Академический Документы
Профессиональный Документы
Культура Документы
Class 4
Conversion of Units
For more such worksheets visit www.edugain.com
Copyright 2017 www.edugain.com Personal use only. Commercial use is strictly prohibited.
ID : in-4-Conversion-of-Units [2]
Copyright 2017 www.edugain.com Personal use only. Commercial use is strictly prohibited.
ID : in-4-Conversion-of-Units [3]
Answers
(1) 20235
Step 1
Let us first convert all the individual given units into meters.
We know that 1km = 1000m. Therefore 17km = 17 × 1000 = 17000m.
Step 2
There are 100m in 1hm. Therefore, in 28hm there will be 28 × 100 = 2800m.
Step 3
There are 10m in 1dam. Therefore, in 40dam there will be 40 × 10 = 400m.
Step 4
Hence, 17km 28hm 40dam 35m = 17000m + 2800m + 400m + 35m = 20235m.
(2) 1.8
Step 1
We know, 1 decigram = 0.1 grams.
Step 2
Therefore, 18 decigrams = 0.1 × 18 = 1.8 grams
(3) 1.9
Step 1
We know, 1 liter = 0.1 decaliters.
Step 2
Therefore, 19 liters = 0.1 × 19 = 1.9 decaliters.
Step 1
We are given that the cost of 1 kg of bananas is Rs. 66 and we have to find the cost of 12 kg
bananas.
Step 2
Cost of 12 kg bananas = 12 × Cost of 1 kg bananas
= 12 × Rs. 66
= Rs. 792
Step 3
Therefore, the cost of 12 kg bananas is Rs. 792.
Copyright 2017 www.edugain.com Personal use only. Commercial use is strictly prohibited.
ID : in-4-Conversion-of-Units [4]
(5) 99000 litres
Step 1
Length of the cuboid, L = 11 m
Width of the cuboid, W = 3 m
Height of the cuboid, H = 3 m
Step 2
Capacity of the tank = L × W × H
= 11 × 3 × 3 m 3
= 99 m3
Since, 1 m3 = 1000 litres
Now, the capacity of the tank = 99 × 1000 litres
= 99000 litres
Step 3
Therefore, the volume of the water that tank can hold is 99000 litres.
(6) 12009
Step 1
We know that there are 1000m in 1km.
Step 2
Since, 1km = 1000m, 12km will be equal to 12 × 1000m, or 12000m.
Step 3
Hence, 12km 9m = 12000m + 9m = 12009m.
Copyright 2017 www.edugain.com Personal use only. Commercial use is strictly prohibited.
ID : in-4-Conversion-of-Units [5]
(7) 708 km
Step 1
Distance already traveled by the Sunil = 492 kms
Step 2
Journey remaining = 59 %
Journey traveled so far = 100 - 59 = 41 %
Step 3
Therefore, 41% of total distance equals 492 kms
Step 4
492 × 100
100% of distance equals =
41
= 1200 km = Total Distance
Step 5
therefore, the remaining distance to be traveled by Sunil = Total distance - distance already
traveled
= 1200 - 492 km
= 708 km
Step 6
Therefore, 708 km is still have to traveled by Sunil.
(8) 31000
Copyright 2017 www.edugain.com Personal use only. Commercial use is strictly prohibited.
ID : in-4-Conversion-of-Units [6]
(9) 510094.312 l
Step 1
Total water in a small dam = 1014 kl 98 l 485 ml
1014 kl into l = 1014 × 1000 = 1014000 l
485 ml into l = 485/1000 = 0.485 l
Total water in the dam in l = 1014000 l + 98 l + 0.485 l = 1014098.485 l
Step 2
Water let out from the dam = 504 kl 4 l 173 ml
504 kl into l = 504 × 1000 = 504000 l
173
173 ml into l = = 0.173 l
1000
Water let out from the dam in l = 504000 l + 4 l + 0.173 l = 504004.173 l
Step 3
Water left in the dam = Total water in the dam in l − Water let out from the dam in l
= 1014098.485 − 504004.173
= 510094.312 l
Step 4
Therefore, 510094.312 l water is remaining in the dam.
(10) 41000
Step 1
We know that there are 1000 meters in 1 kilometer.
Step 2
Therefore, in 41 kilometers we will have 41 × 1000 = 41000 meters.
Copyright 2017 www.edugain.com Personal use only. Commercial use is strictly prohibited.
ID : in-4-Conversion-of-Units [7]
(11) 990.48
Step 1
Let us first convert every given unit to liters individually.
Step 2
We know that 1 hl = 100l, which means 3hl = 300l
1 dal = 10l, which means 69dal = 690l
1 cl = 0.01l, which means 48cl = 0.48l
Step 3
Now let us add the converted units together:
300l + 690l + 0.48l = 990.48l
Step 4
Thus, 3hl 69dal 48cl = 990.48l
(12) 208
Step 1
We know that there are 10dm in 1m.
Step 2
Therefore, in 12m there will be 12 × 10 = 120dm.
Step 3
Hence, 12m 88dm = 120dm + 88dm = 208dm.
(13) 16015
Step 1
As we know that 1kl = 1000l, we can say that 16kl will be equal to 16000l.
Step 2
From step 1 it is clear that the above quantity 16kl 15l can also be written as 16000l + 15l = 16015l
(14) A) 430
Step 1
We know that there are 10 millimeters in 1 centimeter.
Step 2
Therefore, in 43 centimeters there will be 43 × 10 = 430 millimeters.
Copyright 2017 www.edugain.com Personal use only. Commercial use is strictly prohibited.
ID : in-4-Conversion-of-Units [8]
B) 490
Step 1
We know that there are 10 millimeters in 1 centimeter.
Step 2
Therefore, in 49 centimeters there will be 49 × 10 = 490 millimeters.
C) 100
Step 1
We know that there are 10 millimeters in 1 centimeter.
Step 2
Therefore, in 10 centimeters there will be 10 × 10 = 100 millimeters.
D) 230
Step 1
We know that there are 10 millimeters in 1 centimeter.
Step 2
Therefore, in 23 centimeters there will be 23 × 10 = 230 millimeters.
(15) A) 110
Step 1
We know, 1 meter = 10 decimeters.
Step 2
Therefore, 11 meters = 10 × 11 = 110 decimeters.
B) 20000
Step 1
We know, 1 liter = 1000 milliliters.
Step 2
Therefore, 20 liters = 1000 × 20 = 20000 milliliters.
Copyright 2017 www.edugain.com Personal use only. Commercial use is strictly prohibited.
ID : in-4-Conversion-of-Units [9]
C) 600
Step 1
We know, 1 liter = 100 centiliters.
Step 2
Therefore, 6 liters = 100 × 6 = 600 centiliters.
D) 190
Step 1
We know, 1 meter = 10 decimeters.
Step 2
Therefore, 19 meters = 10 × 19 = 190 decimeters.
Copyright 2017 www.edugain.com Personal use only. Commercial use is strictly prohibited.