Академический Документы
Профессиональный Документы
Культура Документы
CWID: 50068944
True
False
13. When determining the sample size n, if the value found for n is 79.2, we would
choose to sample 79 observations. (Ch8)
True
False
14. The level of significance indicates the probability of rejecting a false null
hypothesis. (Ch9)
True
False
15. When the level of confidence and sample standard deviation remain the same, a
confidence interval for a population mean based on a sample of n=100 will be
narrower than a confidence interval for a population mean based on a sample of
n=50. (Ch8)
True
False
0.2034]
0.1029]
0.1361]
0.1400]
0.1122]
20. The MPG (Miles per Gallon) for a mid-size car is normally distributed with a
mean of 32 and a standard deviation of .8. What is the probability that the MPG for
a selected mid-size car would be: More than 33.2? (Ch 6)
A. 43.32%
B. 6.68%
C. 93.32%
D. 86.64%
E. 13.36%
21. A multiple regression analysis with 20 observations on each of three
independent variables and the dependent variable would yield ______ and ______
degrees of freedom respectively for regression (explained) and error. (Ch 14)
A. 3, 17
B. 3, 16
C. 4, 16
D. 3, 19
E. 3, 20
22. A major airline company is concerned that its proportion of late arrivals has
substantially increased in the past month. Historical data shows that on the average
18% of the company airplanes have arrived late. In a random sample of 1,240
airplanes, 310 airplanes have arrived late. If we are conducting a hypothesis test of
a single proportion to determine if the proportion of late arrivals has increased:
What is the value of the calculated test statistic? (Cch 9)
A.
B.
C.
D.
E.
Z = 3.208
Z = 6.416
Z = -3.208
Z = -6.416
Z = 1.833
random variables
C. Unlike discrete random variables, probabilities can be found using tables
D. Unlike discrete random variables, the probability that a continuous
random variable equals a specific value is zero [P(X=x)=0]
E. The distribution is symmetric
24. In a manufacturing process, we are interested in measuring the average length
of a certain type of bolt. Based on a preliminary sample of 100 bolts, the sample
standard deviation is .3 inches. How many bolts should be sampled in order to
make us 90% confident that the sample mean bolt length is within .02 inches of the
true mean bolt length? (Ch8)
A. 865
B. 609
C. 1493
D. 100
E. 1000
25. The changing ecology of the swamps in Louisiana has been the subject of
much environmental research. One water-quality parameter of concern is the total
phosphorous level. Suppose that the EPA makes 15 measurements in one area of
the swamp, yielding a mean level of total phosphorus of 12.3 parts per billion
(ppb) and a standard deviation of 5.4 ppb. The EPA wants to test whether the data
support the conclusion that the mean level is less than 15 ppb. Calculate the
appropriate test statistic to test the hypotheses. (Ch 9)
A. 7.50
B. 1.94
C. 3.88
D. -1.94
E. -7.50
26. A state education agency designs and administers high school proficiency
exams. Historically, time to complete the exam was an average of 120 minutes.
Recently the format of the exam changed and the claim has been made that the
time to complete the exam has changed. A sample of 50 new exam times yielded
6
30. If we are testing the significance of the independent variable X1 and we reject
the null hypothesis H0: b1 = 0, we conclude that:(Chs. 13 & 14)
A. X1 is significantly related to Y
B. X1 is not significantly related to Y
C. X1 is an unimportant independent variable
D. b1 is significantly related to the dependent variable Y
32. A human resource manager is interested in whether absences occur during the
week with equal frequency. The manager took a random sample of 100 absences
and created the following table:
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
28
20
12
18
22
At a significance level of = .05 test the Null that the probabilities of absences are
the same for all five days.(Ch 12)
Solution:
8
EXP
Fo-Fe
(Fo-Fe)^2/Fe
% of chi square
28
20
3.2
47.06
20
20
12
20
-8
3.2
47.06
18
20
-2
0.2
2.94
22
20
0.2
2.94
6.8
100
Total
33. Consider the following partial computer output for a multiple regression model.
Predictor
Constant
X1
X2
Coefficient
41.225
1.081
-18.404
Analysis of Variance
Source
DF
Regression
2
Error
26
Standard Deviation
6.380
1.353
4.547
SS
2270.11
3585.75
9
Find Total Sum of Squares, Explained Variation, SSE, MSE, R-Squared, and Test
the overall usefulness of the model at 1% level of significance calculating the FStatistic. Ch 14)
Solution:
Y bar = 41.225 + 1.081 X1 - 18.404 X2
n = 2 + 26 + 1 = 29
SST = SSR + SSE = 2270.11 + 3585.75 = 5855.86
explained variation = SSR = 2270.11
SSE = 5855.86 - 2270.11 = 3585.75
MSE = SSE/(n-k-1) = 3585.75 / (29 - 2 - 1) = 3585.75 / 26 = 137.91
R2 = SSR/SST = 2270.11/5855.86 = 0.3877
R2 adjusted = [R2 k/(n-1)][(n-1)/(n-k-1)] =
[0.3877 2/(29-1)][(29-1)/(29-2-1)]
= (0.3877 - 0.0714)(28/26) = 0.3163 * 1.0769
= 0.3406
MSR = SSR/k = 2270.11/2 = 1,135.055
MSE = SSE/(n-k-1) = 3585.75 / 26 = 137.913
F = MSR / MSE = 1135.055/137.913 = 8.23
F critical (0.01,2,26) = 5.53
since F (8.23) > F Critical (5.53), H0 is rejected,
The coefficient of determination is highly significant and the model is useful.
10
34. A set of final examination grades in a calculus course was found to be normally
distributed with a mean of 69 and a standard deviation of 8.
Only 5% of the students taking the test scored higher than what grade? (Ch 6)
Solution:
=69 ;=8
X=M+6z
X=69+(8*1.96)
X=69+15.68=84.68
35. A data set with 7 observations yielded the following. Use the simple linear
regression model.
X =21.57
X2 =68.31
Y = 188.9
Y2 =5,140.23
XY =590.83
Calculate the Correlation coefficient, Coefficient of determination and SSE, and
the Standard Error of Estimate.(Ch 13)
Solution:
X average = X/n =21.57/7 = 3.08
Y average = Y/n =188.9/7 = 26.99
SSxx = X2 ((X)^2/n) = 68.31 (21.57^2/7) = 1.84
SSyy = Y2 ((Y)^2/n) = 5140.23 (188.9^2/7) = 42.63
SSxy = XY ((X Y/n)= 590.83 - (188.9 * 21.57 /7) = 8.75
B1 = SSxy/ SSxx = 8.75/1.84 = 4.75
B0 = 26.99-(4.75*3.08) = 12.35
11
Correlation Coefficient r
= SSxy / (sqrt(SSxxSSyy))
= 8.75 / sqrt(1.84*42.63)
= 8.75/ 8.8565 = 0.9879
Coefficient of Determination R squared
= SSR / SST
= b1*SSxy /SSyy
=4.75 * 8.75/42.63 = 0.9749
SSE = SST SSR
= SSyy b1*SSxy
= 42.63 (4.75*8.75) = 1.0675
MSE = SSE/df
= 1.0675/(7-2) = 0.2135
Standard Error of Estimate = sqrt(MSE) = 0.462
36. A data set with 7 observations yielded the following. Use the simple linear
regression model.
X =21.57
X2 =68.31
Y = 188.9
Y2 =5,140.23
XY =590.83
Write the Regression Equation showing Intercept and slope and test the
significance of slope at 1% significance level.(Ch13)
12
Solution:
X average = X/n =21.57/7 = 3.08
Y average = Y/n =188.9/7 = 26.99
SSxx = X2 ((X)^2/n) = 68.31 (21.57^2/7) = 1.84
SSyy = Y2 ((Y)^2/n) = 5140.23 (188.9^2/7) = 42.63
SSxy = XY ((X Y/n)= 590.83 - (188.9 * 21.57 /7) = 8.75
B1 = SSxy/ SSxx = 8.75/1.84 = 4.75
B0 = 26.99-(4.75*3.08) = 12.35
Y = B0 + B1*X
Y = 12.35 + 4.75 * X
SSE = SST SSR = SSyy b1*SSxy = 42.63 (4.75*8.75) = 1.0675
MSE = SSE/df = 1.0675/(7-2) = 0.2135
Standard Error of Estimate Se = sqrt(MSE) = 0.462
Sb1 = Se/sqrt(SSxx) = 0.462/sqrt(1.84) = 0.340
t b1 = b1 / Sb1 = 4.75/0.340 = 13.95
the critical t value at df = 5 & 1% test = 4.032
as t b1 > Critical t , the slope coefficient appears significant at
1% level
37.Test H0: 1 2 .01, HA: 1 2 > .01 at = .05 where p1 = .08, p2 = .035, n1 =
200, n2 = 400. Indicate which test you are performing; show the test statistic and
the critical values and mention whether one-tailed or two-tailed.
Solution:
13
14
Solution:
H0 : p <= 0.66
H1 : p > 0.66
Here p = 1020/1500 = 0.68;
players has increased significantly. What is the decision at =.05 and 0.01?
Indicate which test you are performing; show the hypotheses, the test statistic and
the critical values and mention whether one-tailed or two-tailed.(Ch9)
Solution:
H0 : mean avg. 26
H1 : mean avg. > 26
0 = 26 ,
=4,
n = 81 ,
X average = 27
sample = / square root (n) = 4 / 9 = 0.44
z = (X average- 0)/ sample = (27 26) / 0.44 = 1/0.44 = 2.25
it is a one-tailed (right-tailed) test.
Z critical for one-tailed test are 2.33, 1.645 for 1% and 5% significance level tests.
As z > z critical at 5% , its rejected at 5% significance level test. But as z < z
critical at 1% , its not rejected under the 1% significance level test.
01 and .05. Assume that the population from which the sample is selected is
normally distributed. Indicate which test you are performing; show the test statistic
and the critical values and mention whether one-tailed or two-tailed.(Ch 9)
Solution:
x
= s/sq rt(n)
= 1.2/4
16
= 0.3
t
= ( -)/
= (42.8-42)/0.3
= 2.667
The df = n-1
= 16-1
= 15
The degree of freedom (df) = 16-1 = 15,
t-values are: 2.131 for 5% significance level and
2.947 for 1% significance level.
So the calculated test statistic is less than the critical values
t
17