Вы находитесь на странице: 1из 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN\

Mata Pelajaran Tingkatan Bilangan Pelajar Tarikh Masa Tajuk

: Bahasa Melayu (Komponen Sastera) : 1 Anggerik : 30 orang : 09 Februari 2011 : 8.20 9.40 pagi (80 minit) : Prosa Moden (Cerpen)

Hasil Pembelajaran

: Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat; i) mengenali jenis dan bentuk cerpen dalam prosa moden ii) mengetahui ciri-ciri dan aspek penting yang perlu ada dalam sesebuah cerpen iii) menyenaraikan nilai murni dan pengajaran yang terdapat dalam cerpen yang dibaca iv) menyemai sikap yakin pada diri apabila berhadapan dengan masyarakat

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran : i) set induksi ii) aktiviti : bercerita - penggunaan alat bantu - penggunaan papan hitam - pengukuhan iii) penutup : kesimpulan dan rumusan isi kandungan pelajaran

Nilai

: bekerjasama, patuh pada arahan, memberi perhatian, menghormati, bertanggungjawab

KBKK : menjana idea, menghuraikan, mengkategorikan, membuat kesimpulan, mengingat, memahami Pengetahuan sedia ada : murid-murid sudah diajar tentang prosa moden dan jenis-jenis prosa moden

Pelaksanaan P&P : Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti 4 -pengukuhan (20 minit) Guru dan murid-murid membincangkan Nilai : Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

mengenai isi-isi penting yang terdapat dalam -bekerjasama cerpen tersebut Guru menyediakan beberapa set soalan untuk diajukan kepada murid-murid Guru menjalankan sesi soal jawab bersama murid-murid

Penerangan Pelaksanaan P&P: Masa Minit 1-4 Pelaksanaan aktiviti Guru meminta murid-murid mengeluarkan alat tulis. Guru memberi arahan tentang latihan pengukuhan yang akan diberikan. Guru memberikan soalan-soalan yang ingin dijawab oleh murid sebagai latihan pengukuhan. Soalan-soalan latihan tersebut ialah: 1) Bincangkan isi-isi penting dalam cerpen mengikut urutan cerpen Sepucuk Surat Daripada Kawan. 2) Jeleskan nilai-nilai murni yang terdapat dalam cerpen Sepucuk Surat Daripada Kawan. 3) Berikan pengajaran yang terdapat dalam cerita Sepucuk Surat Daripada Kawan. 4) Pada pendapat anda, mengapakah adik penulis merampas surat 2

yang ditulis oleh Abe? Minit 5-8 Minit 9-14 Guru meminta murid murid menjawab soalan dengan senyap. Guru memberitahu murid, perbincangan boleh dilakukan bersama rakan. Murid menjawab semua soalan yang diberikan guru. Guru memantau perbincangan yang dilakukan oleh murid supaya murid tidak bising dan melakukan kerja lain. Minit 15-20 Guru menjalankan perbincangan dalam menyemak jawapan murid. Guru memastikan murid benar-benar faham akan pengajaran yang disampaikan.

Refleksi :

Вам также может понравиться