Вы находитесь на странице: 1из 56

Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.

12 12:56 Seite 1

 Originalbetriebsanleitung
Dicken-Abrichthobelmaschine

T

-

Q Instruciuni de utilizare originale


main de rabotat i ajustat

Art.-Nr.: 44.199.01 I.-Nr.: 01017 RT-SP 260


Art.-Nr.: 44.199.21 I.-Nr.: 01017 RT-SP 260 D
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 2

 

T
Vor Inbetriebnahme Bedienungsanleitung und
Sicherheitshinweise lesen und beachten

.
 nainte de punerea n funciune se vor citi i respecta instruciunile de
folosire i indicaiile de siguran.


.

2
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 3

6
1 9 2 13 14

6
7 8
12 15

10 11
16 17
5 4

18
3
2 1 20 19

3 4
25 28 a b c d 5
F
E
A 2 B
1
D
C
a

5 6

a
44 24
24 b
a
27

3
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 4

7 8
a 29 b 4
27

b
a

9 10

26 a

11 14 13
12
14

17

4
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 5

13 14
9 a b
17

17

14

15 16
c
c

c 31
31 31

c c

17 18

b 13 d 26 a e 9
30

5
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 6

19 20
a b c 11
6

16
32

21 22 36 20 37

27

a c e
b d
a 35 34 38
11

23 24
35

27 27

35

34 37

6
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 7

25 27
38 26
20
d

35

35

27 28
a b 19 c
35

c 27

19

29 30
a
18

b 27

36

18

7
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 8

31 32
a b c

35/36

33 34 7
39

6 15 16

12

10

35 36

22
40
21

23

8
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 9

37 38
6

43

12

13

39 40 5

17

14

41 5
42

42

33
41

9
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 10

43 44 13

27
23
21
b
a
22

45 46 13
14 13
14

26
26

45
47 48
a 27

46

10
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 11

49

11

18

11
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 12

D
39 Anschlaglineal
 Achtung! 40 Skala
Beim Benutzen von Gerten mssen einige 41 Zeiger
Sicherheitsvorkehrungen eingehalten werden, um 42 Dickenhobeltisch
Verletzungen und Schden zu verhindern. Lesen Sie 43 Plastikfeder
diese Bedienungsanleitung / Sicherheitshinweise 44 Vorschubrolle
deshalb sorgfltig durch. Bewahren Sie diese gut 45 Riemenabdeckung
auf, damit Ihnen die Informationen jederzeit zur 46 Riemen
Verfgung stehen. Falls Sie das Gert an andere
Personen bergeben sollten, hndigen Sie diese
Bedienungsanleitung / Sicherheitshinweise bitte mit
aus. Wir bernehmen keine Haftung fr Unflle oder
2. Lieferumfang
Schden, die durch Nichtbeachten dieser Anleitung
und den Sicherheitshinweisen entstehen. n Hobelmaschine
n Untergestell
n Montagewerkzeug
n Schiebestock
1. Gertebeschreibung

1 Ein-/Ausschalter
2 Umschalter Hobeln/Dickenhobeln
3. Sicherheitshinweise
3 Schiebestock
4 Handkurbel Die entsprechenden Sicherheitshinweise finden Sie
5 Spanabsaugung im beiliegenden Heftchen.
6 Parallelanschlag
7 Klemmhebel
8 Halterung Hobelmesserabdeckung 4. Wichtige Hinweise
9 Einstellknopf fr Spantiefe
10 Stellhebel n Schalten Sie vor der Wartung und dem
11 Transportgriffe Kundendienst den Ein-/Ausschalter (1) aus und
12 Hobelmesserabdeckung ziehen Sie den Stecker aus der Steckdose.
13 Vorschubtisch (Bild 1)
14 Abnehmtisch n berprfen Sie regelmig, ob Messer (21) und
15 Klinkenhebel Riegel (22) fest im Messerblock (23) befestigt
16 Klinkenhebel sind. (Bild 36)
17 Feststellhebel Tisch n Die Messer (21) drfen am Messerblock (23)
18 Transport-Rder maximal 1,1 mm berstehen.(Bild 45)
19 Fe n Entfernen Sie niemals die
20 Tr Sicherheitsabdeckungen der Maschine, es sei
21 Messer denn fr den Kundendienst oder fr
22 Riegel Reparaturarbeiten.
23 Messerblock n Die Sicherheitsabdeckungen mssen immer
24 Anti-Rckschlagklauen intakt sein. Befestigen und sichern Sie die
25 Schalter-Steckereinheit Sicherheitsabdeckungen an vorgesehener Stelle
26 Inbusschlssel vor jedem Gebrauch der Maschine.
27 Schraubenschlssel n Wenn Sie die Maschine in geschlossenen
28 Spanabzugshaube Rumen einsetzen, schlieen Sie einen
29 Bolzen Staubabzug an der Spanabsaugung (5) an.
30 Abstandswalze (Bild 1)
31 Tischfhrung n Achtung: Das Gert muss sicher geerdet sein.
32 Fhrung Parallelanschlag Der gelb-grne Anschlussdraht ist der
33 Skala Schutzleiter.
34 Basis-Paneele n Prfen Sie die Anti-Rckschlagklauen (24) auf
35 Seiten-Paneele einwandfreien Betrieb. (Bild 5)
36 Seiten-Paneele n Tragen Sie immer einen Augenschutz.
37 Rck-Paneele n Schneiden Sie niemals Einbuchtungen, Zapfen
38 Querstrebe oder Formen.

12
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 13

D
Bei ordnungsgemem Aufbau, Handhabung, 6. Geruschemissionswerte
Wartung und Reparatur erbringt das Gert die
Leistung, die in dieser Anleitung beschrieben ist. Die Gerusch- und Vibrationswerte wurden entspre-
Die Maschine muss in regelmigen Abstnden chend EN 61029 ermittelt.
berprft werden. Defekte Bauteile, inklusive
Stromkabel, drfen nicht verwendet werden.
Gebrochene, fehlende, abgenutzte, deformierte RT-SP 260 D/260 Betrieb Leerlauf
Bauteile mssen sofort ersetzt bzw. ausgetauscht Schalldruckpegel LpA 94,8 dB(A) 80,7 dB(A)
werden. Reparaturarbeiten oder das Auswechseln
Unsicherheit KpA 3 dB
von Bauteilen drfen nur von qualifizierten
Fachkrften durchgefhrt werden. Am Gert oder an Schalleistungspegel LWA 104,8 dB(A) 91,1 dB(A)
den Gertebauteilen drfen keine Vernderungen Unsicherheit KWA 3 dB
durchgefhrt werden, nach denen das Gert nicht
mehr den Standard-Spezifikationen entspricht. Die angegebenen Werte sind Emissionswerte und
mssen damit nicht zugleich auch sichere Arbeits-
platzwerte darstellen. Obwohl es eine Korrelation
5. Bestimmungsgeme Verwendung zwischen Emissions- und Immissionspegeln gibt,
kann daraus nicht zuverlssig abgeleitet werden, ob
Die Dicken-Abrichthobelmaschine dient zum Ab- zustzliche Vorsichtsmanahmen notwendig sind
richten- und Dickenhobeln von gesmtem Schnittholz oder nicht. Faktoren, welche den derzeitigen am
aller Art, mit quadratischer, rechteckiger oder Arbeitsplatz vorhandenen Immissionspegel beein-
abgeschrgter Form. flussen knnen, beinhalten die Dauer der Einwirkun-
Die Maschine darf nur nach ihrer Bestimmung gen, die Eigenart des Arbeitsraumes, andere Ge-
verwendet werden. ruschquellen usw., z.B. die Anzahl der Maschinen
und anderen benachbarten Vorgngen. Die zuver-
Trotz bestimmungsgemer Verwendung knnen lssigen Arbeitsplatzwerte knnen ebenso von Land
bestimmte Restrisikofaktoren nicht vollstndig zu Land variieren. Diese Information soll jedoch den
ausgerumt werden. Bedingt durch den Anwender befhigen, eine bessere Abschtzung von
erforderlichen Arbeitsverlauf knnen folgende Gefhrdung und Risiko vorzunehmen.
Verletzungen auftreten:
n Berhrung der Messerwelle mit Fingern oder Tragen Sie einen Gehrschutz.
Hnden im nicht sicherbaren Bereich. Die Einwirkung von Lrm kann Gehrverlust bewir-
n Bei unsachgemer Handhabung Rckschlag ken.
von Werkstcken.
n Gehrschden und Augenverletzungen sowie Beschrnken Sie die Geruschentwicklung und
Verletzungen von Fingern und Hnden bei Vibration auf ein Minimum!
Nichtverwendung der geforderten n Verwenden Sie nur einwandfreie Gerte.
Schutzausrstung. n Warten und reinigen Sie das Gert regelmig.
n Gesundheitsschdliche Emmisionen bei n Passen Sie Ihre Arbeitsweise dem Gert an.
Verwendung in geschlossenen Rumen ohne n berlasten Sie das Gert nicht.
geeignete Absauganlage. n Lassen Sie das Gert gegebenenfalls
berprfen.
Bitte beachten Sie, dass unsere Gerte n Schalten Sie das Gert aus, wenn es nicht
bestimmungsgem nicht fr den gewerblichen, benutzt wird.
handwerklichen oder industriellen Einsatz konstruiert
wurden. Wir bernehmen keine Gewhrleistung, Restrisiken
wenn das Gert in Gewerbe-, Handwerks- oder Auch wenn Sie dieses Elektrowerkzeug
Industriebetrieben sowie bei gleichzusetzenden vorschriftsmig bedienen, bleiben immer
Ttigkeiten eingesetzt wird. Restrisiken bestehen. Folgende Gefahren
knnen im Zusammenhang mit der Bauweise
und Ausfhrung dieses Elektrowerkzeuges
auftreten:
1. Lungenschden, falls keine geeignete
Staubschutzmaske getragen wird.
2. Gehrschden, falls kein geeigneter Gehrschutz
getragen wird.

13
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 14

D
7. Technische Daten RT-SP 260 D Max. Dickenhobeleinschnitttiefe: 3 mm
Max. Neigung Parallelanschlag: 45
Wechselstrommotor: 400V 3~ 50 Hz Spanabsaugung: 100 mm
Leistung P: 1900 W S1 Gewicht: 92 kg
Leistung P: 2800 W S6 40%
Schutzart: IP40 8. Vor Inbetriebnahme
Vibration aw: 12 m/s2
Max. Werkstckbreite: 260 mm n Dicken-Abrichthobelmaschine auspacken und auf
eventuelle Transportbeschdigungen berprfen.
Max. Werkstckhhe Dickendurchlass: 160 mm n Die Maschine muss standsicher aufgestellt und
Vorschubtisch: 500 x 282 mm ausgerichtet werden.
Abnehmtisch: 500 x 282 mm n Vor Inbetriebnahme mssen alle Abdeckungen
und Sicherheitsvorrichtungen ordnungsgem
Dickenhobeltisch: 400 x 260 mm montiert sein.
Dickenhobel-Vorschubgeschwindigkeit: 5 m/min n Das Hobelmesser mu frei laufen knnen.
Leerlaufdrehzahl Motor n0: 2800 min-1 n Bei bereits bearbeitetem Holz auf Fremdkrper
wie z.B. Ngel oder Schrauben usw. achten.
Leerlaufdrehzahl Hobelmesser: 6500 min-1 n Bevor Sie den Ein- / Ausschalter (1) bettigen,
Max. Hobeleinschnitttiefe: 3 mm vergewissern Sie sich, ob das Hobelmesser
richtig montiert ist und bewegliche Teile
Max. Dickenhobeleinschnitttiefe: 3 mm
leichtgngig sind.
Max. Neigung Parallelanschlag: 45 n berzeugen Sie sich vor dem Anschlieen der
Spanabsaugung: 100 mm Maschine, dass die Daten auf dem Typenschild
mit den Netzdaten bereinstimmen.
Gewicht: 92 kg

Betriebsart S6 40%: Durchlaufbetrieb mit Aussetz-


belastung (Spieldauer 10 min). Um den Motor nicht 9. Montage
unzulssig zu erwrmen darf der Motor 40% der
Spieldauer mit der angegebenen Nennleistung be- 9.1 Montage Schalter-Steckereinheit (Bild 3)
trieben werden und muss anschlieend 60% der
Spieldauer ohne Last weiterlaufen. Befestigen Sie die Schalter-Steckereinheit (25) mit
den beiden Hutmuttern (a) an der Vorderseite des
Gertes. Hierzu knnen sowohl die oberen oder
7.1 Technische Daten RT-SP 260 unteren beiden Hutmuttern (a) verwendet werden.

9.2 Montage Spanabsaugung (Bild 4-7)


Wechselstrommotor: 230V ~ 50 Hz Montieren Sie die Spanabsaugung (5) und die
Leistung P: 2000 W S1 Spanabzugshaube (28), wie in Bild 4-7 gezeigt.
Schutzart: IP40 Verwenden Sie hierzu:
n 5x Inbusschraube M5 x 12 (a)
Vibration aw: 12 m/s2 n 2x Sechskantschraube M5 x 12 (b)
Max. Werkstckbreite: 260 mm n 4x Unterlegscheibe (c)
n 1x Selbstsichernde Mutter M5 (d) fr Befestigung
Max. Werkstckhhe Dickendurchlass: 160 mm
Spanabsaugung (5)
Vorschubtisch: 500 x 282 mm
Abnehmtisch: 500 x 282 mm 9.3 Montage Handkurbel (Bild 8-10)
Befestigen Sie die Handkurbel (4) mit der
Dickenhobeltisch: 400 x 260 mm
Madenschraube (b) am Bolzen (29). Gehen Sie
Dickenhobel-Vorschubgeschwindigkeit: 5 m/min anschlieend, wie in Bild 10 gezeigt, vor. Verwenden
Leerlaufdrehzahl Motor n0: 2800 min-1 Sie hierzu:
n 1 x Kreuzschlitz-Schraube M5 x 75 (a)
Leerlaufdrehzahl Hobelmesser: 6500 min-1
Max. Hobeleinschnitttiefe: 3 mm

14
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 15

D
9.4 Montage Abnehmtisch (Bild 11-13) Befestigen Sie die Querstrebe (38), wie in Bild 25
Montieren Sie den Abnehmtisch(14), wie in Bild 12 gezeigt, und hngen Sie dann die Tr (20) ein.
und 13 gezeigt. Verwenden Sie hierzu:
n 4x Kreuzschlitz-Schraube M5 x 10 (d)
9.5 Montage Vorschubtisch (Bild 15-16) n 4x Selbstsichernde Mutter M5 (e)
Lsen Sie die Inbusschrauben (c) der beiden
Tischfhrungen(31) und entfernen Sie sie (Bild 15). Befestigen Sie die Fe (19) an den Seiten-Paneelen
Hebeln Sie die Tischfhrungen (31) gegebenenfalls 35 und 36, wie in Bild 27 und 29 gezeigt. Die Fe
mit einem Schraubenzieher nach oben ab. sind hhenverstellbar, so dass Sie die
Legen Sie den Vorschubtisch (13) auf die Maschine Hobelmaschine auch auf einem unebenen
und fixieren Sie ihn mit den Tischfhrungen (31) und Untergrund optimal ausrichten knnen.
den 4 Inbusschrauben (c) (Bild 16). Verwenden Sie hierzu:
Fhren Sie anschlieend die Gewindestange des n 4x Unterlegscheibe (a)
Einstellknopfes fr Spantiefe (9) in den n 4x Sechskantschraube M10 x 40 (b)
Vorschubtisch (13) ein. Die Gewindestange des n 8x Mutter M10 (c)
Einstellknopfes fr Spantiefe (9) wird dabei in das
Innengewinde der Abstandswalze gedreht und mit 4 Montieren Sie die Transport-Rder (18) an der Seiten-
Muttern M10 (b) fixiert. Je weiter die beiden Paneele (36), wie in Bild 29 und 30 gezeigt.
gekonterten Mutterpaare voneinander entfernt sind, Verwenden Sie hierzu:
desto grer ist die einstellbare Spantiefe. An der n 4x Sechskantschraube M6 x 15 (a)
Gewindestange befindet sich eine rote Markierung, n 4x Unterlegscheibe (b)
die die Position der beiden Muttern (b) am Ende der n 4x Selbstsichernde Mutter M6 (c)
Gewindestange vorgibt.
Fixieren Sie zum Schluss den Stellring (a), wie in Verschrauben Sie die Seiten-Paneele (35/36) des
Bild 19 gezeigt. Hierzu befindet sich in der Untergestells mit der Hobelmaschine, wie in Bild 31
Gewindestange des Einstellknopfes fr Spantiefe (9) und 32 gezeigt. Verwenden Sie hierzu:
eine entsprechende Kerbe (e) fr die n 4x Mutter M8 (a)
Madenschraube (d). n 4x Unterlegscheibe (b)
n 4x Sechskantschraube M8 x 15 (c)
9.6 Montage Parallelanschlag (Bild 19)
Schieben Sie den Parallelanschlag (6) in die
Parallelanschlag-Fhrung (32) und fixieren sie ihn mit 10. Bedienung
dem Klinkenhebel (16).
10.1 Schalterbedienung (Bild 3)
9.7 Montage Transportgriffe (Bild 20-21) Pos. A Abricht-Modus
Montieren Sie die Transportgriffe (11), wie in Bild 21 Pos. B Dickenhobel-Modus
gezeigt. Verwenden Sie hierzu: Pos. C Einschaltknopf
n 2x Sechskantschraube M8 x 30 (a) Pos. D Ausschaltknopf
n 4x Unterlegscheibe (b) Pos. E Notausbettigung
n 2x Selbstsichernde Mutter M8 (c) Pos. F Abschliebare Schalterklappe
Pos. G Anschlussdose
9.8 Montage Untergestell (Bild 22-32)
Bauen Sie das Untergestell analog zu den Bildern 23- 10.2 Drehrichtung (fr RT-SP 260 D)
27 zusammen. Beginnen Sie mit der Basis-Paneele Wichtig: Es muss auf die Drehrichtung des
(34) und der Seiten-Paneelen (35/36). Montieren Sie Hobelmessers geachtet werden. Dazu Maschine kurz
im Anschluss die Rck-Paneele (37). Komplettieren ein- und wieder ausschalten. Das Hobelmessers
Sie nun die andere Seiten-Paneele (35/36). muss sich von der Vorderseite der Maschine aus
Verwenden Sie hierzu: betrachtet im Uhrzeigersinn drehen. (siehe Dreh-
n 20x Sechskantschraube M6 x 10 (a) richtungspfeil auf der Vorderseite der Maschine) Ist
n 20x Unterlegscheibe (b) dies nicht der Fall, muss die Drehrichtung korrigiert
n 20x Mutter M6 (c) werden. Wenden Sie sich dazu an einen Elektro-
fachwerkstatt.

15
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 16

D
10.3 Einstellung Parallelanschlag (Bild 33) 12. Betrieb Abrichten (Bild 37/38)
Durch Lsen des Klinkenhebels (16) lsst sich der
Parallelanschlag (6) auf die gewnschte Werkstck- Legen Sie das Material flach auf den Vorschubtisch
breite einstellen. Durch ffnen des Klinkenhebels (13), stellen Sie mit der linken Hand die gewnschte
(15) wird das Anschlaglineal (39) auf den bentigten Hhe der Hobelmesserabdeckung (12) ein. Das
Winkel geschwenkt. Material sollte dabei die Hobelmesserabdeckung (12)
Achtung: Das Anschlaglineal (39) muss immer auf nicht berhren. Starten Sie die Maschine im Abricht-
dem Tisch (13) aufliegen! Modus (siehe 10.1) und schieben Sie das Material
langsam und bestndig gegen den Messerblock (23).
10.4 Einstellung Hobelmesserabdeckung Wichtig: Die Hnde bewegen sich ber die
(Bild 34) Messerabdeckung hinweg! Beim Abrichten
Die Hobelmesserabdeckung (12) lsst sich stufenlos Daumen immer an der Hand anlegen!
auf die Werkstckbreite einstellen, indem man den Um die schmalen Seiten eines Werkstckes zu
Klemmhebel (7) lst. Durch Bettigung des richten, lsen Sie den Klemmhebel (7) der
Stellhebels (10) wird die Hhe der Hobelmesserabdeckung (12) und stellen die
Hobelmesserabdeckung (12) auf die Werkstckhhe Hobelmesserabdeckung (12) auf die bentigte Breite
eingestellt. ein. Die Plastikfeder (43) am Ende der
Hobelmesserabdeckung (12) sollte einen leichten
10.5 Einstellung der Spanabnahme beim Druck auf das Werkstck ausben. Verriegeln Sie die
Abrichten (Bild 1/35) Hobelmesserabdeckung (12) in korrekter Position
Mit dem Einstellknopf fr Spantiefe (9) lsst sich die und starten Sie die Maschine. Schieben Sie das
Spandicke stufenlos einstellen, die auf der Skala (40) Werkstck langsam und bestndig gegen den
ablesbar ist. Messerblock (23).
Stellen Sie sicher, dass der Parallelanschlag (6) auf
10.6 Einstellung Dickenhobeltisch (Bild 42) einen Winkel von genau 90 (oder einen anderen
Der Dickenhobeltisch (42) lsst sich mittels der gewnschten Winkelabstand) eingestellt ist. Das
Kurbel (4) auf das gewnschte Ma einstellen. Das Werkstck muss flach am Parallelanschlag aufliegen.
einzustellende Ma ist an der Skala (33) mittels des Achtung! Abrichtarbeiten von kurzen Werkstcken
Zeigers (41) ablesbar. mssen unbedingt unter Zuhilfenahme eines
Schiebestockes (3) durchgefhrt werden!

11. Umrsten auf Dickenhobel


13. Betrieb Dickenhobeln (Bild 42/43)
11.1 Demontage Parallelanschlag (Bild 19)
Gehen Sie bei der Demontage des Bereiten Sie die Maschine auf das Dickenhobeln vor,
Parallelanschlages (6) in umgekehrter Reihenfolge wie unter Punkt 11 beschrieben. Stellen Sie den
vor, wie unter 9.6 beschrieben. Dickenhobeltisch (42) auf die gewnschte Dicke des
Materials ein. Die Einstellung darf maximal 5 mm ber
11.2 Demontage des Abnahmetisches (Bild der eigentlichen Materialdicke liegen. (Siehe dazu
39/40) Punkt 10.5)
Gehen Sie bei der Demontage des Abnehmtisches Starten Sie die Maschine im Dickenhobel-Modus
(14) in umgekehrter Reihenfolge vor, wie unter 9.4 (siehe 10.1) und legen Sie das Werkstck mit der
beschrieben. gehobelten Seite nach unten auf den
Dickenhobeltisch (42). Schieben Sie das Werkstck
11.3 Umlegen des Spnegehuses (Bild 40-42) langsam nach vorne, bis die Vorschubrolle (44) greift.
Den Dickenhobeltisch (42) mit der Handkurbel (4) Fhren Sie bei keilfrmigen Werkstcken das dickere
ganz nach unten drehen und die Spanabsaugung (5) Ende zuerst ein.
nach oben schwenken.

16
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 17

D
14. Vernderung des Aufstellortes 15.2 Riemenspannung (Bild 47/48)
(Bild 49) berprfen Sie die Riemenspannung nach den
ersten fnf Stunden, in denen die Maschine in
Gebrauch ist. Nehmen Sie die Hutmutter (a) ab, die
Heben Sie die Maschine mit Hilfe der Transportgriffe
die Riemenabdeckung (45) fixiert. berprfen Sie die
(11) an, bis die Transport-Rder (18) auf den Boden
Spannung, indem Sie gegen den Riemen (46)
aufsetzen und rollbar sind.
drcken. Der Spielraum sollte 15-20 mm betragen.

15.3 Reinigung und Wartung


15. Wartung und Service Reinigen Sie das Dickenhobelantriebsgetriebe
regelmig mit einer Brste oder mit Druckluft von
15.1 Austausch Hobelmesser (Bild 36/44-46) Staub. Schmieren Sie alle Einspannstellen und Ketten
Schalten Sie die Maschine vor der Wartung regelmig mit einigen Tropfen Motorl. Halten Sie
immer aus. Um ein Zurckschlagen von aber den Riemen (46) frei von l und Fett.
Werkstcken auf Grund von stumpfen Messern Reinigen Sie die Spindeln des Dickenhobeltisches
zu vermeiden, berprfen Sie regelmig die regelmig von Spnen und Staub und len Sie sie
Messerschrfe. Stumpfe Messer tauschen Sie leicht.
wie folgt aus: Halten Sie den Vorschubtisch (13), den Abnehmtisch
Entfernen Sie den Parallelanschlag, wie unter 11.1 (14) und den Dickenhobeltisch (42) frei von Spnen.
beschrieben. Lockern Sie die Schrauben (a) des Verbessern Sie die Gleitfhigkeit der Tische, indem
Riegels (22). Drehen Sie die Schrauben (a) im Sie sie periodisch mit Gleitmittel behandeln.
Uhrzeigersinn in den Riegel hinein. Entfernen Sie
den Riegel (22) zusammen mit dem Messer (21) vom 15.4 Ersatzteilbestellung
Messerblock (23). Reinigen Sie die Teile. Befestigen Bei der Ersatzteilbestellung sollten folgende Angaben
Sie ein neues Messer (21) am Riegel (22) und gemacht werden:
montieren Sie diesen wieder im Messerblock. Ziehen n Typ des Gertes
Sie die Schrauben (a) leicht an. berprfen Sie nun, n Artikelnummer des Gertes
wie weit das Messer (21) am Abnehmtisch (14) n Ident- Nummer des Gertes
bersteht. Verwenden Sie hierzu eine Messuhr oder n Ersatzteil- Nummer des erforderlichen Ersatzteils
ein Lineal. Aktuelle Preise und Infos finden Sie unter
Der maximal erlaubte berstand des Messers www.isc-gmbh.info
(21) am Abnehmtisch (14) betrgt 0,1 mm.
Drehen Sie zur Korrektur des Messerberstandes die
drei Inbusschrauben (b) am Riegel (22) weiter hinein
16. Entsorgung und Wiederverwertung
und hinaus. berprfen Sie zudem, ob der Messer-
berstand zum Messerblock (23) berall gleich ist
Das Gert befindet sich in einer Verpackung um
(Bild 46). Wenn der Messerberstand korrekt einge-
Transportschden zu verhindern. Diese Verpackung
stellt ist, ziehen Sie die Schrauben (a) wieder fest.
ist Rohstoff und ist somit wieder verwendbar oder
Ziehen Sie zunchst die Schrauben (a) in der Mitte,
kann dem Rohstoffkreislauf zurckgefhrt werden.
dann die ueren fest.
Das Gert und dessen Zubehr bestehen aus
verschiedenen Materialien, wie z.B. Metall und
Achtung!
Kunststoffe. Fhren Sie defekte Bauteile der
Verwenden Sie ausschlielich die fr dieses Gert
Sondermllentsorgung zu. Fragen Sie im
hergestellten Messer. Bei der Verwendung anderer
Fachgeschft oder in der Gemeindeverwaltung nach!
Messer besteht Verletzungsgefahr auf Grund von
Kontrollverlust.
Vermeiden Sie ein berdrehen und mgliches
Ablsen der Gewinde. Riegel (22) oder Schrauben
mit abgenutztem Gewinde mssen sofort ersetzt
werden.

17
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 18

D
Schaltplan RT-SP 260 D

18
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 19

D
Schaltplan RT-SP 260

19
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 20

RUS
 ! 34
35
, 36
37
. 38
39
/ 40
. 41
, 42
43
. , 44
, 45
/ 46
.
,
2.

. n
n
n
1. n

1 -
2 / 3.
3
4
5
6 .
7
8
9 4.
10
11 n
12
13 - (1)
14 . ( 1).
15 n ,
16 (21) (22) (23)
17 ( 36).
18 n (21)
19 (23) 1,1 ( 45).
20 n
21 ,
22 .
23 n
24 .
25 -
26
27 .
28 n
29 ,
30 (5)
31 ( 1).
32 n :
33 . -

20
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 21

RUS
,
. .
n (24) ,
( 5). ,
n . ,
n , .
.

, 6.
,

. EN 61029.

. RT-SP 260D/260
, .

, , ,
LpA 94,8 (A) 80,7 (A)
. KpA 3

LWA 104,8 (A) 91,1 (A)
. KWA 3

,

. . ,

,
5.
. ,
-
, :
, ,
. , ..,
,
. .

.
.
.
.
.
:
n
. !
n n
. .
n , n
.
n
. .
n n .
n
. .
n ,
, .

21
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 22

RUS
7.1 RT-SP 260
,
:
,
230 ~ 50
.
, P: 2000 S1
: IP40
: aw: 12 /2
1. , . : 260
. . ,
2. ,
: 160

. : 500 x 282
: 500 x 282
: 400 x 260
7. RT-SP 260D : 5 /
n0:
: 2800 -1
400 3~ 50
P: 1900 S1 : 6500 -1
P: 2800 S6 40% . : 3
: IP40 . : 3
aw: 12 /2 . : 45
. : 260 :
. , 100
: 160 : 92
: 500 x 282
: 500 x 282
: 400 x 260
8.
: 5 /
n -

n0: .
2800 -1 n
.
: 6500 -1 n
. : 3
.
. : 3
n
. : 45 .
: n
100
: 92 , ,
..
S6 40%: n
( - (1) ,
10 ). ,
.
40% n ,
,
60% .
.

22
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 23

RUS
9.
(9)
9.1 - (e) (d).
( 3)
- (25) 9.6 ( 19)
(a) (6)
. (32)
, (a). (16).

9.2 9.7
( 4-7) ( 20-21)
(5) (11)
(28) , 4-7. , 21.
: :
n 5 - n 2 - M8 x 30 (a)
M5 x 12 (a) n 4 - (b)
n 2 - M5 x 12 (b) n 2 - M8 (c)
n 4 - (c)
n 1 - M5 (d) 9.8 ( 22-32)
(5) ,
23-27. (34)
9.3 ( 8- (35/36).
10) (37).
(4) (35/36). :
(b) (29). n 20 - M6 x 10 (a)
, 10. n 20 - (b)
: n 20 - M6 (c)
n 1
M5 x 75 (a) (38),
25, (20).
9.4 ( 11-13) :
(14) , n 4
12 13. M5 x 10 (d)
n 4 - M5 (e)
9.5 ( 15-16)
(19) 35 36
(c) (31) , 27 29.
( 15). ,
(31)
. (13) .
:
(31) 4 n 4 - (a)
(c) ( 16). n 4 - M10 x 40 (b)
n 8 - M10 (c)
(9) (13).
(18)
(9) (36) ,
4 29 30. :
M10 (b). n 4 - M6 x 15 (a)
, n 4 - (b)
. n 4 M6 (c)
,
(b)
.
(a) ,
19.
23
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 24

RUS
(35/36) 10.5
, ( 1/35)
31 32.
: (9)
n 4 - M8 (a) ,
n 4 - (b) (40).
n 4 - M8 x 15 (c)
10.6 (
42)
10. (42)
(4).
10.1
( 3) (33) (41).
. A
. B
. C 11.
. D
. E
. F 11.1 (
. G 19)
(6)
10.2 ( RT-SP 260D) ,
: 9.6.
.
11.2 (
. 39/40)
,
. ( (14)
, 9.4.
)
, 11.3
. ( 40-42)
. (42)
(4)
10.3 (5) .
( 33)
(16)
(6) 12. ( 37/38)
.
(15)

(39)
(13),
. :
(12).
(39) (13)!

(12).
10.4

( 34)
( 10.1)
(12)
,

(23).
,
:

!
(7).
!
(10)
(12) .

24
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 25

RUS
15.
,
(7) (12) 15.1 (
(12) 36/44-46)
. (43)
(12) . ,

. - , ,
(12) . .

(23). , :
(6)
90 ( ). ,
11.1. (a) (22).
. (a)
! .
(22) (21) (23).
. (21)
(3)! (22)
. (a).
(21)
13. (14).
( 42/43)
.

, 11. (21)
(42) (14) 0,1 .
.
5 n (b)
. ( (22) .
10.5). ,
( 10.1) (23)
( 46). ,
(42). (a).
(a) , .

(44). !

. .

.
14. .
(22) .
( 49)
15.2 ( 47/48)

.
(11) , (a), (45).
(18) . , (46).
15-20 .

25
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 26

RUS
15.3

.

.
(46)
.

.
(13),
(14) (42)
. e,
.

15.4

:
n
n
n
n


www.isc-gmbh.info

16.

,

.


.

,
.
.

!

26
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 27

RUS
RT-SP 260D

27
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 28

RUS
RT-SP 260

28
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 29

RO
 Atenie! 40 Scal
La utilizarea aparatelor trebuie respectate cteva 41 Indicator
msuri de siguran, pentru a evita accidentele i 42 Mas de rabotat
daunele. De aceea, citii cu grij instruciunile de 43 Arc de plastic
utilizare/indicaiile de siguran. Pstrai aceste 44 Rol de avansare
materiale n bune condiii, pentru ca aceste informaii 45 Capac pentru curea
s fie disponibile n orice moment. Dac predai 46 Curea
aparatul altor persoane, nmnai-le i aceste
instruciuni de utilizare /indicaii de siguran. Nu ne
asumm nici o rspundere pentru accidente sau 2. Cuprinsul livrrii
daune care rezult din nerespectarea acestor
instruciuni de utilizare i a indicaiilor de siguran. n Main de rabotat
n Suport
n Unelte de montare
1. Descrierea aparatului n Tij de mpingere

1 ntreruptor pornire-oprire
2 Comutator ajustare/rabotare 3. Indicaii de siguran
3 Tij de mpingere
4 Manivel manual Indicaiile de siguran corespunztoare le gsii n
5 Dispozitiv de aspirare a achiilor broura anexat.
6 Limitator paralel
7 Prghie de fixare
8 Suportul capacului cuitului de rabotat 4. Indicaii importante
9 Buton de reglare a adncimii de achiere
10 Prghie de reglare n naintea efecturii lucrrilor de ntreinere i
11 Mnere de transport service se va decupla ntreruptorul
12 Capacul cuitului de rabotat pornire/oprire (1) i se va scoate techerul din
13 Mas de avansare priz (fig. 1).
14 Mas de preluare n Verificai cu regularitate dac cuitul (21) i rigla
15 Prghie cu clichet (22) sunt fixate bine n blocul cuitului (23) (fig.
16 Prghie cu clichet 36).
17 Prgie de reglare a mesei n Poriunea de cuit (21) care iese n afar din
18 Roi de transport blocul cuitului (23) trebuie s fie de cel mult 1,1
19 Picioare mm (fig. 45).
20 U n Nu ndeprtai niciodat acoperirile de siguran
21 Cuit ale mainii cu excepia lucrrilor service sau de
22 Rigl reparaie.
23 Blocul cuitului n Acoperirile de siguran trebuie s fie
24 Gheare anti-recul ntotdeauna intacte. naintea utilizrii mainii
25 Unitatea comutator - techer fixai i asigurai acoperirile de siguran n
26 Cheie inbus locurile prevzute pentru acestea.
27 Cheie pentru uruburi n Dac folosii maina n ncperi nchise, racordai
28 Capacul aspirrii achiilor un aspirator de achii la dispozitivul de aspirare
29 Bol a achiilor (5) (fig. 1)
30 Val de distanare n Atenie: Aparatul trebuie pmntat sigur. Srma
31 Ghidaj mas de racord galben-verde este conductorul de
32 Ghidaj limitator paralel protecie.
33 Scal n Controlai ghearele anti-recul (24) dac
34 Panele de baz funcioneaz ireproabil (fig. 5).
35 Panele laterale n Purtai ntotdeauna o protecie pentru ochi.
36 Panele laterale n Nu tiai niciodat concaviti, conuri sau forme.
37 Panele posterioare
38 Grind transversal
39 Linial limitator

29
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 30

RO
n cazul montrii, manevrri, ntreinerii i reparrii 6. Valorile emisiei sonore
corespunztoare, aparatul prezint caracteristicile
descrise n aceste instruciuni de folosire. Maina Valorile nivelelor de zgomot i de vibraie au fost
trebuie controlat la intervale de timp regulate. Nu se calculate conform EN 61029.
vor folosi componente defecte, inclusiv cablul de
alimentare. Componentele rupte, lips, uzate sau
RT-SP 260D/260 Funcionare Mers n gol
deformate se vor nlocui sau schimba imediat.
Lucrrile de reparaie sau schimbarea pieselor se va Nivelul presiunii
efectua numai de ctre specialiti calificai. Nu se vor sonore LpA 94,8 dB (A) 80,7 dB (A)
efectua nici un fel de modificri la aparat sau la Nesiguran KpA 3 dB
componentele acestuia n urma crora aparatul nu Nivelul puterii
mai corespunde specificaiilor standard.
sonore LWA 104,8 dB (A) 91,1 dB (A)
Nesiguran KpA 3 dB
5. Utilizarea conform scopului
Valorile menionate sunt valori de emisie i nu
Mainile de rabotat i ajustat servesc la ajustarea i trebuie s reprezinte automat valori de lucru sigure.
rabotarea lemnelor tiate de orice fel cu form Chiar dac exist o corelaie ntre nivelul de emisie i
ptrat, dreptunghiular, sau teit. nivelul de imisie, nu se poate deduce cu siguran
Maina se va folosi numai n conformitate cu dac sunt sau nu necesare msuri de precauie
scopul ei. suplimentare. Factorii care ar putea influena nivelul
de imisie sonor existent la un moment dat la locul
n pofida utilizrii n conformitate cu scopul, unii de munc cuprind durata expunerii, particularitile
factori de risc nu pot fi nlturai cu desvrire. ncperii, alte surse de zgomot i altele, de exemplu
Condiionat de modul de desfurare a lucrului numrul de maini i alte procese nvecinate.
necesar, pot interveni urmtoarele accidentri: Deasemenea valorile zgomotului admise la locul de
n Atingerea arborelui cuitului cu degetele n munc pot varia de la ar la ar. Aceste informaii l
intervalul nevizibil al acestuia. vor ajuta ns pe utilizator s poat estima mai bine
n n cazul manevrrii necorepunztoare, exist pericolele i riscurile.
pericolul reculului pieselor de prelucrat.
n Vtmarea auzului i a vederii precum i Purtai protecie antifonic.
vtmarea degetelor n cazul nefolosirii Expunerea la zgomot poate cauza deteriorarea sau
echipamentului de protecie necesar. pierderea auzului.
n Emisii duntoare sntii la utilizarea n
Limitai zgomotul i vibraiile la un nivel minim.
ncperi nchise fr instalaie de aspirat
n Utilizai numai aparate n stare ireproabil.
corespunztoare.
n ntreinei i curai aparatul cu regularitate.
V rugm s inei cont de faptul c mainile noastre n Adaptai modul dvs. de lucru aparatului.
nu sunt construite pentru utilizare n domeniile n Nu suprasolicitai aparatul.
meteugreti i industriale. Noi nu prelum nici o n Dac este necesar, lsai aparatul s fie verificat.
garanie atunci cnd aparatul este folosit n n Decuplai aparatul, atunci cnd acesta nu este
ntreprinderile meteugreti sau industriale ori n utilizat.
n Purtai mnui!
scopuri similare.
Riscuri reziduale
Riscurile reziduale nu pot fi eliminate complet,
chiar dac manipulai aceast scul electric n
mod regulamentar. Urmtoarele pericole pot
aprea, dependente de tipul constructiv i
execuia acestei scule electrice:
1. Afeciuni pulmonare, n cazul n care nu se poart
masc de protecie mpotriva prafului adecvat.
2. Afeciuni auditive, n cazul n care nu se poart
protecie antifonic corespunztoare.

30
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 31

RO
7. Date tehnice RT-SP 260D Adncimea max. de intrare la ajustare: 3 mm
Adncimea max. de intrare la rabotare: 3 mm
Motor cu curent alternativ: 400 V 3~ 50 Hz nclinaia max. a limitatorului paralel: 45
Puterea P: 1900 W S1 Dispozitivul de aspiraie a achiilor: 100 mm
Puterea P: 2800 W S6 40 % Greutatea: 92 kg
Modul de protecie: IP 40
Vibraiile aw: 12 m/s2
8. nainte de punerea n funciune
Limea max. a piesei de prelucrat: 260 mm
nlimea max. a piesei de prelucrat, trecerea: n Se dezambaleaz maina de rabotat i ajustat i
160 mm se controleaz dac nu prezint eventuale
Masa de avansare: 500 x 282 mm deteriorri de pe urma transportului.
n Maina trebuie amplasat i aliniat ntr-o poziie
Masa de preluare: 500 x 282 mm
stabil.
Masa de rabotare: 400 x 260 mm n nainte de punerea n funciune toate acoperirile
Viteza de avansare a rabotrii: 5 m/min i dispozitivele de siguran trebuie s fie
Turaia la mers n gol motor n0: 2800 min-1 montate corespunztor.
n Cuitul de rabotat trebuie s se poat mica
Turaia la mers n gol cuit de rabotat: 6500 min-1
nestingherit.
Adncimea max. de intrare la ajustare: 3 mm n La lemnele deja prelucrate se va ine cont de
Adncimea max. de intrare la rabotare: 3 mm eventualele corpuri strine cum ar fi cuie sau
nclinaia max. a limitatorului paralel: 45 uruburi, etc.
Dispozitivul de aspiraie a achiilor: 100 mm n nainte de acionarea ntreruptorului
pornire/oprire (1), asigurai-v c cuitul de
Greutatea: 92 kg rabotare este montat corect iar componentele
mobile se pot mica uor.
Modul de funcionare S6 40 %: Funcionare continu n nainte de cuplarea mainii asigurai-v c datele
cu ntrerupere de sarcin (durata de mers 10 min.).
afiate pe plcua acesteia corespund cu datele
Pentru ca motorul s nu se nclzeasc excesiv de
reelei existente la faa locului.
mult, acesta poate fi utilizat 40 % din durata de mers
cu puterea nominal menionat dup care trebuie
s mearg mai departe 60 % din durata de mers fr
sarcin.
9. Montarea

9.1 Montarea unitii comutator - techer (fig. 3)


7.1 Date tehnice RT-SP 260 Fixai unitatea comutator techer (25) cu cele dou
piulie cu cap semirotund (a) la partea frontal a
Motor cu curent alternativ: 230 V~ 50 Hz aparatului. Aici pot fi folosite att ambele piuliele cu
Puterea P: 2000 W S1 cap semirotund (a) de sus ct i cele de jos.
Modul de protecie: IP40
9.2 Montarea dispozitivului de aspiraie a
Vibraiile aw: 12 m/s2
achiilor (fig. 4-7)
Limea max. a piesei de prelucrat: 260 mm Montai dispozitivul de aspiraie a achiilor (5) i
nlimea max. a piesei de prelucrat, trecerea: capota acestuia (28) aa cum este indicat n fig. 4 -
160 mm 7. Pentru aceasta folosii:
n 5x uruburi inbus M5 x 12 (a)
Masa de avansare: 500 x 282 mm
n 2x uruburi hexagonale M5 x 12 (b)
Masa de preluare: 500 x 282 mm n 4x aibe intermediare (c)
Masa de rabotare: 400 x 260 mm n 1x piuli autofiletant M5 (d) pentru fixarea
Viteza de avansare a rabotrii pe adncime: 5 m/min dispozitivului de aspiraie a achiilor (5)
Turaia la mers n gol motor n0: 2800 min-1
Turaia la mers n gol cuit de rabotat: 6500 min-1

31
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 32

RO
9.3 Montarea manivelei manuale (fig. 8-10) Fixai grinzile transversale (38), aa cum este indicat
Fixai manivela manual (4) cu urubul (b) la bolul n figura 25 i prindei ua (20). Pentru aceasta
(29). Procedai apoi aa cum este indicat n figura folosii:
10. Folosii pentru aceasta: n 4x uruburi cu li n cruce M5 x 10 (d)
n 1 x urub cu li n cruce M5 x 75 (a) n 4x piulie autofiletante M5 (e)

9.4 Montarea mesei de preluare (fig. 11-13) Fixai picioarele (19) la panelele laterale 35 i 36,
Montai masa de preluare (14), aa cum este indicat aa cum este indicat n figurile 27 i 29. Picioarele
n figurile 12 i 13. sunt reglabile pe nlime astfel nct maina de
rabotat poate fi ajustat optimal chiar i pe un
9.5 Montarea mesei de avansare (Fig. 15-16) fundament nedrept. Pentru aceasta folosii:
Deurubai uruburile cu cap inbus (c) ale celor dou n 4x aibe intermediare (a)
ghidaje ale mesei (31) i ndeprtai-le (Fig. 15). n 4x uruburi cu cap hexagonal M10 x 40 (b)
Ridicai n sus ghidajele mesei (31) eventual cu o n 8x piulie M10 (c)
urubelni. Aezai masa de avans (13) pe main i
fixai-o cu ghidajele mesei (31) i cu cele 4 uruburi Montai roile de transport (18) la panelele laterale
cu cap inbus (c) (Fig. 16). Introducei apoi bara filetat (36), aa cum este indicat n figurile 29 i 30. Pentru
a butonului de reglare pentru adncimea de achiere aceasta folosii:
(9) n masa de avansare (13). Bara filetat a butonului n 4x uruburi cu cap hexagonal M6 x 15 (a)
de reglare pentru adncimea de achiere (9) va fi n 4x aibe intermediare (b)
rotit n filetul interior al valului de distanare i va fi n 4x piulie autofiletante M6 (c)
fixat cu 4 piulie M10 (b). Cu ct perechile de piulie
contrare sunt la o distan mai mare unele fa de nurubai panelele laterale (35/36) a suportului de
celelalte, cu att adncimea de achiere reglabil maina de rabotat, aa cum este indicat n figurile 31
este mai mare. Marcajul rou de pe bara filetat i 32. Pentru aceasta folosii:
indic poziia celor dou piulie (b) de la captul barei n 4x piulie M8 (a)
filetate. n final fixai inelul de reglare (a) aa cum este n 4x aibe intermediare (b)
indicat n figura 19. Pentru aceasta n bara filetat a n 4x uruburi cu cap hexagonal M8 x 15 (c)
butonului de reglare pentru adncimea de achiere
(9) se gsete o cresttur (e) corespunztoare
urubului (d). 10. Manevrarea
9.6 Montarea limitatorului paralel (fig. 19) 10.1 Manevrarea comutatorului (fig. 3)
mpingei limitatorul paralel (6) n ghidajul acestuia Poz. A Regimul ajustare
(32) i fixai-l cu prghia cu clichet (16). Poz. B Regimul rabotare
Poz. C Buton de pornire
9.7 Montarea mnerelor de transport (fig. 20-21) Poz. D Buton de oprire
Montai mnerele de transport (11), aa cum este Poz. E Acionare n caz de pericol
indicat n figura 21. Pentru aceasta folosii: Poz. F Clapa comutatorului ncuiabil
n 2x uruburi cu cap hexagonal M8 x 30 (a) Poz. G Doz de racord
n 4x aibe intermediare (b)
n 2x piulie autofiletante M8 (c) 10.2 Direcia de rotaie (pentru RT-SP 260D)
Important: Trebuie inut cont de direcia de rotaie a
9.8 Montarea suportului (fig. 22-32) cuitului de rabotare. Pentru aceasta maina se va
Montai suportul analog imaginilor 23-27. ncepei cu porni i opri scurt. Cuitul de rabotare trebuie s se
panelele de baz (34) i panelele laterale (35/36). roteasc n sensul acelor de ceasornic atunci cnd
Montai n final panelele posterioare (37). Completai este privit de la partea din fa a mainii (vezi
apoi celelalte panele laterale (35/36). Pentru aceasta sgeata direciei de rotaie de la partea frontal a
folosii: mainii). Dac nu se ntmpl acest lucru, direcia de
n 20x uruburi cu cap hexagonal M6 x 10 (a) rotaie trebuie corectat. Pentru aceasta trebuie s
n 20x aibe intermediare (b) contactai un atelier electric de specialitate.
n 20x piulie M6 (c)

32
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 33

RO
10.3 Reglarea limitatorului paralel (fig. 33) 12. Regimul ajustare (fig. 37/38)
Prin desfacerea prghiei cu clichet (16) limitatorul
paralel (6) poate fi reglat pe limea piesei de Aezai materialul plan pe masa de avansare (13),
prelucrat dorite. Prin deschiderea prghiei cu clichet cu mna stng reglai nlimea dorit a capacului
(15) linialul limitatorului (39) este ndoit pe unghiul cuitului de rabotare (12). Materialul nu are voie s
necesar. ating capacul cuitului de rabotare (12). Pornii
Atenie: Linialul limitatorului (39) trebuie s stea maina n regimul de funcionare ajustare (vezi 10.1)
ntotdeauna pe mas (13)! i mpingei materialul ncet i constant spre blocul
cuitului (23). Important: Minile se vor mica
10.4 Reglarea capacului cuitului de rabotat (fig. deasupra capacului cuitelor! Pe timpul ajustrii
34) degetul mare se va ine ntotdeauna lng mn!
Capacul cuitului de rabotat (12) se poate regla n Pentru a ajusta prile nguste ale unei piese de
diferite trepte pe limea piesei de prelucrat prin prelucrat desfacei prghia de fixare (7) a capacului
desfacerea prgiei de fixare (7). Prin acionarea cuitului de rabotare (12) i reglai capacul cuitului
prghiei de reglare (10) nlimea capacului cuitului de rabotare (12) pe limea necesar.
de rabotare (12) se regleaz pe nlimea piesei de Arcurile de plastic (43) de la captul capacului
prelucrat. cuitului de rabotare (12) trebuie s exercite o
presiune uoar asupra piesei de prelucrat. Blocai
10.5 Reglarea prelurii achiilor la ajustare (fig. capacul cuitului de rabotare (12) pe poziia corect
1/35) i pornii maina. mpingei materialul ncet i
Cu ajutorul butonului de reglare a adncimii de constant spre blocul cuitului (23). Asigurai-v c
achiere (9), grosimea achiei poate fi reglat n limitatorul paralel (6) este reglat pe un unghi de exact
diferite trepte care pot fi citite pe scala (40). 90 (sau un alt unghi dorit). Piesa trebuie s stea
plan lng limitatorul paralel. Atenie! Lucrrile de
10.6 Reglarea mesei de rabotare (fig. 42) ajustare la piesele scurte trebuiesc efectuate
Masa de rabotare (42) se poate regla pe neaprat cu ajutorul unei tije de mpingere (3)!
dimensiunea dorit cu ajutorul manivelei (4).
Dimensiunea care urmeaz a fi reglat poate fi citit
pe scala (33) cu ajutorul indicatorului (41). 13. Regimul rabotare (fig. 42/43)

Pregtii maina pentru rabotare aa cum s-a descris


11. Modificarea mainii pe rabotare la punctul 11. Reglai masa de rabotare (42) pe
grosimea de material dorit. Reglarea trebuie s fie
11.1 Demontarea limitatorului paralel (fig. 19) cu maxim 5 mm peste grosimea propriu-zis a
La demontarea limitatorului paralel (6) procedai n materialului. (Vezi aici punctul 10.5). Pornii maina
ordinea invers descris la punctul 9.6. n regimul de funcionare rabotare (vezi 10.1) i
aezai piesa de prelucrat pe masa de rabotare cu
11.2 Demontarea mesei de preluare (fig. 39/40) partea rabotat n jos (42). mpingei piesa de
La demontarea mesei de preluare (14) procedai n prelucrat ncet n fa pn cnd rola de avansare a
ordinea invers descris la punctul 9.4. prins (44). La piesele de prelucrat sub form de pan
se va introduce mai nti partea mai groas.
11.3 Bascularea carcasei achiilor (fig. 40-42)
Masa de rabotare (42) se coboar complet jos cu
ajutorul manivelei (4) iar dispozitivul de aspiraie a 14. Schimbarea locului de amplasare
achiilor (5) se basculeaz n sus.
(fig. 49)
Ridicai maina cu ajutorul mnerelor de transport
(11) pn cnd roile de transport (18) se gsesc pe
sol i pot rula.

33
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 34

RO
15. Lucrrile de ntreinere i service-ul Cureaua (46) nu are voie s prezinte urme de ulei
sau unsoare.
15.1 Schimbarea cuitului de rabotat (fig. 36/44- Curai cu regularitate tijele mesei de rabotare de
46) achii i praf i ungei-le uor. Pstrai masa de
naintea efecturii lucrrilor de ntreinere avansare (13), masa de preluare (14) i masa de
decuplai ntotdeauna maina. Pentru a evita un rabotare (42) curate i fr achii. mbuntii
recul al pieselor de prelucrat datorat cuitelor proprietatea de alunecare a mesei prin ungerea
tocite, verificai permanent ascuiul cuitului. acesteia periodic cu ageni care uureaz
Cuitul tocit se va schimba n modul urmtor: alunecarea.

ndeprtai limitatorul paralel aa cum s-a descris la 15.4 Comanda pieselor de schimb
punctul 11.1. Desfacei puin uruburile (a) ale riglei La comanda pieselor de schimb trebuiesc
(22). Rotii uruburile (a) nuntrul riglei n sensul menionate urmtoarele date:
acelor de ceasornic. ndeprtai rigla (22) mpreun n Tipul aparatului
cu cuitul (21) de pe blocul cuitului (23). Curai n Numrul articolului aparatului
componentele. Fixai un cuit nou (21) la rigla (22) i n Numrul de identificare al aparatului
montai-le din nou n blocul cuitului. Strngei uor n Numrul piesei de schimb respective
uruburile (a). Verificai poriunea de cuit (21) care
iese n afar la masa de preluare (14). Pentru Informaii i preuri actuale gsii la adresa www. isc-
aceasta folosii un comparator sau o linie. gmbh.info
Partea maxim admis a cuitului (21) care iese n
afar la masa de preluare (14) este de 0,1 mm.
Pentru corectarea poriunii ieite n afar a cuitului 16. ndeprtarea i reciclarea
rotii cele trei uruburi inbus (b) de la rigla (22)
nuntru i nafar. Pe lng aceasta verificai dac Aparatul se gsete ntr-un ambalaj pentru a se
poriunea de cuit ieit n afar este uniform pe tot preveni deteriorrile pe timpul transportului. Acest
blocul cuitului (23) (vezi fig. 46). Atunci cnd ambalaj este o resurs i deci refolosibil i poate fi
poriunea de cuit ieit n afar este reglat corect, supus unui ciclu de reciclare.
strngei din nou uruburile (a). Strngei mai nti Aparatul i auxiliarii acestuia sunt fabricai din
uruburile (a) din mijloc apoi uruburile laterale. materiale diferite cum ar fi de exemplu metal i
material plastic. Piesele defecte se vor preda la un
Atenie! centru de colectare pentru deeuri speciale.
Folosii numai cuitele fabricate exclusiv pentru acest Interesai-v n acest sens n magazinele de
aparat. La utilizarea altor cuite persist pericolul specialitate sau la administraia local!
accidentrii datorit pierderii controlului. Evitai
strngerea peste limita admis a filetului i o posibil
desfacere a acestuia. Rigla (22) sau uruburile cu
filet deteriorat trebuiesc nlocuite imediat.

15.2 Tensionarea curelei (fig. 47/48)


Controlai tensionarea curelei dup primele 5 ore de
funcionare ale mainii. Scoatei piuliele cu cap
semirotund (a) care fixeaz capacul curelei (45).
Controlai tensionarea prin apsare asupra curelei
(46). Jocul trebuie s fie de 15-20 mm.

15.3 Curirea i ntreinerea


Curai cu regularitate de praf angrenajul antrenrii
rabotezei cu ajutorul unei perii sau cu aer sub
presiune. Ungei cu regularitate toate locurile de
ncastrare i lanurile cu cteva picturi de ulei
pentru motoare.

34
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 35

RO
Planul de conexiuni RT-SP 260D

35
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 36

RO
Planul de conexiuni RT-SP 260

36
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 37

BG
 ! 35
36
, 37
, 38
. 39
/ 40
. , 41
. 42
, 43
, , 44
. 45
, 46

.
2.

1. n
n
1 / n
2 / n

3
4 3.
5
6
7 .
8

9 4.

10 n
11
12 / (1)
13 (. 1).
14 n , (21)
15 (22)
16 (23) (. 36).
17 n (21)
18 (23) 1,1 (.
19 45).
20 n
21 ,
22
23 .
24 n
25 - .
26
27 .
28 n
29 ,
30 ( )
31 (5) (. 1).
32 n :
33 .
34 .

37
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 38

BG
n (24) 6.
(. 5).
n .
n , EN 61029.
.
RT-SP 260D/260
, , ,
,
, .
LpA 94,8 dB () 80,7 dB ()
. ,
KpA 3 dB
.
. , , ,
LW 104,8 dB () 91,1 dB ()
, . . KWA 3 dB


.
, .

.
,
,
5. . ,


,
, ,
. , .., .
.
.
.

-
. .
,
: .
n
. .
n
.
n !
, n
.
. n .
n n .
n .
() . n .
n , .
, ,

,
. ,
,
,
.
38
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:56 Seite 39

BG
7.1 RT-SP 260

,
: 230 V~ 50 Hz
.
P: 2000 W S1
: IP 40
: aw: 12 /2
1. ,
. : 260
.
2. , . / :
. 160
: 500 x 282
: 500 x 282
7. RT-SP 260D
:
400 x 260
: 400 V 3~ 50 Hz
o
P: 1900 W S1
: 5 /
P: 2800 W S6 40 %
n0: 2800
: IP 40
-1
aw: 12 /2
:
. : 260
6500 -1
. / :
. : 3
160
. :
: 500 x 282
3
: 500 x 282
. : 45
:
: 100
400 x 260
: 92
o
: 5 /
n0: 2800 8.
-1
n
:

6500 -1 .
. : 3 n
. : .
n
3

. : 45 .
: 100 n
: 92 .
n
S6 40 %: , .
...
( 10 .). n
, / (1)
40 % ,

60 % . .
n ,

.
39
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:57 Seite 40

BG
9. 9.6 (.
19)
9.1 - (6)
(. 3) (32)
- (25) (16).
()
. 9.7
(). (. 20-21)
(11),
9.2 . 21.
(. 4-7) :
(5) n 2x M8 x 30 ()
(28), n 4x (b)
. 4-7. n 2x M8 ()
:
n 5x M5 x 12 () 9.8 (. 22-32)
n 2x M5 x 12 (b) . 23-
n 4x () 27. (34)
n 1x M5 (d) (35/36).
(5) (37).
(35/36). :
9.3 (. 8-10) n 20x M6 x 10 ()
(4) (b) n 20x (b)
(29). , n 20x M6 ()
. 10. :
n 1 x M5 x 75 () (38),
. 25
9.4 (. 11-13) (20). :
(14),
. 12 13. n 4x M5 x 10 (d)
n 4x M5 (e)
9.5 ( 15-16)
(c) (19)
(31) 35 36, . 27 29.
( 15). ,
(31) .
(13) . :
(31) n 4x ()
(c) ( 16). n 4x M10 x 40 (b)
n 8x M10 ()
(9)
(13). (18)
(9) (36), .
29 30. :
4 M10 (b). n 4x M6 x 15 ()
n 4x (b)
, - n 4x M6 ()
.
, (35/36)
(b) -,
. . 31 32. :
(a), n 4x M8 ()
19. n 4x (b)
(9) n 4x M8 x 15 ()
() (d).

40
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:57 Seite 41

BG
10. 10.6
(. 42)
10.1 (. 3) (42)
.
. B (4) .
. (33) (41).
. D
. E
. F 11.
. G
10.2 ( RT-SP 260D) 11.1
: (. 19)
. (6)
. 9.6
.
,
( 11.2 (.
39/40)
). , (14)
. 9.4
-. .

10.3 11.3 (.
(. 33) 40-42)

(16), (6) (42) (4)
(5).
.
(15), (39)
. : 12. (. 37/38)
(39)
(13)!

(13),
10.4
(12).
(. 34)

(12)
(12).

( 10.1)
,

(7). (10)
(23). :

!
(12)
!
.

, (7)
10.5
(12)
(. 1/35)
(12)

.
(9)
(43) (12)
,
.
(40).
(12)
.

41
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:57 Seite 42

BG
,
(23). , 11.1. ()
(6) 90 (22). ()
( ). .
. (22) (21)
! (23). .
(21) (22)
(3)! .
(). ,
(21) (14).
13.
(. 42/43) .

(21) (14) 0,1 .

,
, .11.

(42)
(b) (22).
.
,
. 5
(23) (.
. ( . 10.5)
46).

, ().
( 10.1)
() ,

.
(42).
,
!
(44).
,
- - .
.

.
14. .
(. 49) (22)
.

(11), 15.2 (. 47/48)
(18) . ,
, .
(),
15. . ,
(46).
15.1 (. e 15-20 .
36/44-46)
15.3

.
, .

. .
:

42
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:57 Seite 43

BG
(46) .


.

(13), (14)
(42) .
,

.

15.4

:
n
n -
n
n

.-.

16.

,
.


.
,
.

.

!

43
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:57 Seite 44

BG
. RT-SP 260D

44
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:57 Seite 45

BG
. RT-SP 260D

45
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:57 Seite 46

ISC GmbH Eschenstrae 6 D-94405 Landau/Isar


Konformittserklrung
k erklrt folgende Konformitt gem EU-Richtlinie und P deklaruje zgodno wymienionego poniej artykuu z
Normen fr Artikel nastpujcymi normami na podstawie dyrektywy WE.
t explains the following conformity according to EU e
directives and norms for the following product
p dclare la conformit suivante selon la directive CE et les H paskaidro du atbilstbu ES direktvai un standartiem
normes concernant larticle G apibdina atitikim EU reikalavimams ir preks
C dichiara la seguente conformit secondo la direttiva UE e normoms
le norme per larticolo Q declar urmtoarea conformitate conform directivei UE
N verklaart de volgende overeenstemming conform EU i normelor pentru articolul
richtlijn en normen voor het product z
m declara la siguiente conformidad a tenor de la directiva y
normas de la UE para el artculo B potvruje sljedeu usklaenost prema smjernicama EU
O declara a seguinte conformidade, de acordo com a i normama za artikl
directiva CE e normas para o artigo f potvruje sljedeu usklaenost prema smjernicama EU
l attesterer flgende overensstemmelse i medfr af i normama za artikl
EU-direktiv samt standarder for artikel 4 potvruje sledeu usklaenost prema smernicama EZ i
U frklarar fljande verensstmmelse enl. EU-direktiv och normama za artikal
standarder fr artikeln T ,
q vakuuttaa, ett tuote tytt EU-direktiivin ja standardien
vaatimukset 1
. tendab toote vastavust EL direktiivile ja standarditele
j vydv nsledujc prohlen o shod podle smrnice 5
EU a norem pro vrobek -
X potrjuje sledeo skladnost s smernico EU in standardi za Z rn ile ilgili AB direktifleri ve normlar gereince
izdelek aada aklanan uygunluu belirtir
W vydva nasledujce prehlsenie o zhode poda smernice L erklrer flgende samsvar i henhold til EU-direktivet
E a noriem pre vrobok og standarder for artikkel
A a cikkekhez az EU-irnyvonal s Normk szerint a E Lsir uppfyllingu EU-reglna og annarra stala vru
kvetkez konformitst jelenti ki

Dicken-Abrichthobelmaschine RT-SP 260 (Einhell)


87/404/EC_2009/105/EC x 2006/42/EC
2005/32/EC_2009/125/EC x Annex IV
Notified Body: TV Rheinland LGA Products GmbH
2006/95/EC Notified Body No.: 0197
Reg. No.: BM 50232017 0001
2006/28/EC
x 2004/108/EC 2000/14/EC_2005/88/EC
2004/22/EC Annex V
1999/5/EC Annex VI
Noise: measured LWA = dB (A); guaranteed LWA = dB (A)
97/23/EC P = KW; L/ = cm
90/396/EC_2009/142/EC Notified Body:

89/686/EC_96/58/EC 2004/26/EC
Emission No.:
x 2011/65/EC

Standard references: EN 61029-1; EN 61029-2-3; EN 55014-1; EN 55014-2;


EN 61000-3-2; EN 61000-3-3

Landau/Isar, den 09.07.2012


Weichselgartner/General-Manager Wentao/Product-Management

First CE: 07 Archive-File/Record: NAPR006601


Art.-No.: 44.199.01 I.-No.: 01017 Documents registrar: Siegfried Roider
Subject to change without notice Wiesenweg 22, D-94405 Landau/Isar

46
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:57 Seite 47

ISC GmbH Eschenstrae 6 D-94405 Landau/Isar


Konformittserklrung
k erklrt folgende Konformitt gem EU-Richtlinie und P deklaruje zgodno wymienionego poniej artykuu z
Normen fr Artikel nastpujcymi normami na podstawie dyrektywy WE.
t explains the following conformity according to EU e
directives and norms for the following product
p dclare la conformit suivante selon la directive CE et les H paskaidro du atbilstbu ES direktvai un standartiem
normes concernant larticle G apibdina atitikim EU reikalavimams ir preks
C dichiara la seguente conformit secondo la direttiva UE e normoms
le norme per larticolo Q declar urmtoarea conformitate conform directivei UE
N verklaart de volgende overeenstemming conform EU i normelor pentru articolul
richtlijn en normen voor het product z
m declara la siguiente conformidad a tenor de la directiva y
normas de la UE para el artculo B potvruje sljedeu usklaenost prema smjernicama EU
O declara a seguinte conformidade, de acordo com a i normama za artikl
directiva CE e normas para o artigo f potvruje sljedeu usklaenost prema smjernicama EU
l attesterer flgende overensstemmelse i medfr af i normama za artikl
EU-direktiv samt standarder for artikel 4 potvruje sledeu usklaenost prema smernicama EZ i
U frklarar fljande verensstmmelse enl. EU-direktiv och normama za artikal
standarder fr artikeln T ,
q vakuuttaa, ett tuote tytt EU-direktiivin ja standardien
vaatimukset 1
. tendab toote vastavust EL direktiivile ja standarditele
j vydv nsledujc prohlen o shod podle smrnice 5
EU a norem pro vrobek -
X potrjuje sledeo skladnost s smernico EU in standardi za Z rn ile ilgili AB direktifleri ve normlar gereince
izdelek aada aklanan uygunluu belirtir
W vydva nasledujce prehlsenie o zhode poda smernice L erklrer flgende samsvar i henhold til EU-direktivet
E a noriem pre vrobok og standarder for artikkel
A a cikkekhez az EU-irnyvonal s Normk szerint a E Lsir uppfyllingu EU-reglna og annarra stala vru
kvetkez konformitst jelenti ki

Dicken-Abrichthobelmaschine RT-SP 260 D (Einhell)


87/404/EC_2009/105/EC x 2006/42/EC
2005/32/EC_2009/125/EC x Annex IV
Notified Body: TV Rheinland LGA Products GmbH
2006/95/EC Notified Body No.: 0197
Reg. No.: BM 50232017 0001
2006/28/EC
x 2004/108/EC 2000/14/EC_2005/88/EC
2004/22/EC Annex V
1999/5/EC Annex VI
Noise: measured LWA = dB (A); guaranteed LWA = dB (A)
97/23/EC P = KW; L/ = cm
90/396/EC_2009/142/EC Notified Body:

89/686/EC_96/58/EC 2004/26/EC
Emission No.:
x 2011/65/EC

Standard references: EN 61029-1; EN 61029-2-3; EN 55014-1; EN 55014-2;


EN 61000-3-2; EN 61000-3-3

Landau/Isar, den 09.07.2012


Weichselgartner/General-Manager Wentao/Product-Management

First CE: 07 Archive-File/Record: NAPR006581


Art.-No.: 44.199.21 I.-No.: 01017 Documents registrar: Siegfried Roider
Subject to change without notice Wiesenweg 22, D-94405 Landau/Isar

47
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:57 Seite 48

k Nur fr EU-Lnder
Werfen Sie Elektrowerkzeuge nicht in den Hausmll!
Gem europischer Richtlinie 2002/96/EG ber Elektro- und Elektronik-Altgerte und Umsetzung in
nationales Recht mssen verbrauchte Elektrowerkzeuge getrennt gesammelt werden und einer
umweltgerechten Wiederverwertung zugefhrt werden.
Recycling-Alternative zur Rcksendeaufforderung:
Der Eigentmer des Elektrogertes ist alternativ anstelle Rcksendung zur Mitwirkung bei der sachge-
rechten Verwertung im Falle der Eigentumsaufgabe verpflichtet. Das Altgert kann hierfr auch einer
Rcknahmestelle berlassen werden, die eine Beseitigung im Sinne der nationalen Kreislaufwirtschafts-
und Abfallgesetze durchfhrt. Nicht betroffen sind den Altgerten beigefgte Zubehrteile und Hilfsmittel
ohne Elektrobestandteile.

T
.
2002/96/EG


.
- :
,
, .
,

.
,
.
Q Numai pentru ri din UE
Nu aruncai uneltele electrice n gunoiul menajer.
Conform liniei directoare europene 2002/96/CE referitoare la aparatele electrice i electronice vechi i
aplicarea ei n dreptul naional, aparatele electrice uzate trebuiesc adunate separat i supuse unei
reciclri favorabile mediului nconjurtor.
Alternativ de reciclare la solicitarea de napoiere a aparatelor electrice:
Proprietarul aparatului electric este alternativ, n locul napoierii aparatului, obligat de cooperare la
valorificarea corespunztoare a acestuia n cazul ncetrii raportului de proprietate. Aparatul vechi poate
fi predat i la o secie de preluare care va efectua ndeprtarea lui n conformitatea cu legea naional
referitoare la reciclare i deeuri. Aici sunt excluse accesoriile i piesele auxiliare ale aparatului vechi
fr componente electrice.

48
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:57 Seite 49

e E
.
2002/96/
,
.
:
,
.
,
.
. .

49
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:57 Seite 50


Der Nachdruck oder sonstige Vervielfltigung von Dokumentation und
Begleitpapieren der Produkte, auch auszugsweise ist nur mit aus-
drcklicher Zustimmung der ISCGmbH zulssig.

T

,
,
ISCGmbH.


Imprimarea sau multiplicarea documentaiei i a hrtiilor nsoitoare a
produselor, chiar i numai sub form de extras, este permis
numai cu aprobarea expres a firmei ISCGmbH.



,
, ISC
GmbH.

50
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:57 Seite 51

 Technische nderungen vorbehalten

T paec a eee

 Se rezerv dreptul la modificri tehnice.

 a

51
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:57 Seite 52

T
, ,

. -
,
.
, .
:

1. .

. .

2. ,

. ,
,
. ,
, , .
,

,
( , ),
(,
),
,
( : , ),
( , ),
. ,
12 .

,
.

3. 2 .

.
.

. .

4. , ,
.
.
! ,
.
,
.

, ,
.
.

52
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:57 Seite 53

Q Certificat de garanie
Stimate client, stimate client,

produsele noastre sunt supuse unui control de calitate riguros. Dac totui vreodat acest aparat nu va
funciona ireproabil ne pare foarte ru i v rugm s v adresai la centrul service indicat la finalul acestui
certificat de garanie. Bineneles c v stm i la telefon cu plcere la dispoziie, la numerele de service
menionate mai jos. Pentru revendicarea preteniilor de garanie trebuie inut cont de urmtoarele:

1. Aceste instruciuni de garanie reglementeaz prestaiile de garanie suplimentare. Preteniile


dumneavoastre de garanie legale nu sunt atinse de aceast garanie. Prestaia noastr de garanie este
gratuit pentru dumneavoastr.

2. Prestaia de garanie se extinde n exclusivitate asupra defectelor care provin din erori de material sau de
fabricaie i se limiteaz la remedierea acestor defecte respectiv la schimbarea aparatului. V rugm s
inei cont de faptul c aparatele noastre, n conformitate cu scopul lor de folosire, nu sunt prevzute pentru
intervenii meteugreti sau industriale. Din acest motiv nu se va ncheia un contract de garanie atunci
cnd aparatul se va folosi n ntreprinderi meteugreti sau industriale precum i pentru activiti similare.
De la garanie sunt excluse deasemenea prestaiile pentru deteriorrile intervenite pe timpul transportului,
deteriorri datorate nelurii n considerare a instruciunilor de montare sau datorit instalrii necompetente,
nelurii n considerare a instruciunilor de folosire (cum ar fi de exemplu racordarea la o tensiune de reea
fals sau la un curent fals), utilizarea abuziv sau improprie (cum ar fi suprasolicitarea aparatului sau
folosirea uneltelor ataabile sau auxiliarilor neadmii), nelurii n considerare a prescripiilor referitoare la
lucrrile de ntreinere i siguran, intrarea corpurilor strine n aparat (cum ar fi nisip, pietre sau praf),
recurgerea la violen sau inflene strine (cum ar fi de exemplu deteriorri datorit cderii), precum i
datorit uzurii normale, conform utilizrii. Acest lucru este valabil n special pentru acumulatoare, cu toate
acestea acordm totui o durat de garanie de 12 luni.

Pretenia de garanie se pierde atunci cnd s-au efectuat intervenii la aparat.

3. Durata de garanie este de 2 ani i ncepe din ziua cumprrii aparatului. Preteniile de garanie se vor
revendica n interval de dou sptmni de la data apariiei defectului. Este exclus revendicarea preteniei
de garanie dup expirarea duratei de garanie. Repararea sau schimbarea aparatului nu duce nici la
prelungirea duratei de garanie i nici nu se va fixa o durat de garanie nou pentru prestaia efectuat la
acest aparat sau pentru o pies schimbat la acesta. Acest lucru este valabil i n cazul unui service la faa
locului.

4. Pentru revendicarea preteniilor dumneavoastre de garanie v rugm s trimitei aparatul defect gratuit la
adresa menionat mai jos. Anexai bonul de cumprare n original sau o alt dovad de cumprare datat.
V rugm s pstrai cu grij bonul de cas drept dovad! V rugm s desriei ct mai amnunit motivul
reclamaiei. Dac defectul aparatului este cuprins n prestaiile noastre de garanie, vei primi imediat napoi
aparatul reparat sau un aparat nou.

Bineneles c remediem cu plcere contra cost i defecte la aparate care nu sunt sau nu mai sunt cuprinse n
prestaiile de garanie. Pentru aceasta trimitei va rugm aparatul la adresa noastr service.

53
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:57 Seite 54

e
,

. ,
, ,
.
.
:

1. .
.
.

2. ,
, .
. , ,
, .
, ,
, .
,
,
( .
), ( .
),
, (
. , ), ( . ,
) . -
, 12 .

, .

3. 2 .
,
.
.
,
. .

4. , , -
.
. ,
! , -.
,
.

,
, . , ,
.

54
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:57 Seite 55

k GARANTIEURKUNDE
Sehr geehrte Kundin, sehr geehrter Kunde,

unsere Produkte unterliegen einer strengen Qualittskontrolle. Sollte dieses Gert dennoch einmal nicht ein-
wandfrei funktionieren, bedauern wir dies sehr und bitten Sie, sich an unseren Servicedienst unter der auf die-
ser Garantiekarte angegebenen Adresse zu wenden. Gern stehen wir Ihnen auch telefonisch ber die unten
angegebene Servicerufnummer zur Verfgung. Fr die Geltendmachung von Garantieansprchen gilt Folgen-
des:

1. Diese Garantiebedingungen regeln zustzliche Garantieleistungen. Ihre gesetzlichen Gewhrleistungsan-


sprche werden von dieser Garantie nicht berhrt. Unsere Garantieleistung ist fr Sie kostenlos.

2. Die Garantieleistung erstreckt sich ausschlielich auf Mngel, die auf Material- oder Herstellungsfehler zu-
rckzufhren sind und ist auf die Behebung dieser Mngel bzw. den Austausch des Gertes beschrnkt.
Bitte beachten Sie, dass unsere Gerte bestimmungsgem nicht fr den gewerblichen, handwerklichen
oder industriellen Einsatz konstruiert wurden. Ein Garantievertrag kommt daher nicht zustande, wenn das
Gert in Gewerbe-, Handwerks- oder Industriebetrieben sowie bei gleichzusetzenden Ttigkeiten einge-
setzt wird.
Von unserer Garantie sind ferner Ersatzleistungen fr Transportschden, Schden durch Nichtbeachtung
der Montageanleitung oder aufgrund nicht fachgerechter Installation, Nichtbeachtung der Gebrauchsanlei-
tung (wie durch z.B. Anschluss an eine falsche Netzspannung oder Stromart), missbruchliche oder un-
sachgeme Anwendungen (wie z.B. berlastung des Gertes oder Verwendung von nicht zugelassenen
Einsatzwerkzeugen oder Zubehr), Nichtbeachtung der Wartungs- und Sicherheitsbestimmungen, Ein-
dringen von Fremdkrpern in das Gert (wie z.B. Sand, Steine oder Staub), Gewaltanwendung oder
Fremdeinwirkungen (wie z. B. Schden durch Herunterfallen) sowie durch verwendungsgemen, blichen
Verschlei ausgeschlossen. Dies gilt insbesondere fr Akkus, auf die wir dennoch eine Garantiezeit von
12 Monaten gewhren

Der Garantieanspruch erlischt, wenn an dem Gert bereits Eingriffe vorgenommen wurden.

3. Die Garantiezeit betrgt 2 Jahre und beginnt mit dem Kaufdatum des Gertes. Garantieansprche sind vor
Ablauf der Garantiezeit innerhalb von zwei Wochen, nachdem Sie den Defekt erkannt haben, geltend zu
machen. Die Geltendmachung von Garantieansprchen nach Ablauf der Garantiezeit ist ausgeschlossen.
Die Reparatur oder der Austausch des Gertes fhrt weder zu einer Verlngerung der Garantiezeit noch
wird eine neue Garantiezeit durch diese Leistung fr das Gert oder fr etwaige eingebaute Ersatzteile in
Gang gesetzt. Dies gilt auch bei Einsatz eines Vor-Ort-Services.

4. Fr die Geltendmachung Ihres Garantieanspruches bersenden Sie bitte das defekte Gert portofrei an die
unten angegebene Adresse. Fgen Sie den Verkaufsbeleg im Original oder einen sonstigen datierten Kauf-
nachweis bei. Bitte bewahren Sie deshalb den Kassenbon als Nachweis gut auf! Beschreiben Sie uns bitte
den Reklamationsgrund mglichst genau. Ist der Defekt des Gertes von unserer Garantieleistung erfasst,
erhalten Sie umgehend ein repariertes oder neues Gert zurck.

Selbstverstndlich beheben wir gegen Erstattung der Kosten auch gerne Defekte am Gert, die vom Garantie-
umfang nicht oder nicht mehr erfasst sind. Dazu senden Sie das Gert bitte an unsere Serviceadresse.

iSC GmbH Eschenstrae 6 94405 Landau/Isar (Deutschland)


Telefon: +49 [0] 180 5 011 843 Telefax +49 [0] 180 5 835 830 (Festnetzpreis: 14 ct/min, Mobilfunkpreise maximal: 42 ct/min)
Auerhalb Deutschlands fallen stattdessen Gebhren fr ein regulres Gesprch ins dt. Festnetz an.
E-Mail: info@isc-gmbh.info Internet: www.isc-gmbh.info

55
EH 07/2012 (02)

Service Hotline: 01805 011 843 www.isc-gmbh.info Mo-Fr. 8:00-18:00 Uhr
(Festnetzpreis: 14 ct/min, Mobilfunkpreise maximal: 42 ct/min; Auerhalb Deutschlands fallen stattdessen Gebhren fr ein regulres Gesprch ins dt. Festnetz an.)
Name: Retouren-Nr. iSC:

Strae / Nr.: Telefon:
PLZ Ort Mobil:
Anleitung_RT_SP_260_260_D_SPK5__ 19.07.12 12:57 Seite 56

Welcher Fehler ist aufgetreten (genaue Angabe): Art.-Nr.: I.-Nr.:



Sehr geehrte Kundin, sehr geehrter Kunde,
bitte beschreiben Sie uns die von Ihnen festgestellte Fehlfunktion Ihres Gertes als Grund Ihrer Beanstandung mglichst genau. Dadurch knnen wir
fr Sie Ihre Reklamation schneller bearbeiten und Ihnen schneller helfen. Eine zu ungenaue Beschreibung mit Begriffen wie Gert funktioniert nicht
oder Gert defekt verzgert hingegen die Bearbeitung erheblich.

Garantie: JA NEIN Kaufbeleg-Nr. / Datum:
Service Hotline kontaktieren oder bei iSC-Webadresse anmelden - es wird Ihnen eine Retourennummer zugeteilt l Ihre Anschrift eintragen l Fehlerbeschreibung
und Art.-Nr. und I.-Nr. angeben l Garantiefall JA/NEIN ankreuzen sowie Kaufbeleg-Nr. und Datum angeben und eine Kopie des Kaufbeleges beilegen