Вы находитесь на странице: 1из 6

PROIECT DE LECTIE

ORGANELE DE INMULTIRE ALE UNEI PLANTE CU FLORI

FLOAREA

Obiectul si clasa: Biologie, clasa a V-a


Profesor: Dragu Oana
Subiectul lectiei: Floarea
Numar ore: 1 ora
Scopul lectiei: Completarea sistemului de cunostinte biologice cu date despre alcatuirea si functiile unei flori.
Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1: sa prezinte alcatuirea unei flori;
O2: sa defineasca fenomenele de polenizare si fecundatie;
O3: sa enumere tipurile de polenizari.
Mijloace de invatamant: - pentru activitatea frontala: planse;
- pentru activitatea individuala: manual;
- pentru activitatea pe grupe: atlas botanic.
Metode si procedee: Conversatia, explicatia, descrierea, observatia
Tip de lectie: Asimilare de noi cunostinte.
Bibliografie: Manual biologie, clasa a V-a: Gh. Mohan, Aurel Ardelean, Aurora Mihail, Ed. All, Bucuresti
Atlas botanic: Lucia Popovici, Constanta Moruzi, Ion Toma, EDP, Bucuresti, 1985
Desfasurarea lectiei
Situatii si sarcini de invatare Strategii didactice
Evenimentele
O,op. Forme de Evaluare Timp
lectiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace
organizare
Profesorul (P) verifica Elevii (E) isi pregatesc Conversatia Frontal 1 min.
Moment
prezenta elevilor (E), caietele si cartile pentru
organizatoric
asigurarea materiala a clasei. lectie.
Reactualizarea P prezinta rezultatele testelor E sunt atenti. Conversatia Frontal 5 min.
unor de evaluare, ce vizau lectia
cunostinte Frunza.
insusite
anterior
P face o introducere in noua E noteaza titlul pe Conversatia Frontal 2 min.
Captarea
lectie si anunta titlul acesteia caiete.
atentiei si
Floarea, apoi prezinta pe
enuntarea
scurt si pe intelesul E
obiectivelor
obiectivele lectiei.
P ii intreaba pe E cum se E raspund la intrebari. Conversatia Frontal 27 min.
clasifica organele plantelor in Explicatia Individual
dupa rolul lor.
P explica ca inmultirea
Prezentarea reprezinta o insusire E noteaza noile
noilor fundamentala a tuturor cunostinte.
cunostinte si organismelor vii. La plante ea
dirijarea poate fi asexuata si sexuata,
invatarii cea sexuata fiind vegetativa
cand se folosesc fragmente
din organele vegetative ale
plantelor si prin spori. La
majoritatea plantelor cu flori,
inmultirea se face sexuat,
organul de inmultire fiind
floarea.
P prezinta alcatuirea unei E noteaza partile O Explicatia Plansa Frontal
flori: componente ale unei Descrierea Manual Individual
-peduncul = codita florii flori. Observatia Atlas Pe grupe
-receptacul = partea latita a botanic
pedunculului
-invelisuri florale: sepale
(frunzulite verzi) = caliciu si
petale = corola
-staminele = partea
barbateasca a florii; prezinta
un filament care se termina in
varf cu antera ce poarta
graunciorii de polen, in care
se gasesc celulele sexuale
barbatesti
-pistilul = partea femeiasca a
florii, in forma de butelie;
prezinta ovarul partea mai
umflata- cu ovule, stil si
stigmat.
P explica ca floarea E sunt atenti si noteaza Explicatia Frontal
indeplineste functia de concluziile pe caiete.
inmultire a plantei, adica din
ea se formeaza fructele cu
semintele.
P explica, ca pentru formarea
fructului trebuie sa aiba loc
doua fenomene: polenizarea
si fecundatia.
P defineste polenizarea ca E sunt atenti. Conversatia Frontal
fiind procesul prin care Explicatia Individul
graunciori de polensunt
transportati de pe anterele
staminelor pe stigmatul
pistilului.
P clasifica polenizarea in: Explicatia Frontal
-polenizare directa in cadrul Descrierea
aceleeasi flori
-polenizare indirecta intre
flori diferite cu ajutorul
vantului, insectelor, pasarilor,
omului. Plansa Frontal
P explica ca in urma E noteaza pe caiete. Manual Individual
polenizarii, graunciorii de Atlas Pe grupe
polen ajunsi pe stigmatul botanic
lipicios al stilului germineaza
si formeaza tubul polinic care
strabate stilul si ajunge in
ovar. In ovar celula sexuala
barbateasca din polen se Explicatia Frontal
uneste cu cea femeiasca din Descrierea
ovul. Procesul de unire a
celor doua celule sexuale
poarta numele de fecundatie.
P explica ca in urma
fecundatiei, sepalele si
petalele cad, staminele se
usuca, ramane doar ovarul
care se ingroasa
transformandu-se in fruct, iar
ovulele in seminte.
Pentru verificarea modului de E raspund la intrebari. Conversatia Frontal 10 min.
intelegere a noilor cunostinte, Explicatia Individual
P pune urmatoarele intrebari:
1. Care sunt componentele
unei flori?
Asigurarea 2. Din ce este formata o
feed-back-ului stamina? Dar pistilul?
3. Ce este polenizarea si
cum se poate realiza?
4. Ce este fecundatia?
5. Ce rezulta in urma
fecundatiei?
P face aprecieri asupra E sunt atenti. Conversatia Frontal 3 min.
Apreciere si modului de desfasurare a
notare lectiei si noteaza cele mai
bune raspunsuri.
Tema pentru P le cere E sa rezolve cateva E noteaza tema pe Conversatia Frontal 2 min.
acasa exercitii din manual. caiete.
Schema logica

Floarea

Inmultirea = insusire fundamentala a tuturor organismelor vii


- asexuata - vegetativa
- prin spori
- sexuata cu ajutorul florii
Alcatuirea florii:
- peduncul = codita
- receptacul = partea latita a pedunculului
- invelisuri florale: - sepale = caliciul
- petale = corola
- stamine = partea barbateasca a florii: - filament
- antera cu graunciori de polen (celule sexuale barbatesti)
- pistil = partea femeiasca a florii: - ovar cu ovule (celule sexuale femeiesti)
- stil
- stigmat
Functiile florii:
- functia de inmultire
- polenizarea = transferul grauncioarelor depolen de pe antere pe stigmatul pistilului
- directa in cadrul aceleeasi floare
- indirecta intre flori diferite (vant, insecte, pasari, om)
- fecundatia = unirea celulei sexuale barbatesti cu celula sexuala femeiasca
- ovarul fruct
- ovulele seminte

Вам также может понравиться