You are on page 1of 19

1

Kanalet e distribuimit
(Semesteri pranveror)


Profesori: Visar Rrustemi


2010


2

Rndesia e kanaleve t distribuimit
Siq sht potencuar m hert prodhuesit shpesh krkojn ndihmn e t tjerve n mnyr q
produktet t arrijn tregjet e shenjzuara. Shtrohet pyetja; pse kompanis i duhet ndihma e t
tjerve per t distribuar produktet e tyre???
A do t ishte kompania n nj pozite me te mir nse do distribuonte vet produktet dhe t
mbante control mbi produktet e veta dhe t kishte nj profit m t madh???
Gjithashtu a po e lehteson interneti distribuimin e produkteve, duke zvogluar krkesen pr
ndihme nga subjektet tjera???

Gjersa n shikim t par do t ishte e kuptimt q kompania t prdorte kanalet e saj t
distribuimit; ekzistojn shum faktor t cilt e pengojn nj gj t till. Prkundrazi disa
kompani mund t operojn pa ndihmn e askujt, kompanit tjera jan t obliguara q t
koperojn me kanale t distribuimit. (p.sh. DELL shet m s shumti prmes internetit e shum
pak n shitore shitse me pakice). Prap i duhet nj partner i jashtm sic sht dergesa postare;
FEDEX dhe UPS.
N rastin me DELLin atij do ti duhej t krijonte kanalet e veta t distribuimit pr t arritur te
konsumatori i fundit. Mirpo n vend t krijimit t kanaleve t veta ai prdor Fedex dhe UPS, n
kt mnyr prfiton nj prparsi konkurruese ndaj konkurrentve (sepse prdor kanale t
specializuara).
3

Vendimet pr Distribuim
Atiparet e produktit jan ndr m t rndsishmet n marrjen e vendimeve t marketingut, sepse
n kt mnyr prezenton vetit t cilat knaqin interesat e konsumatorve. Por t kesh nj
produkt t shklqyeshm nuk do t thot shum, nse nuk mund t ken qasje. M kt n
mendje mund t potencojm rndsine e distribuimit.
Vendimet e distribuimit fokusohen n ndrtimin e sistemit esenca e t cilit sht t jap nj qasje
konsumatorve produkteve t cilat i dshirojn.
Sidoqoft shitsit mund t ballafaqohen me at se arritja e piks ku konsumatort mund t
furnizohen m produktin mund t jet shpenzim i madh i kohs dhe shum i shtrenjt.Vija e
fundit sht q sistemi i distribuimit duhet t jet efektiv; gjegjsisht t shprndan produktin n
vendin e duhur, me shpenzime t caktuara, n kushte t njjta dhe me cmim t arsyeshm.

Vendimet e distribuimit jan relevante prafsisht pr t gjith llojet e
produkteve. P.sh. distribuimi i detergjentit apo pjesve t automjeteve
sht i ngjashm me ato t produkteve digjitale.
N realitet edhe pse interneti luan nj rol mjaft t rndsishm n
distribuimin e produktit dhe sht shikuar si diqka q e ndihmon
qasjen ndaj konsumatorit shitsit online prballen me t njjtat
probleme rreth distribumit ashtu si ata ofline.
N mnyr q t lehtsohet nj system efektiv dhe efficient i distribuimit shume vendime duhet
nxjerr si p.sh:
Vlersimi pr kanalet me t mira t distribuimit q bartja e produktit deri te konsumatori
t bhet sic krkohet.
Vlersimi se a duhet nj rrjet i strshitsve.
Aranzhimi i nj sistemi t besueshm t porosive.
Krijimi i nj sistemi t shperndarjeve t produkteve deri te konsumatort.
Pr produktet e ndjeshme t ndrtohet nj magazin e duhur.


4


Cka jan kanalet e distribumit?
Nj zingjir furnizuesve dhe aktivitetet e tyre furnizuese q ndihmojn prodhuesit t krijojn
dhe shprndajn produktet te konsumatort e fundit.
Pr prodhuesit vendimet lidhur me distribuimin jan t fokusuara kryesisht n kanalet t cilat do
t shprndanin produktet/shrbimet nga dora e prodhuesit te dora e konsumatorit. Nga dora n
dor po shprehem n aspektin figurative sepse si pr produktet tangible ashtu edhe pr ato
intangible procesi i distribuimit sht i njjt. sht me rndsi t potencohet se t gjitha
aktivitetet n ndrmarrje q ndihmojn shkmbimin e produkteve /shrbimeve jan pjes e
kanaleve t shitjes.
Aktivitetet e involvuara n kanale t distribuimit jan t shumta dhe t llojlloshme, mirpo t
gjitha ato mund t i prmbledhim n:
Porosia
Transporti
Deponimi
Paraqitja
Promocioni
Shitja
Mbledhja e informative-Information feedback5

Tipet e antarve t kanalit
Aktivitetet e kanalit mund t kryhen nga vet prodhuesi ose n raste tjera vet prodhuesi e
anagazhon ndonj ndrmarrje t specializuar pr t kryer kto funksione.

Strshitsit
Kto kompani n shum industri jan t njohura si: ndrmjets, distributor ose diler t cilt
blejn ose marrin pronsin e produkteve/ shrbimeve nga kompania prodhuese dhe insistojn q
ato tu shesin t tjerve. Nse prodhuesi prdor strshits t shumt n strategjin e tij t
distribuimit, koleksioni i strshitsve sht quajtur Networku i Strshitsve. Kto organizata
mund t klasifikohen n disa sub-kategori prfshir:
Shitsit me pakic Ndrmarjet q shesin produkte drejtprdrejt konsumatorve final.
Shitsit me shumic- Ndrmarrjet q blejn produkte prej furnizuesve sic jan prodhuesit
ose shitsit tjer me shumic me qllim q t shesin ato tutje t strshitsi; shitsit me
pakic ose ata me shumic.
Distributort industrial Firmat q punojn kryesisht n stilin business-to-business
market duke shitur produktet q i kan marr nga furnizuesit industrial.
Firmat e specializuara
Kto jan firmat t cilat q ofrojn shrbime shtes pr t ndihmuar shkmbimin e mallrave por
nuk i blejn ato (d.m.th nuk marrin mbi vete pronsin e produktit):
Agents and Brokers Organizatat q kryesisht punojn pr t takuar furnizuesin dhe
blersin si shkmbim marrin fee.
Distribution Service Firms Ofrojn shrbime n lvizje t produkteve sic jan:
asisstenc n transport, deponim, dhe procesimin e porosive.


6

T tjert Kjo kategori prfshin firmat q ofrojn shrbime shtes gjat porcesit t
distribuimit; kompanit e sigurimeve dhe firmat q ofrojn asistenc gjat transportit
p.sh n rast t prishjes s mjeteve transportuese etj.

Benefitet e ofruara nga antart e kanaleve
Para prcaktimit pr kanalet e distribuimit prodhuesi duhet t dij sa risin vlern kanalet e
distribuimit produkteve t tij. Me hert kemi potencuar se konsumatort vlersojn vlern e
produkteve duke marr n konsiderim shum faktor, duke prfshir edhe ata q rrethojn
produktin. Nj numr i madh i faktorve t jashtm influencohen nga antart e kanaleve, sic
jan: servisi pr konsumator, shprndarja, dhe disponimi i vazhdueshm.
Rrjedhimisht, prodhuesi n seleksionimin e kanaleve bn analiza ashtu sic bjn konsumatort n
marrjen e vendimeve pr blerje. Kjo do t thot prodhuesi duhet t vlersoj benefitet duke
prdorur kanalet n raport me shpenzimet t cilat do t rrjedhin. Kto prfitime prfshijn:
Redukim shpenzimeve pr specializim Antart e kanaleve t distribuimit jan
specialist n punn e tyre, dhe pothuajse gjithnj mund t ken kosto m t ult dhe t
performojn m mir sesa ndrmarrjet t cilat nuk kan experienc n distribuim.
Prodhuesit t cilt mundohen t kryejn vet sektorin e distribuimit, shpenzojn resurse
to kompanis pr t msuar distribuimin, mirpo pr nj koh ata do t bhen kryers t
t gjitha punve e mastr t asnjrs.

Shkurtojn kohn e kmbimit Kanalet e distribuimit jo vetm q kryejn procesin me
shpenzime m t vogla fal experiencs s tyre, por ata mund t performjn pr nj koh
m t shkurtr, d.m.th., ata jan m t shpejt n shprndarje. P.sh le t supozojm se cka
do t ndodhte nse nj supermarket pranon drgesa direkte nga cdo prodhues produket
e t cilve i shet n shitore. Nj system i till i shprndarjes do krijonte kaos, sepse aty


7

do t jen nj numr i madhe i transportuesve t cilt presin t lshojn drgesat qofshin
ato edhe nje paket e vogl. Gjat nj dite pune transportuesit duhet t presin pr t
zbarkuar mallin me or t tra. M e mira do t ishte q shitsit t furnizoheshin nga
shitsit me shumic t cilt kan depot e tyre dhe jan n gjendje t sjellin sasira sipas
nevojs s supermarketit.

Konsumatort preferojn shitore me produkte t larmishme Prodhuesit duhet t kuptojn
se cka dshirojn konsumatort gjat shopingut. Nse i kthehemi shembullit t
mparshm, ta mendojm botn pa grocery store dhe cdo prodhues shet produktet e
veta n shitoret e tij. Ather sic kemi potencuar se blerja sht nj process i cili
konsumon kohn dhe se konsumatori do t duhej t vizitonte me dhjetra shitore pr tu
furnizuar me produktet e nevojshme. Kshtu strshitsit e kanaleve shrbejn dy nevoja
shum t rndsishme: 1) ata i ofrojn nj gam t gjer produktesh konsumatorve, 2)
ata lehtsojn procesin e blerjes duke prezentuar produkte n nj lokacion t vetm.

Strshitsit shesin n sasira t vogla strshitsit jo vetm q u mundsojn
konsumatorve t blejn produkte nga furnizues t ndryshm, ata gjithashtu u bjn t
mundur q t blejn edhe n sasira t cilat ata dshirojn.
Furnizuesit dshirojn t shesin n sasira t mdha pr shkak t shpenzimeve m t ulta., p.sh.
vozitja e nj mjeti transportues n distanc shum t gjat. Shpenzimet e udhtimit pr kamionin
(derivatet, kostoja e vozitsit) jan 1,000 $ pr lvizjen prej piks A n B. Kshtu q ndryshimi i
ngarkess nga 100 pako n 1000 pako nuk do ndikonte n mnyr direkte n rritjen e
shpenzimeve. Kshtu q kur shpenzimet caktohen pr njsi ather sht m rentabile kur
kamioni ngarkohet n maksimum. Rrjedhimisht aftsia e ndrmjetsve pr t bler sasia t
mdha dhe shitur ato n sasi t vogl jo vetm q mundson q produkti t jet i mundshm pr
konsumatorin (sasi t vogl) por njkohsisht ai bart nj sasi t kostos te konsumatori final.


8

Krijojn shitjet Strshitsit jan linja e par e njerzve kur sht n pyetje krijimi i
krkess. N shum raste ata prdorin teknika t ndryshme vetm t bindin
konsumatorin ta blen produktin. Prveq tjerash ata edhe e pasurojn shitjen prmes
formave t ndryshme t promocioneve q u bjn produkteve t prodhuesve.

Ofrojn prkrahje financiare Shitsit prkrahin blersit gjat blerjeve prmes
programeve t ndryshme si p.sh (blerja prmes kreditit, shtyerjn e pagesave, krijimin e
nj plani t pagess, gjithashtu duke lejuar edhe kmbimin e n raste specifike) duke
krijuar kshtu mundsi q procesi i blerjes t kryhet sa m leht.

Sigurojn informata Kompanit t cilat shfrytzojn strshitsit pr t shitur produktet e
tyre, varen nga ata edhe pr informatat t cilat ata i sigurojn nga tereni t cilat shrbejn
pr permirsimin e produkteve.

Ndrmjetsit e nivelit t lart mund tu ofrojn shnime mbi shitjen dhe preferencat e
konsumatorve n cdo koh furnizuesve t tyre. (aspektin gjeografik t konsumatorve,
karakteristat mbi moshn e tyre etj.). Thn me fjal tjera prodhuesit e konsiderojn si
nj burim t informatave t dors s par ndrmjetsit e nivelit t lart, sepse aty ku nuk
mund t sigurojn t dhna t sakta, ata i krkojn prej tyre-ndrmjetsve.
9

Kostoja e shfrytzimit t kanalave
Zvoglim i t hyrave Strshitsit nuk jan t interesuar tu ofrojn shrbime prodhuesve
prderisa t shohin profitin. Ata marrin shprblime pr shrbimet e tyre qoft si pages
direkte nga prodhuesit ose duke rritur vlern e produkteve barr e cila bie mbi supet e
konsumatorve. Prodhuesit kshtu jan t prgatitur q t jen m t ult n
prcaktimin e cmimeve sepse nj pjes t cmimit sipr caktohet nga shitsit me pakic.
N kto situata prodhuesit nuk e marrin cmimin e plot t cilt po t vepronin ndryshe-
t distribuonin vet produktet do ta prvetsonin edhe kt pjes t cmimit.

Humbja e kontrollit t komunikimit Prodhuesit jo vetm q hjekun dor nga nj pjes t
cmimit kur produktet ia dorzojn strshitsve, ata n kto raste humbin edhe
komunikimin me konsumatort. Kshtu ata humbim shum sepse nse strshitsit nuk
drgojn mesazhet e duhura konsumatorve pr nj koh t shkurtr produktet mund t
jen jo t dshirueshme nga konsumatort e tra kjo do jet nj bumerrang pr
prodhuesit t cilt n kt rast jan t pafajshm.

Humbja e rndsis s produktit N momentin kur produkti del nga dora e prodhuesit,
rndsia e tij bartet menjher n mshirn e kanaleve. Nse produkti pson deformime
ose vonesa n dergesa ather kjo sht e met e strshitsit t cilt duke vepruar kshtu
e zvoglojn rndsin e produkteve gj kjo sht jasht kompetencs s prodhuesit.

10

Organizimi i kanaleve
Kanalet e distribuimit prbhen prej shum prbrsve-aktorve t cilt t mundohen ti
realizojn objektivat e veta. Qart t thuhet, pr nj kanal t funksionoj duhet q t gjith antart
brenda tij t jen n harmoni n mes vete, t besojn njri tjetrin n mnyr q produkti t kalon
lirshm.
P.sh, a nj shits me pakic i pajisjeve pr sport beson dhe mbshtetet n shitsin me shumic i
cili do tia drgoj produktet sipas porosis s br-pr ti drguar m tutje konsumatorit final.
Gjithashtu edhe shitsi me shumic beson n shitsin me pakic i cili pagesat porosive do ti bn
sipas afatit t parapar.
Mardhniet n kanal jan pjes e arranzhimeve q burojn n mes t antarve. Kto arranzhime
mund t ndahen n dy kategori:
1. Arranzhimet e pavarura t kanalit
2. Arranzhimet e varura t kanalit

Arranzhimet e kanalit: Pavarur
Nn kt kontraktim antari i kanalit negocion marrveshje me t tjert t cilat nuk rezultojn me
raporte t lidhura. Me fjal t tjera antari i kanalit sht i lir t veproj dhe bj marrveshje pr t
cilat mendon se jan n t mirn e tij. Ky organizim i ashtuquajtur konvencional shpesh shpie
deri te konflikti pr arsye se antart e kanalit vendosin qka sht mir pr ta e jo n t mir t
tr kanalit.
N ann tjetr kontraktuesi i pavarur i ndonj kanali sht shum m pak i kufizuar sesa
kontraktuesi i varur, kshtu q mund t largohet nga marrveshja sa her q konsideron se nuk
sht n favour t tij.
11

Arranzhimi i kanaleve: T varur
Nn kt form t organizimit antart e kanalit jan t lidhur me nj apo m shum antar t
tjer. Nganjher sht e njohur edhe me termin sistemi vertikal i marketingut n t ciln sht
vshtir t bhen ndryshimet n mnyrn se si jan distribuar produktet. Sidoqoft, qasja e varur
ofron m shum stabilitet dhe qndrueshmi pr arsye se antart e kanalit jan unik n
realizimin e objektivave. Kanalet e varura ndahen n tri kategori:
Korporat Nn kt organizim furnizuesi operon n sistemin e tij t distribuimit n
mnyr q krijon nj kanal t integruar. Kjo m s shumti ndodh n industry ku
furnizuesi operon n zingjirin e shitoreve me pakic. Starbuksi sht nj kompani e cila
ka nj organizim t till. Ata importojn, prgatisin kafet dhe i shesin nn markn e tyre
dhe n pikat shitse t tyre. Gjithashut vlen t permendet se starbuksi distribuon kafe
edhe n forma tjera; n supermarket, dhe me porosi. Siq do t shohim edhe m von
Starbuksi prdor nj struktur multi dimensionale pr plasimin e produkteve t tyre.

Kontraktuese Ky kontraktim i obligon antart e kanalit prmes nj dokumenti legal se
si produkti do t distribuohet. Shpesh marrveshja e specifikon qart se cilat aktivitete
secili antar i kanalit mund ti kryej ose nuk mund ti kryej. Nj form e till e
kontraktimit mund t rrjedh n disa forma:
o Shitsi me shumic sponzorues ku shitsi m shumic i mbledh shum shits me
pakic dhe i detyron ata t punojn nn emr t njjt.
o Shitsi me pakic sponzor ky formatizim ofron s bashku shitsit me pakic,
mirpo ata jan t obliguar t menaxhojn marrdhniet n kanal.
o Franshiza ku organizata qendr kontrollon t gjitha aktivitetet e antarve tjer.12

Administrative N disa raste nj antar i kanalit mund t marr vendime pr tr
kanalin. Kto raste ndodhin kur nj antar i kanalit fiton autoritet dhe pozit
vendimmarrse., p.sh kur prodhuesi gzon nj pozit t fort pr brendin e tij Procter
& Gamble ose shitsi ka nj fuqi t madhe pr shkak t shtrirjes s tregut Wal Mart.
N kto raste organizimi i till mirkuptohet dhe nuk sht i inicuar nga ndonj
kontraktim financiar.

Si t themelohet nj kanal distribuimit
Si t gjitha vendimet e marketingut, ashtu edhe pr kanalet e distribuimit duhet t bhen shum
krkime se si t prformohen aktivitetet e distribuimt n mnyr q t realizohen objektivat e
prodhuesit. Prodhuesi duhet t ket parasysh nj varg faktorve para se t themelon nje kanal t
distribuimi. Disa nga kta faktor varen nga vendimet e marketingut t tjert jan t afektuar nga
marrdheniet q ekzistojn ndrmjet antarve t kanalit.
M posht do grupojm faktort kryesor t cilt duhet t mirren n konsiderim kur t themelojm
nj kanal t distribuimit:
1.Cshtjet lidhur me vendimet e marketingut
2.Cshktet lidhur me marrdhniet n mes t kanaleve13

Marketingu prbrenda kanaleve
Strategjia e distribucionit mund t formsohet varsisht nga ajo se si jan vendimet e
marketingut.
shtjet e Produktit
Natyra e produktit shpesh dikton alternativat e mundshme t distribuimit, veqanrisht nse
produkti krkon nj mirmbajtje adekuate., p.sh kompanit t cilat shesin produkte delikate ose
fragjile lulet; krkojn drgim t specializuar n krahasim me ato produkte t ngurta si p.sh
hekur, fasule etj.
shtjet e Promocionit
Prkundr cshtjeve q kan t bjn me aspektin fizik t produkteve, vendimet e distribuimit
varen edhe nga aktivitetet promocionale q ndrmirren pr t shitur produktin. Pr produktet t
cilat krkojn nj asistenc gjat shitjes (shitja e veturave etj.) opcionet e distribuimit jan t
ndyshme nga produktet q nuk krkojn nj asistenc t till (buka etj.). Besides issues related to
physical handling of products, distribution decisions are affected by the type of promotional
activities needed to sell the product to customers.
shtjet e mimeve
Cmimi i dshiruar me t cilin prodhuesi dshiron t shes produktet e tij, mund t ket ndikim
edhe n alternativat e distribuimit. Edhe m hert sht potencuar se involvimi i antarve t
kanalit i afekton t hyrat e prodhuesit sepse t gjith t involvuarit jan t interesuar t prfitojn
diqka. Nse aty jan t involvuar nj numr i madh, ather shitja nuk mund t takoj objektivat e
caktuara kshtu q prodhuesi zgjedh ndonj alternativ tjetr t distribuimit.14

Cshtjet lidhur me targetim
Sistemi i distribuimit sht efektiv vetm nse konsumatort arrijn t marrin produktin e
dshiruar. Rrjedhimisht, vendimi definitiv pr ndrtimin e kanalave t distribuimit ka t bj me
at se si prodhuesi mund t takoj m s miri konsumatorin e fundit. Cka sht me rndsi t
vecant sht edhe madhsia e mbulimit t tregut.

Shkalla e mbulimit
Sic do t shohim m von prodhuesi pr t gjetur shkalln prfshirjes s mbulimit duhet t ket
parasysh shum faktor. Sidoqoft, prodhuesit duhet t kuptojn q distribuimi krijon nj kosto
shtes organizats. Disa prej ktyre shpenzimeve mund ti barten konsumatorit (shpenzimet e
drgesave), mirpo shpenzimet tjera nuk mund t barten (puntor shtes pr t furnizuar
distributort etj). Kshtu vendimi pr nj shtrirje m t gjer gjithmon vjen pasi te analizohet
raporti ne mes rritjes s t hyrave dhe shpenzimeve t krijuara shtes.

Jan t njohura tri forma t prfshirjes s distribuimit: distribuimi masiv, selektiv dhe exlusiv.
Distribumi masiv Distribuimi masiv synon t prfshij sa m shum tregje ku mund t
shiten produktet e tilla. Kjo form e distribuimit sht e mundur vetm pr produkte me
cmime t ulta-konsumi i prditshm, p.sh Coca Cola e cila sht prezente n cdo
qoshe t rrugs. Kostoja e distribuimit t tyre sht e lart sepse duhet t jen prezente
n cdo qosh, kshtu q nj kosto e till duhet t prcillet m nj volum t madh t
shitjeve.

15

Distribuimi selektiv N kt form t distribuimit prodhuesi synon t ket nj limitim
t hapsirs ku do t plasoj produktet. T tjert mund t mos e kuptojn se si prodhuesi
nuk dshiron n cdo qosh t prezentoj produktet e tij. Sidoqoft, mnyra e distribuimit
sht e lidhur ngusht me natyrn e produkteve. Ushqimet e ngrira... etj.

Distribuimi eksluziv Disa produkte t nivelit t lart e atakojn nj segment shum t
ngusht t konsumatorve. Kta konsumator shpesh njihen me shijet e tyre
diskriminuese. Prveq ksaj kta konsumator krkojn shrbime shum cilsore nga
distribuesi. Kto karakteristika e detyrojn prodhuesin q t kufizohet n nj numr t
caktuar t shitsve. Kto produkte shiten n vende t caktuara. P.sh kozmetika e
ndryshme; Dolce Gabanna, Lewis etj.16

Marrdhniet n mes t kanaleve
Nj strategji e mir e distribuimit nuk v theks t vecant vetm te vendimet e marketingut
mirpo ajo i jep rndsi t madhe edhe marrdhnieve n mes t antarve t cilat kan ndikim t
madh te produktet e prodhuesve. N kt seksion ne do i diskutojm tri qshtje:

Fuqia e kanalit
Nj kanal mund t prbhet prej shum antarve t cilt kontribuojn n rritjen e vlerave t
produkteve t cilat blihen nga konsumatort. Sidoqoft disa antar t kanalit mund t peshojn
m shum se t tjert. N marketing nj fenomen i till quhet fuqia e kanalit. Kur nj antar i
kanalit ka fuqi mbi t tjert ather ai mund t krkon kushte; p.sh ata mund t krkojn kushte
m t mira financimi: do blejm nse cmimi bie, do shesim nse cmimi ngritet etj. Fuqia e
kanalit mund t shihet n disa mnyra:
Fuqia e Produktit Ndodh kur prodhuesi ose ofruesi i shrbimeve ofrojn produkte pr
t cilat sht nj krkes e madhe. Prodhuesi i marks sht n nj pozit t mir sepse
t tjert duhet domosdo t marrin produktin e tij ose t humbin konsumatort.
Fuqia e shitsit me shumic Ndodh kur nj ndrmjetsues si shits me shumic, i
kontrollon nj numr t madh t shitsve me pakic. N kt mnyr shitsi me
shumic ka nj fuqi sepse ata me pakic nuk kan aftsi t blejn produkte me sasira t
mdha dhe n variatete t ndryshme.
Fuqia e shitsit me pakic Ashtu sic sht emrtuar fuqia n kt rast qndron te
shitsit t cilt komandojn pjesn kryesore t mallrave q vijn nga furnizuesit. Kjo
form e fuqis i takon shitsve t cilt kan nj % t madhe t tregut ku operojn dhe
antart e tjer n kanal jan t varur nga shitjet e ktij t parit.17

Konflikti i kanaleve
N prpjekje pr t rritur shitjet prodhuesit shpesh jan t bindur q rritja e numrit t strshitsve
mund t kontribuoj n rritjen e t hyrave t kompanis. Mirpo nj hap i till duhet t analizohet
mir dhe t jemi shum t kujdesshm sepse shitsit paraprak mund t ndjehen t rrezikuar nga
shitsit e rinj. Kshtu q pr prodhuesin strategjia e kanalit e zgjeruar pr rritje t shitjeve mund
t dshmoj t kundrtn nse antart tjer t kanalit mund ndjejn q ka konflikt brenda
antarve t kanalit. Kshtu q ata mund t refuzojn shprndarjen e produkteve t prodhuesit n
fjal.
Nevoja pr angazhim afatgjat
Vendimet e kanaleve kan konsekuenca afatgjate pr prodhuesit sepse energjia pr t krijuar nj
infrastruktur t re krkon shum koh dhe mund. P.sh Kompani A e cila mirret me prodhimin e
elementeve t kuzhinave; vendos t ndrprej bashkpunimin me kompanit e ndrtimit t
banesave. Ather kompania A duhet t prgatitet q t specializohet n punt t cilat jan kryer
nga ndrmjetsuesit: duhet t ket magazinn, mjetet transportuese, stafin e specializuar etj.
Kshtu q i tr ky investim mund t konsumoj shum koh qka e pengon kompanin A t
implementoj risit n produktet e saj dhe t mposhtet nga konkurrentt tjer.

Si konkluzion pr kompanin A do t ishte shum m mir t mbante marrdhniet me
ndrmjetsuesit dhe t vazhdonte me prodhimin e tij, e t mos humbte koh duke u munduar t
rris t hyrat e saj prmes eliminimit t antarve tjer.18

Sistemi i Distribuimit
Pasi potencuam rndsin faktorve q afektojn vendimet e distribuimit (p.sh, vendimet lidhur
me marketingun, marrdhniet n mes antarve t kanalit) prodhuesi ka disa alternativa pr t
zgjedhur se prej ku duhet t filloj dizajnimi i rrjetit distribues. Prodhuesi ka tri alternativa pr t
dizajnuar sistemin e distribuimit:
1.Sistemi i direkt distribuimit
2.Sistemi indirect i distribuimit
3.Multi-kanalsh ose Sistemi hybrid i distribuimit.

1. Sistemi direkt i distribuimit
Me sistemin direkt t distribuimit prodhuesi takon konsumatorin final duke distribuar produkte
drejtprdrejt. N kt process nuk ka antar tjer t imvolvuar. Sistemi direkt i distribuimit
ndahet n dy metoda:
Sistemi i marketingut direkt N kt system konsumatori porosit produkte duke marr
informata nga personat jo relevant, p.sh duke vizituar web-in e prodhuesve apo prmes
katalogve t ndryshem.
Sistemi i shitjes direkte Ky lloj i sistemit ekziston kur prodhuesi operon me outlet e tij
shits.
Sistemi personal i shitjes Esenca kryesore e ktij sistemi sht q personi i cili sht
caktuar pr shitjen sht i involvuar edhe n distribuimin duke nxit blersin t bn
porosin.
Asistenca e sistemit t marketingut N kt lloj t distribuimit prodhuesi mbshtetet
n ndihmn e t tjerve t cilt ndihmojn komunikimin me blersit, mirpo
distribuimin e kryejn vet prodhuesit. Sistemi m klasik i till sht eBay.


19

Sistemi i distribuimit: Indirekt
N sisitemin e distribuimit indirekt, prodhuesi e takon konsumatorin final prmes t tjerve. Kta
strshits zakonisht marrin nn pronsi produktet t cilat mpastaj i shesin me konsignacion. N
kuadr t ktij sistemi ndrmjetsuesit kan prgjegjsi t ndihmojn procesin e shitjes s
produkteve.
Metodat indirekte prfshiijn:
Sistem njpalsh i shitjes N kuadr t ktij sistemi prodhuesi angazhon nj pal t tret
e cila do te shes dhe distribuon produktet konsumatorve t fundit. Kjo form e shitjes
m s shumti sht e prqendruar n depot me shumic.

Sistem shumpalsh i shitjes Kjo form e distribuimit nnkupton involvimin e dy e m
shum distributorve deri sa produkti t arrij te konsumatori i fundit. Shembull i ktij
sistemi sht kur shitsi me shumic blen produktet nga prodhuesi dhe i shet ato
shitsve me pakic.
Sistemi i distribuimit hibrid:
N rastet kur prodhuesi shfrytzon m shum se nj dizajn t distribuimit ather ky i fundit
prcjell nj system hybrid t distribuimit. P.sh Starbucksi prdor sitemin hibrd t distribuimit.
Qasja hibride e distribuimit zgjeron distribuimin dhe krijon mundsin q prodhuesi t prfshij
treg m t gjer.