Вы находитесь на странице: 1из 6

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Shari van Kemenade
Klas
P14EhvC
Stageschool De Stokland
Plaats
Son en Breugel
Vak- vormingsgebied: natuur
Speelwerkthema / onderwerp: water verkleurt thema gezondheid

Mentor
Datum
Groep
Aantal lln

Germaine Snijders
19 maart 2015
1/2c
28

Persoonlijk leerdoel: tijdens mijn les wil ik de betrokkenheid van de kinderen vergroten. Dat doe ik door o.a. proefjes met water te doen, kinderen mogen zelf kleine
onderzoekjes doen en door interactie met de kinderen te hebben.
Lesdoel(en):
Dit lesdoel behoort tot kerndoel 42.
De leerlingen leren onderzoek doen aan materialen en natuurkundige
verschijnselen

Evaluatie van lesdoelen:


Dit lesdoel behoort tot kerndoel 42.
De leerlingen leren onderzoek doen aan materialen en natuurkundige verschijnselen:
behaald

Kunstzinnige orintatie
Kerndoel 54
De leerlingen leren beelden, muziek, taal, spel en beweging te gebruiken,
om er gevoelens en ervaringen mee uit te drukken en om er mee te
communiceren.

Kunstzinnige orintatie
Kerndoel 54
De leerlingen leren beelden, muziek, taal, spel en beweging te gebruiken,
om er gevoelens en ervaringen mee uit te drukken en om er mee te communiceren.

Het mengen van kleuren: behaald


Het mengen van kleuren
Beginsituatie: Mijn natuurles is de eerste les die de kinderen op deze dag hebben. Over het algemeen is de concentratie en betrokkenheid van de kinderen op dit
tijdstip het hoogste van de dag. Ik ga proefjes laten zien dus dan kan het zijn dat de kinderen over enthousiast zijn en over de tafel komen kijken. Dus is het belangrijk
dat ik van tevoren duidelijke afspraken maak. Dit houdt in dat de kinderen moeten blijven zitten en dat ik er voor zorg dat iedereen het kan zien. Ik geef ook kinderen
de beurt om iets in het glaasje te mogen doen. Hierbij is het belangrijk dat ik het overzicht houd zodat er niks kan gebeuren. Ik laat ook echte medicijnen zien, dus ook
daarin moet ik duidelijk in zijn.

Lesverloop
Tijd

Leerinhoud

Didactische handelingen
Leraar

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)

Materialen / Organisatie

8 min

Inleiding

Stap 1: er komt iets


binnen
(introductie/confrontatie)
Hier gaat het om
oproepen van reacties,
prikkelen van
nieuwsgierigheid van
kinderen, delen van
ervaringen.

Ik vraag:
Wie heeft er ooit een
hoestdrankje, zalfje, oogdruppels
of pilletjes in moeten nemen?
Waar moet je die halen?
Apotheek
Hoe heet dat dan? medicijnen

Ik laat een aantal voorbeelden


zien
Neusspray (doorzichtig)
Hoestsiroop (gelig)
Zalf (wit)
Ik maak duidelijke afspraken dat
ze niks mogen proeven of
opeten (gevaarlijk)

De kinderen mogen om de beurt een medicijn in


een glaasje schenken.
-

Ik vraag welke kleuren de soorten


medicijnen zijn
Ik laat ze het zelf waarnemen en
ontdekken

De kinderen luisteren naar mij


De kinderen vertellen

De kinderen kijken naar de


voorbeelden
De kinderen schenken het medicijn in
het glaasje
De kinderen denken na over welke
kleuren ze zien

Voorbeelden
medicijnen
3 Glaasjes
Tafel

15 min

Kern

http://www.schooltv.nl/video/hoelahoep-afl-52toveren-met-kleuren/
Stap 2: vrije exploratie of Ik laat een filmpje zien van hoelahoep
aanrommelen ( spontane (toveren met kleuren) vanaf 07.13 tot 11.00
verkenning)
Hier gaat het om dat
- Ik vraag of ze ook dingen willen gaan
kinderen uitnodigende
mengen
spullen in handen
- Ik laat een stuk rood crpepapier zien
hebben, vanzelf gaan
- Ik vraag wat we met het crpepapier
aanrommelen (speelse
kunnen doen in het glas met water
spontane verkenning)
mengen
Ik kijk wat de kinderen
doen en luister naar hun Kleuren mengen met crpepapier:
opmerkingen.
- Ik vraag wat er gebeurt als we de
volgende kleuren mengen:
Stap 3: vraag het de..
Rood met geel oranje
zelf maar (onderzoek en
Rood met blauw paars
resultaten vastleggen)
Blauw met geel groen
Hier gaat het om dat de
kinderen nu de vragen
De kinderen mogen om de beurt even komen
kunnen beantwoorden
roeren.
door het object/
Van tevoren maak ik afspraken dat we uit
verschijnsel meer
moeten kijken, want als je dat in je kleren
doelgericht te
krijgt, is het heel moeilijk om het uit te
onderzoeken. Bij
wassen.
klassikale activiteit leidt
Ik vertel ook dat we goed onze handen
het onderzoek door
moeten wassen.
kinderen beurten te
geven en hen te laten
assisteren.
- Ik vertel dat de kinderen mogen
nadenken welke kleuren er uit komen
Stap 4: vertel het elkaar
(rapportage/
Het proefje laat ik zien door 2 kleuren
communicatie over
crpepapier te mengen.
resultaten
Hier gaat het om dat ze
het aan elkaar gaan
vertellen wat ze hebben
waargenomen.

De kinderen kijken naar het filmpje

De kinderen luisteren naar mij


De kinderen beantwoorden mijn vragen
De kinderen kijken naar de proefjes

http://www.schoolt
v.nl/video/hoelaho
ep-afl-52-toverenmet-kleuren/

Crpepapier:
2x rood
2x geel
2x blauw

Kan met water


Glazen of bakken
Pollepels
Tafel

5 min

Slot

Welke kleuren zien jullie nou in de


bakken? Rood, geel, groen, blauw,
paars, oranje

Stap 5: toepassing en/of


de juf/meester vertelt nog
wat (verbreding of
- Ik vraag hoe we de kleuren gemengd
verdieping)
hebben:
Hier gaat het om dat de
Rood met geel oranje
kinderen in de eerste vier
Rood met blauw paars
stappen actief bezig zijn
Blauw met geel groen
geweest. Je kunt als
leerkracht nog een stukje
verdieping/ verbreding
http://www.schooltv.nl/video/hoelahoep-afl-52geven door nog iets uit te toveren-met-kleuren/
leggen.
-

We kijken nog het stukje dat ze de


kleuren gaan mengen

De kinderen beantwoorden mijn vragen

Glazen
Water
Tafel
Bakken
Crpepapier:
Geel
Rood
Blauw
http://www.schoolt
v.nl/video/hoelaho
ep-afl-52-toverenmet-kleuren/

Persoonlijke reflectie
Voordat de kinderen binnen kwamen, heb ik alle materialen en voorwerpen klaargezet. Ik had thuis allerlei schaaltjes en een grote kan voor het water meegenomen.
Op school heb ik gekeken naar lepels en glaasjes. De kinderen keken al erg verbaasd en vroegen zich nieuwsgierig af wat we gingen doen. De kinderen mochten in de
kring gaan zitten. Ik had een kleine tafel voor mij neergezet met alle spullen en materialen. Ik begon eerst om wat voorkennis op te halen, wie heeft er ooit pilletjes of
een hoestdrankje ingenomen? En waar moet je die halen? apotheek en hoe heten die pillen en het hoestdrankje dan? gezonde dingen en medicijnen werden
door de kinderen gezegd.
Ik had een paar voorbeelden van medicijnen meegenomen en in aparte glaasjes gedaan, zodat de kinderen de kleuren konden zien. De kinderen mochten om de beurt
naar voren komen om bijvoorbeeld een medicijn in het glas te doen of te roeren. Daardoor werd de betrokkenheid ook groter want ik liet kinderen iets doen. En het is
een onderwerp dat bij de belevingswereld van kleuters hoort. Naderhand zijn ze naar een filmpje van Hoelahoep toveren met kleuren gaan kijken. In het filmpje
werden de kleuren rood, geel en blauw met crpepapier gemaakt. De kinderen waren erg enthousiast en wilde dit ook gaan doen. Hierbij had ik weer om en om
kinderen naar voren laten komen om crpepapier in het bakje te doen en te roeren. We hadden de kleuren rood, geel en blauw gemaakt. Toen vroeg ik of ze ook
kleuren konden mengen. De kinderen reageerden meteen hier op en wilde de kleuren oranje, groen en paars maken. Ondertussen vroeg ik hoe dat we de kleuren
oranje, groen en paars moesten maken. Dit wisten ze erg goed.
Na het experimenteren hebben we nog het filmpje afgekeken waar ze ook de kleuren oranje, groen en paars gingen maken.
De volgende keer zou ik toch grotere potten willen gebruiken, want dan kunnen ze het echt goed zien welke kleur ze gemaakt hebben. En soms nodigde ik kinderen uit
om te helpen. Maar de andere kinderen konden hierdoor niks zien want het kindje stond dan met de rug naar ze toe. Gelukkig zag mijn begeleider dit en loste het op.
Dat vond ik erg fijn, want ik zou het erg jammer vinden als de kinderen het niet goed konden zien.
Het was een fantastische ervaring om dit bij kleuters te mogen uitproberen!

Feedback mentor
Datum: 22 maart
Wederom een goed voorbereide, doordachte les! Hoge betrokkenheid, kinderen waren ontzettend enthousiast.
Doel werd duidelijk aangegeven. Ook was je erg consequent en duidelijk naar de kinderen toe. Je overziet de groep!
Tip:
- Zorg ervoor dat het voor alle kinderen goed te zien is en blijft! De schaaltjes waren wat klein en de kinderen handelden met de rug naar de kring toe. Niet alle
kinderen konden goed zien waar je mee bezig was. Dat was jammer.
- Koppel nog een keer extra terug. Dus welke kleuren kunnen we mengen? En welke kleur wordt het dan? Misschien aan de hand van plaatjes! Maakt het
nogmaals visueel op het platte vlak. Je zou er nog een verwerkingsopdracht mee kunnen doen tijdens de werkles. Dit echt als verrijking.

Вам также может понравиться