Вы находитесь на странице: 1из 7

UNIVERZITET U TUZLI FILOZOFSKI FAKULTET RAZREDNA NASTAVA

NASTAVNA PRIPREMA ZA MUZIKU KULTURU

PREDMET :Muzika kultura UITELJ: Hrnji Mujo

RAZRED :III a NASTAVNA OBLAST :Sluanje muzike NASTAVNA JEDINICA : Mala nona muzika, Wolfgang Amadeus Mozart

TIP NASTAVNOG SATA :Obrada novog nastavnog gradiva

CILJ NASTAVNOG SATA : -Obrazovni: Uenje nove pjesmice, razvijanje zapaanja i pamenja kod djece. -Odgojni: Razvijanje ljubavi prema muzici, sluha kod djece, mate,odgajanje u muzici. -Funkcionalni: Razvijanje stvaralakih i muzikih sposobnosti, pobuivanje interesa za sluanje muzike i muziko izraavanje djece. NASTAVNE METODE : - razgovor - usmeno izlaganje - pokazivanje demonstracija - rad na tekstu

OBLICI RADA : - frontalni - individualni

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA : tabla, kreda, udbenik, kasetofon, CD,plakat

LOKACIJA ASA : uionica VRIJEME TRAJANJA : 45 minuta DATUM : 20.2.2012. godine

MIKROARTIKULACIJA ASA

Uvodni dio: Nakon to uem u uionicui zavrim upisivanje asa, poinjem sa uenicima razgovarati. Prvo u da ih pitam koju smo nastavnu jedinicu, tj. ta smo, radili proli put. Uenici e mi odgovoriti da smo radili Proljetnu pjesmicu. Zatim emo da je zajedno otpjevamo, prvo u ja zajedno sa uenicima otpjevati je a potom u ih pitati da li e neko od njih sam da mi je otpjeva. Nakon toga najavljujem dananji zadatak, a to je pjesma Mala nona muzika koju je napisao Wolfgang Amadeus Mozart. Na tabli zapisujem pjesmu i ime kompozitora te pristupamo obradi pjesme.

Glavni dio: Nakon to smo poeli obraivati novu pjesmicu govorim im da je nju napisao kompozitor Mozart, te ih pitam da mi ponove ta to znaci kompozitor, te ta smo do sada sluali od Mozartovih djela. Zatim u im ja (uz pomoc dobrovoljaca) rei neto vie o Mozartu, navest emo njegovu kratku biografiju da se podsjetimo ovog velikog kompozitora. Nakon sto zavrsimo izlaganje o kompozitoru krenut cemo na obradu kompozicije, pjesmu pustam na CD-playeru, dva puta, a onda emo analizirati pjesmu. Nakon analize pjesme pustam im jos jednom i govorim da se fokusiraju na instrumente i da pokusaju prepoznati koji instrument/i su zastupljeni u pjesmi. Nakon toga jos jednom cemo poslusati pjesmu i pokusati zapamtiti melodiju i ritam u pjesmi koji se javlja, usporediti je sa kompozicijom Turski mar koju smo prethodno radili. Nakon toga jos cu razgovarati sa ucenicima o plesu, tj da li nas ova pjesma navodi na plesanje, govorim im o menuetu koji je poznati ples i podsticem djecu da malo razmisljaju o plesu uz ovu kompoziciju.

Zavrsni dio: Na zavrsnom dijelu casa ponavljamo koju smo danas kompoziciju radili, ko je kompozitor i analiziramo sta smo naucili jos, koji instrumenti se javljaju i da li nas pjesma vue da pleemo za njom. Nakon toga govorim im da pokusaju nacrtati ovu kompoziciju kako to oni doivljavaju, te takodjer da pokusaju smisliti neki drugi naziv koji bi oni dali ovoj kompoziciji. Pohvalim sve ucenike za angaman na asu a one to su se najvie isticali ocijenim.

STRUKTURA I TOK NASTAVNOG ASA

Uvodni dio ( 5 minuta ):


Uitelj : Dobro jutro djeco ! Uenici:Dobro jutro !! Uitelj:Odlaem stvari, upisujem as i eventualno odsutne uenike. Djeco ko e nam reci sta smo radili proli put? Uenici: Radili smo Proljetnu pjesmicu Uitelj:Da, tako je. Poto smo se prisjetili koju smo pjesmicu radili sada emo je zajedno otpjevati. Zajedno sa uenicima izvodim pomenutu pjesmicu, bez instrumentalne pratnje. Da vidimo da li neko eli sam da nam otpjeva ovu pjesmicu. Uenici se javljaju. Odaberem jednog uenika/cu. Svi zajedno sluamo izvedbu pjesmice uenika/ce, zatim pohvalim izvedbu pjesmice i ocijenim uenika. Uenicima najavljujem dananju nastavnu jedinku.Danas emo slusati jedno muziko djelo Koje se zove : Mala nona muzika. (Na tabli zapisujem naslov muzikog djela)

Glavni dio sata ( 30-35 minuta )

Uitelj : Ovo djelo je napisao Wolfgang Amadeus Mozart, itamo: Mocart (stavljam sliku Mozarta na tablu). Mi smo ovog kompozitora ve spominjali. Ponovimo: ta znai kompozitor? Uenik ( dobrovoljac odgovara ) :Kompozitor je ovjek koji pie muzika djela, ovjek koji pie kompozicije, a kompozicije su muzika djela. Uitelj:.Koju smo mi Mocartovu kompoziciju sluali? Sluali smo kompoziciju Turski mar. ta smo tada govorili o ovom velikom kompozitoru?

Ponovimo: Uenik ( dobrovoljac odgovara ) : To je jedan od najveih svjetskih kompozitora. On je roen u lijepom austrijskom gradu Salzburgu (itamo:Salcburgu). Ve je u najranijoj mladosti bio zbog svoje kompozitorse genijalnosti poznat kao udo od djeteta ili kako se na njemakom kae wuderkind. Samo sa 3 godine poeo je pisati jednostavne pjesmice, sa 7 godina je ve svirao koncerte a sa 9 je napisao svoju prvu operu! Uitelj: Bravo! Sada emo proiriti svoje znanje o ovom kompozitoru pa emo spomenuti i neka njegova poznata kompozitorska djela. Tokom svog ivota napisao je mnoge kompozicije od kojih se najee spominju opera arobna frula i kompozicija za orkestar Mala nona muzika. Mocart je roen 27.sijenja 1756.godine. Dakle, tano prije 255 godina rodio se ovaj veliki kompozitor i umjetnik! Sada u vam pustiti ovu kompoziciju. Paljivo sluajte a kad se zavri razgovarat emo o njoj. - (sluanje kompozicije) Postavljam pitanja: Da li vam se svidjela ova kompozicija? Recite mi kakva je ova kompozicija, da li je spora ili brza? Kako ste je doivjeli? Da li je vesela ili tuna? Kako je jo moemo opisati? Uenik ( dobrovoljac odgovara ) :Kompozicija je razigrana, vesela, ivahna... Uitelj :Ponovo emo posluati kompoziciju, a vi obratite panju na instrumente odnosno odredite instrument koji ujete u ovoj kompoziciji. - (sluanje kompozicije) Uenike pitam :Koji ste instrument uli? Uenik ( dobrovoljac odgovara ) : Violinu. Uitelj: Ova je kompozicija izvedena na violini i na jo nekim gudakim instrumentima o kojima ete vi uiti u viim razredima. Sada emo jo jednom posluati kompoziciju a vi obratite panju na ponavljanje melodije, pokuajte da je upamtite i pjevuite tiho dok sluate. - (sluanje kompozicije) (U toku sluanja ukazujem na ponavljanje melodije). Koja se melodija ponavlja? Hoe li to neko otpjevuiti? Sjetite se asa na kojem smo sluali Mocartov Turski mar. Kakva je bila melodija u toj kompoziciji, bra, ivahna? Da li je ta melodija slina ovoj melodiji? Dakle, ovu kompoziciju izvodi orkestar. Znate li ta je orkestar?

Uenik ( dobrovoljac odgovara ) :Orkestar je grupa ljudi koji sviraju na razliitim instrumentima. Uitelj :Ovo to smo mi sluali je samo dio kompozicije Mala nona muzika i to dio koji se zove menuet. Menuet je ime starog plesa. Ples se izvodio sa puno meusobnih naklona plesaa i plesaica. Taj je ples bio omiljen u svom vremenu. Da li ste moda neto slino gledali u filmovima, na televiziji?

Uenici se javljaju: jesmo! Razmislite, da li vas ova melodija podsjea na ples?

Zavrni dio sata ( 5-10 minuta ):


Uitelj: Uenicima kaem da emo razgovarati o onome to smo danas radili na asu. Da li vam se svidjela nova kompozicija koju smo danas sluali? Uenici: Jeste!!!! Uitelj: Da li ste zapamtili kako se zove kompozicija i koji kompozitor je napisao ovu kompoziciju? Uenici: Kompozicija se zove: Mala nona muzika, a napisao ju je kompozitor Wolfgang Amadeus Mozart. Uitelj: Tako je.Da vidimo,da li ste primjetili koji smo instrument sluali u ovoj pjesmici? Uenici:Violinu. Uitelj:Odlino.Pohvalim sve uenike.Uenicima kaem da do kraja asa pokuaju ilustrovati likovnim crteom kompozicijuMala nona muzika. Uenici koji ne uspiju zavriti ilustraciju do kraja asa uradit e to za domau zadau. Kratka igra: djeca smiljaju imena za ovu kompoziciju, koja bi jo imena odgovarala ovoj kompoziciji, kako bi je oni nazvali (s obzirom na to da je ovo kompozicija za ples te s obzirom na karakter melodije).

PLAN TABLE :

Plakat :

Mala nona muzika


Wolfgang Amadeus Mozart

kompozitor ovjek koji pie kompozicije kompozicije muzika djela orkestar - grupa ljudi koji sviraju na razliitim instrumentima menuet stari ples

Wolfgang Amadeus Mozart

Вам также может понравиться