Вы находитесь на странице: 1из 7

KPD 3026

PENGAJARAN,TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2

NAMA : MAUREEN SANTIH ANAK AMBANG

NO MATRIK : D20141067070

TAJUK : RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (MAKROTEACHING 2)

PENSYARAH : DR SITI SHAMSIAH

KUMPULAN : AT16B
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN : SAINS

Kelas : 1H

Tarikh : 04/04/2017

Hari : Selasa

Masa : ( 40 minit )

Bilangan Murid : 34 orang

Tema 2 : Penyenggaraan dan Kesinambungan Hidup

Bidang Pembelajaran : Bab 2 Sel sebagai Unit Asas Hidupan

Objektif Pembelajaran : 2.1 Sel- Struktur, Fungsi dan Organisasi

KAEDAH : Numbered Head Together, Musical Box

Bahan bantu mengajar : slide, lembaran kerja, musical box,boring refleksi, muzik(menggunakan telefon bimbit)

Pengetahuan sedia ada murid : Murid telah mengetahui siapa orang pertama yang menemui sel ( Robert Hooke) dan bagaimana bentuk
sel pipi dan sel tumbuhan melalui eksperimen yang telah dijalankan pada pembelajaran yang lepas

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran ini, murid dapat:

A) Domain Kognitif

i) menyenaraikan struktur yang terdapat dalam sel haiwan dan sel tumbuhan secara lisan dan bertulis dengan betul.

ii) mengaitkan bagaimana struktur yang terdapat di dalam di dalam sel haiwan dan sel tumbuhan berfungsi secara lisan dan bertulis
dengan betul.

iii) membanding beza antara struktur sel haiwan dan sel tumbuhan secara lisan dan bertulis dengan betul.

B) Domain Afektif

i)bekerjasama antara satu sama lain di dalam kerja berkumpulan ketika aktiviti Numbered Head Together dan Musical Box dijalankan.
C) Domain Psikomotor/KBKK/ KPS

i)menjalankan aktiviti yang diberikan oleh guru mengikut arahan guru dengan betul.

ii)melengkapkan lembaran kerja yang diberikan oleh guru dengan betul.

FASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN NOTA


Aktiviti guru Aktiviti pelajar

Mencungkil Idea 1. Robert Hooke merupakan 1. Guru menunjukkan 1. Pelajar memberi ABM :slide
orang yang pertama gambar Robert Hooke respon terhadap
(5 minit)
menemui sel. pertanyaan yang
2. Guru bertanya
diberikan oleh guru.
2. Struktur yang terdapat di samada pelajar tahu
dalm sel haiwan: mengenai saintis 2. Pelajar mendengar
mitokondria,nucleus, berkenaan penjelasan yang
sitoplasma,membran sel. diberikan oleh guru
3. Guru menunjukkan
mengenai sel
3. Struktur yang terdapat di gambar sel pipi dan sel
tumbuhan dan sel
dalam sel tumbuhan : bawang.
haiwan.
membrane sel,kloroplas,
4. Guru bertanya kepada
mitokondria,vakuol,sitoplasm
pelajar adakah mereka
a, dinding sel,nucleus.
ingat atau tahu
mengenai sel tersebut.

5. Guru kemudian
menunjukkan gambar
sel tumbuhan dan sel
haiwan.

6. Guru bertanya kepada


pelajar adakah mereka
tahu mengenai sel
tersebut.

7. Guru memberi
penerangan secara
ringkas mengenai sel
tumbuhan dan sel
haiwan beserta
fungsinya secara ringkas
Penstrukturan Persamaan sel tumbuhan 1. Setiap murid dalam 1. Pelajar ABM : lembaran kerja,
semula idea (15 dan sel haiwan: kedua-dua kumpulan mempunyai satu membentuk buku teks
minit) mempunyai nucleus, nombor, cthnya: kumpulan seperti
Aktiviti : Numbered
membrane yang diarahkan oleh
Mei Lan=1, Head Together,
sel.sitoplasma,mitokondria. guru.
Scoreboard
Jasmin=2,
Perbezaan sel tumbuhan dan 2. Pelajar membuat
sel haiwan : Kewujudan Ganesan=3 pembacaan mengenai
dinding sel,kloroplas,vakuol sel tumbuhan dan sel
dan Rizal=4.
dan bentuk sel berkenaan haiwan di dalam buku
2. Guru mengarahkan pelajar teks.
Fungsi:
membentuk beberapa
3. Pelajar
a) Membran sel : mengawal kumpulan mengikut nombor 1-
bekerjasama di dalam
pergerakan bahan ke dalam 4.
satu kumpulan bagi
dan luar sel.
3.Guru memberikan lembaran melengkapkan
b) mitokondria : kerja kepada setiap kumpulan. lembaran kerja yang
menghasilkan tenaga untuk diberikan oleh guru.
4. Berdasarkan apa yang
tindak balas
diterangkan oleh guru dan 4. Pelajar menjawab
c) nucleus : mengawal buku teks, guru meminta soalan yang diberikan
keseluruhan aktiviti sel. setiap kumpulan untuk oleh guru ketika
d) sitoplasma : bertindak menyiapkan lembaran kerja dipanggil mengikut
sebagai medium tindak balas yang diberikan dalam masa nombor
kimia berlaku yang ditetapkan.

e) Vakuol : memberikan 5. Setelah masa habis, guru


sokongan kepada sel apabila memanggil pelajar mengikut
dipenuhi sap sel. nombor.

f)dinding sel : memberikan 6. Pelajar yang nombornya


sokongan,perlindungan dan dipanggil diminta menjawab
bentuk kepada sel. soalan yang diberikan oleh
guru berdasarkan lembaran
g)kloroplas : menyerap kerja
tenaga cahaya untuk proses
fotosintesis 7. Jika jawapan betul, markah
diberikan mengikut kumpulan.

Aplikasi Idea (10 Contoh soalan: 1. Guru meminta pelajar 1. Pelajar membetuk Aktiviti: Musical Box
minit) membentuk satu bulatan seperti yang
a)Saya menyerap tenaga BBM : kotak yang berisi
bulatan. diarahkan oleh guru.
cahaya untuk proses soalan,
fotosintesis. Siapakah saya?? 2. Guru memberi 2. Pelajar mendengar muzik( menggunakan
penerangan bagaimana penerangan yang telefon bimbit),score
b) Mitokondria menghasilkan
aktiviti Musical Box diberikan oleh guru board
_____ untuk tindak balas.
dijalankan. mengenai aktiviti
c) Siapakah orang pertama Musical Box.
3. Guru memainkan dan
yang menemui sel?
menghentikan muzik. 3. Muzik mula
d)Adakah nuklues terdapat di dimainkan dan pelajar
4. Guru memantau
kedua-dua sel haiwan dan sel mula mengagihkan
pelajar ketika aktiviti
tumbuhan? muzikal box antara
Musical Box dimainkan
satu sama lain.
e) Berikan dua struktur yang
terdapat di sel tumbuhan 5. Guru mendengar 4. Ketika muzik
tapi tidak terdapat di sel jawapan yang diberikan dihentikan, pelajar
haiwan. oleh murid dan yang memegang
membetulkan kesalahan Musical Box
f) Apakah fungsi membrane
yang mereka lakukan. dikehendaki
sel?
mengambil soalan
6. Guru mencatat
yang terdapat di
markah yang yang
dalam kotak
diperoleh oleh setiap
berkenaan.
kumpulan.
5. Pelajar diminta
7. Guru memberikan
membaca soalan
hadiah kepada
tersebut dan
kumpulan yang menang.
menjawabnya.

6. Jika pelajar
tersebut betul,
markah akan
diberikan mengikut
kumpulan yang telah
dibentuk ketika
aktiviti Numbered
Head Together
Penutup (5 Isi pelajaran yang diulas 1. Guru mengulas 1. Pelajar mengisi apa BBM : Borang refleksi
minit) semula: semula isi pengajaran. yang telah mereka
pelajari dan pendapat
1. Struktur dalam sel haiwan 2. Guru mengagihkan
mereka mengenai
dan sel tumbuhan boring refleksi dan
guru tersebut
meminta pelajar
2. Perbezaan struktur sel
menulis apa yang
haiwan dan sel tumbuhan
mereka telah pelajari
dan apa pendapat
mereka mengenai guru
tersebut.

Вам также может понравиться