Вы находитесь на странице: 1из 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea: coala Gimnazial D.I. Ghica


Clasa: a V-a
Propuntor: Spnu Mariana Aurelia
Obiectul: Limba i literatura romn
Subiectul: Amintiri din copilrie de Ion Creang
(ntocmirea planului simplu)
Tipul leciei: formarea de priceperi i deprinderi, dobndirea de noi
cunotine
Obiective generale: perfecionarea deprinderilor de a ntocmi planul
simplu al unei opera literare n proz care are un
subiect prezentat ntr-o ordine cronologic
Scopul leciei: dezvoltarea priceperii de a determina corect fragmen-
tele din care s extrag ideile principale
Obiective operaionale:
O1- s citeasc cursiv i expresiv un text
O2- s cunoasc scrisul figurat al unor cuvinte i al unor pro-
nunii populare i regionale
O3-s povesteasc oral ntmplrile prezentate, deci s dezvol-te fiecare ide principal
O4- s foloseasc n exprimarea lor ct mai multe moldove-nisme i construcii expresive,
care dau atta farmec Amintirilor
O5- s deruleze firul narativ, descoperind n text zicale i ex-presii populare prin care autorul
provoac rsul
O6- s povesteasc oral coninutul fragmentului, exprimndu-se clar, coerent, folosind ct mai
mult cuvinte din text i demonstrnd c i-au nsuit vocabularul unic al marelui nos-tru
povestitor
Metode i procedee: conversaia, lectura explicativ i interpretativ,
munca individual , explicaia, demonstraia
Mijloace i materiale: manualul, opera Amintiri din copilrie de
Ion Creang
Forma de organizare: frontal- individual
Strategii didactice: inductiv- semialgoritmice
Durata: 50 minute
SCENARIUL DIDACTIC

Nr. Evenimente ale Activitatea Activitatea elevilor


crt. instruirii propuntorului
1. Captarea ateniei Voi accentua aprecierea fcut de
G. Ibrileanu marelui nostru povestitor:
Creang este un Homer al nostru.
2. Enunul obiectivelor Ne vom apri asupra unor aspecte ale expri-
mrii orale i scrise. La sfritul orei vei
demonstra c avei formate deprinderile de a
alctui planul simplu al unei opere literare cu un
fir narativ.
3. Reactualizarea - Cine a scris opera Amintiri din copilrie? Ion Creang
cunotinelor - Ce este ca specie literar aceast oper? - Ca specie literar aceast oper este un
roman al copilriei, un roman memoria-
listic.
- Care este geneza operei? - Vor reliefa faptul c, numai la ndemnul lui
Eminescu, a scris aceast oper.
- Ce reprezint satul Humuleti pentru - Vor prezenta cteva personaje memo-
Creang? rabile ale Amintirilor, dnd citate semni-ficative
pentru caracterizarea lor.
- Cte pri cuprind Amintirile? - Fragmentul reprodus n manual repre-
zint nceputul primului capitol din
- n care capitol ncadrai fragmentul din Amintiri din copilrie(opera cuprinde
manual? patru capitole).
Verific apoi tema. - Citind cu atenie fragmentul, vor remar-
- La ce persoan se face povestirea? ca c n Amintiri din copilrie autorul
- Care-i relaia autor- povestitor- personaj? este prezent nu numai ca narator, dar i ca
personaj care ia parte la ntmplrile
evocate.
- Vor citi tema i se vor face observaiile
necesare.
4. Prezentarea noului - Citii pe fragmente textul din Elevii vor citi cursive,coerent, vor delimit-
coninut i a sarcinilor de Amintiri din copilrie i formulai ideile ta fragmentele i vor stabili planul simplu:
nvare, dirijarea nv- principale din fiecare fragment. 1. Aezarea satului Humuleti
rii i obinerea performan- Voi scrie la tabl: (Satu Bejenii)
ei Amintiri din copilrie de Ion Creang 2. Hrnicia humuletenilor (-apoi
-planul simplu cinste satului lor.)
Vor fi solicitai mai muli elevi s formuleze 3. coala vrednicului printe Ioan
ideile principale din fiecare fragment, iar (i printele fricos i de umbra mea.)
formulrile cele mai corecte vor fi scrise n 4. Smrndia popii, cea dinti colri
caiete i pe tabl. (i cea dinti nebunii)
Voi pune apoi elevii s dezvolte fiecare 5. Calul Blan i Sfntul Niculai, daru-
ide principal, realiznd astfel povestirea rile de coal nou.
oral. (ns printele dac se poate.)
6. Rostul darurilor i pedepsirea Smrn-
diei
(Bdia Vasile de srea cmea de pe
dnsa.)
7. mblnzirea copiilor speriai de Calul
Blan i de Sfntul Niculai
(Noi pocitanie)
8. Bdia Vasile, auzind c va trece Vod
prin sat, i scoate pe elevi la clac
(ntr-una din zile din toate prile.)
9. Bdia Vasile este luat la oaste cu
arcanul
(Pe bdia ca dnii.)
5. Dirijarea nvrii- formarea Cnd vom ntlni n text anumite construcii Elevii i vor da seama ce neles au aces-
de priceperi i deprinderi voi cere elevilor s le explice. te construcii, din contextual n care apar
Ex. Explicai nelesul urmtoarelor construc-
ii:
satntemeiat n toat puterea cuvntului sat mare
gospodari tot unul i unul de frunte, alei
tiau a nvrti i hora, dar i suveica veseli, gospodari, harnici
plngea de srea cmea de pe dnsa plngea n hohote, cu zece rnduri de
lacrimi
oameni fr cpti nerealizai, neisprvii
- Cum este realizat atmosfera de voie bun? Elevii vor identifica pe text anumite
mbinri i jocuri de cuvinte ( expresii
populare amuzante, exprimri ironice,
caracterizri pline de umor).
ruinos i fricos i de umbra mea-
caracterizare ironic
Pcatul ei, srmana!
a mncat papara
drguul de biciuort etc.
6. Tema pentru acas a) Realizarea rezumatului prin dezvoltarea Elevii noteaz tema.
planului de idei
b) Repovestirea coninutului cu folosirea
unor cuvinte i expresii din text: fr cp-
ti, ntemeiat, suveic, holtei, pri-
zrit, zgtie, pravil, pocinog, poci-
tanie, tragere de inim, drgu de bicior
c) Dezvoltarea unei idei sub forma unei
compoziii.

Вам также может понравиться