Вы находитесь на странице: 1из 8

Proiect didactic

Disciplina: Clasa: Tema: Tipul leciei: Profesorul: Geografia Fizic a Republicii Moldova a -VIII - a Apele stttoare de predare-nvare

Obiectivele leciei
Obiectivul general: S cunoasc particularitile naturii Republicii Moldova Obiectivele de referin:

S descrie un obiect hidrografic S identifice poziia pe hart a obiectelor hidrografice S proiecteze msuri de protecie a apelor din localitate
Obiectivele operaionale:
La sfritul leciei elevul va fi capabil s:

O1- S defineasc noiunile de lac natural i bazin acvatic artificial, n baza

textului din manual i a dicionarului geografic O2- S depun pe harta contur a R.M. lacurile, n baza hrii fizice O3- S caracterizeze apele stttoare, n baza textului din manual i a hrii fizice O4- S propun metode de ameliorare a situaiei ecologice a apelor stttoare

Strategii didactice
Metode didactice: - conversaia
- explicaia - lucrul cu manualul - lucrul cu harta fizic - lucrul cu harta contur

Procedee: - algoritmizarea
- explicarea - lucrul cu dicionarul geografic - interpretarea hrii fizice

Tehnici activizante: - tehnica dreptunghiului


- tehnica paiangenului - tehnica tabelului de concepte - tehnica tabelul caracteristicilor

Surse de nvare: - harta fizic


- manualul - atlasul - dicionarul geografic

Scenariul Leciei

Etapele Obiec leciei tivele Momentul organiza toric Captarea ateniei

Evaluare a temei pentru acas

Activitatea profesorului Profesorul salut elevii i urmrete pregtirea lor pentru lecia de geografie, noteaz absenele. Rostete citatul: Ap tu eti nu numai necesar vieii ci eti nsi viaa. Profesorul propune elevilor timp de dou minute s comenteze afirmaia. Profesorul nainteaz ntrebrile : 1. Dai noiunea viitur? 2. Reeaua hidrografic a R.M. aparine ... 3.De ce este determinet caracterul reelei hidrografice n R.M.? 4. Numii rurile care au distana mai mare de 100 km? 5. Numii cei mai mari afluenii ai rului Nistru? 6. De ce i cnd snt provocate viiturile? Profesorul anun tema nou i obiectivele. Comenteaz obiectivele notate pe tabl. Pentru nceput profesorul propune elevilor s dea noiunea de lac natural i bazin acvatic artificial. Profesorul dup aceea cere ndeplinirea tabelului de concepte. Pentru realizarea acestui obieciv profesorul propune urmtoarea sarcin: s depun pe harta contur lacurile naturale ale R.M. Profesorul mparte clasa n 5 grupe, fiecare

Activitatea elevului Elevii i pregtesc necesarul pentru lecia de geografie.

Metode/ procedee Conversaie

Evalua rea

Elevii ascult citatul i-l comenteaz : apa este sursa de via pe Pmnt, cea mai mare bogie pe Pmnt, este pur, este sufletul pmntului. Elevii ascult i dau rspuns la ntrebrile profesorului : 1Viitura creterea brusc i puternic a nivelului unei ape curgtoare. 2. Reeaua hidrografic a R.M. aparine bazinului Mrii Negre. 3.Caracterul reelei hidrografice n R.M. este determinat de particularitile climei. 4. Rurile : Nistru, Prut, Rut, Bc, Botna, Ichel, Coglnic, Ialpug. 5. Rut, Bc, Botna. 6. viiturila snt provocate de ploile toreniale, n perioada cald a anului. Elevii scriu n caiete tema nou i obiectivele leciei. Elevii identific aceti termeni i i explic n baza textului din manual i dicionarului geografic apoi i interpreteaz cu cuvinte proprii, fac notie n tabelul de concepte. (Anexa 1)

Conversaia

Iniial

Conversaia Lucrul cu harta

Formati v

Realizarea Obiectivelor O1

Conversaia

Formati v Formati v

Conversaia Lucrul cu manualul i dicionarul geografic Tehnica tabelului de concepte Conversaia Lucrul cu manualul, cu harta fizic, cu hartacontur Conversaia tabelul

O2

Elevii ndeplinesc sarcina naitat de ctre profesor. (Anexa 2)

Formati v

O3

Elevii scriu tabelul n caiet, primesc explicaii, se mpart n

Formati v

grup primete grupuri i ndeplinesc tabelul urmtoarea sarcini: caracteristicilor. (anex 3) S caracterizeze apele stttoare, ndeplinind tabelul caracteristicilor care e desenat pe tabl i explic fiecare punct al tabelului. O4 Pentru realizarea acestui obiectiv, profesorul nainteaz urmtoarea nsrcinare : s propun cteva metode de ameliorare a situaiei ecologice a lacurilor. Cu metodele propuse s completeze csuele piangenului. La consolidarea temei noi i a cunotinelor elevilor, profesorul propune Tehnica Dreptunghiului de ndeplinit. De nsuit tema : Apele stttoare. Elevii propun metode de ameliorare a situaiei ecologice a lacurilor i completeaz csuele piangenului. (Anexa 4)

caracteristicilor

Conversaia Tehnica Paiangenului

Formati v

Consoli darea temei noi Tema pentru acas

Elevii ndeplinesc Tehnica Dreptunghiului cu cunotinele cptate la lecie. (Anexa 5 )

Conversaia Tehnica Dreptunghiu lui

Sumati v

Elevii scriu tema pentru acas n caiete.

Anexa 1

Tabelul de Concepte Noiunile cheie 1. Lac natural 2. Bazin acvatic artificial Interpretarea proprie Este o mas de ap acumulat pe suprafaa uscatului ntr-o depresiune. Acumularea apei n valea unui ru n urma construirii de ctre om a unui baraj.

Anexa 3

Tabelul Caracteristicilor Apele stttoare


Lacurile naturale

Caracterista lor
Snt situate n cursurile inferioare ale Nistrului i Prutului, majoritatea snt mici,cu o adncime mic i snt formate pe locurile albiilor vechi ale rurilor. Volumul apei lor variaz n funcie de regimul hidrologic Pe teritoriul R.M. snt circa 3500 iazuri i 82 lacuri de acumulare,cu un volum de peste 1.8 km3. Majoritatea snt create n vile rurilor mici, nivelul annual i hidrologic al apei depinde de sursa de alimentaie, de scurgerile de pe suprafa, de rcepie i de factorii antropici. Cel mai mare debit a lor se atest primvara. Se formeaz n depresiunile luncilor rurilor, n urma acumulrii apelor provenite de la ploi, din topirea zpezilor i revrsarea rurilor. Au rol important n reglarea alimentrii i regimului hidrologic al rurilor i le apr de nmolire. Se formeaz pe luncile rurilor Prut, Nistru i afluienii lor. n ultimile decenii suprafaa lor s-a micorat datorit desecrii lor. Au rol important n asigurarea populaiei cu ap potabil, dar rezervele lor snt limitate. Cele mai mari reserve snt concentrate n bazinul Nistrului i n Nordul republicii, snt cteva mii de izvoare, peste 136 mii de ftni i apele minerale: Varnia, GuraCinarului, Soroca,etc. snt descoperite ape subterane termale cu T de 20-34C.

Bazine acvatice artificiale

Blile

Mlatinile

Apele subterane

Anexa 4
Tehnica Pianjenului

Stoparea eliminrii deeurilor Organizarea strngerii deeurilor de pe malul lacului Metode de ameliorare a situaiei ecologice a lacurilor Interzicerea braconajului n perioada de depunere a icrelor

Stoparea chimizrii apelor

Salubrizarea mediul acvatic

Construirea unor noi bazine acvatice

Anexa 5
Tehnica dreptunghiului Definete : Noiunile de lac natural i bazin acvatic artificial Lac natural mas de ap acumulat ntr-o depresiune pe suprafaa uscatului. Bazin acvatic artificial acumularea apei n valea unui ru n urma construciei barajului

Sunt lacuri mici, au o S=0.1-0.2km2 . s-au format pe Locurile albiilor vechi ale rurilor, au adncime mic i maluri joase. Caracterizeaz : Lacurile R.M.

Вам также может понравиться