Академический Документы
Профессиональный Документы
Культура Документы
Labour
content(Minutes per
shirt)
No.of Workers
Make collar
3.9
0.4875
Make cuffs
0.5
Make sleeves
0.65
0.325
Make front
2.5
0.4167
Make back
1.7
0.425
Join shoulders
0.66
0.33
Attach collar
1.65
0.4125
Attach sleeves
1.55
0.3875
0.65
0.325
1.8
0.45
Attach cuffs
1.55
0.3875
Hem bottom
1.7
0.425
Inspect
1.5
0.375
Iron
1.95
0.4875
Fold,package
1.75
0.4375
Total time
25.51
60
From above table Making cuffs takes the longest time and hence affects the process cycle time.
It is given that 16000 shirts are produced in a given month. And the workers work for 20 days a
month. So no.of shirts produced per day = 16000/20 = 800
Total no.of mins available in a day = 8x60 = 480min
Flow rate = 800/480
So, Actual Cycle Time= 1 / flow rate = 1 / (800 / 480) = 1 / 1.667 = 0.60 min / shirt
WIP inventory = Total WIP x batch size = (16 + 144 + 12 + 12 + 12) x 60= 196 x 60 = 11760
shirts
Manufacturing lead time is the total time taken to manufacture an item.
Thus Manufacturing lead time = WIP inventory / flow rate = 11760 / 800 = 14.70 days
Production capacity = Total no.of minutes in a day / bottleneck = 480/0.5 = 960
Capacity Utilization = Actual no.of shirts produced / Production capacity = 800 / 960 = 83.33%
Direct Labour Content / shirt = Direct labour time / unit= Cutting + Operation process time
Cutting time = 0.25 x 4 machines = 1min
Direct Labour Content / shirt= 1+25.51 min = 26.51 min / shirt
Direct labour cost = Total labour x wages/hour x no.of hours worked = (60+4) x 6 x 8 = $3072
Direct labour cost / shirt = 3072/800 = $3.84
Direct labour utilisation = Labour utilized/ Labour Available = (800 x 26.51)/(8x60x64) =
69.03%
Mikes Plan
Thus time taken to manufacture 5 shirt by laser cutting machine = 2.5min
Thus time taken to manufacture 1 shirt by laser cutting machine = 2.5/5 = 0.5min
Since Mikes Plan proposes to use current production facilities for custom made shirts also the
operating time remains the same.
It is given that 16000 standard sized shirts and 2000 custom made shirts are produced in a given
month. And the workers work for 20 days a month. So no.of shirts produced per day =
(16000+2000)/20 = 900
Total no.of mins available in a day = 8x60 = 480min
Flow rate = 900/480
So, Actual Cycle Time= 1 / flow rate = 1 / (900 / 480) = 1 / 1.875 = 0.533 min / shirt
WIP inventory = Total WIP x batch size = (36 + 288 + 24 + 24 + 24) x 5= 396 x 5 = 1980 shirts
Thus Manufacturing lead time = WIP inventory / flow rate = 1980 / 900 = 2.2 days
Production capacity = Total no.of minutes in a day / bottleneck = 480/0.5 = 960
Capacity Utilization = Actual no.of shirts produced / Production capacity = 900 / 960 = 93.75%
Direct Labour Content / shirt = Direct labour time / unit= Cutting + Operation process time
We take cutting time as that of new machine= 0.5min because this is greater than that of the
existing machine (0.25min)
Custom Direct Labour Content / shirt= 0.5 +25.51 min = 26.01 min / shirt
Regular Direct Labour Content / shirt= ((1.5 x 8 x 5) +30)/ (8 x 5) +25.51 min = 27.76 min / shirt
Weighted average = (26.01*100+27.76*800)/900 = 27.57
Direct labour cost = Total labour x wages/hour x no. of hours worked = (60+1+4) x 6 x 8 =
$3120
Since an extra person is needed to operate the new machine
Direct labour cost / shirt = 3120/900 = $3.47
Direct labour utilisation = Labour utilized/ Labour Available = (900 x 27.57)/(8x60x65) =
79.52%
Ikes Plan
Table for regular shirt
Operation
Labour
content(Minutes per
shirt)
No. of Workers
Make collar
3.9
0.557
Make cuffs
0.67
Make sleeves
0.65
0.65
Make front
2.5
0.5
Make back
1.7
0.567
Join shoulders
0.66
0.66
Attach collar
1.65
0.55
Attach sleeves
1.55
0.5167
0.65
0.65
1.8
0.6
Attach cuffs
1.55
0.5167
Hem bottom
1.7
0.567
Inspect
1.5
0.5
Iron
1.95
0.65
Fold,package
1.75
0.583
Total
25.51
45
Operation
Labour
content(Minutes per
shirt)
No.of Workers
Make collar
3.9
3.9
Make cuffs
Make sleeves
0.65
0.65
Make front
2.5
2.5
Make back
1.7
1.7
Join shoulders
0.66
0.66
Attach collar
1.65
1.65
Attach sleeves
1.55
1.55
0.65
0.65
1.8
1.8
Attach cuffs
1.55
1.55
Hem bottom
1.7
1.7
Inspect
1.5
1.5
Iron
1.95
1.95
Fold,package
1.75
1.75
Total
25.51
15
Direct labour cost = Total labour x wages/hour x no.of hours worked = 16 x 6 x 8 = $768
Direct labour cost / shirt = 768/100 = $7.68
Direct labour utilisation = Labour utilized/ Labour Available = (100 x 26.01)/(8x60x16) =
33.86%
Current
Process
Mikes Plan
(Regular and
custom shirts)
0.6
Manufacturing Lead
Time(days)
Ikes Plan
Regular
shirts
Custom
Shirts
0.533
0.67
4.8
14.7
2.2
11.33
0.5
11760
1980
9060
50
Production Capacity
(shirts/day)
960
960
720
123
Capacity utilisation
83.33%
93.75
111.08%
81.30%
26.51
27.57
26.51
26.01
69.03%
79.52
81.20%
33.87%
3.84
3.47
3.43
7.68