Вы находитесь на странице: 1из 76

PG 1::>

ETANK FULL REPORT - Storage Tank

ETank2000 Demo 1.9.15 (20 Jan 2012)


TABLE OF CONTENTS
ETANK SETTINGS SUMMARY

PAGE 1
PAGE 2

SUMMARY OF DESIGN DATA AND REMARKS


SUMMARY OF RESULTS

PAGE 5

ROOF DESIGN

PAGE 6

ROOF DESIGN

PAGE 12

BOTTOM HEAD DESIGN

PAGE 23

SEISMIC CALCULATIONS

PAGE 31

ANCHOR BOLT DESIGN

PAGE 38

CAPACITIES AND WEIGHTS


MAWP & MAWV SUMMARY

PAGE 3

PAGE 44
PAGE 45

PG 2::>ETANK SETTINGS SUMMARY


To Change These ETank Settings, Go To Tools->Options, Behavior Tab.
---------------------------------------------------------------------No 650 Appendix F Calcs when Tank P = 0 -> Default : False
-> This Tank : True
Repad 650 Design Basis
-> Default for Tank Roof Nozzles
-> This Tank

: Use API Default 1/4 in.

: Use API Default 1/4 in.

Show MAWP / MAWV Calcs

: True

Enforce API Minimum thicknesses

: True

Enforce API Maximum Roof thickness

: True

Enforce Minimum Self Supp. Cone Pitch (2 in 12) : True


Force Non-Annular Btm. to Meet API-650 5.5.1
Set t.actual to t.required Values

: False

: False

Maximum 650 App. S or App. M Multiplier is 1

: True

Enforce API Maximum Nozzle Sizes

: True

Max. Self Supported Roof thickness

: 0.5 in.

Max. Tank Corr. Allowance

: 0.5 in.

External pressure calcs subtract C.A. per V.5

: False

Use Gauge Material for min thicknesses

: False

Enforce API Minimum Live Load

: True

Enforce API Minimum Anchor Chair Design Load


= Bolt Yield Load

: True

PG 3::>SUMMARY OF DESIGN DATA and REMARKS


Job
Date of Calcs.

: Storage Tank
: 4/16/2013 , 02:50 PM

Mfg. or Insp. Date : 4/16/2013


Designer
Project

: SDD
: Oryx

Tag Number
Plant
Plant Location
Site
Design Basis

: 48T0001
: Gas to Liquids
: Doha
: Doha
: API-653 4th Edition, April 2009,
& API-650 11th Edition, Addendum 2, Nov 2009

---------------------------------------------------------------------- TANK NAMEPLATE INFORMATION


---------------------------------------------------------------------- Operating Ratio: 0.4
- Design Standard:
- API-650 11th Edition, Addendum 2, Nov 2009

- API-650 Appendices Used: V

- Roof : A-36: 0.8072in.

- Shell (6): A-516 Gr 70: 0.787in.

- Shell (5): A-516 Gr 70: 0.236in.

- Shell (4): A-516 Gr 70: 0.236in.

- Shell (3): A-516 Gr 70: 0.236in.

- Shell (2): A-516 Gr 70: 0.315in.

- Shell (1): A-516 Gr 70: 0.7093in.

- Bottom : A-36: 0.315in.

---------------------------------------------------------------------Design Internal Pressure = 0.4786 PSI or 13.26 IN. H2O


Design External Pressure = -0.0363 PSI or -1.01 IN. H2O

MAWP = 0 PSI or 0 IN. H2O


MAWV = -0.0366 PSI or -1.01 IN. H2O
OD of Tank = 48 ft
Shell Height = 39.37 ft
S.G. of Contents = 0.806
Max. Liq. Level = 42.37 ft
Re-Rate Temperature = 140 F
Tank Joint Efficiency = 0.7
Ground Snow Load = 0 lbf/ft^2
Roof Live Load = 20 lbf/ft^2
Design Roof Dead Load = 0 lbf/ft^2

PG 4::>Basic Wind Velocity = 100 mph


Wind Importance Factor = 1
Using Seismic Method: API-650 11th Ed. - ASCE7 Mapped (Ss & S1)
Seismic Use Group:
Site Class:
T_L = 1 sec
Ss = 0.065 %g
S1 = 0.025 %g
S0 = 2.5999 %g
Av = 0 %g
Q = 0.6666
Importance Factor = 1
DESIGN NOTES
NOTE 1 : There are tank calculation warnings.
Search for * * Warning * * notes.
NOTE 2 : Tank is not subject to API-650 Appendix F.7

PG 5::>SUMMARY OF RESULTS
Shell Material Summary (Bottom is 1)
-----------------------------------------------------------------------Shell Width Material
#

Sd

(ft)

St Weight

(psi) (psi)

(lbf)

CA

(in)

-----------------------------------------------------------------------6

0.8

A-516 Gr 70

33,040 34,200

3,868

8.1

A-516 Gr 70

33,040 34,200 11,755

5.87 A-516 Gr 70

33,040 34,200

8,519

8.2

A-516 Gr 70

33,040 34,200 11,900

8.2

A-516 Gr 70

30,030 33,000 15,881

8.2

A-516 Gr 70

30,030 33,000 35,736

-----------------------------------------------------------------------Total Weight

87,659

Shell API 653 Summary (Bottom is 1)


----------------------------------------------------------------Shell t.design(Sd) t.test(St) t.external t.required
#

(in.)

(in.)

(in.)

(in.)

t.actual

(in.)

----------------------------------------------------------------6

0.0204

0.0204

0.1725

0.1725

0.787

0.0626

0.0626

0.1725

0.1725

0.236

0.0932

0.0932

0.1725

0.1725

0.236

0.136

0.136

0.1852

0.1852

0.1725

0.2058

0.315

0.2295

0.2295

0.1725

0.2551

0.7093

0.1725

0.1725

0.236

----------------------------------------------------------------Self Supported Conical Roof;


t.required = 0.8072 in.
t.actual = 0.8072 in.
Roof Joint Efficiency = 0.7

Material = A-36

Weight = 60,411 lbf


Bottom Type: Conical Bottom
Bottom Floor Material = A-36
t.required = 0.8228 in.
t.actual = 0.315 in.
Bottom Joint Efficiency = 0.7
Total Weight of Bottom = 30,236 lbf
TOP END STIFFENER: L100x100x10, A-36, 1536. lbf
BOTTOM END STIFFENER: L100x100x10, A-36, 0 lbf

PG 6::><Roof Design Per API 653>


CONICAL ROOF: A-36
JEr = Roof Joint Efficiency = 0.7
Lr = Entered Roof Live Load = 20 lbf/ft^2
Lr_1 = Computed Roof Live Load, including External Pressure
S = Ground Snow Load = 0 lbf/ft^2
Sb = Balanced Design Snow Load = 0 lbf/ft^2
Su = Unbalanced Design Snow Load = 0 lbf/ft^2
Dead_Load = Insulation + Plate_Weight + Added_Dead_Load
= (8)(0/12) + 32.9299 + 0
= 32.93 lbf/ft^2
Roof Loads (per API-650 Appendix R)
Pe = PV*144 = 0.0363*144 = 5.2272 lbf/ft^2
e.1b = DL + MAX(Sb,Lr) + 0.4*Pe
= 32.93 + 20 + 0.4*5.2272
= 55.021 lbf/ft^2
e.2b = DL + Pe + 0.4*MAX(Sb,Lr)
= 32.93 + 5.2272 + 0.4*20
= 46.157 lbf/ft^2
T = Balanced Roof Design Load (per API-650 Appendix R)
= MAX(e.1b,e.2b)
= 55.021 lbf/ft^2
e.1u = DL + MAX(Su,Lr) + 0.4*Pe
= 32.93 + 20 + 0.4*5.2272
= 55.021 lbf/ft^2
e.2u = DL + Pe + 0.4*MAX(Su,Lr)
= 32.93 + 5.2272 + 0.4*20
= 46.157 lbf/ft^2
U = Unbalanced Roof Design Load (per API-650 Appendix R)
= MAX(e.1u,e.2u)

= 55.021 lbf/ft^2
Lr_1 = MAX(T,U) = 55.021 lbf/ft^2
pt = Roof Cone Pitch
= 2 in/ft
Theta = Angle of Cone to the Horizontal
= ATAN(pt/12) = ATAN(0.1667)
= 9.4623 degrees
Alpha = 1/2 the Included Apex Angle of Cone
= 80.5377 degrees
R2 = 6*OD/SIN(Theta) = 1,752 in.
Rc = ID/2 = 287.213 in.

PG 7::><Weight, Surface Area, and Projected Areas of Roof>


Ap_Vert = Vertical Projected Area of Roof
= pt*OD^2/48
= 2*48^2/48
= 96 ft^2
Horizontal Projected Area of Roof (Per API-650 5.2.1.f)
Xw = Moment Arm of UPLIFT wind force on roof
= 0.5*OD
= 0.5*48
= 24 ft
Ap = Projected Area of roof for wind moment
= PI*R^2
= PI*24^2
= 1,810 ft^2
Roof_Area = 36*PI*OD^2/COS(Theta)
= 36*PI*(48)^2/COS(9.4623)
= 264,171 in^2
Weight = (Density)(t)(Roof_Area)
= (0.2833)(0.8072)(264,171)
= 60,411 lbf

(New)

= 60,411 lbf

(Corroded)

< Uplift on Tank > (per API-650 F.1.2)


For conical or dish bottom tank with self supported roof,
Net_Uplift = Minus Corroded weight of shell and roof plates.
= -148,070 lbf
Since Tank does not have flat bottom,
Uplift Case per API-650 1.1.1 does not apply.
<Minimum Thickness of Roof Plate>
ME = 28,799,999/28,799,999 = 1 (per API-650 App. M.5.1)
<Section 5.10.5.1>

t-Calc1 = ME * SQRT[T/45]*OD/(400*SIN(Theta)) + CA
= 1 * SQRT[55.021/45]*48/(400*SIN(9.4623)) + 0
= 0.8072 in.
t-Calc2 = ME * SQRT[U/45]*OD/(460*SIN(Theta)) + CA
= 1 * SQRT[55.021/45]*48/(460*SIN(9.4623)) + 0
= 0.7019 in.
t-Calc = MAX(t-Calc1,t-Calc2)
= 0.8072 in.
Max_f (due to roof thickness)
= 400*SIN(Theta)*(t-CA)/ME/OD
= 400*SIN(9.4623)*(0.8072 - 0)/1/48
= 1.1059

PG 8::>

Max_T1 (due to roof thickness)

= Max_f^2 * 45
= 1.1059^2 * 45
= 55.0357lbf/ft^2
P_ext_1 (due to roof thickness)
= -2.5 * [(Max_T1 - DL - Max(Snow_Load,Lr)] / 144
= -2.5 * [(55.0357 - 32.93 - Max(0,20)] / 144
= -0.0366 PSI or -1.01 IN. H2O
P_max_ext = -0.0366 PSI or -1.01 IN. H2O
* * Warning * *Max. Roof t (less c.a.) limited to 0.5 in.
<Actual Participating Area of Roof-to-Shell Juncture>
(From API-650 Figure F-2)
Wc = 0.6 * SQRT[Rc * (t-CA)]

(Top Shell Course)

= 0.6 * SQRT[287.213 * (0.787 - 0)]


= 9.0207 in.
(From API-650 Figure F-2)
Wh = 0.3 * SQRT[R2 * (t-CA)] (or 12", whichever is less)
= 0.3 * SQRT[1,752 * (0.8072 - 0)]
= MIN(11.2813, 12)
= 11.2813 in.
Top End Stiffener: L100x100x10
Aa = (Cross-sectional Area of Top End Stiffener)
= 2.976 in^2
Using API-650 Fig. F-2, Detail b End Stiffener Detail
Ashell = Contributing Area due to shell plates
= Wc*(t_shell - CA)
= 9.0207 * (0.787 - 0)
= 7.099 in^2
Aroof = Contributing Area due to roof plates
= Wh*(t_roof - CA)

= 11.2813 * (0.8072 - 0)
= 9.106 in^2
A = Actual Part. Area of Roof-to-Shell Juncture (per API-650)
= Aa + Aroof + Ashell
= 2.976 + 9.106 + 7.099
= 19.181 in^2
MINIMUM PARTICIPATING AREA Cone Roof ( Per API-650 Section 5.10.5.2 )
p = MAX(U,T)
Fa = Min(Fy_roof,Fy_shell,Fy_stiff)
= Min(36,000,38,000,36,000)
= 36,000 psi
A_min = Minimum Participating Area
= p*D^2/(8*Fa*TAN(Theta))
= 55.021*48^2/(8*36,000*TAN(9.4623))
= 2.641 in^2

PG 9::>

MaxT_A = Max Roof Load due to Participating Area


( reversing API-650 Section 5.10.5.2 )

= 45*A*3000*SIN(Theta)/OD^2
= 45*19.181*3000*SIN(9.4623)/48^2)
= 184.766 lbf/ft^2
P_ext_2 (Due to MaxT_A)
= -[Max_T1 - DL - 0.4 * Max(Snow_Load,Lr)]/144
= -[184.766 - 32.93 - 0.4 * Max(0,20)]/144
= -0.9989 PSI (Due to Participating Area)
P_max_ext = MAX(-0.0366,-0.9989)
= -0.0366 PSI or -1.01 IN. H2O

PG 10::>* * * API 650 APPENDIX V * * *


<Section V.7.2.1>
Pr = Max Roof Load = Lr_1
t_Cone1 = OD/SIN(Theta)*SQRT[Pr/(0.248*E)]
= 48/SIN(9.4623)*SQRT[55.021/(0.248*28,799,999)]
= 0.8104 in.
t_Cone = MAX(t-Calc1, t_Cone1)
= MAX(0.8072, 0.8104)
= 0.8104 in.
<Participating Area Required per App. V>
f (Allowable Design Stress) = 27,376 psi
ts1 (Top Shell Course thickness) = 0.787 in.
tr (Roof Actual Thickness) = 0.8072 in.
JEr (Roof Joint Efficiency) = 0.7
JEs (Top Shell Course Joint Efficiency) = 0.7
JEst (Roof Comp. Ring Joint Efficiency) = 0.7
(Section V.7.2.2)
A_Reqd = Pr*OD^2/(8*f*TAN(Theta))
= 55.021*48^2/(8*27,376*TAN(9.4623))
= 3.473 in^2
(Section V.7.2.3)
X_Cone = 1.47*SQRT[OD*tr/SIN(Theta)]
= 1.47*SQRT[48*0.8072*/SIN(9.4623)]
= 22.5673 in
(Section V.7.2.4)
X_Shell = 1.47*SQRT[OD*ts1]
= 1.47*SQRT[48*0.787]
= 9.0349 in
(Section V.7.2.5)
A_stiff_reqd = (A_Reqd - JEs*ts1*X_Shell - JEr*tr*X_Cone)/JEst

= (3.473 - 0.7*0.787*9.0349 - 0.7*0.8072*22.5673)/0.7


= -20.3654 in^2
Since A_stiff_reqd <=0, No Roof Stiffener Required
A_stiff_actual = 2.976 in^2
using L100x100x10
A_actual = JEs*ts1*X_Shell + JEr*tr*X_Cone + A_stiff_actual*JEst
= 0.7*0.787*9.0349 + 0.7*0.8072*22.5673 + 2.976*0.7
= 19.812 in^2

PG 11::><TOP END STIFFENER CALCULATIONS>


<V.8.2.2.1 Number of Waves>
N^2 = SQRT[5.33*D^3/(tsmin*Hts^2)]
= SQRT[5.33*48^3/(0.236*26.717^2)]
= 59.15
N = 7.69
<V.8.2.3 Contributing Shell at Stiffener>
w_shell = 1.47*(D*ts1)^0.5
= 1.47*(48*0.787)^0.5
= 9.0349 in.
<V.8.2.3.1 Radial Load, VI>
VI = Ps * H/48
= 23.62 * 39.37/48
= 19.3733 lbf/ft
<V.8.2.3.2 Required Moment of Inertia>
I_reqd = 648*VI*D^3/[E*(N^2-1)]
= 648*19.3733*48^3/[28,799,999*(7.69^2-1)]
= 0.829 in^4
I_actual = 9.275 in^4
using L100x100x10, ts1 = 0.787 in., & W = 9.0349 in.
<V.8.2.3.3.1 Area Required>
define f = Min(f_roof, f_shell, f_stiff)
= Min(27,376, 33,040, 27,376)
= 27,376 psi
A_reqd = 6*VI*D/f
= 6*19.3733*48/27,376
= 0.2038 in^4
<V.8.2.3.3.2 Area required by stiffener>
A_stiff_reqd = A_reqd - JEs*ts1*X_Shell - JEr*t_roof*X_Cone
= 0.2038 - 0.7*0.787*9.0349 - 0.7*0.8072*22.5673

= -17.52 in^2
Since A_stiff_reqd <=0, No Roof Stiffener Required
A_stiff = 2.976 in^2
using L100x100x10
A_actual = JEs*ts1*X_Shell + JEr*tr*X_Cone + A_stiff_actual
= 0.7*0.787*9.0349 + 0.7*0.8072*22.5673 + 2.976
= 20.7048 in^2
t.required = t-Calc = 0.8072 in.

PG 12::>< ROOF DESIGN SUMMARY >


t.required = 0.8072 in.
t.actual = 0.8072 in.
P_max_internal = 2.5 PSI or 69.28 IN. H2O
P_max_external = -0.0366 PSI or -1.01 IN. H2O

PG 13::>SHELL COURSE RE-RATING

(Bottom Course is #1)

Course # 1;

Width = 8.2ft

Material: A-516 Gr 70;

API-653 ONE FOOT METHOD


Sd = 30,030 PSI

(allowable design stress per API-653 4.3.3.1)

RE-RATE CONDITION
G = 0.806 (per API-653)
< Re-Rate Condition G = 0.806 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 42.37 + 2.31*0.4786/0.806 = 43.74ft
t-Calc = 2.6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-653)
= 2.6*48*(43.74 - 1)*0.806/(30,030*0.7) + 0
= 0.2045 in.
hMax_1 = E*Sd*(t_1 - CA_1)/(2.6*OD*G) + 1
= 0.7*30,030*(0.7093 - 0) / (2.6 * 48 * 0.806) + 1
= 149.2292 ft.
Pmax_1 = (hMax_1 - H) * 0.433 * G
= (149.2292 - 42.37) * 0.433 * 0.806
= 37.2936 PSI
Pmax_int_shell = Pmax_1
Pmax_int_shell = 37.2936 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 42.37 + 2.31*0.4786/1 = 43.48ft
t.test = 2.6*48*(43.48 - 1)/(33,000*0.7) = 0.2295 in.
Course # 2;

Material: A-516 Gr 70;

Width = 8.2ft

API-653 ONE FOOT METHOD


Sd = 30,030 PSI

(allowable design stress per API-653 4.3.3.1)

RE-RATE CONDITION
G = 0.806 (per API-653)
< Re-Rate Condition G = 0.806 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 34.17 + 2.31*0.4786/0.806 = 35.54ft

PG 14::>

t-Calc = 2.6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-653)

= 2.6*48*(35.54 - 1)*0.806/(30,030*0.7) + 0
= 0.1653 in.
hMax_2 = E*Sd*(t_2 - CA_2)/(2.6*OD*G) + 1
= 0.7*30,030*(0.315 - 0) / (2.6 * 48 * 0.806) + 1
= 66.8286 ft.
Pmax_2 = (hMax_2 - H) * 0.433 * G
= (66.8286 - 34.17) * 0.433 * 0.806
= 11.3978 PSI
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_2)
= Min(37.2936, 11.3978)
Pmax_int_shell = 11.3978 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 34.17 + 2.31*0.4786/1 = 35.28ft
t.test = 2.6*48*(35.28 - 1)/(33,000*0.7) = 0.1852 in.
Course # 3;

Material: A-516 Gr 70;

Width = 8.2ft

API-653 ONE FOOT METHOD


Sd = 33,040 PSI

(allowable design stress per API-653 4.3.3.1)

RE-RATE CONDITION
G = 0.806 (per API-653)
< Re-Rate Condition G = 0.806 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 25.97 + 2.31*0.4786/0.806 = 27.34ft
t-Calc = 2.6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-653)
= 2.6*48*(27.34 - 1)*0.806/(33,040*0.7) + 0
= 0.1146 in.

hMax_3 = E*Sd*(t_3 - CA_3)/(2.6*OD*G) + 1


= 0.7*33,040*(0.236 - 0) / (2.6 * 48 * 0.806) + 1
= 55.2626 ft.
Pmax_3 = (hMax_3 - H) * 0.433 * G
= (55.2626 - 25.97) * 0.433 * 0.806
= 10.2231 PSI
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_3)
= Min(11.3978, 10.2231)
Pmax_int_shell = 10.2231 PSI

PG 15::>

HYDROSTATIC TEST CONDITION

< Re-Rate Condition G = 1 >


H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 25.97 + 2.31*0.4786/1 = 27.08ft
t.test = 2.6*48*(27.08 - 1)/(34,200*0.7) = 0.136 in.
Course # 4;

Material: A-516 Gr 70;

Width = 5.87ft

API-653 ONE FOOT METHOD


Sd = 33,040 PSI

(allowable design stress per API-653 4.3.3.1)

RE-RATE CONDITION
G = 0.806 (per API-653)
< Re-Rate Condition G = 0.806 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 17.77 + 2.31*0.4786/0.806 = 19.14ft
t-Calc = 2.6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-653)
= 2.6*48*(19.14 - 1)*0.806/(33,040*0.7) + 0
= 0.0789 in.
hMax_4 = E*Sd*(t_4 - CA_4)/(2.6*OD*G) + 1
= 0.7*33,040*(0.236 - 0) / (2.6 * 48 * 0.806) + 1
= 55.2626 ft.
Pmax_4 = (hMax_4 - H) * 0.433 * G
= (55.2626 - 17.77) * 0.433 * 0.806
= 13.0848 PSI
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_4)
= Min(10.2231, 13.0848)
Pmax_int_shell = 10.2231 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure

= H + 2.31*P(psi)/G
= 17.77 + 2.31*0.4786/1 = 18.88ft
t.test = 2.6*48*(18.88 - 1)/(34,200*0.7) = 0.0932 in.
Course # 5;

Material: A-516 Gr 70;

Width = 8.1ft

API-653 ONE FOOT METHOD


Sd = 33,040 PSI

(allowable design stress per API-653 4.3.3.1)

PG 16::>

RE-RATE CONDITION

G = 0.806 (per API-653)


< Re-Rate Condition G = 0.806 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 11.9 + 2.31*0.4786/0.806 = 13.27ft
t-Calc = 2.6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-653)
= 2.6*48*(13.27 - 1)*0.806/(33,040*0.7) + 0
= 0.0534 in.
hMax_5 = E*Sd*(t_5 - CA_5)/(2.6*OD*G) + 1
= 0.7*33,040*(0.236 - 0) / (2.6 * 48 * 0.806) + 1
= 55.2626 ft.

Pmax_5 = (hMax_5 - H) * 0.433 * G

= (55.2626 - 11.9) * 0.433 * 0.806


= 15.1335 PSI
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_5)
= Min(10.2231, 15.1335)
Pmax_int_shell = 10.2231 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 11.9 + 2.31*0.4786/1 = 13.01ft
t.test = 2.6*48*(13.01 - 1)/(34,200*0.7) = 0.0626 in.
Course # 6;

Material: A-516 Gr 70;

Width = 0.8ft

API-653 ONE FOOT METHOD


Sd = 33,040 PSI

(allowable design stress per API-653 4.3.3.1)

RE-RATE CONDITION
G = 0.806 (per API-653)
< Re-Rate Condition G = 0.806 >
H' = Effective liquid head at design pressure

= H + 2.31*P(psi)/G
= 3.8 + 2.31*0.4786/0.806 = 5.17ft
t-Calc = 2.6*OD*(H' - 1)*G/(Sd*E) + CA (per API-653)
= 2.6*48*(5.17 - 1)*0.806/(33,040*0.7) + 0
= 0.0181 in.
hMax_6 = E*Sd*(t_6 - CA_6)/(2.6*OD*G) + 1
= 0.7*33,040*(0.787 - 0) / (2.6 * 48 * 0.806) + 1
= 181.9519 ft.

PG 17::>

Pmax_6 = (hMax_6 - H) * 0.433 * G

= (181.9519 - 3.8) * 0.433 * 0.806


= 62.1747 PSI
Pmax_int_shell = Min(Pmax_int_shell, Pmax_6)
= Min(10.2231, 62.1747)
Pmax_int_shell = 10.2231 PSI
HYDROSTATIC TEST CONDITION
< Re-Rate Condition G = 1 >
H' = Effective liquid head at design pressure
= H + 2.31*P(psi)/G
= 3.8 + 2.31*0.4786/1 = 4.91ft
t.test = 2.6*48*(4.91 - 1)/(34,200*0.7) = 0.0204 in.
<API-650 APPENDIX V FOR EXTERNAL PRESSURE>
W (Wind Pressure)

= 31*(V/120)^2

= 31*(100/120)^2
= 21.53 lbf/ft^2
Pe (External Pressure) = 0.0363 PSI, OR 1.01 In. H2O
= 5.2272 lbf/ft^2
Ps (Shell Design Pressure) = MAX(Pe, W + 0.4*Pe)
= MAX(5.2272, 21.53 + 0.4*5.2272)
= MAX(5.2272, 23.6209)
= 23.62 lbf/ft^2
Wtr

= Transposed Width of each Shell Course


= Width*[ t_thinnest / t_course ]^2.5

Transforming Courses (1) to (6)


Wtr(1) = 8.2*[ 0.236/0.7093 ]^2.5 = 0.5236 ft
Wtr(2) = 8.2*[ 0.236/0.315 ]^2.5 = 3.984 ft
Wtr(3) = 8.2*[ 0.236/0.236 ]^2.5 = 8.2 ft
Wtr(4) = 5.87*[ 0.236/0.236 ]^2.5 = 5.87 ft
Wtr(5) = 8.1*[ 0.236/0.236 ]^2.5 = 8.1 ft

Wtr(6) = 0.8*[ 0.236/0.787 ]^2.5 = 0.0394 ft


Hts (Height of the Transformed Shell)
= SUM{Wtr} = 26.717 ft

PG 18::>* * * SHELL STIFFENING PER API-650 APP. V.8 * * *


D (Tank OD) = 48 ft
SHELL MATERIAL (thinnest course) : A-516 Gr 70
ts1 (Top Shell Thickness) = 0.787 in.
tsn (Bottom Shell Thickness) = 0.7093 in.
tsmin (Smallest Actual Shell Thickness) = 0.236 in.
JEr (Roof Joint Efficiency) = 0.7
JEs (Top Shell Joint Efficiency) = 0.7
Hts (Transformed Shell Height) = 26.717 ft
f_shell (Allowable Stress for thinnest Shell) = 33,040 psi
Fy_shell (Yield Stress for thinnest Shell) = 38,000 psi
E (Mod. of Elasticity for thinnest Shell) = 28,799,999 psi
TOP STIFFENER MATERIAL : A-36
f_stiff (Allowable Stress for Stiffener) = 27,376 psi
Fy_stiff (Yield Stress for Stiffener) = 36,000 psi
SHELL STIFFENER MATERIAL : N/A
f_stiff (Allowable Stress for Stiffener) = N/A
Fy_stiff (Yield Stress for Stiffener) = N/A
BOTTOM STIFFENER MATERIAL : A-36
f_stiff (Allowable Stress for Stiffener) = 27,376 psi
Fy_stiff (Yield Stress for Stiffener) = 36,000 psi
BOTTOM PLATE MATERIAL : A-36
f_btm (Allowable Stress for Bottom Floor) = 24,882 psi
Fy_shell (Yield Stress for Bottom Floor) = 36,000 psi
JEn (Bottom Shell Joint Efficiency) = 0.7
JEb (Bottom Joint Efficiency) = 0.7
Bottom Floor OD = 48.3333 ft
<V.8.1 UNSTIFFENED SHELLS>
Pe (External Pressure) = 5.2272 lbf/ft^2
Ps (Shell Design Pressure) = 23.62 lbf/ft^2

V.8.1.1 Criteria (Elastic Failure when EFC >= 0.19,


otherwise must use ASME Section VIII)
EFC = (D/tsmin)^0.75*[(Hts/D)*(Fy/E)^0.5]
= (48/0.236)^0.75*[(26.717/48)*(38,000/28,799,999)^0.5]
= 1.0889
Since EFC >= 0.19, using App. V method.
Condition 1: Wind plus specified external (vacuum) pressure
Since Pe <= 15, PSI1 = (Pe + 15)/20 = 1.0114
<V.8.1.2 Max External Pressure>
PS_Max = 0.6*E/[PSI1*(Hts/D)*(D/tsmin)^2.5]
= 0.6*28,799,999/[1.0114*(26.717/48)*(48/0.236)^2.5]
= 52.0317 lbf/ft^2
= 0.3613 psi
PV_max1 = Min(PS_Max, [PS_Max - W/144]/0.4)
= Min(0.3613, 0.5295)
= 0.3613 psi
Condition 2: Specified external (vacuum) pressure only
PSI2 = 3

PG 19::>

<V.8.1.2 Max External Pressure>

PV_Max2 = 0.6*E/[PSI2*(Hts/D)*(D/tsmin)^2.5]
= 0.6*28,799,999/[3*(26.717/48)*(48/0.236)^2.5]
= 17.5409 lbf/ft^2
= 0.1218 psi
PV_Max = Min(PV_Max1,PV_Max2)
= Min(0.3613,0.1218)
= 0.1218 psi
Since PSI1*Ps >= 3*Pe, PSI = PSI1 & Ps = Ps
<V.8.1.3 Min thickness due to Design Pressure>
t_min_ext = 1.23*[(PSI*Hts*Ps)^0.4]*(D^0.6)/(E^0.4)
= 1.23*[(1.0114*26.717*23.62)^0.4]*(48^0.6)/(28,799,999^0.4)
= 0.1725 in.
<V.8.2 CIRCUMFERENTIALLY STIFFENED SHELLS>
<V.8.2.1.2 Maximum Unstiffened Shell Height>
Hs = 0.6*(tsmin^2.5)*(E)/[(D^1.5)*Ps*PSI]
= 0.6*(0.236^2.5)*(28,799,999)/[(48^1.5)*23.62*1.0114]
= 58.85 ft.
<V.8.2.1.3 Number of Stiffeners Required>
Ns = Hts/Hs - 1 (Rounded Up)
= 26.717/58.85 - 1
= -0.546, Rounded Up => 0
Actual Number of Stiffeners = 0
<V.8.2.1.4 Maximum Stiffener Spacing on transposed shell>
Lx = Hts/(Ns + 1)
= 26.717/(0 + 1)
= 26.717 ft
Since no Int. Wind Girders are specified,
Stiffener Spacing (Ls) = N.A.
t_min_ext_stiff = N.A.

<V.8.2.2 Intermediate Stiffener Ring Design>


No calculations performed since no stiffeners are required.
SHELL COURSE #1 SUMMARY
------------------------------------------t.seismic governs. See E.6.2.4 table in SEISMIC calculations.
t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)
= MAX(0.2295, 0.1725, 0.2551)
= 0.2551 in.
Course Minimum t shall not be less than 0.1" + CA
(per API-653 Section 4.3.3.1)
t-653min = 0.1 in.

PG 20::> t.required = MAX(t.design, t.min653)


= MAX(0.2551,0.1) = 0.2551 in.
< API-653 4.3.2.1 >
t1 (lowest average thickness in the shell course)
t1 must be >= t.required = 0.2551 in.
t2 (least min. thickness in an area of shell course)
t2 must be >= 0.6*(t.required - CA) + CA = 0.153060 in.
t.actual = 0.7093 in.
Weight = Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
= 0.2833*PI*[(12*48)-0.7093]*12*8.2*0.7093
= 35,736 lbf

(New)

= 35,736 lbf

(Corroded)

SHELL COURSE #2 SUMMARY


------------------------------------------t.seismic governs. See E.6.2.4 table in SEISMIC calculations.
t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)
= MAX(0.1852, 0.1725, 0.2058)
= 0.2058 in.
Course Minimum t shall not be less than 0.1" + CA
(per API-653 Section 4.3.3.1)
t-653min = 0.1 in.
t.required = MAX(t.design, t.min653)
= MAX(0.2058,0.1) = 0.2058 in.
< API-653 4.3.2.1 >
t1 (lowest average thickness in the shell course)
t1 must be >= t.required = 0.2058 in.
t2 (least min. thickness in an area of shell course)
t2 must be >= 0.6*(t.required - CA) + CA = 0.123480 in.
t.actual = 0.315 in.
Weight = Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t

= 0.2833*PI*[(12*48)-0.315]*12*8.2*0.315
= 15,881 lbf

(New)

= 15,881 lbf

(Corroded)

SHELL COURSE #3 SUMMARY


------------------------------------------t_min_ext governs. See the STIFFENING RINGS Calculations.
t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)
= MAX(0.136, 0.1725, 0.1566)
= 0.1725 in.
Course Minimum t shall not be less than 0.1" + CA
(per API-653 Section 4.3.3.1)
t-653min = 0.1 in.

PG 21::> t.required = MAX(t.design, t.min653)


= MAX(0.1725,0.1) = 0.1725 in.
< API-653 4.3.2.1 >
t1 (lowest average thickness in the shell course)
t1 must be >= t.required = 0.1725 in.
t2 (least min. thickness in an area of shell course)
t2 must be >= 0.6*(t.required - CA) + CA = 0.103500 in.
t.actual = 0.236 in.
Weight = Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
= 0.2833*PI*[(12*48)-0.236]*12*8.2*0.236
= 11,900 lbf

(New)

= 11,900 lbf

(Corroded)

SHELL COURSE #4 SUMMARY


------------------------------------------t_min_ext governs. See the STIFFENING RINGS Calculations.
t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)
= MAX(0.0932, 0.1725, 0.1072)
= 0.1725 in.
Course Minimum t shall not be less than 0.1" + CA
(per API-653 Section 4.3.3.1)
t-653min = 0.1 in.
t.required = MAX(t.design, t.min653)
= MAX(0.1725,0.1) = 0.1725 in.
< API-653 4.3.2.1 >
t1 (lowest average thickness in the shell course)
t1 must be >= t.required = 0.1725 in.
t2 (least min. thickness in an area of shell course)
t2 must be >= 0.6*(t.required - CA) + CA = 0.103500 in.
t.actual = 0.236 in.
Weight = Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t

= 0.2833*PI*[(12*48)-0.236]*12*5.87*0.236
= 8,519 lbf

(New)

= 8,519 lbf

(Corroded)

SHELL COURSE #5 SUMMARY


------------------------------------------t_min_ext governs. See the STIFFENING RINGS Calculations.
t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)
= MAX(0.0626, 0.1725, 0.0718)
= 0.1725 in.
Course Minimum t shall not be less than 0.1" + CA
(per API-653 Section 4.3.3.1)
t-653min = 0.1 in.

PG 22::> t.required = MAX(t.design, t.min653)


= MAX(0.1725,0.1) = 0.1725 in.
< API-653 4.3.2.1 >
t1 (lowest average thickness in the shell course)
t1 must be >= t.required = 0.1725 in.
t2 (least min. thickness in an area of shell course)
t2 must be >= 0.6*(t.required - CA) + CA = 0.103500 in.
t.actual = 0.236 in.
Weight = Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t
= 0.2833*PI*[(12*48)-0.236]*12*8.1*0.236
= 11,755 lbf

(New)

= 11,755 lbf

(Corroded)

SHELL COURSE #6 SUMMARY


------------------------------------------t_min_ext governs. See the STIFFENING RINGS Calculations.
t-Calc = MAX(t-Calc_650, t_min_ext, t.seismic)
= MAX(0.0204, 0.1725, 0.0229)
= 0.1725 in.
Course Minimum t shall not be less than 0.1" + CA
(per API-653 Section 4.3.3.1)
t-653min = 0.1 in.
t.required = MAX(t.design, t.min653)
= MAX(0.1725,0.1) = 0.1725 in.
< API-653 4.3.2.1 >
t1 (lowest average thickness in the shell course)
t1 must be >= t.required = 0.1725 in.
t2 (least min. thickness in an area of shell course)
t2 must be >= 0.6*(t.required - CA) + CA = 0.103500 in.
t.actual = 0.787 in.
Weight = Density*PI*[(12*OD) - t]*12*Width*t

= 0.2833*PI*[(12*48)-0.787]*12*0.8*0.787
= 3,868 lbf

(New)

= 3,868 lbf

(Corroded)

PG 23::>CONICAL BOTTOM HEAD


Material : A-36
pt = 10 in/ft (Bottom Cone Pitch)
TAN(Theta) = pt/12 = 0.8333
Theta = 39.8056 degrees

(angle of cone to the horizontal)

Alpha = 50.1944 degrees (1/2 the included apex angle of cone)


R2 = 6*OD/SIN(Theta) = 449.87 in.
Rc = R3 = OD/2 = 288 in.
Wc = 0.6*SQRT[Rc(t - CA)]

(Bottom Shell Course)

= 0.6*SQRT[(288)(0.7093 - 0)]
= 8.58 in.
(per API-620 Section 5.12.4.2, Eq.25)
Wh = 0.6*SQRT[R2(t - CA)]

(Bottom Plate)

= 0.6[(449.87)(0.315 - 0)]
= 7.1425 in.
(per API-620 Section 5.12.4.2 Eq. 24)
Aa = (Cross-sectional Area of Bottom End Stiffener)
= 0 in^2
using L100x100x10
At = PI*OD^2/4*144
= PI*48^2/4*144
= 260,576 in^2

(Cross-Sectional Area of Bottom at Shell)

<Weight of Bottom Plate>


Bottom_Area = 36*PI*(OD-t)^2/COS(Theta)
= 36*PI*(48-0.315)^2/COS(0.6947)
= 338,823 in^2
Weight = Density * t.actual * Bottom_Area
= 0.2833 * 0.315 * 338,823
= 30,236 lbf

(New)

= 30,236 lbf

(Corroded)

PG 24::>< API-620, Unless Otherwise Noted >


NOTE: Wh reset to Zero Since Roof is Lap Welded.
Wh = 0 in. (per API-620 Section 5.12.2, Footnote 18)
<Actual Bottom to Shell Participating Area>
A = Actual Part. Area of Bottom-to-Shell Juncture (per API-620)
= Aa + Wc*(t_shell - CA) + Wh*(t_bottom - CA)
= 8.78 + (8.58)(0.7093) + (0)(0.315)
= 14.866 in^2
< Internal Pressure @ Bottom-Head Edge; h = 42.37 ft. >
W = (Bottom Plates + Dead Load + Fixed Load + Product Weight)
= 30,236 + 0 + 0 + 402,447
= 432,683 lbf
W/At = (432,683 / 260,576)
= 1.6605 PSI
P = P_Entered + P_Liquid
= 0.4786 + 18.3462
= 18.8248 PSI or 521.70 IN. H20
<Meridional and Latitudinal Forces>
T1 = R3/[2*COS(Alpha)]*(P + W/At)
= 288/[2*COS(50.1944)]*(18.8248 + 1.6605)
= 4,608 lbf/in
T2 = R3/COS(Alpha)*(P + W/At)
= 288/COS(50.1944)*(18.8248 + 1.6605)
= 9,216 lbf/in
< API-620 >
Minimum thickness (t) requirement:
(Per 5.10.3.2)
T = MAX(T1, T2) = 9,216 lb./in.
Sts = 16,000 PSI (Allowable Tensile Stress per API-620 Table 5-1)
t-Calc = T/(Sts*E) + CA = 9,216/(16,000*0.7) + 0 = 0.8228 in.

t-Calc = 0.8228 in.


Since t.actual < T620,
Back-Calculating Pmax using t.actual as target, and T620 routine...
Entry Condition: P_x = 18.8248 PSI, t-620 = 0.8228
Exit Condition: P_x = 6.181, t-620 = 0.315
P_max_int = 0PSI, or 0 IN. H2O
(limited by Bottom Plate, without Liquid Head)
** Warning: Internal Design Pressure is Greater than Pmax (Allowed by
Bottom Plate Thickness)

PG 25::><Minimum Participating Area>


T2s = P*R3 = (18.8248)(288) = 5,422 lbf/in
Q = (T2)(Wh) + (T2s)(Wc) - (T1)(Rc)(SIN(Alpha))
= (9,216)(0)+(5,422)(8.58)-(4,608)(288)(SIN(50.1944))
= -972,962 lbf
A_min = Minimum Participating Area ( per API-620 5.12.4.3 Eq. 27)
= -Q/Scs
= -972,962/15,000
= 64.864 in^2
Since Actual Area is Less than A_min,
Back-Calculating PmaxQ using Actual Area (A-620) as target...
Entry Condition: P_x = 1, A-620 = 64.864
Exit Condition: P_x = 2.967, A-620 = 14.867
* * Warning * *Internal Design Pressure is Greater than Pmax,
(Due to Btm. End Stiffener Area)
P_max_int_Q = 0 PSI
(limited by Actual Participating Area,
without Liquid Head)
P_max_int = MIN(P_max_int, P_max_int_Q)
= 0PSI, or 0 IN. H2O
< External Pressure - Empty >
W = (Bottom Plates) = 30,236 lbf
W/At = (30,236 / 260,576)
= 0.116 PSI
P = PV_Entered = -0.0363 PSI or -1.01 IN. H20
<Meridional and Latitudinal Forces>
T1 = R3/[2*COS(Alpha)]*(P + W/At)
= 288/[2*COS(50.1944)]*(-0.0363 + 0.116)
= 17.93 lbf/in
T2 = R3/COS(Alpha)*(P + W/At)

= 288/COS(50.1944)*(-0.0363 + 0.116)
= 35.85 lbf/in
< API-620 >
Minimum thickness (t) requirement:
(Per 5.10.3.2)
T = MAX(T1, T2) = 35.9 lb./in.
Sts = 16,000 PSI (Allowable Tensile Stress per API-620 Table 5-1)
t-Calc = T/(Sts*E) + CA = 35.9/(16,000*0.7) + 0 = 0.0032 in.
t-Calc = 0.0032 in.

PG 26::>

Since t.actual > T620,

Back-Calculating Pmax using t-Calc as target, and T620 routine...


Entry Condition: V_x = -0.0363 PSI, t-620 = 0.0032
Exit Condition: V_x = -1.096, t-620 = 0.3149
P_max_ext= -1 PSI (per API-650 Section V.1)
<Minimum Participating Area>
T2s = P*R3 = (-0.0363)(288) = -10.45 lbf/in
Q = (T2)(Wh) + (T2s)(Wc) - (T1)(Rc)(SIN(Alpha))
= (35.85)(0)+(-10.45)(8.58)-(17.93)(288)(SIN(50.1944))
= -4,057 lbf
A_min = Minimum Participating Area ( per API-620 5.12.4.3 Eq. 27)
= -Q/Scs
= -4,057/15,000
= 0.27 in^2
Back-Calculating PmaxQ using Actual Area (A-620) as target...
Entry Condition: P_x = -1.0363, A-620 = 0.27
Exit Condition: P_x = -5.1503, A-620 = 14.866
P_max_ext_Q= -1 PSI (per API-650 Section V.1)
P_max_ext = MAX(P_max_ext,P_max_ext_Q)
= -1PSI, or -27.71 IN. H2O
t-Calc = MAX(t_internal, t_external)
= MAX(0.8228,0.0032)
= 0.8228 in.
<API-650 Section V.7.2.1>
Pr = Max Bottom Load = Max(ABS(T1), ABS(T2))
= 35.85
= 35.85 lbf/ft^2
t_Cone = OD/SIN(Theta)*SQRT[Pr/(0.248*E)]
= 48/SIN(39.8056)*SQRT[35.85/(0.248*28,799,999)]
= 0.168 in.

t_Cone = MAX(t-Calc, t_Cone)


= MAX(0.8228, 0.168)
= 0.8228 in.
<Per API-620>
Ac = (Required Part. Area of Bottom-to-Shell Juncture)
= MAX(64.864,0.27)
= 64.864 in^2
A = Actual Part. Area of Bottom-to-Shell Juncture
= 14.866 in^2
Bottom End Stiffener:
Using L100x100x10
Area = 8.78 in^2
I = 8.709 in^4

PG 27::>

Wtr

= Transposed Width of each Shell Course

= Width*[ t_thinnest / t_course ]^2.5


Transforming Courses (1) to (6)
Wtr(1) = 8.2*[ 0.236/0.7093 ]^2.5 = 0.5236 ft
Wtr(2) = 8.2*[ 0.236/0.315 ]^2.5 = 3.984 ft
Wtr(3) = 8.2*[ 0.236/0.236 ]^2.5 = 8.2 ft
Wtr(4) = 5.87*[ 0.236/0.236 ]^2.5 = 5.87 ft
Wtr(5) = 8.1*[ 0.236/0.236 ]^2.5 = 8.1 ft
Wtr(6) = 0.8*[ 0.236/0.787 ]^2.5 = 0.0394 ft
Hts (Height of the Transformed Shell)
= SUM{Wtr} = 26.717 ft

PG 28::>* * * Bottom Area Required per API-650 App. V.7 * * *


(Section V.7.2.2)
A_Reqd = Pr*OD^2/(8*f*TAN(Theta))
= 35.85*48^2/(8*24,882*TAN(39.8056))
= 0.4979 in^2
(Section V.7.2.3)
X_Cone = 1.47*SQRT[OD*t_Cone/SIN(Theta)]
= 1.47*SQRT[48*0.8228*/SIN(39.8056)]
= 11.546 in
(Section V.7.2.4)
X_Shell = 1.47*SQRT[OD*tsn]
= 1.47*SQRT[48*0.7093]
= 8.5773 in
(Section V.7.2.5)
A_stiff_reqd = (A_Reqd - JEn*tsn*X_Shell - JEb*tb*X_Cone)/JEst
= (0.4979 - 0.7*0.7093*8.5773 - 0.7*0.315*11.546)/0.7
= -9.0096 in^2
Since A_stiff_reqd <=0, No Bottom Stiffener Ring Required
A_stiff_actual = 0 in^2
using L100x100x10 angle
* * Warning * *
Btm. End Stiffener Area Req'd = 49.998 in^2
A_stiff_required - A_stiff_actual = 41.218in^2
* * Warning * *Bottom Stiffener Area Req'd = 49.998 in^2.
NOTE: ADDITIONAL STIFFNESS PROVIDED BY LEGS WELDED AT
BOTTOM-TO-SHELL JUNCTURE, OR BRACING AGAINST BOTTOM
HEAD HAS NOT BEEN FACTORED IN.
< BOTTOM DESIGN SUMMARY >
Head Area
Head Volume

= 338,823 in^2
= 48,255 ft^3

Plate Weight

= 30,236 lbf

Entered Dead Load = 0 lbf/ft^2


Fixed Load
Liquid Weight

= 0 lbf
= 402,447 LBF

t.required = t-Calc = 0.8228 in.


t.actual = 0.315 in.
P_max_internal = 0 PSI
P_max_external = -1 PSI

PG 29::>NET UPLIFT DUE TO INTERNAL PRESSURE


(See roof report for calculations)
Net_Uplift = -148,070 lbf
Anchorage NOT required for internal pressure.
WIND MOMENT (Per API-650 SECTION 5.11)
vs = Wind Velocity = 100 mph
vf = Velocity Factor = (vs/120)^2 = (100/120)^2 = 0.6944
Wind_Uplift = Iw * 30 * vf
= 1 * 30 * 0.6944
= 20.8333 lbf/ft^2
API-650 5.2.1.k Uplift Check
P_F41 = WCtoPSI(0.962*Fy*A*TAN(Theta)/D^2 + 8*t_h)
P_F41 = WCtoPSI(0.962*36,000*19.181*0.1667/48^2 + 8*0.8072)
= 1.9669 PSI
Limit Wind_Uplift/144+P to 1.6*P_F41
Wind_Uplift/144 + P = 0.6233 PSI
1.6*P_F41 = 3.147 PSI
Wind_Uplift/144 + P = MIN(Wind_Uplift/144 + P, 1.6*P_F41)
Wind_Uplift/144 = MIN(Wind_Uplift/144, 1.6*P_F41 - P)
Wind_Uplift = MIN(Wind_Uplift, (1.6*P_F41 - P) * 144)
= MIN(20.8333,384.2554)
= 20.8333 lbf/ft^2
Ap_Vert = Vertical Projected Area of Roof
= pt*OD^2/48
= 2*48^2/48
= 96 ft^2
Horizontal Projected Area of Roof (Per API-650 5.2.1.f)
Xw = Moment Arm of UPLIFT wind force on roof
= 0.5*OD
= 0.5*48

= 24 ft
Ap = Projected Area of roof for wind moment
= PI*R^2
= PI*24^2
= 1,810 ft^2
M_roof (Moment Due to Wind Force on Roof)
= (Wind_Uplift)(Ap)(Xw)
= (20.8333)(1,810)(24) = 904,778 ft-lbf
Xs (Moment Arm of Wind Force on Shell)
= H/2 = (39.37)/2 = 19.685 ft
As (Projected Area of Shell)
= H*(OD + t_ins / 6)
= (39.37)(48 + 0/6) = 1,890 ft^2
M_shell (Moment Due to Wind Force on Shell)
= (Iw)(vf)(18)(As)(Xs)
= (1)(0.6944)(18)(1,890)(19.685) = 464,999 ft-lbf

PG 30::>

Mw (Wind moment)

= M_roof + M_shell = 904,778 + 464,999


= 1,369,777 ft-lbf
W = Net weight (PER API-650 5.11.3)
(Force due to corroded weight of shell and
shell-supported roof plates less
40% of F.1.2 Uplift force.)
= W_shell + W_roof - 0.4*P*(PI/4)(144)(OD^2)
= 87,659 + 60,411 - 0.4786*(PI/4)(144)(48^2)
= 98,185 lbf
RESISTANCE TO OVERTURNING (per API-650 5.11.2)
Not Applicable, because Tank bottom is not flat and resting on a foundation.
RESISTANCE TO SLIDING (per API-650 5.11.4)
Not Applicable, because Tank bottom is not flat and resting on a foundation.
<Anchorage Requirement>
Anchorage NOT required since Criteria 1, Criteria 2, and Sliding
ARE acceptable.

PG 31::>SEISMIC CALCULATIONS PER API-650 11TH ED., ADDENDUM 2


< Mapped ASCE7 Method >
WEIGHTS
Ws = Weight of Shell (Incl. Shell Stiffeners & Insul.)
= 89,195 lbf
Wf = Weight of Floor (Incl. Annular Ring)
= 30,236 lbf
Wr = Weight Fixed Roof, framing and 10% of Design Live Load & Insul.
= 64,080 lbf
SEISMIC VARIABLES
SUG = Seismic Use Group (Importance factor depends on SUG)
=I
Site Class = D
T_L = Regional Dependent Transition Period for Long Period Ground Motion
(per ASCE 7-05, Fig. 22-15)
= 1 sec.
Ss = Design Spectral Response Param. (5% damped) for Short Periods
(T=0.2 sec)(per ASCE7 Fig. 22-1)
= 0.0007 Decimal %g
S1 = Design Spectral Response Param. (5% damped) for 1-Second Periods
(T=1.0 sec)(per ASCE7 Fig. 22-2)
= 0.0003 Decimal %g
S0 = Design Spectral Response Param. (5% damped) for 0-Second Periods
(T=0.0 sec)
= 0.026 Decimal %g
Av = Vertical Earthquake Acceleration Coefficient
= 0 Decimal %g
Q = Scaling factor from the MCE to design level spectral accelerations
= 0.6666

PG 32::>LOOKUP OR OTHER VARIABLES


Fa = Acceleration-based site coefficient (at .2 sec period)(Table E-1)
= 1.6
Fv = Velocity-based site coefficient (at 1 sec period)(Table E-2)
= 2.4
I = Importance factor defined by Seismic Use Group
=1
Ci = Coefficient for impulsive period of tank system (Fig E-1)
= 6.11
tu = Equivalent uniform thickness of tank shell
= 0.3622 in.
Density = Density of tank product. SG*62.4
= 50.294 lbf/ft^3
E = Elastic modulus of tank material (bottom shell course)
= 28,799,999 PSI
Rwi = Force reduction factor for the impulsive mode using allowable
stress design methods (Table E-4)
=4
Rwc = Force reduction factor for the convective mode using allowable
stress design methods (Table E-4)
=2
Sds = The design spectral response acceleration param. (5% damped)
at short periods (T = 0.2 sec) based on ASCE7 methods.
= Q*Fa*Ss
= 0.6666*1.6*0.0007
= 0.0007 decimal %g
Sd1 = The design spectral response acceleration param. (5% damped)
at 1 second based on ASCE7 methods.
= Q*Fv*S1
= 0.6666*2.4*0.0003

= 0.0004 decimal %g
E.4.5 STRUCTURAL PERIOD OF VIBRATION
E.4.5.1 Impulsive Natural Period
Ti = (1/27.8)*(Ci*H)/((tu/D)^0.5)*(Density^0.5/E^0.5)
= (1/27.8)*(6.11*42.37/((0.3622/48)^0.5)*(50.294^0.5/28,799,999^0.5)
= 0.14 sec.
E.4.5.2 Convective (Sloshing) Period
Ks = 0.578/SQRT(TANH(3.68*H/D))
= 0.578/SQRT(TANH(3.68/1.133))
= 0.5789
Tc = Ks*SQRT(D)
= 0.5789*SQRT(48)
= 4.01 sec.
E.4.6.1 Spectral Acceleration Coefficients
Ai = Impulsive spectral acceleration parameter
= MAX(Sds*I/Rwi,0.007)
= MAX(0.0007*1/4,0.007)
= MAX(0.0002,0.007)
= 0.007 decimal %g
K = Coefficient to adjust spectral acceleration from 5% - 0.5% damping
= 1.5
Ac = Convective spectral acceleration parameter
= K*Sd1*T_L/Tc^2*I/Rwc
= 1.5*0.0004*1/4.01^2*1/2
= 0.00002 decimal %g

PG 33::>E.6.1.1 EFFECTIVE WEIGHT OF PRODUCT


D/H = Ratio of Tank Diameter to Design Liquid Level
= 1.133
Wp = Total Weight of Tank Contents based on S.G.
= 4,259,554 lbf
Wi = Effective Impulsive Portion of the Liquid Weight
= [1 - 0.218*D/H]*Wp
= [1 - 0.218*1.133]*4,259,554
= 3,207,470 lbf
Wc = Effective Convective (Sloshing) Portion of the Liquid Weight
= 0.23*D/H*TANH(3.67*H/D)*Wp
= 0.23*1.133*TANH(3.67/1.133)*4,259,554
= 1,106,592 lbf
Weff = Effective Weight Contributing to Seismic Response
= Wi + Wc
= 4,314,062 lbf
Wrs = Roof Load Acting on Shell, including 10% of Live Load
= 64,080 lbf
E.6.1 DESIGN LOADS
Vi = Design base shear due to impulsive component from effective weight
of tank and contents
= Ai*(Ws + Wr + Wf + Wi)
= 0.007*(89,195 + 64,080 + 30,236 + 3,207,470)
= 23,737 lbf
Vc = Design base shear due to convective component of the effective
sloshing weight
= Ac*Wc
= 0.00002*1,106,592
= 22 lbf
V = Total design base shear

= SQRT(Vi^2 + Vc^2)
= SQRT(23,737^2 + 22^2)
= 23,737 lbf
E.6.1.2 CENTER OF ACTION for EFFECTIVE LATERAL FORCES
Xs = Height from Bottom to the Shell's Center of Gravity
= 15.707 ft
RCG = Height from Top of Shell to Roof Center of Gravity
= 1 ft
Xr = Height from Bottom of Shell to Roof Center of Gravity
= h + RCG
= 39.37 + 1
= 40.37 ft
E.6.1.2.1 CENTER OF ACTION for RINGWALL OVERTURNING MOMENT
Xi = Height to Center of Action of the Lateral Seismic force related to
the Impulsive Liquid Force for Ringwall Moment
= (0.5 - 0.094*D/H)*H
= (0.5 - 0.094*1.133)*42.37
= 16.67 ft
Xc = Height to Center of Action of the Lateral Seismic force related to
the Convective Liquid Force for Ringwall Moment
= (1-(COSH(3.67*H/D)-1)/((3.67*H/D)*SINH(3.67*H/D)))*H
= (1-(COSH(3.2392)-1)/((3.2392)*SINH(3.2392)))*42.37
= 30.28 ft

PG 34::>E.6.1.2.2 CENTER OF ACTION for SLAB OVERTURNING MOMENT


Xis = Height to Center of Action of the Lateral Seismic force related to
the Impulsive Liquid Force for the Slab Moment
= [0.5 + 0.06*D/H]*H
= [0.5 + 0.06*1.133]*42.37
= 24.07 ft
Xcs = Height to Center of Action of the Lateral Seismic force related to
the Convective Liquid Force for the Slab Moment
= (1-(COSH(3.67*H/D)-1.937)/((3.67*H/D)*SINH(3.67*H/D)))*H
= (1-(COSH(3.2392)-1.937)/((3.2392)*SINH(3.2392)))*42.37
= 31.24 ft
E.6.1.4 Dynamic Liquid Hoop Forces
0.75 * D = 36
D/H = 1.133
SHELL SUMMARY
ft

Width

Ni

ft lbf/in lbf/in

Nc

Nh

SigT+

SigT-

lbf lbf/in lbf/in

Shell #1

8.2

41.37

18.07

0.003

6088

8609

8558

Shell #2

8.2

33.17

17.89

0.004

4910

15644

15531

Shell #3

8.2

24.97

16.31

0.006

3732

15883

15744

Shell #4

5.87

16.77

12.87

0.01

2554

10877

10767

Shell #5

8.1

10.9

9.25

Shell #6

0.8

2.8

2.69

0.016
0.029

1710

7285

546

697

7207
690

E.6.1.5 Overturning Moment


Mrw = Ringwall momentPortion of the total overturning moment that
acts at the base of the tank shell perimeter
Mrw = ((Ai*(Wi*Xi+Ws*Xs+Wr*Xr))^2 + (Ac*Wc*Xc)^2)^0.5
= ((0.007*(3,207,470*16.67+89,195*15.707+64,080*40.37))^2
+ (0.00002*1,106,592*30.28)^2)^0.5
= 402,196 lbf-ft
Ms = Slab moment (used for slab and pile cap design)

Ms = ((Ai*(Wi*Xis+Ws*Xs+Wr*Xr))^2 + (Ac*Wc*Xcs)^2)^0.5
= ((0.007*(3,207,470*24.07+89,195*15.707+64,080*40.37))^2
+ (0.00002*1,106,592*31.24)^2)^0.5
= 568,342 lbf-ft
E.6.2 RESISTANCE TO DESIGN LOADS
E.6.2.1.1 Self-Anchored
Fy = Minimum yield strength of bottom plate
= 36,000 psi
Ge = Effective specific gravity including vertical seismic effects
= S.G.*(1 - 0.4*Av)
= 0.806*(1 - 0.4*0)
= 0.806
1.28*H*D*Ge = 2,098 lbf/ft
wa = Force resisting uplift in annular region
= 7.9*ta*(Fy*H*Ge)^0.5 <= 1.28*H*D*Ge
= 7.9*0.315*(36,000*42.37*0.806)^0.5
= 2,759 lbf/ft
wa = 2,098 lbf/ft (reduced to 1.28*H*D*Ge because
that is the max allowable per E.6.2.1.1)
wt = Shell and roof weight acting at base of shell
= (Wrs + Ws)/(PI*D)
= (64,080 + 89,195)/(PI*48)
= 1,016 lbf/ft

PG 35::>wint = Uplift Load due to design pressure acting at base of shell


= 0.4*P*144*(PI*D^2/4)/(PI*D)
= 0.4*0.4786*144*(PI*48^2/4)/(PI*48)
= 330.8083 lbf/ft
E.6.2.1.1.1 Anchorage Ratio
J = Mrw/(D^2*[wt*(1-0.4*Av)+wa-0.4*wint])
= 402,196/(48^2*[1,016*(1-0.4*0)+2,098-0.4*330.8083])
= 0.0585
The tank is self anchored.
E.6.2.2 Maximum Longitudinal Shell-Membrane Compressive Stress
E.6.2.2.1 Shell Compression in Self-Anchored Tanks
ts1 = Thickness of bottom shell course minus C.A.
= 0.7093 in.
SigC = Maximum longitudinal shell compression stress
= (Wt*(1+0.4*Av) + 1.273*Mrw/D^2)/(12*ts1)
= (1,016*(1+0.4*0) + 1.273*402,196/48^2)/(12*0.7093)
= 146 psi
E.6.2.2.3 Allowable Longitudinal Shell-Membrane Compression Stress
Fty = Minimum specified yield strength of shell course
= 38,000 psi
G*H*D^2/ts1^2 = 156,393
Fc = Allowable longitudinal shell-membrane compressive stress
= 10^6*ts1/(2.5*D) + 600*(G*H)^0.5
= 10^6*0.7093/(2.5*48) + 600*(0.806*42.37)^0.5
= 9,417 psi
Shell Membrane Compressive Stress OK
E.6.2.4 Hoop Stresses
Shell Summary

SigT+ Sd*1.333 Fy*.9*E Allowable


Membrane
Stress

t-Min Shell OK

Shell #1

8609

40030. 23940.

23940.

0.2551

Yes

Shell #2

15644

40030. 23940.

23940.

0.2058

Yes

Shell #3

15883

44042. 23940.

23940.

0.1566

Yes

Shell #4

10877

44042. 23940.

23940.

0.1072

Yes

Shell #5

7285

44042. 23940.

23940.

0.0718

Yes

Shell #6

697

44042. 23940.

23940.

0.0229

Yes

Shell Membrane Hoop Stress OK? True


Tank Adequate with No Anchors? True

PG 36::>E.6.2.1.2 Mechanically-Anchored
Number of Anchors = 34
Max Spacing = 10 ft
Actual Spacing = 4.44 ft
Minimum # Anchors = 0 due to seismic
Wab = Design Uplift Load on Anchors per unit circumferential length
= (1.273*Mrw)/D^2 - wt*(1-0.4*Av) + wint
= (1.273*402,196)/48^2 - 1,016*(1-0.4*0) + 330.8083
= -463 lbf/ft
Pab = Anchor seismic design load
= Wab*PI*D/Na
= -463*PI*48/34
= -2,053 lbf
Pa = Anchorage chair design load
= 3 * Pab
= 3*-2,053
= -6,159 lbf
E.6.2.2.2 Shell Compression in Mechanically-Anchored Tanks
SigC_anchored = Maximum longitudinal shell compression stress
= (Wt*(1+0.4*Av) + 1.273*Mrw/D^2)/(12*ts1)
= (1,016*(1+0.4*0) + 1.273*402,196/48^2)/(12*0.7093)
= 146 psi
Fc = longitudinal shell-membrane compression stress
= 9,417 psi
Shell Membrane Compressive Stress OK
Shell Membrane Hoop Stress OK? True
Tank Adequate with Anchors? True
E.7 Detailing Requirements
E.7.1 Anchorage
SUG = I

Sds = 0.0007 decimal %g


E.7.1.1 Self Anchored
Annular plates not required per this section.
E.7.2 Freeboard - Sloshing
TL_sloshing = 4 sec.
I_sloshing = 1
Tc = 4.01
K = 1.5
Sd1 = 0.0004
Af = K*Sd1*I*4/Tc^2
= 1.5*0.0004*1*4/4.01^2
= 0.0001
Delta_s = Height of sloshing wave above max. liquid level
= 0.5*D*Af
= 0.5*48*0.0001
= 0.0036 ft
0.7*Delta_s = 0.0025 ft
Per Table E-7,
A freeboard of 0.7*Delta_s is recommended but not required.

PG 37::>E.7.6 Sliding Resistance


mu = 0.4 Friction coefficient
V = 23,737 lbf
Vs = Resistance to sliding
= mu*(Ws + Wr + Wf + Wp)*(1 - 0.4*Av)
= 0.4*(89,195+64,080+30,236+4,259,554)*(1-0.4*0)
= 1,777,226 lbf
E.7.7 Local Shear Transfer
Vmax = 2*V/(PI*D)
= 2*23,737/(PI*48)
= 314.8217 lbf/ft

PG 38::>ANCHOR BOLT DESIGN


Bolt Material : A-193 Gr B7
Sy = 105,000 PSI
< Uplift Load Cases, per API-650 Table 5-21b >
D (tank OD) = 48 ft
P (design pressure) = 13.26 INCHES H2O
Pt (test pressure per F.4.4) = P = 13.26 INCHES H2O
Pf (failure pressure per F.6) = N.A. (see Uplift Case 3 below)
t_h (roof plate thickness) = 0.8072 in.
Mw (Wind Moment) = 1,369,777 ft-lbf
Mrw (Seismic Ringwall Moment) = 402,196 ft-lbf
W1 (Dead Load of Shell minus C.A. and Any
Dead Load minus C.A. other than Roof
Plate Acting on Shell)
W2 (Dead Load of Shell minus C.A. and Any
Dead Load minus C.A. including Roof
Plate minus C.A. Acting on Shell)
W3 (Dead Load of New Shell and Any
Dead Load other than Roof
Plate Acting on Shell)
For Tank with Self Supported Roof,
W1 = Corroded Shell + Shell Insulation
= 87,659 + 0
= 87,659 lbf
W2 = Corroded Shell + Shell Insulation + Corroded
Roof Plates + Roof Dead Load
= 87,659 + 0
+ 60,411 + 264,171 * 0.0001/144
= 148,070 lbf
W3 = New Shell + Shell Insulation

= 87,659 + 0
= 87,659 lbf
Uplift Cases 1 to 3 are N.A.
Uplift Case 4: Wind Load Only
PWR = Wind_Uplift/5.208
= 20.8333/5.208
= 4.0003 IN. H2O
PWS = vF * 18
= 0.6944 * 18
= 12.5 lbf/ft^2
MWH = PWS*(D+t_ins/6)*H^2/2
= 12.5*(48+0/6)*39.37^2/2
= 464,999 ft-lbf
U = PWR * D^2 * 4.08 + [4 * MWH/D] - W2
= 4.0003*48^2*4.08+[4*464,999/48]-148,070
= -71,717 lbf
bt = U / N = -2,109 lbf
Sd = 0.8 * 105,000 = 84,000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = N.A., since Load per Bolt is zero.

PG 39::>

Uplift Case 5: Seismic Load Only

U = [4 * Mrw / D] - W2*(1-0.4*Av)
U = [4 * 402,196 / 48] - 148,070*(1-0.4*0)
= -114,554 lbf
bt = U / N = -3,369 lbf
Sd = 0.8 * 105,000 = 84,000 PSI
A_s_r = Bolt Root Area Req'd
A_s_r = N.A., since Load per Bolt is zero.
Uplift Cases 6 and 7 are N.A.
Uplift Case 8: Frangibility Pressure
Not applicable since if there is a knuckle on tank roof,
or tank roof is not frangible.
Pf (failure pressure per F.6) = N.A.
< ANCHOR BOLT SUMMARY >
Bolt Root Area Req'd = 0 in^2
d = Bolt Diameter = 1.25 in.
n = Threads per inch = 8
A_s = Actual Bolt Root Area
= 0.7854 * (d - 1.3 / n)^2
= 0.7854 * (1.25 - 1.3 / 8)^2
= 0.9289 in^2
Exclusive of Corrosion,
Bolt Diameter Req'd = 0.065 in. (per ANSI B1.1)
Actual Bolt Diameter = 1.250 in.
Bolt Diameter Meets Requirements.
<ANCHORAGE REQUIREMENTS>
No Anchorage Required.
Anchorage Meets Spacing Requirements.

PG 40::>ANCHOR CHAIR DESIGN


(from AISI 'Steel Plate Engr Data' Dec. 92, Vol. 2, Part VII)
Entered Parameters
Chair Material:

A-36

Top Plate Type:


Chair Style:
a : Top Plate Width

= 12.600 in.

b : Top Plate Length

= 9.255 in.

k : Verical Plate Width

= 5.510 in.

m : Bottom Plate Thickness

= 0.3150 in.

t : Shell Course + Repad Thickness

= 0.7093 in.

r : Nominal Radius to Tank Centerline

= 287.645 in.

Design Load per Bolt: P = 0. KIPS (1.5 * Maximum from Uplift Cases)
d = Bolt Diameter = 1.25 in.
n = Threads per unit length = 8 TPI
A_s = Computed Bolt Root Area
= 0.7854 * (d - 1.3 / n)^2
= 0.7854 * (1.25 - 1.3 / 8)^2
= 0.929 in^2
Bolt Yield Load = A*Sy/1000 (KIPS)
= 0.929*105,000/1000
= 97.545 KIPS
Seismic Design Bolt Load = Pa = 3*Pab = -6.159 KIPS
Anchor Chairs will be designed to withstand
Design Load per Bolt.
Anchor Chair Design Load, P = 0 KIPS
Anchor Bolt Chair Meets Design Calculations

PG 41::>TABLE 1A: NOZZLES & MANWAYS


---------------------------------------------------------------------NAME

TYPE SIZE FLANGE SCH.


FACING

ELEV. ORIEN REPAD REPAD REPAD REPAD

ON

SHELL
(in)

Do

CA

or L

(ft) (Deg. (in) (in) (in) (in)

---------------------------------------------------------------------Nozzle-M2
SHMW 24

FF

STD

2.123

317 0.25 49.49 49.49

---------------------------------------------------------------------TABLE 1B: NOZZLES & MANWAYS


---------------------------------------------------------------------NAME

MATERIAL

Wgt

E1

Ex

t_n ca_n L_ip L_ep

tw1

(in) (in) (in) (in) (in) (in)


---------------------------------------------------------------------Nozzle-M2
A-36

N.A. 0.7

1 0.375

0 11.8 0.25 0.25

----------------------------------------------------------------------

tw2

PG 42::>< Manway Nozzle-M2 Reinforcement Requirements >


(per API-650 Section 5.7.1.8 and API-620 Section 5.16)
< INTERNAL PRESSURE (Re-Rate Mode) = 0.4786 PSI >
Material : A-36
ID_n (Manway ID) : 23.25 in.
ca_n (Corrosion Allowance for Manway Neck) : 0 in.
ID2_n (Corroded Manway ID) = ID_n + 2 * ca_n : 23.25 in.
t_n (Nominal Manway Neck thickness) : 0.375 in.
E (Tank Joint Efficiency) : 0.7
E1 (Manway Neck Joint Efficiency) : 0.7
Ex (Area Joint Efficiency on which Manway is Mounted) : 1
tw1 (Fillet Weld at Manway Neck OD) : 0.25 in.
t_rp (Manway Repad Nominal Thickness) : 0.25 in.
ca_rp (Manway Repad Corrosion Allow.) : 0 in.
D_rp (Manway Repad Do or L) : 49.49 in.
tw2 (Fillet Weld at the Repad OD) : 0.25 in.
tw2c (Fillet Weld Contributing) : 0 in.
Since D_rp > 2 * ID2_n
L_ip (Internal Projected Length of Manway Neck) : 0 in.
L_ep (External Projected Length of Manway Neck) : 11.8 in.
H_n (Nominal Manway Elevation on Shell) : 2.123 ft.
P_n (Max. Internal Pressure on Manway, Including Static Liquid Head),
= P + G * 0.433 * (Liq. Level - H_n + 0.5 * ID_n + CA_n)
= 0.4786 + 0.806 * 0.433 * (42.37 - 2.123 + 0.5 * 1.9375 + 0)
= 14.8628 PSI
FOR COMPONENT ON WHICH MANWAY IS MOUNTED:
t_c (Actual Thickness) : 0.7093 in.
t_cr (Required Thickness, Inclusive of Corrosion) : 0.2295 in.
ca_c (Corrosion Allowance) : 0 in.
S_cd (Allowable Design Stress) : 30,030 PSI

f_n (Manway Stress Reduction Factor),


= MIN[(S_n/S_cd), 1]
= MIN[(27,376 / 30,030), 1]
= 0.9116
L_ip2 = MIN[L_ip, 2.5*(t_c - ca_c), 2.5*(t_n - ca_n - ca_c)]
= MIN[0, 2.5*(0.7093 - 0), 2.5*(0.375 - 0 - 0)]
= 0 in.
t_nr (Required Manway Thickness)
= [P_n * (0.5 * ID_n + CA_n)]/(Sa * E1) + CA_n
= [14.8628 * (0.5 * 23.25 + 0)]/(27,376 * 0.7) + 0
---> = 0.009 in.

PG 43::>Manway Areas Providing Reinforcement:


A1_c (Available Component wall on which Manway is mounted),
= ID_n * (t_c - t_cr) - 2*t_n*(t_c - t_cr)*(1-f_n)
= 23.25 * (0.7093 - 0.2295) - 2 * 0.375 * (0.7093 - 0.2295)*(1-0.9116)
= 11.1236 in^2.
A2_n (Available Manway neck thickness),
= 5 * MAX[(t_n - t_nr),0] * MIN[(t_n - ca_n),(t_c - ca_c)] * f_n
= 5 * MAX[(0.375-0.009),0]*MIN[(0.375-0),(0.7093-0)] * 0.9116
= 0.6256 in^2.
A3_n (Available Internal Projection of Manway neck),
= 2 * (t_n - ca_n - ca_c) * L_ip2 * f_n
= 2 * (0.375 - 0 - 0) * 0 * 0.9116
= 0 in^2.
A4_n (Available Inner and Outer fillet welds),
= tw1 ^2 + tw2c ^2
= (0.25)^2 + (0) ^2
= 0.0625 in^2.
A5_n (Available Manway repad)
= [ MIN(D_rp, 2 * ID2_n) - ID_n - (2 * t_n)] * (t_rp - ca_rp)
= [ MIN(49.49, 2 * 23.25) - 23.25 - (2 * 0.375)] * (0.25 - 0)
= 5.625 in^2.
A_a (Actual Reinforcement Area)
= A_1c + A2_n + A3_n + A4_n + A5_n
= 11.1236 + 0.6256 + 0 + 0.0625 + 5.625
= 17.437 in^2.
Actual Reinforcement Area for Manway Nozzle-M2 : A_a = 17.437 in^2.
A_r (Required Reinforcement Area)
= (t_cr - ca_c) / Ex * [(ID_n + 2 * ca_n) + 2*(t_n - ca_n)*(1 - f_n)]
= (0.2295-0) / 1 * [(23.25 + 2*0)
+ 2*(0.375 - 0) * (1 - 0.9116)]

= 5.351 in^2.
Under Internal Pressure:
Required Reinforcement Area for Manway Nozzle-M2 : A_r = 5.351 in^2.
Since A1_c + A2_n + A3_n + A4_n >= A_r,
A5_n_Calc = 0 in^2 (Repad Reinforcement Area Not Required)
L_nn (Length of Manway Neck Contributing to Reinforcement: REFERENCE ONLY),
= 2.5 * MIN[(t_n - ca_n),(t_c - ca_c)] + (t_rp - ca_rp)
= 2.5 * MIN[(0.375 - 0),(0.7093 - 0)] + (0.25)
= 1.1875 in.

PG 44::>CAPACITIES and WEIGHTS


Maximum Capacity (to upper TL)

531,590 gal

Design Capacity (to Max Liquid Level)

570,717 gal

Minimum Capacity (to Min Liquid Level)

NetWorking Capacity (Design - Min.)

0 gal

New Condition

570,717 gal

Corroded

----------------------------------------------------------Shell

87,659 lbf

87,659 lbf

Roof Plates

60,411 lbf

60,411 lbf

Bottom

30,236 lbf

30,236 lbf

Stiffeners

1,536 lbf

1,536 lbf

Nozzle Wgt

0 lbf

0 lbf

Misc Roof Wgt

0 lbf

0 lbf

Misc Shell Wgt

0 lbf

0 lbf

Insulation

0 lbf

0 lbf

----------------------------------------------------------Total

179,842 lbf

179,842 lbf

Weight of Tank, Empty


Weight of Tank, Full of Product

179,842 lbf

(SG=0.806):

Weight of Tank, Full of Water

4,157,971 lbf

5,018,620 lbf

Net Working Weight, Full of Product

4,421,155 lbf

Net Working Weight, Full of Water

5,345,150 lbf

Foundation Area Req'd


Foundation Loading, Empty

1,810 ft^2
:

99.36 lbf/ft^2

Foundation Loading, Full of Product (SG=0.806) :


Foundation Loading, Full of Water
SURFACE AREAS
Roof

1,835 ft^2

Shell 5,937 ft^2


Bottom 2,356 ft^2

2,297 lbf/ft^2

2,773 lbf/ft^2

Wind Moment

1,369,777 ft-lbf

Seismic Moment

568,342 ft-lbf

MISCELLANEOUS ATTACHED ROOF ITEMS


MISCELLANEOUS ATTACHED SHELL ITEMS

PG 45::>MAWP & MAWV SUMMARY FOR Storage Tank


MAXIMUM CALCULATED INTERNAL PRESSURE
MAWP = 2.5 PSI or 69.28 IN. H2O (per API-650 App. F.1.3 & F.7)
MAWP = Maximum Calculated Internal Pressure (due to shell)
= 2.5 PSI or 69.28 IN. H2O
MAWP = Maximum Calculated Internal Pressure (due to roof)
= 2.5 PSI or 69.28 IN. H2O
MAWP = Maximum Calculated Internal Pressure (due to bottom)
= 0 PSI or 0 IN. H2O
TANK MAWP = 0 PSI or 0 IN. H2O
MAXIMUM CALCULATED EXTERNAL PRESSURE
MAWV = -1 PSI or -27.71 IN. H2O (per API-650 V.1)
MAWV = Maximum Calculated External Pressure (due to shell)
= -0.1218 PSI or -3.38 IN. H2O
MAWV = Maximum Calculated External Pressure (due to roof)
= -0.0366 PSI or -1.01 IN. H2O
MAWV = Maximum Calculated External Pressure (due to bottom plate)
= -1 PSI or -27.71 IN. H2O
TANK MAWV = -0.0366 PSI or -1.01 IN. H2O

Оценить