Академический Документы
Профессиональный Документы
Культура Документы
3). Productia
Se produc un numar de 20 buc rochii dama.
Pentru productie se utilizeaza:
- materii prime conform retetar;
- manopera conform retetar;
- materiale auxiliare in valoare de 100 lei pentru toate produsele realizate conform bon consum.
Se utilizeaza metoda cost standard pentru calculul costului produsului finit.
Page 1
Sheet1
4). Vanzare produse finite
Se vand un numar de 10 buc rochii la pretul de vanzare de 300 lei/buc.
Documente:
- Factura de vanzare
NC: 4111 = 7015 10buc*300lei/buc = 3000 lei
Descarcarea de gestiune se face la cost standard:
NC: 711 = 345 10buc*95,15lei/buc = 951,5 lei
Calcul diferente cost produse vandute:
K = SID348 + RD348 / SID345 + RD345 = 0 +425,61 / 0+1903 = 0,2236
Calcul influenta cont 348:
RC345*K = 951,5*0,2236 = 212,76
NC: 711 = 348 212,76
NOTA: Valoarea produselor finite = SFD345+SFD348 = 951,5 + 212,85 = 1164,35 lei = SFC1 ct711
Page 2
Sheet1
301
1000 200
100
SFD 700
STOC (100m-20m-10m) = 70m*10lei/m = 700lei
3021
200 100
50
SFD 50
345
1903 951,5
SFD 1 951,5
STOC ( 20 buc – 10 buc )*95,15lei/buc = 951,5 lei
348
425,61 212,76
SFD 1 212,85
STOC ( 20 buc – 10 buc )* 21,285 lei/buc = 212,85 lei
711
951,5 1903
212,76 425,61
1164,35 SFC 1
100
50
1014,35 1014,35 SFC 2
0
601
200 200
0
6021
100 150
50
0
Page 3
Sheet1
7015
3000 3000
0
121
200 1014,35
150 3000
1064,35 SFC – profit
921
1903 2328,61
425,61
0
901
2328,61 1903
425,61
0
923
425,61 425,61
0
902
2328,61 2328,61
0
931
2328,61 2328,61
0
Page 4