Міністерство освіти і науки України

Відділ освіти Лохвицької райдержадміністрації
Районний методичний кабінет

Лабораторні та практичні роботи
з загальної біології
для 10 класу
природничого профілю

Стефанова Світлана
Володимирівна
учитель біології
Вирішальненської
ЗОШ І-ІІІ ступенів
перша категорія

2
м. Лохвиця 2009
Укладач: Стефанова Світлана Володимирівна, учитель біології
Вирішальненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Лохвицького району Полтавської
області

Лабораторні і практичні роботи із загальної біології для 10 класу
природничого профілю
Матеріали для вчителів біології та учнів профільних класів до вивчення
курсу „Загальна біологія 10-11 клас”
Посібник складено у відповідності до навчальної програми з біології Київ:
„Педагогічна преса”, 2004

Якнайкраще вирішенню цього завдання допомагають лабораторні та практичні роботи. підготовки абітурієнтів до вступу у ВУЗи. Кучеренко і відповідає розділам програми з біології для профільних класів. практично застосовувати набуті знання. У посібнику вміщені інструктивні картки до лабораторних і практичних робіт для 10 класу природничого профілю. Матеріали можуть бути використані для підготовки і проведення уроків. щоб учні не лише засвоювали фактичні дані.Є. Даний посібник ґрунтується на теоретичному матеріалі підручника „Загальна біологія 10 клас”/ М. ліцеїв. підготовки до біологічних олімпіад. абітурієнтів. учнів середніх загальноосвітніх шкіл. на яких діти можуть за допомогою дослідів на основі набутих знань вивчати і перевіряти теоретичний матеріал. . Посібник може бути корисний для вчителів біології. а і вміли використовувати свої знання на практиці. гімназій.3 Передмова Для успішного засвоєння учнями біологічних знань та кращого розуміння ними їх практичного значення необхідно. занять гуртка.

.13 17..Використана література………………………………………………19 ..Лабораторна робота №8………………………………………………15 18... Практична робота №2………………………………………………...Практична робота №9……………………………………………….Практична робота №7……………………………………………….8 9.9 10..17 23. Практична робота № 1…………………………………………………4 3.. Лабораторна робота №4…………………………………………….7 8.12 15. Лабораторна робота №3……………………………………………….Лабораторна робота №9………………………………………………15 19..6 6..5 5.Лабораторна робота №6……………………………………………....4 4. Практична робота №5………………………………………………. Лабораторна робота №2……………………………….Лабораторна робота №12…………………………………………. Практична робота №3………………………………………………..10 11..12 14.7 7....Практична робота №11…………………………………………….Лабораторна робота №5…………………………………………….. Лабораторна робота №1…………………………………………….18 24..Практична робота №10……………………………………………...…………….Лабораторна робота №10………………………………………….…4 2.Лабораторна робота №7…………………………………………….11 13..…….10 12.17 22.....…...Практична робота №8………………………………………………. Практична робота №4………………………………………………....…16 21.Практична робота №6……………………………………………….…16 20..4 Зміст 1...13 16.Лабораторна робота №11………………………………………...….

. Обладнання: вода. а потім обережно будемо доливати воду по скляній паличці. Зануримо край трубки. колба з газовивідною трубкою.5 Лабораторна робота № 1 Тема. у склянку з водою. Лабораторна робота №2. Накриємо дно колби хустинкою. кухонна сіль. олія. штатив. Що спостерігаємо? 5. спиртівка пробірки. у склянку з водою. Струснемо вміст пробірок. сполученої з колбою. спирт. Для цього наллємо у склянку. Тема. Практична робота № 1. олію. Спостерігаємо розширення води від нагрівання. що наш організм містить в середньому 72 % води від маси тіла. 1. спирт. 1. 3. запаху. хімічний стакан. перевернутою догори дном. відсутність кольору. що стоїть на рівній поверхні води майже до краю. Розглянемо інші властивості води: прозорість. Мета: за допомогою дослідів розглянути основні властивості води та біологічне значення води відповідно до властивостей. вважаючи. Розглянемо розчинність різних речовин у воді. хустинка. Хід роботи. 4. Нагріємо колбу у долонях протягом декількох хвилин. поки вода не сягне краю посудини і не утвориться надлишок води над краєм. смаку. Обладнання: ваги медичні. температуру плавлення і кипіння. Зануримо край трубки. Спостерігаємо стиснення води від охолодження. розширення при замерзанні. Розрахуємо вміст води у власному організмі. Спостерігаємо силу поверхневого натягу води. Підготуємо ваги для роботи. 2. Мета: навчитися визначати вміст води в організмі залежно від маси тіла. змоченою у холодній воді протягом декількох хвилин. Визначимо вагу власного організму за допомогою вагів. Яке це має значення у природі? 6. Зробимо висновок про властивості води та їх значення у живій природі. Що спостерігаємо? 3. Для цього наллємо у три пробірки води і додамо туди послідовно сіль. сполученої з колбою. Яке значення має це явище для живих організмів? 2. Зробимо висновок про значення води в організмі людини. Що спостерігаємо? 4. Визначення вмісту води у власному організмі. Властивості води. перевернутою догори дном. скляна паличка. Хід роботи.

Визначення деяких органічних молекул та дослідження їх властивостей. Визначимо наявність білка у курячому яйці. у другу – 2-3 мл спирту. Вивчення властивостей ферментів. вода. Хід роботи. 7. Тема. Визначимо наявність крохмалю в бульбах картоплі. р-н нітратної кислоти. спиртівка. 3. Доведемо вміст пробірки до кипіння. яблуко. . 1. Помістимо трохи білка курячого яйця у пробірку і додамо туди кілька крапель розчину нітратної кислоти. з’ясувати роль ферментів у організмі. Спостерігаємо появу червоного забарвлення гемоксиду купруму. штатив. Струснемо вміст пробірок. скіпка. 5. Спостерігаємо появу жовтого забарвлення. Пронумеруємо послідовно чотири пробірки. Зробимо висновок про властивості органічних молекул та їх наявність в живих організмах. бульби картоплі. хліба. вода. аркуш паперу. крохмаль. скляні палички. шматочки сирих та варених бульб картоплі. білок курячого яйця. дослідити деякі їх властивості. гарбуза. 1. 4. Спостерігаємо появу масних плям. Хід роботи. нагрівач для пробірок. у третю – 2-3 мл ефіру. Обладнання: пробірки. р-н сульфату купруму. Обладнання: пробірки. Для цього роздавимо по кілька насінин між аркушами паперу. піпетки. Поспостерігаємо денатурацію білка. Перевіримо розчинність жирів у воді та деяких органічних розчинниках. Визначимо наявність жирів у плодах соняшника. Лабораторна робота № 3. Спостерігаємо появу фіолетового забарвлення. та додамо послідовно у першу пробірку 2-3 мл води. Визначимо наявність глюкози у яблуці. Помістимо протерту м’якоть яблука у пробірку і додамо туди 2-3 мл свіжоприготованого розчину сульфату купруму. 2. 3%-й розчин пероксиду водню. насіння соняшника чи гарбуза. спирт. р-н йоду. борошні. Зробимо висновок про розчинність олії у воді та органічних розчинниках. ефір діетиловий. додамо 1-2 мл води і доведемо до кипіння.6 Тема. У три пробірки помістимо по кілька крапель олії. Мета: навчитися визначати за допомогою дослідів молекули органічних речовин. 6. на зволожене борошно. штатив. Мета: дослідити властивості ферменту каталази. борошно. Для цього нанесемо по кілька крапель розчину йоду на зріз бульби. сірники. У пробірку помістимо трохи білка курячого яйця.

Мета: навчитися оцінювати добовий раціон людини. визначте. 2003. 1. балансу речовин та норм харчування. вивчений на уроках біології людини. якщо харчування вважати збалансованим. 4. 5. а у другу і четверту – по 2-3 мл розчину пероксиду водню. склала 380г. Виходячи з середньодобової норми харчування.7 2. визначте. Добова витрата енергії лікаря швидкої допомоги склала 14630 кДж. Харчування вважати збалансованим. Тема. 3. яку кількість вуглеводів він повинен отримати з їжею. збалансоване харчування (ст. розв’язувати задачі з оцінки добового раціону людини. Розглянемо приклади розв’язування задач з використанням понять енергозатрати. у третю і четверту – шматочки вареної картоплі. Зробимо висновок про властивості ферментів. щоб компенсувати енергозатрати. а білків у їжі не було. їх активність залежно від температури та значення ферментів у життєдіяльності організмів. Пригадаємо матеріал. якщо маса вуглеводів. Добова витрата енергії гірника очисного забою склала 23408 кДж. що надійшли в його організм. про обмін речовин. У першу і другу пробірки помістимо шматочки сирої картоплі. Задача 1. 2. яку кількість жирів лікар повинен отримати з їжею. Виходячи із середньодобової норми харчування. Що спостерігаємо? Який газ виділяється? Як це довести? Результати спостережень запишемо у таблицю. Хід роботи. Спостерігаємо за вмістом пробірок. енергозатрати організму. . Задача 2. Оцінка добового раціону людини. – Харків: ВГ „Основа”. № п/п 1 2 3 4 Вміст пробірки Реакція Практична робота № 2. Нагріємо пробірки до температури 380С. Збірник задач і вправ із загальної біології. Задача 4. Розв’яжемо слідуючі задачі. 10 збірника задач). 3. яку кількість білків (г) він повинен отримати з їжею. У першу і третю пробірки додамо 2-3 мл води.О. Обладнання: збірник задач Овчінніков С. Задача 3. Визначте. На змаганнях з легкої атлетики юнак за добу витратив 17556 кДж енергії.

модель молекули ДНК. біологічна роль. необхідні для розв’язування елементарних задач і вправ з молекулярної біології (ст. яку кількість оленини він повинен з’їсти. 2.О. Хід роботи. а вуглеводи в їжі були відсутні. Навчальний посібник. • різновиди. 4. Виходячи з вмісту білків у м’ясі. біологічна роль. якщо жирів надійшло 300г. значення ДНК та РНК. Хід роботи. Розв’язування задач з молекулярної біології. задач Барна). • хімічний склад. • функції.8 Добова витрата енергії оленяра в тундрі склала 20000 кДж. – Харків: ВГ „Основа”. • знаходження у клітині. ДНК РНК Практична робота № 4. 1. Обладнання: збірники задач: Барна І. 3. Біологія. Практична робота №3. 2. їх біологічну роль. 168-171 зб. 2006. зробити порівняльний аналіз нуклеїнових кислот. Обладнання: підручник. Зробимо висновок про особливості будови і функцій нуклеїнових кислот. визначте. Овчінніков С. 1. Ознаки Структура молекули Хімічний склад Різновиди Знаходження у клітині Властивості Функції. таблиця „Будова нуклеїнових кислот”. Пригадаємо відомості. Розглянемо приклади розв’язування типових елементарних задач і вправ. 2003.Розглянемо будову. Тема. • властивості. Збірник задач і вправ із загальної біології. Методика розв’язування задач. основні властивості. Тема. Результати аналізу запишемо у таблицю. – Тернопіль: Мандрівець. Мета: навчитися розв’язувати елементарні задачі і вправи з молекулярної біології. Порівняльна характеристика нуклеїнових кислот. Зробимо порівняльний аналіз даних нуклеїнових кислот за планом: • структура молекули. .В. Мета: узагальнити і систематизувати знання про будову і основні властивості ДНК і РНК.

Задача 1. На постійних мікропрепаратах розглянемо клітини бактерій та ціанобактерій. Зубочисткою зішкребемо з поверхні зубів біля ясен наліт. Фрагмент ДНК має такий склад: ЦЦЦ – АГГ – ТГА – ГЦА – ТТА . Обладнання: мікроскоп. Задача 2. 1. електронно-мікроскопічні фотографії клітин прокаріот. 5. У молекулі ДНК аденілових нуклеотидів 15% від загальної кількості. Задача 4. зробимо позначення. 2. що містить бактерії. нанесемо його на предметне скло. У молекулі ДНК з молекулярною масою 69000 аденілових нуклеотидів за масою 8625. 4. розвивати вміння виділяти особливості будови. виготовимо препарат і розглянемо під мікроскопом клітини бактерій. Лабораторна робота №4а. . характерні риси клітин. Хід роботи. Зробимо висновок про особливості будови клітин прокаріот. якщо його молекулярна маса становить 35500. Тема. Визначимо основні складові частини клітин. Підготуємо мікроскоп до роботи. фіксовані мікропрепарати бактеріальних клітин та клітин ціанобактерій. Розв’яжемо слідуючі задачі. предметні і накривні скельця. Лабораторна робота №4 Тема. Добудуйте другий ланцюг ДНК та відповідну йому і – РНК. Вивчення будови клітин прокаріот. 3. Порівняємо побачене з малюнком на таблиці та мікрофотографіями. Вивчення будови еукаріотичної клітини. Виготовимо препарат ціанобактерій і розглянемо його під мікроскопом. Мета: розглянути будову клітин еукаріот. Мета: розглянути будову клітин прокаріот. препарувальний набір. пробірки з ціанобактеріями. таблиця „Будова бактеріальної клітини”. 6. Визначте довжину фрагмента білка. скільки амінокислотних ланок він містить? Задача 3. Задача 5. Визначте процентний вміст інших нуклеотидів. Молекулярна маса білка 224000.9 3. характерні риси клітин. Визначте число нуклеотидів кожного виду. розвивати вміння виділяти особливості будови. Замалюємо схеми будови клітини бактерій та ціанобактерій. зубочистка.

рослинних. Результати запишемо у таблицю. зробимо позначення. тварин та грибів. 1. тварин. препарувальний набір. 5. Зробимо порівняльний аналіз будови клітин прокаріот та еукаріот. Обладнання: мікроскоп. Розглянемо запропоновані мікропрепарати бактеріальних. Виготовимо препарат поперечного зрізу листка. листки кімнатних рослин (бальзаміна. тепла вода. 5. Розглянемо його під мікроскопом. Виготовимо препарат шкірки цибулі. 1. Замалюємо схеми клітин рослин. 4. 8. електронно-мікроскопічні фотографії клітин рослин. епітеліальної. Розглянемо під мікроскопом готові мікропрепарати тваринних клітин м’язової. Виготовимо препарат дріжджів. Практична робота №5 Тема. Підготуємо мікроскоп до роботи. сухі дріжджі. Порівняємо розглянуті мікропрепарати. З’ясуємо особливості будови грибних клітин. попередньо намочивши їх у теплій воді на декілька хвилин. Підготуємо мікроскоп до роботи. 2. Ознаки Прокаріоти Еукаріоти Рослини Тварини Клітинна мембрана Ядро Спадковий матеріал Цитоплазма Ендоплазматична сітка . розглянемо його під мікроскопом. Зробимо висновок про особливості будови клітин прокаріот та еукаріот. 3. Визначимо основні складові частини рослинних клітин. Порівняємо побачене з даними таблиці та мікрофотографіями. рослинних та тваринних клітин. мікропрепарати бактеріальних. фіксовані мікропрепарати тваринних клітин. 6. Хід роботи.10 Обладнання: мікроскоп. мукора. традесканції). Порівняльна характеристика клітин прокаріот та еукаріот. луски цибулі. розглянемо його під мікроскопом. 2. Розглянемо під мікроскопом мікропрепарат мукора. тваринних клітин. 3. 4. Мета: на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз клітин прокаріот та еукаріот. 7. предметні і накривні скельця. сполучної тканин. Визначимо основні складові частини клітин тварин. Зробимо висновок про особливості будови еукаріотичних клітин. таблиці „Будова рослинної та тваринної клітини ”. Хід роботи. Порівняємо побачене з малюнками на таблицях та мікрофотографіями.

5. Збірник задач і вправ із загальної біології. мікрофотографії ядра клітин. Виготовимо препарат поздовжнього зрізу корінця квасолі.11 Рибосоми Клітинний центр Мітохондрії Комплекс Гольджі Лізосоми Вакуолі Пластиди Органели руху Лабораторна робота №5. Хід роботи. клітин поперечного розрізу листка. 2003. препарувальний набір. нервових клітин). таблиці „Будова рослинної і тваринної клітини”. Розв’язування елементарних вправ з транскрипції. Розглянемо під мікроскопом готові мікропрепарати рослинних і тваринних клітин (наприклад. р-н йоду. 2. Овчінніков С. 3. збірники задач: Барна І. Обладнання: мікроскоп. Навчальний посібник. Розглянемо під мікроскопом виготовлений препарат. Замалюємо схему ультрамікроскопічної будови ядра. розміщення у клітині.В. 2006. 7. Зробимо висновок про особливості будови ядер різних клітин. Біологія. мікропрепарати рослинних і тваринних клітин. таблиця „ Будова нуклеїнових кислот”. клітин м’язів. Хід роботи. знайдемо основні складові частини ядра. пророщені насінини квасолі. реплікації. Порівняємо побачене під мікроскопом з даними таблиці. Практична робота №6. Тема. Підготуємо мікроскоп до роботи. навчитися розв’язувати відповідні вправи. – Харків: ВГ „Основа”. 4. Розглянемо мікрофотографії ядра клітини. Методика розв’язування задач. Мікроскопічна і ультрамікроскопічна будова ядра. стебла . Знайдемо ядра і клітинах різних ділянок кореня. підфарбуємо його слабким розчином йоду. зробимо позначення. Тема.О. реплікації. Обладнання: підручник. Звернемо увагу на їх розміри. – Тернопіль: Мандрівець. 6. . Мета: розглянути будову ядра на прикладі рослинних і тваринних клітин. 1. значення ядра в клітині. Мета: узагальнити знання про процеси транскрипції. форму.

3. Розглянемо приклади розв’язування типових вправ на процеси транскрипції та реплікації. Підготуємо мікроскоп до роботи. Фрагмент і – РНК має таку послідовність нуклеотидів: ААГ – УАА – ЦЦЦ – УГГ – УУГ . Один з ланцюгів молекули ДНК має таку послідовність нуклеотидів: ТГГ – АГЦ – ГГГ – ААЦ – ТГА . 6. Мета: спостерігати рух цитоплазми. 4. вивчити явища плазмолізу та деплазмолізу на прикладі рослинних клітин. Явища плазмолізу і деплазмолізу у рослинних клітинах. Хід роботи. Розглянемо виготовлений препарат під мікроскопом. фільтрувальний папір. Визначте довжину і молекулярну масу фрагмента. предметні та накривні скельця. їх властивості. 2. Фрагмент і – РНК має таку послідовність нуклеотидів: УУУ – АЦЦ – ГГУ – ААГ. Тема. Спостерігаємо явище плазмолізу – відшарування цитоплазми від оболонки клітини. процеси транскрипції та реплікації за допомогою підручника. Спостерігаємо явище деплазмолізу – збільшення об’єму цитоплазми та повернення її в попередній стан. Обладнання: мікроскоп. Рух цитоплазми. комплементарного даному. препарувальний набір.12 1. значення руху цитоплазми та явищ плазмолізу та деплазмолізу для життєдіяльності клітини. З одного боку накривного скельця капнемо кілька крапель розчину солі. а з другого боку фільтрувальним папером відтягнемо воду. 1. що ви отримали. 7. склянка з водою. Задача 2. Спостерігаємо за рухом цитоплазми. Капнемо з одного боку накривного скельця води. Задача 1. . Виготовимо препарат з листка нагрітої елодеї. гілка елодеї. 2. 3. Пригадаємо основні відомості про будову нуклеїнових кислот. водяна баня. Покладемо гілку елодеї у склянку з водою і на водяній бані нагріємо до температури 380С. піпетка. Розв’яжемо слідуючі задачі. повторимо це кілька разів. збірників задач. На якій ДНК його було синтезовано? Визначте процентний вміст нуклеотидів даної ДНК та її довжину. 5. На якій ДНК він був синтезований? Яка з молекул – ДНК чи і – РНК – має більшу молекулярну масу? Задача 3. Замалюємо послідовно побачене. а з іншого фільтрувальним папером відтягнемо розчин солі. Запишіть послідовність нуклеотидів ланцюга. Лабораторна робота №6. 8%-й р-н кухонної солі. Зробимо висновок про властивості цитоплазми.

– Харків: ВГ „Основа”. що його кодує? Задача 4. одноклітинних водоростей. Пригадаємо основні відомості про будову нуклеїнових кислот. Хід роботи. Мета: поглибити знання про будову клітини. Обладнання: підручник. розглянути будову одномембранних і двомембранних органел. Овчінніков С. 2. Обладнання: мікроскоп. . Тема.13 Практична робота № 7. цей білок. Тема. 2006. 2003. Біологія. Підготуємо мікроскоп до роботи. має молекулярну масу 66000? Лабораторна робота №7. Збірник задач і вправ із загальної біології. генетичний код. інфузорій. Порівняємо побачене з даними таблиці та мікрофотографіями. 3. 2. Знайдемо основні одно мембранні і двомембранні органели. нею закодований. їх властивості. мікропрепарати рослинних і тваринних клітин. Хід роботи. білків. мікрофотографії клітин. Скільки нуклеотидів буде містити ДНК. Вивчення будови одномембранних і двомембранних органел. Задача 1. – Тернопіль: Мандрівець. Навчальний посібник. збірники задач: Барна І. Яка ДНК була основою для синтезу такого фрагмента і – РНК : ГУУ – АУГ – ЦУГ – АУА ? Яка маса білка. Яка і – РНК була основою для синтезу такого фрагмента білка: ліз – вал – тре – ала – про – цис ? Що важче. Розв’язування задач і вправ з трансляції Мета: навчитися розв’язувати типові задачі і вправи з трансляції. З якої послідовності амінокислот складається білок. процеси трансляції за допомогою підручника. 1. чи і – РНК. закодованого цією і – РНК? Задача 3. Розглянемо запропоновані готові мікропрепарати рослинних і тваринних клітин. збірників задач. Розглянемо приклади розв’язування типових задач і вправ на процеси трансляції. таблиці „Будова рослинної і тваринної клітини”. Задача 2. амеб.О. 1. таблиці „ Будова нуклеїнових кислот”. Розв’яжемо слідуючі задачі. Методика розв’язування задач. закодований слідуючим фрагментом ДНК: АГТ – АЦЦ – ТГА – ААЦ – ЦАТ? Визначте довжину і масу цієї ДНК. якщо білок. „Будова білка”.В.

Ознаки для порівняння Яким організмам властивий Де відбувається Які умови необхідні Які процеси відбуваються Кінцевий результат процесу Значення для життєдіяльності організму Значення у природі Фотосинтез Практична робота №9.14 3. амеб. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу . 4. Обладнання: підручник. Результати занесемо у таблицю. Хід роботи. Порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу. Практична робота № 8. • кінцевий результат процесу. їх значення. Зробимо висновок про особливості будови одномембранних і двомембранних органел. схеми процесів фотосинтезу і хемосинтезу . 4. зробимо позначення. хемосинтез . 5. • які процеси відбуваються. Зробимо позначення. 1. Пригадаємо основні відомості про процеси фотосинтезу і хемосинтезу. їх значення. 2. • де відбувається. Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси фотосинтезу і хемосинтезу. Зробимо порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу за планом: • яким організмам властивий. Зробимо висновок про особливості і значення процесів фотосинтезу і хемосинтезу. Замалюємо схеми будови клітин інфузорій. Тема. 3. • які умови необхідні. Замалюємо схеми будови одномембранних і двомембранних органел.

• які зміни відбуваються з енергією. 3. • які процеси відбуваються. • у яких клітинах відбувається. • які зміни відбуваються з киснем. • які зміни відбуваються з вуглекислим газом. Порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу. Зробимо порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу за планом: • яким організмам властивий. схеми процесів фотосинтезу і дихання. • значення. 4. їх значення. • різновиди процесів. 1. їх значення. Пригадаємо основні відомості про процеси дихання і фотосинтезу. Ознаки для порівняння Яким організмам властивий У яких клітинах відбувається Умови процесу Які процеси відбуваються Різновиди процесів Які зміни відбуваються з киснем Які зміни відбуваються з вуглекислим газом Які зміни відбуваються з енергією Кінцевий продукт Сумарне рівняння Значення Дихання Фотосинтез . Хід роботи. • сумарне рівняння. Зробимо висновок про особливості і значення процесів дихання і фотосинтезу. Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси дихання і фотосинтезу. 2. • кінцевий продукт.15 Тема. енергетичного обміну в клітині. Обладнання: підручник. • умови процесу. Результати занесемо у таблицю.

Мітотичний поділ клітин. мікрофотографії хромосом. мікропрепарат корінця цибулі. 8. Замалюємо схему будови хромосоми. притримуючи одним пінцетом. Виготовимо препарат клітин слинних залоз мотиля (личинки комара). Визначимо кількість. . зробимо позначення. Розглянемо модель будови хромосоми. модель будови хромосом. Тема. Помістимо на предметне скло. Знайдемо основні її частини. 2. Замалюємо схеми клітин на різних стадіях мітозу. 5. Препарат бажано забарвити підігрітим ацетокарміном. пиляки кімнатних рослин (традесканції. видалимо з нього пиляк. лупа. яке значення має різноманітність хромосомних наборів у природі. Мета: розглянути фази мейотичного поділу під час формування статевих клітин у рослин. Накриємо накривним скельцем і. З’ясуємо. розрізняти структурні компоненти хромосом. За якими ознаками їх можна відрізнити? 3. Лабораторна робота №9. особливості хромосомних наборів різних видів. 1. мікропрепарати хромосом дрозофіли. другим відділимо два перші сегменти головного кінця. приберемо з предметного скла залишки покривних тканин пиляка. Розглянемо мікропрепарат набору хромосом дрозофіли. Обладнання: мікроскоп. 1. видавимо голкою його вміст. Візьмемо бутон. навчитися розпізнавати фази мейотичного поділу. Для цього личинку помістимо на предметне скло і. 6. 4. Розглянемо мікропрепарат корінця цибулі при великому збільшенні мікроскопа. що знаходяться на різних стадіях мітозу. предметні та накривні скельця. Мета: навчитись розпізнавати фази мітотичного поділу в рослинних клітинах. 9. Обладнання: мікроскоп. Під лупою розріжемо пиляк надвоє. предметні і накривні скельця.16 Лабораторна робота № 8. форму і розміри хромосом у різних видів. Розглянемо слинну залозу під мікроскопом. препарувальний набір. звертаючи увагу на хромосоми. звертаючи увагу на кількість. знайдемо у зоні поділу клітини. Підготуємо мікроскоп до роботи. форму і розміри хромосом. Розглянемо мікрофотографії хромосомних наборів різних організмів. Зробимо позначення. гібіскуса). Хід роботи. Зробимо висновок про біологічне значення мітозу. Мейотичний поділ клітин. Тема. При цьому парні слинні залози у вигляді дрібних прозорих білуватих тілець виходять із тіла личинки разом з гемолімфою. легенько притискуючи розподілимо клітини в один шар. Хід роботи. калли. мотилі. 7. 2. Будова хромосом. препарувальний набір.

Симптоми вірусних і бактеріальних хвороб. 3. Практична робота №10. Для того.17 3. Тема. Порівняльний аналіз мітозу і мейозу. 5. 4. Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси мітозу і мейозу. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів мітозу і мейозу. • фази процесу. • результат. Пригадаємо основні відомості про процеси дихання і фотосинтезу. їх біологічну роль. їх значення. схеми процесів мітозу і мейозу. . бажано виготовити кілька препаратів. Мета: розглянути симптоми найпоширеніших вірусних і бактеріальних хвороб. Зробимо висновок про біологічне значення мейозу. 4. зробимо позначення. Зробимо порівняльний аналіз процесів мітозу і мейозу за планом: • в яких клітинах відбувається. Результати занесемо у таблицю. При великому збільшенні мікроскопа розглянемо клітини на різних стадіях мейозу. Замалюємо схеми будови клітин на різних стадіях мейозу. 2. взявши бутони різного віку і розміру. Хід роботи. Хід роботи. 1. Обладнання: підручник. Тема. • особливості процесу. щоб знайти всі фази. • біологічне значення. Фази Процеси. Обладнання: підручник. Зробимо висновок про особливості процесів мітозу та мейозу. їх значення. що відбуваються Мітоз мейоз Інтерфаза Профаза Метафаза Анафаза Телофаза Результат Практична робота №11.

Хвороба Збудник Шляхи передачі Симптоми Лабораторна робота № 10. 1. порівняти його з одноклітинними та багатоклітинними організмами. вчитися розпізнавати тканини за особливостями будови. одноклітинні зелені водорості. поліомієліту. Мета: розглянути особливості будови колоніальних організмів на прикладі вольвокса. 3. наприклад. дифтерії. 3. „Одноклітинні зелені водорості”. Використовуючи підручники біології людини 8 класу та основ медичних знань. Порівняємо будову їх клітин з будовою вольвокса. мікропрепарати вольвокса. ознайомимося з симптомами найпоширеніших вірусних і бактеріальних хвороб. сифілісу та інших. віспи. Тема. Розглянемо готові мікропрепарати найпростіших. найпростіших. Результати занесемо у таблицю. Будова тканин рослинного організму. Виготовимо препарат одноклітинної зеленої водорості. Хід роботи. таблиці „Найпростіші”. тканин рослинних і тваринних тканин. Розглянемо готові мікропрепарати тканин багатоклітинних рослин і тварин. 5. „Тканини рослин”. Риси подібності вольвокса з одноклітинними та багатоклітинними організмами. З’ясуємо особливості його будови. встановити взаємозв’язок між будовою тканин та їх функціями. 4. Замалюємо побачене. 6. 2. краснухи. розглянемо його під мікроскопом. 2.18 1. Обладнання: мікроскоп. Зробимо висновок про значення інфекційних хвороб для людини та у природі. „Тканини тварин”. Пригадаємо основні відомості про будову і життєдіяльність вірусів і бактерій. Підготуємо мікроскоп до роботи. Зробимо висновок про особливості будови колоніальних організмів у порівнянні з клітинами одноклітинних і багатоклітинних організмів. 4. Порівняємо побачене з будовою вольвокса. препарувальний набір. СНІДу. Лабораторна робота № 11. Тема. скарлатини. Порівняємо їх будову з будовою вольвокса. предметні та накривні скельця. зробимо позначення. гепатиту В. Мета: поглибити знання про будову тканин рослинного організму. грипу. Розглянемо готовий мікропрепарат вольвокса. . кору.

З’ясуємо функції твірної тканини. поперечного розрізу листка камелії. звернемо увагу на особливості будови клітин різних тканин. Розглянемо мікропрепарат точки росту стебла. звернемо увагу на будову клітин. Розглянемо мікропрепарат поперечного розрізу листка. Підготуємо мікроскоп до роботи. 8. звернемо увагу на особливості будови клітин. епідерміса листка. з’ясуємо їх функції. з’ясуємо їх функції. Мета: поглибити знання про будову тканин тваринного організму. вчитися розпізнавати тканини за особливостями будови. з’ясуємо їх функції. їх розміщення. Результати запишемо у таблицю. Хід роботи. таблиця „Тканини рослин”. з’ясуємо їх функції. Знайдемо зони кореня. Розглянемо під мікроскопом мікропрепарат поздовжнього розрізу кореня. Підготуємо мікроскоп до роботи. 6. точки росту стебла. 7. таблиця „Тканини тварин”. Хід роботи. 2. Розглянемо мікропрепарат нервової тканини. з’ясуємо їх функції. 4. Зробимо висновок про взаємозв’язок будови і функцій тканин рослинного організму. Розглянемо мікропрепарат епідерміса листка. Розглянемо мікропрепарати різних типів м’язової тканини. встановити взаємозв’язок між будовою тканин та їх функціями. звернемо увагу на особливості будови клітин. 1. їх розміщення. Розглянемо мікропрепарат поперечного розрізу стебла. 3. звернемо увагу на особливості будови клітин різних тканин. 6. Вивчення будови тканин тваринного організму. їх розміщення. 1. стебла липи. Назва тканини Розміщення Будова клітин Функції . 3. Назва тканини Розміщення Будова клітин Функції Лабораторна робота № 12. Зробимо висновок про взаємозв’язок будови і функцій тканин тваринного організму. Обладнання: мікроскоп. мікропрепарати поздовжнього розрізу кореня цибулі. Розглянемо мікропрепарат епітеліальної тканини. з’ясуємо їх функції. 5. звернемо увагу на особливості будови клітин. 2.19 Обладнання: мікроскоп. звернемо увагу на особливості будови клітин кожної зони. Результати запишемо у таблицю. їх розміщення. 7. звернемо увагу на особливості будови клітин. Тема. Знайдемо молоді клітини. мікропрепарати різних типів тканин тваринного організму. 4. Розглянемо мікропрепарати різних типів сполучної тканини. з’ясуємо їх функції. 5. з’ясуємо їх функції.

Бригідир Г. Використана література Барна І. Біологія.О. Навчальний посібник.20 1.О. Методика розв’язування задач.Г.Г. 2003 Общая биология. П. 2.В. 2000 Загальна біологія: підручник для 10 класу/ М. В.. Збірник задач і вправ із загальної біології. 5. Кучеренко. 10-11 клас.2001 Овчінніков С. 3. 4.М. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан. Балан. Вервес. – К: Ґенеза. – Тернопіль: Мандрівець. 1993 . 2006 Галашин О.З.Я. Інструктивні картки.Є. Ю. Лабораторні і практичні роботи з біології. – М: Просвещение. – Харків: ВГ „Основа”. Рувинского А. Войтіцький. Учебник для 10-11 классов школ с углубленным изучением биологии// под ред.

Практична робота №4……………………………………………….10 35.Лабораторна робота №8………………………………………………15 42.13 40..6 30...12 39.12 38.18 48..5 29.13 41.Лабораторна робота №3……………………………………………….Лабораторна робота №1…………………………………………….…………….…16 45...Практична робота № 1…………………………………………………4 27....7 31......9 34..7 32.Практична робота №9……………………………………………….Лабораторна робота №6…………………………………………….Лабораторна робота №2……………………………….8 33....Лабораторна робота №12………………………………………….Практична робота №6……………………………………………….Практична робота №2……………………………………………….Практична робота №8……………………………………………….Практична робота №3………………………………………………..…16 44.Практична робота №11…………………………………………….Лабораторна робота №11………………………………………..….10 36.Використана література………………………………………………19 .Лабораторна робота №5……………………………………………...Практична робота №5……………………………………………….…..11 37.…4 26.21 Зміст 25..4 28..Лабораторна робота №10………………………………………….17 47...Лабораторна робота №4…………………………………………….Практична робота №10……………………………………………....Лабораторна робота №7……………………………………………..Практична робота №7………………………………………………..17 46...…….Лабораторна робота №9………………………………………………15 43.....