Вы находитесь на странице: 1из 4

Square root Example 1 Suppose we want to find the square root of 1225.

Step 1: Ignore last two digits of 1225. Remaining number left is 12. Step 2: From the above table square of 3 is less than 12. Therefore left part (L) of our answer will be3. Step 3: Since last digit of 1225 is 5. Therefore right part (R) of our answer will be 5. Step 4: Our Answer will be L|R. Therefore Answer will be 3|5 = 35. Therefore, 1225 = 35 Example 2 Suppose we want to find the square root of 5184. Step 1: Ignore last two digits of 5184. Remaining number left is 51. Step 2: From the above table square of 7 is less than 51. Therefore left part (L) of our answer will be7. Step 3: Since last digit of 5184 is not equal to 5 or 0. Therefore right part (R) of our answer will not be be 5 or 0. Step 4: Since last digit of 5184 is 4, Therefore right digit of answer will be either 2 or 8 (see table). Therefore, [L*(L+1)] = [7*(7+1)] = (7*8) = 56. since 56 is greater than 51, therefore right part of our answer will be 2. Step 5: Our Answer will be L|R. Therefore Answer will be 7|2 = 72. Therefore, 5184 = 72 Example 3 Suppose we want to find the square root of 8649. Step 1: Ignore last two digits of 8649. Remaining number left is 86. Step 2: From the above table square of 9 is less than 86. Therefore left part (L) of our answer will be9. Step 3: Since last digit of 8649 is not equal to 5 or 0. Therefore right part (R) of our answer will not be be 5 or 0. Step 4: Since last digit of 8649 is 9, Therefore right digit of answer will be either 3 or 7 (see table). Therefore, [L*(L+1)] = [9*(9+1)] = (9*10) = 90. since 90 is greater than 86, therefore right part of our answer will be 3. Step 5: Our Answer will be L|R. Therefore Answer will be 9|3 = 93. Therefore, 8649 = 93 Ex -4 Square root of 15876 Step 1: Ignore last two digits of 15876. Remaining number left is 158. Step 2: Square of 12 is less than 158. Therefore left part (L) of our answer will be12. Step 3: Since last digit of 15876 is not equal to 5 or 0. Therefore right part (R) of our answer will not be be 5 or 0. Step 4: Since last digit of 15876 is 6, Therefore right digit of answer will be either 4 or 6 (see table). Therefore, [L*(L+1)] = [12*(12+1)] = (12*13) = 156. since 156 is less than 158, therefore right part of our answer will be 6. Step 5: Our Answer will be L|R. Therefore Answer will be 12|6 = 126.

Therefore, 15876 = 126 Finding Squares Ex 1. 43^2 step 1. Find base no as 50-43=07 Step 2. Sq the no as 07^2=49.write it on the right side. Step 3. Subtract the no from 25 as 25-7=18.write it on extreme left. Step 4. Now this is Ur ans. 1849 Ex 2. 57^2 step 1. 57-50=7 Step2. 7^2=49 Step3. 25+7=32 step4. Ans is 3249. Ex 3. 69^2 step1. 69-60=19 , 19^2=361 Step2. carry over 3 and write 61 in right side. Step3 . 25+19=44, now add 44 with 3 (carry number) and write it with extreme left.i.e. (25+19+3) Step 4. ur ans is 4761 Ex4 . 38^2 step1. 50-38=12, 12^2=144, carry 1 and write 44 at right side . Step2. now (25-12)+1=14 i.e. Carry number always adds (it never subtract). So ur ans is 1444. So, 1. At first see the given no is it more or less than Ur base. If it is more then addition rule and if it be less, the n subtraction rule will be applied. Thats why () sign is given 2. And always add the carried no. 3. range is chosen making () 24 from base . 4. Trick is done by squaring the base excluding a 0 (zero) such for base 50:52=25.for base 350 , 35 2 = 1225 5. for() divide the base without zero by 5 as for base 100: 10/5=2,so trick is 100 ()2() and for base 350: 35/5=7 ,and the trick is 1225()7() and so on. Now we are giving more examples to clear the fact, a regular practice can make u master of the art.ok, see The following examples. For base 100 Ex 5. 89^2 Step1. 100-89=11 ,11^2=121 ,carry 1 Step2. 100-(2 x 11 )+1=79, so the ans is 7921 Also u can use the alternative formula here,given no () such as Step 1. 100-89=11,sq is 121,carry 1 Step2. 89-11+1=79 ,ass is 7921 (I think this process is better for numbers whose base is near 100)

Ex 6. 117 Step1. 117-17=17, 17^2=289 ,carry 2 Step2. 117+17=134, 134+2=136 ,ans is 13689 For base 150 Ex 6. 139 1. 150-139=11 , sq is 121 ,carry 1 2. 225-311=225-33=192, 192+1=193 ,ans is 19, 321 Ex 7. 164 1. 164-150=14, 14=196, carry 1 2. 225+3(14)=225+42=267 ,267+1=268 ,ans is 26,896 Ex 8. 512 1. 12=144 ,carry 1, 2500+10(12)+1=2621, ans is 26214

Cube root Example 1 Suppose we want to find the cube root of 21952. Step 1: Ignore last three digits of 21952. Remaining number left is 21. Step 2: From the above table cube of 2 is less than 21. Therefore left part (L) of our answer will be 2. Step 3: Since last digit of 21952 is 2. Therefore right part (R) of our answer will be 8. (Because Last digit of cube of 8 is 2. see table above.) Step 4: Our Answer will be L|R. Therefore Answer will be 2|8 = 28.

Example 2 Suppose we want to find the cube root of 148877. Step 1: Ignore last three digits of 148877. Remaining number left is 148. Step 2: From the above table cube of 5 is less than 148. Therefore left part (L) of our answer will be5. Step 3: Since last digit of 148877 is 7. Therefore right part (R) of our answer will be 3. (Because Last digit of cube of 3 is 7. see table above.) Step 4: Our Answer will be L|R. Therefore Answer will be 5|3 = 53.

Example 3 Suppose we want to find the cube root of 636056.

Step 1: Ignore last three digits of 636056. Remaining number left is 636. Step 2: From the above table cube of 8 is less than 636. Therefore left part (L) of our answer will be8. Step 3: Since last digit of 636056 is 6. Therefore right part (R) of our answer will be 6. (Because Last digit of cube of 6 is 6. see table above.) Step 4: Our Answer will be L|R. Therefore Answer will be 8|6 = 86.

How to find the cube of a number (ab)^3 = a^3 + 3a^2b + 3ab^2 + b^3