Вы находитесь на странице: 1из 5

School: LUCIO SUAREZ SR.

MEMORIAL SCHOOL Grade Level: VI


GRADE 6 Teacher: ANA KATHLYN C. PEREZ Learning Area: MATHEMATICS
DAILY LESSON LOG Teaching Dates: JULY 10-14, 2017 (WEEK 6) Quarter: 1ST QUARTER

MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY


July 10, 2017 July 11, 2017 July 12, 2017 July 13, 2017 July 14, 2017
I. OBJECTIVES
A. Content Standards The learner demonstrates understanding of the four fundamental operations involving fractions and decimals.
B. Performance Standards The learner is able to apply the four fundamental operations involving fractions and decimals in mathematical problems and real – life situations.
M6NS-If-113.3 M6NS-If-113.3 M6NS-If-113.3 M6NS-If-114 M6NS-If-114
The learner solves multistep The learner solves multistep The learner solves multistep The learner creates problems (with The learner creates problems (with
problems involving multiplication and problems involving multiplication problems involving multiplication and reasonable answers) involving reasonable answers) involving
C. Learning Competencies/ addition or subtraction of decimals and addition or subtraction of addition or subtraction of decimals, multiplication without addition or multiplication with addition or
Objectives and whole numbers including money decimals, mixed decimals and mixed decimals and whole numbers subtraction of decimals, mixed subtraction of decimals, mixed
using appropriate problem solving whole numbers including money including money using appropriate decimals and whole numbers decimals and whole numbers
strategies and tools. using appropriate problem solving problem solving strategies and tools. including money. including money.
strategies and tools.
Solving Multi-Step Problems Involving Solving Multi-Step Problems Solving Multi-Step Problems Creating problems (with reasonable Creating problems (with reasonable
Multiplication and Addition or Involving Multiplication and Addition Involving Multiplication and Addition answers) involving multiplication answers) involving multiplication
Subtraction of Decimals and Whole or Subtraction of Decimals, Mixed or Subtraction of Decimals, Mixed without addition or subtraction of with addition or subtraction of
II. CONTENT Numbers Including Money Using Decimals and Whole Numbers Decimals and Whole Numbers decimals, mixed decimals and whole decimals, mixed decimals and
Appropriate Problem Solving Including Money Using Appropriate Including Money Using Appropriate numbers including money. whole numbers including money.
Strategies and Tools Problem Solving Strategies and Problem Solving Strategies and
Tools Tools
III. LEARNING RESOURCES
A. References
1. Teacher’s Guide pages
2. Learner’s Materials pages
3. Textbook pages
4. Additional Materials from
Learning Resources (LR)
Portal
B. Other Learning Resources
IV. PROCEDURE
Review previous lesson on addition, Let the learners revisit their Review the steps in solving word Encourage the learners to share their Ask the learners to show the word
subtraction and multiplication of experiences in the previous lesson. problems. Let the learners explain problem solving experiences in the problem they created to a partner.
decimals. How do you know if multiple steps why each step is important. previous lessons. Let them point out Let the partner evaluate their work
are required to solve a given word the importance of learning how to using a rubric, and suggest
A. Reviewing previous lessons or
problem? Do you find the problems solve word problems. revision/s, if necessary.
presenting the new lesson
in the previous lesson interesting
and challenging? Have you
experienced similar situations in real
life?
B. Establishing a purpose for the Ask: How much allowance do you get Ask: Have you tried buying fruits Inform the class that the target in Inform the class that one way to Inform the class that they will again
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY
July 10, 2017 July 11, 2017 July 12, 2017 July 13, 2017 July 14, 2017
lesson from your parents daily? What do you from a vendor? What fruits do you this lesson is for them to develop further develop their problem solving be creating word problems in the
usually buy out of it? When you have usually buy? Is it important for us to their skills further in solving word skills is to create their own word lesson, but this time combining
extra money left from your allowance, eat fruits? Why? problems involving multiplication and problems. multiplication with addition and/or
what do you do with it? Is it addition or subtraction of decimals, Ask: How often do you spend time subtraction of decimals, mixed
necessary for us to save money? mixed decimals and whole with your family? Where do you decimals, and whole numbers.
Why? numbers.. usually go? What activities do you do
together? Is it important that we
spend quality time with our family?
Why?
Present the following problem to the Present the following problem to the Present the following problems to the Present the following problems to
class: "Ronald counted seventeen 25- class: class. the class. "Laure bought 2 shirts at
centavo coins from his coin purse this "A vendor bought three watermelons "The Perez Family will spend their vacation P199.75 each and 3 handkerchiefs at
week. If he had a savings of P25.00 the weighing 2.8 kg, 3.2 kg, and 2.9 kg to be in Baguio City. How much did he pay in P49.95 each. How much did she pay for
C. Presenting
previous week, how much money does he sold in the nearby community. If each all?" the five items?"
examples/instances of the
have in two weeks?" kilogram costs P28.00, how much did he "The Perez Family will spend their vacation Let the learners analyze and solve
new lesson pay in all?"
Let the learners analyze and make in Baguio City. Mr. Perez loaded 40 liters this problem. Then, divide the class
clarifications regarding the problem. Let the learners analyze and make gasoline at P40.15 per liter." into groups and instruct them to
clarifications regarding the problem. Ask: Can you solve the problems? create a word problem similar to
Why or why not? this.
Divide the class into groups. Divide the class into groups. Divide the class into groups. After all the groups have finished
Emphasize the use of Polya's 4 Emphasize the use of Polya’s 4 Distribute paper strips with the creating their word problems, let
steps: Understand, Plan, Solve, and steps: following statements. them exchange their work wit!
Check. Encourage them to use any Understand, Plan, Solve, and How much did he pay in all? Another group and solve the
appropriate strategy that will help Check. Encourage them to use any problem assigned to them.
them solve the problem. Afterwards, appropriate strategy that will help Mr. Perez loaded 40 liters of
D. Discussing new concepts and let them display and explain their them solve the problem. Afterwards, gasoline.
practicing new skills #1 solutions to the class. let them display and explain their The Perez Family will spend their
solutions to the class. vacation in Baguio City.
Ask: Is there any hidden question Each liter of costs ₱40.15
that you need to answer first before
arriving at the final answer? How do Instruct the groups to form a word
you know that your answer correct? problem out of the given statements.
Then, let them solve
Think-Pair-Share Think-Pair-Share Process the activity by asking: Think-Pair-Share
"Ronald has twenty 25- centavo coins, Another vendor bought three What were your thoughts while doing Create a word problem using the
while Marvin has P6.00. Marvin says he watermelons weighing 2.9 kg, 3.15 kg the activity? What did you find following information:
has more money than Ronald. Is this true? and 3.25 kg at P35.00 a kilogram. How easy/challenging in doing the activity? 5.5 kilos of bananas ₱45 per kilo
Why or why not? much change did he get from P500.00? What parts should a word problem 3.25 kilos of mangoes ₱80 per kilo
E. Discussing new concepts and have? (set-up, given, question)
Let them explain how they Ask: How is this problem similar ₱500.00
practicing new skills #2 Group Activity:
arrived at their answers. to/different from the previous supermarket
Point out the importance of identifying problem? What information do we Create another word problem similar Give each group time to present
any hidden question/s in a given know about this problem? What are to this. Then solve. their word problem. Provide
mathematical problem. Is there a we looking for? What operation/s do “Perez family spends vacation in assistance in evaluating their own
question asking you to solve for the we need to perform? Baguio City. Mr. Perez loaded 40 work.
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY
July 10, 2017 July 11, 2017 July 12, 2017 July 13, 2017 July 14, 2017
amount Ronald has? Why do we Let them explain how they arrived at liters of gasoline. Each liter costs
need to solve their answers. ₱40.15. How much did he pay in all?”
for it even if it is not being asked?
Tier 1 Read, analyze and solve. Tier 1 (Structured) Tier 1 (Structured)
Mother has fifty 25-centavo coins. “A store owner paid ₱180.00 for a Create a similar word problem to this: Create a similar word problem to
She bought a cup of buko juice for tray of 30 eggs. At the end of the "Joan bought 5 notebooks at P12.75 this:
P6.00. How much does she have day, she sold all the eggs at ₱6.50 each. How much did she pay in all?" "Gino earns P20.50 for seling
left? each. How much profit did she get newspapers and P25.00 for selling
Tier 2 for selling all the eggs?” Tier 2 (Semi-Structured) Create a plastic bottles. If he earns this
Ana gathered thirty 25- centavo coins word problem that can be solved by amount every day, how much
and forty-five 10-centavo coins while the following statement: would he earn in 5 days?"
cleaning their house. How much P5.50 x 24= N Tier 2 (Semi-Structured) Create a
money did she gather altogether? word problem using the given
Tier 3 Tier 3 (Free) information 50 candies; P0.75
Leo sold 50 pieces of candies at 75 Create a word problem about your each; 25 sheets of paper; P0.50
F. Developing Mastery
centavos each and 25 pieces of bond experience in a store involving each
paper at 50 centavos each. How multiplication of decimals, mixed Tier 3 (Free)
much is his total sale? decimals and whole numbers, Create a word problem set in a
including money. bookstore and involves
multiplication with addition or
subtraction of decimals, mixed
decimals and whole numbers
including money. Let each group
present their output. Ask the other
groups to evaluate their work using
a rubric. Suggest revision/s, if
necessary.
Ask the learners to think of situations Ask the learners to think of Task: As a sari-sari store owner, you Let each group present their output. Let each group present their
at home wherein adding, subtracting situations in a market wherein must go to the supermarket to buy Ask the other groups to evaluate their output. Ask the other groups to
and multiplying decimals would be adding, subtracting and multiplying goods you need for your store. Here work using a rubric. Suggest evaluate their work using a rubric.
useful to them. is the pricelist from a supermarket. revision/s, if necessary. Suggest revision/s, if necessary.
decimals would be useful to Items Price
Sardines P12.45 Let them point out how being able to Let them reflect on how being able
Biscuit P43.75 construct their own mathematical to create their own word problems
G. Finding practical applications word problems helps them to further is useful in real life.
Detergent P5.30
of concepts and skills in daily Powder develop their problem solving skills..
living Toothpaste P31.70
Dishwashing P4.25
liquid
Loaf of bread P27.80
Shampoo P57.20
Meatloaf P17.45
Refined sugar P51.95
(kg)
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY
July 10, 2017 July 11, 2017 July 12, 2017 July 13, 2017 July 14, 2017
Coffee P37.50
If you have P5,000 and you must
buy at least 5 of each item, what is
the greatest number of each item
that you can buy so that you get as
little change as possible?
How do we solve word problems How do we solve word problems If a certain task involves multiplying How can we create word problems? How can we create word
H. Making generalizations and involving multiplication and addition involving multiplication and addition and adding or subtracting decimals What things do we need to consider? problems? What things do we need
abstractions about the lesson or subtraction of decimals? or subtraction of decimals? and whole numbers, how would you to consider?
go about it?
Read, analyze and solve. "Racquel has Read, analyze, and solve. "Susan Suppose you have P20.00 with you. Create a word problem using the Create a word problem using the
seventy-five 10-centavo coins, while Kaye bought 3.5 kilos of sugar at P40.75 a kilo What are the things that you can buy given information. Then, solve it. given information. Then, solve it.
has one hundred 5- centavo coins. Who and a dozen eggs at P4.90 each for the and how much change will you still
has more money and by how much?" cake she will bake. She gave the cashier get? P72.95 a box of milk
P500.00. How much change did she Item Price 6.5 meters P1300.00 4
I. Evaluating learning receive?" department store 8 cans
Banana cue P7.50
Candy P0.75 blue cloth P32.00 each
Buko juice P6.00
Pugo P1.50
Lumpia P5.25
Read and analyze the problem. Read and analyze the You have 10 pieces of coins. Find at Tier 1 (Structured) Tier 1 (Structured)
Then solve. problem. Then solve. least 3 possible coin combinations Create a word problem similar to this: Create a word problem similar to
“Mario needs to buy a notebook “Ana rides a jeepney to a with a total of: "A balut vendor bought 120 new duck eggs this:
that costs ₱12.00. He already has town 15 kilometres away. a. P50.00 at P6.75 each. How much did he pay for all "Ana rides a jeepney. The fare is
one 5-peso coin, twenty 25- The fare is ₱8.00 for the first b. P110.00 the eggs?" P3.00 for the first 4 kilometers and
centavo coins, and thirty 10- 4 kilometers and charges an c. P152.75 Tier 2 (Semi-Structured) Create a charges additional P1.50 for every
centavo coins. Does he have additional ₱1.50 for every word problem that can be solved by kilometer in excess of 4 kilometers.
enough money to buy the kilometer in excess of 4 the following statement: How much will she pay if she
notebook? Why?” kilometers. How much P400 x 6.5 = travels a total of 12 kilometers?"
J. Additional activities for change will she get if she
Tier 3 (Free) Tier 2 (Semi-Structured) Create a
application or remediation gives the driver a ₱50.00
Create a word problem about you and word problem that can be solved by
(Assignment) bill?”
your friend's experience in a canteen the following statement:
involving multiplication of decimals, (500 – (3 x P37.75
mixed decimals and whole numbers, +5xP14.75)=_____
including money.
Tier 3 (Free)
Create a word problem about you
and your friend's experience in a
bookstore involving multiplication
and addition or subtraction of
decimals, mixed decimals and
whole numbers including money.
MONDAY TUESDAY WEDNESDAY THURSDAY FRIDAY
July 10, 2017 July 11, 2017 July 12, 2017 July 13, 2017 July 14, 2017
V. REMARKS

VI. REFLECTION

A. No. of learners who


earned 80% of the
formative assessment
B. No. of learners who
require additional
activities for remediation
C. Did the remedial lessons
work? No. of learners who
have caught up with the
lesson.
D. No. of learners who
continue to require
remediation.
E. Which of my teaching
strategies worked well?
Why did these work?
F. What difficulties did I
encounter which my
principal or supervisor can
help me solve?
G. What innovation or
localized materials did I
use/discover which I wish
to share with other
teachers?

Prepared by: ANA KATHLYN C. PEREZ Noted: EDNA A. FAMADICO


Teacher I Principal II