Академический Документы
Профессиональный Документы
Культура Документы
>SLABS
Area1 = 187 m2
Area2 = 177.28 m2
Area3 = 198.98 m2
Vol = 187(0.5) + 177.28(.3) + 198.98(.2) = 186.48 m3
Cement = 186.48 x 9.0 = 1678.32 bags
Sand = 186.48 x .5 = 93.24 cu.m
Gravel = 186.48 x 1.0 = 186.48 cu.m
>STAIRS
V1= (1.35)(5.1)(3.1)/2 = 10.67
V2 = (1.35)(5.1)(3.1)/2 = 10.67
Vtotal = 21.34 m3
Cement = 10.67 x 9.0 = 96.03 bags
Sand = 10.67 x .5 = 5.335 cu.m
Gravel = 10.67 x 1.0 = 10.67 cu.m
Aslab= 1.35(5.1)(2) = 13.77, 10cm spacing
13.77(4.369) = 60.16
60.16/6 = 10.03, 11 pcs re.bar. steel 14mm dia @6m long
Tiewire
@30cm long
13.77 x 0.592 = 8.15 kg tie wire
SUMMARY
# of CHB = 12290 pcs 4 CHB
Cement = 6302.56 bags, say 6303 bags
Sand = 346.545 cu.m
Gravel = 351.56 cu.m
>>METAL REINFORCEMENTS
>WALLS
-vertical reinforcement by area method
A = Aint + Aext
A = 185.94 + 797.14
= 983.08 m2
@40cm spacing
983.08(2.93) = 2880.42 m long
-horizontal bars @ every 3 layers
983.08(2.15) = 2113.62
Total re. bar = 2880.42 + 2113.62 = 4994.04
4994.04/6 = 832.34, say 833 pcs re.bar steel 10mm dia @6.00 m long
-tie wire
Vertical spacing = 40 cm
Horizontal layer = 3
Length of tie wire = 30cm
0.047 x 983.08 = 46.20kg of tie wire
>POST AND COLUMN REINFORCEMENT
Height of reinforcement = 10.80
# of bars per post = 6
# of post = 2(3.1) & 13(10.8)
Length total = 10.8(6)(13) + 3.1(6)(2) = 879.6m
879.6/6 = 146.6, say 147 pcs re bar steel 16mm dia @ 6m long
-lateral ties
Determination of spacing distance using code
A. 16 x 16mm = 256mm
B. 48 x 10mm = 480mm
C. Least side of column = 300mm
-use 256mm spacing
# of lateral ties
10.80/.256 = 42.18 +1 = 44 lateral ties
Total lateral ties = 13(44) = 527 ties
By inspection, length of lat ties = 1.20m