Вы находитесь на странице: 1из 7

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder

Student(e) Merel Nelissen Mentor Monique Peerlings


Klas PEH16VC Datum 07-03-2017
Stageschool Montessorischool Groep 6, 7 en 8
Plaats Weert Aantal lln 28
Vak- vormingsgebied: Geschiedenis
Speelwerkthema / onderwerp: Verkiezingen

Persoonlijk leerdoel:
- Ik wil dat mijn uitleg voor iedereen duidelijk is. Dit wil ik controleren door vragen te stellen aan de kinderen over de gegeven informatie.
- Ik wil ervoor zorgen dat de kinderen gedurende de les betrokken blijven bij mijn verhaal. Dit wil ik doen door interactie met de kinderen te hebben.
- Ik wil zorgen voor een efficinte overgang naar het eten. Dit wil ik doen door duidelijk aan te geven wat ik van de kinderen verwacht.

Lesdoel(en): Evaluatie van lesdoelen:


Kerndoel 36 Ik praat met de kinderen over de verkiezingen. Ik laat de kinderen hierop reageren, zo
De leerlingen leren hoofdzaken van de Nederlandse en Europese controleer ik of ze het begrijpen. Aan het einde van mijn uitleg herhaal ik de belangrijkste
staatsinrichting en de rol van de burger. begrippen. Ik laat de kinderen de begrippen herhalen om te horen of ze het begrepen
- Productdoel hebben.
De kinderen kunnen aan het einde van de les benoemen wat de Door vragen te stellen over de verkiezingen, zullen de kinderen leren te begrijpen wie
verkiezingen zijn en waarom deze gehouden worden. eigenlijk het land besturen. Dit controleer ik door aan het einde van de uitleg de vraag te
- De kinderen kunnen aan het einde van de les benoemen hoe een stellen: Wie bestuurt Nederland?
land bestuurd wordt. Tijdens het debat wil ik ervoor zorgen dat ik iedereen hoor. Als ik iemand nog niet
- Procesdoel gehoord heb, geef ik diegene de beurt. Ik wil dat iedereen zijn mening kan geven over de
De kinderen leren hun mening te geven en deze met argumenten te onderwerpen die de kinderen hebben gekozen.
onderbouwen in een debat.
Beginsituatie:
De groep bestaat uit 28 kinderen, 12 jongens en 16 meisjes. In groep 6 zitten 10 kinderen, groep 7 zitten 7 kinderen en in groep 8 zitten 11 kinderen. De kinderen zitten
in groepjes van twee tot en met 6 kinderen. Alle groepjes zitten aan de muur, hierdoor is er in het midden van de klas ruimte voor de matten waar ze met materialen
kunnen werken.

De kinderen zitten tijdens een kosmische les meestal in een kring. Hierdoor is het zicht goed op alle kinderen. J. en D. dwalen snel af tijdens een les. Ik wil ervoor
zorgen dat deze twee jongens betrokken blijven bij de les, door ze vaker de beurt te geven. Ik wil ervoor zorgen dat J. en G. niet praten voor hun beurt. Ik zorg ervoor
dat ik afspraken maak en dat deze afspraken duidelijk zijn voor J. en G. Verder geven E. en R. vaak een ongenteresseerde indruk. Ik wil deze twee meisjes meer bij
de les betrekken door ze taken te geven, zoals spullen uitdelen.

De kinderen zijn niet bekend met een geschiedenisles. De kinderen krijgen geschiedenis in de vorm van een kosmische les. Kosmisch bestaat uit geschiedenis,
aardrijkskunde, natuur en techniek. De lessen worden gegeven in themas. De kinderen zijn nu bezig met een project over een eigen gekozen onderwerp. Ze moeten
over dat onderwerp een werkstuk maken en een presentatie geven.

De kinderen zijn bekend met de regering, omdat ze rond Prinsjesdag het derde kamer koffer hebben gekregen. Dit koffer bevat informatie en verwerkingsopdrachten
over de regering en het parlement. De kinderen kennen dus al bepaalde begrippen zoals: regering en het parlement.

Het montessorionderwijs heeft het vooral over zelfopvoeding. De kinderen leren zelfstandig te werken. De kinderen krijgen een instructie en verwerken dit zelfstandig.
Ze kunnen een lesje aanvragen over iets dat ze nog moeilijk vinden. Tijdens het werken hebben ze een vragenkaartje dat ze kunnen gebruiken. Ligt het vraagteken
naar boven, dan worden ze geholpen tijdens de rondes lopen met hun vraag.

Lesverloop
Tijd Leerinhoud Didactische handelingen Leeractiviteit Materialen / Organisatie
Leraar leergedrag leerling(en)
07-03-17 Afspraken Ik maak afspraken met de kinderen, zoals De kinderen stellen vragen als er een vraag is. Ze herhalen
2 min vinger opsteken als je een vraag hebt en stil zijn de afspraken.
als iemand anders aan het woord is.

5 min Inleiding. Ik laat een binnenkomer zien. Als het filmpje De kinderen komen met antwoorden op mijn vraag: waar Filmpje.
afgelopen is stel ik de vraag of ze weten waar gaat de les over? https://www.youtube.com/w
de les over zal gaan. atch?
https://www.youtube.com/watch? v=SHQIXrmu4dY&feature=
v=SHQIXrmu4dY&feature=youtu.be youtu.be
10 min Kern. Ik geef informatie over de verkiezingen. Ik vertel De kinderen luisteren naar mijn informatie en houden zich PowerPoint.
over hoe de verkiezingen zijn ontstaan en ik aan de afspraken. Ze stellen vragen in dien nodig.
vertel over hoe het nu gaat. Ik vertel over je
kies- en stemrecht.

10 min Debat. Ik vraag aan de kinderen wat zij belangrijke De kinderen verzinnen samen onderwerpen voor het debat. Digibord.
onderwerpen vinden. Als ze een paar De kinderen geven voor- en tegenargumenten over de Rotonde.
onderwerpen hebben genoemd, gaan we onderwerpen.
hierover in debat.
We kiezen een onderwerp. Ik verdeel de klas in
drie delen: voor, tegen en midden.
15 min Verwerking. Ik geef de kinderen de opdracht om in viertallen De kinderen gaan in de groepjes zitten. Verwerkingsblad.
een eigen partij te maken met standpunten en De kinderen werken samen in de groepjes die ik gemaakt
een logo. Ik maak de viertallen en ik zorg ervoor heb.
dat ieder groepje een wit blad krijgt. Ik heb de Ze maken een partij met standpunten en een logo. Ze
groepjes gemaakt aan de hand van de werken hier als groep aan en iedereen zorgt ervoor dat hij/zij
sociogrammen. een standpunt heeft ingebracht.
Groep 1 De kinderen leggen hun idee van een partij uit aan de klas.
- Damin
- Joris
- Valerie
- Tessa
Groep 2
- Femke
- Max
- Lotte
- Esmee
Groep 3
- Daphne
- Daan
- Mirthe
- Nourhaan
Groep 4
- Anne-Fleur
- Jazlyn
- Rachelle
Groep 5
- Nhung
- Jelte
- Sem
- Lisanne
Groep 6
- Leonard
- Eline
- Dwayne
- Madelief
Groep 7
- Grace
- Irene
5 min Afronding Ik geef mijn mening over de les. Dit doe ik op De kinderen geven hun mening over de les. Eten
een positieve manier. Ik vraag hoe de kinderen De kinderen pakken hun tas en gaan eten.
de les hebben ervaren.
Ik wil zorgen voor een efficinte overgang naar
het eten. Dit wil ik doen d.m.v. iedere partij om
hun beurt de tas te laten gaan pakken.

15-03-17 Inleiding Ik herinner de kinderen aan de vorige les. Dit De kinderen vertellen wat ze nog weten van de vorige les. Digibord
10 min doe ik door de kinderen bij de les te betrekken. De kinderen stellen vragen indien nodig.
Ik vraag de kinderen wat ze nog weten.
Ik geef een korte uitleg over de partijen waar de
kinderen op kunnen stemmen.
Ik geef aan dat ze vragen kunnen stellen.

20 min Kern Ik geef de kinderen de opdracht om te De kinderen stemmen op de partij die ze graag willen Stembiljet
stemmen. Dit doen ze een voor een, per kiezen.
groepje. De kinderen die niet aan de beurt zijn werken voor zichzelf.
Ik geef de andere kinderen de opdracht iets De kinderen uit groep 8 maken een tabel van de stemmen.
voor zichzelf te doen.
Als iedereen gestemd heeft, wil ik een paar
kinderen uit groep 8 een tabel laten maken met
het aantal stemmen.

5 min Afsluiting Ik bespreek wie er gewonnen heeft en vraag of De kinderen kunnen op het digibord aanwijzen van welke Stemtabel
er nog vragen zijn. partij ze meer willen weten.
Ik laat de Tweede Kamer zien op het digibord. De kinderen geven reacties op mijn vragen.
Ik laat de kinderen de verschillende partijen
aanwijzen.
Verder vraag ik of er nog kinderen zijn die iets
op tv gezien hebben.
Persoonlijke reflectie
Ik vond het lastig om dit onderwerp naar de kinderen over te brengen. Ik vind het zelf een lastig onderwerp en ik merkte dat de kinderen het
ook lastig vonden. Ik heb tijdens mijn uitleg begrippen herhaald zodat ze zouden blijven hangen. Ik heb de kinderen ook gevraagd of ze
nog wisten wat het begrip inhield. Doordat ik merkte dat de kinderen het erg moeilijk vonden, heb ik de uitleg verkort.
Ik heb tijdens mijn uitleg kinderen aangesproken op hun gedrag. Ik merkte dat ze een jongen uit de klas aan het uitlachen waren. Hierna is
het niet meer gebeurd.
Ik vroeg naar onderwerpen die de kinderen belangrijk vonden. Ik zag steeds dezelfde vingers. Ik heb kinderen waarvan ik hun vinger nog
niet gezien had de beurt gegeven. We hebben samen een onderwerp gekozen en er een stelling van gemaakt. Respect werd als
onderwerp gekozen. De stelling: Je moet anderen behandelen zoals je zelf ook behandeld wilt worden. Ik gaf ze de keuze om bij eens,
oneens en in het midden te gaan staan. Ik heb benadrukt dat ze echt voor zichzelf moesten kiezen. Ik heb hiervoor de werkvorm rotonde
gebruikt, omdat ik het belangrijk vond dat iedereen zijn mening kon vertellen. Ik merkte dat het lang duurde, voordat iedereen geweest was,
maar het werkte wel. Er kwamen veel reacties van kinderen op elkaar. Ik heb hierna uitgelegd wat een debat is.
Toen ik de groepjes voor de verwerkingsopdracht ging uitleggen, merkte ik dat er veel kinderen blij waren met hun groepje. Niet omdat ze
met hun vriendje zaten, maar met iemand waar ze graag mee samenwerken.
Ik heb ze tijdens de verwerkingsopdracht vaak moeten herinneren aan het volume. Ik merkte dat dit kwam door enthousiasme. De kinderen
vonden het een leuke opdracht. Toen ik de resultaten zag was ik echt tevreden. Ik heb de kinderen laten opruimen en daarna een kind per
groepje naar voor laten komen om kort te bespreken wat hun idee was.
Ik heb de kinderen eten laten halen door ze per partij het eten te laten. Hierdoor bleef het rustig op de gang. Ik heb tijdens het eten verteld
dat ik erg tevreden was over de les. Verder heb ik de verkiezingskrant uitgedeeld, zodat ze daarin konden lezen tijdens het eten. Zo bleef
de rust.
Feedback mentor (inclusief handtekening)
Datum:

Вам также может понравиться