You are on page 1of 21

Міністерство освіти і науки України

Відділ освіти Лохвицької райдержадміністрації
Районний методичний кабінет

Лабораторні та практичні роботи
з загальної біології
для 10 класу
природничого профілю

Стефанова Світлана
Володимирівна
учитель біології
Вирішальненської
ЗОШ І-ІІІ ступенів
перша категорія

2
м. Лохвиця 2009
Укладач: Стефанова Світлана Володимирівна, учитель біології
Вирішальненської ЗОШ І-ІІІ ступенів Лохвицького району Полтавської
області

Лабораторні і практичні роботи із загальної біології для 10 класу
природничого профілю
Матеріали для вчителів біології та учнів профільних класів до вивчення
курсу „Загальна біологія 10-11 клас”
Посібник складено у відповідності до навчальної програми з біології Київ:
„Педагогічна преса”, 2004

абітурієнтів. Якнайкраще вирішенню цього завдання допомагають лабораторні та практичні роботи.Є. практично застосовувати набуті знання. Кучеренко і відповідає розділам програми з біології для профільних класів. підготовки до біологічних олімпіад.3 Передмова Для успішного засвоєння учнями біологічних знань та кращого розуміння ними їх практичного значення необхідно. Посібник може бути корисний для вчителів біології. занять гуртка. на яких діти можуть за допомогою дослідів на основі набутих знань вивчати і перевіряти теоретичний матеріал. Даний посібник ґрунтується на теоретичному матеріалі підручника „Загальна біологія 10 клас”/ М. Матеріали можуть бути використані для підготовки і проведення уроків. гімназій. . учнів середніх загальноосвітніх шкіл. а і вміли використовувати свої знання на практиці. щоб учні не лише засвоювали фактичні дані. ліцеїв. підготовки абітурієнтів до вступу у ВУЗи. У посібнику вміщені інструктивні картки до лабораторних і практичних робіт для 10 класу природничого профілю.

Лабораторна робота №1…………………………………………….13 17....4 4.6 6... Лабораторна робота №3………………………………………………...…. Лабораторна робота №4……………………………………………. Практична робота №4……………………………………………….12 14. Практична робота №5………………………………………………..7 7.Практична робота №10…………………………………………….….....9 10.…4 2..Лабораторна робота №12…………………………………………..…16 21.. Практична робота №2………………………………………………..Лабораторна робота №7……………………………………………..12 15. Лабораторна робота №2……………………………….Практична робота №6………………………………………………..Практична робота №8……………………………………………….. Практична робота № 1…………………………………………………4 3....Лабораторна робота №10…………………………………………....Лабораторна робота №9………………………………………………15 19...Лабораторна робота №11……………………………………….…….Використана література………………………………………………19 ..…16 20.Лабораторна робота №5……………………………………………...Лабораторна робота №6…………………………………………….Практична робота №9……………………………………………….17 23.18 24.Практична робота №11……………………………………………..13 16.10 12..10 11.4 Зміст 1..11 13.. Практична робота №3………………………………………………..Практична робота №7………………………………………………..8 9.5 5.17 22.7 8.……………..Лабораторна робота №8………………………………………………15 18..

що наш організм містить в середньому 72 % води від маси тіла. 1. колба з газовивідною трубкою. Яке значення має це явище для живих організмів? 2. 3. олія. Властивості води. . Визначення вмісту води у власному організмі.5 Лабораторна робота № 1 Тема. Зробимо висновок про властивості води та їх значення у живій природі. Тема. Нагріємо колбу у долонях протягом декількох хвилин. олію. змоченою у холодній воді протягом декількох хвилин. Хід роботи. Спостерігаємо стиснення води від охолодження. смаку. Струснемо вміст пробірок. спирт. Накриємо дно колби хустинкою. Для цього наллємо у три пробірки води і додамо туди послідовно сіль. Хід роботи. штатив. Розрахуємо вміст води у власному організмі. що стоїть на рівній поверхні води майже до краю. сполученої з колбою. Зануримо край трубки. спирт. Обладнання: ваги медичні. поки вода не сягне краю посудини і не утвориться надлишок води над краєм. Підготуємо ваги для роботи. 2. хімічний стакан. у склянку з водою. Яке це має значення у природі? 6. Спостерігаємо силу поверхневого натягу води. кухонна сіль. Що спостерігаємо? 4. температуру плавлення і кипіння. Спостерігаємо розширення води від нагрівання. 1. Мета: навчитися визначати вміст води в організмі залежно від маси тіла. Що спостерігаємо? 5. спиртівка пробірки. відсутність кольору. Що спостерігаємо? 3. Практична робота № 1. 4. перевернутою догори дном. у склянку з водою. Зробимо висновок про значення води в організмі людини. Визначимо вагу власного організму за допомогою вагів. Розглянемо розчинність різних речовин у воді. скляна паличка. розширення при замерзанні. Зануримо край трубки. Розглянемо інші властивості води: прозорість. хустинка. запаху. сполученої з колбою. Мета: за допомогою дослідів розглянути основні властивості води та біологічне значення води відповідно до властивостей. Лабораторна робота №2. Обладнання: вода. а потім обережно будемо доливати воду по скляній паличці. Для цього наллємо у склянку. вважаючи. перевернутою догори дном.

піпетки. Помістимо протерту м’якоть яблука у пробірку і додамо туди 2-3 мл свіжоприготованого розчину сульфату купруму. Визначення деяких органічних молекул та дослідження їх властивостей. Тема. ефір діетиловий. на зволожене борошно. 3%-й розчин пероксиду водню. Для цього роздавимо по кілька насінин між аркушами паперу. Спостерігаємо появу червоного забарвлення гемоксиду купруму. насіння соняшника чи гарбуза. Визначимо наявність білка у курячому яйці. нагрівач для пробірок. Хід роботи. 1.6 Тема. борошні. Мета: дослідити властивості ферменту каталази. у другу – 2-3 мл спирту. Зробимо висновок про розчинність олії у воді та органічних розчинниках. Мета: навчитися визначати за допомогою дослідів молекули органічних речовин. вода. Спостерігаємо появу фіолетового забарвлення. Струснемо вміст пробірок. Перевіримо розчинність жирів у воді та деяких органічних розчинниках. Поспостерігаємо денатурацію білка. у третю – 2-3 мл ефіру. 6. штатив. штатив. Помістимо трохи білка курячого яйця у пробірку і додамо туди кілька крапель розчину нітратної кислоти. 5. Вивчення властивостей ферментів. та додамо послідовно у першу пробірку 2-3 мл води. спирт. Обладнання: пробірки. Спостерігаємо появу жовтого забарвлення. р-н сульфату купруму. спиртівка. . Хід роботи. Визначимо наявність жирів у плодах соняшника. Визначимо наявність крохмалю в бульбах картоплі. хліба. Лабораторна робота № 3. 2. Для цього нанесемо по кілька крапель розчину йоду на зріз бульби. з’ясувати роль ферментів у організмі. 7. скляні палички. Доведемо вміст пробірки до кипіння. додамо 1-2 мл води і доведемо до кипіння. борошно. скіпка. дослідити деякі їх властивості. У пробірку помістимо трохи білка курячого яйця. Визначимо наявність глюкози у яблуці. білок курячого яйця. яблуко. р-н йоду. 3. аркуш паперу. шматочки сирих та варених бульб картоплі. У три пробірки помістимо по кілька крапель олії. Спостерігаємо появу масних плям. гарбуза. р-н нітратної кислоти. 4. вода. Зробимо висновок про властивості органічних молекул та їх наявність в живих організмах. 1. бульби картоплі. сірники. Обладнання: пробірки. Пронумеруємо послідовно чотири пробірки. крохмаль.

якщо харчування вважати збалансованим. Оцінка добового раціону людини. – Харків: ВГ „Основа”. склала 380г. яку кількість жирів лікар повинен отримати з їжею. що надійшли в його організм. збалансоване харчування (ст. На змаганнях з легкої атлетики юнак за добу витратив 17556 кДж енергії.7 2. 1. енергозатрати організму. Задача 3. Харчування вважати збалансованим. Збірник задач і вправ із загальної біології. Добова витрата енергії гірника очисного забою склала 23408 кДж. Виходячи з середньодобової норми харчування. якщо маса вуглеводів. У першу і другу пробірки помістимо шматочки сирої картоплі. Добова витрата енергії лікаря швидкої допомоги склала 14630 кДж. визначте. Обладнання: збірник задач Овчінніков С. Пригадаємо матеріал. 2. яку кількість білків (г) він повинен отримати з їжею. Задача 1. балансу речовин та норм харчування. 5. про обмін речовин. щоб компенсувати енергозатрати. Тема. 3. у третю і четверту – шматочки вареної картоплі. 3. . вивчений на уроках біології людини. Нагріємо пробірки до температури 380С. Хід роботи. 4. Зробимо висновок про властивості ферментів. розв’язувати задачі з оцінки добового раціону людини. У першу і третю пробірки додамо 2-3 мл води.О. Розглянемо приклади розв’язування задач з використанням понять енергозатрати. 10 збірника задач). Розв’яжемо слідуючі задачі. Виходячи із середньодобової норми харчування. № п/п 1 2 3 4 Вміст пробірки Реакція Практична робота № 2. Визначте. Спостерігаємо за вмістом пробірок. визначте. а у другу і четверту – по 2-3 мл розчину пероксиду водню. яку кількість вуглеводів він повинен отримати з їжею. Що спостерігаємо? Який газ виділяється? Як це довести? Результати спостережень запишемо у таблицю. а білків у їжі не було. їх активність залежно від температури та значення ферментів у життєдіяльності організмів. Задача 4. Задача 2. 2003. Мета: навчитися оцінювати добовий раціон людини.

Пригадаємо відомості. Мета: узагальнити і систематизувати знання про будову і основні властивості ДНК і РНК. Овчінніков С.8 Добова витрата енергії оленяра в тундрі склала 20000 кДж. Зробимо висновок про особливості будови і функцій нуклеїнових кислот. Обладнання: підручник. таблиця „Будова нуклеїнових кислот”. . Збірник задач і вправ із загальної біології. 2. Мета: навчитися розв’язувати елементарні задачі і вправи з молекулярної біології. • хімічний склад. 1. яку кількість оленини він повинен з’їсти. 3. їх біологічну роль. модель молекули ДНК. – Харків: ВГ „Основа”. 2006. Розв’язування задач з молекулярної біології. Тема. Результати аналізу запишемо у таблицю. 168-171 зб. Обладнання: збірники задач: Барна І. Зробимо порівняльний аналіз даних нуклеїнових кислот за планом: • структура молекули. основні властивості. Розглянемо приклади розв’язування типових елементарних задач і вправ.В. Виходячи з вмісту білків у м’ясі. Біологія. Навчальний посібник. визначте. • різновиди. • властивості. Порівняльна характеристика нуклеїнових кислот. задач Барна). Методика розв’язування задач. Хід роботи. біологічна роль. ДНК РНК Практична робота № 4.Розглянемо будову. а вуглеводи в їжі були відсутні. зробити порівняльний аналіз нуклеїнових кислот. біологічна роль. 2. 4. 2003. • знаходження у клітині. необхідні для розв’язування елементарних задач і вправ з молекулярної біології (ст. Хід роботи.О. 1. – Тернопіль: Мандрівець. Ознаки Структура молекули Хімічний склад Різновиди Знаходження у клітині Властивості Функції. Тема. значення ДНК та РНК. • функції. якщо жирів надійшло 300г. Практична робота №3.

Виготовимо препарат ціанобактерій і розглянемо його під мікроскопом. Замалюємо схеми будови клітини бактерій та ціанобактерій. таблиця „Будова бактеріальної клітини”. 1. У молекулі ДНК з молекулярною масою 69000 аденілових нуклеотидів за масою 8625. Мета: розглянути будову клітин прокаріот. характерні риси клітин. електронно-мікроскопічні фотографії клітин прокаріот. розвивати вміння виділяти особливості будови. характерні риси клітин.9 3. Підготуємо мікроскоп до роботи. На постійних мікропрепаратах розглянемо клітини бактерій та ціанобактерій. Обладнання: мікроскоп. Вивчення будови еукаріотичної клітини. 3. скільки амінокислотних ланок він містить? Задача 3. У молекулі ДНК аденілових нуклеотидів 15% від загальної кількості. 6. предметні і накривні скельця. Лабораторна робота №4а. Задача 4. якщо його молекулярна маса становить 35500. Тема. Добудуйте другий ланцюг ДНК та відповідну йому і – РНК. Задача 5. Молекулярна маса білка 224000. Фрагмент ДНК має такий склад: ЦЦЦ – АГГ – ТГА – ГЦА – ТТА . . Визначте довжину фрагмента білка. препарувальний набір. розвивати вміння виділяти особливості будови. виготовимо препарат і розглянемо під мікроскопом клітини бактерій. Хід роботи. Задача 2. фіксовані мікропрепарати бактеріальних клітин та клітин ціанобактерій. Зробимо висновок про особливості будови клітин прокаріот. Розв’яжемо слідуючі задачі. Задача 1. зубочистка. 2. Визначимо основні складові частини клітин. Зубочисткою зішкребемо з поверхні зубів біля ясен наліт. Мета: розглянути будову клітин еукаріот. нанесемо його на предметне скло. пробірки з ціанобактеріями. Порівняємо побачене з малюнком на таблиці та мікрофотографіями. Вивчення будови клітин прокаріот. Визначте число нуклеотидів кожного виду. зробимо позначення. 4. Лабораторна робота №4 Тема. що містить бактерії. Визначте процентний вміст інших нуклеотидів. 5.

розглянемо його під мікроскопом. електронно-мікроскопічні фотографії клітин рослин. Розглянемо запропоновані мікропрепарати бактеріальних. фіксовані мікропрепарати тваринних клітин. 3. листки кімнатних рослин (бальзаміна. Визначимо основні складові частини клітин тварин. Підготуємо мікроскоп до роботи. Хід роботи. епітеліальної. Зробимо висновок про особливості будови клітин прокаріот та еукаріот. Порівняємо побачене з даними таблиці та мікрофотографіями. тваринних клітин. Порівняємо розглянуті мікропрепарати. Замалюємо схеми клітин рослин. 5. мікропрепарати бактеріальних. зробимо позначення. Зробимо порівняльний аналіз будови клітин прокаріот та еукаріот. препарувальний набір. тварин. Розглянемо його під мікроскопом. 6. 2. мукора. Виготовимо препарат дріжджів. тварин та грибів. луски цибулі. предметні і накривні скельця. Результати запишемо у таблицю. Виготовимо препарат шкірки цибулі. Визначимо основні складові частини рослинних клітин. Порівняльна характеристика клітин прокаріот та еукаріот. розглянемо його під мікроскопом. Хід роботи. 8. традесканції). таблиці „Будова рослинної та тваринної клітини ”. 1. 4. 7. сухі дріжджі. 5.10 Обладнання: мікроскоп. 3. тепла вода. рослинних та тваринних клітин. рослинних. 2. Обладнання: мікроскоп. Мета: на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз клітин прокаріот та еукаріот. Підготуємо мікроскоп до роботи. З’ясуємо особливості будови грибних клітин. 1. попередньо намочивши їх у теплій воді на декілька хвилин. сполучної тканин. Ознаки Прокаріоти Еукаріоти Рослини Тварини Клітинна мембрана Ядро Спадковий матеріал Цитоплазма Ендоплазматична сітка . Зробимо висновок про особливості будови еукаріотичних клітин. Порівняємо побачене з малюнками на таблицях та мікрофотографіями. Виготовимо препарат поперечного зрізу листка. Практична робота №5 Тема. 4. Розглянемо під мікроскопом мікропрепарат мукора. Розглянемо під мікроскопом готові мікропрепарати тваринних клітин м’язової.

Овчінніков С. – Тернопіль: Мандрівець. збірники задач: Барна І. Навчальний посібник. Обладнання: підручник. нервових клітин). 4. 2. Хід роботи. реплікації. таблиці „Будова рослинної і тваринної клітини”. препарувальний набір. значення ядра в клітині. форму. Звернемо увагу на їх розміри. Біологія. Розглянемо мікрофотографії ядра клітини. – Харків: ВГ „Основа”. Тема. розміщення у клітині. Мікроскопічна і ультрамікроскопічна будова ядра. мікрофотографії ядра клітин. Зробимо висновок про особливості будови ядер різних клітин. 7. підфарбуємо його слабким розчином йоду. мікропрепарати рослинних і тваринних клітин. Порівняємо побачене під мікроскопом з даними таблиці. знайдемо основні складові частини ядра. 5. клітин поперечного розрізу листка. навчитися розв’язувати відповідні вправи. Практична робота №6. 6. Хід роботи. . Виготовимо препарат поздовжнього зрізу корінця квасолі. Розв’язування елементарних вправ з транскрипції. Збірник задач і вправ із загальної біології. Обладнання: мікроскоп. 3. Мета: розглянути будову ядра на прикладі рослинних і тваринних клітин. Розглянемо під мікроскопом готові мікропрепарати рослинних і тваринних клітин (наприклад.О. пророщені насінини квасолі. Тема. стебла . 2003. Замалюємо схему ультрамікроскопічної будови ядра. Розглянемо під мікроскопом виготовлений препарат. 2006. Методика розв’язування задач. реплікації.11 Рибосоми Клітинний центр Мітохондрії Комплекс Гольджі Лізосоми Вакуолі Пластиди Органели руху Лабораторна робота №5. р-н йоду. 1. зробимо позначення.В. Мета: узагальнити знання про процеси транскрипції. таблиця „ Будова нуклеїнових кислот”. Знайдемо ядра і клітинах різних ділянок кореня. клітин м’язів. Підготуємо мікроскоп до роботи.

предметні та накривні скельця. 7. 4. Розв’яжемо слідуючі задачі. 1. Замалюємо послідовно побачене. Пригадаємо основні відомості про будову нуклеїнових кислот. їх властивості. Запишіть послідовність нуклеотидів ланцюга. Виготовимо препарат з листка нагрітої елодеї. Підготуємо мікроскоп до роботи. На якій ДНК його було синтезовано? Визначте процентний вміст нуклеотидів даної ДНК та її довжину.12 1. склянка з водою. 8%-й р-н кухонної солі. Задача 1. процеси транскрипції та реплікації за допомогою підручника. Покладемо гілку елодеї у склянку з водою і на водяній бані нагріємо до температури 380С. Лабораторна робота №6. повторимо це кілька разів. Розглянемо приклади розв’язування типових вправ на процеси транскрипції та реплікації. Зробимо висновок про властивості цитоплазми. що ви отримали. піпетка. Обладнання: мікроскоп. Хід роботи. Мета: спостерігати рух цитоплазми. 5. Визначте довжину і молекулярну масу фрагмента. вивчити явища плазмолізу та деплазмолізу на прикладі рослинних клітин. 6. Явища плазмолізу і деплазмолізу у рослинних клітинах. а з другого боку фільтрувальним папером відтягнемо воду. 3. 2. значення руху цитоплазми та явищ плазмолізу та деплазмолізу для життєдіяльності клітини. Рух цитоплазми. З одного боку накривного скельця капнемо кілька крапель розчину солі. 2. 3. Спостерігаємо явище плазмолізу – відшарування цитоплазми від оболонки клітини. Розглянемо виготовлений препарат під мікроскопом. Фрагмент і – РНК має таку послідовність нуклеотидів: УУУ – АЦЦ – ГГУ – ААГ. На якій ДНК він був синтезований? Яка з молекул – ДНК чи і – РНК – має більшу молекулярну масу? Задача 3. Тема. Один з ланцюгів молекули ДНК має таку послідовність нуклеотидів: ТГГ – АГЦ – ГГГ – ААЦ – ТГА . водяна баня. Спостерігаємо за рухом цитоплазми. Задача 2. препарувальний набір. . збірників задач. а з іншого фільтрувальним папером відтягнемо розчин солі. фільтрувальний папір. Фрагмент і – РНК має таку послідовність нуклеотидів: ААГ – УАА – ЦЦЦ – УГГ – УУГ . гілка елодеї. Капнемо з одного боку накривного скельця води. комплементарного даному. Спостерігаємо явище деплазмолізу – збільшення об’єму цитоплазми та повернення її в попередній стан.

розглянути будову одномембранних і двомембранних органел. Пригадаємо основні відомості про будову нуклеїнових кислот. Порівняємо побачене з даними таблиці та мікрофотографіями. Яка ДНК була основою для синтезу такого фрагмента і – РНК : ГУУ – АУГ – ЦУГ – АУА ? Яка маса білка. Задача 2. Мета: поглибити знання про будову клітини. що його кодує? Задача 4. має молекулярну масу 66000? Лабораторна робота №7. Розглянемо запропоновані готові мікропрепарати рослинних і тваринних клітин. Тема. закодований слідуючим фрагментом ДНК: АГТ – АЦЦ – ТГА – ААЦ – ЦАТ? Визначте довжину і масу цієї ДНК. 2. З якої послідовності амінокислот складається білок. Розв’яжемо слідуючі задачі. Овчінніков С. мікрофотографії клітин. Навчальний посібник. 1. одноклітинних водоростей. Тема. Вивчення будови одномембранних і двомембранних органел. „Будова білка”. цей білок.В. мікропрепарати рослинних і тваринних клітин.О. амеб. таблиці „Будова рослинної і тваринної клітини”. закодованого цією і – РНК? Задача 3. . Методика розв’язування задач. їх властивості. 3. Обладнання: мікроскоп. 1.13 Практична робота № 7. 2006. 2003. – Харків: ВГ „Основа”. Підготуємо мікроскоп до роботи. білків. Обладнання: підручник. чи і – РНК. Задача 1. якщо білок. Яка і – РНК була основою для синтезу такого фрагмента білка: ліз – вал – тре – ала – про – цис ? Що важче. Розв’язування задач і вправ з трансляції Мета: навчитися розв’язувати типові задачі і вправи з трансляції. Хід роботи. генетичний код. Скільки нуклеотидів буде містити ДНК. Збірник задач і вправ із загальної біології. Хід роботи. – Тернопіль: Мандрівець. збірників задач. 2. таблиці „ Будова нуклеїнових кислот”. Біологія. нею закодований. процеси трансляції за допомогою підручника. Знайдемо основні одно мембранні і двомембранні органели. інфузорій. Розглянемо приклади розв’язування типових задач і вправ на процеси трансляції. збірники задач: Барна І.

Результати занесемо у таблицю. • які процеси відбуваються. Зробимо порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу за планом: • яким організмам властивий. Зробимо позначення. 5. 4. зробимо позначення. амеб. Тема. Ознаки для порівняння Яким організмам властивий Де відбувається Які умови необхідні Які процеси відбуваються Кінцевий результат процесу Значення для життєдіяльності організму Значення у природі Фотосинтез Практична робота №9. 2. • кінцевий результат процесу. Зробимо висновок про особливості і значення процесів фотосинтезу і хемосинтезу. їх значення. • які умови необхідні. 4. Пригадаємо основні відомості про процеси фотосинтезу і хемосинтезу. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу . хемосинтез . їх значення. Зробимо висновок про особливості будови одномембранних і двомембранних органел. Порівняльний аналіз процесів фотосинтезу і хемосинтезу. 3. Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси фотосинтезу і хемосинтезу. Обладнання: підручник. Замалюємо схеми будови одномембранних і двомембранних органел. схеми процесів фотосинтезу і хемосинтезу . Замалюємо схеми будови клітин інфузорій. Хід роботи. Практична робота № 8.14 3. 1. • де відбувається.

Результати занесемо у таблицю. схеми процесів фотосинтезу і дихання. 2. Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси дихання і фотосинтезу. Ознаки для порівняння Яким організмам властивий У яких клітинах відбувається Умови процесу Які процеси відбуваються Різновиди процесів Які зміни відбуваються з киснем Які зміни відбуваються з вуглекислим газом Які зміни відбуваються з енергією Кінцевий продукт Сумарне рівняння Значення Дихання Фотосинтез . • різновиди процесів. їх значення. Зробимо висновок про особливості і значення процесів дихання і фотосинтезу. енергетичного обміну в клітині. • значення. • сумарне рівняння. • які процеси відбуваються. Хід роботи.15 Тема. 4. • які зміни відбуваються з киснем. Порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу. Обладнання: підручник. • які зміни відбуваються з енергією. 1. • у яких клітинах відбувається. Пригадаємо основні відомості про процеси дихання і фотосинтезу. • кінцевий продукт. 3. на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу. • які зміни відбуваються з вуглекислим газом. їх значення. Зробимо порівняльний аналіз процесів дихання і фотосинтезу за планом: • яким організмам властивий. • умови процесу.

препарувальний набір. Зробимо позначення. Тема. 8. Мітотичний поділ клітин. форму і розміри хромосом. калли. 1. що знаходяться на різних стадіях мітозу. звертаючи увагу на кількість. мікропрепарат корінця цибулі. Хід роботи. другим відділимо два перші сегменти головного кінця. Тема. 2. Розглянемо слинну залозу під мікроскопом. видавимо голкою його вміст. Підготуємо мікроскоп до роботи. мікрофотографії хромосом. предметні та накривні скельця. лупа. Лабораторна робота №9. Для цього личинку помістимо на предметне скло і. Мета: навчитись розпізнавати фази мітотичного поділу в рослинних клітинах. мотилі. предметні і накривні скельця. Обладнання: мікроскоп. . звертаючи увагу на хромосоми. Замалюємо схеми клітин на різних стадіях мітозу. З’ясуємо. знайдемо у зоні поділу клітини. зробимо позначення. Визначимо кількість. 9. Накриємо накривним скельцем і. видалимо з нього пиляк. 6. Під лупою розріжемо пиляк надвоє. Мета: розглянути фази мейотичного поділу під час формування статевих клітин у рослин. розрізняти структурні компоненти хромосом. Хід роботи. приберемо з предметного скла залишки покривних тканин пиляка. легенько притискуючи розподілимо клітини в один шар. особливості хромосомних наборів різних видів. модель будови хромосом. Замалюємо схему будови хромосоми. Виготовимо препарат клітин слинних залоз мотиля (личинки комара).16 Лабораторна робота № 8. Мейотичний поділ клітин. Розглянемо мікропрепарат корінця цибулі при великому збільшенні мікроскопа. За якими ознаками їх можна відрізнити? 3. притримуючи одним пінцетом. Помістимо на предметне скло. Розглянемо мікрофотографії хромосомних наборів різних організмів. 2. 5. пиляки кімнатних рослин (традесканції. Візьмемо бутон. мікропрепарати хромосом дрозофіли. навчитися розпізнавати фази мейотичного поділу. Знайдемо основні її частини. Розглянемо модель будови хромосоми. Розглянемо мікропрепарат набору хромосом дрозофіли. 7. препарувальний набір. форму і розміри хромосом у різних видів. 4. гібіскуса). Будова хромосом. Обладнання: мікроскоп. Препарат бажано забарвити підігрітим ацетокарміном. Зробимо висновок про біологічне значення мітозу. При цьому парні слинні залози у вигляді дрібних прозорих білуватих тілець виходять із тіла личинки разом з гемолімфою. 1. яке значення має різноманітність хромосомних наборів у природі.

Зробимо висновок про біологічне значення мейозу. взявши бутони різного віку і розміру. 5. Фази Процеси. • фази процесу. Хід роботи. Для того. • результат. Зробимо висновок про особливості процесів мітозу та мейозу. Обладнання: підручник. 1. схеми процесів мітозу і мейозу. Симптоми вірусних і бактеріальних хвороб. • особливості процесу. зробимо позначення. Пригадаємо основні відомості про процеси дихання і фотосинтезу. Результати занесемо у таблицю.17 3. При великому збільшенні мікроскопа розглянемо клітини на різних стадіях мейозу. Мета: розглянути симптоми найпоширеніших вірусних і бактеріальних хвороб. . на основі отриманих знань зробити порівняльний аналіз процесів мітозу і мейозу. 4. Тема. Порівняльний аналіз мітозу і мейозу. бажано виготовити кілька препаратів. Зробимо порівняльний аналіз процесів мітозу і мейозу за планом: • в яких клітинах відбувається. Замалюємо схеми будови клітин на різних стадіях мейозу. їх біологічну роль. 2. їх значення. Мета: узагальнити і систематизувати знання про процеси мітозу і мейозу. Обладнання: підручник. Тема. Практична робота №10. їх значення. щоб знайти всі фази. Хід роботи. 4. • біологічне значення. 3. що відбуваються Мітоз мейоз Інтерфаза Профаза Метафаза Анафаза Телофаза Результат Практична робота №11.

СНІДу. тканин рослинних і тваринних тканин. дифтерії. „Тканини тварин”. Розглянемо готові мікропрепарати найпростіших. віспи. Риси подібності вольвокса з одноклітинними та багатоклітинними організмами. 1. . 3. поліомієліту. мікропрепарати вольвокса.18 1. розглянемо його під мікроскопом. грипу. Хід роботи. таблиці „Найпростіші”. 5. Мета: поглибити знання про будову тканин рослинного організму. Хвороба Збудник Шляхи передачі Симптоми Лабораторна робота № 10. встановити взаємозв’язок між будовою тканин та їх функціями. вчитися розпізнавати тканини за особливостями будови. Пригадаємо основні відомості про будову і життєдіяльність вірусів і бактерій. Підготуємо мікроскоп до роботи. Порівняємо їх будову з будовою вольвокса. „Тканини рослин”. 4. 4. зробимо позначення. Результати занесемо у таблицю. одноклітинні зелені водорості. Замалюємо побачене. Тема. ознайомимося з симптомами найпоширеніших вірусних і бактеріальних хвороб. Лабораторна робота № 11. скарлатини. сифілісу та інших. Використовуючи підручники біології людини 8 класу та основ медичних знань. предметні та накривні скельця. препарувальний набір. „Одноклітинні зелені водорості”. Порівняємо побачене з будовою вольвокса. Тема. Зробимо висновок про особливості будови колоніальних організмів у порівнянні з клітинами одноклітинних і багатоклітинних організмів. Порівняємо будову їх клітин з будовою вольвокса. 2. краснухи. З’ясуємо особливості його будови. гепатиту В. Будова тканин рослинного організму. кору. Зробимо висновок про значення інфекційних хвороб для людини та у природі. порівняти його з одноклітинними та багатоклітинними організмами. Виготовимо препарат одноклітинної зеленої водорості. Обладнання: мікроскоп. Мета: розглянути особливості будови колоніальних організмів на прикладі вольвокса. Розглянемо готовий мікропрепарат вольвокса. наприклад. 6. Розглянемо готові мікропрепарати тканин багатоклітинних рослин і тварин. найпростіших. 3. 2.

Хід роботи. таблиця „Тканини тварин”. епідерміса листка. 7. звернемо увагу на особливості будови клітин різних тканин. 4. Тема. звернемо увагу на будову клітин. 3. 1. вчитися розпізнавати тканини за особливостями будови. Вивчення будови тканин тваринного організму. Розглянемо мікропрепарат нервової тканини. Розглянемо мікропрепарат поперечного розрізу листка. з’ясуємо їх функції. звернемо увагу на особливості будови клітин різних тканин. Знайдемо молоді клітини. Розглянемо мікропрепарат епітеліальної тканини. з’ясуємо їх функції. Зробимо висновок про взаємозв’язок будови і функцій тканин тваринного організму. 7. Мета: поглибити знання про будову тканин тваринного організму. з’ясуємо їх функції. 2. мікропрепарати поздовжнього розрізу кореня цибулі. звернемо увагу на особливості будови клітин кожної зони. їх розміщення. Назва тканини Розміщення Будова клітин Функції Лабораторна робота № 12. Назва тканини Розміщення Будова клітин Функції . звернемо увагу на особливості будови клітин. їх розміщення. поперечного розрізу листка камелії. 5. звернемо увагу на особливості будови клітин. їх розміщення. 6. точки росту стебла. 6. Підготуємо мікроскоп до роботи. Хід роботи. Розглянемо мікропрепарат точки росту стебла. Підготуємо мікроскоп до роботи. з’ясуємо їх функції. звернемо увагу на особливості будови клітин. З’ясуємо функції твірної тканини. Обладнання: мікроскоп. 8. 1. 4. їх розміщення. 3. Розглянемо мікропрепарат поперечного розрізу стебла. з’ясуємо їх функції. Розглянемо під мікроскопом мікропрепарат поздовжнього розрізу кореня. Розглянемо мікропрепарати різних типів м’язової тканини. мікропрепарати різних типів тканин тваринного організму. таблиця „Тканини рослин”. з’ясуємо їх функції. Розглянемо мікропрепарати різних типів сполучної тканини. 2. 5. Результати запишемо у таблицю. Знайдемо зони кореня. звернемо увагу на особливості будови клітин.19 Обладнання: мікроскоп. Результати запишемо у таблицю. Зробимо висновок про взаємозв’язок будови і функцій тканин рослинного організму. встановити взаємозв’язок між будовою тканин та їх функціями. з’ясуємо їх функції. стебла липи. Розглянемо мікропрепарат епідерміса листка. з’ясуємо їх функції.

20 1. 2006 Галашин О. Навчальний посібник. Кучеренко. – К: Ґенеза. Учебник для 10-11 классов школ с углубленным изучением биологии// под ред. – Тернопіль: Мандрівець.Я. Лабораторні і практичні роботи з біології. Вервес. 2000 Загальна біологія: підручник для 10 класу/ М.В. Балан.М.2001 Овчінніков С.О.З. Методика розв’язування задач. Войтіцький. Бригідир Г. Збірник задач і вправ із загальної біології. 4. – М: Просвещение. 1993 . П. Рувинского А. 3.О. 5.Є. В. Ю.. – Харків: ВГ „Основа”.Г. Використана література Барна І. Біологія. Інструктивні картки.Г. 2. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан. 2003 Общая биология. 10-11 клас.

10 36..11 37.13 41..Лабораторна робота №7…………………………………………….....7 32.....Практична робота №6………………………………………………..17 47.Практична робота №11…………………………………………….Практична робота №7……………………………………………….Лабораторна робота №9………………………………………………15 43.10 35...Лабораторна робота №12…………………………………………..Практична робота №2……………………………………………….Лабораторна робота №1……………………………………………...……..…4 26.Використана література………………………………………………19 ..6 30.Практична робота №3……………………………………………….…16 44....Практична робота №5……………………………………………….18 48....12 38..7 31.…16 45...Практична робота №9……………………………………………….Лабораторна робота №10………………………………………….17 46..12 39..Практична робота №4……………………………………………….9 34...Практична робота №10…………………………………………….4 28.8 33.Практична робота № 1…………………………………………………4 27.Лабораторна робота №6…………………………………………….…………….Практична робота №8………………………………………………...Лабораторна робота №5…………………………………………….Лабораторна робота №2……………………………….21 Зміст 25.Лабораторна робота №3………………………………………………...Лабораторна робота №8………………………………………………15 42.….13 40.…....5 29.Лабораторна робота №4…………………………………………….Лабораторна робота №11……………………………………….