You are on page 1of 5

GeoEng Consultants

MCE
MCE 487
486
Temporary Works and Services of Bored Pile Construction

Rebar CagePile
Bored lifting Design
Trench Check
Stability
(Maximum 2.5 Weight
Cage meter Diameter)
25T & 35T
for Block D (CH5+580 - CH5+786.9)

Document No:
GECPL/DOC-3112/GN/09.179
GECPL/DOC-3218/GN/10.416

Submitted to:
Tuksu Engineering and Construction (s) Ltd.

28th24th
October 2010
July 2009

23 New Industrial Road #04-05 Century Industrial Building Singapore 536209


Tel: 6546-6318 * Fax: 6546-6319 * E-mail: geoeng@singnet.com.sg
GeoEng Consultants
PROJECT: M CE487 Sheet No.: of

Date:

Designed By: GN
REF: Checked By:

Design Consideration:

(1) The hanger bars have to be provided symmetrically throughout bored pile steel cages to ensure loads
uniformly distributed to all hanger bar provided.
(2) This steel cage lifting is only designed for main bar of T25, T32 and T40.

Design Check of S teel cage 25T lifting (Refer to Figure 1)

Rebar cage weight = 25 T


= 250 kN

Design load = 1.6 x 250


= 400 kN

Hanger bar numbers used = 2 nos


Hanger bar size = T 40

(I) Design Check of Hanger bar T 40

T 40 shear capacity = 0.6 x As x py/1.15


= 0.6 x (pi x 40^2 / 4) x (460/1.15)
= 302 kN

Design load taken by each hanger bar = 400 / 2


= 200 kN < 302 kN (OK!)

(II) Main bar check

T he load taken by each main bar = 400 / 2 / 2


= 100 kN

T ensile capacity of rebar of different diameter = (As x py/1.15)


= (As x 400) N
T 20 = 125 kN > 100 kN (OK!)
T 25 = 196 kN > 100 kN (OK!)
T 32 = 322 kN > 100 kN (OK!)
T 40 = 503 kN > 100 kN (OK!)

(III) Welding Design Check

Welding of 6mm fillet weld with 250mm length to be provided for connection between main bar
and hanger bar.

Fillet weld size = 6 mm


Welding strength = 215 N/mm
Welding capacity = 0.7 x 215 x 6 x 250 /1000
= 226 kN > 100 kN (OK!)

Note: Alternative of using rebar T 32 as hanger bar, with same number of hanger bar,
the maximum lifting capacity is 20T .

1
GeoEng Consultants
PROJECT: M CE487 Sheet No.: of

Date:

Designed By: GN
REF: Checked By:

Design Check of S teel cage 35T lifting (Refer to Figure 2)

Rebar cage weight = 35 T


= 350 kN

Design load = 1.6 x 350


= 560 kN

Hanger bar numbers used = 4 nos


Hanger bar size = T40

(I) Design Check of Hanger bar T40

T40 shear capacity = 0.6 x As x py/1.15


= 0.6 x (pi x 40^2 / 4) x (460/1.15)
= 302 kN

Design load taken by each hanger bar = 560 4


= 140 kN < 302 kN (OK!)

(II) M ain bar check

The load taken by each main bar = 560 / 4 / 2


= 70 kN

Tensile capacity of rebar of different diameter = (As x py/1.15)


= (As x 400) N
T25 = 196 kN > 70 kN (OK!)
T32 = 322 kN > 70 kN (OK!)
T40 = 503 kN > 70 kN (OK!)

(III) Welding Design Check

Welding of 6mm fillet weld with 250mm length to be provided for connection between main bar
and hanger bar.

Fillet weld size = 6 mm


Welding strength = 215 N/mm
Welding capacity = 0.7 x 215 x 6 x 250 /1000
= 226 kN > 70 kN (OK!)

Note: Alternative of using rebar T 32 as hanger bar, with same number of hanger bar,
the maximum lifting capacity remained at 35T .

2
6

Figure 1 3
6

Figure 2 4