Вы находитесь на странице: 1из 20

4.

0 Run-off Calculation For Overall Catchment

Total Catchment Area A= 23.5 acres


Run-off Coefficient C= 0.75 for bare earth

Overland Flow Distance do = 135 m


Overland Flow Velocity vo = 2 ft/sec
Overland Flow Time to = 221.45 sec
to = 3.69 min

Drain Flow Distance dd = 340 m


Drain Flow Velocity vd = 5 ft/sec
Drain Flow Time td = 223.09 sec
td = 3.72 min

Time of Concentration tc = to + td
tc = 7.41 min

Storage Coefficient Cs = 2tc


2tc + td
Cs = 0.799

Extracts from DID Guidelines


Figure A-9 : Rainfall Intensity - Duration - Frequency Relationship for Kuala Lumpur (pg. 56)

Adopt : Storm duration = 10 min, Rainfall Return Period = 2 years


Rainfall Intensity i2 = 5.2 in/hr

='> Peak Discharge Q2 = Cs. C. i2. A


Q2 = 73.266 cusecs

Cs = 0.799
C= 0.75 for bare earth
i2 = 5.2 in/hr
A= 23.5 acres
='> Peak Discharge Q2 = Cs. C. i2. A
Q2 = 73.266 cusecs

SILT TRAP DESIGN CRITERIA


Adopt : Storage Capacity = 0.50 watershed inches

Regular maintenance works on the temporary silt trap shall be carried out, involving the followings: -

a) Repair all damages cause by soil erosion or construction equipment at or before end of each working day
b) Sediment shall be removed from the basin and deposited in a suitable area when it reaches the clean out
level
c) Keep trash track and anti-vortex device clear of debris

(1) Required Storage Volume


Site Acreage, A = 23.5 acres
Storage Volume, S1 = 0.50 watershed inches x catchment area
S1 = 23.500 * 0.50 acre - inches
S1 = 11.750 acre - inches
S1 = 1,579.72 yd3
S1 = 42,652.50 ft3
S1 = 1,207.83 m3

(2) Depth of Maximum Storage


Adopt Storage Length, L = 40 m
Adopt Storage Width, W = 22 m

Storage Plan Area, A1 = 880 m2


Storage Volume, S1 = 1207.828 m3
Required Depth, d1 = 1.373 m
Adopt d1 = 1.400 m

(3) Height Of Clean Out Level


Silt trap to be cleaned out when the storage capacity is reduced by sedimentation
to 0.20 watershed inches

Site Acreage, A = 23.5 acres


Storage in Basin, S2 = 0.30 watershed inches
S2 = 23.500 * 0.30 acre - inches
S2 = 7.050 acre - inches
S2 = 947.83 yd3
S2 = 25,591.50 ft3
S2 = 724.70 m3

Storage Plan Area, A1 = 880 m2


Storage Volume, S2 = 724.697 m3
Required Depth, d2 = 0.824 m
Adopt d2 = 0.850 m
(4) Design Discharge for Principal Spillway, Qp
Since an emergency spillway will be used, design discharge for the principal spillway, Qp
is based on 0.34 cfs per acre.

Principal Spillway Discharge, Qp = 0.34 * acres


Qp = 0.34 * 23.500 cusecs
Qp = 7.990 cusecs

(5) Design Discharge for Emergency Spillway, Qes


Emergency Spillway Discharge, Qes = Q2 - Qp where Q2 is 2 year design discharge

Q2 = 73.266 cusecs
Qp = 7.990 cusecs
Qes = 73.266 - 7.990
Qes = 65.276 cusecs

(6) Size Of Emergency Spillway


Extracts from DID Guidelines
Figure J - 4 : Earth Spillway (pg.252)
Table J - 2 : Design Table for Vegetated Spillways (pg. 253)

Emergency Spillway Discharge, Qes = 65.276 cusecs


Table J-2, Refer Discharge Value of 70 cusecs
Slope Range between = 2.5% and 2.8%
Bottom Width = 8.00 ft = 2.44 m
Stage Hp = 1.88 ft = 0.57 m

(7) R.L Of Critical Level


Adopt Design High Water Level = Existing Platform Level
= 105.00 m

Table J-2 : Stage Hp = 1.88 ft = 0.57 m


Allow Freeboard = 1.00 ft = 0.30 m above Design High Water Level

Design High Water Level = Emergency Spillway Crest Level + Stage Hp


R.L of Top of Dam = Design High Water Level + 0.30 m Freeboard

Emergency Spillway Crest Level = Design High Water Level - Stage Hp


= 105.00 - 0.57
= 104.43 m

R.L. of Top of Dam = Design High Water Level + 0.30 m Freeboard


= 105.00 + 0.30
= 105.30 m

R.L. of Base of Dam = Emergency Spillway Crest Level - Depth D1


= 104.43 - 1.400
= 103.03 m
R.L. of Clean Out Level = R.L. of Base of Dam + Depth D2
= 103.03 + 0.850
= 103.88 m

(8) Size Of Principal Spillway


Extracts from DID Guidelines
Figure J - 5 : Circular Risers with Splitter Wall (pg. 254)

Allow Head at Crest of Riser, h = 1.50 ft = 0.46 m


Riser Flow Capacity = Principal Spillway Discharge, Qp
Principal Spillway Discharge, Qp = 7.990 cusecs

Minimum Pipe Riser, d = 18 inches f


Suggested Inlet Proportions, D = 15 inches f

To check - the available head, H for the pipe spillway does not control the size.

Available Head, H = Emergency Spillway Crest Level - R.L. of Base of Dam


= 104.43 - 103.03
= 1.40 m
= 4.59 ft

Extracts from DID Guidelines


Table J - 3 : Pipe Flow Chart for Concrete Pipe Drop Inlet Spillway (pg. 255)

H= 4.59 ft
Inlet pipe, D = 15 inches f
Inlet pipe discharge capacity = 12.660 cusecs > Qp
Principal Spillway Discharge, Qp = 7.990 cusecs

='> Available head does not control the size

(9) Top Of Riser In Principal Spillway

Top of Riser is h feet (>1') below the crest level of emergency spillway.

Allow Head at Crest of Riser, h = 1.50 ft = 0.46 m

Top Of Riser in Principal Spillway = Emergency Spillway Crest Level - Head


= 104.43 - 0.46
= 103.97 m

Design High Water Level = 105.00 m


Emergency Spillway Crest = 104.43 m
R.L. of Top of Dam = 105.30 m
R.L. of Base of Dam = 103.03 m
R.L. of Clean Out Level = 103.88 m
Top of Riser of Principal Spillway = 103.97 m
='> Peak Discharge Q2 = Cs. C. i2. A
Q2 = 5.996 cusecs

SILT TRAP DESIGN CRITERIA


Adopt : Storage Capacity = 0.20 watershed inches

The temporary earthdrain to be provided to channel the surface run-off into the excavated basement. The
basement will act as a temporary silt trap. Water will be sumped into the temporary silt trap and finally
discharged into the existing external roadside drain
Regular maintenance works on the temporary silt trap shall be carried out, involving the followings: -

a) Repair all damages cause by soil erosion or construction equipment at or before end of each working day
b) Sediment shall be removed from the basin and deposited in a suitable area when it reaches the clean out
level
c) Keep trash track and anti-vortex device clear of debris

(1) Required Storage Volume


Site Acreage, A = 2.08 acres
Storage Volume, S1 = 0.20 watershed inches x catchment area
S1 = 2.080 * 0.20 acre - inches
S1 = 0.416 acre - inches
S1 = 55.93 yd3
S1 = 1,510.08 ft3
S1 = 42.76 m3

(2) Depth of Maximum Storage


Adopt Storage Length, L = 5m
Adopt Storage Width, W = 10 m

Storage Plan Area, A1 = 50 m2


Storage Volume, S1 = 42.762 m3
Required Depth, d1 = 0.855 m
Adopt d1 = 0.900 m

(3) Height Of Clean Out Level


Silt trap to be cleaned out when the storage capacity is reduced by sedimentation
to 0.20 watershed inches

Site Acreage, A = 2.08 acres


Storage in Basin, S2 = 0.12 watershed inches
S2 = 2.080 * 0.12 acre - inches
S2 = 0.250 acre - inches
S2 = 33.56 yd3
S2 = 906.05 ft3
S2 = 25.66 m3

Storage Plan Area, A1 = 50 m2


Storage Volume, S2 = 25.657 m3
Required Depth, d2 = 0.513 m
Adopt d2 = 0.600 m
(4) Design Discharge for Principal Spillway, Qp
Since an emergency spillway will be used, design discharge for the principal spillway, Qp
is based on 0.34 cfs per acre.

Principal Spillway Discharge, Qp = 0.34 * acres


Qp = 0.34 * 2.080 cusecs
Qp = 0.707 cusecs

(5) Design Discharge for Emergency Spillway, Qes

Emergency Spillway Discharge, Qes = Q2 - Qp where Q2 is 2 year design discharge

Q2 = 5.996 cusecs
Qp = 0.707 cusecs
Qes = 5.996 - 0.707
Qes = 5.289 cusecs

(6) Size Of Emergency Spillway


Extracts from DID Guidelines
Figure J - 4 : Earth Spillway (pg.252)
Table J - 2 : Design Table for Vegetated Spillways (pg. 253)

Emergency Spillway Discharge, Qes = 5.289 cusecs


Table J-2, Refer Discharge Value of 10 cusecs
Slope Range between = 3.3% and 12.2%
Bottom Width = 8.00 ft = 2.44 m
Stage Hp = 0.83 ft = 0.25 m

(7) R.L Of Critical Level


Adopt Design High Water Level = Proposed Platform Level
= 53.00 m

Table J-2 : Stage Hp = 0.83 ft = 0.25 m


Allow Freeboard = 1.00 ft = 0.30 m above Design High Water Level

Design High Water Level = Emergency Spillway Crest Level + Stage Hp


R.L of Top of Dam = Design High Water Level + 0.30 m Freeboard

Emergency Spillway Crest Level = Design High Water Level - Stage Hp


= 53.00 - 0.25
= 52.75 m

R.L. of Top of Dam = Design High Water Level + 0.30 m Freeboard


= 53.00 + 0.30
= 53.30 m

R.L. of Base of Dam = Emergency Spillway Crest Level - Depth D1


= 52.75 - 0.900
= 51.85 m

R.L. of Clean Out Level = R.L. of Base of Dam + Depth D2


= 51.85 + 0.600
= 52.45 m

(8) Size Of Principal Spillway


Extracts from DID Guidelines
Figure J - 5 : Circular Risers with Splitter Wall (pg. 254)

Allow Head at Crest of Riser, h = 1.50 ft = 0.46 m


Riser Flow Capacity = Principal Spillway Discharge, Qp
Principal Spillway Discharge, Qp = 0.707 cusecs

Minimum Pipe Riser, d = 15 inches f


Suggested Inlet Proportions, D = 12 inches f

To check - the available head, H for the pipe spillway does not control the size.

Available Head, H = Emergency Spillway Crest Level - R.L. of Base of Dam


= 52.75 - 51.85
= 0.90 m
= 2.95 ft

Extracts from DID Guidelines


Table J - 3 : Pipe Flow Chart for Concrete Pipe Drop Inlet Spillway (pg. 255)

H= 2.95 ft
Inlet pipe, D = 12 inches f
Inlet pipe discharge capacity = 6.420 cusecs > Qp
Principal Spillway Discharge, Qp = 0.707 cusecs

='> Available head does not control the size

(9) Top Of Riser In Principal Spillway

Top of Riser is h feet (>1') below the crest level of emergency spillway.

Allow Head at Crest of Riser, h = 1.50 ft = 0.46 m

Top Of Riser in Principal Spillway = Emergency Spillway Crest Level - Head


= 52.75 - 0.46
= 52.29 m
Design High Water Level = 53.00 m
Emergency Spillway Crest = 52.75 m
R.L. of Top of Dam = 53.30 m
R.L. of Base of Dam = 51.85 m
R.L. of Clean Out Level = 52.45 m
Top of Riser of Principal Spillway = 52.29 m