Вы находитесь на странице: 1из 5

coala Normala Vasile Lupu Iai

coala Otilia Cazimir Iai

Proiect didactic pentru


susinerea leciei finale

Profesor coordonator: Ttruanu Florin

Institutor: Huzum Lina

Propuntor,

Alupi Carolina

Clasa a XII-a B

Filiera vocaional, Profil pedagogic, specializarea

pedagog colar

Proiect didactic
Data: 24.03.2012
Clasa: a III a
Disciplina: Educatie plastic
Propunator: Alupi Carolina
Tema: Linia - element decorativ. Frize decorative prin mbinare de linii
Subiectul: Semnul de carte
Tipul lectiei: Formare de priceperi si deprinderi
Scopul: Formarea priceperilor si deprinderilor de a utiliza elemente de limbaj plastic
in vederea realizarii unei compozitii cu o tema data.
Dezvoltarea sensibilitatii cromatice.
Utilizarea tehnicii de lucru in crearea frumosului artistic.
Obiective operationale:
O.1 - s foloseasc combinaii de linii de diferite mrimi, culori i poziii, pentru
realizarea motivelor decorative ( frize ) ;
O.2 - s decoreze semnul de carte, folosind motive liniare;
O.3 - s preia unele modele decorative i s le combine cu altele pentru a obine
modele noi;
O.4 - s se evalueze respectnd anumite criterii
O.5- sa participe cu interes la lectie;
O.6-sa emita judecati cu valoare estetica privind lucrarile realizate.

Strategii didactice:

1.Metode si procedee:
Conversatia, observatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, munca independenta.
2.Material didactic: lucrari plastice pentru demonstratie si explicatie
3.Forme de organizare: individual, frontal
4.Forme si tehnici de evaluare: observarea sistematica, proba practica, autoevaluare,
evaluarea colegilor.
Durata: 50 min.

Bibliografie:
Curriculum Naional - Programe colare pentru nvmntul primar,
Bucureti, 1998
Ghid metodic - Educaia plastic n ciclul primar, Ed. Polirom, Iai, 1997
Educaia plastic - Manual pentru clasa a Va, Teora, 1998
Continutul,sarcini Strategii didactice Evaluare
OB de invatare,
Etapele lectiei Metode si Mijloace Forme de
OP modalitati de
procedee didactice organizare
realizare
Moment Se creeaza conditiile
organizatoric optime pentru
O1 desfasurarea lectiei:
pregatirea acuarelele, Frontal si conversatia
materialului didactic individual
necesar, stabilirea Conversatia pensule,
linistii, indrumarea
bloc desen
elevilor in
activitatea de
pregatire. Elevii
pregatesc
materialele necesare
in ora de educatie
plastica.

Verificarea O3 - se verific lucrrile


cunostintelor plastice realizate:
dobandite in
lectiile Cantitativ: se aleg
2-3 lucrri ale Evaluare
anterioare orala
elevilor.
Calitativ: se continua
discut lucrrile Problematizarea planse frontal
alese.
- Ce tem ai studiat
i realizat data
trecut ?

- De ce aceste
compoziii se
numesc decorative ?

- Ce semn ai folosit Observarea


n compoziia sistematica a
decorativ ?- elevilor

-se realizeaz printr-


o scurt discuie pe
Captarea O3 baza materialului Planse
atentiei intuitiv. didactice
-se prezint elevilor Conversatia Observarea
cteva exemple de sistematica a
semne de carte; frontal elevilor
-ce s-a folosit la
decorarea acestor
semne de carte ?
Anuntarea O3 Tema este: Linia -
temei si a element decorativ.
obiectivelor Frize decorative prin
operationale mbinare de linii. Planse Frontal Observarea
Prezint elevilor didactice sistematica a
Conversatia elevilor
diferite exemple de
planse cu frize
decorative.

Anunt elevii ca, in


cadrul orei de
educatie plastica,
plansa se va realiza
doar cu ajutorul
liniilor.

Dirijarea O2 Sunt specificate


invatarii etapele de realizare
O4 a lucrarii si Conversatia Plansa Evaluare
demonstrez alba orala
O5 continua
modalitatea de
O1 lucru:
Acuarele
-se expun exemplele Demonstratia Frontal

- Se face precizarea Individual


c vor aplica din Pensule
culoare fr s o
combine cu ap (
sau cu ap foarte Vas de apa
puin Observarea
sistematica a

elevilor

Se discut despre
culori:
- Ce culori putei

folosi ?

- Ca modelele s
ias n eviden, ce
procedee folosii ?

- ntre care culori se


realizeaz
contrastele ?

Se prezint plane
n care elevii pot
observa contrastele.
Sunt ndrumai s
foloseasc
amestecuri de culori,
Aprecierea si diferite tehnici de
evaluarea lucru ( acuarele,
06 carioca, marker )
lucrarilor
04 Planse Analiza
realizate lucrarilor
Sunt selectionati de elevi Frontal
elevii care au individual
Conversatia
finalizat lucrarile si
le voi cere colegilor
lor sa-si spuna
parerea.

Cele mai frumoase


vor fi retinute pentru
Incheierea miniexpozitia de Frontal Observarea
lectiei 07 lucrari a clasei. Conversatia individual sistematica a
elevilor.

Se fac aprecieri
generale si
individuale asupra
participarii elevilor
la lectie.

Вам также может понравиться