Вы находитесь на странице: 1из 10

As on 19

th
February, 2014 Page 1 of 10

Hon'ble Governor
Smt. Margaret Alva
Father's Name Late Shri P.A. Nazareth
Mother's Name Smt. E.L. Nazareth
Date of Birth 14 April 1942
Place of Birth
Mangalore, Distt. South Kanara
(Karnataka)
Marital Status Married
Date of Marriage 24 May 1964
Spouse's Name ShriNiranjan Alva
No. of Sons Three
No. of Daughters One
Educational
Qualification
B.A., B.L., Hon. Doctorate Educated at Mt. Carmel College and
Government Law College, Bangalore (Karnataka)
Profession Advocate, Social Worker, Trade Unionist
Address Raj Bhawan, Civil Lines, Jaipur (Rajasthan)
Telephone No. +91-141-2228716
Fax No. +91-141-2228737

Membership of Parliament
1974 - 1980 Member, RajyaSabha
1980 - 1986 Member, RajyaSabha
1986 - 1992 Member, RajyaSabha
1992 - 1998 Member, RajyaSabha
1999 - 2004 Member, 13th LokSabha
Positions Held
--- Member, All India Congress Committee
1972-73 Convenor, Karnataka Pradesh Congress Women's Front
1974-80
Member, RajyaSabha; Member, Consultative Committee, Ministry of
External Affairs
1975-76 and 1990-91
Member, Congress Parliamentary Party Executive; Member,
Committee on Information and Broadcasting
1975-77 Joint Secretary, All India Congress Committee
As on 19
th
February, 2014 Page 2 of 10
1978-80 General Secretary, Pradesh Congress Committee (PCC), Karnataka
1980-86
Member, RajyaSabha (2nd term); Member, Consultative Committee,
Ministry of External Affairs
1983-85 Member, Panel of Vice-Chairmen, RajyaSabha
1983-88 National Convenor, Mahila Congress
1984
Member, Committee on Public Undertakings; Union Minister of
State, Parliamentary Affairs;
1985-89
Union Minister of State, Youth Affairs, Sports, Women and Child
Development in the Ministry of Human Resource Development
1986-92 Member, RajyaSabha (3rd term)
1990-91 Chairman, Committee on Papers Laid on the Table, RajyaSabha
1991 Union Minister of State, Personnel, Public Grievances and Pensions
1992-98 Member, RajyaSabha (4th term)
1993-95 Deputy Chief Whip, Congress Party, RajyaSabha
1993-96
Union Minister of State, Personnel, Public Grievances and Pensions
with additional charge of Parliamentary Affairs
1996-97 Member, Standing Committee on External Affairs
1996-98
Member, Committee on Public Accounts; Member, Consultative
Committee, Ministry of Information and Broadcasting
1999 Elected to 13th LokSabha; Member, Panel of Chairmen
1999-2000
Member, Committee on Transport and Tourism;
Member, General Purposes Committee
2000-2004 Chairman, Committee on the Empowerment of Women
2000 - 2004
Member, Consultative Committee, Ministry of Tourism Standing
Committee on Science & Technology and Environment & Forests
2004 - 2009
General Secretary, All India Congress Committee; Advisor to the
Bureau of Parliamentary Studies & Training
06-08-2009 to 11-05-
2012
Governor of Uttarakhand
12-05-2012 onwards Governor of Rajasthan

Artistic Accomplishments
Course in oil painting, interior decoration and Ikebana

Social and Cultural Activities
Founder President, "Karuna", a Non-Governmental Organisation (NGO) working for women and
children
As on 19
th
February, 2014 Page 3 of 10
Special Interests Foreign affairs and women's development issues
Favorite Pastime and Recreation Painting, music, drama and travel
Sports and Clubs
Member, (i) India International Centre; (ii) Delhi Gymkhana Club; and (iii) Bangalore Club

Countries Visited Visited over 60 countries




Chief Minister

Hon'ble Chief Minister
Smt. VasundharaRaje
Father's Name Late Maharaja Jeevaji Rao
Mother's Name Late RajmataVijayaRajeScindia
Date of Birth March 8, 1953
Place of Birth Mumbai
Marital Status Married
Date of Marriage November 17, 1972
Spouse's Name Sh. Hemant Singh
No. of Sons One

Educational
Qualification
B.A. (Hons.) (Economics and Political Science) Educated at Sophia
College, Bombay University, Mumbai (Maharashtra)
Constituency Jhalrapatan(Jhalawar)
Party BharatiyaJanta Party (B.J.P.)
Membership of Legislature
1985-1989 Member, 8th Rajasthan Legislative Assembly
2003 - 2008 Member, 12th Rajasthan Legislative Assembly from Jhalrapatan
2008 - 2013 Member, 13th Rajasthan Legislative Assembly from Jhalrapatan
2013 onwards Member, 14th Rajasthan Legislative Assembly from Jhalrapatan
Membership of Parliament
1989 - 1991 Member, 9th LokSabha
1991 - 1996 Member, 10th LokSabha
1996 - 1998 Member, 11th LokSabha
1998 - 1999 Member, 12th LokSabha
1999 - 2003 Member, 13th LokSabha

As on 19
th
February, 2014 Page 4 of 10
Positions Held
1984 Member, National Executive, BharatiyaJanta Party (B.J.P.)
1985 - 1987 Vice-President, YuvaMorcha B.J.P., Rajasthan
1987 Vice-President, B.J.P., Rajasthan
1990 - 1991
Member of Library Committee,
Member of Consultative Committee, Ministries of Commerce and
Tourism
1991 - 1996
Member of Consultative Committees, Ministries of Power, Science
and Technology, Environment and Tourism
1996 - 1997
Member of Committee on Science and Technology, Environment and
Forests,
Member of Consultative Committees, Ministries of Power, Science
and Technology and Tourism
1997 - 1998 Joint Secretary, B.J.P. Parliamentary Party
1998 - 1999 Union Minister of State, External Affairs
13 Oct. 1999 - 31 Aug.
2001
Union Minister of State (Independent Charge), Small Scale Industries
and Agro & Rural Industries; Department of Personnel and Training;
Department of Pensions and Pensioners' Welfare in the Ministry of
Personnel, Public Grievances and Pensions; Department of Atomic
Energy and Department of Space
1 Sept. 2001 - 1 Nov.
2001
Union Minister of State, Small Scale Industries; Personnel, Training,
Pensions, Administrative Reforms & Public Grievances; Department
of Atomic Energy; and Department of Space (Independent Charge)
2 Nov. 2001 - 29 Jan.
2003
Union Minister of State, Small Scale Industries; Personnel, Training,
Pensions, Administrative Reforms & Public Grievances; Planning;
Department of Atomic Energy; and Department of Space
(Independent Charge)
14 Nov. 2002 - 14 Dec.
2003
President, B.J.P., Rajasthan
8 Dec. 2003 to 13 Dec.
2008
Chief Minister, Rajasthan
2 Jan, 2009 to 25 Feb,
2010
9 Mar, 2011 to 20 Feb,
2013
Leader of the Opposition, Rajasthan Legislative Assembly
13 Dec. 2013 onwards Chief Minister, Rajasthan

Favorite Pastime and Recreation Reading, Music, Horse-riding and Gardening
Permanent Address City Palace, Dholpur (Rajasthan)
Present Address13, Civil Lines, Jaipur - 302 006
Telephone No. 2220320, 2224400 (R)


As on 19
th
February, 2014 Page 5 of 10

Chief Secretary

Sh. Rajiv Mehrishi
Chief Secretary,
Government
of Rajasthan, Jaipur


Identity No. 01RJ018900

Service/Cadre/Allotment
Year
IAS/Rajasthan/1978
Source of Recruitment RR
Date of Birth 08/08/1955
Place of Domicile Jaipur, Rajasthan
Mother Tongue Hindi
Indian Languages Known Hindi, English

Educational
Qualification
B.A(Hons.) History, M.A. History,
M.B.A.(U.K.)

Experience Details
S.No. Post Held By The Officer From To
1. Chief Secretary, Govt. of Rajasthan, Jaipur 22/12/2013
2.
Secretary to Govt. of India, M/O overseas Indian
Affairs, New Delhi
04/10/2012 -
3.

Spl. Secretary to Govt. of India, Department of
Agricultural Research & Education, Ministry of
Agriculture, New Delhi
17/04/2012 03/10/2012
4.
Additional Secretary to Government of India,
Department of Agricultural Research & Education,
Ministry of Agriculture, New Delhi
20/11/2009 16/04/2012
5. Chairman, Indira Gandhi Canal Project, Jaipur 16/06/2009 19/11/2009
6.
Principal Resident Commissioner (l) and O.S.D.,
Bhiwadi Development Authority and Principal
Secretary(Policy Planning), New Delhi
21/04/2008 16/06/2009
7.
Principal Secretary to Government, Finance &
Planning, Rajasthan, Jaipur
17/01/2005 16/04/2008
8.
Principal Secretary to Govt., Agriculture, Animal
Husbandary, Fisheries and Dairy dev. & Cooperative
department, Rajasthan, Jaipur
15/05/2004 16/01/2005
9.
Secretary to Government, Agriculture, Animal
husbandry, Fisheries and Dairy Development
Department, Rajasthan, Jaipur
21/01/2004 14/05/2004
10.
Joint Secretary to Government of India, Department of
Company Affairs, Ministry of Law, Justice and
Company Affairs, New Delhi
12/10/2001 20/01/2004
As on 19
th
February, 2014 Page 6 of 10
11.
Joint Secretary to Govt. of India, Cabinet Secretariat,
New Delhi
22/01/1999 12/10/2001
12.
Resident Commissioner & Secy. to Govt., Center - State
Coordination, New Delhi
28/09/1998 21/01/1999
13.
Chairman & Managing Director, Rajasthan Financial
Corporation, Jaipur
03/06/1998 25/09/1998
14. Commissioner, Jaipur Development Authority, Jaipur 14/05/1997 02/06/1998
15.
Commissioner, Transport department & Ex-Officio
Secretary to Government, Rajasthan, Jaipur
14/10/1994 13/05/1997
16. Training in U.K. 17/09/1993 16/09/1994
17.
Spl. Secretary to Govt., Revenue Department,
Rajasthan, Jaipur
31/07/1993 10/09/1993
18.
Director, Ministry of petroleum & Natural Gas, New
Delhi
01/07/1992 30/07/1993
19.
Deputy Secretary to Govt. of India, Ministry of
Petroleum & Chemical, New Delhi
08/05/1990 30/06/1992
20.
Deputy Secretary to Govt. of India, President Sectt.,
New Delhi
08/09/1998 08/05/1990
21. Director, Agriculture Department, Rajasthan, Jaipur 04/09/1987 07/09/1988
22.
Deputy Secretary to Government, Finance (Excise)
Department, Rajasthan, Jaipur
22/06/1985 07/09/1987
23. Collector & District Magistrate, Bikaner 17/08/1984 22/06/1985
24.
Deputy Secretary to Government, Home (Security)
Department, Rajasthan, Jaipur
25/07/1983 17/08/1984
25.
Addl.Collector (Development) & Ex- Officio Project
Director, D.R.D.A./S.F.D.A., Jodhpur
01/09/1982 24/07/1983
26. City Magistrate, Ajmer 28/07/1981 21/08/1982
27. Sub-Divisional Officer, Ajmer 06/08/1980 04/08/1981
28. Under Training 12/07/1978 05/08/1980







As on 19
th
February, 2014 Page 7 of 10


District Collectors

S.No. District Name District Collectors Contact Details
1 Ajmer ShriVaibhavGalriya rajajm@nic.in
2 Alwar Shri R.S. Jakhar rajalw@nic.in
3 Banswara ShriKunjBihari Gupta rajban@nic.in
4 Baran ShriLalit Kumar Gupta rajbrn@nic.in
5 Barmer ShriBhanuPrakashYeturu rajbar@nic.in
6 Bharatpur ShriGiriraj Singh Kushwaha rajbha@nic.in
7 Bhilwara Dr.RavikumarSurpur rajbhi@nic.in
8 Bikaner Ms.ArtiDogra rajbik@nic.in
9 Bundi Smt. Aanandhi rajbun@nic.in
10 Chittorgarh Shri Ravi Jain rajchi@nic.in
11 Churu ShriRohit Gupta rajchu@nic.in
12 Dausa Sh. MuktanandAgrawal rajdau@nic.in
13 Dholpur Shri Kumar Pal Gautam rajdho@nic.in
14 Dungarpur ShriVikaram Singh Chouhan rajdun@nic.in
15 Hanumangarh ShriPurnchandrakishan rajhan@nic.in
16 Jaipur Shri Krishna Kunal rajjaip@nic.in
17 Jaisalmer Shri Narayan Lal Meena rajjai@nic.in
18 Jalore ShriRajan Vishal rajjal@nic.in
19 Jhalawar ShriBishnuCharanMallick rajjha@nic.in
20 Jhunjhunu Dr.ArushiAjey Malik rajjhu@nic.in
21 Jodhpur ShriGauravGoyal rajjod@nic.in
22 Karauli ShriBabuLalJatawat rajkrl@nic.in
23 Kota Shri. Joga Ram rajkot@nic.in
24 Nagaur Dr.VeenaPradhan rajnag@nic.in
25 Pali ShriAmbrish Kumar rajpal@nic.in
26 Pratapgarh ShriRatanLalLahoti rajpra@nic.in
27 Rajsamand Dr.Pritam B. Yashvant rajraj@nic.in
28 Sawaimadhopur Smt. Punam rajsaw@nic.in
29 Sikar ShriSalvinder Singh Sohata rajsik@nic.in
30 Sirohi ShriRaghuveer Singh Meena rajsir@nic.in
31 Sriganganagar ShriDharmendraBhatnagar rajgan@nic.in
32 Tonk Dr. Tina Kumar rajton@nic.in
33 Udaipur ShriAshutosh A.T. Pednekar rajuda@nic.in







Cabinet Ministers
As on 19
th
February, 2014 Page 8 of 10
Hon'ble Chief Minister
S.
No.
Name Department
1.
Smt. VasundharaRaje
(Hon'ble Chief Minister)
Personnel, Administrative
Reforms and Coordination,
General Administration, Estates,
Home and Justice, Rajasthan
State Bureau of Investigation(ACB),
Civil Defence and Home Guard,
Prisons, Finance,
Industry, Revenue,
Colonisation,
Devasthan, Waqf, Soldier Welfare,Forest,
Excise,Taxation,Urban
Development, Labour and Employment,
Printing and Stationery, Factory
Inspection and Boilers, Art
& Culture, Archaeology and Museum,
Law and Litigation,
Planning,
Manpower,
Information Technology
and Communications,
Election,Cabinet
Secretariat,Economics
& Statistics, Department
of Public Enterprise,
Language Department,
Public Grievances,
Tourism,Environment,
Information and
Public Relation, Women and Child
Development, Youth
Affairs and Sports,
Transport, Science
and Technology,
Policy Formulation
Cell-CM
Secretariat,Rajasthan
State Motor
Garage, Civil
Aviation, Minority
Affairs, NRI, Mines & Geology








As on 19
th
February, 2014 Page 9 of 10

Ministers
S. Name Department
1. Sh. Gulab Chand Kataria
Rural Development and Panchayati Raj, Disaster
Management & Relief
2. Sh. NandLal Meena Tribal Area Development
3.
Sh. Rajendra Singh
Rathore
Medical and Health, Ayurveda, Medical and
Health Services (ESI), Parliamentary Affairs
4. Sh. Kali Charan Saraf
Education (Primary, Secondary and Higher
Education) , Sanskrit Education, Technical
Education
5. Sh. SanwarLalJat
Water Resources, Indira Gandhi Canal Project,
Public Health Engineering , Ground Water,
Command Area Development and Water
Utilization
6. Sh. PrabhuLalSaini
Agriculture (Including Agricultural Marketing),
Department of Animal Husbandry, Fisheries ,
Dairy
7. Sh. Gajendra Singh Energy Department
8. Sh. Yunus khan Public Works Department
Members of Legislative Assembly
S.No. Name Parliamentary Constituency Party
1 Sh. ShrichandKriplani Nimbahera (Chhitorgarh) BJP
2 Smt. Anju Devi Dhanka Bassi (Jaipur) IND
3 Sh. Ajay Singh Degana (Nagaur) BJP
4 Smt. Anita Nagar (Bharatpur) BJP
5 Smt. Anita Bhadel Ajmer South (Ajmer) BJP
6 Sh. Narendra Nagar Khanpur (Jhalawar) BJP
7 Sh. B. L. Kushwah Dholpur (Dholpur) BSP
8 Sh. AbhishekMatoria Nohar (Hanumangargh) BJP
9 Sh. Narayan Singh Dantaramgarh (Sikar) INC
10 Sh. Manvendra Singh Sheo (Barmer)





As on 19
th
February, 2014 Page 10 of 10

Похожие интересы