Вы находитесь на странице: 1из 6

Grdinia PP.

Troia, Timioara
Educatoare: prof.Corina Szabo

Proiect de activitate
GRUPA: mare
TEMA: Sentimente umane
SUBTEMA: Culori i forme
TIPUL DE ACTIVITATE: Activitate de consolidare a cunotinelor
FORMA DE ORGANIZARE: Activitate integrata (D+DLC)
Joc exercitiu: Cine sunt vecinii ti?
Povestirea educatoarei: Cutia cu acuarele
SCOPUL:
Dezvoltarea interesului pentru lumea numerelor.

OBIECTIVE OPERAIONALE:
O1. - s asculte povestirea educatoarei,
O2. - s rspund n propoziii, ntrebrilor formulate,
O3. - s formuleze opinii proprii legate de comportamentul culorilor,
O4. - s recunoasc numerele n limitele (1-20),
O5. - s identifice vecinii numerelor.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode: conversaia, explicaia, demonstraia, jocul, povestirea, expunerea, exerciiul, dramatizarea.
Materiale: jetoane cu numere (1-20), o cutie de acuarele, pensule, hrtie, plane didactice, fii de hrtie colorat (culorile curcubeului, carioci, tabl.

BIBLIOGRAFIE:
1. Culea, L., si colab. Activitatea integrat din grdinia, ghid pentru cadrele didactice din invatamantul prescolar, Ed. Didactica Publishing
House, 2008
2. Pletea, M., si colab. Activiti integrate pentru precolari, ghid pentru proiecte tematice, Ed. Didactica Publishing House, 2008
DESFURAREA ACTIVITII

Evenimentul Obiective Coninutul tiinific Strategiile didactice Evaluarea


didactic operaionale
1. Moment O4. Se vor realiza:
organizatoric O5. - aerisirea slii de grup,
-aranjarea scunelelor n cerc, cu ajutorul prinilor,
- n mijlocul cercului va fi aezat un covor rou pe care
se va afla o cutie cu acuarele, un pahar i pensule, toate
acoperite cu o fa de mas,
- ntr-un loc ct mai accesibil, n cmpul vizual al
copiilor va fi aezat o tabl. Observatia
Organizarea copiilor n sala de grup:
- pe fiecare scunel va fi aezat cte un jeton pe care se
afl scris un numr iar dublura fiecrui jeton va fi
aezat ntr-un bol,
- la intrarea n sala de grup fiecare copil i va alege un
jeton i se va aeza pe scunelul pe care se afl numrul
de pe jetonul extras, printele copilului va proceda la
fel.
- vom cnta un cntecel despre zilele sptmnii, cntec
care ne invit la voie bun i colaborare.
2. Captarea ateniei O2. - vor fi dezvluite treptat obiectele de pe covor, cu - conversaia, Observatia directa
ajutorul copiilor. - explicaia, Raspunsuri corecte
- cei mai curajoi copii vor fi rugai s scoat de sub faa Recunoasterea cifrelor
de mas cte un obiect i s-l identifice, apoi s Materiale:
comunice cteva informaii referitoare la obiectul extras - fa de mas,
(ce este, la ce folosete, ce culoare are....) - cutie cu acuarele,
- pahar,
- pensule,
3. Anunarea temei O2. ,,Toate aceste obiecte, pe care tocmai le-ai descoperit, - explicaia,
i a obiectivelor au de spus pentru voi o poveste. - conversaia,
Poate m ajutai s descoperim mpreun denumirea
povetii.
(Voi solicita civa copii (3-4), s-i spun prerile).
Povestea se numete: Cutia cu acuarele.
Deoarece este o poveste foarte interesant mi doresc:
- s o ascultai cu mult atenie,
- s dai rspunsuri ct mai frumoase,
- s-mi spunei comportamentul crei culori v-a plcut
cel mai mult,
- s recunoatei numrul care v denumete astzi,
- s v identificai vecinul din dreapta i din stnga.

4. Explicarea - regula de baz este atenia i respectarea celor din jur. - explicaia, Ascultarea
sarcinilor i fixarea - fiecare copil reprezint un numr, din acest motiv, demonstraia Atentia
regulilor cnd voi solicita un rspuns n loc de a numi copilul voi
exprima numrul (ex. s rspund numrul 5). Materiale:
- pentru ca jocul s fie i mai interesant voi spune de - jetoane cu numere
exemplu ,,s rspund acestei ntrebri vecinul din (1-20)
dreapta al numrului 12
Se va executa un joc de proba.
5. Dirijarea O1. - pe msur ce voi spune povestea, treptat voi descoperi - povestirea, Itemi:
activitii O2. nite picturi, care vor fi n concordan cu cele spuse. - expunerea, - formularea unor
O3. - dup dou, trei propoziii spuse, voi pune cte o - conversaia, rspunsuri pe baza
O4. ntrebare. ntrebrilor formulate,
O5. - voi ncuraja copiii s rspund n propoziii. Materiale: - identificarea
- vom discuta despre sentimentele culorilor implicate n - plane didactice comportamentelor
poveste, despre comportamentul lor. pozitive i a celor
- copiii vor extrage din poveste, cteva reguli care stau negative.
la baza colaborrii ntr-un grup.
- n cazul n care, unul dintre copii nu va sesiza faptul
c, rspunsul la o ntrebare se ateapt de la el, ceilali
copii vor fi solicitai s-l ajute s recunoasc vecinul cui
este.

6. Obinerea O4. - voi lipi pe tabl o foaie de hrtie A3 pe care, fiecare - exerciiul, - Itemi:
performanei O5. copil va fi invitat s scrie numrul pe care l reprezint. - identificarea
O6. - numerele vor fi scrise n ordine cresctoare, Materiale: numerelor n ordine
- voi scrie pe tabl un numr i voi invita cte un copil - coal de hrtie A3, cresctoare,
s-i scrie vecinii (3-4 copii). - carioci, - identificarea vecinilor
- voi numerota mpreun cu copiii culorile curcubeului. - fii de hrtie unui numr dat,
(rou-1, oranj-2, galben-3, verde-4, albastru-5, indigo-6, colorat. - numirea culorilor
violet-7). curcubeului,
- voi lipi pe foaia de hrtie cte o culoare i voi solicita - identificarea vecinilor
cte un copil s lipeasc vecinii acelei culori. culorilor curcubeului.
7. Asigurarea - voi propune copiilor punerea n scen a povestirii dramatizarea Itemi:
reteniei i a ascultate. - exprimarea
transferului - voi mpri rolurile i pe msur ce voi depna firul sentimentelor trite
povestirii copiii i vor intra n rol.
8. Icheierea - va fi apreciat participarea copiilor la activitate - conversaia - aprecieri verbale,
activitatii - se va evidenia importana unei bune colaborri ntre - recompense (fee
copii n vederea crerii unui climat favorabil nvrii. zmbitoare)
CUTIA CU ACUARELE

ntr-o cutie cu acuarele au trit mai multe culori mpreun sub acelai capac. O in le-a legat pe toate i le-a druit sprijin i direcie.
n cutia cu acuarele, printre culori, au locuit i dou pensule care erau surori, una era voinic i una mai subiric.
Aceste dou pensule se micau repede i deja cltoriser mult. Ele au provocat contactul culorilor cu lumea din afar, n atingerea cu exteriorul cutiei.
Cnd cutia cu acuarele a fost deschis, pensulele i culorile stteau la dispoziie, pentru a pune ideile lor colorate ntr-un tablou potrivit pentru ochii
observatorului curios. Fiecare culoare era disponibil n a oferi ceva din substan a ei. Cteodat pensulele au unit culorile. Aa culorile, colabornd, au
reuit s fac multe mpreun, pe cnd una singur niciodat nu ar fi reuit. mpreun au crescut combinaiile i posibilitile, care au deschis
perspective noi. Asprimea unora a fost mblnzit n contact cu celelalte, culorile palide au primit strlucire iar cele obosite erau mprosptate. Mereu a
existat cte una care s-a consumat mai mult dect celelalte, sau alta care era mai reinut i se implica mai puin. Dup un timp pensulele au tiut deja la
care culori pot apela fr reinere i au fost sigure c apelnd la ele ateptrile nu le vor fi nelate.
ntr-o zi, pensula voinic a avut o surpriz, sau mai bine zis o experien urt. Verdele cel blnd a refuzat s mai colaboreze cu ea.
,, Mereu doar cmpii i pduri, iarb i frunze,.... i toate n cantitate mare. Ea a suspinat :,, Totul trebuie s fac doar eu, doar eu!Tot timpul numai eu!
Nu mai vreau! Nu mai pot!
Ea a crezut c doar ea trebuie s se ocupe de tot ce era verde, a crezut c fr ea nu ar merge nimic i doar pe propriile puteri trebuie s pun baza. Ea
s-a nvrtit n jurul ei i nu a realizat prezena celorlalte culori care au trit mpreun cu ea n cutia de acuarele.
,, Fr mine!... i mai mult nu a auzit pensula la ntlnirea urmtoare.
Cam frustrat pensula s-a scufundat ntr-un pahar cu ap, pentru a-i pstra mintea limpede n aceast situaie neobinuit.
,, Ce este de fcut?, chiar am nevoie de verde.
Ea a reflectat intens: ,, Cmpiile sunt verzi, ele nu sunt albastre.
Ea s-a hotrt s cear un sfat de la sora ei, pensula mai slbu, care se odihnea la soare. S-a aezat lng ea i a nceput s-i vorbeasc: ,, Spune-mi, tu
cunoti toate lucrurile, eti delicat, nu eti aa de aspr ca mine.
,,Verdele nu mai vrea s colaboreze cu mine. Nu tiu ce s fac. Chiar acum lucrez la o cmpie splendid de var. Cmpiile sunt mereu verzi, nu sunt
nici albastre, nici galbene, nici roii... doar florile .
Pensula cea delicat a reflectat cteva momente i apoi a spus: ,,ntreab cu amabilitate culoarea albastr i nu te sfii s ceri i ajutorul galbenului.
Rezultatul va diferi dup msura darurilor, dar de data aceasta va merge.
Totul a funcionat cu ajutorul acestor culori, cmpia a devenit verde, un verde neobinuit dar totu i verde. Aa s-au descurcat pensulele un anumit timp.
Culoarea galben i albastr au fost solicitate intens, vizitele pensulelor la ele s-au nmulit, iar cele dou culori s-au consumat foarte mult.
,, Aceast realitate m cam supr, s-a gndit ntr-o zi culoarea albastr. Ea era vecin cu sora ei , culoarea verde i era foarte con tient din cauza cui
a primit aceast dubl povar. i toate au vzut cum culoarea verde s-a retras din ce n ce mai mult i s-a uscat.
,,Aceasta nu este o dezvoltare sntoas, s-a gndit culoarea albastr i pentru c era pu in suprat s-a schimbat un pic n mov. S-a gndit s
vorbeasc deschis cu vecina ei, ca de la culoare la culoare. ,,Chiar te simi bine cu ceea ce faci? a nceput ea.
Verdele s-a speriat. De cnd nu au mai vizitat-o pensulele era singur. Fiecare contact cu surorile ei din cutia cu acuarele a fost pierdut. Acum una a
nceput din nou s vorbeasc cu ea. Tonul vecinei nu era aa de plcut, dar cel puin cineva a devenit atent fa de ea.
,,Cum poi s priveti cum noi lum ntotdeauna sarcina ta?, a ntrebat albastrul.
,,Nu era frumos cnd am creat mpreun tablourile?, Nu au rs cmpiile de bucurie cnd le-ai ntlnit?, Tu e ti creat pentru ele. Vrei s pierzi totul, s
te usuci? Hai colaboreaz cu noi. Te ateptm deja.
Verdele si-a schimbat culoarea gndindu-se la trecut. ,, Da, ai dreptate, dar era prea mult, toate cmpiile i pdurile. Este mereu o suprafa mare, nu
doar civa stropi.
,,Bine, dar nu ai surori care pot s te ajute? Galbenul i cu mine te-am fi ajutat dac a-i fi cerut ajutorul nostru.
Este aa de greu s accepi faptul c nu poi reui singur?
,, Oh, de mult am neles,s-a plns verdele. Este adevrat, dac colaborezi, nu ajunge s oferi din bel ug, nu ajunge s fiu numai eu, fr voi surorile
mele. A dori s colaborez din nou, dar nu mai am putere, aproape m-am uscat.
,,i ofer puin ajutor la pornire, a spus albastrul. n momentul acesta pensulele formeaz mun ii. Acolo trebuie s apar i un lac adnc, albastru. Am
auzit de un lac care are nevoie de puin verde, vino, ai ncredere n mine. Pensula cea voinic a ie it din ap i s-a ndreptat spre culoarea albastr, dar
albastrul s-a retras puin, astfel nct pensula a nimerit n culoarea verde i din colaborarea celor dou culori s-a nscut turcoazul, care a mbrcat
frumos acel lac.
Totul s-a clarificat din nou. Verdele s-a ocupat de cmpii i de pduri, iar dac era prea mult i sreau n ajutor albastrul i galbenul.
Seara, cnd cutia s-a nchis, verdele a reflectat la decizia sa i i-a zis culorii albastre: ,, tii, ntr-un fel este bine c suntem a a de multe. Fiecare
contribuie, nimeni nu poate s fac totul. Dac vrei s faci totul singur ajungi s fi izolat, s i pierzi puterea. i mul umesc c nu mai lsat s m
usuc.
Albastrul se fcea c doarme, dar cnd auzi aceste cuvinte, un zmbet i lumin faa.

Вам также может понравиться