Міністерство освіти і науки України

Відділ освіти Лохвицької райдержадміністрації
Районний методичний кабінет

Лабораторні та практичні роботи
з загальної біології
для 10 класу
природничого профілю

Стефанова Світлана
Володимирівна
учитель біології
Вирішальненської
ЗОШ І-ІІІ ступенів
перша категорія

2
м. Лохвиця 2009
Укладач: Стефанова Світлана Володимирівна, учитель біології
Вирішальненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Лохвицького району Полтавської
області

Лабораторні і практичні роботи із загальної біології для 10 класу
природничого профілю
Матеріали для вчителів біології та учнів профільних класів до вивчення
курсу „Загальна біологія 10-11 клас”
Посібник складено у відповідності до навчальної програми з біології Київ:
„Педагогічна преса”, 2004

Матеріали можуть бути використані для підготовки і проведення уроків. Якнайкраще вирішенню цього завдання допомагають лабораторні та практичні роботи. . Даний посібник ґрунтується на теоретичному матеріалі підручника „Загальна біологія 10 клас”/ М. гімназій. Посібник може бути корисний для вчителів біології. Кучеренко і відповідає розділам програми з біології для профільних класів. ліцеїв. практично застосовувати набуті знання.Є. підготовки до біологічних олімпіад. У посібнику вміщені інструктивні картки до лабораторних і практичних робіт для 10 класу природничого профілю. підготовки абітурієнтів до вступу у ВУЗи. на яких діти можуть за допомогою дослідів на основі набутих знань вивчати і перевіряти теоретичний матеріал. учнів середніх загальноосвітніх шкіл. щоб учні не лише засвоювали фактичні дані.3 Передмова Для успішного засвоєння учнями біологічних знань та кращого розуміння ними їх практичного значення необхідно. занять гуртка. а і вміли використовувати свої знання на практиці. абітурієнтів.

.Лабораторна робота №8………………………………………………15 18.12 15.…16 21.Практична робота №7………………………………………………. Лабораторна робота №3……………………………………………….Лабораторна робота №12…………………………………………...5 5..10 11.11 13.. Практична робота №5……………………………………………….Практична робота №11…………………………………………….8 9...9 10.. Практична робота №3……………………………………………….6 6.Лабораторна робота №7……………………………………………. Лабораторна робота №2……………………………….17 23.......Лабораторна робота №11……………………………………….. Практична робота №4………………………………………………..7 8.Лабораторна робота №9………………………………………………15 19... Лабораторна робота №1…………………………………………….Практична робота №6……………………………………………….Лабораторна робота №10…………………………………………...Лабораторна робота №6……………………………………………..……………...10 12. Практична робота №2……………………………………………….17 22.…16 20.Лабораторна робота №5……………………………………………..Використана література………………………………………………19 .18 24.13 16.…….…..Практична робота №8………………………………………………..7 7.12 14...Практична робота №9………………………………………………...4 4..4 Зміст 1.…4 2. Практична робота № 1…………………………………………………4 3..13 17. Лабораторна робота №4…………………………………………….Практична робота №10…………………………………………….….......

олія. Спостерігаємо силу поверхневого натягу води. а потім обережно будемо доливати воду по скляній паличці. відсутність кольору. Для цього наллємо у три пробірки води і додамо туди послідовно сіль. Зробимо висновок про властивості води та їх значення у живій природі. Обладнання: ваги медичні. Розглянемо інші властивості води: прозорість. спиртівка пробірки. Властивості води. Лабораторна робота №2. поки вода не сягне краю посудини і не утвориться надлишок води над краєм. що стоїть на рівній поверхні води майже до краю. у склянку з водою. Обладнання: вода. спирт. Що спостерігаємо? 3.5 Лабораторна робота № 1 Тема. Зробимо висновок про значення води в організмі людини. Розглянемо розчинність різних речовин у воді. спирт. Накриємо дно колби хустинкою. Яке значення має це явище для живих організмів? 2. Що спостерігаємо? 5. . кухонна сіль. 1. Спостерігаємо розширення води від нагрівання. розширення при замерзанні. у склянку з водою. Нагріємо колбу у долонях протягом декількох хвилин. Практична робота № 1. перевернутою догори дном. Визначення вмісту води у власному організмі. олію. колба з газовивідною трубкою. Струснемо вміст пробірок. 3. Хід роботи. Тема. хустинка. Спостерігаємо стиснення води від охолодження. Визначимо вагу власного організму за допомогою вагів. сполученої з колбою. Мета: навчитися визначати вміст води в організмі залежно від маси тіла. смаку. Для цього наллємо у склянку. температуру плавлення і кипіння. перевернутою догори дном. Розрахуємо вміст води у власному організмі. хімічний стакан. що наш організм містить в середньому 72 % води від маси тіла. Хід роботи. Що спостерігаємо? 4. Мета: за допомогою дослідів розглянути основні властивості води та біологічне значення води відповідно до властивостей. вважаючи. Зануримо край трубки. Підготуємо ваги для роботи. Зануримо край трубки. змоченою у холодній воді протягом декількох хвилин. запаху. штатив. 2. Яке це має значення у природі? 6. сполученої з колбою. 1. 4. скляна паличка.

крохмаль. Мета: дослідити властивості ферменту каталази. . 4. аркуш паперу. Визначення деяких органічних молекул та дослідження їх властивостей. бульби картоплі. Визначимо наявність глюкози у яблуці. та додамо послідовно у першу пробірку 2-3 мл води. спирт. Зробимо висновок про розчинність олії у воді та органічних розчинниках. р-н нітратної кислоти. на зволожене борошно. Доведемо вміст пробірки до кипіння. Помістимо трохи білка курячого яйця у пробірку і додамо туди кілька крапель розчину нітратної кислоти. у третю – 2-3 мл ефіру. Лабораторна робота № 3. 5. 3%-й розчин пероксиду водню. з’ясувати роль ферментів у організмі. хліба. 6. р-н сульфату купруму. насіння соняшника чи гарбуза. Зробимо висновок про властивості органічних молекул та їх наявність в живих організмах. Спостерігаємо появу масних плям. Хід роботи. Пронумеруємо послідовно чотири пробірки. Хід роботи.6 Тема. р-н йоду. вода. У три пробірки помістимо по кілька крапель олії. Для цього роздавимо по кілька насінин між аркушами паперу. Спостерігаємо появу фіолетового забарвлення. шматочки сирих та варених бульб картоплі. скіпка. Спостерігаємо появу жовтого забарвлення. ефір діетиловий. борошно. 7. піпетки. спиртівка. 2. гарбуза. Тема. яблуко. Поспостерігаємо денатурацію білка. нагрівач для пробірок. білок курячого яйця. У пробірку помістимо трохи білка курячого яйця. Визначимо наявність білка у курячому яйці. Спостерігаємо появу червоного забарвлення гемоксиду купруму. дослідити деякі їх властивості. Обладнання: пробірки. 3. вода. штатив. Помістимо протерту м’якоть яблука у пробірку і додамо туди 2-3 мл свіжоприготованого розчину сульфату купруму. у другу – 2-3 мл спирту. скляні палички. Мета: навчитися визначати за допомогою дослідів молекули органічних речовин. Обладнання: пробірки. штатив. додамо 1-2 мл води і доведемо до кипіння. Струснемо вміст пробірок. сірники. Визначимо наявність жирів у плодах соняшника. борошні. 1. Для цього нанесемо по кілька крапель розчину йоду на зріз бульби. Вивчення властивостей ферментів. 1. Визначимо наявність крохмалю в бульбах картоплі. Перевіримо розчинність жирів у воді та деяких органічних розчинниках.

Розглянемо приклади розв’язування задач з використанням понять енергозатрати. яку кількість білків (г) він повинен отримати з їжею. вивчений на уроках біології людини. визначте. 1. яку кількість жирів лікар повинен отримати з їжею. якщо маса вуглеводів. збалансоване харчування (ст. 2. склала 380г. Задача 2. щоб компенсувати енергозатрати. Пригадаємо матеріал. 10 збірника задач). Харчування вважати збалансованим. Що спостерігаємо? Який газ виділяється? Як це довести? Результати спостережень запишемо у таблицю.О. балансу речовин та норм харчування. їх активність залежно від температури та значення ферментів у життєдіяльності організмів. а у другу і четверту – по 2-3 мл розчину пероксиду водню. Збірник задач і вправ із загальної біології. Оцінка добового раціону людини. Виходячи з середньодобової норми харчування. Хід роботи. № п/п 1 2 3 4 Вміст пробірки Реакція Практична робота № 2. Розв’яжемо слідуючі задачі. 2003. якщо харчування вважати збалансованим. Зробимо висновок про властивості ферментів.7 2. у третю і четверту – шматочки вареної картоплі. а білків у їжі не було. Задача 3. Спостерігаємо за вмістом пробірок. Добова витрата енергії лікаря швидкої допомоги склала 14630 кДж. – Харків: ВГ „Основа”. визначте. Визначте. яку кількість вуглеводів він повинен отримати з їжею. Добова витрата енергії гірника очисного забою склала 23408 кДж. про обмін речовин. Мета: навчитися оцінювати добовий раціон людини. що надійшли в його організм. 3. Тема. Виходячи із середньодобової норми харчування. розв’язувати задачі з оцінки добового раціону людини. Обладнання: збірник задач Овчінніков С. 5. енергозатрати організму. 3. Задача 4. На змаганнях з легкої атлетики юнак за добу витратив 17556 кДж енергії. Задача 1. У першу і третю пробірки додамо 2-3 мл води. 4. Нагріємо пробірки до температури 380С. У першу і другу пробірки помістимо шматочки сирої картоплі. .

О. Розглянемо приклади розв’язування типових елементарних задач і вправ. їх біологічну роль. Мета: навчитися розв’язувати елементарні задачі і вправи з молекулярної біології. Хід роботи. Ознаки Структура молекули Хімічний склад Різновиди Знаходження у клітині Властивості Функції. Практична робота №3. 2006. Методика розв’язування задач. біологічна роль. значення ДНК та РНК. Біологія. Зробимо висновок про особливості будови і функцій нуклеїнових кислот. Виходячи з вмісту білків у м’ясі. • функції. . 3. Овчінніков С. 168-171 зб. Обладнання: збірники задач: Барна І. • знаходження у клітині. 1. • властивості.В. Порівняльна характеристика нуклеїнових кислот. Навчальний посібник. Мета: узагальнити і систематизувати знання про будову і основні властивості ДНК і РНК. Тема. модель молекули ДНК. 2. Пригадаємо відомості. • хімічний склад. Обладнання: підручник. Збірник задач і вправ із загальної біології. а вуглеводи в їжі були відсутні.8 Добова витрата енергії оленяра в тундрі склала 20000 кДж. – Харків: ВГ „Основа”. Розв’язування задач з молекулярної біології. 2. 2003. основні властивості. Результати аналізу запишемо у таблицю. ДНК РНК Практична робота № 4. Хід роботи. 4. • різновиди. таблиця „Будова нуклеїнових кислот”. зробити порівняльний аналіз нуклеїнових кислот. Тема. задач Барна). якщо жирів надійшло 300г. необхідні для розв’язування елементарних задач і вправ з молекулярної біології (ст. Зробимо порівняльний аналіз даних нуклеїнових кислот за планом: • структура молекули. яку кількість оленини він повинен з’їсти.Розглянемо будову. – Тернопіль: Мандрівець. визначте. біологічна роль. 1.

Лабораторна робота №4а. Вивчення будови клітин прокаріот. . Добудуйте другий ланцюг ДНК та відповідну йому і – РНК. 3. Визначте число нуклеотидів кожного виду. таблиця „Будова бактеріальної клітини”. характерні риси клітин. Обладнання: мікроскоп. Хід роботи. Мета: розглянути будову клітин прокаріот. Зробимо висновок про особливості будови клітин прокаріот. розвивати вміння виділяти особливості будови. У молекулі ДНК з молекулярною масою 69000 аденілових нуклеотидів за масою 8625. 6. Вивчення будови еукаріотичної клітини. Визначимо основні складові частини клітин. Виготовимо препарат ціанобактерій і розглянемо його під мікроскопом. 1. препарувальний набір. Зубочисткою зішкребемо з поверхні зубів біля ясен наліт. 2. Замалюємо схеми будови клітини бактерій та ціанобактерій. Задача 1. предметні і накривні скельця. Визначте довжину фрагмента білка. нанесемо його на предметне скло. На постійних мікропрепаратах розглянемо клітини бактерій та ціанобактерій. фіксовані мікропрепарати бактеріальних клітин та клітин ціанобактерій. Фрагмент ДНК має такий склад: ЦЦЦ – АГГ – ТГА – ГЦА – ТТА . Мета: розглянути будову клітин еукаріот. Визначте процентний вміст інших нуклеотидів. виготовимо препарат і розглянемо під мікроскопом клітини бактерій. характерні риси клітин. Порівняємо побачене з малюнком на таблиці та мікрофотографіями. зубочистка. Підготуємо мікроскоп до роботи.9 3. Задача 2. Задача 5. Задача 4. електронно-мікроскопічні фотографії клітин прокаріот. пробірки з ціанобактеріями. Лабораторна робота №4 Тема. 4. 5. У молекулі ДНК аденілових нуклеотидів 15% від загальної кількості. Тема. якщо його молекулярна маса становить 35500. розвивати вміння виділяти особливості будови. Молекулярна маса білка 224000. скільки амінокислотних ланок він містить? Задача 3. зробимо позначення. що містить бактерії. Розв’яжемо слідуючі задачі.

3. Виготовимо препарат дріжджів. попередньо намочивши їх у теплій воді на декілька хвилин. 7. 5. епітеліальної. З’ясуємо особливості будови грибних клітин. тварин. таблиці „Будова рослинної та тваринної клітини ”.10 Обладнання: мікроскоп. Порівняльна характеристика клітин прокаріот та еукаріот. Зробимо висновок про особливості будови клітин прокаріот та еукаріот. Визначимо основні складові частини клітин тварин. 8. луски цибулі. Мета: на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз клітин прокаріот та еукаріот. тепла вода. сполучної тканин. Порівняємо розглянуті мікропрепарати. 1. Практична робота №5 Тема. Зробимо висновок про особливості будови еукаріотичних клітин. тваринних клітин. предметні і накривні скельця. 5. препарувальний набір. рослинних. розглянемо його під мікроскопом. 3. електронно-мікроскопічні фотографії клітин рослин. Розглянемо його під мікроскопом. Визначимо основні складові частини рослинних клітин. зробимо позначення. рослинних та тваринних клітин. Підготуємо мікроскоп до роботи. Хід роботи. традесканції). Ознаки Прокаріоти Еукаріоти Рослини Тварини Клітинна мембрана Ядро Спадковий матеріал Цитоплазма Ендоплазматична сітка . листки кімнатних рослин (бальзаміна. сухі дріжджі. Порівняємо побачене з малюнками на таблицях та мікрофотографіями. фіксовані мікропрепарати тваринних клітин. 1. Хід роботи. 4. Результати запишемо у таблицю. Виготовимо препарат поперечного зрізу листка. Розглянемо під мікроскопом мікропрепарат мукора. 6. мікропрепарати бактеріальних. 4. 2. Замалюємо схеми клітин рослин. Обладнання: мікроскоп. Розглянемо під мікроскопом готові мікропрепарати тваринних клітин м’язової. мукора. Розглянемо запропоновані мікропрепарати бактеріальних. Зробимо порівняльний аналіз будови клітин прокаріот та еукаріот. Підготуємо мікроскоп до роботи. тварин та грибів. 2. Виготовимо препарат шкірки цибулі. Порівняємо побачене з даними таблиці та мікрофотографіями. розглянемо його під мікроскопом.

р-н йоду. форму. таблиця „ Будова нуклеїнових кислот”. 2003. Хід роботи. Зробимо висновок про особливості будови ядер різних клітин. стебла . збірники задач: Барна І. пророщені насінини квасолі. Тема. Практична робота №6. 4. 6. препарувальний набір. Виготовимо препарат поздовжнього зрізу корінця квасолі. . Порівняємо побачене під мікроскопом з даними таблиці. реплікації. 2. Звернемо увагу на їх розміри. Хід роботи. 5. клітин м’язів. 1. Обладнання: підручник.11 Рибосоми Клітинний центр Мітохондрії Комплекс Гольджі Лізосоми Вакуолі Пластиди Органели руху Лабораторна робота №5. Мета: узагальнити знання про процеси транскрипції.В. навчитися розв’язувати відповідні вправи. Підготуємо мікроскоп до роботи. реплікації.О. Розв’язування елементарних вправ з транскрипції. Розглянемо мікрофотографії ядра клітини. Навчальний посібник. мікрофотографії ядра клітин. знайдемо основні складові частини ядра. Розглянемо під мікроскопом виготовлений препарат. Замалюємо схему ультрамікроскопічної будови ядра. 2006. таблиці „Будова рослинної і тваринної клітини”. Біологія. мікропрепарати рослинних і тваринних клітин. 7. Збірник задач і вправ із загальної біології. Обладнання: мікроскоп. Мета: розглянути будову ядра на прикладі рослинних і тваринних клітин. значення ядра в клітині. Тема. – Тернопіль: Мандрівець. зробимо позначення. Розглянемо під мікроскопом готові мікропрепарати рослинних і тваринних клітин (наприклад. – Харків: ВГ „Основа”. Мікроскопічна і ультрамікроскопічна будова ядра. клітин поперечного розрізу листка. розміщення у клітині. підфарбуємо його слабким розчином йоду. Овчінніков С. Методика розв’язування задач. Знайдемо ядра і клітинах різних ділянок кореня. нервових клітин). 3.

Лабораторна робота №6. Явища плазмолізу і деплазмолізу у рослинних клітинах. Пригадаємо основні відомості про будову нуклеїнових кислот. 5. піпетка.12 1. Тема. 4. 2. Виготовимо препарат з листка нагрітої елодеї. процеси транскрипції та реплікації за допомогою підручника. Спостерігаємо за рухом цитоплазми. Мета: спостерігати рух цитоплазми. На якій ДНК його було синтезовано? Визначте процентний вміст нуклеотидів даної ДНК та її довжину. Фрагмент і – РНК має таку послідовність нуклеотидів: ААГ – УАА – ЦЦЦ – УГГ – УУГ . 2. склянка з водою. комплементарного даному. Задача 1. Обладнання: мікроскоп. їх властивості. Фрагмент і – РНК має таку послідовність нуклеотидів: УУУ – АЦЦ – ГГУ – ААГ. Хід роботи. 8%-й р-н кухонної солі. Рух цитоплазми. гілка елодеї. Розв’яжемо слідуючі задачі. Один з ланцюгів молекули ДНК має таку послідовність нуклеотидів: ТГГ – АГЦ – ГГГ – ААЦ – ТГА . що ви отримали. значення руху цитоплазми та явищ плазмолізу та деплазмолізу для життєдіяльності клітини. а з іншого фільтрувальним папером відтягнемо розчин солі. вивчити явища плазмолізу та деплазмолізу на прикладі рослинних клітин. 7. а з другого боку фільтрувальним папером відтягнемо воду. повторимо це кілька разів. 6. препарувальний набір. На якій ДНК він був синтезований? Яка з молекул – ДНК чи і – РНК – має більшу молекулярну масу? Задача 3. Замалюємо послідовно побачене. 1. Спостерігаємо явище плазмолізу – відшарування цитоплазми від оболонки клітини. Зробимо висновок про властивості цитоплазми. Розглянемо приклади розв’язування типових вправ на процеси транскрипції та реплікації. Покладемо гілку елодеї у склянку з водою і на водяній бані нагріємо до температури 380С. . Задача 2. Визначте довжину і молекулярну масу фрагмента. Запишіть послідовність нуклеотидів ланцюга. збірників задач. водяна баня. 3. 3. фільтрувальний папір. Капнемо з одного боку накривного скельця води. Спостерігаємо явище деплазмолізу – збільшення об’єму цитоплазми та повернення її в попередній стан. предметні та накривні скельця. Розглянемо виготовлений препарат під мікроскопом. Підготуємо мікроскоп до роботи. З одного боку накривного скельця капнемо кілька крапель розчину солі.

– Тернопіль: Мандрівець. Біологія. Навчальний посібник. Знайдемо основні одно мембранні і двомембранні органели. 2006. 2. 3. – Харків: ВГ „Основа”. 2003. Обладнання: підручник. Яка ДНК була основою для синтезу такого фрагмента і – РНК : ГУУ – АУГ – ЦУГ – АУА ? Яка маса білка. Скільки нуклеотидів буде містити ДНК. Розв’яжемо слідуючі задачі. їх властивості. Мета: поглибити знання про будову клітини. Розглянемо запропоновані готові мікропрепарати рослинних і тваринних клітин. збірників задач. Овчінніков С. „Будова білка”. мікрофотографії клітин. цей білок. Хід роботи. Обладнання: мікроскоп. З якої послідовності амінокислот складається білок. Збірник задач і вправ із загальної біології. 1. амеб. 1. білків.13 Практична робота № 7. Задача 1. Вивчення будови одномембранних і двомембранних органел. закодований слідуючим фрагментом ДНК: АГТ – АЦЦ – ТГА – ААЦ – ЦАТ? Визначте довжину і масу цієї ДНК. розглянути будову одномембранних і двомембранних органел. Методика розв’язування задач. що його кодує? Задача 4. Розв’язування задач і вправ з трансляції Мета: навчитися розв’язувати типові задачі і вправи з трансляції.О. генетичний код. нею закодований. . таблиці „Будова рослинної і тваринної клітини”. Пригадаємо основні відомості про будову нуклеїнових кислот.В. Підготуємо мікроскоп до роботи. Тема. Розглянемо приклади розв’язування типових задач і вправ на процеси трансляції. Порівняємо побачене з даними таблиці та мікрофотографіями. Яка і – РНК була основою для синтезу такого фрагмента білка: ліз – вал – тре – ала – про – цис ? Що важче. 2. якщо білок. Хід роботи. інфузорій. Тема. збірники задач: Барна І. Задача 2. чи і – РНК. процеси трансляції за допомогою підручника. одноклітинних водоростей. закодованого цією і – РНК? Задача 3. має молекулярну масу 66000? Лабораторна робота №7. таблиці „ Будова нуклеїнових кислот”. мікропрепарати рослинних і тваринних клітин.

хемосинтез . їх значення. 1. Порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу. • які процеси відбуваються. Практична робота № 8. Зробимо висновок про особливості будови одномембранних і двомембранних органел. 5. Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси фотосинтезу і хемосинтезу. • де відбувається. Ознаки для порівняння Яким організмам властивий Де відбувається Які умови необхідні Які процеси відбуваються Кінцевий результат процесу Значення для життєдіяльності організму Значення у природі Фотосинтез Практична робота №9. схеми процесів фотосинтезу і хемосинтезу . зробимо позначення. Зробимо позначення. Хід роботи. 2. Зробимо порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу за планом: • яким організмам властивий. 3.14 3. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу . 4. Пригадаємо основні відомості про процеси фотосинтезу і хемосинтезу. 4. • які умови необхідні. амеб. Обладнання: підручник. • кінцевий результат процесу. їх значення. Замалюємо схеми будови клітин інфузорій. Результати занесемо у таблицю. Замалюємо схеми будови одномембранних і двомембранних органел. Тема. Зробимо висновок про особливості і значення процесів фотосинтезу і хемосинтезу.

Обладнання: підручник. Пригадаємо основні відомості про процеси дихання і фотосинтезу. Зробимо порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу за планом: • яким організмам властивий. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу. схеми процесів фотосинтезу і дихання. Порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу. • у яких клітинах відбувається. 1. • які зміни відбуваються з киснем. Ознаки для порівняння Яким організмам властивий У яких клітинах відбувається Умови процесу Які процеси відбуваються Різновиди процесів Які зміни відбуваються з киснем Які зміни відбуваються з вуглекислим газом Які зміни відбуваються з енергією Кінцевий продукт Сумарне рівняння Значення Дихання Фотосинтез . • які зміни відбуваються з вуглекислим газом. Зробимо висновок про особливості і значення процесів дихання і фотосинтезу. • умови процесу. Результати занесемо у таблицю. • які зміни відбуваються з енергією. 3. 4. • кінцевий продукт. їх значення. • значення. 2. їх значення.15 Тема. Хід роботи. енергетичного обміну в клітині. • різновиди процесів. • сумарне рівняння. Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси дихання і фотосинтезу. • які процеси відбуваються.

Зробимо висновок про біологічне значення мітозу. Замалюємо схеми клітин на різних стадіях мітозу. Мета: розглянути фази мейотичного поділу під час формування статевих клітин у рослин. пиляки кімнатних рослин (традесканції. звертаючи увагу на кількість. Виготовимо препарат клітин слинних залоз мотиля (личинки комара). Розглянемо мікропрепарат набору хромосом дрозофіли. Будова хромосом. Для цього личинку помістимо на предметне скло і. 1. форму і розміри хромосом у різних видів. 7. зробимо позначення. 4. Обладнання: мікроскоп. Під лупою розріжемо пиляк надвоє. легенько притискуючи розподілимо клітини в один шар. препарувальний набір. При цьому парні слинні залози у вигляді дрібних прозорих білуватих тілець виходять із тіла личинки разом з гемолімфою. Розглянемо модель будови хромосоми. звертаючи увагу на хромосоми. 5. Помістимо на предметне скло. Хід роботи. видалимо з нього пиляк. видавимо голкою його вміст. Мейотичний поділ клітин. що знаходяться на різних стадіях мітозу. другим відділимо два перші сегменти головного кінця. мікрофотографії хромосом. 2. Тема.16 Лабораторна робота № 8. З’ясуємо. Мета: навчитись розпізнавати фази мітотичного поділу в рослинних клітинах. Накриємо накривним скельцем і. Хід роботи. лупа. особливості хромосомних наборів різних видів. Лабораторна робота №9. 9. Візьмемо бутон. Розглянемо мікрофотографії хромосомних наборів різних організмів. препарувальний набір. Мітотичний поділ клітин. предметні і накривні скельця. мікропрепарат корінця цибулі. притримуючи одним пінцетом. форму і розміри хромосом. За якими ознаками їх можна відрізнити? 3. предметні та накривні скельця. Препарат бажано забарвити підігрітим ацетокарміном. приберемо з предметного скла залишки покривних тканин пиляка. Тема. Зробимо позначення. розрізняти структурні компоненти хромосом. калли. мотилі. Знайдемо основні її частини. навчитися розпізнавати фази мейотичного поділу. мікропрепарати хромосом дрозофіли. 6. 1. Розглянемо мікропрепарат корінця цибулі при великому збільшенні мікроскопа. Визначимо кількість. яке значення має різноманітність хромосомних наборів у природі. модель будови хромосом. гібіскуса). 2. . Розглянемо слинну залозу під мікроскопом. Підготуємо мікроскоп до роботи. знайдемо у зоні поділу клітини. 8. Обладнання: мікроскоп. Замалюємо схему будови хромосоми.

• фази процесу.17 3. 4. Замалюємо схеми будови клітин на різних стадіях мейозу. Зробимо висновок про біологічне значення мейозу. 1. Хід роботи. Практична робота №10. їх біологічну роль. Фази Процеси. 2. взявши бутони різного віку і розміру. 5. • результат. Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси мітозу і мейозу. Порівняльний аналіз мітозу і мейозу. 4. Для того. Тема. Симптоми вірусних і бактеріальних хвороб. зробимо позначення. Зробимо порівняльний аналіз процесів мітозу і мейозу за планом: • в яких клітинах відбувається. Зробимо висновок про особливості процесів мітозу та мейозу. 3. Обладнання: підручник. їх значення. . бажано виготовити кілька препаратів. Пригадаємо основні відомості про процеси дихання і фотосинтезу. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів мітозу і мейозу. Хід роботи. що відбуваються Мітоз мейоз Інтерфаза Профаза Метафаза Анафаза Телофаза Результат Практична робота №11. їх значення. При великому збільшенні мікроскопа розглянемо клітини на різних стадіях мейозу. Мета: розглянути симптоми найпоширеніших вірусних і бактеріальних хвороб. щоб знайти всі фази. Тема. схеми процесів мітозу і мейозу. Результати занесемо у таблицю. • особливості процесу. • біологічне значення. Обладнання: підручник.

розглянемо його під мікроскопом. 2. Виготовимо препарат одноклітинної зеленої водорості. Обладнання: мікроскоп. Риси подібності вольвокса з одноклітинними та багатоклітинними організмами.18 1. Використовуючи підручники біології людини 8 класу та основ медичних знань. 2. вчитися розпізнавати тканини за особливостями будови. кору. грипу. одноклітинні зелені водорості. тканин рослинних і тваринних тканин. Підготуємо мікроскоп до роботи. 4. Порівняємо їх будову з будовою вольвокса. предметні та накривні скельця. 5. найпростіших. препарувальний набір. сифілісу та інших. Хід роботи. „Тканини тварин”. Зробимо висновок про значення інфекційних хвороб для людини та у природі. Тема. Результати занесемо у таблицю. З’ясуємо особливості його будови. Розглянемо готові мікропрепарати тканин багатоклітинних рослин і тварин. наприклад. Будова тканин рослинного організму. таблиці „Найпростіші”. Тема. зробимо позначення. мікропрепарати вольвокса. Зробимо висновок про особливості будови колоніальних організмів у порівнянні з клітинами одноклітинних і багатоклітинних організмів. Хвороба Збудник Шляхи передачі Симптоми Лабораторна робота № 10. . Порівняємо побачене з будовою вольвокса. 3. Розглянемо готові мікропрепарати найпростіших. СНІДу. „Одноклітинні зелені водорості”. „Тканини рослин”. встановити взаємозв’язок між будовою тканин та їх функціями. краснухи. віспи. Лабораторна робота № 11. 1. Мета: поглибити знання про будову тканин рослинного організму. дифтерії. 3. Порівняємо будову їх клітин з будовою вольвокса. ознайомимося з симптомами найпоширеніших вірусних і бактеріальних хвороб. 6. скарлатини. Пригадаємо основні відомості про будову і життєдіяльність вірусів і бактерій. поліомієліту. Розглянемо готовий мікропрепарат вольвокса. порівняти його з одноклітинними та багатоклітинними організмами. Мета: розглянути особливості будови колоніальних організмів на прикладі вольвокса. 4. гепатиту В. Замалюємо побачене.

їх розміщення. Результати запишемо у таблицю. 1. з’ясуємо їх функції. з’ясуємо їх функції. звернемо увагу на особливості будови клітин. мікропрепарати поздовжнього розрізу кореня цибулі. з’ясуємо їх функції. 3. епідерміса листка. 5. Підготуємо мікроскоп до роботи. 6. їх розміщення. звернемо увагу на будову клітин. 5. Хід роботи. з’ясуємо їх функції. звернемо увагу на особливості будови клітин різних тканин. Розглянемо мікропрепарати різних типів сполучної тканини. 2. вчитися розпізнавати тканини за особливостями будови. встановити взаємозв’язок між будовою тканин та їх функціями. їх розміщення. точки росту стебла. Розглянемо мікропрепарат поперечного розрізу стебла. Мета: поглибити знання про будову тканин тваринного організму. 8. з’ясуємо їх функції. Обладнання: мікроскоп. Назва тканини Розміщення Будова клітин Функції Лабораторна робота № 12. Знайдемо зони кореня. таблиця „Тканини тварин”. поперечного розрізу листка камелії. з’ясуємо їх функції. Розглянемо мікропрепарат епідерміса листка. Назва тканини Розміщення Будова клітин Функції . Зробимо висновок про взаємозв’язок будови і функцій тканин рослинного організму. Знайдемо молоді клітини. Результати запишемо у таблицю. Розглянемо під мікроскопом мікропрепарат поздовжнього розрізу кореня. 3. Тема. 7. мікропрепарати різних типів тканин тваринного організму. Розглянемо мікропрепарати різних типів м’язової тканини. таблиця „Тканини рослин”. Зробимо висновок про взаємозв’язок будови і функцій тканин тваринного організму. Вивчення будови тканин тваринного організму. звернемо увагу на особливості будови клітин. звернемо увагу на особливості будови клітин кожної зони. Розглянемо мікропрепарат поперечного розрізу листка. Хід роботи. 7. з’ясуємо їх функції. Розглянемо мікропрепарат нервової тканини. 2. Розглянемо мікропрепарат точки росту стебла. звернемо увагу на особливості будови клітин різних тканин. з’ясуємо їх функції. 6. стебла липи. їх розміщення. З’ясуємо функції твірної тканини. Розглянемо мікропрепарат епітеліальної тканини. 4. звернемо увагу на особливості будови клітин. Підготуємо мікроскоп до роботи. 1. 4.19 Обладнання: мікроскоп. звернемо увагу на особливості будови клітин.

Навчальний посібник. 3.Є. Інструктивні картки.М. Ю. – Тернопіль: Мандрівець. Учебник для 10-11 классов школ с углубленным изучением биологии// под ред. 5.З. 1993 . Войтіцький.Г. 2003 Общая биология. Біологія. 2. – М: Просвещение. Збірник задач і вправ із загальної біології. 2006 Галашин О. Використана література Барна І.2001 Овчінніков С.О. П.. Балан. Кучеренко. 4.Г. Бригідир Г. Вервес. – К: Ґенеза. 2000 Загальна біологія: підручник для 10 класу/ М. 10-11 клас. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан. Лабораторні і практичні роботи з біології. Методика розв’язування задач. Рувинского А.В. В.О.20 1. – Харків: ВГ „Основа”.Я.

13 41..Лабораторна робота №6…………………………………………….Практична робота №7………………………………………………...Практична робота №10…………………………………………….Практична робота №4……………………………………………….12 38.18 48.Практична робота №2………………………………………………..Лабораторна робота №9………………………………………………15 43..Практична робота №3……………………………………………….…….Практична робота № 1…………………………………………………4 27.Лабораторна робота №10………………………………………….4 28.…..Практична робота №5……………………………………………….....Лабораторна робота №5……………………………………………..7 32....5 29.Використана література………………………………………………19 .…………….…16 45..Практична робота №9………………………………………………..…4 26..10 35..17 47...10 36.Лабораторна робота №7…………………………………………….Лабораторна робота №4…………………………………………….7 31.....Лабораторна робота №11……………………………………….....Лабораторна робота №1…………………………………………….….6 30.Лабораторна робота №3………………………………………………..Практична робота №8………………………………………………...Практична робота №6………………………………………………..9 34.21 Зміст 25.Лабораторна робота №12…………………………………………..Лабораторна робота №2……………………………….Практична робота №11……………………………………………..8 33.12 39..Лабораторна робота №8………………………………………………15 42..11 37.17 46.13 40..…16 44..