Академический Документы
Профессиональный Документы
Культура Документы
Product of combustion
CO2 0.243535 =23.4%
O2 0.050204 =5.02%
N2 0.241904 =24.19%
H2O 0.029209 =2.92%
SO2 0.001510 =0.151%
Rg = 0.223637= 0.223637 kJ/kgK
IV. If a chain stoker is used to burn this fuel having grate width 5 m find
the grate length. You may assume any reasonable with justification.
Draw the chain grate stoker used showing dimension calculated.
solution
Consider the overall efficiency is being=33%=1/3
Thus =400MW/Qf= 1/3
Qf = 3x400MW =1200 MW=CVLxmf=34341.83xmf
mf = 1200x1000/(34341.83)= 34.94281kg/s= 1174078 kg/h
=295.116oC
Number of feed water heaters = 295.116/50 = 5.90232 = 6
Temperature per FWH = 295.116/6 = 49.186 oC
hB=h1- 4.18 *TfB = 2138.2 4.18 * 334.14 = 741.4948 kJ/kg
Enthalpies:
h2'=1391.6 kJ/kg, x2'=0.51
h2 = h1-T(h1-h2') = 2138.2-o.80*(2138.2-1391.6)
= 1540.92 kJ/kg
Water tempratures:
T3 =39.024 oC =T4
T5 = 39.024+49.186 = 88.21oC
Tf,pf=88.21+3=91.21oC
Pf=0.734bar
hh'= 1579.7kJ/kg
hh=2138.2-o.80*(2138.2-1579.7)= 1691.4kJ/kg
T6 = 88.21+49.186=127.234oC
Te,pf=127.234+3=130.234oC
Pe=2.72bar
he'=1699.9kJ/kg,
he=2138.2-o.80*(2138.2-1699.9)= 1787.16kJ/kg
T7 = 127.234+49.186 =176.42oC
Td,pf=176.42+3=179.42oC
Pd=9.894bar
hd'=1829.2kJ/kg
T8=176.42+49.186=225.606oC
Tc,pf=225.606o +3=228.606oC
Pc=27.279bar,
hc'=1935.2kJ/kg
hc=2138.2-o.80*(2138.2-1935.2)= 1975.8kJ/kg
T9 = 225.606+ 49.186 = 274.792 oC
Tb,pf=274.792 +3=277.792 oC
Pb=62.072bar,
hb'=2040.7kJ/kg
hb=2138.2-o.80*(2138.2-2040.7)= 2060 kg
T10 = 274.792+ 49.186 = 323.978oC
Tb,pf=(274.792 +324)/2 oC= 299.396oC
Pa= 85.158 bars
ha= 2063.5 kJ/kg
4
Wnet=h1-ha+(1-ma)(ha-hb)+(1-ma-mb)(hb-hc)+(1-ma-mb-mc)(hc-hd)+
(1-m=a-mb-mc-md)(hd-he)+(1-ma-mb-mc-md-me)(he-hh)+
(1-ma-mb-mc-md-me-mh)(hh-h2)
= 342.5379kJ/kg
ms=400X1000/(0.9x342.5379) =1297.504kg/sec
= 4671.016 t/h
Heat addition = h1-h9=783.972kJ/kg
Thermal efficiency=wnet/qadd=342.5379/783.97= 0.436926=43%
SSC=3600/mwnet=11.67754kg/kwh
SFC=3600/ (0.8x0.436926x35294.24)=0.29181kg/kWh
5
2
1
Chinemy
Turbine
superheater
2
Condenser
Coal
Fuel
3
130m 5
m
11
6
Economizer
7
10
9
6
VI. Calculate: The boiler capacity in tons/hour, and the firing fuel rate in
tons/h, boiler feed water temperature in oC, and % CO2 in flue gases, %
CO in flue gases.
Solution
ms= 400X1000/(0.9x342.5379) =1297.504kg/sec
= 4671.016 t/h choice of water tube
mf= sfc *400=116.7241t/h < 117.4078 t/h of stoker design.
88
C moles 0.073333
100 * 12
77 * Airth %N 2fuel
N 2 moles 0.809
100 * 28
100 * C moles
CO 2th 0.149
N 2moles C moles
Execss Air S upplied,%
7900 * (CO 2th - %CO 2flue )
EAS 25%
%CO 2flue * (100 CO 2th )
VII. Show the method of firing this fuel and give description for it.
i) Hand firing.
ii) Semi mechanized firing
iii) Stoker firing.
VIII. Describe the types of draught and compute the height of the chimney to
get static draught of 22 mm of water if the mean flue gas temperature in
the chimney is measured as 190 oC.
Solution
P= (air-gas) H=P[(1/RaTa)-(1/RgTg)]H
=1.013x105[(1/ (287x304)-1/(224x463)]
= w hw =1000x22x10-3=22
H=22/ {1.013x105[(1/(287x304)-1/(224x463)]}= 120.9127 m
IX. Compute: all losses in the boiler and its efficiency if the surface area of
the boiler of heat transfer equals 600 m2.
EAS
AAS (1 ) * Airth =1.25*11.52=14.4
100
7
L3
M moisture 584 0.45 T f Ta 4.18
CV
0
100 * 14.4 * 0.0204 * 0.45 * (190 31)
L4 * 4.18
34341.83
12.54
%[ 14.9 88] 5744
L5 4.18
%[ 14.9 88]34341.83
8.908
L6= 0.548 x [[(70+273)/55.55]4 [(31+273)/55.55]4 +1.957 x(70-31)1.25
x[(196.85x3 +68.9)/68.9]0.5]*4.18= 628.405 W/m2
100 * 628.405 * 600x3600
L 6 (%)
116 .724 x10 3 x 34341.83
33.86175098
Total Ash Collected/kg of Fuel Burnt * CVflyash
L 7 100
CV
0.058
Total Ash Collected/kg of Fuel Burnt * CVbottomash
L 8 100
CV
5.24
L1 L2 L3 L4 L5 L6 L6% L7 L8 Sum
1.531 8.208 0 12.54 8.908 628.405 33.86 0.058 5.24 70.35
0.00446 0.023 0 0.0365 0.0259 0.098 0.00017 0.00017 0.205
Solution
Q AUUm
(Tsi Tw i ) (Tso Tw o )
Tm , Tsi Tso
Tsi Tw i
ln
Tso Tw o
U C1 C 2 C 3 C 4 V
A Total Surface Area of Tubes
Q m C w Tw o Tw i
.
mcwxCpxTcw=msX(h2-h3)(1-ma)
mcw/ms=(h2-h3)(1-ma)/CpxDTcw
= 33.155677
10
400
350
300
L
250 I
Efficiency
MW
HR
200
150
100
50
0
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
time, hour
Variation of L, I versus t
Solution
Gas Turbine Cycle Steam Cycle
T1, K 298 50%
T2, K 787.5006 DBT 25
T3, K 1100 WBT 18
T4, K 416.2536 Tcooling Tower 19.4
T5, K 376 Tcondenser 32.4
h8 135.432
h9 292.6
With Best and Great Success Dr Atef A Aly