Міністерство освіти і науки України

Відділ освіти Лохвицької райдержадміністрації
Районний методичний кабінет

Лабораторні та практичні роботи
з загальної біології
для 10 класу
природничого профілю

Стефанова Світлана
Володимирівна
учитель біології
Вирішальненської
ЗОШ І-ІІІ ступенів
перша категорія

2
м. Лохвиця 2009
Укладач: Стефанова Світлана Володимирівна, учитель біології
Вирішальненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Лохвицького району Полтавської
області

Лабораторні і практичні роботи із загальної біології для 10 класу
природничого профілю
Матеріали для вчителів біології та учнів профільних класів до вивчення
курсу „Загальна біологія 10-11 клас”
Посібник складено у відповідності до навчальної програми з біології Київ:
„Педагогічна преса”, 2004

учнів середніх загальноосвітніх шкіл.3 Передмова Для успішного засвоєння учнями біологічних знань та кращого розуміння ними їх практичного значення необхідно. а і вміли використовувати свої знання на практиці. ліцеїв. Посібник може бути корисний для вчителів біології. Якнайкраще вирішенню цього завдання допомагають лабораторні та практичні роботи. підготовки абітурієнтів до вступу у ВУЗи. підготовки до біологічних олімпіад. занять гуртка. У посібнику вміщені інструктивні картки до лабораторних і практичних робіт для 10 класу природничого профілю. гімназій. практично застосовувати набуті знання. . Даний посібник ґрунтується на теоретичному матеріалі підручника „Загальна біологія 10 клас”/ М. щоб учні не лише засвоювали фактичні дані. Кучеренко і відповідає розділам програми з біології для профільних класів.Є. Матеріали можуть бути використані для підготовки і проведення уроків. абітурієнтів. на яких діти можуть за допомогою дослідів на основі набутих знань вивчати і перевіряти теоретичний матеріал.

Лабораторна робота №2………………………………..…4 2.Лабораторна робота №11……………………………………….17 22.12 15...7 8..Практична робота №11……………………………………………....Лабораторна робота №9………………………………………………15 19. Практична робота №4………………………………………………..10 12..….12 14.....Лабораторна робота №5……………………………………………. Лабораторна робота №3……………………………………………….Використана література………………………………………………19 .…16 20.4 4. Практична робота №2………………………………………………..8 9...Лабораторна робота №10………………………………………….13 16.Практична робота №7……………………………………………….....Практична робота №6………………………………………………....Практична робота №10……………………………………………..Лабораторна робота №12…………………………………………...Практична робота №9……………………………………………….……...18 24... Практична робота №3……………………………………………….Практична робота №8………………………………………………..7 7..5 5..11 13. Лабораторна робота №4…………………………………………….4 Зміст 1.17 23.…16 21...…. Практична робота № 1…………………………………………………4 3..Лабораторна робота №6……………………………………………..Лабораторна робота №8………………………………………………15 18.10 11.9 10.…………….13 17.Лабораторна робота №7…………………………………………….6 6. Практична робота №5………………………………………………. Лабораторна робота №1……………………………………………..

Практична робота № 1. хімічний стакан. у склянку з водою. вважаючи. що наш організм містить в середньому 72 % води від маси тіла. Струснемо вміст пробірок. спирт. Зануримо край трубки. 1. спиртівка пробірки. Зануримо край трубки. 3. Розглянемо розчинність різних речовин у воді. запаху. Хід роботи. у склянку з водою. олію. розширення при замерзанні. Обладнання: вода. скляна паличка. Зробимо висновок про властивості води та їх значення у живій природі. Для цього наллємо у склянку. відсутність кольору. Яке значення має це явище для живих організмів? 2. Визначимо вагу власного організму за допомогою вагів. перевернутою догори дном. Що спостерігаємо? 4.5 Лабораторна робота № 1 Тема. спирт. Обладнання: ваги медичні. Лабораторна робота №2. смаку. 1. Яке це має значення у природі? 6. Накриємо дно колби хустинкою. Нагріємо колбу у долонях протягом декількох хвилин. сполученої з колбою. колба з газовивідною трубкою. сполученої з колбою. перевернутою догори дном. Підготуємо ваги для роботи. 4. хустинка. Що спостерігаємо? 5. що стоїть на рівній поверхні води майже до краю. кухонна сіль. Мета: навчитися визначати вміст води в організмі залежно від маси тіла. 2. Визначення вмісту води у власному організмі. Спостерігаємо силу поверхневого натягу води. Тема. Властивості води. змоченою у холодній воді протягом декількох хвилин. температуру плавлення і кипіння. Що спостерігаємо? 3. . поки вода не сягне краю посудини і не утвориться надлишок води над краєм. штатив. Спостерігаємо розширення води від нагрівання. Спостерігаємо стиснення води від охолодження. Для цього наллємо у три пробірки води і додамо туди послідовно сіль. Розрахуємо вміст води у власному організмі. Мета: за допомогою дослідів розглянути основні властивості води та біологічне значення води відповідно до властивостей. олія. Хід роботи. Розглянемо інші властивості води: прозорість. а потім обережно будемо доливати воду по скляній паличці. Зробимо висновок про значення води в організмі людини.

штатив. штатив. Зробимо висновок про властивості органічних молекул та їх наявність в живих організмах. Для цього нанесемо по кілька крапель розчину йоду на зріз бульби. Для цього роздавимо по кілька насінин між аркушами паперу. 7. ефір діетиловий. білок курячого яйця. спиртівка. Визначимо наявність глюкози у яблуці. Визначимо наявність крохмалю в бульбах картоплі. з’ясувати роль ферментів у організмі. у другу – 2-3 мл спирту. Доведемо вміст пробірки до кипіння. вода. р-н нітратної кислоти. Визначення деяких органічних молекул та дослідження їх властивостей. Помістимо трохи білка курячого яйця у пробірку і додамо туди кілька крапель розчину нітратної кислоти. Визначимо наявність жирів у плодах соняшника. 5. борошні. Обладнання: пробірки. 1. Хід роботи. Обладнання: пробірки. Пронумеруємо послідовно чотири пробірки. хліба. 3. Визначимо наявність білка у курячому яйці. Струснемо вміст пробірок.6 Тема. Мета: навчитися визначати за допомогою дослідів молекули органічних речовин. Мета: дослідити властивості ферменту каталази. аркуш паперу. 6. гарбуза. 2. 1. Помістимо протерту м’якоть яблука у пробірку і додамо туди 2-3 мл свіжоприготованого розчину сульфату купруму. вода. Спостерігаємо появу фіолетового забарвлення. у третю – 2-3 мл ефіру. спирт. скляні палички. У три пробірки помістимо по кілька крапель олії. Хід роботи. Поспостерігаємо денатурацію білка. борошно. 4. Спостерігаємо появу жовтого забарвлення. р-н сульфату купруму. Лабораторна робота № 3. . Спостерігаємо появу червоного забарвлення гемоксиду купруму. У пробірку помістимо трохи білка курячого яйця. шматочки сирих та варених бульб картоплі. сірники. насіння соняшника чи гарбуза. Тема. скіпка. на зволожене борошно. піпетки. нагрівач для пробірок. Спостерігаємо появу масних плям. додамо 1-2 мл води і доведемо до кипіння. 3%-й розчин пероксиду водню. р-н йоду. та додамо послідовно у першу пробірку 2-3 мл води. Перевіримо розчинність жирів у воді та деяких органічних розчинниках. дослідити деякі їх властивості. крохмаль. бульби картоплі. Зробимо висновок про розчинність олії у воді та органічних розчинниках. яблуко. Вивчення властивостей ферментів.

визначте. щоб компенсувати енергозатрати. розв’язувати задачі з оцінки добового раціону людини. 3. 10 збірника задач). вивчений на уроках біології людини. – Харків: ВГ „Основа”. Задача 3. Визначте. яку кількість білків (г) він повинен отримати з їжею. Добова витрата енергії лікаря швидкої допомоги склала 14630 кДж. їх активність залежно від температури та значення ферментів у життєдіяльності організмів. а білків у їжі не було. Хід роботи. у третю і четверту – шматочки вареної картоплі. 5. Мета: навчитися оцінювати добовий раціон людини. Задача 2. енергозатрати організму. Нагріємо пробірки до температури 380С. 4. Задача 4. Спостерігаємо за вмістом пробірок. Виходячи із середньодобової норми харчування. про обмін речовин. балансу речовин та норм харчування. яку кількість жирів лікар повинен отримати з їжею. У першу і третю пробірки додамо 2-3 мл води. що надійшли в його організм. 3. На змаганнях з легкої атлетики юнак за добу витратив 17556 кДж енергії. Розглянемо приклади розв’язування задач з використанням понять енергозатрати. Тема.О. 1. Зробимо висновок про властивості ферментів. якщо харчування вважати збалансованим. Обладнання: збірник задач Овчінніков С. а у другу і четверту – по 2-3 мл розчину пероксиду водню. Харчування вважати збалансованим. 2. склала 380г. збалансоване харчування (ст. визначте. Що спостерігаємо? Який газ виділяється? Як це довести? Результати спостережень запишемо у таблицю. 2003.7 2. Оцінка добового раціону людини. . Пригадаємо матеріал. Задача 1. Розв’яжемо слідуючі задачі. Добова витрата енергії гірника очисного забою склала 23408 кДж. яку кількість вуглеводів він повинен отримати з їжею. якщо маса вуглеводів. Виходячи з середньодобової норми харчування. № п/п 1 2 3 4 Вміст пробірки Реакція Практична робота № 2. У першу і другу пробірки помістимо шматочки сирої картоплі. Збірник задач і вправ із загальної біології.

О. таблиця „Будова нуклеїнових кислот”. 1. зробити порівняльний аналіз нуклеїнових кислот. 3. 168-171 зб. модель молекули ДНК. біологічна роль. • функції. • різновиди. визначте. – Тернопіль: Мандрівець.Розглянемо будову. Пригадаємо відомості. Розв’язування задач з молекулярної біології. Овчінніков С.В. яку кількість оленини він повинен з’їсти. 2003. Збірник задач і вправ із загальної біології. основні властивості. Результати аналізу запишемо у таблицю. Обладнання: підручник. Порівняльна характеристика нуклеїнових кислот. Хід роботи. Виходячи з вмісту білків у м’ясі. а вуглеводи в їжі були відсутні. їх біологічну роль. біологічна роль. Тема. ДНК РНК Практична робота № 4. 2006. 2. Хід роботи. Методика розв’язування задач. 2. якщо жирів надійшло 300г.8 Добова витрата енергії оленяра в тундрі склала 20000 кДж. Ознаки Структура молекули Хімічний склад Різновиди Знаходження у клітині Властивості Функції. • властивості. Практична робота №3. Обладнання: збірники задач: Барна І. Мета: навчитися розв’язувати елементарні задачі і вправи з молекулярної біології. значення ДНК та РНК. . Зробимо висновок про особливості будови і функцій нуклеїнових кислот. Тема. Навчальний посібник. 4. 1. Зробимо порівняльний аналіз даних нуклеїнових кислот за планом: • структура молекули. необхідні для розв’язування елементарних задач і вправ з молекулярної біології (ст. – Харків: ВГ „Основа”. • хімічний склад. • знаходження у клітині. Розглянемо приклади розв’язування типових елементарних задач і вправ. задач Барна). Мета: узагальнити і систематизувати знання про будову і основні властивості ДНК і РНК. Біологія.

3. препарувальний набір. якщо його молекулярна маса становить 35500. Визначимо основні складові частини клітин. характерні риси клітин. Лабораторна робота №4а. Задача 4. Визначте процентний вміст інших нуклеотидів. характерні риси клітин. Підготуємо мікроскоп до роботи. що містить бактерії. Хід роботи. зробимо позначення. Задача 5. Мета: розглянути будову клітин еукаріот. У молекулі ДНК з молекулярною масою 69000 аденілових нуклеотидів за масою 8625. розвивати вміння виділяти особливості будови. Вивчення будови клітин прокаріот. розвивати вміння виділяти особливості будови. Задача 1. Мета: розглянути будову клітин прокаріот. Тема. У молекулі ДНК аденілових нуклеотидів 15% від загальної кількості.9 3. 5. Замалюємо схеми будови клітини бактерій та ціанобактерій. На постійних мікропрепаратах розглянемо клітини бактерій та ціанобактерій. Добудуйте другий ланцюг ДНК та відповідну йому і – РНК. таблиця „Будова бактеріальної клітини”. Зубочисткою зішкребемо з поверхні зубів біля ясен наліт. Зробимо висновок про особливості будови клітин прокаріот. виготовимо препарат і розглянемо під мікроскопом клітини бактерій. фіксовані мікропрепарати бактеріальних клітин та клітин ціанобактерій. Обладнання: мікроскоп. нанесемо його на предметне скло. Визначте число нуклеотидів кожного виду. Вивчення будови еукаріотичної клітини. Задача 2. Виготовимо препарат ціанобактерій і розглянемо його під мікроскопом. 4. 1. пробірки з ціанобактеріями. Молекулярна маса білка 224000. Порівняємо побачене з малюнком на таблиці та мікрофотографіями. 2. скільки амінокислотних ланок він містить? Задача 3. Лабораторна робота №4 Тема. предметні і накривні скельця. Визначте довжину фрагмента білка. 6. електронно-мікроскопічні фотографії клітин прокаріот. Фрагмент ДНК має такий склад: ЦЦЦ – АГГ – ТГА – ГЦА – ТТА . . Розв’яжемо слідуючі задачі. зубочистка.

Обладнання: мікроскоп. Розглянемо запропоновані мікропрепарати бактеріальних. Розглянемо під мікроскопом мікропрепарат мукора. сухі дріжджі. Замалюємо схеми клітин рослин. листки кімнатних рослин (бальзаміна. Зробимо порівняльний аналіз будови клітин прокаріот та еукаріот. таблиці „Будова рослинної та тваринної клітини ”. 2. Розглянемо його під мікроскопом. Підготуємо мікроскоп до роботи. тепла вода. 8. 4. 2. сполучної тканин. препарувальний набір. Порівняємо побачене з даними таблиці та мікрофотографіями. фіксовані мікропрепарати тваринних клітин. 4. Мета: на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз клітин прокаріот та еукаріот. З’ясуємо особливості будови грибних клітин. Хід роботи. зробимо позначення. 5. Розглянемо під мікроскопом готові мікропрепарати тваринних клітин м’язової. Виготовимо препарат шкірки цибулі. тваринних клітин.10 Обладнання: мікроскоп. Виготовимо препарат дріжджів. розглянемо його під мікроскопом. 3. рослинних. мікропрепарати бактеріальних. рослинних та тваринних клітин. 1. Практична робота №5 Тема. тварин. тварин та грибів. 6. електронно-мікроскопічні фотографії клітин рослин. традесканції). Порівняємо побачене з малюнками на таблицях та мікрофотографіями. 1. Визначимо основні складові частини рослинних клітин. Підготуємо мікроскоп до роботи. Визначимо основні складові частини клітин тварин. Результати запишемо у таблицю. Порівняємо розглянуті мікропрепарати. Хід роботи. 5. Зробимо висновок про особливості будови клітин прокаріот та еукаріот. предметні і накривні скельця. Ознаки Прокаріоти Еукаріоти Рослини Тварини Клітинна мембрана Ядро Спадковий матеріал Цитоплазма Ендоплазматична сітка . Виготовимо препарат поперечного зрізу листка. епітеліальної. 3. розглянемо його під мікроскопом. Порівняльна характеристика клітин прокаріот та еукаріот. 7. Зробимо висновок про особливості будови еукаріотичних клітин. мукора. попередньо намочивши їх у теплій воді на декілька хвилин. луски цибулі.

4. Звернемо увагу на їх розміри.О.11 Рибосоми Клітинний центр Мітохондрії Комплекс Гольджі Лізосоми Вакуолі Пластиди Органели руху Лабораторна робота №5. Обладнання: мікроскоп. Навчальний посібник. Мета: узагальнити знання про процеси транскрипції. Хід роботи. розміщення у клітині. реплікації. Розглянемо під мікроскопом готові мікропрепарати рослинних і тваринних клітин (наприклад. – Харків: ВГ „Основа”. таблиці „Будова рослинної і тваринної клітини”. мікропрепарати рослинних і тваринних клітин.В. 5. 2003. 2. реплікації. 7. Порівняємо побачене під мікроскопом з даними таблиці. 3. Мета: розглянути будову ядра на прикладі рослинних і тваринних клітин. Збірник задач і вправ із загальної біології. Хід роботи. клітин поперечного розрізу листка. – Тернопіль: Мандрівець. Мікроскопічна і ультрамікроскопічна будова ядра. Тема. нервових клітин). препарувальний набір. форму. р-н йоду. значення ядра в клітині. навчитися розв’язувати відповідні вправи. Тема. Замалюємо схему ультрамікроскопічної будови ядра. Методика розв’язування задач. Розглянемо під мікроскопом виготовлений препарат. зробимо позначення. 6. . збірники задач: Барна І. клітин м’язів. Підготуємо мікроскоп до роботи. Виготовимо препарат поздовжнього зрізу корінця квасолі. 2006. знайдемо основні складові частини ядра. Розв’язування елементарних вправ з транскрипції. Практична робота №6. Знайдемо ядра і клітинах різних ділянок кореня. пророщені насінини квасолі. підфарбуємо його слабким розчином йоду. Біологія. Зробимо висновок про особливості будови ядер різних клітин. Обладнання: підручник. стебла . таблиця „ Будова нуклеїнових кислот”. Овчінніков С. 1. Розглянемо мікрофотографії ядра клітини. мікрофотографії ядра клітин.

а з іншого фільтрувальним папером відтягнемо розчин солі. Явища плазмолізу і деплазмолізу у рослинних клітинах. 2. 4. Фрагмент і – РНК має таку послідовність нуклеотидів: УУУ – АЦЦ – ГГУ – ААГ. . 3. водяна баня. 3. Розв’яжемо слідуючі задачі. їх властивості. повторимо це кілька разів. Покладемо гілку елодеї у склянку з водою і на водяній бані нагріємо до температури 380С. Рух цитоплазми. Визначте довжину і молекулярну масу фрагмента. Запишіть послідовність нуклеотидів ланцюга. Лабораторна робота №6. Розглянемо виготовлений препарат під мікроскопом. Задача 2. Виготовимо препарат з листка нагрітої елодеї. Пригадаємо основні відомості про будову нуклеїнових кислот. На якій ДНК його було синтезовано? Визначте процентний вміст нуклеотидів даної ДНК та її довжину. 8%-й р-н кухонної солі. процеси транскрипції та реплікації за допомогою підручника. З одного боку накривного скельця капнемо кілька крапель розчину солі. Хід роботи. 5. значення руху цитоплазми та явищ плазмолізу та деплазмолізу для життєдіяльності клітини. збірників задач. Капнемо з одного боку накривного скельця води. Зробимо висновок про властивості цитоплазми. Спостерігаємо явище плазмолізу – відшарування цитоплазми від оболонки клітини. а з другого боку фільтрувальним папером відтягнемо воду. комплементарного даному. Задача 1. Замалюємо послідовно побачене. що ви отримали.12 1. Мета: спостерігати рух цитоплазми. піпетка. 6. препарувальний набір. Підготуємо мікроскоп до роботи. 2. Розглянемо приклади розв’язування типових вправ на процеси транскрипції та реплікації. Обладнання: мікроскоп. Фрагмент і – РНК має таку послідовність нуклеотидів: ААГ – УАА – ЦЦЦ – УГГ – УУГ . 7. предметні та накривні скельця. На якій ДНК він був синтезований? Яка з молекул – ДНК чи і – РНК – має більшу молекулярну масу? Задача 3. склянка з водою. Тема. 1. Спостерігаємо явище деплазмолізу – збільшення об’єму цитоплазми та повернення її в попередній стан. вивчити явища плазмолізу та деплазмолізу на прикладі рослинних клітин. фільтрувальний папір. Один з ланцюгів молекули ДНК має таку послідовність нуклеотидів: ТГГ – АГЦ – ГГГ – ААЦ – ТГА . гілка елодеї. Спостерігаємо за рухом цитоплазми.

Вивчення будови одномембранних і двомембранних органел. 2. Скільки нуклеотидів буде містити ДНК. Яка і – РНК була основою для синтезу такого фрагмента білка: ліз – вал – тре – ала – про – цис ? Що важче. Підготуємо мікроскоп до роботи. має молекулярну масу 66000? Лабораторна робота №7. „Будова білка”. Збірник задач і вправ із загальної біології. Знайдемо основні одно мембранні і двомембранні органели. 1. амеб. закодованого цією і – РНК? Задача 3. Навчальний посібник. білків. цей білок. Розв’яжемо слідуючі задачі. генетичний код. Мета: поглибити знання про будову клітини. З якої послідовності амінокислот складається білок. Методика розв’язування задач. Овчінніков С. мікрофотографії клітин. нею закодований. Розв’язування задач і вправ з трансляції Мета: навчитися розв’язувати типові задачі і вправи з трансляції. – Харків: ВГ „Основа”. 1. Обладнання: мікроскоп. Задача 2. чи і – РНК. Хід роботи. закодований слідуючим фрагментом ДНК: АГТ – АЦЦ – ТГА – ААЦ – ЦАТ? Визначте довжину і масу цієї ДНК. таблиці „ Будова нуклеїнових кислот”. Задача 1. . їх властивості. Хід роботи. Тема. 2003.В. якщо білок. Пригадаємо основні відомості про будову нуклеїнових кислот. інфузорій. 2. розглянути будову одномембранних і двомембранних органел. збірників задач. мікропрепарати рослинних і тваринних клітин.О. процеси трансляції за допомогою підручника. збірники задач: Барна І. – Тернопіль: Мандрівець. 2006. Яка ДНК була основою для синтезу такого фрагмента і – РНК : ГУУ – АУГ – ЦУГ – АУА ? Яка маса білка.13 Практична робота № 7. таблиці „Будова рослинної і тваринної клітини”. що його кодує? Задача 4. Обладнання: підручник. Тема. Біологія. Порівняємо побачене з даними таблиці та мікрофотографіями. Розглянемо приклади розв’язування типових задач і вправ на процеси трансляції. одноклітинних водоростей. 3. Розглянемо запропоновані готові мікропрепарати рослинних і тваринних клітин.

Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси фотосинтезу і хемосинтезу. зробимо позначення. Зробимо висновок про особливості будови одномембранних і двомембранних органел. 1. Пригадаємо основні відомості про процеси фотосинтезу і хемосинтезу. Порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу. • які процеси відбуваються. 3. схеми процесів фотосинтезу і хемосинтезу . 4. Тема. • де відбувається. Замалюємо схеми будови одномембранних і двомембранних органел. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу . Зробимо висновок про особливості і значення процесів фотосинтезу і хемосинтезу. їх значення. Ознаки для порівняння Яким організмам властивий Де відбувається Які умови необхідні Які процеси відбуваються Кінцевий результат процесу Значення для життєдіяльності організму Значення у природі Фотосинтез Практична робота №9. Обладнання: підручник. Зробимо порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу за планом: • яким організмам властивий. • які умови необхідні. Замалюємо схеми будови клітин інфузорій. Практична робота № 8. Результати занесемо у таблицю.14 3. 5. • кінцевий результат процесу. амеб. Хід роботи. хемосинтез . 4. їх значення. Зробимо позначення. 2.

їх значення. схеми процесів фотосинтезу і дихання. • різновиди процесів. Ознаки для порівняння Яким організмам властивий У яких клітинах відбувається Умови процесу Які процеси відбуваються Різновиди процесів Які зміни відбуваються з киснем Які зміни відбуваються з вуглекислим газом Які зміни відбуваються з енергією Кінцевий продукт Сумарне рівняння Значення Дихання Фотосинтез .15 Тема. • у яких клітинах відбувається. • значення. Порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу. 1. Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси дихання і фотосинтезу. Обладнання: підручник. • сумарне рівняння. Пригадаємо основні відомості про процеси дихання і фотосинтезу. Зробимо порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу за планом: • яким організмам властивий. • які зміни відбуваються з вуглекислим газом. • умови процесу. • кінцевий продукт. • які зміни відбуваються з киснем. їх значення. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу. • які зміни відбуваються з енергією. Хід роботи. енергетичного обміну в клітині. 2. 4. 3. Зробимо висновок про особливості і значення процесів дихання і фотосинтезу. Результати занесемо у таблицю. • які процеси відбуваються.

калли. знайдемо у зоні поділу клітини. Хід роботи. легенько притискуючи розподілимо клітини в один шар. Обладнання: мікроскоп. мікрофотографії хромосом. видавимо голкою його вміст. 9. предметні і накривні скельця. гібіскуса). Розглянемо слинну залозу під мікроскопом. мікропрепарат корінця цибулі. Мета: навчитись розпізнавати фази мітотичного поділу в рослинних клітинах. звертаючи увагу на хромосоми. . Помістимо на предметне скло. приберемо з предметного скла залишки покривних тканин пиляка. Замалюємо схеми клітин на різних стадіях мітозу. 6. Мейотичний поділ клітин. 5. препарувальний набір. Тема. препарувальний набір. 2. що знаходяться на різних стадіях мітозу. предметні та накривні скельця. Мета: розглянути фази мейотичного поділу під час формування статевих клітин у рослин. Накриємо накривним скельцем і. Під лупою розріжемо пиляк надвоє. Тема. 8. Розглянемо мікрофотографії хромосомних наборів різних організмів. Підготуємо мікроскоп до роботи. форму і розміри хромосом. Розглянемо мікропрепарат корінця цибулі при великому збільшенні мікроскопа. лупа. За якими ознаками їх можна відрізнити? 3. 1. Знайдемо основні її частини. модель будови хромосом. Мітотичний поділ клітин. мікропрепарати хромосом дрозофіли. Препарат бажано забарвити підігрітим ацетокарміном. Візьмемо бутон. Визначимо кількість. З’ясуємо. другим відділимо два перші сегменти головного кінця. форму і розміри хромосом у різних видів. 7. яке значення має різноманітність хромосомних наборів у природі. Лабораторна робота №9. 2. Виготовимо препарат клітин слинних залоз мотиля (личинки комара). Замалюємо схему будови хромосоми. Обладнання: мікроскоп. особливості хромосомних наборів різних видів. мотилі. Зробимо висновок про біологічне значення мітозу. Розглянемо мікропрепарат набору хромосом дрозофіли. Для цього личинку помістимо на предметне скло і.16 Лабораторна робота № 8. зробимо позначення. Розглянемо модель будови хромосоми. Зробимо позначення. розрізняти структурні компоненти хромосом. видалимо з нього пиляк. пиляки кімнатних рослин (традесканції. Будова хромосом. притримуючи одним пінцетом. звертаючи увагу на кількість. Хід роботи. При цьому парні слинні залози у вигляді дрібних прозорих білуватих тілець виходять із тіла личинки разом з гемолімфою. 1. 4. навчитися розпізнавати фази мейотичного поділу.

Результати занесемо у таблицю. • фази процесу. 2. Тема. Зробимо порівняльний аналіз процесів мітозу і мейозу за планом: • в яких клітинах відбувається. Мета: розглянути симптоми найпоширеніших вірусних і бактеріальних хвороб. Зробимо висновок про особливості процесів мітозу та мейозу. Зробимо висновок про біологічне значення мейозу. зробимо позначення. Для того. . • результат. • особливості процесу. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів мітозу і мейозу.17 3. Симптоми вірусних і бактеріальних хвороб. їх біологічну роль. 4. При великому збільшенні мікроскопа розглянемо клітини на різних стадіях мейозу. 1. Обладнання: підручник. 3. Замалюємо схеми будови клітин на різних стадіях мейозу. Тема. що відбуваються Мітоз мейоз Інтерфаза Профаза Метафаза Анафаза Телофаза Результат Практична робота №11. Порівняльний аналіз мітозу і мейозу. бажано виготовити кілька препаратів. їх значення. взявши бутони різного віку і розміру. їх значення. Практична робота №10. Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси мітозу і мейозу. Хід роботи. Фази Процеси. Пригадаємо основні відомості про процеси дихання і фотосинтезу. щоб знайти всі фази. 4. • біологічне значення. 5. Хід роботи. схеми процесів мітозу і мейозу. Обладнання: підручник.

одноклітинні зелені водорості. Риси подібності вольвокса з одноклітинними та багатоклітинними організмами. Порівняємо будову їх клітин з будовою вольвокса. предметні та накривні скельця. Використовуючи підручники біології людини 8 класу та основ медичних знань. порівняти його з одноклітинними та багатоклітинними організмами. 3. Хід роботи. СНІДу. Зробимо висновок про значення інфекційних хвороб для людини та у природі. дифтерії. 5. Розглянемо готові мікропрепарати тканин багатоклітинних рослин і тварин. грипу. Лабораторна робота № 11. кору. „Тканини рослин”. розглянемо його під мікроскопом. 2. 3. встановити взаємозв’язок між будовою тканин та їх функціями.18 1. „Тканини тварин”. ознайомимося з симптомами найпоширеніших вірусних і бактеріальних хвороб. 2. Тема. віспи. Порівняємо побачене з будовою вольвокса. Обладнання: мікроскоп. „Одноклітинні зелені водорості”. Замалюємо побачене. Мета: поглибити знання про будову тканин рослинного організму. вчитися розпізнавати тканини за особливостями будови. Зробимо висновок про особливості будови колоніальних організмів у порівнянні з клітинами одноклітинних і багатоклітинних організмів. Пригадаємо основні відомості про будову і життєдіяльність вірусів і бактерій. сифілісу та інших. Хвороба Збудник Шляхи передачі Симптоми Лабораторна робота № 10. скарлатини. Розглянемо готовий мікропрепарат вольвокса. препарувальний набір. мікропрепарати вольвокса. найпростіших. краснухи. тканин рослинних і тваринних тканин. З’ясуємо особливості його будови. наприклад. 4. Тема. Порівняємо їх будову з будовою вольвокса. Будова тканин рослинного організму. гепатиту В. поліомієліту. Результати занесемо у таблицю. Розглянемо готові мікропрепарати найпростіших. Підготуємо мікроскоп до роботи. Виготовимо препарат одноклітинної зеленої водорості. Мета: розглянути особливості будови колоніальних організмів на прикладі вольвокса. 4. зробимо позначення. . 6. таблиці „Найпростіші”. 1.

звернемо увагу на особливості будови клітин. Підготуємо мікроскоп до роботи. 2. Хід роботи. Мета: поглибити знання про будову тканин тваринного організму. звернемо увагу на особливості будови клітин. звернемо увагу на будову клітин. 7. 3. Назва тканини Розміщення Будова клітин Функції . Зробимо висновок про взаємозв’язок будови і функцій тканин рослинного організму. Результати запишемо у таблицю. їх розміщення. Зробимо висновок про взаємозв’язок будови і функцій тканин тваринного організму. таблиця „Тканини рослин”. їх розміщення. з’ясуємо їх функції. їх розміщення. з’ясуємо їх функції. 4. вчитися розпізнавати тканини за особливостями будови. з’ясуємо їх функції. Розглянемо під мікроскопом мікропрепарат поздовжнього розрізу кореня. Вивчення будови тканин тваринного організму. Знайдемо зони кореня. з’ясуємо їх функції.19 Обладнання: мікроскоп. 6. з’ясуємо їх функції. Результати запишемо у таблицю. Розглянемо мікропрепарат епітеліальної тканини. їх розміщення. стебла липи. епідерміса листка. Розглянемо мікропрепарати різних типів сполучної тканини. 5. З’ясуємо функції твірної тканини. Розглянемо мікропрепарат поперечного розрізу листка. 7. 3. Обладнання: мікроскоп. таблиця „Тканини тварин”. 4. Розглянемо мікропрепарат епідерміса листка. звернемо увагу на особливості будови клітин. з’ясуємо їх функції. звернемо увагу на особливості будови клітин різних тканин. встановити взаємозв’язок між будовою тканин та їх функціями. з’ясуємо їх функції. звернемо увагу на особливості будови клітин кожної зони. мікропрепарати поздовжнього розрізу кореня цибулі. звернемо увагу на особливості будови клітин. Розглянемо мікропрепарат точки росту стебла. Назва тканини Розміщення Будова клітин Функції Лабораторна робота № 12. 8. звернемо увагу на особливості будови клітин різних тканин. Тема. 2. 5. 1. Хід роботи. точки росту стебла. мікропрепарати різних типів тканин тваринного організму. 1. поперечного розрізу листка камелії. Розглянемо мікропрепарати різних типів м’язової тканини. Розглянемо мікропрепарат поперечного розрізу стебла. Підготуємо мікроскоп до роботи. 6. з’ясуємо їх функції. Розглянемо мікропрепарат нервової тканини. Знайдемо молоді клітини.

2. Інструктивні картки.О.2001 Овчінніков С. – М: Просвещение. Балан. – Харків: ВГ „Основа”. Збірник задач і вправ із загальної біології. Бригідир Г.Г. 2000 Загальна біологія: підручник для 10 класу/ М. Войтіцький. Кучеренко.О.В. 4. 3.Я.З. 2006 Галашин О.М. Учебник для 10-11 классов школ с углубленным изучением биологии// под ред. 5. – Тернопіль: Мандрівець. В. Лабораторні і практичні роботи з біології. 1993 . Біологія. 2003 Общая биология. – К: Ґенеза. Методика розв’язування задач..Є.Г. Вервес. 10-11 клас.20 1. Використана література Барна І. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан. Рувинского А. Навчальний посібник. Ю. П.

Лабораторна робота №1……………………………………………...Практична робота №3……………………………………………….Лабораторна робота №3……………………………………………….12 39.5 29..…16 45..Лабораторна робота №11………………………………………......Практична робота №10…………………………………………….…………….4 28.Практична робота №6……………………………………………….Лабораторна робота №9………………………………………………15 43...18 48...12 38..Практична робота №4……………………………………………….6 30.Лабораторна робота №6…………………………………………….Лабораторна робота №10…………………………………………..17 46...Практична робота №8………………………………………………..Практична робота №11……………………………………………..Лабораторна робота №7……………………………………………..Практична робота № 1…………………………………………………4 27.Лабораторна робота №8………………………………………………15 42.Практична робота №7………………………………………………..17 47.……..7 32.11 37.13 41.10 35.....Практична робота №2……………………………………………….9 34....….8 33.Практична робота №9………………………………………………..10 36..13 40.Лабораторна робота №5……………………………………………..Лабораторна робота №12………………………………………….…4 26..21 Зміст 25.Лабораторна робота №2………………………………....7 31.Лабораторна робота №4…………………………………………….Використана література………………………………………………19 ..…16 44.….Практична робота №5………………………………………………..