Академический Документы
Профессиональный Документы
Культура Документы
The function of drop structure is to convey water from a higher to a lower elevation and
to dissipate excess energy resulting from this drop which may scour the bed and bank of the
canal. Whenever the natural slope is steeper than the designed bed slope of the canal, this
difference is adjusted by constructing a drop.
Fall or Drop : is hydraulic structure constructed a cross the canal to lower down its water
level and destroy the surplus energy librated from the falling water which may scour the bed
of canal.
Fall or drop
Ground level
Type of falls:
1- Ogee fall: The water is gradually led down by proving convex and concave curves to avoid
erosion problems at downstream of the fall.
US WL
US BL
Concrete
DS WL
DS BL
Rubble
masonry
Concrete
2- Rapid fall:
US
USWL
WL
1:15 to 1:20
DS WL
US BL
DS BL
Concrete
Masonry
3- Stepped fall
US WL
US BL
DS WL
Concrete
DS BL
Masonry wall
4- Vertical fall:
US WL
US BL
US Masonry
Cutoff wall
DS WL
DS BL
Concrete
DS Masonry
Cutoff wall
US WL
Crest wall
US BL
1
US Masonry
Cutoff wall
DS WL
Cistern
DS BL
Concrete floor
DS Masonry
Cutoff wall
6- Well drop: Used for large drop > 1.8m and small Q
Inlet well
US WL
Flow
US BL
Masonry wall
Earth filling
Drop
DS WL
DS BL
Outlet well
1- Length of the crest: is kept equal to the downstream bed width of the canal. If future
expansion is considered, then crest length can be taken as bed width plus upstream water
depth.
2- Shape, level of the crest and design formula: two shapes may be used
A-Rectangular crest, is suitable when the discharge is less than or equal to 15 m3/s
3
US TEL
US FSL
CL
US BL
US
Cutoff
wall
Drain pipe
0.2 m dia.
Bt
He
HL
DS TEL
DS FSL
D1
Earth filling
DS BL
Cistern
d2
d1
B1
US length
Lc
DS
Cutoff
wall
Ld
Rectangular crest
= .
=
D1 = crest level DS BL
= .
Q is max canal discharge in (m3/s) , Lt: is length of the crest (waterway) in (m)
He: is total head over crest in (m) = US TEL - CL
Bt: is width of crest in (m)
= .
= (
dc is critical depth,
Compare with,
,or
=( )
= .
,and
+ .
=
4
US TEL
US FSL
He
US BL
US
Cutoff
wall
Drain pipe
0.2 m dia.
Bt
CL
HL
DS TEL
DS FSL
Earth filling
Trapezoidal crest
D1
X
DS BL
Cister
d2
d1
Lc
US length
Ld
DS
Cutoff
wall
b- for Trapezoidal crest type , by Khosla theory using safe exit gradient
=
H Static: is the difference between crest level and downstream bed level.
d2= depth of cutoff at downstream = 1/2 DS water depth + 0.6
d2 should not be less than 0.8m.
Note: Upstream and downstream protection works is taken as 0.4m of brick pitching
5- Pressure calculation and design of floor thickness:
A- This should be worked for one of the theories (Bligh, Lane and Khosla). For small falls
(rectangular crest type) use Bligh and Lane theories for calculating pressure and design of the
thickness of floor while for big falls (Trapezoidal crest type) Khosla theory should be used.
B- Minimum thickness: For upstream floor 0.3m to 0.4m and For downstream floor 0.6m
Example 1: For the following data design a vertical fall using Bligh theory:
Full discharge
Upstream
Downstream
101.5m
100.5m
10 m /s
Water level
Water depth
10 m /s
1.5m
Bed level
1.5m
100m
Bed width
99m
8m
8m
1.5 (H):1(V)
1.5 (H):1(V)
Solution:
1- Length of crest (Lt): the length should be equal to the downstream bed width = 8m
2-Crest shape and level:
A- Q = 10 m3/s < 15 m3/s, then use rectangular shape, the formula is:
= .
( )=
)=
100.5 m
=
.
( .
= .
=
. .
1.5m
= .
99 m
1.5
8m
Check for Bt :
= .
= .
< .
= .
)=
= .
( .
= .
= .
+ .
=( )
= .
=(
/
.
= .
Or
= ( .
= .
= .
Min Ld = 10.35* 0.542 +4.877 -1.5*1 = 8.99m say 9m > 5.4m take Ld = 9 m
Maximum static head (HStatic) = crest level DSBL = 100.74 -99 = 1.74m
Creep length (LCreep ) = 10* 1.74 = 17.4m say 17.5m
5- Upstream and downstream cutoff:
a- Downstream cutoff = 1/2 downstream water depth + 0.6 = 1/2 *1.5 +0.6 = 1.35m say 1.4m
b- Upstream cutoff = 1/3 upstream water depth +0.6 = 1/3 *1.5 +0.6 = 1.1m
6- Distribution of the total length:
Assume upstream floor thickness = 0.4m and downstream floor thickness 0.6m.
Total vertical creep length (LV)= 1.1 + (1.1- 0.4) + (1.4 - 0.6) + 1.4 = 4m
Total horizontal length (LH) = 17.5 - 4 =13.5m
US FSL = 101.5 m
Bt= 0.75m
CL= 100.75m
US BL= 100 m
d1=1.1 m
US Cutoff
wall
X = 0.21m
4.5 m
DS FSL= 100.5 m
Cistern level
= 98.79 m
0.6m
DS BL = 99 m
d2=1.4 m
c
0.9m
0.5m
US TEL = 100.52 m
Drain pipe
0.2 m dia.
D1 = 1.75 m
0.4m
HL=1 m
He=0.77m
Lc=4.6 m
2m
0.5m
Ld= 9 m
DS Cutoff
wall
7
* At the toe of crest say point (a) at a distance 4.5m from upstream end then:
La = 1.1 +0.7 +4.5 = 6.3m.
= .
= .
Unbalanced static head (ha) = Ua (elev. of point a DSBL) = 1.11 (98.79- 99) = 1.32m
=(
=(
= .
.
.
= .
=(
= .
.
.
= .
=(
= .
a- US protection length = US water depth = 1.5 m of stone with 0.4m thick over 20cm of
gravely filter at slope 1:10 toward crest wall.
b- DS protection length = 3 * depth of water = 3* 1.5 = 4.5m length of stone with 0.4m thick
over 20cm of gravely filter.
US TEL = 101.52 m
US FSL = 101.5 m
CL= 100.75m
US BL= 100 m
0.4 m
D1 = 1.75 m
X = 0.21m
US Cutoff
wall
0.5m
0.9m
4.5 m
DS protection
Length = 4.5m
Lc=4.6 m
1m
US Cutoff wall
0.5m
Ld= 9 m
CL= 100.75m
2.25m
2m
d2=1.4 m
DS Cutoff
wall
DS Transition
45o
DS BL = 99 m
0.7m
0.7m
Wing Wall
2.25m
0.6m
1m
8m
DS FSL= 100.5 m
Cistern level
= 98.79 m
1.1 m
d1=1.1 m
US TEL = 100.52 m
Drain pipe
0.2 m dia.
1:10
US protection
Length = 1.5m
HL=1 m
He=0.77m
Bt= 0.75m
US BL
100m
8m
98.79 m
Cistern
Crest Wall
US protection
Length = 1.5m
3.25
US Transition
0.75
90
99 m
DS floor
DS Cutoff wall
Lc =4.6m
m
Ld =9m
m
2.25m
99m
8m
2.25m
DS protection
Length = 4.5m
Examples 2: for the following data, design a vertical drop using Khosla theory:
Full discharge
Upstream
Downstream
101.5m
100m
50 m /s
Water level
Water depth
50 m /s
2m
Bed level
99.5m
1.5:1
Bed width
2m
98m
30m
30m
1.5:1
1.5
2m
30 m
= .
Check Bt :
)= .
( )=
(
)=
=
.
( . )= .
= .
= .
= .
= .
)= .
( .
+ . )= .
( . . )
= .
10
Compare with
=
=( )
= .
=(
= .
/
+ .
= .
Or
= ( . . )
= .
= .
Min Ld = 10.35* 0.657 +4.877 -1.5*1.5 = 9.432m < 9.6 m take Ld = 9.6 m
Maximum static head ( H) = crest level DSBL = 100.63 -98 = 2.63m
5- Upstream and downstream cutoff:
For upstream cutoff = water depth /3 +0.6 = 2/3 +0.6 = 1.27m say 1.3m.
6- Total length of the floor:
=
=
= .
=
11
US TEL= 101.51 m
US FSL= 101.5m
US BL =99.5m
HL= 1.5m
He=0.9m
Bt =1.05m
DS TEL= 100.01 m
DS FSL= 100 m
1:10
D1= 2.61m
US
Cutoff
wall
X=0.31m
1.3m
0.6 m
Cistern level
= 97.69 m
1.6m
0.4m
96.39
0.5m
DS BL=98m
96.4
Lc= 5.53 m
US length = 6.4 m
4.07 m
Ld = 9.6 m
0.5m
DS Cutoff
wall
Assume US end floor thickness = 0.4m and DS floor end thickness = 0.6m
a- Upstream cutoff:
d= 1.3m, b= 16m
=
}= .
= .
}= .
, and
C = 0
Corrections: only thickness correction will be done because the interference effect between the
two piles is too small.
. ( .
= .
(+
b- Downstream cutoff:
d2 = 1.6m , b =16m
=
= 10, = 5.523
}= .
. ( .
= .
{
(
}= .
, and
C2 = 0
12
c- Floor thickness:
. +
=
.
. +
= .
=(
= .
. +
= .
=(
= .
. +
= .
Unbalanced static head (h7) = U7 - (Elev. of the point DS BL) = 1.237- (97.69 -98) = 1.547m
=
=(
= .
. +
= .
Unbalanced static head (h9.6) = U9.6 - (Elev. of the point DS BL) = 1.473 - (97.69 -98) = 1.783m
.
=(
= .
a- US protection length = US water depth = 2 m of stone with 0.4m thick over 20cm of gravely
filter at slope 1:10 toward crest wall.
b- DS protection length = 3 * depth of water = 3* 2 = 6m length of stone with 0.4m thick over
20cm of gravely filter.
13
US TEL= 101.51 m
US FSL= 101.5m
US BL =99.5m
Bt =1.05m
X=0.31m
DS BL=98m
0.65m
Cistern level
= 97.69 m
0.8m
DS protection
length= 6m
1.25m
1.5m
0.4m
96.39
0.5m
DS FSL= 100 m
D1= 2.61m
US protection
length= 2m
1.3m
DS TEL= 100.01 m
Drain pipe
0.2 m dia.
1:10
US
Cutoff
wall
HL= 1.5m
He=0.9m
96.4
Lc= 5.53 m
US length = 6.4 m
0.5m
4.07 m
Ld = 9.6 m
1.6m
DS Cutoff
wall
US Transition
1m
DS Transition
1m
Wing Wall
3m
3m
Bt= 1.05m
US Cutoff wall
30m
US BL =99.5m
Bf=30m
DS BL= 98m
Cistern
R=4.5m
1m
60
DS Cutoff wall
Ld =9.6m
m
Lc =5.53m
m
US protection
Length = 2m
Section B-B
3m
1m
4.07m
DS protection
Length = 6m
30m
DS FSL= 100m
1
2m
1.5
3m
US FSL= 101.5m
1
30m
DS floor
R= (5-6)He=4.5m
Bc=36m
Crest Wall
3m
CL= 100.63m
3m
2m
1.5
3m
30m
3m
Section C-C
14
Straight Glacis (Inclined) Fall Design : Used for Q 6o m3/sec, and drop 1.5 m
0.2m thick brick
pitching
US FSL
R=0.5He
US BL
0.5m
Crest wall
US Cutoff
wall
DS FSL
R=He
Fall section
(A-A)
Cistern
Lc
1m
Profile
wall
0.5m
Toe
wall
DS
Cutoff
wall
Top View
US wing wall
DS BL
DS wing wall
45o
A
Crest
US glacis
US floor
Cistern
DS glacis
1m
0.5 m depth
concrete footing
Canal section
(B-B)
1m
0.4 m thick
Profile wall
1m depth and 04
thick Toe wall
15
Design criteria:
1- Length of the crest: is kept equal to the downstream bed width of the canal.
2- The crest and design formula:
Q = C L t He
3/2
Q is max canal discharge in (m3/s) , Lt: is length of the crest (waterway) in (m)
He: is total head over crest in (m)
US glacis (slopped floor) slope = 2 (V):1 (H) jointed to US bed with radius (R) =0.5 He
DS glacis (slopped floor) slope = 1 (V):2 (H) jointed to cistern bed with radius (R) =He
3- Length and level of cistern:
Lc= 6 Ef2 for sandy soil
Level of cistern = DS TEL - 1.25 Ef2, this level should be less than DS bed level of the canal.
4- US and DS cutoff walls depth
+ .
+ .
5- Total length of impervious floor: this must be designed for safe exit gradient;
=
a- US wing walls should be slopped at 45o from end of US floor. No protection needed
b DS wing wall is kept horizontally, connected to the canal by 90o head wall
c- No need for bed protection
e- Provide toe wall under the canal bed at 0.4 m width and depth =
f- Provide 0.4m wide profile wall at the end of the pitching.
.
16
Example: For the following data design a straight glacis fall using Khosla theory:
Upstream
Downstream
218.3 m
216.8 m
Bed level
216.5 m
215 m
1 (H):1(V)
1 (H):1(V)
Full discharge
40 m /s
Water depth
1.8m
Bed width
1.8m
26 m
40 m /s
26 m
1- Length of crest (Lt): The length should be equal to the downstream bed width = 26m
2- Crest level:
Q = 1.84 Lt He
3/2
3/2
( )=
)=
=
.
1.8m
He = 0.89 m
(
= .
= .
26 m
( .
)= .
Provide US glacis (slopped floor) slope = 2 (V):1 (H) jointed to US bed with radius (R) equal to
0.5 He=0.45m
And DS glacis (slopped floor) slope = 1 (V):2 (H) jointed to cistern bed with radius (R) equal to
He=0.9m
= .
Level of cistern = DS TEL - 1.25 Ef2 = 216.83 1.25 (1.44) = 215.03 m > DS BL = 215m
Provide level of cistern = 214.5m
+ .
= ( . )+ .
= .
17
= ( . )+ .
+ .
= .
= .
b = d2 = 19.6 m provide b = 20 m
DS floor length = 9m
DS glacis (slopped floor) slope 1 (V):2 (H) length = 2 (217.44 214.5) = 5.88 m
Width f crest = 0.6 m
US glacis (slopped floor) slope 2 (V):1 (H) length = 0.5 (217.44 216.5) = 0.47 m
US floor length = 20- 9 5.88 0.6 0.47 = 4.05 m
. +
. +
= .
=(
= .
. +
. +
= .
=(
= .
18
. +
. +
= .
=(
= .
a- US wing walls should be slopped at 45o from end of US floor. No protection needed
b DS wing wall is kept horizontally, connected to the canal by 90o head wall
c- No need for bed protection
e- Provide toe wall under the canal bed at 0.4 m width and depth =
f- Provide 0.4m wide profile wall at the end of the pitching.
= .
19
US TEL = 218.33m
US FSL = 218.3m
R=0.45m
US =216.5m
0.47
DS FSL = 216.8m
R=0.9m
6m
3m
Lc = 9m
20 m
d2= 2m
Toe
wall
0.5m
Top View
US wing wall
1.8
DS BL=215m
1.1m
1.3
1.5
Fall section
(A-A)
214.5m
5.88m
0.6
Profile
wall
DS TEL = 216.83m
1.24m
0.5m
4.05
CL = 217.44m
0.3m
d1= 1.2m
DS wing wall
45o
A
Crest
US glacis
US floor
26 m
26 m
Cistern
DS glacis
1.8
1
1m
0.5 m depth
concrete footing
Canal section
(B-B)
L = 5.4m
1m
0.4 m thick
Profile wall
1m depth and 04
thick Toe wall
20