Міністерство освіти і науки України

Відділ освіти Лохвицької райдержадміністрації
Районний методичний кабінет

Лабораторні та практичні роботи
з загальної біології
для 10 класу
природничого профілю

Стефанова Світлана
Володимирівна
учитель біології
Вирішальненської
ЗОШ І-ІІІ ступенів
перша категорія

2
м. Лохвиця 2009
Укладач: Стефанова Світлана Володимирівна, учитель біології
Вирішальненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Лохвицького району Полтавської
області

Лабораторні і практичні роботи із загальної біології для 10 класу
природничого профілю
Матеріали для вчителів біології та учнів профільних класів до вивчення
курсу „Загальна біологія 10-11 клас”
Посібник складено у відповідності до навчальної програми з біології Київ:
„Педагогічна преса”, 2004

а і вміли використовувати свої знання на практиці. Посібник може бути корисний для вчителів біології. . ліцеїв. гімназій. підготовки до біологічних олімпіад. занять гуртка. Кучеренко і відповідає розділам програми з біології для профільних класів. абітурієнтів. практично застосовувати набуті знання. Матеріали можуть бути використані для підготовки і проведення уроків. Якнайкраще вирішенню цього завдання допомагають лабораторні та практичні роботи. У посібнику вміщені інструктивні картки до лабораторних і практичних робіт для 10 класу природничого профілю. на яких діти можуть за допомогою дослідів на основі набутих знань вивчати і перевіряти теоретичний матеріал.3 Передмова Для успішного засвоєння учнями біологічних знань та кращого розуміння ними їх практичного значення необхідно. підготовки абітурієнтів до вступу у ВУЗи. щоб учні не лише засвоювали фактичні дані.Є. Даний посібник ґрунтується на теоретичному матеріалі підручника „Загальна біологія 10 клас”/ М. учнів середніх загальноосвітніх шкіл.

13 17..Лабораторна робота №11……………………………………….11 13..12 15.7 7. Лабораторна робота №4…………………………………………….Використана література………………………………………………19 . Практична робота № 1…………………………………………………4 3.Лабораторна робота №12………………………………………….12 14.…16 21. Лабораторна робота №2……………………………….Лабораторна робота №8………………………………………………15 18...….Лабораторна робота №10…………………………………………..…16 20..Лабораторна робота №5…………………………………………….7 8.Практична робота №6……………………………………………….. Практична робота №4………………………………………………. Практична робота №2………………………………………………..…4 2.Лабораторна робота №7……………………………………………..4 4.. Практична робота №3……………………………………………….5 5..10 11.. Лабораторна робота №1……………………………………………..6 6...10 12.17 23..13 16.. Лабораторна робота №3……………………………………………….....Практична робота №9……………………………………………….…...17 22.18 24....Лабораторна робота №6…………………………………………….Практична робота №7………………………………………………..Практична робота №10…………………………………………….9 10...……......8 9.. Практична робота №5……………………………………………….Лабораторна робота №9………………………………………………15 19..4 Зміст 1..Практична робота №11…………………………………………….……………..Практична робота №8……………………………………………….

сполученої з колбою. Що спостерігаємо? 5. Обладнання: ваги медичні. перевернутою догори дном. штатив. поки вода не сягне краю посудини і не утвориться надлишок води над краєм. Нагріємо колбу у долонях протягом декількох хвилин. а потім обережно будемо доливати воду по скляній паличці. Практична робота № 1. перевернутою догори дном. спиртівка пробірки. Мета: за допомогою дослідів розглянути основні властивості води та біологічне значення води відповідно до властивостей. Струснемо вміст пробірок. змоченою у холодній воді протягом декількох хвилин. що наш організм містить в середньому 72 % води від маси тіла. олію. Зануримо край трубки. сполученої з колбою. хімічний стакан. Обладнання: вода. скляна паличка. Спостерігаємо силу поверхневого натягу води. 2. спирт. олія. вважаючи. Підготуємо ваги для роботи. розширення при замерзанні. колба з газовивідною трубкою. температуру плавлення і кипіння. Властивості води. Зануримо край трубки. що стоїть на рівній поверхні води майже до краю. Лабораторна робота №2. Для цього наллємо у три пробірки води і додамо туди послідовно сіль. Зробимо висновок про значення води в організмі людини. у склянку з водою. кухонна сіль. Яке це має значення у природі? 6. Яке значення має це явище для живих організмів? 2. 4. 3. хустинка. Спостерігаємо стиснення води від охолодження.5 Лабораторна робота № 1 Тема. . Накриємо дно колби хустинкою. Визначення вмісту води у власному організмі. у склянку з водою. відсутність кольору. Тема. 1. Що спостерігаємо? 3. Що спостерігаємо? 4. Розглянемо інші властивості води: прозорість. Зробимо висновок про властивості води та їх значення у живій природі. запаху. Розрахуємо вміст води у власному організмі. Хід роботи. Спостерігаємо розширення води від нагрівання. смаку. Визначимо вагу власного організму за допомогою вагів. Розглянемо розчинність різних речовин у воді. Мета: навчитися визначати вміст води в організмі залежно від маси тіла. 1. Хід роботи. Для цього наллємо у склянку. спирт.

у третю – 2-3 мл ефіру. 1. дослідити деякі їх властивості. р-н нітратної кислоти. ефір діетиловий. вода. Визначимо наявність глюкози у яблуці. штатив. Визначення деяких органічних молекул та дослідження їх властивостей. Спостерігаємо появу фіолетового забарвлення. У пробірку помістимо трохи білка курячого яйця. з’ясувати роль ферментів у організмі. Хід роботи. 5. у другу – 2-3 мл спирту. шматочки сирих та варених бульб картоплі. Визначимо наявність жирів у плодах соняшника. . Мета: дослідити властивості ферменту каталази. борошні. сірники. Спостерігаємо появу жовтого забарвлення. вода. Зробимо висновок про розчинність олії у воді та органічних розчинниках. Обладнання: пробірки. скіпка. 7. р-н сульфату купруму. додамо 1-2 мл води і доведемо до кипіння. бульби картоплі. гарбуза. Перевіримо розчинність жирів у воді та деяких органічних розчинниках. Обладнання: пробірки. хліба. Доведемо вміст пробірки до кипіння. 1. 3%-й розчин пероксиду водню. Помістимо протерту м’якоть яблука у пробірку і додамо туди 2-3 мл свіжоприготованого розчину сульфату купруму. Поспостерігаємо денатурацію білка.6 Тема. Тема. штатив. крохмаль. спиртівка. скляні палички. Зробимо висновок про властивості органічних молекул та їх наявність в живих організмах. піпетки. 4. аркуш паперу. на зволожене борошно. Мета: навчитися визначати за допомогою дослідів молекули органічних речовин. р-н йоду. Помістимо трохи білка курячого яйця у пробірку і додамо туди кілька крапель розчину нітратної кислоти. яблуко. Визначимо наявність крохмалю в бульбах картоплі. білок курячого яйця. Хід роботи. нагрівач для пробірок. Для цього нанесемо по кілька крапель розчину йоду на зріз бульби. Вивчення властивостей ферментів. насіння соняшника чи гарбуза. Спостерігаємо появу масних плям. 6. борошно. У три пробірки помістимо по кілька крапель олії. 2. Пронумеруємо послідовно чотири пробірки. Для цього роздавимо по кілька насінин між аркушами паперу. Визначимо наявність білка у курячому яйці. спирт. 3. Лабораторна робота № 3. Спостерігаємо появу червоного забарвлення гемоксиду купруму. та додамо послідовно у першу пробірку 2-3 мл води. Струснемо вміст пробірок.

їх активність залежно від температури та значення ферментів у життєдіяльності організмів. Задача 4. склала 380г. Обладнання: збірник задач Овчінніков С. балансу речовин та норм харчування. Задача 2. Спостерігаємо за вмістом пробірок. У першу і третю пробірки додамо 2-3 мл води. Що спостерігаємо? Який газ виділяється? Як це довести? Результати спостережень запишемо у таблицю. 2. Оцінка добового раціону людини. Виходячи із середньодобової норми харчування. 4. Нагріємо пробірки до температури 380С. про обмін речовин. яку кількість жирів лікар повинен отримати з їжею. У першу і другу пробірки помістимо шматочки сирої картоплі. Пригадаємо матеріал.О. якщо маса вуглеводів. 3. . що надійшли в його організм. Збірник задач і вправ із загальної біології. Розглянемо приклади розв’язування задач з використанням понять енергозатрати. 1. щоб компенсувати енергозатрати. визначте. Розв’яжемо слідуючі задачі. якщо харчування вважати збалансованим.7 2. Тема. а у другу і четверту – по 2-3 мл розчину пероксиду водню. у третю і четверту – шматочки вареної картоплі. № п/п 1 2 3 4 Вміст пробірки Реакція Практична робота № 2. Зробимо висновок про властивості ферментів. Мета: навчитися оцінювати добовий раціон людини. вивчений на уроках біології людини. визначте. Виходячи з середньодобової норми харчування. збалансоване харчування (ст. Харчування вважати збалансованим. енергозатрати організму. Добова витрата енергії лікаря швидкої допомоги склала 14630 кДж. розв’язувати задачі з оцінки добового раціону людини. Задача 3. Визначте. 10 збірника задач). яку кількість білків (г) він повинен отримати з їжею. 2003. Задача 1. яку кількість вуглеводів він повинен отримати з їжею. На змаганнях з легкої атлетики юнак за добу витратив 17556 кДж енергії. 5. Добова витрата енергії гірника очисного забою склала 23408 кДж. – Харків: ВГ „Основа”. 3. а білків у їжі не було. Хід роботи.

1. Обладнання: підручник. Навчальний посібник. визначте. Мета: навчитися розв’язувати елементарні задачі і вправи з молекулярної біології. 4. Розглянемо приклади розв’язування типових елементарних задач і вправ. . Мета: узагальнити і систематизувати знання про будову і основні властивості ДНК і РНК. Розв’язування задач з молекулярної біології. біологічна роль. Біологія. необхідні для розв’язування елементарних задач і вправ з молекулярної біології (ст. Практична робота №3. Зробимо висновок про особливості будови і функцій нуклеїнових кислот.8 Добова витрата енергії оленяра в тундрі склала 20000 кДж. – Харків: ВГ „Основа”. якщо жирів надійшло 300г. • знаходження у клітині.О. 168-171 зб. яку кількість оленини він повинен з’їсти. Збірник задач і вправ із загальної біології. • різновиди. Овчінніков С. їх біологічну роль. 3. Хід роботи. Тема. Зробимо порівняльний аналіз даних нуклеїнових кислот за планом: • структура молекули. Тема. 2003. біологічна роль. • властивості. Методика розв’язування задач. значення ДНК та РНК. 2. • хімічний склад. Пригадаємо відомості. Результати аналізу запишемо у таблицю. зробити порівняльний аналіз нуклеїнових кислот.В. таблиця „Будова нуклеїнових кислот”.Розглянемо будову. Виходячи з вмісту білків у м’ясі. – Тернопіль: Мандрівець. • функції. задач Барна). а вуглеводи в їжі були відсутні. 2006. основні властивості. 1. Хід роботи. 2. ДНК РНК Практична робота № 4. модель молекули ДНК. Ознаки Структура молекули Хімічний склад Різновиди Знаходження у клітині Властивості Функції. Обладнання: збірники задач: Барна І. Порівняльна характеристика нуклеїнових кислот.

Добудуйте другий ланцюг ДНК та відповідну йому і – РНК. що містить бактерії. Фрагмент ДНК має такий склад: ЦЦЦ – АГГ – ТГА – ГЦА – ТТА . Задача 4. Визначте довжину фрагмента білка. Порівняємо побачене з малюнком на таблиці та мікрофотографіями. Лабораторна робота №4 Тема. препарувальний набір. розвивати вміння виділяти особливості будови. предметні і накривні скельця. фіксовані мікропрепарати бактеріальних клітин та клітин ціанобактерій. Мета: розглянути будову клітин прокаріот. . електронно-мікроскопічні фотографії клітин прокаріот. зубочистка. Обладнання: мікроскоп. Зубочисткою зішкребемо з поверхні зубів біля ясен наліт. Задача 2. 3. Задача 5. характерні риси клітин. Задача 1. Визначимо основні складові частини клітин. Виготовимо препарат ціанобактерій і розглянемо його під мікроскопом. виготовимо препарат і розглянемо під мікроскопом клітини бактерій. 6. У молекулі ДНК аденілових нуклеотидів 15% від загальної кількості. 2. Хід роботи. На постійних мікропрепаратах розглянемо клітини бактерій та ціанобактерій. Лабораторна робота №4а. таблиця „Будова бактеріальної клітини”. Зробимо висновок про особливості будови клітин прокаріот. Вивчення будови клітин прокаріот. нанесемо його на предметне скло. Розв’яжемо слідуючі задачі. 4. 5. якщо його молекулярна маса становить 35500. Мета: розглянути будову клітин еукаріот. зробимо позначення. Визначте процентний вміст інших нуклеотидів. Тема. Підготуємо мікроскоп до роботи. Замалюємо схеми будови клітини бактерій та ціанобактерій. Молекулярна маса білка 224000. характерні риси клітин. Визначте число нуклеотидів кожного виду. 1. розвивати вміння виділяти особливості будови. пробірки з ціанобактеріями. скільки амінокислотних ланок він містить? Задача 3. У молекулі ДНК з молекулярною масою 69000 аденілових нуклеотидів за масою 8625. Вивчення будови еукаріотичної клітини.9 3.

2. 1. Виготовимо препарат поперечного зрізу листка. Розглянемо під мікроскопом мікропрепарат мукора. Порівняльна характеристика клітин прокаріот та еукаріот. 1. Порівняємо розглянуті мікропрепарати. Розглянемо його під мікроскопом. Ознаки Прокаріоти Еукаріоти Рослини Тварини Клітинна мембрана Ядро Спадковий матеріал Цитоплазма Ендоплазматична сітка . Визначимо основні складові частини клітин тварин. тепла вода. Підготуємо мікроскоп до роботи. мукора. Хід роботи. предметні і накривні скельця. сухі дріжджі. 7. Обладнання: мікроскоп. Практична робота №5 Тема. Виготовимо препарат дріжджів. зробимо позначення. 4. Зробимо висновок про особливості будови клітин прокаріот та еукаріот. Порівняємо побачене з даними таблиці та мікрофотографіями. 5. мікропрепарати бактеріальних. 6. таблиці „Будова рослинної та тваринної клітини ”. листки кімнатних рослин (бальзаміна. розглянемо його під мікроскопом. Розглянемо запропоновані мікропрепарати бактеріальних. тварин та грибів. Зробимо порівняльний аналіз будови клітин прокаріот та еукаріот. 8. 4. Замалюємо схеми клітин рослин. Хід роботи. сполучної тканин. Виготовимо препарат шкірки цибулі. 2. розглянемо його під мікроскопом. Результати запишемо у таблицю. Підготуємо мікроскоп до роботи. попередньо намочивши їх у теплій воді на декілька хвилин. тваринних клітин. традесканції). Розглянемо під мікроскопом готові мікропрепарати тваринних клітин м’язової. З’ясуємо особливості будови грибних клітин. Зробимо висновок про особливості будови еукаріотичних клітин. епітеліальної. електронно-мікроскопічні фотографії клітин рослин. луски цибулі. Визначимо основні складові частини рослинних клітин. 3. Порівняємо побачене з малюнками на таблицях та мікрофотографіями. 3. Мета: на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз клітин прокаріот та еукаріот. рослинних. препарувальний набір. тварин. 5.10 Обладнання: мікроскоп. фіксовані мікропрепарати тваринних клітин. рослинних та тваринних клітин.

Хід роботи. Розглянемо під мікроскопом виготовлений препарат.О. р-н йоду. підфарбуємо його слабким розчином йоду. Тема. Знайдемо ядра і клітинах різних ділянок кореня. Розглянемо під мікроскопом готові мікропрепарати рослинних і тваринних клітин (наприклад. мікрофотографії ядра клітин. розміщення у клітині. – Харків: ВГ „Основа”. Замалюємо схему ультрамікроскопічної будови ядра. 2. Тема. – Тернопіль: Мандрівець. 5. Хід роботи. таблиці „Будова рослинної і тваринної клітини”. реплікації. Збірник задач і вправ із загальної біології. 2006. . Виготовимо препарат поздовжнього зрізу корінця квасолі. знайдемо основні складові частини ядра. Методика розв’язування задач. Мета: розглянути будову ядра на прикладі рослинних і тваринних клітин. 6. Практична робота №6. Розглянемо мікрофотографії ядра клітини. значення ядра в клітині. Підготуємо мікроскоп до роботи. нервових клітин). Обладнання: мікроскоп. Навчальний посібник. 7. 1. мікропрепарати рослинних і тваринних клітин. Зробимо висновок про особливості будови ядер різних клітин. препарувальний набір. 3. збірники задач: Барна І. Біологія. пророщені насінини квасолі. Звернемо увагу на їх розміри. 4. Мета: узагальнити знання про процеси транскрипції. Мікроскопічна і ультрамікроскопічна будова ядра. таблиця „ Будова нуклеїнових кислот”. Порівняємо побачене під мікроскопом з даними таблиці. реплікації.11 Рибосоми Клітинний центр Мітохондрії Комплекс Гольджі Лізосоми Вакуолі Пластиди Органели руху Лабораторна робота №5. Обладнання: підручник. зробимо позначення. клітин м’язів. форму. Розв’язування елементарних вправ з транскрипції. навчитися розв’язувати відповідні вправи.В. 2003. стебла . Овчінніков С. клітин поперечного розрізу листка.

Задача 1. Фрагмент і – РНК має таку послідовність нуклеотидів: ААГ – УАА – ЦЦЦ – УГГ – УУГ . 1. збірників задач. Лабораторна робота №6. Покладемо гілку елодеї у склянку з водою і на водяній бані нагріємо до температури 380С. повторимо це кілька разів. Запишіть послідовність нуклеотидів ланцюга. Задача 2. Підготуємо мікроскоп до роботи. комплементарного даному. Спостерігаємо за рухом цитоплазми. препарувальний набір. 7. Обладнання: мікроскоп. Зробимо висновок про властивості цитоплазми. вивчити явища плазмолізу та деплазмолізу на прикладі рослинних клітин. значення руху цитоплазми та явищ плазмолізу та деплазмолізу для життєдіяльності клітини. фільтрувальний папір. Визначте довжину і молекулярну масу фрагмента. Спостерігаємо явище деплазмолізу – збільшення об’єму цитоплазми та повернення її в попередній стан. 3. водяна баня. що ви отримали. . процеси транскрипції та реплікації за допомогою підручника. 3. Один з ланцюгів молекули ДНК має таку послідовність нуклеотидів: ТГГ – АГЦ – ГГГ – ААЦ – ТГА . 5. 2. гілка елодеї. З одного боку накривного скельця капнемо кілька крапель розчину солі. піпетка. Хід роботи. На якій ДНК він був синтезований? Яка з молекул – ДНК чи і – РНК – має більшу молекулярну масу? Задача 3. а з іншого фільтрувальним папером відтягнемо розчин солі. Замалюємо послідовно побачене. Капнемо з одного боку накривного скельця води. Розв’яжемо слідуючі задачі. Спостерігаємо явище плазмолізу – відшарування цитоплазми від оболонки клітини. Мета: спостерігати рух цитоплазми. їх властивості. 2. На якій ДНК його було синтезовано? Визначте процентний вміст нуклеотидів даної ДНК та її довжину. 6. Тема.12 1. Виготовимо препарат з листка нагрітої елодеї. 8%-й р-н кухонної солі. 4. склянка з водою. Рух цитоплазми. а з другого боку фільтрувальним папером відтягнемо воду. предметні та накривні скельця. Розглянемо виготовлений препарат під мікроскопом. Фрагмент і – РНК має таку послідовність нуклеотидів: УУУ – АЦЦ – ГГУ – ААГ. Явища плазмолізу і деплазмолізу у рослинних клітинах. Пригадаємо основні відомості про будову нуклеїнових кислот. Розглянемо приклади розв’язування типових вправ на процеси транскрипції та реплікації.

Яка ДНК була основою для синтезу такого фрагмента і – РНК : ГУУ – АУГ – ЦУГ – АУА ? Яка маса білка. 1. 2. Навчальний посібник. Біологія. таблиці „ Будова нуклеїнових кислот”. Мета: поглибити знання про будову клітини. 3. Збірник задач і вправ із загальної біології. закодованого цією і – РНК? Задача 3. Методика розв’язування задач. Задача 1. їх властивості. Вивчення будови одномембранних і двомембранних органел. що його кодує? Задача 4.О. З якої послідовності амінокислот складається білок. – Тернопіль: Мандрівець. білків. Обладнання: підручник. мікрофотографії клітин. Обладнання: мікроскоп. 2006. Тема. мікропрепарати рослинних і тваринних клітин. Підготуємо мікроскоп до роботи. Порівняємо побачене з даними таблиці та мікрофотографіями. Знайдемо основні одно мембранні і двомембранні органели. . закодований слідуючим фрагментом ДНК: АГТ – АЦЦ – ТГА – ААЦ – ЦАТ? Визначте довжину і масу цієї ДНК.13 Практична робота № 7. амеб. Розглянемо приклади розв’язування типових задач і вправ на процеси трансляції. збірників задач. Розв’яжемо слідуючі задачі. Розв’язування задач і вправ з трансляції Мета: навчитися розв’язувати типові задачі і вправи з трансляції. Розглянемо запропоновані готові мікропрепарати рослинних і тваринних клітин. Яка і – РНК була основою для синтезу такого фрагмента білка: ліз – вал – тре – ала – про – цис ? Що важче. генетичний код. чи і – РНК. процеси трансляції за допомогою підручника. має молекулярну масу 66000? Лабораторна робота №7.В. Задача 2. Хід роботи. якщо білок. розглянути будову одномембранних і двомембранних органел. Овчінніков С. Тема. нею закодований. – Харків: ВГ „Основа”. Скільки нуклеотидів буде містити ДНК. збірники задач: Барна І. одноклітинних водоростей. 2003. таблиці „Будова рослинної і тваринної клітини”. Пригадаємо основні відомості про будову нуклеїнових кислот. „Будова білка”. 2. 1. цей білок. Хід роботи. інфузорій.

хемосинтез . Зробимо порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу за планом: • яким організмам властивий. Зробимо висновок про особливості і значення процесів фотосинтезу і хемосинтезу. • які процеси відбуваються. Результати занесемо у таблицю. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу .14 3. зробимо позначення. 2. амеб. 1. 4. Обладнання: підручник. Зробимо висновок про особливості будови одномембранних і двомембранних органел. Зробимо позначення. Порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу. Пригадаємо основні відомості про процеси фотосинтезу і хемосинтезу. їх значення. Практична робота № 8. їх значення. • які умови необхідні. 5. 3. Хід роботи. Замалюємо схеми будови одномембранних і двомембранних органел. Тема. Замалюємо схеми будови клітин інфузорій. • де відбувається. • кінцевий результат процесу. схеми процесів фотосинтезу і хемосинтезу . Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси фотосинтезу і хемосинтезу. Ознаки для порівняння Яким організмам властивий Де відбувається Які умови необхідні Які процеси відбуваються Кінцевий результат процесу Значення для життєдіяльності організму Значення у природі Фотосинтез Практична робота №9. 4.

• у яких клітинах відбувається. • кінцевий продукт. схеми процесів фотосинтезу і дихання.15 Тема. 2. • значення. • які зміни відбуваються з енергією. 1. • які зміни відбуваються з киснем. Зробимо висновок про особливості і значення процесів дихання і фотосинтезу. Ознаки для порівняння Яким організмам властивий У яких клітинах відбувається Умови процесу Які процеси відбуваються Різновиди процесів Які зміни відбуваються з киснем Які зміни відбуваються з вуглекислим газом Які зміни відбуваються з енергією Кінцевий продукт Сумарне рівняння Значення Дихання Фотосинтез . 4. • умови процесу. Хід роботи. Порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу. Пригадаємо основні відомості про процеси дихання і фотосинтезу. Обладнання: підручник. • які процеси відбуваються. • сумарне рівняння. Зробимо порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу за планом: • яким організмам властивий. енергетичного обміну в клітині. їх значення. • які зміни відбуваються з вуглекислим газом. • різновиди процесів. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу. Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси дихання і фотосинтезу. Результати занесемо у таблицю. 3. їх значення.

Виготовимо препарат клітин слинних залоз мотиля (личинки комара). пиляки кімнатних рослин (традесканції. Накриємо накривним скельцем і. гібіскуса). 2. видалимо з нього пиляк. легенько притискуючи розподілимо клітини в один шар. приберемо з предметного скла залишки покривних тканин пиляка. другим відділимо два перші сегменти головного кінця. Замалюємо схеми клітин на різних стадіях мітозу. знайдемо у зоні поділу клітини. Розглянемо слинну залозу під мікроскопом. Будова хромосом. 4. притримуючи одним пінцетом. Замалюємо схему будови хромосоми. Мейотичний поділ клітин. 2. предметні та накривні скельця. зробимо позначення. . Зробимо позначення. яке значення має різноманітність хромосомних наборів у природі.16 Лабораторна робота № 8. Мета: навчитись розпізнавати фази мітотичного поділу в рослинних клітинах. Розглянемо мікропрепарат корінця цибулі при великому збільшенні мікроскопа. форму і розміри хромосом. 7. При цьому парні слинні залози у вигляді дрібних прозорих білуватих тілець виходять із тіла личинки разом з гемолімфою. З’ясуємо. 8. мікропрепарат корінця цибулі. Помістимо на предметне скло. 6. звертаючи увагу на кількість. препарувальний набір. Визначимо кількість. розрізняти структурні компоненти хромосом. модель будови хромосом. 9. 1. калли. Хід роботи. Розглянемо мікрофотографії хромосомних наборів різних організмів. Зробимо висновок про біологічне значення мітозу. Розглянемо модель будови хромосоми. мотилі. Візьмемо бутон. що знаходяться на різних стадіях мітозу. мікропрепарати хромосом дрозофіли. препарувальний набір. звертаючи увагу на хромосоми. Тема. Тема. Мета: розглянути фази мейотичного поділу під час формування статевих клітин у рослин. видавимо голкою його вміст. Обладнання: мікроскоп. 5. Розглянемо мікропрепарат набору хромосом дрозофіли. За якими ознаками їх можна відрізнити? 3. 1. предметні і накривні скельця. Для цього личинку помістимо на предметне скло і. мікрофотографії хромосом. особливості хромосомних наборів різних видів. Обладнання: мікроскоп. Знайдемо основні її частини. лупа. Препарат бажано забарвити підігрітим ацетокарміном. Підготуємо мікроскоп до роботи. Під лупою розріжемо пиляк надвоє. Хід роботи. Мітотичний поділ клітин. навчитися розпізнавати фази мейотичного поділу. форму і розміри хромосом у різних видів. Лабораторна робота №9.

щоб знайти всі фази. схеми процесів мітозу і мейозу. Хід роботи. Для того. Тема. • особливості процесу. Тема. бажано виготовити кілька препаратів. їх біологічну роль. 4. • фази процесу. зробимо позначення. що відбуваються Мітоз мейоз Інтерфаза Профаза Метафаза Анафаза Телофаза Результат Практична робота №11. їх значення. . • біологічне значення. Порівняльний аналіз мітозу і мейозу. Зробимо висновок про особливості процесів мітозу та мейозу. Обладнання: підручник. 4. Результати занесемо у таблицю. Мета: розглянути симптоми найпоширеніших вірусних і бактеріальних хвороб. Зробимо висновок про біологічне значення мейозу. Обладнання: підручник. При великому збільшенні мікроскопа розглянемо клітини на різних стадіях мейозу. Фази Процеси. 1. Хід роботи.17 3. їх значення. Практична робота №10. • результат. 3. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів мітозу і мейозу. 5. Зробимо порівняльний аналіз процесів мітозу і мейозу за планом: • в яких клітинах відбувається. Симптоми вірусних і бактеріальних хвороб. взявши бутони різного віку і розміру. Замалюємо схеми будови клітин на різних стадіях мейозу. Пригадаємо основні відомості про процеси дихання і фотосинтезу. Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси мітозу і мейозу. 2.

найпростіших. тканин рослинних і тваринних тканин. грипу. Розглянемо готові мікропрепарати тканин багатоклітинних рослин і тварин. Мета: поглибити знання про будову тканин рослинного організму. Замалюємо побачене. Будова тканин рослинного організму. Тема. Результати занесемо у таблицю. вчитися розпізнавати тканини за особливостями будови. 3. З’ясуємо особливості його будови. віспи. 1. Хід роботи. мікропрепарати вольвокса. Тема. кору. поліомієліту. Порівняємо побачене з будовою вольвокса. Розглянемо готові мікропрепарати найпростіших. скарлатини. Зробимо висновок про значення інфекційних хвороб для людини та у природі. СНІДу. 6. 2. 5. Хвороба Збудник Шляхи передачі Симптоми Лабораторна робота № 10. краснухи. „Тканини тварин”. 2. таблиці „Найпростіші”. Підготуємо мікроскоп до роботи. Обладнання: мікроскоп. наприклад. Зробимо висновок про особливості будови колоніальних організмів у порівнянні з клітинами одноклітинних і багатоклітинних організмів. Порівняємо будову їх клітин з будовою вольвокса. Розглянемо готовий мікропрепарат вольвокса.18 1. порівняти його з одноклітинними та багатоклітинними організмами. Виготовимо препарат одноклітинної зеленої водорості. розглянемо його під мікроскопом. зробимо позначення. „Одноклітинні зелені водорості”. дифтерії. Риси подібності вольвокса з одноклітинними та багатоклітинними організмами. предметні та накривні скельця. 4. сифілісу та інших. Пригадаємо основні відомості про будову і життєдіяльність вірусів і бактерій. встановити взаємозв’язок між будовою тканин та їх функціями. „Тканини рослин”. Використовуючи підручники біології людини 8 класу та основ медичних знань. Мета: розглянути особливості будови колоніальних організмів на прикладі вольвокса. гепатиту В. 4. Порівняємо їх будову з будовою вольвокса. 3. препарувальний набір. . одноклітинні зелені водорості. Лабораторна робота № 11. ознайомимося з симптомами найпоширеніших вірусних і бактеріальних хвороб.

звернемо увагу на особливості будови клітин кожної зони. Розглянемо мікропрепарат нервової тканини. мікропрепарати поздовжнього розрізу кореня цибулі. звернемо увагу на особливості будови клітин. Назва тканини Розміщення Будова клітин Функції Лабораторна робота № 12. Підготуємо мікроскоп до роботи. 5. вчитися розпізнавати тканини за особливостями будови. Знайдемо зони кореня. Розглянемо під мікроскопом мікропрепарат поздовжнього розрізу кореня. Обладнання: мікроскоп. Зробимо висновок про взаємозв’язок будови і функцій тканин рослинного організму. 2. Розглянемо мікропрепарати різних типів сполучної тканини. Підготуємо мікроскоп до роботи. Вивчення будови тканин тваринного організму. 3. 1. звернемо увагу на особливості будови клітин різних тканин.19 Обладнання: мікроскоп. звернемо увагу на будову клітин. стебла липи. мікропрепарати різних типів тканин тваринного організму. Зробимо висновок про взаємозв’язок будови і функцій тканин тваринного організму. їх розміщення. їх розміщення. звернемо увагу на особливості будови клітин. з’ясуємо їх функції. 7. з’ясуємо їх функції. точки росту стебла. з’ясуємо їх функції. з’ясуємо їх функції. Хід роботи. Розглянемо мікропрепарати різних типів м’язової тканини. епідерміса листка. 1. 7. звернемо увагу на особливості будови клітин різних тканин. Хід роботи. 8. Тема. з’ясуємо їх функції. З’ясуємо функції твірної тканини. 4. їх розміщення. їх розміщення. таблиця „Тканини рослин”. Розглянемо мікропрепарат епідерміса листка. Назва тканини Розміщення Будова клітин Функції . 5. 6. звернемо увагу на особливості будови клітин. з’ясуємо їх функції. 4. таблиця „Тканини тварин”. Знайдемо молоді клітини. встановити взаємозв’язок між будовою тканин та їх функціями. з’ясуємо їх функції. Результати запишемо у таблицю. Розглянемо мікропрепарат епітеліальної тканини. 2. Розглянемо мікропрепарат точки росту стебла. звернемо увагу на особливості будови клітин. Розглянемо мікропрепарат поперечного розрізу листка. Результати запишемо у таблицю. поперечного розрізу листка камелії. Розглянемо мікропрепарат поперечного розрізу стебла. Мета: поглибити знання про будову тканин тваринного організму. з’ясуємо їх функції. 6. 3.

2006 Галашин О. Кучеренко. Балан. П. – Харків: ВГ „Основа”. Бригідир Г.М.20 1. 2000 Загальна біологія: підручник для 10 класу/ М.Є. 10-11 клас.Г. Войтіцький. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан. – К: Ґенеза.Я.В. Біологія. Використана література Барна І.О. Вервес. Збірник задач і вправ із загальної біології. 2003 Общая биология. Рувинского А. 5.Г. Навчальний посібник. Ю.О. 2.. В. Інструктивні картки. Методика розв’язування задач.З. Лабораторні і практичні роботи з біології. Учебник для 10-11 классов школ с углубленным изучением биологии// под ред. 1993 . 3. – М: Просвещение. – Тернопіль: Мандрівець. 4.2001 Овчінніков С.

.…16 45.Практична робота №5………………………………………………..….12 38.17 47.Практична робота №2……………………………………………….Лабораторна робота №5…………………………………………….Лабораторна робота №6…………………………………………….Лабораторна робота №10………………………………………….Лабораторна робота №2……………………………….17 46.4 28.11 37.7 32...Практична робота №6………………………………………………...10 35.13 41.Лабораторна робота №7…………………………………………….Лабораторна робота №8………………………………………………15 42.18 48..Практична робота №3……………………………………………….Лабораторна робота №1……………………………………………....13 40...12 39..21 Зміст 25....…16 44.Практична робота №9……………………………………………….Практична робота №11……………………………………………...6 30.…..9 34.7 31.....Практична робота №7……………………………………………….5 29.Практична робота №10……………………………………………..…4 26.Практична робота №8………………………………………………..Лабораторна робота №11………………………………………..Лабораторна робота №12…………………………………………..…….……………....10 36..Лабораторна робота №9………………………………………………15 43...Лабораторна робота №4…………………………………………….....Практична робота №4………………………………………………..Практична робота № 1…………………………………………………4 27.8 33.Використана література………………………………………………19 .Лабораторна робота №3……………………………………………….

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful