Вы находитесь на странице: 1из 14

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA Unde a zburat randunica? EDUCATOARE: prof.Dobre Carmen GRADINITA:cu PP nr.

2 Focani GRUPA: mic a Iepurasilor TEMA DE STUDIU: Cand, cum si de ce se intampla? TEMA ZILEI: Unde a zburat randunica? FORMA DE REALIZARE: activitate integrata care inglobeaza toate activitatile din programul unei zile. TIPUL ACTIVITATII: ALA: Consolidare de cunostinte si deprinderi DLC: Transmitere de cunostinte DPM: Consolidare de cunostinte si deprinderi FORME DE ORGANIZARE: - frontal - pe grupuri - individual SCOPUL ACTIVITATII: ALA: Cunoasterea si respectarea normelor de comportare in societate. Dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator, precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia. Stimularea expresivitatii si creativitatii prin pictura (dactilopictura). DLC: Dezvoltarea exprimarii orale, intelegerea si utilizarea corecta a semnificatiei structurilor verbale orale.

Dezvoltarea creativitatii limbajului oral. DPM: Stimularea calitatilor intelectuale, de vointa, afective si fizice in vederea aplicarii independente a deprinderilor motrice insusite. ALA: CENTRE DE INTERES (SECTOARE). 1. Joc de creatie: Primim musafiri! 2. Joc senzorial: Spune ce ai gustat! 3. Arta: Strugurele dactilopictura OBIECTIVE OPERATIONALE IN CADRUL ALA: O1-sa colaboreze si sa comunice intre ei in mod liber si civilizat. O2-sa interpreteze corect rolurile primite in cadrul jocului de creatie. O3-sa recunoasca fructele gustate, denumindu-le. O4-sa gaseasca jetonul cu imaginea fructului gustat. O5-sa picteze cu degetul strugurele, folosind culoarea adecvata. O6-sa participe intens intr-o atmosfera placuta, destinsa, stimulativa. OBIECTIVE OPERATIONALE EXPERIENTIAL: IN CADRUL DOMENIULUI

Educarea limbajului povestea educatoarei Unde a zburat randunica? de Titel Constantinescu O1-sa urmareasca linia povestii spusa de educatoare, ascultand si reactionand adecvat. O2-sa precizeze ca unele pasari pleaca in tarile calde, sa povesteasca felul in care se pregatesc animalele pentru iarna. O3-sa repovesteasca pe baza siluetelor, participand intens la activitate, punand intrebari, dar si sa raspunda. OBIECTIVE OPERATIONALE IN CADRUL DPM:

O1-sa recunoasca obiectele care zboara, ridicand mainile si cele care nu zboara, lasand mainile jos. O2-sa respecte regulile jocului. O3-sa recunoasca glasul animalelor. O4-sa imite diferite animale. O5-sa participe activ si afectiv la jocurile propuse. O6-sa raspunda motric la o comanda data. O7-sa execute corect actiunile motrice invatate (tararea). O8-sa se deplaseze spre un reper dat. O9-sa se socializeze prin joc. STRATEGII DIDACTICE: ALA: -metode: M1-conversatia M2-observatia M3-explicatia M4-demonstratia M5-exercitiul M6-jocul -materiale didactice: m1- set de bucatarie m2- cos cu fructe de toamna m3- fructe taiate m4- acuarele

m5- pahare cu apa m6- servetele m7- esarfa m8- jetoane cu fructe m9- bol DLC: -metode: M1-conversatia M2-observatia M3-povestirea -materiale didactice: m1- imagini din poveste m2- siluete personajele din poveste m3- macheta DPM: -metode: M1-observatia M2-conversatia M3-explicatia M4-demonstratia M5-exercitiul M6-jocul -materiale didactice:

m1-imagini cu diferite obiecte care zboara si care nu pot zbura. m2-cutie cu surprize m3-diferite animale m4-cutiute cu bucati mici de ciocolata. m5-buline colorate. ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA (ADP): - intalnirea de dimineata TRANZITII: interpretarea canteculuiToamna - momentul zilnic de miscare - pregatirea pentru activitati - pregatirea pentru efectuarea igienei personale DURATA: 1 zi INDRUMARI METODICE: Ziua va debuta cu intalnirea de dimineata in cadrul careia dupa salutul de dimineata copiii vor completacalendarul naturii apoi vom initia o scurta discutie in care copiii isi vor reaminti tema saptamanii Cand, cum si de ce se intampla?. Copilul care va raspunde corect va fi numit copilul zilei. Copiii impreuna cu educatoarea vor stabili tema zilei. Demersul didactic va porni de la centrele de activitate: jocul de creatie unde copiii vor comunica in mod liber si civilizat, interpretand rolurile primite, vom continua cu jocul senzorial Spune ce ai gustat, ei recunoscand fructele si denumindu-le, iar la sectorul arta vor picta cu degetul aratator boabele de struguri, folosind culorile adecvate. Copiii isi aleg locul de joaca bucurandu-se de mobilitate si libertate de optiune. Activitatea pe domeniul experiential Unde a zburat randunica? va urma firul logic a activitatilor realizate in concordanta cu obiectivele pedagogice,

raportate la comportamentele prevazute. Copiii vor verbaliza ceea ce au invatat, vor comunica cu propriile cuvinte ce au inteles. Jocurile din domeniul psihomotric ii va relaxa pe copiii si le va produce buna dispozitie. DESFASURAREA ACTIVITATII INTEGRATE: EVENIMENTE DIDACTICE ALA Moment organizatoric Aerisirea salii de grupa. Aranjarea masutelor scaunelelor. si a CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE M m EVALUARE O

Pregatirea materialului didactic. Captarea atentiei Copiii vor intra frumos in sala si vor sta in asa fel incat sa vada cele trei sectoare. Captarea atentiei se realizeaza prin intuirea materialelor didactice: setul de bucatarie, cosul cu fructe de toamna, fructele taiate, acuarele, pahare cu apa.

M1 M2

Observarea comportamentului copiilor

Anuntarea temei Astazi ne vom juca, folosind si a obiectivelor toate aceste materiale asezate pe trei grupuri. Un grup de copii se va juca un joc de creatie Primim musafiri!. Copiii care aleg acest joc vor primi roluri de gazda, cei care primesc musafirii sau rol de oaspeti cel care vine in vizita. Copiii vor dialoga intre ei. La al doilea sector se va desfasura un joc senzorial numit Spune ce ai gustat!. Copiii care vor participa la acest joc vor gust pe rand, legati la ochi, din fructele taiate bucatele, ei trebuind sa recunoasca ce fruct au gustat. Apoi copilul va cauta intre jetoane, fructul gustat. La ultimul grup copiii vor picta cu degetul strugurele, folosind culoarea albastru inchis, galben sau verde.

M3 M2

Stimularea verbala si analiza actiunilor.

Dirijarea invatarii

Copiii se aseaza la grupul unde vor sa se joace. Inainte de a incepe a se juca, intreaga grupa va spune poezia 10 degetele, executand miscari cu mainile. Copiii incep sa se joace si sa picteze. La jocul de creatie voi imparti rolurile copiilor, antrenandu-i intr-un dialog. La jocul senzorial voi participa si eu. Le voi arata cum se desfasoara jocul. Leg cu o esarfa un copil, la ochi si ii dau sa guste un fruct. Apoi il dezleg si el va spune ce fruct a gustat, cautand apoi jetonul cu imaginea fructului gustat. Numesc un conducator de joc ce pe parcurs poate fi schimbat. La sectorul arta voi avea grija ca sa fie folosita culoarea specifica strugurelui de catre copii. Le voi aminti sa foloseasca servetelul in caz de nevoie. Performanta se va obtine in timpul desfasurarii jocurilor. Voi stimula copiii sa se roteasca pe la toate grupele ne fiind obligatorie parcurgerea tuturor sectoarelor.

M5 M6 M4 M1 M3 M5 M6 M3

m1 m2 m3 m7 m8 m9 m4 m5 m6

Stimularea verbala si prin aplauze si prin analiza O1 O2 O6 O3 O4 O6 O5 O6

Obtinerea performantei

Evaluare

Incheierea activitatii ALA

DLC Tranzitii

Voi face aprecieri colective si individuale, privind comportamentul copiilor, modul in care si-au interpretat rolurile in cadrul jocului de creatie, a jocului senzorial si felul in care au pictat cu degetul aratator strugurele; expun lucrarile intr-o expozitie. Copiii care au participat la jocul senzorial vor pune fructele taiate intr-un bol si impreuna cu cei care au desfasurat activitate la sectorul arta merg in vizita la copiii care primesc musafirii. Momentul zilnic de miscare Aranjarea semicerc. Pregatirea didactice. scaunelelor in

M1

M1

M1

Observarea comportamentului copiilor

materialelor

Copiii se aseaza pe scaunele. Se intuieste materialul didactic si se canta cantecul Toamna. Reactualizarea Copiii stiu ca toamna unele cunostintelor pasari pleaca in tarile calde. Anuntarea temei Astazi va voi spune o poveste si a obiectivelor care se numeste Unde a zburat randunica?. Doi, trei copii repeta titlul povestii pentru fixare.

M1

Dirijarea invatarii

Incep sa le spun povestea: Vrabiuta Cip-Cirip o cauta pe prietena ei randunica pentru a se juca impreuna. Vrabiuta o intreaba pe furnica ce aduna provizii pentru iarna, daca a vazut-o pe randunica. Primind un raspuns negativ, vrabiuta il intreaba de randunica, pe Mos Bursuc ce aduna frunze pentru culcus. Nici el nu a vazut-o pe randunica, iar vrabiuta se intalneste mai apoi cu o soparla. Aceasta nu a vazut-o pe randunica, fiind ocupata cu cautarea unei pietre mari sub care sa doarma la iarna. Vrabiuta a intrebat-o si pe broasca daca a vazut-o pe randunica. Cele doua au vazut un stol de pasari printre care era si randunica. Aceasta le spuse ca pleaca in tarile calde pentru ca nu mai are ce manca si ca se intoarce la primavara. Vrabiuta se gandea cum sa aiba grija de cuibul randunicii si i-a urat Drum bun!. Copiii privesc cu atentie la imaginile aratate. Dupa terminarea povestii, este aprofundat titlul povestii, mesajul transmis de aceasta, acela ca randunica pleaca in tarile calde, iar vrabiuta si celelalte animale (furnica, bursucul, soparla si broasca) se pregatesc pentru iarna. Pentru a observa daca s-au retinut personajele din

M3

O1 O2

Obtinerea performantei Retentia

M2 M1

m1

O3 O1 O2 O3

Evaluare

M1

m2 m3

Stimularea verbala si prin aplauze si

Incheierea activitatii DLC DPM Tranzitii

poveste, ordinea animalelor cu care s-a intalnit vrabiuta, precum si mesajul transmis, se realizeaza o scurta repovestire folosindu-se siluetele si macheta ce reprezinta mediile de viata ale animalelor prezente in poveste. Fac aprecieri colective si individuale asupra raspunsurilor copiilor, precum si asupra lor la activitate. Aerisirea salii de grupa. Aranjarea semicerc. scaunelor in

M2 M3

prin analiza actiunilor. O3

O1

Pregatirea materialelor didactice. Captarea atentiei Se realizeaza prin prezentarea unor imagini, a unor cutiute cu recompense si a cutiei cu surprize. Anuntarea temei Astazi ne vom juca mai multe si a obiectivelor jocuri: un joc distractiv Zboara, zboara!, un joc linistitor Glasul animalelor si un joc de miscare Miriapodul.

M2 M1

Observarea comportamentului copiilor

M2

Dirijarea invatarii

Voi prezenta si explica primul joc, Zboara,zboara!. La acest joc vom folosi imagini ce reprezinta obiecte care pot zbura si obiectele care nu pot zbura. Cand arat imaginea si denumesc obiectul, daca acesta poate zbura copiii vor ridica mainile, iar daca nu poate zbura copiii vor lasa mainile jos. Voi executa un joc de proba. Vom desfasura jocul pana ce vor fi folosite toate imaginile. La un moment dat voi complica jocul; voi arata imaginea fara a spune numele obiectului, copiii trebuind sa fie atenti la imagine. Voi prezenta si explica cel deal doilea joc Glasul animalelor. Copiii se aseaza pe scaunele, in semicerc cu mainile la spate si picioarele apropiate. Urmeaza sa descoperim surpriza din cutia cea mare. Cand bag mana in cutie pentru a scoate surpriza, din cutie se aude sunetul scos de o broasca, copiii recunosc animalul, denumindu-l; apoi le arat broasca, iar copiii o vor imita. La fel se va intampla si cu alte animale. In timpul jocului copiii vor imita animalele care apar din cutia

M3 M1 M5 M6 M4 M2 M1 M3 M6

m1 m2 m3

Stimularea verbala si prin aplauze si prin analiza actiunilor. O1 O2 O5 O9 O2 O3 O4 O5

cu surprize. Voi prezenta si explica ultimul joc, Miriapodul. Impart copiii in doua grupuri la suficienta distanta unul fata de altul. Toti ingenuncheaza si prin cu mainile glezna celui din fata; le arat cum sa prinda copilul de glezne. La semnal, miriapodul se pune in miscare; cele doua grupuri, deplasandu-se la intrecere. Grupa care ajunge prima la cutiuta cu recompense va fi declarata castigatoare; ei impartind premiul si cu ceilalti copii. Performanta se va obtine in timpul desfasurarii jocurilor. Voi insista asupra regulilor de comportare civilizata. Voi avea grija ca regulile jocurilor sa fie respectate si toti copiii sa fie antrenati in egala masura in jocuri. Voi face aprecieri individuale si colective asupra participarii copiilor la jocuri. Voi aplauda activitatea copiilor de pe intreaga zi si fiecare va primi cate o bulina colorata in care va fi reprezentata o randunica.

M3 M4 M6

m4

O5 Stimularea verbala si prin aplauze. O6 O7 O8 O9

Obtinerea performantei Retentia

O9

O2

Evaluare Incheierea activitatii DPM

m5

BIBLIOGRAFIE: Curriculum pentru invatamantul prescolar Bucuresti 2009. Metoda proiectelor la varste timpurii Bucuresti 2002. Gradinita altfel Bucuresti 2003.

Dumitrana M. Educarea limbajului in invatamantul prescolar. Comunicarea orala Bucuresti 1999. Ezechil E. Paisi Laborator prescolar. Ghid metodologic Bucuresti 2006. Povesti, povestiri si basme culegere de texte

Вам также может понравиться