INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS PENDIDIKAN TEKNIK
TUGASAN KERJA KURSUS.
TAHUN AKADEMIK: 2016
Program: PISMP Nama Pelajar:
Kod: RBTS3252 Semester / Tahun: SEMESTER 2/TAHUN 2
Nama Kursus: PENDIDIKAN PERNIAGAAN | AmBlan: JUN 2015
DAN KEUSAHAWANENT GAAN | umpulan: MATEMATIK & SAINS
Tugasan Tarikh Mula Tarik Hantar
1. PENULISAN ILMIAH 6 FEB, 2017 10 MAR 2017
2, LAPORAN PBS / KERJA LAPANGAN 12 MAR 2017 31 MAR 2017
3. KUIZ 31 MAR 2017 31 MAR 2017
Hasil Pembelajaran Kursus:
1. Menerangkan konsep-konsep penting dalam perniagaan dan keusahawanan. (C5, AS,
PLO1) :
2, Menitai kesesuaian kemudahan dan bantuan perniagaan terhadap usahawan melalui
rujukan pelbagai sumber maklumat (C4, A3, PLO1, PLO6, PLO7, LL3, KK1)
3. Menghasilkan Rancangan Pemiagaan untuk perniagaan bersaiz kecil dan sederhana
(C4,A4, PLO1, PLO7, KK1)
4. Menyediakan Rancangan Pengajaran Harian dengan memasukkan elemen keusahawan
merentasi kurikulum. (C5, Ad, PLO1)
Kerja kursus ini bagi menilai hasil pembelajaran 1,23,4
Objektif Kerja Kursus:
Pelajar akan dapat:
1. Menyediakan satu penulisan ilmiah berkaitan Rancangan Perniagaan untuk perniagaan
bersaiz kecil dan sedethana dengan mengintegrasikan pengetahuan dan kemahiran yang
diperolehi dari pendidikan perniagaan dan keusahwanan
2, Menyediakan satu laporan berkaitan sejauh mana Elemen Keusahawanan Merentasi
Kurikulum (EMK) diterapkan dalam satu topik terpilih untuk subjek Reka Bentuk Teknologi
(RBT) dikalangan guru-guru (di sekolah yang ditempatkan untuk PBS) beserta dengan
cadangan penambahbaikan penerapan EMK melalui satu Rancangan Penggjaran Harian
(APH).
3. Menjawab kuiz yang melibatkan elemen-elemen membanding-beza, memberi pendapat dan
Penerangan untuk tajuk Keusahawanan, Pengenalan kepada Perrniagaan dan Memulakan
Perniagaan,Pelajar dikehendaki melaksanakan tugasan berikut:
TUGASAN 1; PENULISAN ILMIAH (15 %) (secara berpasangan)
“Rancangan perniagaan adalah merupakan dokumen bertulis yang memberikan
keterangan berkenaan perniagdan atau projek yang hendak dijalankan secara
‘menyeluruh dan_terperinci
usahawan melihat dan meni
Langkah perancangan ini memberi peluang kepada
i idea atau projek perniagaan dengan teliti dan terperinci
serta daya maju projek yang bakal diterokai.”
[Portal rasmi Kementerian Pertanian & Industri Asas Tani Malaysia
my/tancangan-perniagaan }
|. Anda dikehendaki menyediakan tugasan anda yang merangkumi aspek berikut;
1
Memilih satu produk untuk diniagakan. Pemilinan produk mesti memaparkan keboleh
mengenalpasti peluang perniagaan dan kebolehpasaran produk berkenaan (Kemahiran
Keusahawanan 1)
‘Menulis satu Rancangan Perniagaan dari aspek pemasaran dengan menyakinkan mengapa
anda memilin produk dari aspek pasaran sasaran, trend dan saiz pasaran, persaingan, dan
strategi pemasaran.
Penulisan Rancangan Perniagaan hendaklah mengikut format seperti dalam Lampiran A.
ii, Panduan Pelaksanaan Penulisan.
7,
‘Tugasan hendakiah dibuat secara berpasangan/kumpulan 2-3 pelajar
‘Anda boleh mengumpul bahan secara kolaboratif.
Panjang tugasan dalam lingkungan 500 patah perkataan (tidak termasuk lampiran)
Bentuk tulisan: Arial saiz 11 ditaip langkau dua baris (double spacing)
Penulisan sumber rujukan perlu mengikut format American Psychological Association (APA) yang
terkini.
Muka hadapan kerja kursus (Kulit keras dengan warna KUNING yang seragam untuk semua
pelajar) hendakiah dilengkapkan dengan maklumat yang berikut
i. Nama Pelajar
ji, Angka Giliran
i, Nombor Kad Pengenalan
iv. Kumputan/Unit
v. Kod dan Nama Kursus
vi. Nama Pensyarah
vii. Tarikh Hantar
Tugasan ini membawa wajaran 15%
ii, Tugasan yang baik harus menunjukkan kriteria yang berikut:
1
2.
3.
6.
Liputan isi kandungan yang menyeluruh, konsisten dan terperincl
Bukti-bukti, bahan-bahan dan citation yang dapat menyokong hujah-hujan anda hendakiah
dikerukakan.
Keseluruhan isi dan pengolahan perlu menunjukkan ketulenan hasil kajian dan sokongan ilmiah.
Format dan organisasi laporan perlu jelas dan koheren
Penulisan akademik harus menunjukkan kefasihan bahasa, kemetangan hujah dalam
menterjemah maklumat secara kritikal dan analitkal
Tugasan akan disemak berdasarkan rubrik pentasiran yang disediakan
lv, Tugasan yang dihantar hendaklan mengandungi maklumat-maklumat seperti berikut:
1
2asen
Muka hadapan (kulit Keras dengan warna KUNING yang seragam untuk semua pelajar)..
Penghargaan,
Senarai Kandungan,
Pengenalan.
Isi (menjurus aspek pemiasaran)
Kesimpulan7,
Rujukan a
TUGASAN 2: LAPORAN PBS / KERJA LAPANGAN (30 %) (Secara Individu)
1. Anda dikehendaki menyediakan satu Laporan Pengalaman Berasaskan Sekolah (PBS) yang
merangkumi aspek berikut;
1
Menyediakan satu laporan berkeitan sejauh mana Elemen Keusahawanan Merentasi Kurikulum
(EMK) diterapkan dalam satu tajuk terpili untuk subjek Reka Bentuk Teknologi (RBT) di kalangan
guru-guru di sekolah yang anda ditempatkan untuk PBS.
Mengenalpasti kelemahan dan kekurangan guru (di sekolah anda ditemnpatkan untuk PBS) dalam
menerapkan EMK dan mengemakakan cadangan penambahbaikan untuk meningkatkan
keberkesanan penerapan EMK dengan menyediakan satu Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Untuk tajuk berkenaan.
PH harus menunjukkan ciri-ciri kepraktikalan dan kebolehlaksanaan EMK secara berkesan
Penulisan RPH hendaklah mengikut format seperti dalam Lampiran B.
Catatan refieksi pada akhir sesi PBS dengan menunjukkan kefasihan bahasa, kematangan hujah
dalam menterjemah maklumat secara kritikal dan analikal.
li, Panduan Pelaksanaan Penulisan,
dj
2.
3a
7,
Tugasan hendakiah dibuat secara individu
‘Anda boleh mengumpul bahan secara kolaborati
Panjang laporan (termasuk RPH dan Refieksi) dalam lingkungan 1000 patah perkataan (tidak
termasuk lampiran)
Bentuk tulisan: Arial saiz 11 ditalp langkau dua baris (double spacing)
Penulisan sumber rujukan periu mengikut format American Psychological Association (APA) yang
terkini
Muka hadapan kerja kursus (Kulit keras dengan warna KUNING yang seragam untuk semua
pelajar) hendaklah cilengkapkan dengan maklumat yang berikut:
i. Nama Pelajar
ji, Angka Giliran
li, Nombor Kad Pengenalan
iv. Kumpular/Unit
v._ Kod dan Nama Kursus
vi. Nama Pensyarah
vil. Tarikh Hantar
Tugasan ini membawa wajaran 15%
ili, Tugasan yang baik harus menunjukkan kriteria yang berikut:
4s
2.
3.
4
5.
6.
Liputan isi kandungan yang menyeluruh, konsisten dan terperincl
Bukti-bukti, bahan-bahan dan citation yang dapat menyokong hujah-hujah anda hendaklah
cikemukan,
Keseluruhan isi dan pengolahan perlu menunjukkan ketulenan hasilkajian dan sokongan ilmiah.
Format dan organisasi laporan perlu jelas dan koheren.
Penulisan laporan harus menunjukkan kefasihan bahasa, kematangan hujah dalam menterjemah
maklumat secara kritkal dan analitixal
Tugasan akan disemak berdasarkan rubrik pentasiran yang disediakan
jv. Tugasan yang dihantar hendaklah mengandungi maklumat-maklumat seperti berkut:
7
Nogsen
Muka hadapan (kulit Keras dengan warna KUNING yang seragam untuk semua pelajar).
Penghargaan.
Senarai Kandungan.
Pengenalan.
Isi
Kesimpulan
Rujukan8. Refleksi tugasan.
UIZ (5 %)
i. Ujian bertulis mengandungi 5 soalan struktur pendek (30 minft)
Disediakan oleh: Disemak oleh:
amar y am
Disahkan oleh:
se
(Nama: SHAHARUDIN BIN SAA
Ketua Jabatan Perdagangan
amps Ponda Takk
Ketua Jabal Cenous Fendiaian
Nogen Serbian
“ }
SHAHARUDIN BIN SAAD
Pakar Bidang (SME) / Penyelaras Kursus/ Pensyarah
KananLAMPIRAN A
FORMAT PENYEDIAAN RANCANGAN PERNIAGAAN:
Rancangan Perniagaan yang formal mengandungi perkara-perkara berikut:-
i, Isikandungan
Ringkasan Eksekutif atau Abstrak
Pengenalan
iv. Tujuan
v. _ Latar belakang perniagaan
vi, Latar belakang pemilik
Latar belakang projek
viii, Rancangan Organisasi
ix. Rancangan Pemasaran
x. Rancangan Pengeluaran atau Operasi
xi, Rancangan Kewangan
xii, Jadual Perlaksanaan Projek
xiii, Rumusan
xiv. Lampiran / Dokumen SokonganFORMAT UMUM PENYEDIAAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH):
Mata Pelajaran
Tajuk ”
Tatikh
Masa
Bilangan Murid
Kemahiran
Pengetahuan Sedia Ada
Hasil Pembelajaran
Kemahiran Berfikir («B)
Penerapan Nilai
Penerapan Elemen Keusahawanan
Bahan Bantu Mengajar zi
LAMPIRAN B
Langkeh 7 isi Pelajaran ‘Aktiviti Pengajaran &
Masa (min) Pembelajaran
Calatan
Set Induksi
(min)
Langkah 4
(min)
Langkah 2
(min)
Langkah 2
(min)
Penilaian
(min)
Penutup
(unin)
Catatan Refleksi Guru Pelatih:
Catatan Guru/Pensyarah Pembimbing