Академический Документы
Профессиональный Документы
Культура Документы
ABBREVIATION
Density of air Dynamic viscosity Taper ratio Aspect ratio Wing span Wing area Wetted area Reference area Chord of the airfoil Chord at root Chord at tip Drag Co-efficient Lift Co-efficient Drag Lift Endurance Acceleration due to gravity Mach number of aircraft Range
AR b S -
Swet Sref C -
Croot Ctip CD CL D L E g M R -
T Re
Climb Angle Thrust Reynolds number Rate of climb Landing distance Take off distance Velocity at cruise Velocity at stall Crew weight Empty weight of aircraft Weight of fuel Payload of aircraft Overall weight of aircraft Wing loading
ROC SL -
WF WpayloadW0 WL -
ABSTRACT
The purpose of our design project was to design a 200 seater passenger medium range international aircraft by comparing the data and specifications of present aircrafts in this category. Performance characteristics calculations have also been performed. Necessary graphs have also been plotted from where certain values where deduced. The aircraft possess a low wing, tricycle landing gear and a conventional tail arrangement.
Sl no
Name of a/c
No of seats 50
Aspect ratio
Bombardier crj100
16:9
Bombardier crj200
50
12496
21.21
48.35
16:9
Antonov An-140
52
7600
24.505
51
16:9
Fokker-50
58
7620
29
70
12:1
Bombardier-Dash 8
50
7680
27.43
56.2
11:1
CASA/IPTN CN-235
44
7620
25.8
59.1
11.27:1
ATR-42
50
7600
24.5
54.5
11.1:1
XIAN MA600
60
7622
29.2
72
12:1
VISCOUNT V 700
60
7620
28.56
89
11:1
10
Saab 2000
58
9450
24.76
55.7
11:0
Sl no
Name of a/c
Type of engine
No of engine
Bombardier crj100
Turbo prop
6830
Bombardier crj200
Turbo prop
6875
Antonov An-140
Turbo prop
1,838
Fokker-50
Turbo prop
1,864
Turbo prop
6875
Turbo prop
1,305
ATR_42
Turbo prop
1465
Xian ma 600
Turbo prop
2148
Turbo prop
1484
10
Saab 2000
Turbo prop
3096
Sl no
Name of a/c
Payload (n)
Bombardier crj100
13650
6124
Bombardier crj200
13830
24041
6124
Antonov An-140
12810
21500
13227
Fokker-50
12250
20820
6080
19500
2720
15100
4000
ATR_42
10600
15550
4500
Xian ma 600
13700
21800
5500
16718
30617
6000
10
Saab 2000
13800
22800
5900
Sl no
Name of a/c
Range (km)
Bombardier crj100
3000
Bombardier crj200
3045
860
497.22
786
Antonov An-140
3270
540
421.23
540
Fokker-50
2055
560
297.4
2055
500
346.97
4355
450
255.49
ATR_42
1950
500
285.32
Xian ma 600
2450
514
302.77
2600
522
344.01
10
Saab 2000
2100
685
409.33
10
500
100
11
12
Aspect ratio
12:07 12:00
11:52
11:45
11:31 Aspect ratio 16:09 16:09 16:09 12:01 11:01 11.27:1 11.1:1 11:24
11:16
11:09
11:02
13
350
300
200 Series1
150
100
50
14
SL.NO 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.
SPICIFICATION Aspect ratio Cruise speed Service ceiling Thrust to weight ratio Range Wing loading Max takeoff weight L/D ratio Max takeoff speed Endurance
DATA
6.51hrs
15
16
First approximation:
WC+wp.1 (w0)1 = [1-(we/WO)-(wf/w0)] Where:(We/w0)= [(Wfixed/w0)+(Wpower plant/w0)+(wstructural/w0)] Given: W structural=0.3wo W power plant=0.06wo W fixed equipment=0.045wo W fuel=0.15wo (We/w0) =0.045+0.06+0.3=0.405 (Wf/w0) =0.15 (WC+wp.1) =1000N+700N=1700N (for one passenger) *In this we have forty persons including the pilot so, [Wc/wp.1]=50*1700=85000N (w0)1= 85000
17
= 191011.236N [1-0.405-0.15]
Second approximation:
Now from the graph of (we/w0) and the max takeoff wt, We get, According to a/c max takeoff wt Is 15000kg and (we/w0) =0.405 We know for complete one flight we can separate as Warm up and take off Climb Cruise Loiter Desent Landing
18
(W1/wo) =warm up and takeoff (W2/w1) = climb (W3/w2)= cruise (W4/w3)= loiter (W5/w4)= Desent (W6/w5)= landing (W1/wo)= (wi/wi-1) =0.96 (W2/w1)=0.98 (W3/w2) = (wi/wi-1) +exp^ (-RC/V (L/D)) Where R=range=2400km V=max takeoff speed=520km/hr C=Sp fuel consumption For TURBOPROP type of engine which we have to select &value from the table Cbhp =0.6 and p =0.8 So, C=0.6*520/550*0.8= 0.78 (W3/W2)=e^(-(2400*0.78/520*14.2))=0.77
19
(W4/W3)=EXP^ (-(EC/ (L/D)) Where E=endurance= 3.54hr C=sp. fuel consumption For loiter L/D=0.866*L/Dmax= 12.2
(W4/W3)=e^ (-3.54*0.822/12.2)=0.787 (W5/W4)= 0.918 (W6/W5)= 0.995 (Wx/Wo)=(W1/Wo)(W2/W1)(W3/W2)(W4/W3)(W5/W4)(W6/W5)= (0.96) (0.985) (0.77) (0.787) (0.918) (0.995) (Wx/Wo)= 0.523 (Wf/Wo)=1.06(1-Wx/Wo) = 1.06(1-0.523)= 0.505 (WO)^2=WC+Wp1/ (1-We/Wo-Wf/Wo) =85000/ (1-0.505-0.405) =192011.36N Hence first app of forty seater a/c by graphical method is WO= 192011.36
20
Third approximation:
(We/WO)=A WO^cKvs A=2.36 C= -0.18 Kvs=variable sweep const=1.00 if fixed wing From second approximation WO = 192011.36 N (We/WO)=A Wo^c Kvs=2.36*(5.44*10^5) ^-0.18*1=0.219 Hence overall takeoff wt: Wo=Wc+Wp1/1-(We/Wo)-(Wf/Wo)=85000/1-0.219-0.470)N = 194366.54N
21
Aerofoil selection
Aerofoil is nothing but the cross section area of wing. The shape is necessary for any wing to produce lift force and hence the proper selection of aerofoil becomes an important and mandatory step in design. Aerofoil design is a measure fact of aerodynamics. The aerofoil is completely affected by the flight regime in which the a/c is intended to operate
We know that, lift=1/2.V^2.CI.S V stall= 0.25 Vcruise=125km/hr= 37.5 m/sec For steady and level condition, L=W W=1/2.V stall^2.CI max .S
22
CI max=2(W/S) 1/.Vstall^2 Where (W/S) =wing loading CI max= (320*2/ (37.5)2*)2.830 CL max=1.28 Re=* V stall. 1/r Where L is chord length L=S/AR=54/10.9=4.954 REYNOLDS NUMBER: R=kinematic viscosity=2.1584*10-5/sec Re=0.42*37.33*4.954/2.15*10-5=3.59*106 So from Reynolds number and CI max we can find the aerofoil NACA 4214, we got the aerofoil NACA4214 as
23
Thrust calculation:
Thrust is nothing but a reaction force which when acts on body produces a motion. It is expressed in Newton. Newtons second law and third law quantitatively defined thrust together. An aircraft propels with the aid of this reaction force. There are three diff independent actions which causes this reaction to occur Spinning blades of the propeller or rotating turbine of jet , or the blast of the propellants in the rocket engine , force a mass of air or gas towards the rear and this mass exerts an equal and opp force on the system and thus we have a force named , thrust An a/c with a good propulsion sys design, integrated with a good structural char will automatically surprise other phases of design and will emerge out successfully We know that (thrust/wt) takeoff= (thrust/weight) cruse*(Ttakeoff/Tcruise/Wtakeoff) We know that (thrust/weight) cruise=1/ (L/D) cruise =1/12.2=0.0819 We will get (Wcruise/Wtakeoff) as (Wx/Wo) = (W1/Wo)(W2/Wo)(W3/W2)
24
W1/Wo=0.96Wo W1=0.97*(191011) =185280.67 W2/W1=0.985 W2=0.985*185280.67 =182501.46 W3/W2=0.818*182501.46 W3=149286.19 As we have to find the fraction of wt at take off to0 the wt at cruise, Wb/W1=149286.19/185280.67=0.805 (thrust/wt) takeoff= (thrust/wt) cruise*(T take off/T cruise)*(W cruise/W takeoff) Thrust=2100kw
25
Wing design:
Wings are most important in a/c to generate lift. The cross section of wing is normally and mostly an aerofoil shape. This assures stream lining and reduces the drag. The design and selection of wing includes chord calculation, aerodynamic center location, and selection of various angles.
CHORD:
It is the line joining from leading edge to trailing edge of an aerofoil, in case of a tapered wing the chord at the root is greater than the chord at the tip.
ROOT CHORD:
It can be determined by evoking the expression. C root=2S/ b (1+) S=wing area b=wing span =chord taper ratio for low speed subsonic a/c is 0.45 S= (W/W/S) = (21000/320)=65.625m2
26
AR=b^2/S 10.9=b2/65.625 b=26.74m Root chord (C root) 2S/ b (1+1mda) =2*65.625/26.74*(1+0.45) =3.385m C root= 3.385m
TIP CHORD:
Tip chord can be found from the below expression =tip chord/root chord tip chord C tip=*root chord =0.45*3.385=1.523m ROOT MEAN CHORD: ()=2/3Croot(1++^2/(1/)) 2/3*3.385(1+0.452/1+0.45)= ()=1.87m
27
28
FUSELAGE DESIGN:
It is hallow and strong tube. It is the main part of the a/c which holds the crew, cargo and the passenger. It indicates all the parts of the a/c and holds them up. The fuselage is always streamlined to minimize the amount of drag produced. The center of the gravity always lies within the fuselage. This fuselage consists of cockpit where all the a/c controls are controlled here As we know L/b=0.84 L=length of fuselage b=span We know b=26.74 l=26.74*0.84 l=22.46m As we know the fitness ratio as. L/d=4.5 d=22.46/4.5 d=4.991m Length of the empennage of the nose
29
=1/10 of length of the fuselage =1/10(22.46) =2.246m DIAMETER OF THE NOSE CONE AND EMPENNAGE: Lnose/dia nose=1.7 Dia nose=2.246/1.7=1.321m Length emp/dia emp=1.8 Dia emp=2.246/1.8=1.247m Wt area: S reference =C root * dia fuselage = 3.385 *4.991=16.89m We know S=S ref+ S wet We have seen: S=65.625m S wet=S-Sref =65.625-16.89=48.735m
30
31
lift:
The term lift is generally associated with an a/c although lift is also generated by rotor on helicopter, sails, and keels on the sailboats, and wind turbines. While the common meaning of lift suggests that it opposes gravity, aerodynamic lift can be in any direction.
32
Performance:
The evaluation of performance of an aircraft involves of quantities such as take off distance, landing distance, rate of climb, climb angle, bank angle, and minimum load factor for turn angle, turn radius, angular velocity, and endurance. The performance is evaluated with the help of simple parameters like weight, lift and drag coefficients, and engine thrust characteristics. The formulas used are in the perspective of preliminary design stage of an aircraft. Accurate results require much more numerical data.
33
Landing distance SL The length of the run way required for an air craft to come to a halt after it touches is given by SL = *1.67 * ( wl ) ^ 2+ / (g**s*CLmax ) * (T-D) + R (Wo L )] Landing weight WL is calculated from the expression below
34
Hence
, SL = 2.8 km
35
They are given by the following formulaes Roc = Vcruise * (T-D) / WO =[520*(1700000-1275000) ] / 1729650 =125.8 m / s
36
Bank angle:
The angle between the lateral axis and the horizontal surface of the earth is called bank angle It is given by = cos^ -1 (W/L) = COS^-1 (0.61 / 1.53) =66o42
37
Turn angle
The angle with which the aircrafts makes a turn with respect to the horizontal axis of the earth is called turn angle Tan = (3.05^2 1 )^0. =tan ^-1 [3.05^2 - 1] ^ 0.5 =90111
Turn Radius R
The radius which the air craft covers a turn is turn radius and is given by R = Vcruise^2 / [ g* ( nm ^2 1 ) ^0.5 ] =520^2 / [9.81* (3.05^2 -1) ^ 0.5] = 9566.06 m
38
Endurance E
Endurance is nothing but the Amount of time spent by the aircraft in air , it is calculated from the expression E = ln (WL/Wo)*[(L/D)] Where (L/D) and C for endurance is 1.6 & 0.4 respectively = - ln (1.12 / 1.91) * [12.2] = 6.51 Hrs
39
V-N DIAGRAM
The V-n diagram is a graph portraying load factor vs velocity for given airplane, along with the constrains on both n and v due to structural limitations. The V-n diagram illustrates some particularly important aspects of overall airplane performance. Load factor aids us in fixing boundaries to an aircraft within which the aircraft is free to perform and operate. Load factor is dependent on gravity and hence depending on that we have corresponding on that we have corresponding velocities and eventually V-n plot. For our calculation, we consider load factors direct proportionality to the square of velocity. Load factor is given by n= V2/Vstall2 Positive load factors indicate that the aircraft is ascending up. When n=1, V=37.5 m/s When n=2, V=53.03 m/s When n=3, V=64.95 m/s When n=4, V=75 m/s Negative load factors are experienced by aircraft when it descends down When n=-1, V=-37.5m/s When n=-2, V=-53.03 m/s
40
Load factor n=1 gives an initial boundary limit and a dive speed of 200.25 m/s gives final boundary limit.
41
The area exposed by continues lines in the plot is the regime in which the aircraft is bound to perform an operate. The first vertical line crossing X-axis at 33.33m/s sets the boundary of minimum speed Vmin. The second vertical line crossing X-axis at 200.25m/s sets the boundary of maximum speed Vmax. Thus the aircraft can operate between velocities of 37.3m/s and 200.25m/s.
42
43
CONCLUSION
Early aircrafts were developed in response to very simple requirements. Today, complex set of requirement like specification of airplane performance, safety, reliability and maintainability, and other are included. Because the companies are continuing to try improve on the strategy. In the early days of airplane design, people did not do much computation. The design teams tended to be small. Modern design projects are so complex that the problem has to examine advertisement for aircrafts; the definition of the best aircraft is very simple. Aircraft Company sells the fastest, most efficient, quietest, most in expansive airplanes with the shortest field length. Unfortunately such an airplane cannot exist. As professor Bryson, the father of scientific climatelogy puts it, you can only manke one thing best at time. The most expansive airplane would surely not be the fastest; the most efficient would not be the most comfortable.
Airframe manufacturers are continuously creating innovative design, making greater use of new lightweight materials and increasing their focus on passenger comfort. Achieving a perfect balance between these competing requirements represents a tremendous challenge for the design and engineering of the airframe.
44
REFERENCE
The following are the list of the books and websites which helped us to make our dream a reality and brought our aircraft to life.
Aircraft design-conceptual approach-by Raimer Introduction to flight-by John D. Anderson Aerodynamics for engineers- by Arthur and carruther Aircraft design projects for engineering students B Lloyd and R.Jenkinson Websites www.google.com www.wikipedia.com www.airliners.com www.airtoaircombat.com www.ebookee.com www.nasa.gov.in
45