови клітин. Розглянемо мікропрепарат точки росту стебла. 5. поперечного розрізу листка камелії. Розглянемо мікропрепарати різних типів сполучної тканини. звернемо увагу на особливості будови клітин. з’ясуємо їх функції. з’ясуємо їх функції. Результати запишемо у таблицю. звернемо увагу на особливості будови клітин кожної зони. Розглянемо мікропрепарат епітеліальної тканини. Результати запишемо у таблицю. 1. Розглянемо під мікроскопом мікропрепарат поздовжнього розрізу кореня. з’ясуємо їх функції. 2. встановити взаємозв’язок між будовою тканин та їх функціями. їх розміщення. Назва тканини Розміщення Будова клітин Функції Лабораторна робота № 12. їх розміщення. Розглянемо мікропрепарат поперечного розрізу стебла. Зробимо висновок про взаємозв’язок будови і функцій тканин рослинного організму. мікропрепарати поздовжнього розрізу кореня цибулі. звернемо увагу на особливості будови клітин. з’ясуємо їх функції. Розглянемо мікропрепарати різних типів м’язової тканини. вчитися розпізнавати тканини за особливостями будови. Підготуємо мікроскоп до роботи. 4. 3. 4. Назва тканини Розміщення Будова клітин Функції . стебла липи. таблиця „Тканини рослин”. 3. з’ясуємо їх функції. 8. точки росту стебла. звернемо увагу на особливості будови клітин. таблиця „Тканини тварин”. Розглянемо мікропрепарат поперечного розрізу листка. 7. 1. Знайдемо молоді клітини. Хід роботи. Знайдемо зони кореня. їх розміщення. звернемо увагу на будову клітин. з’ясуємо їх функції. епідерміса листка. 2. З’ясуємо функції твірної тканини. їх розміщення. Підготуємо мікроскоп до роботи. 6. мікропрепарати різних типів тканин тваринного організму. Розглянемо мікропрепарат нервової тканини. з’ясуємо їх функції.19 Обладнання: мікроскоп. Обладнання: мікроскоп. Тема. Вивчення будови тканин тваринного організму. Зробимо висновок про взаємозв’язок будови і функцій тканин тваринного організму. 7. 6. Мета: поглибити знання про будову тканин тваринного організму. Розглянемо мікропрепарат епідерміса листка. звернемо увагу на особливості будови клітин різних тканин. Хід роботи. 5.

О. 10-11 клас. Методика розв’язування задач. Збірник задач і вправ із загальної біології. Кучеренко.. 3. 2003 Общая биология. Інструктивні картки.М. – К: Ґенеза. – Тернопіль: Мандрівець.О. 2006 Галашин О.Я. – Харків: ВГ „Основа”. 5. Балан. Лабораторні і практичні роботи з біології.Г. Ю.2001 Овчінніков С. Використана література Барна І. – М: Просвещение.Є. П. Рувинского А.З.20 1. 4. Войтіцький. 1993 . Учебник для 10-11 классов школ с углубленным изучением биологии// под ред. Біологія.Г. Бригідир Г. Вервес. В. 2000 Загальна біологія: підручник для 10 класу/ М.В. 2. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан. Навчальний посібник.

4 28...12 38.7 32.21 Зміст 25...Лабораторна робота №3………………………………………………...17 47.….Практична робота №3………………………………………………..Практична робота №4……………………………………………….Практична робота №10…………………………………………….11 37.Лабораторна робота №11……………………………………….Лабораторна робота №7…………………………………………….7 31.Лабораторна робота №5……………………………………………...Лабораторна робота №9………………………………………………15 43.…16 44..…….13 40....9 34.…16 45.Лабораторна робота №6……………………………………………..Практична робота №8……………………………………………….5 29.12 39.Лабораторна робота №10…………………………………………...……………......Використана література………………………………………………19 ..13 41.Лабораторна робота №2………………………………..Практична робота №2……………………………………………….18 48...Практична робота №11…………………………………………….…4 26....6 30.Практична робота №7……………………………………………….17 46.Практична робота № 1…………………………………………………4 27..Практична робота №9……………………………………………….Лабораторна робота №8………………………………………………15 42.....Лабораторна робота №12………………………………………….10 35..Практична робота №5……………………………………………….Лабораторна робота №1…………………………………………….....Лабораторна робота №4…………………………………………….8 33.10 36.….Практична робота №6……………………………………………….