Вы находитесь на странице: 1из 2

Practice 6

Q2A

Practice 7
Q2A

Dessert

Watermelon

Strawberries

Pineapple

Price

RM5.00

RM8.00

RM5.00

Book

Grammar Made

Improve Your Writing

Vocabulary

Price

RM 12.00

RM 18.00

RM 15.00

Contents

Grammar exercises

Writing exercises

Vocabulary

Author

Anita Andrews

Bonita Leen

James Scott

Origin

local

imported

local

Type of
taste

juicy

Sweet and sour

sweet

No. of

120

125

108

Colour

Red or yellow flesh

red

yellow

Free

Note book

pen

diary

Ways to be
eaten

Cut to eat

As a whole

Must be cut

Goodness
of the fruit

Lots of Vitamin A and


C

Low in fat, high in


fibre

Rich in
Vitamin C

Q2B
Set A
I would buy watermelon because the price is RM5.00. It is reasonable and
affordable. It is a local fruit and the colour is red or yellow. Vitamin A and C is
good for our health.
Set B
I would buy watermelon because it is the most suitable fruit for my family. I
have quite a large family so eating the strawberries may seem a bit costly for
us. The watermelon is an economical fruit since it can be cut into many pieces.
It is juicy too and this is the right dessert after having a meal. It is also a local
fruit and we should support the local traders by buying local. The fruit also
contains lots of Vitamin A and C which is just right for our health. Although
strawberries are low in fat but high in fibre, dipping them with chocolate
topping is not that healthy after all. Moreover, we can choose between eating
the yellow or the red flesh watermelon. I am sure both will taste as good.

Q2B
Set A
I would buy Improve your Writing Skills because I cannot write well. The book
costs RM18.00. The price is high but it is reasonable and affordable. I can
learn how to expand notes into paragraphs. This will help me in my tests and
examinations. The model answers will teach me how to write better. I will get
a free pen if I buy this book. I can use it to do my homework.
Set B
I would buy Improve your Writing Skills because I feel I am still weak in the
area of writing. I need to improve my writing skills so that I will perform
excellently in English during the UPSR. The step-by-step guide in note
expansion will definitely enhance my writing ability. I can still make use of the
knowledge that I will learn from this book even when I enter secondary school.
Although the cost of the book may be pricey, it is affordable and I am sure my
father will be willing to pay for it. In addition, books written by Bonita Leen are
well sought after and popular. The 20 model answers provided in the book will
be an added bonus in my quest to develop my writing skills. I will make sure I
complete all the writing practices in the book. The free pen will also come in
handy when I run out of stationeries.

Practice 18

Set A

Q2A

I would choose Plant Vegetables Campaign because I prefer it compare to the


others. There is a plot of land behind my house therefore I can plant some
vegetables there. It is a good hobby and has a lot of benefit too. I can get fresh
vegetables to cook and I can also sell the extra vegetables to my neighbours.

Plant Vegetables

Plant Flowers

Plant Fruit Tress

Space

Campaign
Small area

Campaign
In the house

Campaign
A plot of land

needed
Benefit

Can eat or sell

Make your house

Fruits can be eaten

Responsibilit

the vegetables
Water every day

beautiful
Water every day

No need to water

Pots
oxygen

Pots
oxygen

every day
Outside the house
oxygen

y
Place to plant
Provides
Q2B

Set B
I would choose Plant Vegetables Campaign because it is good for the earth
other than being a good pastime. Plants produce clean oxygen and I can also
get fresh vegetables. My mum can cook the vegetables and I can sell the
extras to my neighbours. Other than getting some extra money, I will also be
able to do something good for the environment. There is a plot of land behind
my house which is left attended and is a sore to the eye. My mum can help in
planting and fertilizing the vegetables as she has green fingers.