Вы находитесь на странице: 1из 7

Proiect de activitate integrată

Grupa:Mare
Tema anuală:Când,cum și de ce se întâmplă?
Tema săptămânii/activităţii: ,,E toamnă iar în calendar!”
Forma de realizare: Activitate integrată
Tipul activităţii: Formare de priceperi și deprinderi
Componenţa activităţii:
1.Activităţi de dezvoltare personală (ADP):
Întâlnirea de dimineaţă:Toamnă te salut
Rutine:-Exersarea unor deprinderi de ordine:Salutul,prezența,calendarul naturii
-Exersarea unor deprinderi igienico-sanitare:Igiena
-,,Obiceiuri bune”-moment de înviorare
Tranziţii ,,Bat din palme!” ,,Fă și tu ce fac eu!”
2.Activităţi liber alese (ALA1):
a)Bibliotecă:,,Rochița Zânei Toamna” -grafisme
b)Știință: ,,Numără repede și bine!”
3.Activităţi pe domenii experienţiale (ADE):
a)Domeniul Limbă și comunicare (DLC)
Tema:,,E toamnă iar în calendar!”
Mijloc de realizare: Lectură după imagini
b)Domeniul esthetic și creative (DEC)
Tema:,,E toamnă iar în calendar”
Mijloc de realizare: Pictură
4.Activități liber alese (ALA2)
,,Toamna pe strada noastră”-observare
Mijloc de realizare:Lectură după imagini și picură
Scopul activităţii:Formarea de priceperi și deprinderi în realizarea lecturii după imagini și a
picturii.
Obiective operaţionale:
OO.1 Să urmărească cu atenție imaginile prezentate;
OO.2 Să spună ce observă în imagini;
OO.3 Să formuleze propoziții după imaginile prezentate;
OO.4 Să răspundă în propoziții dezvoltate la întrebările adresate:
OO.5 Să picteze tabloul de toamnă utilizând culori corespunzătoare anotimpului.
Strategii didactice:
Metode şi procedee:Conversația,explicația,exercițiul,demonstrația,problematizarea,turul
galeriei
Metode de evaluare:Practice,orale
Mijloace didactice:Fișă cu rochița zânei,frunze,imagini despre toamnă,fișă cu tabloul de
toamnă,acuarele.
Forma de organizare: frontal, pe grupuri mici, individual
Locul desfăşurării: Sala de grupă
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategii didactice
Metode și Metode Forma de
Etapele activităţii Conţinut ştiinţific
procedee de organizare
evaluare
Moment organizatoric Pregătește climatul necesar pentru
buna desfășurare a activității.
Ziua începe cu întâlnirea de
dimineaţă:

Salutul: Exercițiul Orală Frontală


„Bună dimineaţa cer frumos,
Bună dimineaţa soare luminos,
Bună dimineaţa micule vânt
Care alergi mereu pe pământ
Bună dimineaţa copaci
Bună dimineaţa păsărele mari şi mici
Bună dimineaţa pietre tari
Bună dimineaţa animale mici şi mari
Buna dimineata copii!”

Vom face prezenţa:


,,După ce ne-am adunat,
Şi frumos ne-am salutat,
Colegii ne-am întâlnit,
Cine oare n-a venit?”

Mă bucur că sunteţi astăzi aici şi aş


vrea să ne bucurăm împreună de
activităţile pe care le vom desfăşura.
Se completează calendarul naturii:
,,A-nceput o nouă zi,
Cum e vremea azi copii?”
Conversația Orală Frontală
-Ce zi este astazi?
-Ieri ce zi a fost?
-Mâine ce zi va fi?
-În ce anotimp suntem?
-Care sunt lunile anotimpului
toamna?
Captarea atenţiei Momentul de captare a atenției va Observația Frontală
consta în prezentarea mai multor
imagini de toamnă,din care copiii să
intuiască ceea ce ne este prezentat în
aceste imagini..
Anunţarea temei Vom afla că tema activității de astăzi Explicația Frontală
este ,,E toamnă iar în calendar!” și în
cadrul acestei teme vom desfășura
mai multe activități.Vom decora
rochia Zânei Toamnă,cu
grafisme,vom număra frunze de
toamnă,vom urmări ilustrații despre
acest anotimp frumos și vom picta
Tabloul Toamnei utilizând culorile
specifice.
Reactualizarea Pentru început ne vom reamniti ce Conversația Orală Frontală
cunoştinţelor şi știm despre acest anotimp
deprinderilor învăţate frumos.Vom purta o scurtă discuție
anterior despre lunile acestui anotimp,despre
schimbările care se produc.Înainte de
a trece la activitățile pe domenii Explicația Frontală
experiențiale vom trece pe la centrele
deschise și vom rezolva sarcinile
pregătite acolo.
Copiii vor primii indicații pentru
atingerea obiectivelor pentru fiecare
centru.Educatoarea va interveni dacă
e nevoie în ajutorul copiilor. Exercițiul Practică Individuală
La centrul Bibliotecă copiii vor
decora rochița Zânei
Toamna,utilizând grafisme.
La centrul Știință copiii vor număra
frunze de toamnă,diverse forme și
culori.
Tranziţie:
,, Bat din palme
Clap, clap, clap
Din picioare
Trap, trap, trap
Ne-nvârtim ,ne răsucim
Şi spre centre noi pornim.’’
La finalul activității copiii vor fi
invitați să treacă pe la copiii din
centrele adverse să vadă activitățile
colegilor.
Prezentarea conţinutului După rezolvarea cerințelor de la Exercițiul Practică Frontală
şi dirijarea învăţării centrele deschise vom trece la
activitățile pe domenii
experiențiale,prin intermediul
tranziției:Fă și tu ce fac eu!”
În cadrul Domeniului Limbă și
comunicare,vom desfășura activitatea
lectură după imagini.Vom așeza
scăunelele în semicerc,iar în mijloc va
fi așezată tabla magnetică pe care
vom fixa imaginile,astfel încât să fie
vizibile pentru toți copiii.Unele
imagini vor fi întoarse,fiind o surpriză
pentru copiii ceea ce se află în spatele Exercițiul Orală Frontală
acestor imagini.Copiii vor analiza Individuală
imaginile, descriind ceea ce observă
în ele. Copiii vor fi îndemnați să
urmărească cu atenție imaginile Explicația Frontală
prezentate,fiind ghidați să urmărească
și amânuntele din imagini. Vor
identifica componentele imaginii
denumindu-le,vor descoperi relațiile Conversația Orală Frontală
dintre elementele componente,vor
descoperi relații cauză-efect.După ce
am vizionat ilustrațiile prezentate
vom stabilii concluziile în legătură ce
aceste imagini.
Obţinerea performanţei Pentru obținerea performanței copiii Problematizarea Orală În grup
vor fi grupați în grupuri de 3 copii și
vor căuta un alt titlul pentru cele
prezentate și vor veni pe rând,fiecare
echipă,anunțând titlul și relatând
câteva lucruri sugestive din imaginile
prezentate.
Asigurarea retenţiei şi a Tema noastră de astăzi este ,,E Explicația Frontală
transferului toamnă iar în calendar”.În cadrul
Domeniului Estetic și creativ,
preșcolarii vor picta Tabloul de
toamnă, respectând culorile specifice
acestui anotimp.Ne vom reaminti ce Conversația Orală Frontală
culori aveau frunzele în imaginile pe
care le-am vizionat la activitatea
anterioară, astfel să respectâm și noi
aceste culori și cele folosite în planșa
model. Demonstrarea modului de Demonstrația Frontală
lucru va consta în respectarea
conturului tabloului și în utilizarea
culorilor corespunzătoare. După ce
copiii au primit explicaţiile necesare,
vor fi dirijaţi spre mese,unde vor intui
materialul didactic şi modelul
educatoarei.
În explicarea şi demonstraţia modului
de lucru voi evidenţia modul de
utilizare a materialelor,respectarea
ordinii la masa de lucru şi acurateaţea
lucrării.
Înainte de a începe această activitate
vom face un joc de încălzire a
musculaturii mici a mâinii:
’’Umerii îi vom mişca Exercițiul Practică Frontală
Spatele vom îndrepta
Degetele-mi sunt petale
Se deschid ca la o floare
Vântul bate ne-ncetat
Vârful degetelor bat
Iar apoi le răsfirăm
Şi la pian noi cântăm .
Lebedele-n jur privesc ,
Mâinile mi le rotesc
Morişca o învârtesc
Şi la lucru eu pornesc . ’’
Acuma că ne-am încălzit muşchii Exercițiul Practică Individuală
putem începe la lucru.Copiii vor
executa individual lucrarea,conform
modelului.
Se va realiza o mini expoziţie cu Turul galeriei Orală Frontală
lucrările copiilor şi se vor analiza
aceste lucrări în funcţie de respectarea
temei şi a etapelor lucrării,acurateţea
lucrării,originalitatea şi finalizarea
lucrării.În încheierea activității vom
face turul galeriei pentru a analiza
toate lucrările.
Evaluarea Se vor face apreciri colective asupra Conversația Frontală
modului în care s-a desfășurat
activitatea de astăzi,încurajând copiii
să adopte în continuare o atitudine
pozitivă față de activitățile
desfășurate.
Încheierea activităţii În încheierea activității o face o scurtă Exercițiul Practică Frontală
plimbare pe strada de la grădinița
noastră pentru a observa modificările
care s-au petrecut în natură.

Вам также может понравиться