Вы находитесь на странице: 1из 14

Business plan of Polyhouse cultivation.

Click to edit Master subtitle style

5/4/12

What is polyhouse?
Polyhouse is a structure made of specific metal framework

which is covered with a polythene sheets of particular microns.


Polyhouse is mainly used for cultivation of flowers,

ornamental plants, vegetables & exotic fruits.

5/4/12

Benefits of polyhouse.
Plants can be grown during any season. Protection from pest & diseases. High yield can achieved. Prevention of water loss . High quality produce.

5/4/12

Polyhouse farming in Maharashtra


sector.

Maharashtra is having more potential in floriculture 1. Due to its climatic conditions, soil texture. 2. Nearest local marketing centres, viz. Mumbai, Pune,

Nagpur and Nasik.


3. Total area under floriculture in Maharashtra is 12,000 ha

and 500 ha area under protected cultivation.

5/4/12

Scope of polyhouse cultivation.


Increase in demand of exotic varieties. Demand in off season. Government assistance. Cold storage & transport facilities. Export demand. Marketing facilities.

5/4/12

Crops cultivated in polyhouse


Vegetables : colored capsicum, tomato, broccoli etc Fruits : Strawberry Flowers: Rose, Gerbera, Carnation, Marigold etc

5/4/12

Financial Projections.
Expenses (One Season i.e. 6 months) : 1. Polyhouse Structure Rs. 3,64,000 (560 sq.mtrs.). 2. Plants (Propogation Material) Rs. 10,500. 3. Drip Irrigation Rs. 43,934. 4. Pipeline Rs. 1,15,500. 5. Land Preparation Rs. 20,000. 6. Fertilizers with F.Y.M. Rs. 15,000 7. Pesticides Rs. 3,000.
5/4/12 8. Electricity Rs. 3,000.

Fixed Cost :
Polyhouse Structure Rs. 3,64,000. Drip Irrigation Rs. 43,394. Pipeline Rs. 1,15,500. Land Preparation Rs. 20,000. Labour (1 yr) Rs. 6,000. Propogation Material Rs. 10,500. Insurance (1 yr) Rs. 6,000.
5/4/12 Total Fixed Cost = Rs. 5,65,394.

Variable Cost :
Fertilizers & F.Y.M. (1 yr) Rs. 30,000. Pesticides (1 yr) Rs. 6,000. Electricity (1 yr) Rs. 6,000. Packaging & Transportation (1 yr) Rs. 21,000.

Total Variable Cost = Rs. 63,000.

5/4/12

Variable cost per unit = Total Production/Variable cost. Total Production =

52,500(1st 6 months) + 1,05,000(after 6 months) = 1,57,500 units. Therefore, variable cost per unit = 1,57,500/63,000 = Rs. 2.5
5/4/12

Selling price per unit = Rs. 5.25 Contribution per unit =

S.P. per unit Variable cost per unit = 5.25 2.5 = Rs. 2.75

5/4/12

B.E.P.
B.E.P. = Fixed cost/contribution per unit

= 5,65,394 / 2.75 = 2,05,598 units

5/4/12

R.O.I.
Total profit = Total Revenue Total Expenses

= 8,26,875 6,28,394 = Rs. 1,98,481


Therefore ROI = Profit/Total Expenses

= 1,98,481/6,28,394 = 32%

5/4/12

Thank You

5/4/12