Академический Документы
Профессиональный Документы
Культура Документы
811
0
Remark
s
Calculation
1.0 Introduction
In this project, the task assigned is to design a guard house at the entrance of the Old
Campus in UNIMAS. Generally, the tasks include designing the slab, beam, column
and footing of the structure. In addition to that, the detailing of all these designs is
required. All the specifications of the project are based on the BS 8110-1: 1997.
1.1 Limit States
The main aspects checked and used in the designs are based on ultimate limit state
and serviceability limit state. Ultimate limit state is described as an entire structural
failure or failure of part of the structure. On the other hand, serviceability limit state
is defined as the disruption of the function of structure, not the structural collapse.
Ultimate limit states used in design are bending moment and shear whereas
serviceability limit states used in design are deflection and cracking.
1.2 DESIGN PROPERTIES
Data Sheet
Calculations
Code
Type
of
structure
Durability and
Fire resistance
Output (Specifications
obtained from BS
8110-1: 1997)
Assigned
Loading
Dead Load (Gk):
Roof truss & ceiling = 1.0 kN/m2
Finishes = 0.5 kN/m2
Assumption
Type of
foundation
Material
Pad footing
Safe bearing capacity = 200 kN/m2
Concrete grade used:
Exposure condition: Mild
fcu = 30 N/mm2, C30
Concrete density = 24 kN/m3
Bond
Thickness of
Slab
Assumption
Bar type:
Deformed type 2
(fy = 460 N/mm2)
KA:
Tension: 38
Compression: 30
GS1: 170mm
GS2: 140mm (due to the toilet slab
being made lower than office slab so
that water from toilet will not flow to
the office)
Table 3.1
Table 3.27
Assumption
Reason for choosing concrete cover of 35mm and moderate exposure is due to the
more aggressive weathering conditions experienced in the area of project.
All the key plans and detailing of slab, beam, column and footing are shown in
the appendix.
2.0 Roof Beam
2.1 Roof Beam A and C
Gk
Qk
d
N
=
=
=
=
=
=
=
(1.4)[24(0.2)(0.25) + (0.5)(5.7)(0.17)](3.9)
9.21 kN
1.6(0.17)(5.7)(3.9) kN
4.56 kN
250 25 12/2 4
215 mm
9.21 + 4.56
3
SF
Mmax
K
= 13.77 kN
= 6.89 kN
= 6.71 kNm
M
=
2
f cu b d
=
6.7110 6
30 200 2152
As
0.024
0.9 }
(6.71)(10)6
0.95(460)(0.95)(215)
= 75.18 mm2
0.13bd
=
100
=
As.max
0.25
As.min
0.13(200)(215)
100
= 55.9 mm2
4 bd
=
100
=
4(200)( 215)
100
= 1720 mm2
Provide 2T8 (As = 101 mm2)
vd
0.8
= 0.134 N mm-2
= 0.134 N mm-2 < 5 N mm-2
f cu
vd < 0.8
5.78 10 3
200 215
f cu
vc
100 A s
0.79{
bd
(
1 /3
400 1 /4
(
)
}
/ym
d
30 1/ 3
)
25
100(101) 1 /3
400 1 /4
(
0.79{ 200 (215)
} 215 )
/1.25
(
30 1/ 3
)
25
= 0.484 N mm-2
For condition 1: vd < 0.5vc
0.134 0.242
Hence, no shear reinforcement is required.
Anchorage:
4
= 48 mm for tension
0.95 f y
4 f cu
0.95(460)(8)
4 (0.4) 30
5
= 400 mm (tension)
Curtailment
0.08L
= 0.08(3.9)
= 0.312 m
Gk
Qk
d
N
=
=
=
=
=
=
=
(1.4)[24(0.2)(0.25) + (0.5)(3.9)(0.33)](5.3)
14.03 kN
1.6(0.33)(5.7)(3.9) kN
8.78 kN
250 25 12/2 4
215 mm
14.03 + 8.78
6
SF
Mmax
K
=
=
=
=
=
22.81 kN
11.41 kN
15.11 kNm
M
2
f cu b d
15.11 106
30 200 2152
As
d{0.5 +
0.935d
M
0.95 f y Z
=
=
As.min
=
=
=
As.max
=
=
=
0.25
0.128
0.9 }
(15.11)(10)6
0.95(460)(0.935)(215)
172 mm2
0.13bd
100
0.13(200)(215)
100
55.9 mm2
4 bd
100
4( 200)(215)
100
= 1720 mm2
Provide 4T8 (As = 201 mm2)
vd
0.8
=
=
=
f cu
vd < 0.8
f cu
vc
10.95 10 3
200 215
0.255 N mm-2
0.255 N mm-2 < 5 N mm-2
100 A s 1 /3
400 1 /4
0.79{
} ( d )
/ym
bd
1/ 3
(
=
30
)
25
100(201)
0.79{ 200 (215)
(
1 /3
400 1 /4
} ( 215 )
/1.25
30 1/ 3
)
25
= 0.761 N mm-2
For condition 1: vd < 0.5vc
0.255 0.381
Hence, no shear reinforcement is required.
Anchorage:
4
0.95 f y
4 f cu
0.95(460)(8)
4 (0.4) 30
400 mm (tension)
48 mm for tension
Curtailmen
8
t
0.08L
=
=
0.08(5.3)
0.424 m
3.0 Slab
3.1 Design Load
Calculation of design load (Slab 1: office area)
Gk
Qk
N
=
=
=
=
=
24(0.15)
3.6 kN m-2
2.5 kN m-2
1.4(3.6) + 1.6(2.5)
9.04 kN m-2
msy
=
=
=
=
=
(0.0694)(7.064)(2.2)2
2.373
Bsynlx2
(0.044)(7.064)(2.2)2
1.504
BC
0.614
3.163
6.403
CB
0
2.373
3.202
5.575
3.24
A
3.9m
3.5m
2.2m
Ly
Lx
3.9m
3.5m
2.2m
Ly
Lx
10
1.504 kN/m
4.873 kN/m
3.9m
3.9m
7.384 kN/m
5.575 kN/m
-3.24 kN/m
7.384 106
30 1000 1202
11
=
=
0.017
d 0.5+ 0.25
K
0.9
=
0.98d
Since 0.98 d 0.95 d, hence, use 0.95 d.
0.95 120
z
=
As
A s min
=
=
114mm
M
0.95 f y z
7.384 106
0.95 250 114
=
=
272.72 mm2
0.24
1000 150
100
360 mm2
5.575 10 6
30 1000 852
0.0257
d 0.5+ 0.25
K
0.9
0.97d
Since 0.97 d 0.95 d, hence, use 0.95 d.
0.95 85
z
=
As
A s min
=
=
81mm
M
0.95 f y z
5.575 106
0.95 250 81
=
=
290 mm2
0.24
1000 115
100
12
276 mm2
4.873 10 6
30 1000 1102
0.0134
d 0.5+ 0.25
K
0.9
= 0.98d
Since 0.98 d 0.95 d, hence, use 0.95 d.
0.95 110
z
=
As
A s min
=
=
104mm
M
0.95 f y z
4.873 106
0.95 250 104
=
=
197.29 mm2
0.24
1000 150
100
360 mm2
=
=
1.504 106
2
30 1000 75
0.0089
d 0.5+ 0.25
K
0.9
]
13
= 0.99d
Since 0.99 d 0.95 d, hence, use 0.95 d.
0.95 75
z
=
As
A s min
=
=
71mm
M
0.95 f y z
1.504 106
0.95 250 71
=
=
89.19 mm2
0.24
1000 115
100
276 mm2
vc
=
=
=
10.19 kN/mm
120mm
V
bd
10.19 103
( 1000 )(120)
=
=
9.18 kN/mm
110mm (inner layer)
14
vc
V
bd
9.18 103
( 1000 )( 110)
=
=
vc
=
=
24.17 10 3
( 1000 )(120)
0.201 N/mm2 per meter width
100 A s 13 400 14 f cu 13
0.79(
) (
) ( )
bv d
d
25
m
1
0.79(
24.17 103
( 1000 ) (85)
0.28 N/mm2 per meter width
15
vc
100 A s 13 400 14 f cu 13
0.79(
) (
) ( )
bv d
d
25
m
vc
=
=
=
6.09 kN/mm
85mm
V
bd
6.09 10
( 1000 )( 85)
=
=
vc
=
=
4.51 kN/mm
75mm
V
bd
3
4.5110
( 1000 )(75)
0.06 N/mm2 per meter width
100 A s 13 400 14 f cu 13
0.79(
) (
) ( )
bv d
d
25
m
16
M
bd2
=
=
32.5
A
2
f y s req
3
A s prov
2
272
250
3
393
115.66 N /mm2
7.384 106
( 1000 )(120)2
M.F
=
=
0.5128
M.F
=
=
2.68 > 2
2
L
)
D allowable
0.55+
477115.66
120(0.9+0.5128)
26 M . F
26 2
52 >
L
)
D actual
=
=
=
35.45
A
2
f y s req
3
A s prov
2
197.29
250
3
393
17
M
bd2
83.67 N /mm2
4.873 106
( 1000 )(110)2
M.F
=
=
0.403
M.F
=
=
3.066 > 2
2
L
)
D allowable
0.55+
47783.67
120(0.9+0.403)
26 M . F
26 2
52 >
L
)
D actual
M
bd2
=
=
25.88
A
2
f y s req
3
A s prov
2
290
250
3
393
123 N /mm2
5.575 106
( 1000 )(85)2
M.F
=
=
0.772
M.F
=
=
2.314 > 2
2
L
)
D allowable
0.55+
477123
120(0.9+0.772)
26 M . F
26 2
52 >
L
)
D actual
18
M
bd2
=
=
29.33
A
2
f y s req
3
A s prov
2
88.88
250
3
393
37.69 N /mm
1.504 10
( 1000 )( 75)2
M.F
=
=
0.267
M.F
=
=
3.69 > 2
2
L
)
D allowable
0.55+
47737.69
120(0.9+0.267)
26 M . F
26 2
52 >
L
)
D actual
= 255 mm
Long span direction:
3d
= 3(75)
= 225 mm
Actual clear spacing
Short span direction:
200 - 10
= 190 mm
Long span direction
200 - 10
= 190 mm
3.7 Curtailment
Curtailment for office area
To overcome the negative moment at the end of the support, the amount of
reinforcement equal to half the area of the bottom steel at mid-span but not
less than the minimum reinforcement is provided.
As provided > 0.5As at mid span > As min
As provided >180mm2 >360mm2
As provided
21
Gk
Qk
d
N
SF
Mmax
K
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
22
As
d{0.5 +
0.76d
K ' f cu b d 2
0.95 f y (d d ' )
As.min
=
=
=
As.max
=
=
=
0.25
0.156
0.9 }
(0.2240.136)(30)(200)(215)
0.95(460)(21550)
261.56 mm2
0.13bd
100
0.13(200)(215)
100
55.9 mm2
4 bd
100
4( 200)(215)
100
= 1720 mm2
Provide 6T8 (As = 302 mm2)
K ' f cu b d 2
As
=
0.95 f y z + As
=
215
+ 261.56
2
0.156(30)(200)
= 851.95 mm2
Provide 8T12 (As = 905 mm2)
vd
0.8
=
=
53.44 103
200 215
1.24 N mm-2
4.38 N mm-2 < 5 N mm-2
f cu
vd < 0.8
vc
f cu
=
1 /3
1 /4
400
} ( d )
1/ 3
/ym
30
)
25
23
1 /4
1/ 3
100 (851.95) 1 /3
400
30
(
)
(
)
0.79{ 200 (215)
} 215
/1.25
25
= 0.89 N mm-2
For condition 1: vd < 0.5vc
1.24 0.445
For condition 2: 0.5vc < vd < vc + 0.4
0.445 < 1.24 < 1.29
Hence, nominal link is provided throughout the beam.
A sv
0.4 b
0.95 f yv
sv
0.4 (200)
0.95(250)
0.337
0.95 f y
4 f cu
0.95(460)(8)
4 (0.5) 30
=
=
=
Curtailment
0.08L
=
=
48 mm for tension
320 mm (compression)
0.95(460)(8)
4 (0.4) 30
400 mm (tension)
0.08(3.9)
0.312 m
24
A
2
2
851.95
f s= f y s req = (460)
=288.69 N /mm2
3 A s prov 3
905
215
(200)( 2)=6.72 N /mm2
M 62.15 x 10 6
=
b d2
477f s
M . F=0.55+
120 0.9+
0.55+
M
b d2
477288.69
120 ( 0.9+ 6.72 )
0.809
L
( )
=26 x 0.809=21.905
d allowable
L
L
( )
<( )
OK
d actual d allowable
no . of bars1
Clear spacing=
2002 ( 25 )2 ( 4 )
81
20.29 mm
47000 47000
=
=529.94 mm
fs
88.69
25
4.0.2 Beam 2
Gk
Qk
d
N
SF
Mmax
K
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
81.03 106
2
30 200 215
As
d{0.5 +
0.78d
K ' f cu b d 2
0.95 f y (d d ' )
As.min
=
=
=
As.max
=
=
=
0.25
0.156
0.9 }
(0.3340.136)(30)(200)(215)
0.95(460)(21550)
684.67 mm2
0.13bd
100
0.13(200)(215)
100
55.9 mm2
4 bd
100
4(200)( 215)
100
= 1720 mm2
Provide 4T16 (As = 804 mm2)
K ' f cu b d 2
As
=
0.95 f y z + As
=
215
+ 684.67
2
0.156(30)(200)
= 1275.06 mm2
Provide 8T16 (As = 1610 mm2)
Diagram here
3
86.9210
vd
=
200 215
=
2.02 N mm-2
27
0.8
f cu
vd < 0.8
vc
f cu
100 (1275.06)
0.79{
200 (215)
1/ 3
1 /4
400
} ( 215 )
1/ 3
30
/1.25 ( 25 )
= 1.31 N mm-2
For condition 1: vd < 0.5vc
2.02 0.665
For condition 2: 0.5vc < vd < vc + 0.4
0.665 < 2.02 1.71
For condition 3: vc + 0.4 < vd < 0.8
f cu
200 (2.021.31)
0.95(250)
0.598
Provide R10 @ 250 mm c/c (Asv/sv) = 0.628
Nominal link.
A sv
0.4 b
0.95 f yv
sv
0.4 (200)
0.95(250)
= 0.337
Provide R8 @ 275 mm c/c (Asv/sv) = 0.366
Extend of Shear Link
A sv
Vn
=
[ sv ( 0.95 f yv + b v c ) d ]
=
=
0.366[(0.95)(250)+200(1.31)](215)
75.02 kN
28
1+
660
=3.64
250
0.95 f y
4 f cu
0.95(460)(16)
4 (0.5) 30
=
=
640 mm (compression)
0.95(460)(16)
4 (0.4) 30
= 800 mm (tension)
Curtailment
0.08L
= 0.08(3.3)
= 0.264 m
Check for deflection:
L
3500
( ) =
=16.28
d actual 215
L
L
( )
=( ) x M . F=26 M . F
d allowable d basic
A
2
2
1275.06
f s= f y s req = (460)
=242.87 N /mm 2
3 A s prov 3
1610
29
215
2
(200)( 2)=8.764 N /mm
6
M 81.03 x 10
=
b d2
477f s
M . F=0.55+
120 0.9+
0.55+
M
b d2
477242.87
120 ( 0.9+ 8.764 )
0.75
L
( )
=26 x 0.75=19.55
d allowable
L
L
( )
<( )
OK
d actual d allowable
no . of bars1
Clear spacing=
2002 ( 25 )2 ( 8 )
81
19.14 mm
47000 47000
=
=193.59 mm
fs
242.87
4.0.3 Beam 3
30
Gk
Qk
d
N
SF
Mmax
K
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
=
31
51.23 10 6
2
30 200 215
As
d{0.5 +
0.78d
K ' f cu b d 2
0.95 f y (d d ' )
0.25
0.156
0.9 }
(0.1850.136)(30)( 200)(215)
0.95(460)(21550)
= 111.55 mm2
Provide 4T8 (As = 201 mm2)
0.13bd
As.min
=
100
=
As.max
=
=
=
=
As
0.13(200)(215)
100
55.9 mm2
4 bd
100
4(200)( 215)
100
1720 mm2
K ' f cu b d 2
0.95 f y z
+ As
215
+ 55.9
2
0.156(30)(200)
= 701.94 mm2
Provide 4T16 (As = 804 mm2)
32
vd
0.8
=
=
44.06 103
200 215
1.02 N mm-2
4.38 N mm-2 < 5 N mm-2
f cu
vd < 0.8
vc
f cu
100 A s 1/ 3 400 1/ 4
30 1/ 3
} (
)
0.79{
/ym ( 25 )
bd
d
= 1.31 N mm-2
For condition 1: vd < 0.5vc
1.02 0.655
For condition 2: 0.5vc < vd < vc + 0.4
0.655 < 1.02 < 1.71
Provide nominal link throughout the beam.
Nominal link.
A sv
0.4 b
0.95 f yv
sv
0.4 (200)
0.95(250)
= 0.337
Provide R8 @ 275 mm c/c (Asv/sv) = 0.366
Anchorage:
= 32 mm for compression
4
= 64 mm for tension
0.95 f y
L
=
4 f cu
33
0.95(460)(32)
4 (0.5) 30
=
=
=
319.14 mm (compression)
0.95(460)(64)
4 (0.4) 30
= 797.8 mm (tension)
Curtailment
0.08L
= 0.08(3.9)
= 0.312 m
Check for deflection:
L
3900
( ) =
=18.14
d actual 215
L
L
( )
=( ) x M . F=26 M . F
d allowable d basic
A
2
2
701.94
f s= f y s req = (460)
=267.74 N /mm2
3 A s prov 3
804
215
2
(200)( 2)=5.54 N /mm
M 51.23 x 10 6
=
b d2
477f s
M . F=0.55+
120 0.9+
0.55+
M
b d2
477267.74
120 ( 0.9+ 5.54 )
0.821
L
( )
=26 x 0.821=21.34
d allowable
L
L
( )
<( )
OK
d actual d allowable
no . of bars1
Clear spacing=
2002 ( 25 )2 ( 8 )
41
44.67 mm
47000 47000
=
=175.54 mm
fs
267.74
35
Slab
=
=
=
=
=
=
=
=
(32.28)(3.3)(3.3/2)+129.65(3.3)+{25.74(2)(4.3) 5.3VB
155.66 kN
131.99 kN
400 25 13 10
352 mm
32.28(3.3) + 25.74(2.0) + 129.65
287.65 kN
M
f cu b d 2
36
259.81 106
2
30 200 352
As
d{0.5 +
0.78d
K ' f cu b d 2
0.95 f y (d d ' )
0.25
0.156
0.9 }
(0.3490.136)(30)( 200)(215)
0.95(460)(21550)
= 1089.89 mm2
Provide 4T20 (As = 1260 mm2)
0.13bd
As.min
=
100
=
As.max
=
=
=
=
As
0.13(200)(352)
100
91.52 mm2
4 bd
100
4(200)(352)
100
2816 mm2
K ' f cu b d 2
0.95 f y z
+ As
352
+ 1089.89
2
0.156(30)(200)
= 2056.47 mm2
Provide 7T20 (As = 2200 mm2)
37
vd
0.8
=
=
125.05 10 3
200 352
1.78 N mm-2
4.38 N mm-2 < 5 N mm-2
f cu
vd < 0.8
vc
f cu
1/ 3
1/ 4
100 A s
30
400
} (
)
0.79{
/ym ( 25 )
bd
d
1/ 3
100 (2056.47) 1 /3 400 1/ 4
30
}
(
)
(
)
0.79{
/1.25
200(352)
352
25
= 0.99 N mm-2
For condition 1: vd < 0.5vc
1.78 0.5
For condition 2: 0.5vc < vd < vc + 0.4
0.5 < 1.78 1.39
For condition 3: vc + 0.4 < vd < 0.8
f cu
200 (1.780.99)
0.95(250)
0.665
38
A sv
sv
0.4 b
0.95 f yv
0.4 (200)
0.95(250)
= 0.337
Provide R8 @ 275 mm c/c (Asv/sv) = 0.366
Extend of Shear Link
A sv
Vn
=
[ sv ( 0.95 f yv + b v c ) d ]
=
=
1+
0.366[(0.95)(250)+200(0.99)](352)
56.1 kN
3300950
=11.44
225
A
2
2
2056.47
f s= f y s req = (460)
=286.65 N /mm 2
3 A s prov 3
2200
215
(200)( 2)=6.28 N /mm2
M 58.02 x 106
=
b d2
39
477f s
M . F=0.55+
120 0.9+
0.55+
M
b d2
477286.65
120 ( 0.9+ 6.28 )
0.971
L
( )
=26 x 0.971=25.25
d allowable
L
L
( )
<( )
OK
d actual d allowable
no . of bars1
Clear spacing=
2002 ( 25 )2 ( 10 )
61
26.0 mm
47000 47000
=
=163.96 mm
fs
286.65
40
k=1.73+0.351=2.081
Distribution factor for column = 1.73/2.081 = 0.83
2
w l 2 3.53( 3.7)
M=
=
=4.03 kNm
12
12
M x =4.03 0.83=3.34 kNm
Bottom part (left & right side)
Ib = 200 x 2502/ 12 = 260 x 106
Ic = 300 x 3002/ 12 =6.75 x 106
k b I b 260 106
=
=
=3.51 104
2 2 Lb 2 x 3700
I c 675 106
=
=1.73 105
Lc
3900
I c 675 106
=
=6 10 5
Lc
1125
41
k=1.73+0.351+6=8.081
Distribution factor for column = 1.73/8.081 = 0.21
2
w l 2 32.69(3.7)
M=
=
=37.29 kNm
12
12
M x =37.29 0.21=7.83 kNm
k=1.75+0.351=2.1
Distribution factor for column = 1.75/2.1 = 0.83
42
w l 2 3.53( 3.7)
M=
=
=4.03 kNm
12
12
M x =4.03 0.83=3.34 kNm
Bottom part (left & right side)
Ib = 200 x 2502/ 12 = 260 x 106
Ic = 300 x 3002/ 12 =6.75 x 106
k b I b 260 106
=
=
=3.51 104
2 2 Lb 2 x 3700
I c 675 106
=
=1.75 105
Lc
3865
I c 675 106
=
=6 10 5
Lc
1125
k=1.73+0.351+6=8.101
Distribution factor for column = 1.75/8.081 = 0.22
2
2
w l 26.95(3.7)
M=
=
=30.75 kNm
12
12
M x =30.75 0.22=6.76 kNm
Front view of Beam AB & CD
k=1.75+0.351=2.1
Distribution factor for column = 1.75/2.1 = 0.83
2
w l 2 9.36 (5.5)
M=
=
=23.60 kNm
12
12
M x =23.60 0.83=19.58 kNm
Bottom part (left side)
Dimension of beam = 200 mm x400 mm
Dimension of column = 300 mm x 300 mm
Ib = 200 x 4002/ 12 = 1.07 x 109
Ic = 300 x 3002/ 12 =6.75 x 106
k b I b 207 107
=
=
=9.7 104
2 2 Lb 25500
I c 675 106
=
=1.73 105
Lc
3900
I c 675 106
=
=6 10 5
Lc
1125
k=1.73+0.97+ 6=8.72
Distribution factor for column = 1.73/8.72 = 0.20
2
w l 2 32.28(5.5)
FEM=
=
=81.37 kNm
12
12
2
w l 25.74(5.5)
FEM=
=
=64.89 kNm
12
12
2
FEM=
2
P a b 129.65 ( 2.2 ) (3.3)
=
=68.46 kNm
2
2
L
5.5
FEM=81.37+64.89+68.46=214.72
44
k=1.73+0.97+ 6=8.74
Distribution factor for column = 1.75/8.74 = 0.20
2
2
w l 32.28(5.5)
FEM=
=
=81.37 kNm
12
12
2
FEM=
w l 25.74(5.5)
=
=64.89 kNm
12
12
2
2
P b a 129.65 ( 3.3 ) (2.2)
FEM= 2 =
=102.68 kNm
2
L
5.5
FEM=81.37+64.89+102.68=248.92
As.max
=
=
0.4(300)(255)
100
306 mm2
4 bd
100
45
=
=
6 (300)(255)
100
4590 mm2
= 0.85
o
= 3900-250
= 3650
ex
= 0.85 x 3650
= 3102.5
Top: Beam (200) < column (300) condition 2
Bottom: Beam (400) > column (300) condition 1
= 0.8
200
400
o
=
390 2
2
ey
ex
h
ey
h
=
=
=
3600
0.8 x 3600
2880
3102.5
300
=
=
10.34
2880
300
= 9.6
Both are less than 15, hence they are considered as short column.
Column A and C
N
= 6.89 +11.41
= 18.3 kN
Mx
= 3.34 kNm
My
= 19.58 kNm
20
h
=
300-25-10- 2
=
=
Mx
h'
255
300-25-10-
= 255
My
<
b'
20
2
minor axis
46
N
bhfcu
My
N
bh
M
bhh
d
h
18.3 x 1000
300 x 300 x 30
=
=
=
0.0067
0.992
=
=
=
19.58+ 0.992(1)(3.34)
22.89 kNm
18.3 x 1000
300 x 300
=
=
0.201
22.89 x 1000000
300 x 300 x 300
=
=
0.85
255
300
b'
My + h' Mx
= 0.85
From design charts of BS8110-3: 1985,
100 Asc = 0.4
bh
Asc
=
=
=
=
=
=
=
255
Mx
h'
300-25-10-
= 255
My
<
b'
20
2
minor axis
=
=
0.084
0.9
47
My
N
bh
M
bhh
d
h
b'
My + h' Mx
=
=
=
42.94+ 0.9(1)(7.83)
49.99 kNm
225.82 x 1000
300 x 300
=
=
2.51
49.99 x 1000000
300 x 300 x 300
=
=
1.85
255
300
= 0.85
From design charts of BS8110-3: 1985,
100 Asc = 0.52
bh
Asc
Column D
N
Mx
My
h
=
=
=
=
=
=
=
Mx
h'
300-25-10-
= 255
My
<
b'
20
2
minor axis
My
=
=
=
0.088
0.89
=
=
49.79+ 0.89(1)(6.76)
55.84 kNm
b'
My + h' Mx
48
N
bh
M
bhh
d
h
238.2 x 1000
300 x 300
=
=
2.64
55.84 x 1000000
300 x 300 x 300
=
=
2.07
255
300
= 0.85
From design charts of BS8110-3: 1985,
100 Asc = 0.76
bh
Asc
=
=
=
Mx
My
h
=
=
=
=
=
=
=
Minimum
link size
Maximum = 192
spacing
Provide 4T16 (Asc = 804mm2)
Provide R4 @ 175 mm c/c
Stump
N
Mx
h'
<
300-25-10-
= 255
My
b'
20
2
minor axis
My
=
=
=
0.085
0.99
147.73+ 0.99(1)(7.83)
b'
My + h' Mx
49
N
bh
M
bhh
d
h
=
=
155.48 kNm
228.85 x 1000
300 x 300
=
=
2.55
155.48 x 1000000
300 x 300 x 300
=
=
5.76
255
300
= 0.85
From design charts of BS8110-3: 1985,
100 Asc = 3.4
bh
Asc
=
=
=
=
=
=
=
Mx
h'
300-25-10-
= 255
My
<
b'
20
2
minor axis
My
N
bh
=
=
=
0.09
0.99
=
=
=
170.86+ 0.99(1)(6.76)
177.62 kNm
241.22 x 1000
300 x 300
2.68
b'
My + h' Mx
50
M
bhh
177.62 x 1000000
300 x 300 x 300
=
=
=
d
h
6.58
255
300
= 0.85
From design charts of BS8110-3: 1985,
100 Asc = 3.9
bh
Asc
3.58
100 As
Acol
column.
Column 2
100 As
Acol
=
=
100 (5030)
300 x 300
5.59
100 As
Acol
column.
7.0 Footing
7.1 Load Distribution to footing
Liveload=
Upper part
Beam AD,BC
Factored live
load (kN)
Axial load
(kN)
8.78
4.56
22.81
13.77
11.41
6.89
51
Bottom part
Beam 1
Beam 4
Beam 3
Beam 5
42.24
17.6
42.24
15.6
287.65
127.48
287.65
105.09
131.99
63.74
155.66
52.55
33.85
=21.16 kN
1.6
f cu=30 N /mm
f y =460 N /mm2
Safe bearing pressure=200 N / m
1.0 Gk + 1.0Q k
128.7+50+21.16
52
199.86 kN
199.86
200
1.0 0
2
Hence, provide a base 1.0 m square, area = 1.0 m
1.4 Gk +1.6 Qk
180.18+33.85
214.03 kN
Eart h pressure=
214.03
1.52
95.12 kN /m 2
C) Concrete cover=50mm (minimum), Bars = 12 mm (assumed)
Mean effective depth, d = 400 50 12 12/2 = 332 mm
At the column face,
Shear stress ,
vc=
N
( column perimeter d )
95.1210
300 4 332
2
53
E) Bending reinforcement
At the column face which is the critical section (shaded area shown in Figure 1)
0.7
M =( 95.12 1.0 0.7 )
2
( )
23.30 kN . m
K=
M
f cu b d 2
23.30 106
K
0.9
]
54
0.0059
0.9
0.99 d >0.95 d
0.95 ( 332 )
315.4 mm
As=
M
23.30 106
=
=169.05 m m2
0.95 f y z 0.95 ( 460 ) ( 315.4 )
A s , min =
0.13
bh
100
0.13
( 1000 ) (400)
100
520 mm2
A s , max =
4
bh
100
4
( 1000 ) (400)
100
16000 mm2
Provide 4T16 bars with 300 mm c/c spacing will give an area of 804 mm2
1000( 2 50 )(16)
spacing=
=294.67 mm
41
max link spacing=3 d=996 278.67 mm OK !
F) Final check of punching shear
100 A sprov
100 ( 804 )
=
=0.242
bd
( 1000 )( 332 )
v c=
100 A s
0.79
bd
1
3
1
4
f cu
25
)( )( )
400
d
1
3
ym
55
1
3
30
25
( )
1
3
1.25
0.94 N /mm2
G) Shear force
V =95.121.5 ( 0.350.332 )
108.089 1.5 ( 0.351.0 0.332 )
2.57 kN
v=
V
bd
2.57 103
1000 332
189.13
=135.09 kN
1.4
Qk =
37.33
=23.33 kN
1.6
f cu=30 N /mm2
f y =460 N /mm2
Safe bearing pressure=200 N / m2
Assume footing weig h t=50 kN
A) For the serviceability limit state
Total design axial load =
1.0 Gk + 1.0Q k
56
135.09+50+23.33
208.42 kN
208.42
200
1.042
2
Hence, provide a base 1.252 m square, area = 1.56 m
1.4 Gk +1.6 Qk
189.13+37.33
226.51 kN
Eart h pressure=
144.97 kN / m
226.51
2
1.25
vc=
N
( column perimeter d )
226.51 103
300 4 332
57
E) Bending reinforcement
At the column face which is the critical section (shaded area shown in Figure 2)
0.95
M =( 144.97 1.25 0.95 )
2
( )
81.77 kN . m
K=
M
2
f cu b d
6
81.77 10
2
(30 1250 332 )
0.0198 < 0.156
Use k= 0.00198
[
[
K
0.9
0.0062
0.9
0.98 d >0.95 d
0.95 ( 332 )
315.4 mm
As=
M
81.77 106
2
=
=593.27 m m
0.95 f y z 0.95 ( 460 ) ( 315.4 )
A s , min =
0.13
bh
100
0.13
( 1000 ) (400)
100
520 mm
A s , max =
4
bh
100
58
4
( 1000 ) (400)
100
16000 mm2
Provide 8T10 bars with 125 mm c/c spacing will give an area of 628 mm2
1000( 2 50 )(2 5)
spacing=
=112.86 mm
81
max spacing =3 d=996 mm>112.86 mm OK !
v c=
100 A s
0.79
bd
1
3
400
d
1
4
30
25
1
3
)( )( )
1
3
ym
1
f cu
25
( )
1.25
0.477 N /mm2
G) Shear force
V =144.97 1.25 ( 0.4751.0 d )
144.97 1.25 ( 0.4751.0 0.332 )
25.91 kN
v=
V
bd
59
25.91 103
1250 332
0.062<v c (0.40 N /mm2 ,
Hence, the section is adequate in shear.
Footing 4, F4
Design of Footing 4 (F4) is similar to that of Footing 3 (F3)
60