Вы находитесь на странице: 1из 5

PROIECT DE LECŢIE

Profesor:
Data:
Clasa : a X -a;
Obiectul: Istorie Universală;
Lecţia:Al Doilea Război Mondial;
Timp: 50 minute;
Tipul lecţiei: de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor;
Locul de desfăşurare: Cabinetul de istorie;

Mijloace de învăţământ:
 Harta istorică murală a celui de-Al Doilea Război Mondial,
 Manual Editura Sigma, coord. D. Giurescu, 2005,
 Atlas şcolar de istorie universală, autori A. Bălan, O. Ioniţă, Bucureşti, 2003
Metode şi procedee didactice:

 conversaţia euristică, expunerea sistematică a cunoştinţelor, demonstraţia cu ajutorul hărţii, a schemelor şi imaginilor
proiectate cu ajutorul calculatorului, explicaţia, comparaţia, problematizarea, redescoperirea;

Bibliografie:
 F. Constantiniu, O istorie sinceră a poporul român, Bucureşti, 1997 ;
 H. Kinder, W. Hilgemann, Atlas de istorie mondială, vol. II, Bucureşti, 2002;
 Hitler, Mein Campf, Bucureşti, 1992;
 Internet : www. wikipedia.ro, www. worldwar II.com, www. didactic.ro

Scopul lecţiei:
 de a selecta, de a interpreta, de a structura şi de a realiza articulaţii între datele, faptele şi fenomenele istorice specifice
evoluţiei relaţiilor internaţionale;
 de a valorifica conţinutul acestor informaţii istorice prin compararea Primului Război Mondial cu cel de-Al Doilea
Război Mondial pentru înţelegerea istoriei, pentru învăţarea şi comunicarea ei;

Obiective operaţionale:
La sfârşitul activităţii didactice elevii trebuie:
1. Să utilizeze adecvat limbajul de specialitate în comunicarea cunoştinţelor, operând corect cu noţiunile privind
evoluţia relaţiilor internaţionale în cel de- Al Doilea Război Mondial, vizate de tema de recapitulare: naţionalism,
blitzkrieg, război ciudat, fascism, nazism, Holocaust, Pactul Anticomintern, planul “Barbarossa”, Ziua Z, încadrând
corect în spaţiu şi timp fiecare termen;
2. Să explice cauzele care au dus la cel de- Al Doilea Război Mondial;
3. Să compare forţele Axei cu forţele Naţiunilor Unite, evidenţiind asemănări şi deosebiri;
4. Să precizeze care a fost rolul României în acest război;
5. Să marcheze pe harta istorică evoluţia fronturilor în acest război;
6. Să evidenţieze aspecte importante legate de rolul personalităţilor în război;
7. Să înţeleagă şi să explice Holocaustul şi războiul total;
8. Să precizeze care au fost principalele consecinţe ale războiului;
9. Să identifice soluţii pentru prevenirea unui alt război de acest gen.

Desfăşurarea lecţiei
1. Moment organizatoric (1 minut): Notarea absenţelor, pregătirea mijloacelor de învăţământ.
2. Prezentarea (reamintirea) planului temei de recapitulare, pe care elevii l-au primit pentru pregătirea temei
încă din cursul ultimei ore de istorie (2 minute).
3. Desfăşurarea lecţiei (42 minute):

Obiecti Planul de Activitatea desfăşurată de Metode, procedee, Mijloace de


vul recapitulare modalităţi învăţământ

1
Profesor Elevi

1. De la - Precizaţi care este - 1939-1945, deşi unii istorici afirmă că Conversaţia Harta istorică
războiul încadrarea cronologică a războiul a început mai devreme, prin murală a celui
continental la acestui război atacarea Etiopiei de către Italia, sau a Expunerea de-Al Doilea
cel mondial Chinei de către Japonia. Război
Mondial,
Proiectorul.
- Este un conflict al epocii - Face parte din epoca contemporană. Conversaţia Harta murală
moderne sau istorică
contemporane?
- A fost cel mai lung şi mai dezastruos Atlase istorice,
- Ce se poate spune dintre toate care au fost vreodată. Conversaţia Proiectorul
despre acest război? Expunerea
- Lupta pentru reîmpărţirea lumii,
dorinţa revizuirii tratatului de la
1, 2 - Care au fost principalele Versailles de către Germania, Italia şi
cauze ale războiului? Japonia doreau şi ele expansiunea,
dezvoltarea naţionalismului şi
consecinţele Marii Crizei economice.

- Axa Berlin-Roma-Tokyo şi Alianţa


Naţiunilor Unite.

- Care au fost taberele - Au fost nevoite să colaboreze cel


1, 3 militare ? puţin în plan economic cu statele Conversaţia
beligerante. Demonstraţia
- Ce rol au avut în război
statele care s-au declarat ProblematizareaCo
neutre? - Europa, Oceanul Pacific şi Nordul nversaţia
Africii.

- Care au fost principalele Lucrul cu harta


teatre de război ? - Semnarea pactului Ribbentrop-
Molotov a facilitat atacul Germaniei Redescoperirea
- Cum a început asupra Poloniei în data de 1 septembrie
războiul ? 1939. În consecinţă, Anglia şi Franţa au
5, 6 declarat război Germaniei.
Conversaţia
- Faptul că Anglia şi Franţa nu au luptat
cu Germania deşi îi declaraseră război. Expunerea

- Ce se înţelege prin - Atacul asupra Danemarcei şi


5 « război ciudat» ? Norvegiei, în timp ce URSS a învins
Finlanda.
Conversaţia
- După cucerirea Poloniei - Prin ocolirea liniei fortificate
ce a făcut Germania ? Maginot, după ce cucerise Belgia şi
5 Olanda, prin armamentul, tehnica şi
- Cum a reuşit Germania tactica de luptă superioară.
să învingă Franţa ?
- URSS a atacat statele baltice, a anexat Atlase şcolare,
1, 5 de la România Basarabia şi Bucovina. Proiectorul
Conversaţia
- Rusia a continuat - Dorea să colaboreze cu acest stat
ofensiva spre vest ? împotriva Rusiei, dar refuzul
britanicilor a dus la Bătălia Angliei. S-
au confruntat atunci Luftwafe şi Royal

2
5 - În privinţa Angliei, ce Air Force, alături de o bătălie a
plan avea Hitler ? submarinelor.

- Italia atacă Grecia (în oct. 1940) şi


1, 5, 6 Egiptul (pentru a obţine Canalul Suez). Problematizarea
Italienii solicită şi primesc sprijinul
germanilor conduşi de E. Rommel. Conversaţia

- Cum continuă planul - Pierderea provinciilor istorice: Redescoperirea


Italiei de a controla zona Bucovina, Basarabia, Nord-vestul
Mediteranei ? Transilvaniei şi Cadrilaterul, abdicarea
lui Carol al II-lea şi impunerea
6 guvernului condus de Ion Antonescu.
- Ce reprezintă pentru
România anul 1940 ? - Aderarea României la Axă şi Conversaţia
participarea la « operaţiunea
Barbarossa ». Demonstraţia
4, 5, 6

- Până la Stalingrad, fiindcă ruşii au Harta murală


- Cărei alianţe i se alătură încercuit oraşul şi după predarea istorică, Atlase
România în război şi forţelor germano-române au iniţiat o istorice,
împotriva cui va lupta ? puternică contraofensivă Proiectorul

4 - Până unde înaintează - La Tobruk şi la El Alamein.


românii alături de Problematizarea
germani ? De ce ?

- Atacul japonez de la Pearl Harbour,


4 - Unde s-au dat competiţia pentru hegemonie în zona
principalele lupte din Pacificului ; cucerirea de către Japonia
nordul Africii ? a insulelor Filipine, Borneo, ş.a. Proiectorul
Conversaţia Harta
- Ce fapt determină SUA - Luptele de la Midway şi Guadalcanal.
să renunţe la izolare şi să Expunerea
5 intre în război ?

- Da, mai ales după victoriile ruşilor de Demonstraţia Proiectorul


5 - Care au fost primele la Kursk şi Orel.
victorii ale americanilor
2. Victoria în Pacific?
Naţiunilor - Eliberarea aproape totală a Italiei, Conversaţia
Unite - În 1943 se putea şti cine după demiterea lui Mussolini.
va câştiga războiul ? Expunerea
5, 6
- Ce alte victorii se obţin - Pentru că Hitler, la fel ca şi japonezii
de către Aliaţi în 1943 ? încă mai credeau în victorie. După Conversaţia
scoaterea din tabăra Axei a Finlandei şi
a României, este oprită şi ultima
- De ce a continuat ofensivă germană din Ardeni.
războiul şi în 1944 ; ce
lupte s-au mai dat atunci?
- Crearea ONU, stabilirea desfăşurării
6 unor alegeri libere în statele
« eliberate » de ruşi, atacul Rusiei
asupra Japoniei.
- Ce rol a avut conferinţa
de la Yalta ?
5, 6
- Hitler se sinucide, iar amiralul Donitz

3
decide capitularea. Japonia, după ce Problematizarea
este cucerită Okinawa şi după Conversaţia
- În ce fel capitulează bombardamentele atomice de la
Germania » ? Dar Hiroshima şi Nagasachi capitulează Expunerea
Japonia ? necondiţionat.

6 - Doar în 1947, după conferinţa de pace


de la Paris (din 1946), cu statele
cobeligerante ale Axei : Italia, Conversaţia
Finlanda, România, Ungaria şi Demonstraţia
- După război se mai Bulgaria.
desfăşoară tratate de
pace ? - Aproape 60 mil de victime umane,
1, 6 peste 1000 mld $ pagube materiale.
Genocidul asupra evreilor, asupra
chinezilor făcut de japonezi, s-au
-Care au fost consecinţele utilizat bombe nucleare ce au avut
principale ale acestui efecte îndelungate în timp. S-au
război ? reîmpărţit sferele de influenţă în lume,
s-a produs decolonizarea, a fost creat Conversaţia
statul Israel ce a provocat noi conflicte
8 în Orientul Apropiat, a început Expunerea Proiectorul
Războiul Rece.

- A fost un război total, care a implicat Conversaţia


nu numai soldaţii ci şi populaţia civilă.
Demonstraţia
1, 7, 8
- Politica conciliatoristă a SUA, a Marii
3. Conse- - Cum putem explica Britanii sau a Franţei nu a fost o soluţie
cinţele dezastrele umane şi pentru stoparea pretenţiilor Germaniei, Conversaţia
războiului materiale produse de un Italiei sau a Japoniei.
astfel de război? -
- Prevenirea unui alt război presupune
- Cum de s-a ajuns la recurgerea la războaiele preventive, la
acest război ? intervenţiile militare ale ONU sau
NATO în lume ş.a..

- Ce pot face conducătorii


1, 7 statelor lumii să evite
izbucnirea unui Al Treilea Conversaţia
4. Concluzii şi Război Mondial ?
reflexii Elevii notează tema pentru acasă.

Conversaţia

Realizaţi un scurt eseu, de


aproximativ o jumătate de Problematizarea
9 pagină, în care să reliefaţi Conversaţia
rolul principaleleor
personalităţi în acest
război.

4
5. Tema
pentru acasă

Вам также может понравиться